FRANSE MIRAGES IN RUIL VOOR ARABISCHE OLIE Speciaal debat over loon beleid nodig CciddcSoivicmt Indonesische verwijten aan buitenlandse zaken over RMS-demonstratie SCHERPE BEWAKING OP VLIEGVELDEN Delegaties wachten op nieuwe instructies Liberale fractie in Kamer DINSDAG 8 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Doop op z'n Italiaans SYRACUSE Als zijn doop enige aanwijzing omtrent zijn toe komst is, staat de vier maanden oude Angelo Bottaro uit Syracu se op Sicilië een kleurrijk leven te wachten. Volgens de politie scheidden An gelo's ouders twee weken na hun huwelijk. Toen de 20-jarige moeder, Melina Bottaro, en haar familie Angelo voor de doop naar de Pantheonkerk brachten, dook daar de 24-jarige vader Pasquale met zijn familie op. Voor de doopvont kwam het tot een handgemeen da* door de po litie opgebroken moest worden. Vijftien personen kregen een be keuring en drie, onder wie een agent, werden gewond. PARIJS Frankrijk heeft erkend dat het binnen 20 jaar 800 miljoen ton olie uit Saoedi-Arabië zal ontvangen in ruil voor aanzienlijke wapenleveranties. Er is een over eenkomst gesloten dat met name Mirage jachtbommen werpers het ruilobject vormen. Ook zal Frankrijk grote bedragen in Saoedi-Arabië investeren. Minister Jobert van buitenlandse zaken zal tegen het eind van deze maand het land bezoeken, en er het oliepact tekenen. Frankrijk zou niet rechtstreeks met de regering in Riad, dus met minister Jamani, maar met de koninklijke familie hebben onderhandeld. President Pompi dou zou het terrein hebben geëf fend door middel van een per soonlijke brief aan koning Fei- sal. Sjeik Jamani zou teveel be trekkingen onderhouden met de Amerikaans-Arabische oliemaat schappij Aramco. De contacten tusser Parijs en Riad hebben de Frans-Ameri- kaanse betrekkingen niet verbe terd. Onlangs meldde het Penta gon al dat Frankrijk wapens le verde aan Aboe Dhabi, waar mee het Pentagon te kennen gaf dat Parijs al te lichtvaardig om springt met zijn wapens, ten koste van Amerikaanse pogin gen om olie te krijgen. Minister Kissinger heeft bovendien bila terale olie-overeenkomsten afge raden, omdat dt<.e tot een scherpe concurtenti# kunnen lei den. De olieministers van de OPEClan- den hebben gisteren in Genève vergaderd zonder tot overeen stemming te komen over het prijsbeleid. Men is nog blijven steken in het punt van aanpas- s.ng van de verschillende olie prijzen. De sjah van Iran heeft In een in terview in Der Spiegel ver klaard dat hij zich ten doel stelt zijn land binnen tien jaar te la ten uitgroeien tot een industriële grootmacht, die zijn "lie zal verkopen in de vorm v„n petro chemische eindprodukten. „Te gen die tijd zal ik u niet langer ruwe olie verkopen, maar aspiri ne en proteïnes". Gistermiddag is in Genève de vergadering van de olie-ministers van de olieproducerende landen begonnen. Gesproken zal worden over gelijktrekking van olieprijzen, een hulpprogramma voor de ontwikkelings landen en koppeling van olieprijzen aan die van industrieproducten. Links: dr. Ne-Jamshid Amouzegarn, minister van financiën van Iran en rechts dr. Khene secretaris van de OPEC. In het Winter Garden Theater in New York is de eerste one-woman show van Liza Minnelli, doch ter van Judy Garland van start gegaan. Op een feestje na de première was de actrice, die een prijs won voor haar vertolking, in de film Cabaret, het stralende middelpunt van de talrijke gas- (Van onze parlementaire redactie) gelden de volgende: 22 jaar 92.5 procnt DEN HAAG De Tweede Kamer, die een uitvoerige uit- 21 jaar 85 procent eenzetting over een loon- en inkomensbeleid van de rege- 20 jaar 77,5 procent ring ontvangen heeft, zal aan het overzicht hierover uit- J9 jaar 70 procent voerige aandacht besteden. Da liberale fractie in de J° jaa£ 55 prQ™^nt Tweede Kamer overweegt zelfs een verzoek om de kamer 16 jaar 4? g procent van het winter-reces terug te roepen voor een speciaal de- Voor het' burgerliik Wantrouwen VAN NATURE ZIJN VELE BURGERS geneigd de overheid een (groot) beetje te wantrouwen. Bij binnen het kader van de benzine distributie gedane mededelingen herhaalt zich deze mini-geschiede nis. Bijvoorbeeld terzake van vakantieplannen. Bij gesprekken thuis en op straat kimt ge dezer dagen nogal eens. vernemen, dat mensen aarzelen om vakantie-afspraken te maken als ze daarbij geheel of grotendeels van hun eigen vervoermiddel afhankelijk zijn. „Als het met de benzine mis gaat, zit lk met mijn boeking en afspra ken in de schip; alles wat ik nu vooruit betalen moet, is dan naar de filistijnen", aldus de toelichting op angst en aarzeling. WAT TOT DUSVERRE over de benzine-distributie verteld werd, wijst erop, dat de overheid opsparen van bonnen mogelijk laat en dat de bonnen een zodanige geldigheidstermijn hebben, dat wie in het be gin van 1974 niet rijdt, daarvan komende zomer plezier kan hebben. „Maar kan de overheid vroeg of laat toch niet op zulke toezeggingen terug komen; trekt ze eerder geldig verklaarde bonnen niet in of gaat ze de daarop te leveren hoeveelheid benzine wellicht niet ver-, minderen?" aldus de benauwde vraag. Omdat het totale overheidsbeleid inzake de oliecrisis gebrek heeft aam duidelijkheid, is de argwaan niet onbegrijpelijk. Maar straks kan het gevolg zijn, dat de spreiding van vakantiebestemmingen een nog groter probleem wordt dan het al is, of dat de burger veel duurder uit komt dan bij tijdige boeking mogelijk zou zijn. DAAROM VALT ER VEEL voor te zeggen, dat de overheid ook op dit punt haar voornemens duidelijk maakt en garandeert dat - bij voortduren van de distributie - op eerder gedane toezeggingen niet zal worden terug gekomen. Trouwens, ook zou het velen helpen, als tijdig bekend werd welke moeilijkheden bij vakantiereizen naar het buitenland wel en niet te verwachten zijn. Dit laatste is dan vooral een taak voor reisbu- reau's en toeristenorganisaties die op dit moment ook wel eens meer op veronderstellingen dan op exacte feitenkennis (moeten?) afgaan. Bij overmacht heeft niemand zekerheid; maar per slot van rekening leven we niet in een oorlogssituatie. De overheid is daarom toch wel in redelijke mate in staat zekerheid te verschaffen. Weeroverzicht bat over dit beleid. De regering gaat volgens de giste ren door premier den Uyl inge diende uiteenzetting uit van het volgende: Lonen en andere arbeidsvoor waarden van werknemers wor den „bevroren" naar de feitelij- ke situatie onmiddellijk voor 1 december 1973. Individuele werknemers behouden hun aan spraak op verhogingen in de vorm van ancienniteitstoeslagen of dienstjarentoeslagen. zoals die voor 1 december van krach» waren. Werknemers die na 1 decem ber 1973 een dienstbetrekking aangaan vallen onder de ar beidsvoorwaarden, zoals die in overeenkomstige arbeidsverhou dingen voor 1 december 1973 van toepassing waren. Het per 1 december „bevro ren" loon vordt voor werkne mers van 23 jaar en ouder in januari verhoogd met een toe slag van 15 gulden, welke toe- slag per 1 april op 30 gulden sa]arjssen Van de ambtena- militai" overheidspersoneel en daarmee gelijk te ste'len groepen zullen dezelfde maatregelen als di<»| voor werknemers in het particu liere bedrijfsleven worden ge troffen. Het trendbeleid zal wor den gehandhaafd. De salarissen van de ambtenaren worden als volgt aangepast: in het salarisniveau per 1 ja nuari 1974 wordt alsnog ver werkt wat aan het overheidsper soneel in het najaar 1973 is toe gekend als uitkering ineens in het kader van de in het trendbe leid gebruikelijke nacalculatie, ingaande Januari 1974 wordt op de salarissen van het overheids personeel een toeslag van 3C gulden gegeven, omdat deze sa larissen altijd J; I worden herzien, DEN HAAG,(ANP) De Indonesische ambassade in Den Haag heeft in een verklaring, het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken verweten, door haar verklaring van vorige week over de R. M. S.-ïeraonstratie „te hebben getracht de aandacht van de werkelijke problemen af te leiden". De verklaring werd gepubliceerd door het persbureau Antara. Voorts wordt gesuggereerd, dat hieraan hebben schuldig ge- de chef protocol van het minis- maakt,en dat het ministerie terie de ambassadeur niet heeft eerst laat op de gebeurtenissen bezocht om zijn spijt te betui- heeft gereageerd, gen over het verbranden en ver- Ondanks het feit, dat de ambassa- trappen van de Indonesische de het ministerie, de Haagse po ken ontboden, waar hij te horen kreeg dat de Indonesische rege ring de demonstratie diep be treurde. Gisteren deelde een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken naar aanleiding van dit bericht mee, dat de chef protocol in Den Haag zijn leedwezen had betuigd met het verbranden van meegevoerde vlaggen toen hij van het incident hoorde. mag werden gebracht. Als een c.a.o. in het eerste j kwartaal afloopt, mag na de af loopdatum van de c.a.o. de toe- I slag op het loon al 30 gulden be- dragen. Deze verhoging van 30 I gulden geldt ook voor alle overi ge werknemers na de datum in het eerste kwartaal, welke voor de herziening van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden ge bruikelijk is. Voor werknemers beneden 23 jaar gelden de in de c.a 0. neergeleg de percentages. Als geen per- centages van toepassing zijn. mist 19 temperaturen »n luchtdruk in millibaren opklaringen hagel tv warmtefront H hoge-dnAgebied bewolking sneeuw tt kou-front L lage-dnJ<gebiod onweer windrichting verplaatsingsrichtiTg zullen later worden ver hoogd op basis van de gemid delde loonsverhogingen in he* bedrijfsleven, voortvloeiend uit de prijsindexeringsclausules in c.a.o.'s. vlag door aanhangers van de „Republiek Zuicj-Molukken", tij dens de demonstratie van 27 de cember, dat geen maatregelen zijn genomen tegen hen die zich Wanhoops daad jonge weduwe de BVD vier maal kennis had gesteld van de plan nen voor demonstraties van aanhangers van de R M S, werd toestemming gegeven voor de demonstratie voor de ambas sade op 27 december, hetgeen, aldus de ambassadeur, „leidde, tot de gezamenlijk geplande belediging van het Indonesische volk en de Indonesische staat." Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken verklaarde desgevraagd, dat voor het houden van de demon stratie, in het kader van het in Nederland erkende recht op me ningsuiting, vergunning werd verleend, met een aantal beper kingen om de demonstranten op respectabele afstand van de ambassade te houden. RHEDE - In het Westduitse Rhe- de, even over de grens bij Bel- lingwolde, heeft een 27-jarige vrouw haar vier kinderen van 3 maanden tot ruim 3 jaar in een regenton verdronken en daarna zelfmoord 6epleegd. Hei gebeur- D^N®dlrla"^e de zondagmiddag toen de 75-ja-1 jj 1 rige schoonmoeder van de vrouw bij wie ze inwoonde, naar de kerk was. Enkele maanden geleden, kort na de geboorte van het jongste kind, kwam de vader bij een bedrijfs ongeval om het leven. De jon ge weduwe kon die slag niet te boven komen. Djakarta, december 1 ministerie Jonkman, is 31 3 januari op het n buitenlandse za- Hoger beroep MADRID De advocaten van de tien vakbondsleiders, die vorige maand in Spanje tot zware ge vangenisstraffen zijn veroor deeld, hebben hoger beroep aan getekend tegen deze vonnissen, zo is uit kringen van juristen In Madrid vernomen. De tien waren schuldig bevonden aan illegale vergaderingen en veroordeeld tot straffen varië rend van 12 tot 20 jaar gevange nis. Volgens dè zegslieden kan het wel een jaar duren voor het hooggerechtshof de zaak in ho ger beroep behandelt. Uitgever in Athene gearresteerd ATHENE De Griekse veilig heidspolitie heeft maandag de uitgever Nikolaos Psaroudakis gearresteerd. Zijn tweewekelijks blad „Christianiki" was al een maand geleden door de autori teiten verboden. Een reden voor de arrestatie is niet bekend. In het laatst ver schenen nummer van zijn blad stond een commentaar onder kop „de tiran viel, laat nu ook de tirannie vallen". De veiligheidspolitie heeft ook de acteur Stavros Paravas gearres teerd. LONDEN Het Britse ministerie van defensie heeft gisteren be kendgemaakt, dat vijftien lichte tanks, die de afgelopen drie da gen werden gebruikt bij de be waking van het Londense vlieg veld Heathrow, thans zijn terug getrokken. Wel blijven er voor lopig nog militairen en politie op het vliegveld. Op andere r 'se vliegvelden Is de politie- Ing versterkt. /aking van het vliegveld hrow houdt verband met .genomen extremistische acti viteit en met het grote aantal vooraanstaande joden en Arabie ren dat de laatste tijd in Lon den aankomt en uit Londen ver trekt. Overigens is de bewaking ook op niet-Engelse vliegvelden in West-Europa verscherpt. Op het Romeinse vliegveld Leonardo da Vinei, wordt gewaakt door 400 man. een uitbreiding van het aantal bewakingsmanschap pen met 150 sinds de Arab sche guerrilla-actie van 17 december, waarbij dertig mensen op het vliegveld de dood vonden. e veiligheidsmaatregelen op de drie grootste Westduitse vlieg velden zijn na de guerrilla-aan val in Rome eveneens ver scherpt. Op Frankfort worden steeds meer vuurwapens aange troffen. Het Parijse vliegveld Orly wordt dag en nacht be waakt door 700 man. PROTEST VAN JONGEREN TEGEN ONTHEFFING JEUGDLONEN (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Werkende jongeren hebben vanmorgen bij het SER-gebouw in Den Haag gede monstreerd tegen eventuele ont heffing van werkgevers van de verplichte betaling van het wet telijk miil mum jeugdloon. Aan m nister Boersma van Sociale Zaken is een brief overhandigd, waarin met „harde acties" wordt gedreigd. „Met heftige verontwaardiging en verbazing hebben wij gehoord, dat u wel willend aanvragen voor onthef fing wilt behandelen. Daarmep ontkracht u zelf de wettelijke regeling," aldus de brief van de KWJ, katholieke werkende jon geren. De KWJ vreest dat nu voor 15.000 werkende Jongeren de loonsverhoging op de tocht komt te staan. De Bilt Gisteren passeerde een WEERRAPPORTEN trogvormige storing ons land, die voor langdurige regenval zorgde. In het midden van het land viel op veel plaatsen ruim Deelcn" 10 mm neerslag. In midden en Eindhoven zuid Engeland ging de trogpas- Den Helder ui Luchth. Rt«L sage gepaard met zware hagel Twente en onweersbuien. Inmiddels is Y'lss'?£ln Zd. Limburg boven de Golf van Biscaje een Aberdeen volgende storing aangekomen ênrrefona die vanavond met regen en veel Berlijn Bordeaux wind over ons land zal trekken. Achter deze storing wordt mor- gen onstabiele lucht naar onze Hcuinki InntbrUck omgeving gevoerd waarin buien Kopenhagen gemakkelijk tot ontwikkeling i,<,rnnu) kunnen komen. Londen Luxemburg Vooruitzichten voor donderdag, ')Jufrld opgesteld door het KNMI op Man0Krêa maandag om 18.00 uur: Aanhou- MUnchen dend wisselvallig en weinig ver- Nl.0 andering in temperatuur. Porlj» Weersvooruitzichten in cijfers voordonderdag: Aantal uren Stockholm zon: 0 tot 3. Min. temp.: van Wcne" 1—6 gr. Max. temp.: van 48 caa'nblnnca gr. Kans op een droge periode intnnboei van minstens 12 uur: 70 pro- Ln* Paimaa cent. Kans op een geheel droog Ncw Y etmaal: 40 procent. Tunis Gesprehspauze in Genève De strenge veiligheidsmaatregelen bij het Londse vliegveld Heathrow zijn nog steeds van kracht. Een secretaresse van een luchtvaart- maatschappij gevestigd op Heathrow, moest gisteren haar fietsbaga ge voor een controlerende politie-agent en een militair openmaken. GENEVE (Reuter-AP-UPI) - Naar het zich laat aanzien heb ben de onderhandelingsdelega-- ties van Israël en Egypte nog geen nieuwe instructies gekre gen. aan de hand van het door Kissinger etn Dajan gesloten ak koord. Vandaag was er dan ook geen mondelinge confrontatie; morgen zullen de besprekingen pas hervat worden. Volgens Israëlische functionaris sen is het wachten op een reac tie uit Cairo. Berichten, dat de onderhandelingen in Genève een gedetailleerdere fase zijn inge gaan zijn vooralsnog voorbarig. Naar het schijnt wacht Israël ook nog op de definitieve ver kiezingsuitslag, die vandaag be kend zou worden gemaakt. Dan eerst kan vastgesteld worden hoeveel steun premier Golda Meir heeft voor haar concessie- politiek ten aanzien van de Ara bische landen. Er zijn aanwij zingen dat ook Syrië en Egypte zich voorbereiden op andere verhoudingen. Naar verluidt zijn beide landen van zins hun kabinet te wijzigen om „vrede». regering" te vormen. Er gaan geruchten dat de Egypti sche president en premier, Sa- dat. het premierschap zal opge ven ten behoeve van Hijazi en dat Generaal Gamasi. die de militaire onderhandelingen bij kilometerpaal 101 leidde, minis ter van oorlog zou worden. De Israëlische minister van ver voer, Peres, heeft in een vraag gesprek met Bild Zeitung ge zegd dat Israël tegen de vor ming van een Palestijnse staat is „voor de poorten van Tel Aviv".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11