Meer drukte te verwachten in recreatiegebieden Wereldeconomie in gevaar door hoge olieprijzen Hoogzwangere orang-oetan heeft drie „bijslaapjes" D.P.R. Rotterdam gaat praten over „Geloofsleven buiten de kerk" Kaas en melk steeds meer in trek IN ZUID-HOLLAND KORTE METTEN Samenwerking in „Sodepax" twee jaar verlengd WOENSDAG 9 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA IC DEN HAAG De consumptie van melk en kaas is vorig jaar opnieuw gestegen. Het verbruik van roomboter liep echter nog verder terug. Deze gegevens heeft de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam, vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede bekend gemaakt. De stijging van de melkproduktie zette zich in 1973 voort. De Nederlandse koeien produceerden ruim 9 miljoen ton, 4 pro cent meer dan het jaar daarvoor. Volgens ir. Van Dam een groei, die uitsluitend het gevolg is van uitbreiding van de melkveestapel. De gemiddelde melkafgifte per koe bleef na melijk achter bij 1972. Het melk-verbruik ging in 1973 twee procent omhoog. Deze groei wordt geheel toegeschreven aan de afzet van karne melk, waarnaar een grote vraag was als gevolg van het war me weer. Verder bleek opnieuw een groei in de afzet van halfvolle en magere melk en magere melkprodukten. De vraag naar volle melk daalde hierdoor, gebleken is ook, dat er 10 procent minder melk en melkprodukten aan de deur werden verkocht. Met de kaasafzet gaat het goed. De produktschap-voorzitter noemde de stijgingen van de binnenlandse afzet en de export verheugend. De Nederlander eet ruim negen kilo kaas per jaar. De export bereikte vorig jaar een nieuw rekord: er werd meer dan 200.000 ton uitgevoerd. West-Duitsland is de belangrijkste afnemer. Het binnenlands verbruik van boter daalde opnieuw ondanks een lichte stijging van het huishoudelijk verbruik. De export van boter steeg met 63.000 ton tot 172.000 ton. De stijging is vooral te danken aan de toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG. Dit land nam ruim 60.000 ton af, drie keer zoveel als het jaar daarvoor. De boterberg is vorig jaar aanzienlijk geslonken. De voorraad is nu nog slechts 2500 ton. De Sovjet-Unie nam vorig jaar 15.000 ton af tegen een lagere prijs. De totale Nederlandse uitvoer van zuivelprodukten heeft vorig jaar bijna 2,5 miljard gulden opgeleverd, 4 miljoen meer als het jaar daarvoor. DEN HAAG In het bezoek aar de Zuidhollandse recreatiegebieden zal dit jaar door de energiecri sis wel enige veranderingen plaatsvinden. G.S. van Zuid-Holland verwachten, dat het tekort aan olie een zaak van langere termijn zal zijn, maar dat het moeilijk is te voorspellen hoe groot de in vloed op de Zuid-Hollandse recreatiegebieden zal zijn. Als voorlopige conclusies trekken G.S., dat reke ning gehouden moet worden met een afname van buitenlandse reizen door de Nederlanders. Dit kan een vergroting inhouden van de druk op en- tra van verblijfsrecreatie, met name langs de kust. Ook op het afnemen van het „toeren" met de auto moet gerekend worden. Dit kan met zich mee brengen, dat men zich meer rechtstreeks van de woonplaats naar een recreatiegebied zal begeven en daar wellicht bij gebrek aan andere moge. lijkheden langer zal verblijven. Het is ook mo gelijk, dat minder mensen een gebied zullen be zoeken maar daar niet langer zullen vertoeven, waardoor de capaciteit gelijk zal blijven. Dit zou bij gebieden als Brielse Maas, Oude Maas of Rottemeren het geval kunnen zijn. Ook is een toename van de druk op Delftse Hout. Kralingse Bos en Meijendel te verwachten. Er zal dan ook gewaakt moeten worden, dat de druk op kwetsbare gebieden zoals Meijendel niet een wezenlijke aantasting van die gebieden gaat betekenen. WASHINGTON De aanzienlijke verhoging van de olieprijzen zal ondanks de geringe verlaging per 1 febr. dit jaar over de gehele wereld de inflatoire druk enorm doen toenemen. Dat is volgens sommige internationale economen het gevaarlijkste as pect van de prijsverhogingen, die de olieproducerende landen onlangs hebben afgekondigd. In sommige gevallen betekent de verhoging van de olieprijs een verdubbeling. De economen waarschuwen dat vrijwel alle belangrijke indu strielanden, met als mogelijke uitzondering West-Duitsland, dit jaar een tekort zullen zien ver schijnen op hun handelsbalans, ook de Verenigde Staten waar van de handelsbalans verleden jaar voor het eerst sinds enkele jaren weer een overschot ver toonde. De economie van de ont wikkelingslanden zal ook wor den benadeeld want vrijwel al hun importprijzèn zullen stijgen. Ontwikkelingslanden met weinig bodemschatten en een grote be volking zullen het ergst worden getroffen.- Grote werkloosheid, ontwrichting van de industrie en toenémende arbeidsonrust in de industrie de vakbonden zullen streven naar compensaties voor achteruitgang op loongebied maken ook deel uit van het toe komstbeeld zoals de economen dat schetsen. Er zijn echter enkele lichtpun ten die wellicht kunnen helpen voorkomen dat de wereld weg zakt in een zozeer gevreesde de pressie. Enkele economen van de Amerikaanse regering veron derstellen namelijk dat de olie producerende landen hun prij zen wellicht zullen verlagen of het prijsmechanisme zodanig wijzigen dat het bedrag vermin dert dat oliemaatschappijen voor ruwe olie moeten neertel len. Daardoor zouden de infla toire gevolgen kunnen worden verkleind. Het voorstel van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken dr. Henry Kis singer, een energie-werkgroep van twintig olieproducerende en -verbruikende landen te vor men om een „dialoog" tussen het kartel van olieproducenten en de verbruikende landen op gang te brengen, wordt ook be schouwd als een gunstig teken. Volgens Fred Bergsten, voorma lig adviseur van president Nixons raad voor de nationale veiligheid, zullen vele landen de komende maanden gedwongen worden hun uitvoerprijzen te verhogen of hun concurrentiepo sitie op exportgebied te verbete ren om te kunnen betalen voor de olie die broodnodig is om hun economie op gang te hou den en de toeneming van de werkloosheid af te remmen. „Een dergelijke situatie zou uit eindelijk zeer ernstige inflatie en een economische depressie opleveren" zo waarschuwde hij. Ondanks de zeer pessimistische voorspellingen die men op het ogenblik kan vernemen, begint onder vele economen de mening post te vatten dat de olieprodu cerende landen met de verdub beling van de olieprijs hun doel voorbijstreven en dat het kartel van de olieproducenten wellicht zelfs verdeeld uiteen zal vallen. Zij zijn ook van oordeel dat het internationale economische stel sel thans voldoende flexibel is om een economische wereldde pressie te kunnen afwenden, vooropgesteld dat de landen geen isolationistisch en protec tionistisch beleid gaan voeren (door bijvoorbeeld de import aan banden te leggen). (Van een onzer verslaggevers) RHENEN Een orang-oetang- vrouwtje in het Ouwehands Die renpark in Rhenen beschikt mo menteel over drie „bijslaapjes". Truus, zoals ze heet, is hoog zwanger en de dierentuin heeft alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen genomen om de op han den zijnde geboorte zo vlot mo gelijk te laten verlopen. Niet al leen is de kraamkamer dag en nacht extra verwarmd en ligt daar een dikke laag stro, maar ook slapen bij toerbeurt drie verzorgers van de dierentuin bij Truus. Dat wil zeggen: in een nevenvertrek, want Truus is en blijft natuurlijk een dame en de oppassers zijn héren. Dat men de geboorte met zoveel zorg omringt heeft z'n oorzaak. Vorig jaar kreeg Truus ook een jong, haar eerste. Ze was toen echter nog niet uitgeteld en ie dereen was eigenlijk door de ge boorte verrast. Toen men de ba- by-orang-oetan vond had het een ondertemperatuur van 32 graden. Er zijn nog vier artsen bij geweest, waaronder een kin derarts en een internist, maar noch de deskundigen, noch de couveuse konden de baby red den. Het mensapenkind stierf op de tweede dag. Apenmoeders die of zelf in gevan genschap geboren zijn of erg jong uit de jungle gehaald zijn. weten vaak niet wat hen over komt bij een geboorte. Ze heb ben nog nooit een geboorte gezien of een bevalling van soortgenoten meegemaakt. Dat geldt ook voor Truus. Vandaar dat Ouweha-i op alles is voor bereid om zo goed mogelijke le venskansen voor het toekomstig mensaapje te creëren. en Vrag< De verhoging van de olieprijzen heeft in kringen van economen de volgende vragen opgeroepen: Wat zijn de gevolgen voor de betalingsbalans van de voor naamste landen? Wat zullen de olieproducenten met hun- extra-olie-inkomsten doen? Hoe lang zullen de olieprodu centen hun prijzen op het huidi ge niveau handhaven? Welke invloed heeft de oliecri sis op de plannen voor een her vorming van het economische wereldbestel? —Hoe veel tijd hebben de landen nodig om zich aan te passen bij de nieuwe prijzensituatie? Lawrence Krause, een deskundi ge op het gebied van de interna tionale betalingsbalanssituatie, is van mening dat de verhoging van de olieprijzen nadelige ge volgen zal hebben voor de po gingen van de westerse landen prijzen en lonen in de hand te houden. Volgens deze expert zullen landen, waar een strenge beheersing van lonen en prijzen geldt, de meeste tijd nodig heb ben om zich aan te passen aan de nieuwe situatie. In monetaire kringen te Washing ton verwacht men dat volledige overeenstemming over een her vorming van het internationale monetaire stelsel nu langer op zich zal laten wachten dan oor spronkelijk werd aangenomen, want de oliecrisis heeft weer nieuwe onzekerheden opgeroe pen. Overigens is men over het algemeen wel van mening dat de „zwevende" wisselkoersen bijdragen tot een soepele op vang van de nadelige uitwer king van het energietekort. Handelsdeskundigen verwachten dat bij de onderhandelingen over een hervorming van de wereldhandel, die komend na jaar moet beginnen, de toegang tot bodemschatten en de voor waarden voor exportbeheersin- gen meer centraal zullen staan. Kolioutek niet meer te zien met blote oog HOEVEN (ANP) De komeet Kohoutek blijkt tegen alle ver wachtingen in zo zwak te zijn, dat hij niet meer met het blote oog kan worden waargenomen. Dit heeft de volkssterrenwacht in Hoeven bekend gemaakt. Met een prismak'jker kan men de komeet nog wel zien. Het best zal hij te zien zijn 's avonds tussen zes uur en half zeven. Den Uyl niet blij niet PvdA- advertentie Den Haag Premier Den Uyl is niet helemaal gelukkig met de advertentie, die de PvdA de af gelopen weken in kranten en weekbladen heeft laten plaatsen naar aanleiding van het door de Tweede Kamer aannemen van de machtigingswet. „De machti gingswet is er door", zo stond in deze advertentie, waarin ook een foto van PvdA-voorzitter A. van der Louw was opgenomen. Senator Beerekamp (CHU) maak te bezwaren tegen de adverten tie. Hij verzocht premier Den Uyl de voorzitter van zijn partij ervan te weerhouden via adver tenties of anderszins het Neder landse volk wijs te maken dat de za3k helemaal rond is als de Tweede Kamer een wetsontwerp heeft aangenomen, „de Eerste Kamer heeft nog een essentiële functie", aldus dr. Beerekamp. DE Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal maandag 14 ja nuari om half acht bijeenko men voor zijn maandelijkse vergadering en wel in het Adelbertscentrum. Röntgenweg 99 te Delft. Als hoofdmoot van de vergadering staat op de agenda de bespre king van het onderwerp: Ge loofsleven buiten „De kerk". Dit thema is vastgesteld in de decembervergadering. Drs. A. M. M. de Bot, aalmoe zenier strafgevangenis, heeft een handreiking samengesteld voor de bespreking. Pater De Bot zal tijdens de vergadering nog een korte toelichting geven en zelf ook aan de besprekin gen deelnemen. Pater De Bot stelt in zijn hand reiking, dat men zo zeer ge wend is in de deelname aan de eucharistieviering het criterium te zien voor het behoren tot de kerk, dat velen nu spreken van vervreemding van de kerk en van geruisloze geloofsafval. Misschien is deze conclusie echter wat voorbarig. Het is gebleken, dat deze mensen vaak zij het op heel andere manieren betrokken zijn bij het leven van de kerk. Als oorzaken en motieven voor de teruggang kunnen worden genoemd vijandigheid of on verschilligheid tegenover de kerk en protest tegen en kri tiek op de Kerk. Bij de eerste stelt pater De Bot de vraag of men hier moet spreken van een noodzakelijke of wenselijke zuivering. Bij de tweede of we voldoende bereid zijn de kri tiek serieus te nemen. Is er gelegenheid deze kritiek in de Kerkgang is een van de vele manieren, waarop mensen te genwoordig kunnen deelnemen aan het leven van de kerk. Verminderd kerkbezoek wordt niet alleen onder de „progres- sieven", maar ook onder de „conservatieven" aangetroffen. Ook onder hen, die niet of wei nig de kerk bezoeken zijn er velen die hun leven willen oriënteren op Christus en zijn evangelie: positief staan tegen over de kerk: geïnterresseerd zijn en goed op de hoogte bij voorbeeld via lectuur, radio en t.v.; kerkelijke acties finan cieel steunen, voor enkele da gen van bezinning de kloosters van beschouwende orden be- zoeken; deelnemen aan ge sprekken over het geloof, bij voorbeeld via gespreksgroepen of via de voorbereiding van een liturgie en deelnemen aan vormen van maatschapeelijkp actie, geïnspireerd van uit het evangelie. Pater De Bot knoopt in zijn handreiking tot het gesprek binnen de D. P.R. hieraan de vraag vast of de kerk wel vol doende mogelijkheden voor deze vormen van geloofsbele ving en deelname aan het le ven van de kerk biedt. Moet men nie* zeggen, dat de parochie pastoraal feitelijk een zijdig is gericht op de trouwe kerkganger en op het stimule ren van deelname aan de eu charistie en aan het ontvangen van de sacramenten? Moet de pastoraal er niet van uit gaan dat velen momenteel slechts incidenteel en op heel verschil lende wijzen deelnemen aan het leven van de kerk? De vraag is of dit niet leidt tot de noodzaak van een meer ge differentieerd pastoraal aan bod, zoals gevarieerde en dui delijk aangekondigde vormen van liturgie, met name woord diensten met mogelijkheid tot gesprek achteraf voorts bezin ning en gesprek en ten slotte maatschappelijke actie van uit evangelische inspiratie. De voorzitter van de West- duitse bisschoppenconferentie, kardinaal J. Doepfner heeft aan alle ambassades in Bonn de verklaring tegen „geweld en terreur in de wereld" van de Westduitse bisschoppen ge zonden. In een begeleidend schrijven vraagt hij de ambas sadeurs er bij hun regering op aan te dringen alles in het werk te stellen geweld en voor al folteringen in de hele wereld tegen te gaan. De bisschoppen noemen elke vorm van folteren van gevangenen, of het nu een misdadiger, een politieke ge vangene of een krijgsgevange ne is, een „vergrijp tegen het fundamentele recht van de mens". Patriarch Pimen van Mos- kou en geheel Rusland heeft in een boodschap bij gelegenheid van het kerstfeest - dat in de Russisch-orthodoxe kerk nog wordt bepaald door de Juliaan se kalender - „met tevreden heid" kennis genomen van de ontspanning in Europa „en in andere delen van de wereld". Hij prees de inspanningen in deze richting „van ons grote vaderland en zijn leiders". Orthodoxe gelovigen in de Oekralnse plaats Zjitomir (ten westen van Kiew) heben bij het Kremlin en kerkelijke lei ders geprotesteerd tegen slui ting van hun kerk. Zij zeggen nu geen mogelijkheid meer te hebben om „in vrede te bid den". Het gebouw zal worden gesloopt, de grond zal worden benut voor een ander gebouw. In de nabijheid liggen andere stukken grond waar dat ge bouw ook kan komen, maar de plaatselijke autoriteiten zeg gen, dat een kerk niet naast een school kan staan, ook al hebben beide gebouwen op het betreffende stuk grond, dat al tweeëndertig jaar lang gedaan. De Spaanse geestelijke Francisco Garcia Salve, die rond de jaarwisseling tot ne gentien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens min achting van de wet, zal in ho ger beroep gaan. Hij werd te- samen met negen arbeiders eerder veroordeeld op grond van de beschuldiging, dat hij bestuurslid van de verboden vakbond „Comisiones Obre- ras" zou zijn geweest. De Britse jezuiet pater P. Hebblethwaite, die vorig jaar maart ernstige kritiek op het Vaticaan leverde, via enkele artikelen in het weekblad The Observer heeft om toestem ming gevraagd de orde te mo gen verlaten. Hij zei voor zijn uittreden uit de orde persoon lijke motieven te hebben en dat er geen verband bestaat met zijn artikelenreeks. KERK EN WERELD het kardinaals- Luigi Traglia deken college van kardinalen De Italiaanse curiekardinaal Luigi Traglia (78 jaar) is door de paus benoemd tot deken van het kardinaalscollege, als opvolger van de in december overleden kardinaal Amleto Ci- cognani. Het is de taak van de deken om bij het overlijden van de paus samen met kardinaal- staatssekretaris Villot de lo pende zaken te behartigen, de kardinalen bijeen te roepen voor de pauskeuze, het con claaf van de pauskeuze te lei den en de gekozene te vragen of hij de keus aanvaardt. Waarnemers beschouwen de benoeming van kardinaal Tra glia als een compromis, in af wachting van de hervorming van het kardinaalscollege en de statuten van het conclaaf. Tot vice-deken werd de even eens gepensioneerde curiekar dinaal Carlo Confalonieri (80 jaar) benoemd. Javaan opvolger mgr. Schoen maker Paus Paulus heeft de Javaanse pater Pascalis Soedita Harja Soemarta benoemd tot bis schop van Poerwokerto op Java, als opvolger van mgr. W. Schoenmaker die 11 januari 65 jaar wordt en binnenkort te rugkeert naar Nederland. Mgr. Schoenmaker, die in 1950 bis schop werd gewijd, was de laatste dertien jaar bisschop van Poerwokerto. Evenals mgr. Schoenmaker be hoort zijn opvolger tot de con gregatie van de missionarissen van het H. Hart van Jezus. Mgr. Soedita Harjasoemarta, die in 1956 in Nederland pries ter werd gewijd, is werkzaam geweest in Irian Barat en was enige jaren direkteur van de „Kawali", het bureau van de Indonesische bisschoppenconfe rentie. De pauselijke commissie Jus- titia et Pax en de Wereld raad van Kerken hebben be sloten hun gezamenlijke ar beid binnen de gemeen schappelijke commissie SO DEPAX tot 31 december 1975 te verlengen. Deze commissie voor ontwik keling, gerechtigheid en vre de werd opgericht in januari 1969 en heeft sindsdien talrij ke oecumenische initiatieven genomen, vooral op het ge bied van de ontwikkeling van Genève het leidinggevend co- vorderen van de rechten van de mens. De dezer dagen afgetreden secretaris van Justitia et Pax mgr. Gremillion, blijft met de Nederlander dr. Max Kohnstamm namens de we reldraad het voorzitterschap bekleden. Op 14 en 15 januari zal in de derde wereld en het be- mlté van SODEPAX bijeen, komen. Daartoe behoort ook de voorzitter van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen, kar?'

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10