Neer lands taaiste penneridder (70) nog volop in de running SPORTRAAD TER AAR MIKT OP SPORTZAAL OSSE INAAR OVER SPOELT REDAC TIES P ACE- NIEUWS Hazerswoudse commissie wil milieupolitie instellen Enquête in De Zilk voor één Zilkerlijst streeknieuws Christiaan Steenwinkel FINANCIËN IN EERSTE INSTANTIE NIET BELANGRIJK OOK Wat u moet weten PAGINA 5W0ENSDAG 9 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Lisse In de Lissese raadzaal blijft vanavond aan de perstafel één stoel onbezet. Christiaan Steenwinkel zal voor de tweede maal in ruim vijfenveertig jaar de raadsvergadering niet kun nen verslaan. De eerste keer, omdat hij in het ziekenhuis lag en vanavond omdat Steenwinkel vanwege zijn zeventigste ver jaardag een feestje organiseert in zijn knusse bejaardenflatje. Burgemeester Berends was he lemaal niet blij toen Steenwin kel tijdens de nieuwjaarsrecep tie voorzichtig opmerkte dat hij er deze keer niet bij zou zijn. „Moet het nu precies op die dag" vroeg de burgemeester en Steenwinkel, hoewel het hem aan het hart ging,,knikte van ja. Vanavond moet de raad en het college het dus stellen zonder „mister blocnote". Steenwinkel 70 jaar. Neerlands taaiste penneridder is nog volop in de running. Een gaaf exem plaar, monter ogend vanachter een donker gehoornde bril, de kruin spaarzaam begroeid en als altijd gestoken in een onbe rispelijk neutraal getint maat kostuum. Sedert Steenwinkel op 6-jarige leeftijd te horen kreeg dat hij het als secretaris van een knapenvereniging uitstekend deed, heeft hij zijn schrijftalen ten op een niet mis te verstane wijze tientallen jaren achtereen systematisch kunnen botvieren. Steenwinkel: „Ik werd eigenlijk pas goed ontdekt toen men mij vroeg iets voor de Nieuwe Leid- sche Courant te schrijven. Dat deed ik en het klikte direct. Wat ik schreef sloeg aan. Ik kwam tot de ontdekking dat het schrij- ven mij in het bloed zat. Vanaf die tijd heb ik er niet de minste moeite meer mee gehad. Een maal achter mijn typemachine kwam het verhaal van zelf. Zelfs nadenken behoefde ik niet" Toer. dat eerste persbericht van Christiaan Steenwinkel een maal in gedrukte vorm ver scheen was dat het sein voor de Lissenaar om de sluizen een flink eind open te zetten. Een ware vloedgolf aan berichten bruiste via zijn schrijfmachine linten op het papier. Geel pa pier wel te verstaan, een kleur waarop, zo zegt Steenwinkel, zijn teksten beter tot uiting ko men. Vandaar ook zijn bijnaam op krantenredacties „Het Gele Gevaar." In slechts een winkel in de omgeving zijn deze gele velletjes in pakken van duizend te verkrijgen. Steenwinkels wachtwoord „een citroentje graag" is dan voldoende om zo'n pak tevoorschijn te tove ren. Aan niet minder dan zes bladen stuurt Steenwinkel het laatste nieuws over Lisse. („Rijk ben ik er niet van geworden. Ik rij een auto. Ik heb een huis. Dat is alles wat ik er aan over heb gehouden") Hij schrijft over de dames van de Land- en Tuin- bouwvereniging die het winter- programma hebben samenge steld, het viscollege Advendo en hoe er werd gebeten en ook de laatste ontwikkelingen in het plan Blokhuis. Er is niet een vergadering of Steenwinkel slaat toe. via pen en blocnote of zonodig telefo-1 nisch. De meeste verenigingen houden een stoel vrij voor „mijnheer Steenwinkel" hoewel hij bepaald niet happig is op een speciale behandeling. Steen- winkel: „Ik houd niet van af- i stand. Het liefst heb ik dat ze j gewoon met me omgaan. In Lis- I serbroek bijvoorbeeld heerst er zo'n sfeer. Daar zeggen ze ge woon „hoi Piet" en „hoi Jan". I Laatst nog hebben ze me uitge nodigd voor het kerstdiner. Toen zat er één heel amicaal de draak met me te steken. Kijk dat is nou leuk. Daar kan ik om lachen. Steenwinkel is, ondanks het feit dat hij nogal eens getypeerd is als „de razende reporter", een man die niet graag op de voor grond treedt. In het zaaltje Re- hoboth bijvoorbeeld is het vaste prik dat Christiaan Steenwinkel zijn zwartleren tas neerzet bij i het tafeltje achter in de zaal, j vlak bij de kantine. „Het liefst J zit ik een beetje achteraf. In de j voorste gelederen voel ik me niet zo thuis. Dat vind ik zo op dringerig. Alleen natuurlijk als er een discussie te verwachten is, dan zit ik vooraan. Zijn betrokkenheid bij de Lissese bevolking heeft er waarschijn lijk ook mee te maken dat Steenwinkel, gereformeerd en vader van zes kinderen, niet graag de botte bijl ter hand neemt als zijn verfijnde locale speurneus stuit op plaatselijke oneffenheden. Het harde inter view heeft hem nooit gelegen. Hij zegt: Persoonlijk voel ik dat ik daarmee iemand zou kunnen kwetsen. Soms zijn er gebeurte nissen waarvan ik zeg „moet ik hier nog wel een verslag van maken?" Dat doe ik dan toch en dan maak er nog wat aardigs van. Dat wil niet zeggen dat ik niet objectief ben. Misschien komt het wel omdat ik in een ander het kwade niet zo snel zie zitten. Steenwinkel is zeventig geworden. Zijn grote wens is nog een paar jaar in het grote krantencircus te kunnen mee draaien. Dat sommigen hem in de afgelopen jaren weieens heb ben zien zitten knikkebollen als de agendapunten maar niet wil den vlotten wimpelt Steenwinkel af als „een tijdelijke inzinking". Hij wil beslist de voltooiing van de Poelpolder en de realisatie van het plan Blokhuis meema ken. Pas als die projecten vol tooid zijn dan gaat de hapgrage nieuws-arend voldaan op zijn nest neerstrijken. Zijn „Erica"-schrijfmachine, zijn gekleurde verzend-enveloppen en zijn gele velletjes papier zul len dan museumstukken wor den. Ter Aar - „Wanneer men de Sport raad Ter Aar ziet als een soort kermisexploitant of een zoveel ste bestuurslaag in de samenle ving dan heeft men het bij ons aan het verkeerde eind", zegt de heer A. J. Groeneveld, voor zitter van deze raad. Zo'n ver keerde conoiusie ligt wel voor de hand als we eens de korte le vensloop van haar bestaan na der bekijken. Toen in april 1970 enkele heren uit de Ter Aarse sportwereld al speelden met de gedachte 'aan een soort overkoepelend orgaan, dat op een doeltreffende manier met overheidsinstanties in con tact kon treden, was hiermede althans een eerste poging in de besfaanswereld van de Sport raad gedaan. Op zoek naar een "neutrale" voorzitter koerste men naar de 54-jarige bedrijfs- ingenieur Aat Groeneveld, waarvan men wist dat hij wel raad wist met zulke zaken. Ook van gemeentewege werd deze gedachte ondersteund door het toenmalige raadslid Egberts en het huidige raadslid Hijdra. Au gustus 1970 waren de statuten en het huishoudelijk reglement er al en op 5 november d.a.v. werd bij koninklijk besluit nr. 48 de officiële status behaald. Januari '71 werd de officiële lijn doorgetrokken naar het gemeen tebestuur en het eerste evene ment, een sportdag in mei van dat jaar deed de burgers van Ter Aar kennismaken met deze organisatie. De 12 rondvluchten, die als prijs, hieraan waren ver bonden, maakten diepe indruk op de jeugdige deelnemers. De medische sportkeuring werd op poten gezet met een vaste fre quentie van twee keuringen per maand, behalve jn de maanden augustus en september. Al spoe dig formeerde zich vanuit de diverse clubs een hecht team zoals Jan van der Pijl, Ines Wilms, Kees Spek en vele me dewerkers, die een hoogtepunt in het bestaan van de Sportraad in mei '72 gestalte gaven. De "Zeskamp" bracht verbroede ring onder de Ter Aarse bur gers. Het bedrijfsleven nam deel met div. teams en heel Ter Aar beleefde een dag als nooit tevoren - Aat, "de doordouwer" van Ter Aar zat niet stil en for- meerde "zijn troepen" met ver sterking rond de gedachte aan een sportzaal, omdat o.a. de wintertraining van TAVV door slechte huisvesting voor pupillen onmogelijk was, de inmiddels opgerichte tennisvereniging ook haar wensen had en de slechte gymnastiekaccommodatie in Aardam-West het onderwijs par ten speelde. ar» r,!^y Na bestuurswisselingen bij de verenigingen in februari 1973 werd het huidige dagelijks be stuur, bestaande uit Jan van der Pijl, Ines Wilms en Kees Spek onder Aat (zo laat hij zich het liefst noemen) hierin bijge staan door een voortreffelijk functionerend secretariaat aan het werk gezet. Er was nog meer versterking nodig op ver schillende onderdelen om som mige taken verder uit te diepen. Zelfs de raakvlakken met het jeugdwerk in Ter Aar en de bè- hoefte aan ruimte om andere sociaal maatschappelijke activi teiten te kunnen houden, vorm den een aanleiding tot een sa menstelling van een studierap port m.b.t. de realisering van een sportzaal met een veelzijdi ge karakteropzet. In dit rapport zijn gegevens verwerkt waarin langs cijfermatige weg en bij passende toelichting de behoefte aan een sportzaal met een af meting van 22 x 28 m nader wordt toegelicht. Op de vraag: waar haalt O de financiën van daan? lacht Aat eerst, want hij weet dat het gemeentebestuur op het prioriteitslijstje van de begroting 1974 de sportzaal op de eerste plaats heeft gezet, maar vindt het punt van finan ciën in eerste instantie eigenlijk niet het belangrijkste. Wat dan wel? Het aller belangrijkste is, dat de bevolking van Ter Aar zich po sitief uitspreekt over de nood zaak van een sportzaal waar vooral de jeugd een optimaal gebruik van zal kunnen maken en waarbij tevens het probleem van de behoefte aan twee gym nastieklokalen op de meest eco nomische wijze zal worden op gelost. De gedachte, dat zo'n gebouw alleen maar als status symbool of prestigeobject moet dienen, is er een, die men daar bij maar moet vergeten. Wan neer straks het gemeentebe stuur gevraagd wordt om deze activiteiten van zijn burgers naar een goed eind te brengen zal de Sportraad Ter Aar zich dan nog meer gesteund voelen in zijn bestaansrecht. HAZERSWOUDE De Commissie Milieuhygiëne Hazerswoude zal over enkele maanden nog eens van gedachten wisselen over het al dan niet instellen van een milieupolitie ter plaatse. De rijks politie zal worden verzocht in te grijpen in milieu-aangelegenhe den voorzover de Algemene Politie Verordening dat toestaat. De meningen over een milieupolitie liepen in de commissie nogal sterk uiteen - nog afgezien van de financiële zaak die er bij de instelling van zo'n „apparaat", welke overigens in eerste instan tie preventief zou moeten werken, voor de gemeente zou wach ten. Voorzitter L. Verweij verwees wat dat betreft naar een part-time-kracht, in navolging van Boskoop, waar de gemeentebo de als milieupolitie, die tot nu toe nog niet verbaliserend heeft gewerkt, optreedt. Boskoops commissie openbare werken heeft heel wat belangstel ling voor de activiteiten van de Commissie Milieuhygiëne uit Ha zerswoude. Ze wil bijvoorbeeld meer informatie over de in Ha zerswoude gehouden milieu-w ij ka vonden. Samen gaan de com missies op 14 februari (om 20.00 uur) in Boskoops „Loods" TNO-hoofd afdeling buitenlucht Brasser beluisteren. Deze be steedt dan aandacht aan de betekenis van luchtverontreiniging en aan de resultaten van de „snuffelpaal", die beide gemeenten thans exploiteren. De rijkspolitie zal worden gevraagd of in de gemeente inderdaad door bevoegde instanties controle wordt uitgeoefend op vervoer en opslag van gevaarlijke stoffen. Eerder waren bij de commis sie eens klachten geuit als zou een kippenslachterij aan de Rijn dijk afval op het polderwater lozen. Het bleek tijdens de verga dering dat de klachten intussen geen opgang meer maken. Het recreatieplan van Boskoop. Alphen en Hazerswoude (bekend als „parkplan"), in de driehoek van de drie gemeenten, schijnt de eerste afronding te naderen. TER AAR Het eerste team van TAVV speelt a.s. zater dag tegen Woubrugge 1 van af 14.45 uur. Op het terrein Korteraar spelen TAVV 2 en 3 tegen respectievelijk ARC 4 en Alphia 2 TAVV 4 en 5 spelen respectievelijk tegen Hazerswoudse Boys en Leid- se Boys. Ook ue jeogd u. vertrekt naar de Le dse Boys terwijl dl zijn krachten meet met de Nieuwveense Nic. Boys. ALPHEN Op het kruispunt Ambonstraat—Willemstraat gaf W.d. J. (49 jr) uit Lisse geen voorrang aan G.v.Z (40 jr) De wagens werden flink beschadigd. ALPHEN Grote materiële schade ontstond er gisteren 'in Alphen ten gevolge van slippen en wegglijden. In to taal vijf aanrijdingen hadden plaats. AARLANDERVEEN - Op een gisteren gehouden vergade ring van de vereniging voor prot. Chr. Onderwijs en de sDichting voor Chr. Nat, Kleuteronderwijs ls een nieuw bestuur gekozen. Drs. J. Grijp is voorzitter, A. Wingelaar secreatris, J, Kra nenburg penningmeester en Mevr, van Eyk, mevr. de Vries en de heren Kempe naar en Keijzer gewoon lid. NOORDWIJK De brandweer moest gistermorgen om streeks zes uur in aktie ko men voor een brand in een woning an de Wilhelmina- straat. Het vuur bleek te zijn ontstaan ir. de kelder van het pand. Een smeulend vloerkleed veroorzaakte een enorme dookontwikkeling. Waarschijnlijk is het kleed in brand geraakt door een achtéloos weggegooide luci fer. LISSE Op 25 jan. is er een groot feest bij de Visclub "Advendo" in Lisse, want dan gaat dit college van ras-echte hengelaars het 40- jarig bestaan vieren.Daartoe is alle redelijkheid aanwezig, want het bestan van deze visclub heeft in de loop der jaren tallozer een goede vorm van recreatie weten te verschaffen. Bloemetje voor eerste arrestant NOORDWIJK Nu het oude poli tiebureau aan de Voorstraat is verkocht, heeft men, in afwach ting van de officiële openmg, de nieuw gebouwde vleugel van het hoofdbureau aan de Oude Zee weg in gebruik genomen. De nieuwbouw verleent accommo datie aan de recherche en de verkeersafdeling, terwijl men ook de beschikking heeft gekre gen over een cellencomplex, dat gsneol de geldende voorschriften is gebouwd en In gericht. Dit betekent, dat de „kerkers" voorzien zijn van mo dern gerief en dat zij voorts de gemeenschappelijke kwaliteit bezitten geen schijn van kans tot ontsnappen te bieden. Inmiddels heeft de eerste klant een nacht in de appartementen doorgebracht. Het was een 21- jarige inwoner van De Zilk, die 's nachts smoordronken op de Van de Mortelstraat reed en door een politicpatrouille werd ingerekend. De chauffeur bleek niet in het bezit van een rijbe wijs en een kentekenbewijs voor de wagen. Bij zijn vertrek uit de cel was er een bloemetje als herinnering. Commissie is voor stormschadefonds strandtenlhoiiders KATWIJK De recrentiecom- missie van Katwijk wil dat het gemeentebestuur de helft van de pachtsommen terug schenkt aan de strandexploitanten. Men 1 vindt dit redelijk, na de zware tegenslagen, die exploitanten vorig jaar te verduren hebben gehad met twee zware stormen. De exploitanten kunnen zich niet tegen stormschade verzekeren. Om in de toekomst de mensen wat meer zekerheid te geven stelt de commissie voor een fonds te laten vormen door de exploitanten. Jaarlijks zouden de tenthouders een bedrag van 1500 gemiddeld moeten stor ten. Men heeft berekend, dat men dan in vijf jaar een sterk fonds gevormd heeft. Als er in deze tijd iets gebeurt moet de gemeente bijspringen. Met het teruggeven van de halve pachtsom van vorig jaar is een bedrag gemoeid van 23.000. De gemeenteraad zal zich binnen kort over het voorstel beraden. Geslaagd voor KNBRD-brevetten NOORDWIJK Een aantal leden var. de NoordwIJkse Reddingsbrigade legden examen at voor de brevettei 5 en 6 van de Kon. Ned. Bond to het redden van Drenkelingen. Z! werde opgeleid door Instructeur! van de Brigade. Voor Brevet 5 slaagden: Jeanette vai den Berg. Carla Caspers. Hanneki Compier. Agnleta van Denzen. Maaike Duindam. José Duivenvoor de. Carla van Eeden. Slmone Hazt- noot. Kees Immerzeel. Ad. de Haas. Marijke Hoogeboom. André de Jong, Wllnia Klinkenberg, Lldy Langen- 'dijk. Nelleke v Jolam Turk. Petra vd Voorn, Hannekt Warmenhoven. Maria van Zeist en Sjaak Zonneveld. Voor Brevet G zijn geslaagd: Joop van den Berg, Adrle van Duivenbo- den. Margriet van Eeder. Anneke de Haas. Cock Hoogervo: Simon Kloos, Fred Laaeooy' er "ert v.d. DE ZILK De werkgroep voor een Zilkerlijst houdt deze week een enquête onder de bewoners van De Zilk en de Ruigenhoek. Hiermee wil men te weten komen hoe men in deze delen van de Noordwijkerhoutse bevolking denkt over het bij de gemeenteraadsverkiezingen uitkomen met ééD Zilkerlijst. Tot dit samengaan werd enige weken besloten op een KVP-vergadering. Het initiatief kwam voorl uit het ongenoegen van de Zilkenaren en de be woners uit de Ruigenhoek over het achterstellen van hun belangen ten opzichte van die van de Noordwijkerhoutse bevolking. Teneinde te komen tot één lijst is een werkgroep in het leven geroepen die zich bezig ging houden met het opstellen van een voorlopig programma. Dit ziet er als volgt uit: 1. bevordering van de woningbouw in de Zilk en voor inwoners van De Zilk 2. Versnelling van de plannen tot verbete ring van het Zilker rioleringssysteem. 3. Bescher- ming en behartiging van de belangen van seml- agrarische- en agrarische ondernemers. 4. Bevor- dering van een spoedig- uitspraak over het be stemmingsplan Ruigenhoek. 5. Betere beveiliging langs de Zilkerduinweg en floogduinweg voor de schoolgaande jeugd. 6. Bespoediging van de nieuwbouw van de H. Hartschool en inspraak van de Zilkerbevolking bij de bestemming van de oude school 7. Welzijnszorg op langere termijn voor De Zilker bejaarden en bevordering gezond heidszorg in de ruimste zin. 8. Verbetering van de mogelijkheden tot recreatie en vrije tijds be steding bijvoorbeeld Steun aan de RKSV Van Nispen - Redelijke behuizing en uitbreiding bi bliotheek definitieve bestemming entre-pose-ter- rein en omgeving. 9. Gemeente belastingen toet sen op noodzaak en tevens streven naar een goed werkend subsidie-beleid. 10. Vorming van wijkra den De Zilk en Ruigenhoek. Ieder punt zal in de komende weken nader worden toegelicht. De raadsleden voor de Zilkerlijst zul len zich allereerst n.jeten inzetten voor de wo ningbouw. Sinds het gereedkomen van een deel van het plan „Wassenaar" ongeveer vier jaar geleden, is er geen woning meer gebouwd. In de naaste toekomst zullen hier 30 woningen t.w. 16 premie-woningen en 14 woningen in de vrije sector worden gebouwd. Hierover heeft de Zilker lijst een bezwaarschrift Ingediend. Men vindt dat deze huizen allereerst ter beschikking moeten worden gesteld aan de Z''ker bevolking. Voorts wil men de sociale woningbouw bevorderen. De werkgroep streeft er naar de natuurlijke groei van de Zilker bevolking op te,vangen in de nieuw te bouwen huizen. Om dit te kunnen bereiken zal het streekplan gewijzigd moeten worden. Hier voor is een sterke en deskundige vertegenwoordi ging in de nieuwe raad nodig. Vandaar die ene lijst waarin alle Zilker vertege'voordiaers ver enigd zijn. Kind bleef ongedeerd bi] val van flat pNOORDWIJK - De driejarig Jo- landa Bogaards, wonende op de derde etage van een flat aan de Sondauwhof In Boerenburg, klom in een onbewaakt moment over dc balkonafscheiding. Zij viel van een hoogte van onge veer twaalf meter. Hoewel men het ergste voor de kleuter vreesde, blijkt zij er wonderlijk goed te zijn afgeko men. Jolanda werd voor onder zoek naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden overgebracht. Daar werd vastgesteld, dat zij geen enkel letsel hu'd opgelo pen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5