weer BOO kan tevreden Leidse raad verder op het decentralisatie-pad Burgemeester Vis hoort niet veel juichtonen over raadslidmaatschap KASTEEL KAN MET ZALENVERHUUR DEEL SOCIETY-FUNCTIE BEHOUDEN Verkeerscommissie wil weer zebra's in De Sitterlaan Samenwerking tussen gemeenten nodig vooi sociale werkplaatsen stad en randgemeente Adviesraad moet in binnenstad blijven Nieuwkoopse stichting wil tehuis bouwen in Zoeterwoude Mertens in Be Waard: PAGINA 4 DINSDAG 8 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN Het bleef nee voor de VVD-c zinga, Langerak en ongetwijfeld ook mej. Kappeijne v. d. Cop- pello (maar die was gisteravond afwezig), voor DS'70-er Zunder- man en voor mevrouw Geelker ken en haar fractiegenoot Hout man. De hele rest van de Leid se raad zei ja tegen het voorstel van het college om een geleide lijke ontwikkeling in de richting van een gedecentraliseerde be sluitvorming te stimuleren en als amendement van wethouder Elsgeest - daartoe o.m. experi menten in gedecentraliseerde besluitvorming te bevorderen. Weer een stap verdeT in de richting die de raad door veel besproken BOO (en het college) is voorgehouden. In de verre toekomst wordt de leus van een iegelijk wie het lot van de goe de stad Leiden ter harte gaat: „We denken mee met de raad en B en W". De raad besloot en passant nog meer, ondanks een paar dwars liggers in dezelfde sector. Zo zal worden gestreefd naar een har monische opbouw van zowel functioneel als territoriaal ge richte organen. Ten aanzien van over te dragen bevoegdheden wordt voorshands slechts over gegaan tot het verlenen van ad viserende bevoegdheden. KVP- fractieleider Driessen had hier voor nog willen plaatsen „on verlet de bestaande bevoegdhe den", maar dit ging wethouder Elsgeest te ver, omdat dit zou leiden tot „onevenwichtigheid in de opbouw van het toekomstig bestuurlijk bestel" en de raad vond dit ook, want men ver wierp Driessens drieste poging met 25 tegen 10 stemmen. Driessen wilde wel met experi menten beginnen, maar wenste ook de resultaten af te wachten alvorens ze toe te gaan passen en het PAK-voorman, tevens BOO-voor. zitter, In 't Veld diende met en kele opmerkingen de critici in de vorige raadsvergadering, waar de decentralisatie ter sprake werd gebracht, van re pliek. „Uit die betogen is mij gebleken, dat de benadering van de opbouw via experimen ten niet bij allen goed is overge komen. Men vond hier en daar dat hier sprake was van een concept-besluit met veel „ma ren". Opvallend vond In 't Veld dat in een scala gen die van VVD waardig dicht bij elkaar lagen in de afwijzing van decentrali satie: de VVD wil niets uit han den geven en de PSP wenst dat dit stadsbestuur met zijn han den van de stad afblijft. De heer Zunderman zag hij als een geëmotioneerd persoon die voor al met gewenningsmoeilijkheden zit. Wethouder Elsgeest onderschreef namens het college en territoriale decentralisatie, om dat er figuren zouden kunnen optreden die geen enkel contact met de bevolking hebben. De CPN was wel voor functionele decentralisatie. De kolonel b.d. der VVD Wessels verdedigde te genover In 't Veld zijn afwezige fractievoorzitter, mej. Kappeij ne v. d. Coppello. In 't Veld zou haar hebben beschuldigd van gebrek aan respect t.a.v. de raad, „maar hij weet wel béter van mevrouw Van de Kappeij- opvattin- në. aldus een heftige kolonel, PSP merk- die later verklaarde vóór decen tralisatie te zijn omdat hij ei genlijk tégen was. maar nu een maal in dit straatje was beland en - fout of niet - daarin wilde blijven doorlopen: „ook in onze armee is met goed geld naar verkeerde zaken gegooid", zei hij ongeveer. En dat vinden we (op de perstribune) allemaal zo fijn van de kolonel: hij is zowat de enige in de raad die zegt wat hij meent. BOO-lid (het lijkt zo langzamer- In de r'j ervoor bleef mevrouw hand een geheime sekte) de weergegeven mening van BOO- collega In 't Veld in grote trek ken: „belangrijke verschillen van mening tussen college en BOO zijn er niet", aldus de wet houder, teneinde enige boze ver moedens omtrent het lange uit blijven van een concept-besluit uit de weg te ruimen. Hij ver wachtte voorts, dat de volledige kosten van het begeleidings-or- ganisatieonderzoek via de aan vullende uitkering door het Rijk zullen worden vergoed. Spre kend over de negatieve brief van de top-ambtenaren zei hij, dat de in deze brief tot uiting komende discussie zich alleen heeft toegespitst op territoriale decentralisatie en niet op de zaak „an sich". Daarom wenste het college de brief slechts voor kennisgeving aan te nemen. Geelkerken zich tegen decentra lisatie verzetten, alsof het bij zonder onderwijs op weg naar het einde was (suggestie van In 't Veld). „Ook als de experi menten n'et goed mochten ver lopen. -n we volgens het te ne:-' it verder gaan op de in- legen weg. Ik wil me niet zonder meer vastleggen. Ande ren in mijn fractie wél", aldus mevrouw Geelkerken. Zunder man kon het niet laten, weer opstandig weerbaar te zijn: „We zijn geen lieve broertjes en zusjes onder elkaar die hetzelf de denken: dat is niet waar. De nieuwe raad moet straks deze zaak realiseren, maar hoe kan in een program-college worden voldaan aan bepaalde randvoor waarden?. een college dat ge bonden is aan een program?". Zunderman vergeleek de ge volgde procedure met het iets doen aan de schil van een ap pel, „in plaats van ons te be moeien met het inwendige". VVD-er Langerak wenste ge splitste stemming (over de on derdelen). Die kreeg hij dan ook. De centralisatie lijkt in Leiden ten dode opgeschreven. BURGEMEESTER VIS Longarts Vos overleden LEIDEN Op 53-jar:ge leeftijd is in het weekeinde de heer Sj. Vos overleden. De heer Vos was longarts in het Rotterdams Zee hospitium in Katwijk aan Zee. Bovendien was de heer Vos eer ste geneesheer van het Zeehos pitium, waar hij ruim zeventien jaar werkzaam is geweest. Leiden Burgemeester dr. A.J. Vis heeft in zijn nieuwjaarsrede tot de Leidse raad naast zijn heilwensen te kennen gegeven, dat velen zich in toenemende mate verdiepen in de vraag of de gemeenteraad in zijn huidige samenstelling nog wel de vol waardige representant is van de Leidse bevolking. „Velen kijken vol verwachting uit naar het antwoord dat de verkiezing van een nieuwe raad in mei op die vraag zal geven." Dit jaar zal het vertrek van een aantal zit- wllle, met inzicht en doorzet tingsvermogen en met" bereid heid de publieke zaak te dienen, desondanks zouden weigeren de verantwoordelijkhed te aan vaarden die met het raadslid maatschap gepaard gaat. Bij het opstellen van de kandidaten lijsten zal naar zijn mening niet de toespitsing van politieke te genstellingen, maar de bereid heid tezamen met anderen de gemeente besturen, de belang rijkste selectienorm dienen te zijn. temde raadsleden te zien geven. DgZe sombere geluiden staan Veel juichtonen, zo vreest de heer Vis zullen daarbij niet wor den aangeheven wanneer terug wordt gekeken op de afgelopen periode: „Ik betreur dat de be leving van het raadslidmaat schap voor velen uwer eerder een met meer of minder enthou siasme gedragen last dan een lust is. Het is misschien niet te verwachten maar wel te hopen dat in de komende jaren de lucht in dit opzicht zal opkla ren", aldus burgemeester Vis. Volgens Leidens burgemeester zou het een funeste ontwikkeling zijn in onze democratie als steeds meer mensen van goeden germale in verband met de re sultaten van de verichte arbe:d: „Het is duidelijk dat velen graag meer resultaten hadden willen zien van de inspanningen die zeer velen, niet in het minst ook veel ambtenaren, zich heb ben getroost om de moeilijkhe den het hoofd te bieden en de problemen tot een oplossing te brengen. Het zou echter onjuist zijn", aldus de heer Vis, „hier uit de gevolgtrekking te maken dat weinig of niets zou zijn be reikt". Het omzien naar 1973 wilde de burgemeester gebrui ken als een middel waaruit kracht kan worden geput om ver der te gaan. Dit geldt i leen voor de raad ma minder voor de ambteij Het aan de gang z;jnde satie-onderzoek trekt wissel op het psychisch siek uithoudingsvermogen al degenen die omdat dienst zijn van de g Leiden, als onderdeel apparaat object zijn van d derzoïk en zich inderdaad) als lijdend voorwerp bes. In de nieuwjaarsrede werd i gewezen op de uiterst situatie op de arbeidsmart de Le dse regio: ii gemeente- patroon voor de gehele De CPN verklaarde zich bij 1 de van de heer Hoeven tegen LEIDEN De Leidse raad is gisteravond niet veel verder gekomen dan het nemen van een decentralisatiebesluit. Wel werd nog gerui me tijd aandacht besteed aan een voorstel van b. en w. om in te stemmen met een nieuwe structuur voor de Adviesraad voor de bin nenstad, een lichaam dat tot nog toe niet „optimaal" heeft kunnen functioneren. Besloten werd een reglement vast te stellen waarin de samenstelling, taak en werkwijze van deze adviesraad wordt gere- 'geld. De twee leden van D'66 en beide PSP-ers waren tegen het voorstel. Maar ook de socialist Waal had nog wel wat op- en aan merkingen. Zo wilde hij voor de adviesraad de mogelijkheid geopend zien, dat de raad zich ook kan laten horen ten aanzien van plannen die andere delen van Leiden dan alleen de binnenstad betreffen. Hij maakte hiervan een voorstel, dat net aan met 17 tegen 16 stemmen werd verworpen. „De adviesraad kan wel nee zeggen tegen een plan van b, en maar dan zegt het college natuurlijk: ze kunnen wel nee zeggen, maar vertellen niet hoe het dan wel zou moeten", vond Oosterman van D'66 en daarom wenste hij dat de adviesraad eventueel alterna tieve plannen te berde moet kunnen brengen. Wethouder Kret was niet zozeer op de alternatieve toer: „Laat die adviesraad nou het model bepalen waarvoor hij zelf gekozen heeft". Op de publieke tri bune zat men nadrukkelijk „nee" te schudden. Mr. M. E. Chavannes werd benoemd tot lid van de Culturele Raad en als bestuurslid van de Stichting Welzijnsraad Leiden (vacature Taffijn) werd gekozen raadslid Elzinga. De raad verleende eervol ontslag aam mr. J. W. ten Napel uit zijn functie van directeur Ge meentelijke Sociale Dienst; de heer Ten Napel wordt belast met de leiding van de hoofdafdeling Coördinatie en Toetsing Bijstandsbeleid van de directie Bijstandszaken van CRM. KM SttósSKSisi WASSENAAR Het kasteel Oud-Wassenaar zal wellicht een deel van zijn society-functie blijven behouden. De exploitant van het befaamde hotel-café restaurant wil of zelf of door Zoals bekend heeft het vermaarde een pachter de zalen blijven ver- horecabedrijf wegens een struc- gasten moeten 's morgens wel met een lege maag vertrekken, want woensdag wordt al geen ontbijt meer geserveerd. het kasteel waren aanzienlijk en het geraamde verlies over 1974 zou een veelvoud worden van de verliezen .van ongeveer ander half jaar geleden. huren zodat deze accommodatie In de toekomst behouden blijft voor 't geven van recepties, en andere gelegenheden. Het hotel en 't restaurant worden met In gang van 16 januari definitief gesloten. In de nacht van 15 op !S januari bestaat voor de laat- keer de gelegenheid de tureel verlies de poorten moeten sluiten. Directeur mr. D. J. van Schravendijk van de exploitatie- maatschappij Thubema b.v. stelt, dat het vermaarde bedrijf aan zijn eigen status is kapotge- gaan. „Na elk groots festijn werd de drempel van het kas teel weer hoger. Het kasteel was te chique, de „normale man" durfde er niets meer te gebruiken". De verliezen van Woning teel. Het is mogelijk dat het aantal vaste bewoners van het kasteel zal toenemen. „Als er belangstelling voor is, dan is er ruimte genoeg", aldus de heer Van Schravendijk. Na de officiële sluiting zal het Van de 41 personeelsleden heeft kasteel als woning gebruikt worden. In het kasteel verblij ven thans vier vaste bewoners. Deze mensen kunnen er blijven wonen. Ook in de appartemen ten in de bijgebouwen verblij ven nog enkele vaste bewoners, en ook deze kunnen er blijven wonen of verhuizen, indien ze er prijs op stellen, naar het kas- een aantal al een nieuwe werk gever gevonden, anderen zijn nog in bespreking of willen eerst de kat uit de boom kijken en geen overhaaste stappen ne men. Zeker is, dat het bedie nend en keuken personeel wei nig problemen met het vinden van een nieuwe werkkring zul len ondervinden. Bewaking Mogelijk worden enkele werkne mers aangetrokken door de b.v. Thubema om voor de verzor ging van de vaste bewoners te zorgen. Dat heeft dan geen be trekking op de maaltijden maar op het schoonhouden van de verblijven en het verlenen van kleine diensten. De maatschap pij overweegt tevens een van de huidige personeelsleden als huismeester in dienst te nemen. Per slot van rekening is het kasteel Oud Wassenaar een mo nument en heeft een kostbare inventaris en is dag en nacht bewaking noodzakelijk. loos ingeschreven, in novtf Nieuwjaarsred in bestuurlijk sfeer '71: 1329 in november '72:; en in november '73: 2031. naast nog in deze ji 400 vrouwen. Verwacht dat deze aantallen in '74 zienlijk zullen stijgen Het aanvragen bij de Sociale om fnanc ële hulp verte zelfde beeld: in novembei 9367 aanvragen i '72: 10.247 en in novembei 13.504 aanvragen. Een prettiger rapport kan 1 den uitgebracht over de Li hal die in 1974 als museuit jaar wordt, welk feest mt gewektheid kan worden gei want het krediet voor hei ling en airconditioning de schilderijenzalen is gw keurd en met de restauratk Lucas van Leydens Laat: deel is begonnen. Met wi ring sprak de burgemeest over het instemmen raad met de woningbouw Waardeiland en met het plaatsen van de Kon. Grol derij naar de Grote Poldei ontwikkeling van de Hi grachtZijlsingelplannen zi zer dagen een nieuwe f« gaan door het verschijnen het ontwerp bestemmingspli PvdA-fractievoorzitter Van A' als woordvoerder van de f verstoutte zich een en and? reciproceerde graag, het wil zeggen dat hij de bi meester „met gelijke mun taalde" en een moedgevend woord gaf op de magistrate eenzetting. LEIDEN Als het aan de meer derheid van de leden van de verkeerscommissie ligt, worden de blokbanden in de Sitterlaan weer vervangen door zebra-pa den. Men is namelijk niet over tuigd van de veiligheidsgarantie van de blokbanden zoals deze aangelegd zijn bij de Lorentz- school. Over het algemeen is men het wel eens dat Blokban- ZOETERWOUDE De Stloh'lng Gemiva te Nieuwkoop heeft nu officiéél de wens te kennen ge geven een woonoord In Zoeter woude te willen vestigen voor zwakzinnigen. Als plaats hier voor is gekozen een terrein van 12 h.a. in de Zwetpolder, gren zend aan de Zwetkade en lig gend tussen de Zuidbuurtsewcg en Dr. Kortmannstraat, dat reeds eigendom van de stich'ing is. Gemiva heeft re-ds teh izen in Gouda en Moordrecht en dichterbij Huize „De Weipoort" aan de Vrouwenweg en Huize „Zwieten" aan de Hoge Rijn dijk- Gezien de grote wachtlijst en het feit dat de bestaande internaten onvoldoende kunnen differen tiëren binnen hun eigen pupillen- bestand is de Stichting Gemiva van oordeel dar tbr e ng dringend noodzakelijk is. In het woonoord in de Zwetpolder zul len ongeveer "*00 zwakzinr. ^en gehuisvest kuiuien worden, ter wijl daarboven van een 100-tal personeelsleden sprake zal z'jn. Ter zake Is de Provinciale P'.zno'ogische Commissie een rapport voorgelegd. Het oo'dcel van deze commissie wordt ook door b. en w. van Zoetenvo» de met bijzondere belangstelling tegemoet gezien. Een geheel nieuw aspect bij deze zaak is het tracé van rijksweg 11. In het bestaande plan van rijkswa terstaat komt een tracé voor ten noorden van de r.k. kerk in de Zuidbuurt terwijl het ge meentebestuur zich al jaren'ang beijvertd voor een tracé ten zui den van de kerk om isolat e van de woonkern hier omheen te voorkomen. Daarnaast is een discussie op gar..; gekomen voor een tracé zuidelijk en evenwij dig aan de spoorl'jn A'phen a d. Rijn- Leiden. De KVP-fraktie :n de Zocterwoudse gemeente-nad heeft daar onlangs een lijvige nota over samengesteld en haar voorkeur hierover uitgesproken. Ais dit feit mocht worden zal dit de Stichting Gemiva zeer welkom zijn- den tot beter uitkijken bij het oversteken nopen, maar aange zien tijdens het in- ne uitgaan van de school het verkeer door brigadiertjes geregeld wordt, zijn de beter zichtbare zebra's veel doeltreffender. Voorzitter-wethouder Kret, voor stander van blokbanden. wees tijdens de emotionele discussie politieke ovefwegingen wer den door de commissieleden be wust naar het tweede plan ge schoven op het raadsbesluit van 1972, waarin men aan blok banden de voorkeur gaf. Vooral kolonel b.d. Wessels (VVD) toonde zich in dat geval een fel voorstander van zebra's. In zijn betoog stelde hij verscheidene malen dat de veiligheid van de Scholieren bij hem voorop stond; „Ik heb eens een kind zien doodrijden; voor mij hoeft het niet meer". De woorden van de kolonel b.d. vonden een goe de klankbodem bij vertegen woordigers van de sitterlaan-be- woners, die ter ondersteuning van hun woorden met allerlei cijfers en statkstieken kwamen aandragen. Tijdens de vergadering van de Verkeerscommisie werd ook ge sproken over de te treffen ver keersmaatregelen in de Heren straat. Dit gebeurde aan de hand van het schrijven van mr. M. Teekens names het bestuur van het winkelcentrum Heren straat. Over het algemeen stond men in het geheel niet afwij zend tegen de voorgestelde rij baanverbreding ten koste van het trottoir. Men wilde er echter met de betrokkdn winkelieren nog eens over praten. Hot House opent nieuwe jaar met Peter Grinislon LEIDEN De Amerikaanse zan ger Grimston, die deel uitmaakt van het Joop Hendriks Kwintet, zal vrijdag 11 januari a.s. een konsert geven op Jazz-zolder Hot House. Peter Grimston trad reeds tweemaal eerder op in Hot House, beide malen met overweldigend succes. Peter Grimston werd 33 jaar gele den in de V.S: geboren maar is tegenwoordig in Brussel woon achtig. Aanvankelijk leefde hij zijn muz kale gevoelens uit op de trompet, later vond hij in de zang meer bevrediging. Als zan ger boekte hij al spoedig vele suksessx, zijn optreden met o.a. Joe Zaw'nul, Dexter Gordon. Babs Gonzales en Georgie Fame getuigen h'ervan. Vrij dagavond zal h j worden bijge staan door: Joop Hendr'ks, op tenor en altsax alsmede perkussie. Wout Hen driks achter fender piano Mary Hebaut op basgitaar, en tenslot te Ruud Pronk, oo drums. Afo vang van dit kunsert is 22.00 uur. op Rapenburg 24 I LEIDEN - Staatssecretaris P. J. J. Mertens van Sociale Zaken heeft gistermiddag In zijn rede bij de opening van de Toeleveringsbedrijven De Waard met nadruk gewezen op de noodzaak, dat de ge meenten samenwerken op het gebied van de werkvoor ziening voor de geestelijk en lichameliik gehandicapten. Men krijgt dan veel meer mo gelijkheden om te komen tot een beter gericht en meer rendabel investeringsbeleid en tot betere branchestructu ren, aldus de heer Mertens. Ook een inteeralie in de lei ding en het management is bevorderlijk voor het goed functioneren van de sociale werkplaatsen. Staatssecretaris Mertens ver richtte gistermiddag de offi ciële opening van de Toele veringsbedrijven (nieuwe be naming voor sociale werkplaatsent die in Leiden nu geconcentreerd zijn op één plaats, nl. aan de Willem Barentszstraa!, in het indu striegebied De Waard. In zijn toespraak maakte de staatssecretaris ook nog en kele cijfers bekend over het aar.tal werknemers bij de so ciale werkplaatsen. Het aan- t«! werknemers is in Neder land in dergelijke bedrijven ln 5 jaar (van 1967 tot 1972) gestegen van 35000 naar 47000. Volgens voorlopige

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4