Oppositie tegen Fadrhonc leed schipbreuk k. V AS*. Opening, finales en duel van Duitslanden al uitverkocht Onverwacht veel spelers van Oranje achter bondscoach RUN OP PLAATSKAARTEN WK Totaal 610.459 plaatsen Zweden kwaad: onbegrijpelijke beoordeling Starlift mag halve finale organiseren Netzer DINSDAG 8 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Achter de tafel Roel Wiersma (rechts, met baard), voorzitter van de Vereniging Van Contract Spelers, in het midden secretaris Karei Jansen, links Cor Coster, financieel onderhandelaar van diverse spelers en schoonvader van Johan Cruyff die niet uit Barcelona was overgekomen om met de spelers van het Oranjeteam de gebeurtenissen rondom het Nederlandselftal te bespreken. Eet] handdruk tussen Wim van Hanegem (een van de opposanten) en Wim Suurbier die evenwel niet betekende dat zij hst een* wsrsn. LLiks Arie Haan, in de deuropening Wim Jansen, verder rechts Piet Schrijvers en Johnny Rep. UTRECHT De voornamelijk door Hulshof! (Ajax), Van Hanegem (Feyenoord) en Van Beveren (PSV) gevoerde oppositie tegen het aanblij ven van dr. Frantisek Fadrhonc heeft schipbreuk geleden, althans waar het gaat om het innemen van een krachtig en duidelijk standpunt van spelers. Wat voortkwam uit de gisteren in Utrecht belegde bespreking tussen de WCS en haar internationals was evenwel een slap aftreksel van het beoogde. Er zal nog deze week om verduidelijking gevraagd worden van het plan van de KNVB om een team chef voor het Nederlands elftal aan te stellen. Pas daarna zal een definitief oordeel over de begeleidingscommis sie door de spelers geveld worden. stemming onder de leden was er geen meer derheid te vinden voor een standpunt anti- Fadrhonc. Dat bracht de WCS in een uiterst moeilijk parket. Aan de ene kant stonden nu spelers (Van Hanegem o.a.), die hun poot stijf hielden en zwoeren nooit meer met deze bondscoach in zee te zullen gaan, aan de an dere kant vormde zich, totaal onverwacht, een grote spelersgroep die zover per se niet wilde gaan. Het vedetten-beraad in Utrecht is niet meer uit deze moeilijkheid kunnen ko men. Wel is er naar een oplossing gezocht in de richting van een eventueel te benoemen teamchef voor het Nederlands elftal. Dit plan is in het afgelopen weekeinde na de lo ting in Frankfurt door secretaris-penning meester Henk Burgwal bij verrassing op ta fel gegooid. Iedereen vraagt zich nu ineens af wat dit te betekenen heeft. VVCS-secreta- ris Karei Jansen: „Ik heb de spelers geen enkel beeld kunnen schetsen van de figuur die de KNVB voor deze post op het oog heeft omdat dit plan ook voor ons nieuw is. Ik heb Op de bespreking van gisteren, die bijna een uur langer duurde dan was voorzien, is wel doorgeborduurd over het type dat eventueel acceptabel zou zijn voor de spelers. Heel duidelijk is gebleken dat de gedachten van de meesten bij deze constructie uitgaan naar een figuur als Sir Alf Ramsey van Enge land. WCS-voorzitter Roel Wiersma, zelf ook als eens genoemd voor een post als thans opdoemt,: „Ik ben wat voorzichtig met het uitspreken van de naam van Ramsey, omdat hij toevallig vrij is en velen dan wel licht gaan denken „dat zal hem dan wel zijn",. Maar om een indruk te geven wat er leeft bij de spelers van de oranje selectie is deze vergelijking juist. Een teamchef moet in ieder geval een man zijn die boven de partijen staat en alle verantwoordelijkheid, ook van bondscoach Fadrhonc, op zich durft te nemen". Theoretiseren is natuurlijk fraai maar op het punt van een concreet advies bleken de spelers ook verstek te laten gaan. Het enige dat Karei Jansen steeds maar zei, was: „Hij moet technisch en organisatorisch sterk zijn. Beide zijn even belangrijk". Maar verder deed ook hij het zwijgen ertoe. Een zinspe ling op zwakte ergerde hem. „Vindt u dat vreemd", verdedigde Jansen zich ineens fel. „weet iemand in deze zaal dan een man die vrij is en dit aan kan?. Ik niet". Geen dubbelfunctie Wat dan zou inhouden dat Ernst Happel ontslagen bij het Spaanse Sevilla van de lijst met kandidaten is afgevoerd. Dat valt trouwens uit meer af te leiden. Doordat de nadruk wordt gelegd op een teamchef met technische en organisatorische kwaliteiten valt Happel automatisch af. Technisch weet iedereen wat men aan hem heeft maar or ganisatorisch niet. Ook een in de discussie betrokken oplossing van een dubbelfunctie, waarbij dan gedacht moet worden aan bij voorbeeld Kees Rijvers van PSV, viel bij de spelers niet in goede aarde. De hele proble matiek van het Nederlands elftal op weg naar MUnchen wordt te veel omvattend geacht om er maar eventjes bij te doen. De hearing van de WCS met alle internatio nals werd gisteren besloten met een af spraak. Om een einde te maken aan de ver warring, die bij de spelers maast net zo groot is als bij de KNVB zelf, is een be- stuursgroep in het leven geroepen bestaande uit leden van de WCS annex Promotion b.v. (de heren Karei Jansen, Roel Wiersma en/of drs. Martin Snoeck) en Cor Coster, de schoonvader van Cruyff die in Utrecht afwe zig was. Overzicht Dit drie- of viertal zal proberen binnen enke le dagen, want eind deze week zou immers de benoeming van een teamchef reeds ver wacht kunnen worden, in een gesprek met de KNVB een goed totaaloverzicht te krij gen van het begeleidingsteam voor het Ne derlandse elftal. Ook zal daarbij gezocht worden naar waar precies alle verantwoor delijkheden van iedereen liggen en ophouden. Het is best mogelijk dat de voor vanavond geplande routinebespreking met de KNVB reeds veel opheldert. Verwacht wordt dat de commissie ad hoe (de heren Burgwal, mr. Hogewoning en Brockx) nadere mededelin gen zuil endoen over 'n „bauwdruk voor de wereldkampioenschappen". Misschien zullen dan al vele vraagtekens verdwijnen. Maar om daarvan niet alleen afhankelijk te zijn heeft de „groep" ook een ander gesprek met de gezagsdragers aangevraagd, speciaal met de positie van teamchef als onderwerp. Tijdens het „huiskamergesprek' met de ve detten zijn ook andere punten behandeld. De vergoedingsregeling voor de spelers i3 opge splitst in vaste bedragen en een percentage van de opbrengst van de wedstrijden. Daar bij wordt dan gedacht aan een verdeelsleutel van 50 om 50. Voor de kwestie van reclame en sponsoring van het Oranjeteam heeft de „groep" mandaat tot onderhandelen met de KNVB gekregen. Maar meer niet. Bij het eventueel afsluiten van contracten dienen de spelers zelf eerst geraadpleegd te worden. HANS DE BRUYN DUSSELDORF West-Duitsland verkeert in een voetbalroes. Nauwelijks twee dagen na de groepsindeling begon bij alle voorverkoopadressen de run op de laatste plaatskaarten. De meeste belangstelling ging uit naar plaatsen voor de wedstrijd tussen de beide Duitslanden op 22 juni in Hamburg. Alfred Ebeling van de voorverkoopcen trale: „De kaarten werden uit de handen van de verkopers ge rukt. We hadden het Volkspark stadion wel drie keer kunnen vullen". Behalve de drie wedstrijden van de Westduitse ploeg zijn tot nu toe „slechts" de openingswed strijd en de beide finales (een le en 2e, 3e en 4e plaats) uit verkocht. Maar ook voor de overige wedstrijden krimpt de voorraad kaarten gestaag. „Het begint nu pas goed te draaien", verklaarde perschef Christian Fiirstenwerth. „Zaterdagavond De spelers van de Italiaanse selectie weten al waar zij tijdens het wereldtoernooi het moede hoofd kunnen neerleggen. In het Bachmairhotel in Rottach waar nu al voor een perfecte „uitmonstering" wordt ge zorgd. De wedstrijden voor de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal zullen in negen stadions met een toeschouwerscapaciteit van in totaal 610.459 plaatsen worden gehouden. Deze stadions zijn. Naam: capaciteit zitplaatsen Berlijn (Olympisch Stadion):87.574 München (Olympisch Stadion): 75.334 45.334 Stuttgart (Neckarstadion):73.058 35.398 Gelsenkirchcn (Parkstadion):69.971 35.887 'Düsseldorf (Rheinstadion):67.861 34.761 'FWiikfurt (WhldStadion):62-480 S'S? Hamburg (Votksparkstadion):60.341 27.541 Hannover (Niedersachsenstadioh): 60.050 40.328 ^^grtmund (Westfalenstadion): 53.790 16.430 Ook in Frankfurt lange rijen. De wedstrijden van wereldkam pioen Brazilië zijn het meest ge wild. Voor de ontmoeting met Schotland op 18 juni waren gis termiddag nog drieduizend staanplaatsen te koop. Op de zwarte markt worden hoge prij zen betaald voor toegungsbiljet- ten. Horeca De gemeentesecretaris van Dort mund, Dieter Imhoff: „Dat Ne derland in het nieuwe Westfa lenstadion speelt, komt mooi uit in verband met onze buitenland se cultuurdagen van 4 tot 11 mei. Wethouder Emil Rüttel: „De twee wedstrijden van Ne derland zullen zonder meer uit verkocht raken. De Horecabe drijven kunnen zich bovendien verheugen in de komst var Nederlanders en de Schotten, want die lusten er wel eentje". Zoals Dortmund op de Neder landers rekent, zó heeft Gelsen- kirchen zijn hoop gevestigd op de gastarbeiders. „Of het Spanje of Joego-Slavië wordt, de wedstrijd tegen Zaire zal de gastarbeiders naar het stadion trekken", meent ie gemeentese cretaris van Gelsenkirchen. Hans Georg König. Uit München en Düsseldorf ko men minder optimistische gelui den. Düsseldorfs gemeentesecre taris Kels: „Wij hadden heel wat liever Nederland hier ge zien". En Wilhelm KUffner, ver antwoordelijke man voor d< ganisatie in MUnchen: „Drie keer Haiti. Daarover waren wij aanvankelijk wel even ontgoo cheld. Wij hadden meer gevoeld voor Brazilië. Maar inmiddels zijn wij wel over deze teleur stelling heen." STOCKHOLM De Zweedse sportpers heeft nogal verontwaardigd gereageerd op de groepsindeling voor het eindtoernooi om het we reldkampioenschap voetbal. Radio en televisie bestempelden het zelfs als schandalig dat Zweden op één lijn werd gesteld met Zaire, Haiti en Australië. De krant „Svenska Dagbladet" spreken maar meer van ontgoo- uit Malmö schrijft: „In Frank- cheling." furt heeft Zweden zijn eerste Het Joegoslavische dagblad „Poli- Trainings kamp Spanje voor Vijf Italianen eindigden op de eerste vijf plaatsen tijdens de derde reuzeslalom voor de We reldcup die gisteren in Berchtes- gaden werd gehouden. Op de fo to winnaar Piero Gros die meer dan twee seconden voorbleef op zijn landgenoot en drievoudig bekerwinnaar Gustav Thoeni. Derde werd Erwin Strieker, vier de Helmut Schmalz ondanks rasechte Duitse namen toch Ita lianen en vijfde Tino Pietro- giovanna, en die naam roept geen twijfel op. MADRID Alle wedstrijden die op 10 februari gespeeld zouden worden in de Spaanse divisie zijn uitgesteld in verband met de beslissingswedstrijd tussen het Spaanse elftal en Joegosla vië, die moet uitmaken welke van beide teams mag uitkomen in de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal. De Internationale Voetbalbond MADRID - Het In de Spaanse (FIFAt bepaalde zaterdag dat j competitie teruggevallen Real trijd tussen Spanje Joc~ avië op 13 februari in Frankfurt gespeeld zal worden- Tijdens de training die op 4 fe bruari zal beg'nnen zullen de Spaanse spelers worden inge kwartierd in een hotel te Ma drid. Twee dagen voor de wed strijd vertrekken zij naar Frankfurt. De laatste training zal op 12 februari worden ge houden in het station te Frank furt, aldus de functionarissen. Madrid, de achterstand op CF Barcelona is al tot zes punten opgelopen, zal middenvelder Günter Netzer voor tenminste drie weken moeten missen. De Westduitser scheurde zondag in het duel tegen Gijon vijf mi nuten voor het einde bij het ne men van een vrije trap een spiertje in zijn rechterbeen. On middellijk na de wedstrijd werd Netzer naar een- ziekenhuis ver voerd. nederlaag in het wereldkam pioenschap geleden omdat het werd ingedeeld in de groep van Zaire, Haiti en Australië. Dat is •een onbegrijpelijke beoordeling. Ons nationale team kan meer recht op een betere uitgangspo sitie doen gelden dan Nederland en Schotland, om van de Oost bloklanden Bulgarije, Polen en de DDR maar te zwijgen. Zwe den heeft echter geen official met goede internationale con tacten. Dat ons lar.d zich in Frankfurt door de Fin Osmo Karttunen liet vertegenwoordi gen, was onthutsend. Wij willen niet direkt over een schandaal tika" (Belgrado) noemt het be sluit van de FIFA de beslis singswedstrijd tussen Joegosla vië en Spanje te laten spelen op 13 februari in Frankfurt „een nederlaag van Stanley Rous", de voorzitter van de internatio nale voetbalfederatie. Rous had zich aanvankelijk uitgesproken tegen een verplaatsing van de wedstrijd die oorspronkelijk was vastgesteld op 16 januari (in Parijs). Het dagelijks bestuur van de Joe goslavische voetbalbond heeft besloten dat de nationale selec tie na 27 januari zal worden sa mengesteld. RIJSWIJK De Fédération Internationale de Volley ball heeft Starlift/Blokkeer de organisatie toegewezen van een van de twee hal- ve-finalegroepen in het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen. De Rijswijkse club heeft toege stemd op voorwaarde dat zij de tweede ronde tegen het Belgi sche Rembert Torhout overleeft. De eerste wedstrijd leverde za terdag een overwinning op van 3—1. De halve-finaleronde zal worden gehouden op 8, 9 en 10 februari in de Marimba-sporthal in Rijs wijk. De waarschijnlijke deelne mers zijn Dinamo Boekarest (Roem.), ASZ Olsztyn (Pol.) cn Uzsi Boedapest (Hong) en eventueel Starlift. Kwartfinales basketbeker AMSTERDAM - In het bondsbureau van de Neder landse Basketbalbond is gisteravond de loting ver richt voor de kwartfinales van het toernooi om de Ne derlandse basketbalbeker. Het resultaat was als volgt: da mes: Transol - Bob; AMVJ - US; Gerard de Lange - BC-Whi- te Stars; WilskrachtDED. Heren: Groep 1: Gerard de Lan ge/ BC .EBBC, Delta Lloyd en Levi's; Groep 2: BS Leiden, BC Mark, Raak/Punch en Transol.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10