Lijst van toegestane prij s ver hogingen Faulkner treed af als partijleider In 1973 geen record verkoop van auto's NS hadden goede dag Spreiding werktijden ijd ens ti volstrekt spitsuren onvoldoende Initiatief van Konsumenten Kontnkt Datsun Cherry zuinigste auto Ook Noorse benzine op de bon Openbaar vervoer ontevreden 1974 DINSDAG 8 JANUARI 1974 LE1DSE C0URAN1 PAGINA 9 De zuinige Datsun Cherry. DEN HAAG - De ANWB heeft de dertig meest recente merken en ty pen personenauto's getest op him benzineverbruik. Bij een constante snelheid van 100 km/uur blijkt de Datsun 100 A (Cherry) de zuinig ste van allemaal te zijn: 1 liter benzine op 16,4 km. Het meest onvoordelig rijden de VW Kever 1300 en de Volvo 144 de luxe met een verbruik van respectievelijk 1 10,6 en 1 10,5. De ANWB heeft het resul taat van alle geteste personen auto's gepubliceerd in de 'Auto kampioen' van deze week. De Datsun 100 A wordt op de rang lijst van 30 auto's gevolgd door de Renault 4 Export en de Sim- ca 1000 GL (beide 1 15,2), de VW Passat LS (1 14,3) en de Citroën 2 CV 4, de Mini 850, de Fiat 127 en de Renault 5 TL (al lemaal 1 14,1). Bij een constante snelheid van '60 km/uur blijken de verbruikscij fers nog een stuk gunstiger uit te vallen. Bij deze nselheid is de Renault 4 Export het zuinigst met 1 22,9. Hoog genoteerd staan ook de Citroën 2 CV 4 (1 22,5) de Datsun 100 A (1 21,7) en de Renault 5 TL (1 21,2). Onderaan deze 'zuinig heids-ranglijst' (bij 60 km/uur) staat de Volvo 144 de luxe met 1 liter benzine per 13,9 km. Net daarboven de Opel Rekord 1900 (1 14,3) en de Morris Marina coupé 1,3 en de BMW 1802 (bei de 1 14,7). De ANWB heeft ook onderzocht in hoeverre de vierde versnelling in het stadsverkeer nog bruik baar is. 'Praktisch elke auto kan het in de vierde nog wel redden in de stad - dus bij circa 50 km/uur -, ook al is dat soms maar net en slechts bij uitzon dering zeer goed (Austin Maxi 1750), zo zegt de ANWB. Ook wordt gesteld dat men vanaf die 50 km/uur in de vierde versnel ling de snelheid, kan opvoeren zonder terug te sohakelen. Maar, zo voegt de ANWB eraan toe, dit moet, in het bijzonder bij de meeste kleinere wagens wel met beleid gebeuren. DEN HAAG Hoewel het er lange tijd naar heeft uitgezien dat 1973 een recordverkoop van nieuwe personen- en combinatiewagens In Nederland zou opleveren, heeft de RAI thans berekend dat de tofele autoverkoop ongeveer één procent zal achterblijven bij die van 1972. Oorzaak van de sterk teruggelo pen afzet in de laatste twee maanden van vorig jaar - de autobedrijven zagen in sommige weken hun afzet met 74 procent dalen - zijn uiteraard de olie boycot en de daarna afgekon digde distributiemaatregelen ge weest. In de eerste 20 dagen van decem ber werden 12.393 automobielen verkocht tegen 19.912 stuks in dezelfde periode van 1972. De totaalverkoop in 1973 bedroeg tot en met 20 december 425.540 tegen 423.896 in het voorgaande jaar. Dat is weliswaar nog bijna 0,5 procent meer (1.644 stuks), maar volgens de RAI kunnen de laatste tien dagen van decem ber vrij weinig meer opleveren. Verwacht wordt, dat de uiteinde lijke autoverkoop in ons land zal eindigen rond 429.000, zodat er dan toch ruim 3.000 automo bielen minder zullen zijn ver kocht dan in 1972 (432.083.). Autoloze dag in Oostenrijk WENEN(AP) - Oostenrijk is gis teren begonnen met de voorbe reiding van een autoloze dag per week voor de 1.6 miljoen autobezitters, d'e Oostenrijk telt. De maatregel zal volgende week maandag van kracht wor den. fot dusver was alleen een snel heidsbeperking van 100 kilome ter per uur van kracht. De Oos tenrijkers kennen zelf kiezen op welke dag zij niet willen autorij den. Op hun voorruit komt dan een sticker met de eerste twee letters van de dag die z:j als autoloos hebben uitgezocht. boktoren. prekers en veeartsen kunnen ontheffing krijgen. Zij moeten echter evenals anderen een verzoek tot ontheffing indie nen. Openingstijden benzinestations langs rijkswegen zijn gewijzigd DEN HAAG Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat zal voorlopig mede in verband met de benzinedistributie gewij zigde openings'ijden toestaan voor 35 (van de 263) benzinesta tions langs de rijkswegen. Deze pompen zullen in ieder ge val zijn geopend van maandag tot en met zaterdag van 6 uur in de morgen tot 11 uur 's avonds en op zondag overdag van 10 tot 7 uur in de avond. Bij drie grensposten zullen de stations de hele week dag en nacht open zijn. De overige langs de rijkswegen gelegen benzinestations zullen naar behoefte zijn geopend me: uitzondering van de nachte. lijke uren maar van maan dag tot en met zaterdag in ie der geval van 7 uur 's morgens tot 8 uur in de avond. Vijf pompen bij drie grensover gangen zullen 24 uur in bedrijf zijn. Het gaat om de overgan gen bij Bergh (Nederlands-Duit. se grens), Hazeldonk (Neder lands-Belgische grens) en Bo- choltz (Ned.-Duitse grens). De automatische zelfbedienings- pompen, die 's nachts waren ge opend, kunnen bij gebruik van benzine-bonnen niet meer func tioneren. Deze pompen zullen In verband met de veiligheid van het personeel niet worden be mand en zullen derhalve 's nachts zijn gesloten. Dit met uitzondering van een aantal sta tions bij grensovergangen, waar voldoende politiebescherming aanwezig is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Konsumenten Kontakt gaat voortaan op regelma tige tijden lijsten publiceren van prijsverhogingen, die door het mi nisterie van Economische Zaken goedgekeurd zijn. Op deze manier wil het Konsymenten Kontakt bijdragen tot een betere voorlichting van de consument, die naar zijn mening veel te beperkt is. Producenten en leveranciers zou den in dit verband aldus het Kontakt verplicht moeten wor den de toegestane prijsverhogin gen duidelijk te vermelden. De eerste lijst van goedgekeurde prijsverhogingen, zoals die gis teren vastgesteld is, ziet er als volgt uit: Toegestane prijsverhoging: Autorijscholen per l-l-'74 maxi maal 1,20 per lesuur Autoverzekeringen All Risk 3,5 tot 5 procent; WA 10 tot 15 procent. Part. ziektekostenverzekeringen maximaal 13,5 procent- Was premieverhoging vorig jaar meer dan 23 procent, dan moet dat meerdere van 13,5 worden afgetrokken. Gedistilleerd (binnenl. fabrikaat) per l-l-'74 0,20 per liter; 0,15 per 3/4 en 7/10 liter; 0,10 per 1/2 en 3/8 liter. Aardolieprodukten H.B.O. I en II, excl. BTW: per 10-11-73 4 cent per liter; per 1-1-74 3,25 cent per liter. (Verder rekening hou den met wegvallen van eventue le kortingen). Petroleum: per 10-11-73 4,5 cent. Gastarieven kleinverbruikers (ge middelde tarieven) Oude prijs per kub. meter en prijs 1-1-74. Tarief I (0-300 m3): van 25 naar 26 cent. Tarief II (300 tot 600 m3): van 20 naar 21 cent. Ta rief III (was 600-2100 m3, nu 600-30 000 m3): van 10 naar 11 cent. Tarief IV (was 2100-170.000 m3, nu 30.000-70.000 m3): van 8 naar 10,5 cent. Alleen van de ta riefgroep IV is het vastrecht verhoogd: van 135 naar 243. Brood per 29-11-73 3 cent per 800 g (1 per 400 g); per 31-12-73 3 cent per 800 g (2 per 400 g). Margarine per 3-12-73 4 cent per pakje (250 g). Per 17-12-73 8 cent per pakje (voor halvarine resp. 2 en 4 cent); per 7-1-74 6 cent per pakje. Voor halvarine 4 cent. Melk per 21-1-74 2 cent per liter. Acht mannen bedwelmd door lek in tankauto ROTTERDAM - Acht mannen zijn gisteravond aan boord van een boot van de North Sea Ferries bedwelmd geraakt door vloei stof uit een lekkende tankwagen. De auto staat op het schip. De slachtoffers zijn naar een zie kenhuis overgebracht. Volgens de Rotterdamse politie hebben de acht mannen geen ernstig lichamelijk letsel opgelo pen. Zij konden na door een arts behandeld te zijn naar huis. De politie onderzoekt nog wat er precies aan boord van de veer boot is gebeurd. Men vermoedt dat een defecte afsluiter van een van de drie met mythyl acrylaat gevulde tankwagens moeilijkheden heeft veroor zaakt. Op last van de kapitein van het schip, dat op punt van vertrekken stond, zijn de drie tankauto's van boord gereden om te worden onderzocht. Sjah Reza Pahlevi van Perzië en keizerin Farah Diba zijn op win- tervakantie in St. Moritz (Zwit serland). Zeer sportief gekleed maakten zij een skitocht. OSLO(AP) De Noorse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat de benzine met ingang van 25 januari gedistribueerd zal worden. Tegelijkertijd zal dan het autorijverbod op zondag worden afgeschaft. In de eerste zes weken van de rantsoenering zullen automobilisten 80 liter benzine krijgen. Noorwegen Proces tegen zes joodse verdachten OSLO (AFP-Reuter) De zes joodse verdachten in het proces in Oslo, die betrokken zouden zijn geweest bij de moord op een Marokkaanse kelner In Lll- lehammer, hebben gisteren ver klaard niet schuldig te zijn. Volgens de openbaar aanklager. Haakon Wiker. is een van hen. Abraham Gehmer, een agent van de Israëlische spionage dienst „Mossad". Volgens hem maken de zes verdachten deel uit van een groep van 15 men sen, waarvan er negen nog door de Noorse politie worden ge zocht. De openbaar aanklager zei dat de zes verdachten zich in Rome bevonden, toen daar een Ara bier, genaamd Zweiter. werd vermoord en in Parijs ten tijde van de moord op de Arabier Mohamed Boudje. Bewijzen daarvoor zou hij leveren tijdens een zitting achter gesloten deu ren, omdat het hier de „betrek kingen van Noorwegen met een I buitenlandse staat betrof." Kapitein Mark Phillips, de kers verse echtgenoot van prinses Anne van Engeland, steekt zijn hoofd glimlachend boven een zware Britse Scorpiontank uit. j Mark kreeg „rijles". Vorig jaar bij 30 vliegrampen 933 doden LONDEN(AP) - Dertig straal vliegtuigen met een totale waar de van 63 miljoen pond (151,2 miljoen dollar) zijn vorig jaar verloren gegaan bij vliegtuig rampen, aldus bericht Lloyds In Londen. Bij de rampen zijn volgens Lloyds 933 passagiers omgekomen. In 1972 verloren bij 25 ongelukken met straalvliegtuigen in totaal 1300 mensen het leven. »e Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot heeft 5 straal vliegtuigen verloren. Bij deze ongelukken zouden 113 personen zijn omgekomen. De grootste klap voor de verzeke ringsmaatschappijen was de Jumbo jet van 24 miljoen dol lar, die in juli in Benghazi werd opgeblazen door kapers. Helft VS wil vervroegde verkiezingen WASHINGTON Een 'meerderheid van het Ame rikaanse volk is voorstan- ster van 'n speciale presi dentsverkiezing In 1974 om de lucht te zuiveren van de geuren van het Watergate- schandaal. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek van het b-n-oan-Harris. dat in de „Washington Post" is gepu bliceerd. Vijftig procent van de on- d»rvr-">«>den voelt voor een dergelijke verk'ezing als het Opnerste Gerechtshof van oordeel is dat dit vol- pens d« grondwet mogelijk is. Van de andere helft van de ondervraagden is 36 pro cent tegen een nieuwe ver kiezing. terwijl de rest geen mening heeft. (Van een c verslaggevers) UTRECHT Voor de Nederland se Spoorwegen is de dag dat de benzinedistributie eigenlijk had moeten ingaan een goede dag geworden. Naar schattingen van N.S. hebben ruim 10 procent meer reizigers gebruik gemaakt van de trein dan normaal. Heel wat nieuwe abonnementhou ders hebben echter hun abonne ment weer ingeleverd. Maar het verlies voor het komend jaar schijnt weer een stukje terugge schroefd, als men bedenkt dat volgende week de run op de trein begint. In nog een ander opzicht was het een goede dag voor N.S. De in zet van zoveel extra treinen en personeel is een even grote be lasting als de invoering van een nieuw spoorboekje. En wat an ders nooit lukt, vandaag liep het allemaal soepeitjes. Bijzonder weinig vertragingen, personeel op tijd, bijna geen mankemen ten aan het materieel. Zoals een woordvoerder van N.S. ons gisteren zei: „We hebben nu de kans om in te spelen op de run van volgende week. Als de grote klap vandaag gekomen was, was het heel wat moeilij ker geweest". En een man die lang voor een overweg moest wachten ver zuchtte gistermiddag: „Er rij den wat lege treinen vandaag de dag (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ex-premier Brian Faulkner is niet langer lei der van de machtige Noordierse Protestantse Unionisti sche Partij. Hij nam gisteren ontslag, omdat het partij bestuur afgelopen vrijdag z'n politiek verworpen heeft in zake het Brits-Ierse plan voor de oprichting van een raad voor heel Ierland. Militante Noordierse protestanten zijn gekant tegen dit plan, omdat zij de raad beschouwen als een handige camouflage van manoeuvres om Ierland te herenigen. Fanatieke protestanten eisen, dat Ulster Brits blijft. Faulkner treedt niet af als hoofd van de Noordierse bestuursraad van roomskatholieken en protes tanten. Het hoofddoel ,van deze bestuursraad is toenadering tot stand te brengen tussen protes- partijleider beschouwd als een persoonlijke beslissing. Er werd geen commentaar op gegeven. In de Zuidierse hoofdstad Du blin wordt Faulkner's ontslag betreurd. tanten en katholieken en op die Faulkner werd in maart 1971 pre- manier een vreedzame situatie te scheppen in Noord-Ierland. Faulkner heeft zich de afgelopen jaren erg ingespannen de Ieren van Ulster eensgezind te ma ken. Het was een moeilijke en vaak hopeloze strijd. Sinds vrijdag werd Faulkner's ontslag onvermijdelijk geacht. Waarnemers hebben de indruk, dat de ex-premier zich nu, sa men met zijn aanhangers, zal inspannen om de invloedrijke Unionistische partij te reorgani seren op basis van de lokale af delingen, die hem steunen. In Britse regeringskringen wordt het ontslag van Faulkner als mier van Ulster's protestantse regering. HIJ volgde Lord O'Neill en majoor Chichester- Brian Faulkner is partijleider-af. Clarke op, die ontslag genomen hadden, omdat zij niet bij machte waren de Ierse kwestie op te lossen. Faulkner probeer- tc scheuring in het Unionisti sche kaïpp. Z de orde 'te ïërttëlie?,' meer D« milil»n,e PrMeslenlen weiger- den zich neer te leggen bij de DEN HAAG - De spreiding van de werk- en schooltijden tijdens de spitsuren is gisteren vol strekt onvoldoende gebleken. Dit heeft een woordvoerder van de Kon. Ned. Ver. van Trans portondernemers (KNVTO) meegedeeld. Ondanks het inzetten van extra materieel is het onder meer bij het Haagse openbaar vervoer maar ook elders in het land toch nog voorgekomen dat men bus of tram moest laten voorbij gaan, omdat deze vol was. De woordvoerder gelooft dat er onmogelijke situaties ontstaan op de werkdagen dat de distri butie van kracht is, wanneer er niet alsnog maatregelen worden genomen om tot een grotere spreiding te komen. Ook in Den Haag was nauwelijks iets .van een spreid ng te mer ken, terwijl in deze stad toch veel overheidsdiensten zijn ge vestigd. Overigens heeft de avondspits na genoeg hetzelfde vervoersbeeld opgeleverd als de ochtenduren. Tussen de spitsuren was het iets drukker dan normaal. de IRA legde hem het vuur aan de schenen. Hij oordeelde het nodig om een groot aantal repu blikeinen in concentratiekampen tc stoppen. Daarna nam de be drijvigheid van de IRA nog toe. De bloedige zondag in London derry maakte de situatie begin 1972 bijzonder gevaarlijk. Alles wees erop, dat Londen de ru moerige provincie zelf zou moe ten besturen. In maart 1972 ruimden het Stort- beslissing van de conferentie van Sunningdale afgelopen de cember, dat Ulster. Eire en Groot-Brittannië samen een Raad van heel Ierland tot stand zouden brengen. De eerste maal dat het Unionistische partijbe stuur daarover stemde, overwon Faulkner met een kleine meer derheid. De tweede maal beet hij in het zand. Hij verklaarde direkt, dat de partij dan maar een andere leider moest zoeken. ïf'E;.t.ïSDit i»at,,t,"1 opgave blijken. Eén van de mo- en premier Faulkner de plaats .voor Willie Whltelaw, de minis ter van Londen, die voortaan orde zou proberen te scheppen in Noord-Ierland. Het resultaat van Whitelaw's inspanningen was de protestants-katholieke raad. Brian Faulkner werkt daarin samen met de SDLP, die zelf de hereniging van Noord en Zuid-lerland nastreeft. De sa menstelling van deze raad en Faulkner's bereidheid om de leiding van dit bestuur op zich te nemen, veroorzaakte een gro- gelijke kandidaten is dominee Martin Smith, hoofd van de Oranje-Orde, een man met .veel invloed en aanhangers in fana tieke Unionistische kringen. Smith geniet het vertrouwen van zowel de rechter als de lln- kerpartijvleugel. Voor de kust van Abu Rodeis in het door Israël bezette Sinaïgebied woedt nog steeds een enorme oliebrand. Israël heeft buitenlandse des1;undigz t' hulp geroepen om de helse vuurzee te helpen bestrijden. Geen vaste toelage voor blinden DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM voelt er niets voor een vast bedrag per maand aan blinden te verstrek ken als compensatie vdn extra kosten ten gevolge van de han dicap. Aldus blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Terlouw (D'66). Het kamerlid had om een onderzoek naar de moge lijkheid van een maandelijkse uitkering voor blinden ge vraagd. Wel gaf de bewindsman een op somming van speciale regelin gen voor blinden alleen en voor alle groepen van minder-vali- den, waaronder ook de blinden vallen: portvrije verzending van braille poststukken en geluids banden, vrij vervoer voor gelei ders bij praktisch het gehele openbaar vervoer, vrijstelling van wegenbelasting en omroep bijdrage. faciliteiten bij loon- en inkomstenbelasting, tegemoetko mingen voor woningaanpassing, vergoeding bepaalde kosten voor revalidatie en voorts maat regelen wat betreft de arbeids ongeschiktheidsverzekering, de overheidspensioenen en de bij standsverlening. Gezien al deze voobieningen vindt de staatssecretaris een vast bedrag per maand per blinde niet nodig.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9