TOT NU TOE WEINIG HAMSTERBENZINE IN LEIDEN EN OMGEVING IN BESLAG GENOMEN katholieke begrafenissen ASG door Wernink verslagen na een enerverende strijd Gelegenheid voor 1650 Café-chantant vernield door benzinebom stad en sportnieuws Politie: Nauwelijks sprake van hamsterwoede Rhijnhof heeft nu gewijde PAGINA 3W0ENSDAG 9 JANUARI 1974 Hamsterbenzine een vonk weg huis. De politie waarschuwt: laat het zover niet komen. LEIDEN/STREEK In Leiden en omgeving kan nauwelijks van een benzinehamsterwoede gesproken worden. Een rondvraag bij de ver schillende politieposten leerde, dat hier en daar wel een aantal tips zijn binnengekomen maar dat b:j u speuring maar in enkele geval len moest worden opgetreden. In de stad Leiden werd in totaal 2000 liter in beslag genomen. De rijkspolitiepost van de kring Sassen- heim wist verder de hand te leggen op 60 liter benzine, die in een schuur in Warmond was opgeslagen. De rijkspolitie van Alkemade kon melden, dat daar nog niet één tip was doorgegeven, hetgeen volgens de politie uiteraard niet wil zeggen, dat er in werkelijkheid niet hier en daar wat „bommen" aanwezig zullen zijn. Volgens de verschillende plaatselijke politieverordeningen is het toe gestaan om kleine hoeveelheden benzine „in huis te hebben". Dit va rieert van 5 tot 20 liter. Hieronder volgt een overzicht van de erva ringen van de politie op de verschillende posten: LEIDEN Leiden spant de kroon met 2000 in beslag genomen liters energierijk vocht. Af en toe komen er tips binnen maar na onder zoek blijkt het in de meeste gevallen loos alarm te zijn. Een opslag plaats voor hamsterbenzine ziet men in politie- en brandweerkrin gen nauwelijks zitten: er is geen ruimte voor. VOORSCHOTEN Voorschoten schijnt helemaal droog Ce liggen; in ieder geval werd nog niets gevonden. De ene melding die men bin nen kreeg, bleek een petroleum-kannetje van een oud dametje te zijn. De Rijkspolitie in deze gemeente heeft met de officier van Jus titie algesproken eventuele gevonden hamsterbenzine te verkopen aan pomphouders. LISSE Ook in de bollenstreek, en met name in Lisse, is de „buit" nihil. Er zijn enkele tips onderzocht; in de gevonden jerrycans zat in de meeste gevallen iets anders of de hoeveelheid overschreed het maximum aantal liters, dat overigens per gemeente verschilt van 5 tot 20 liter, niet. Ook in Lisse heeft men geen plaats voor een opslag ruimte. NIEUWKOOP Voor Nieuwkoop geldt hetzelfde: een tip, loos alarm en geen opslagruimte. Indien er iets gevonden gaat worden, wordt er contact opgenomen met de officier van justitie. OEGSTGEEST De politie van Oegstgeest kreeg verschillende tips binnen maar deze leidden geen van alle tot benzineopslag. In een geval hadden mensen een benzinelucht geroken maar toen de politie de zaak natrok bleek, dat een jongen in een kelder zijn brommer uit elkaar aan het halen was. De meeste tips kwamen hier van flat bewoners, die als de dood zijn dat hun hele blokkendoos de lucht in gaat. Zoals overal gaat de politie alleen op onderzoek uit als er een waarschuwing binnenkomt. RIJNSBURG De rijkspolitie van Rijnsburg heeft een afspraak ge- maakt met het vliegveld Valkenburg over eventuele opslag van in beslag genomen benzine. Tot nu toe is nog niets gevonden. De vrachtrijders uit deze plaats rijden voor 90 procent op Duitsland en tanken daar tot het randje vol zodat zij met de distributiebenzine uit eigen land rond kurmen komen. SASSENHEIM Ook de Sassenheimse politie voelt ervoor om de te vinden benzine op te slaan in Valkenburg. Zoals eerder vermeld is tot nog toe 60 liter in Warmond in beslag genomen. Die hoeveelheid is na veel haken en ogen verkocht aan een pomphouder, die het spul weer heeft doorverkocht. Tegen de Warmonder is procesver baal opgemaakt. HAZERSWOUDE Drie tips kwamen op de burelen van politie te Hazerswoude binnen. Bij naspeuring, waarbij in een geval een hele straat werd afgestroopt, bleek niets te vinden te zijn. Een tipgever hier was flink in paniek geraakt toen hij benzine rook. Hij durfde zo verklaarde hij tegenover een politieman niet eens meer een sigaret aan te steken. ALKEMADE Niet één tip kwam binnen in Alkemade. Mocht de po litie iets vinden dan zal direct worden opgetreden. „Het zijn ge woonweg bommen en dat kunnen we natuurlijk niet hebben in de gemeente", aldus de adjudant. Zowel in Alkemade als in Hazers woude kunnen „berouwvolle" hamsteraars hun benzine alsnog Inle veren zonder het gevaar te lopen, dat ze gelijk op de bon gaan. In de meeste gevallen voelt de politie er niets voor om de benzine zo lang in het bureau of bij de brandweer op te slaan en dat de ham steraar straks in de distributieperiode zijn eigen benzine komt tan ken. Men ds wel goed maar niet gek. Indien iemand wordt betrapt wordt uiteraard proces verbaal opgemaakt en bepaalt de officier van justitie de straf. LEIDEN - Sinds gisteren kunnen overleden Leidse katholieken weer in gewijde aarde worden begraven. Deken dr. L.G.A. van Noort zegende tijdens een korte plechtigheid het nieuwe r.k. ge deelte van de begraafplaats Rhijnhof met wijwater en ge bed. Bij deze plechtigheid wa ren o.m. tegenwoordig wethou der J.C. Elsgeest, de heren D. de Loor, voorzitter van de com missie begraafplaatsen van de Kerkvoogdij der Herv. Gemeen te, C. Jongejan, tot 1 januari van dit jaar voorzitter van deze beheerscommissie en thans pre sident-kerkvoogd, de heren A.H.J. van der Horst, penning meester van de R.K. Stichting Begraafplaatsen te Leiden, en zijn secretaris F.C. de Hosson, en vertegenwoordigers van de begrafenisonderneming Ad Sanctos. Deken Van Noort sprak vooraf een dankwoord aan het adres van degenen die het mogelijk hebben gemaakt "dat wie dit wil in gewijde aarde kan rus ten". „Dit is geen bijgeloof. In deze zegen wordt uitgebeeld, dat wij ons na onze dood willen stellen onder de bescherming van God en onder de wakende handen van zijn engelen. Er zijn nog genoeg katholieken die dit zinvol vinden". Begeleid door het geraas van het voorbij snellend verkeer op de nabije rijksweg maakte de deken zijn wijdende ronde over de nieuwe hoek van Rhijnhof, die nog af- gesohermd gaat worden met bo men. Daarnaast lag een veld van witte stenen op het protes tantse gedeelte als een stil1"* oe cumenische getuige in het ge loof. "God, u heeft ons gemaakt om te leven naar u toe, van ganser harte", zo bad deken Van Noort. Een plaats met ruimte voor 1650 begrafenissen ligt braak om de doden te ont vangen. 'Met dit gedeelte kunnen wij .weer tientallen jaren vooruit", vertelde later de heer Jongejan tn de ontvangkamer. In de zo mer van 1967 werd de kerkvoog dij benaderd door de toenmalige wethouder C.J. Piena om eens te komen praten naar aanlei ding van dreigende moeilijkhe den op de katholieke begraaf plaats De Zijlpoort. Het moment was niet ver meer, dat daar niet meer kon worden begraven. Men was ook niet in staat een nieuwe begraafplaats te stichten en op korte termijn kon ook de gemeente Leiden niets onderne men. "Ook nu ziet het er niet naar uit, dat dit ooit zal gebeu ren", aldus de heer Jongejan, "omdat Leiden geen grond meer beschikbaar heeft", Op 1 augustus 1969 kon op Rhijn hof een gedeelte van de ruimte beschikbaar worden gesteld voor het begraven van katholie ke ingezetenen. Na uitvoerig be raad kwam men tot een uitbre-- ding van Rhijnhof met zelfs ruimte voor een eventueel t« vestigen crematorium. De ge meente Leiden stelde zich ga rant voor lening en aflossing van rente. "Er is veel werl verzet", vertelde kerkvoogd Jongejan: „doordat wij het ir eigen beheer uitvoerden kor deze onderneming betrekkelijl goedkoop blijven. Omdat hel aantal crematies flink toeneemt, kan Rhijnhof zonder al te veel problemen een eind de toekomsl in". Wat de crematies betreft vroeg de heer Jongejan zich af: wat moe ten we ermee in deze reg:o° I Wat dit betreft valt nog n ets met zekerhe'd te zeggen. Het j blijft afwachten. Het kath. ge- deelte omvat een gedeelte met kindergraven, een deel met ei gen graven, terwijl de meeste grond bestemd is voor de huur- graven. De heer De Loor gaf te kennen, dat thans kan worden gesproken van een algemene begraafplaats in de ruimste zin des wocrds: „door de beheers commissie onder le'ding van de heer Jongejan is aan de be graafplaats veel gemoderni seerd. Na jaren arbeid besch'k- ken wij nu over eep goede outil lage." De heren De Hosson verzuchtte: „Eindelijk is het zover. Ruim 40 jaar zijn wij met de gemeente bez'g geweest. Zonder resultaat. Er was nog één mogelijkheid: de He'de Mij., maar dat zou in de miljoenen zijn gaan lopen". Leiden In de nacht van zondag op maandag heb ben onbekenden een Molo tovcocktail (benzinebom) geworpen door een kapot geslagen ruit van het café- chantant „De Smidsche" in de Van der Werfstraat. De eigenaar van het etablisse ment, de heer Aad van de Ouweelen staat voor een raadsel. „Van rancunes weet ik niets af", zegt hij, „en sinds we hier geopend zijn heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Er is geen onvertogen woord ge vallen". De heer Van de Ouweelen zoekt de oorzaak eerder in broodnijd. „Ik zou anders niet weten waar om iemand zo iets doet." Voor dat hij zijn café-chantant vorig jaar juli opende, was hij een jaar lang in zijn eentje bezig geweest om van de oude smede rij een moderne zaak te maken. Duizenden guldens Investeerde hij, en het resultaat was een fraai interieur, waarvan nu nog maar weinig over is. De brand, die na de ontploffing ontstond, zou het gehele pand in de vlam men hebben g:zet, ila het pla fond niet betimmerd zou zijn geweest met asbest-platen, die het tot de melding aan de brandweer nog aardig uithiel den. Maar de inventaris is gro tendeels vernield. Niettemin gaat Van de Ouweelen niet bij de pakken neerzitten. „Morgen beginnen we al met de wederop bouw", zegt hij. „Maar al met al is het wèl jammer. Je begint eens wat in Leiden, en dan doen ze je dit aan..." De foto toont duidelijk dat er van het interieur vrijwel niets onbe schadigd bleef. Echtparen „bezetten" bureau huisvesting o .EIDEN Twee jonge echtparen hebben gistermiddag het bureau huisvesting aan de Hooigracht „bezet". Zij kwamen het bureau binnen met de eis onmiddellijk een woning te krijgen. De chef van het bureau deelde hen mee, dat die wens niet la minuut ingewilligd kon worden. Zij konden wel op kosten van de gemeente in een hotel gaan wo nen, waarna zij dan op 15 ja nuari een huis toegewezen zou den kr.jgen. De echtparen ble ven echter bij hun eis en wilden niet vertrekken. Toen daarop de politie gewaarschuwd werd en verscheen, bliezen de „bezet ters" de aftocht. jmwntKmh Ton Ster scoort het tweede doelpunt voor Lugdunum. LEIDEN De kop is er weer van af. De eerste voetbalwedstrijden in dit nieuwe jaar zitten er weer op. De eerste verrassing - voorzover je daarvan kan spre ken - is ook al gevallen. Wernink zorgde met een verdiende 4-2 overwinning ervoor, dat ASC nog eens twee punten op LDWS achterop raakte. Die wedstrijd tussen Wernink en ASC gaf ook het beste voetbal van de avond te zien. Daaraan vooraf was het duel der degredanten Lugdu- num-Rijnsburgse Boys gegaan, gevolgd door een matige wed strijd tussen B en T en Stromvo- gels, terwijl LDWS in de "vroe ge uurtjes" De Munnik na een 10-0 achterstand verrassend zag terugkomen tot 11-5. Wernink-ASC 4-2 In de eerste helft zag het er niet naar uit, dat Wernink-ASC zo'n levendige en spannende wed strijd zou worden. Beide partij en verschaften zich weinig kan sen en het veldspel was nog erg magertjes.. Geheel anders was de tweede helft. Huib de Goey had al snel de score kunnen openen, toen hij een unieke vrije schietkans kreeg. Hij mis te echter jammerlijk. Jammer lijk missen deed aan de anderp kant ook Herman Roedoe, toen hij een schot van Chris Zoete melk door zijn benen liet gaan. en daarmee na 5 minuten Wer nink aan eer 1-0 voorsprone hielp. Wernink deed in aanva'- lend opzicht weer een stapje te rug, maar bleef met snelle counters levensgevaarlijk. ASC, dat soms te gretig speelde en de verdediging verwaarloosde, kwam echter in de zesde mi nuut reeds op gelijke hoogte. Een combinatie tussen Rik Hin- r.e en Huib de Goey werd door eerstgenoemde speler fraai af gewerkt. Verrassend nam Wer nink onmiddellijk weer de lei ding: Zoetemelk, die weer te veel vrijheid kreeg, kon gemak kelijk Bram Jansen bereiken, die feilloos voor 2-1 zorgde. ASC ging zenuwachtig spelen en pro beerde te gehaast de gelijkma ker te forceren, daarbij de ver dediging verwaarlozend, hei geen Wernink de gewenste ruimte voor counters opleverde. Dat Die ruimte was ASC bijna fa taal geweest, ware het niet dat Zoetemelk in de 11e minuut de paal i.p.v. het net trof. ASC kreeg daardoor wel de kans om middels een doelpunt van Huib de Goey langszij te komen en het geloof in een goed resultaat te blijven behouden. winstpunt leek ook voor ASC weggelegd, ware het niet dat Wernink in de laatste minu ten kans zag om de verdediging van ASC tweemaal volledig uit positie te spelen. In de 23e mi nuut scoorde Koos van Weerlep na aangeven van alweer Zoete melk en twee minuten later speelde hetzelfde tafereel zich af. maar dan in omgekeerd" volgorde. B en T-Stormvogels 5-3 Eddy Monsels heeft in de wed- strijd tegen Stormvogels zijn waarde voor B en T weer eens bewezen. Met drie doelpunten legde hij de basis voor een 5-3 overwinning van de "Druk kers". De eerste helft hadden de beide ploegen afgesloten met een 1-1 gelijke stand; een stand die de verhoudingen wel goed weergaf. Stormvogels had snel na het begin door Koos van Es een voorsprong genomen, die Eddy Monsels pas halverwege te-niet kon doen. Na de doelwis- seling had B en T enkele ver rassende openingszetten voor Stormvogels. In de vierde mi nuut benutte Eddy Monsels een penalty (overtreding Siem Bou gie) en twee minuten later bracht dezelfde speler, na een combinatie met Henk Spies, de stand op een riant lijkende 3-t voorsprong voor B en T. Ondanks het feit dat Stormvogels weinig interesse toonde en zich teveel met beslirjingen van de scheidsrechter bezighield, kwam men toch goed terug. Gijs Cnlle en Van de Hulst zorgden ervoor, dat de wedstrijd halverwege nog vólkomen open was. Pa* in de laatste minuten beslisten Jan Oudshoorn en Nico van Es de wedstrijd in het voordeel van B en T. LDWS-De Munnik 11-5 LDWS leek regelrecht op een nieuw record af te stevenen. Tot aan de 15e minuut in de tweede helft, toen De Munnik het bij een 10-0 stond in het voordeel van de "Vlietbewoners" opeens allemaal wel zag zitten. En om dat LDWS het op dat moment niet meer zo zag zitten, mocht het - misschien lachend - toezien, dat De Munnik de achterstand verkleinde tot 11-5 en daardoor toch met opgeheven hoofden do arena kon verlaten. Gezegd moet wel worden, dat De Mun nik zwaar gphavend aan de start kwam. Men moest de gebroeders Haver missen, ter wijl invallers Uni en Lelieveld het eerste klas-peil bij verre na niet wisten te behalen. Score verloop: 1-0 Van de Linden; 2-0 Cock Slingerlandt; 3-0 en 4-0 Pim van de Meer; 5-0 George Moesman; 6-0 Ger de Roode; 7- 0 Bram de Roode; 8-0, 9-0 en 10-0 Ger de Roode; 10-1 Hans Schiller; 10-2 Van Leeuwen; 11-2 Pim van der Meer; 11-3, 11-4 en 11-5 Schüler. Rijnsburgse Boys-Lugdunum 3-7. Een overwegend sterker Lugdu num heeft door een overtuigen de 7-3 overwinning op Rijns burgse Boys de mogelijkheid open gelaten, om het degrada tiegevaar te kunnen ontlopen. Scoreverloop: 0-1 Hannoo; 1-1 Sikking; 1-2 Ton Ster; 1-3 en 1-4 Joop Ellert; 2-4 Sikking; 3-4 Nieuwkoop; 3-5 en 3-6 Ton Ster; 3-7 Hannoo.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3