OLIE BLIJFT ROTTERDAM NOG STEEDS BINNENSTROMEN Egypte vraagt eerst Israël om concessies Zes Basken in Frankrijk opgepakt Enorme winst voor olielanden Gladde wegen eisen dertien slachtoffers Coalitie in lister aan de macht WOENSDAG 2 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Rotterdam (ANP) In de haven van Rotterdam is in 1973 een record hoeveelheid goederen overgeslagen: tussen de 300 en de 306 miljoen ton. Zonder oliecrisis zou dit zelfs - meer dan 320 miljoen ton zijn geweest. Deze cijfers heeft burgemeester Thomassen van Rotterdam bekend gemaakt in zijn traditionele oudejaarstoespraak voor de Havenvereniging Rotterdam. De olie voor Rotterdam komt mo menteel uit Iran. Nigeria. Ve nezuela en andere niet-Arabi- sche landen. .,Dat gebeurt niet stiekown, maar wel in grotere hoeveelheden dan voorheen" al dus de burgemeester. Hij ont kende dat er nu kleinere tan- kers in grotere aantallen bin nenkomen en Arabische olie aanvoeren, die zij in andere ha- vens zouden hebben overgeno men van grote schepen. ..Geen oliemaatschappij riskeert dat haar eigen of gecharterde sche pen op de volgende reis naar Arabische alnden geboycot wor den." Bestuurder van de Industrie bond N. V. V. hebben berekend dat de oliestroom naar de Maasstad in de maand decem ber met 25 is teruggelopen ten opzichte van de maand sep tember. De industriebond be schouwt september met een tot- tale aanvoer van ruwe olie van ongeveer 11,5 miljoen ton als een gemiddelde maan. Ten op zichte van november liep de aanvoer van ruwe olie van on geveer 11,5 miljoen ton als een gemiddelde maand. Ten opzichte van november liep de aanvoer nog sterker terug, maar volgens de industriebond zegt dat niet zoveel, omdat november met 14,5 miljoen ton aangevoerde ruwe olie een absolute topmaand was. De heer A. Schravemade, dis trictshoofd van de de Iustrie- bond zei te verwachten, dat de oliestroom naar Rotterdam de volgende maand weer zal toene men als gevolg van de produk- tieverhoging van enkele Arabi sche landen en als gevolg van het feit dat België onlangs „Arabische vrind" is geworden. Burgemeester Thomassen tijdens zijn laatste oudejaarsrede v Havenvereniging Rotterdam. De burgemeester gaat dit jaar met pensioen. Hij verklaarde tijdens zijn toespraak dat 1973 een record jaar voor de haven is geweest. BEIROET (AP) De Arabische olieproducerende landen aan de Perzische Golf zullen dit jaar uit hun olie-export gezamenlijk een bedrag incasseren dat ge lijk is aan de monetaire reser ves van de Verenigde Staten, West-Europa en Japan, zo heeft de voormalig secretaris-gene raal van de OAPEC verklaard. Alleen Saoedie-Arabië zal kun nen rekenen op 30 miljard dol lar. De nieuwe olieprijzen hebben hun invloed op de olieprijzen van andere landen. Indonesië heeft met ingang van gisteren zijn olieprijs met 80 procent ver hoogd. Meer dan 70 procent van de Indonesische produktie wordt door Japan afgenomen. Libië heeft zijn prijs verhoogd tot 18,7 dollar per barrel, Nigeria tot 14,7 dollar, Bolivia tot 16 dollar. Perzië heeft afwijzend beschikt over een verzoek van de EEG voor afzonderlijke oliebesprekin gen. Perzië is alleen geïnteres seerd in onderhandelingen tus- sen de olieproducerende landen (de OPEC) en de staten van de Organisatie van Economische samenwerking en ontwikkeling (OESO), waarvan 20 Westeuro- pese landen, de VS, Canada en Japan deel uitmaken. President Nixon, die een maxi mum snelheid heeft ingevoerd van 88 kilometer op alle Ameri kaanse wegen, zou geen kans zien effectieve maatregelen te gen de oliecrisis te ondernemen, aldus een lid van het Huis van Afgevaardigden. De steun van de oliemaatschappijen aan de verkiezingscampagne houdt hem de handen gebonden, aldus Les Aspin. Pat Nixon onwettig benoemd SAN CLEMENTE Het Witte Huis heeft meege deeld dat de benoeming door president Nixon van zijn vrouw Pat in een on bezoldigde regeringsposi tie onwettig was. Nixon had zijn vrouw be noemd tot tijdelijk voor zitster van een nieuwe, uit 25 leden bestaande, adviesraad voor de natio nale vrijwillige diensten, maar het Witte Huis is er gisteren achter gekomen dat de president zijn vrouw bij de wet niet in een regeringspositie mag benoemen. Kohoutek steeds beter zichtbaar HOUSTON (AP) De komeet Kohoutek, die afgelopen vrijdag de zon „rondde" en zich nu weer met een snelheid van on geveer 300.000 km per uur van de zon weg de ruimte in spoedt, zal steeds beter zichtbaar wor den voor waarnemers op de aarde. Vandaag, aldus een des kundige in Houstons ruimte vaartcentrum, zal Kohoutek na zonsondergang ongeveer 45 mi nuten zichtbaar zijn aan west zuid westelijke hemel. Maandagavond is de komeet reeds gesignaleerd door getrain de waarnemers. De astronauten van het Amerikaanse ruimtela boratorium Skylab 3 hebben het beste gezicht op Kohoutek. Zij hebben gisteren bericht dat de staart van de komeet steeds helderder zichtbaar wordt en dat zij in de staart felle oranje en gele kleuren kunnen waarne men. Zaterdag is de komeet het best zichtbaar. Een jongen probeert zich in evenwicht te houden op enkele van de 143.000 metalen pinnen, die voorlopig het dek tekenen van de nieuwe Alma-brug bij de Eiffeltoren in Parijs. De helft van de 42 meter brede en 150 meter lange brug is al voltooid, de rest volgt tegen het midden van het jaar. Man bedreigt echtgenote ALPHEN A/D RIJN Een 38-ja- rige buitenlandse arbeider heeft tijdens een echtelijke ruzie zijn brouw bedreigd met een vuur wapen. De politie heeft het wa pen, zonder dat het overigens gebruikt is, in beslag genomen en de man op het politiebureau nader verhoord. DEN HAAG (ANP) Minstens dertien personen zijn gedurende de jaarwisseling om het leven gekomen, voornamelijk door de gladheid die de wegen onveilig maakte. Een vier maanden oude baby uit Heerenveen werd gedood terwijl hij bij zijn ouders en 1-jarig zusje in de auto zat. De wagen slipte, botste tegen een boom en kwam in een sloot terecht. De drie overige inzittenden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Gistermorgen vroeg vloog in 01- denzaal een auto met drie Ma rokkanen uit de bocht, waarbij een van de inzittenden om het leven kwam. Bij een frontale botsing in Bedum tussen twee auto's kwam een 44-jarige man om het leven. Bij hem in de auto zaten nog drie personen, die allen zware ver wondingen opliepen, evenals de bestuurder van de andere wa gen. Twee 80-jarige vrouwen werden door auto's gegrepen terwijl zij de straat wilden oversteken. Beiden zijn aan de gevolgen overleden. PARIJS De Franse autori teiten hebben in de vroege ochtend van nieuwjaars dag in het Franse Basken land zes Spaanse Basken opgepakt en onder politie bewaking naar Noord- Frankrijk overgebracht, waar zij moeten blijven. In Parijs beschouwt men deze ac tie als een teken dat Frankrijk krachtig gaat optreden tegen Baskische militanten, als reac ts op de geheime persconferen tie van vorige week vrijdag in Bordeaux, waar vier mannen met puntmutsen over het hoofd verk'aarden de mcord op de Spaanse premier Carrero Blan co te hebben geolcegd. Volgens welingelichte kringen neemt de Franse politie aan dat de be- wuste vier mannen na de pers- j conferentie kans hebben gezien naar Spanje terug te keren. Tot dusver zou niemand die bij de persconferentie betrekken was, zijn aangehouden. De Spaanse autoriteiten hebben duidelijk ui ting gegeven aan hun misnoegen over het gebeurde in Bordeaux, verboden. De Franse politie was gisteren op zoek naar acht Basken, maar er werden er slechts zes thuis aan getroffen. Zij zouden deel uit maken van de Baskische af scheidingsbeweging ETA, die verklaard heeft de aanslag op Carrero Blanco te hebben ge pleegd en die in Frankrijk is verboden. BELFAST (AP) In Noord-Ier- land is gisteren de eerste coali tieregering van protestanten en katholieken aan de macht geko men, waarmee een einde is ge komen aan 21 maanden van rechtstreeks bestuur door de Britse regering. Het provinciaal kabinet is maan dag beëdigd. Het is de eerste regering sinds het vijftigjarig bestaan van de provincie waar in de protestantse meerderheid en de katholieke minderheid sa men aan de macht ziin. Giste ren is een man door sluip schutters op straat gedood. Paus Paulus: Vrede zaak voor iedereen VATIKAANSTAD (AFP) Vrede hangt niet alleen af van politici en staatshoofden, maar van ie der van ons, aldus paus Paulus in zijn preek op nieuwjaarsdag, waarop voer de zevende keer de wereldvredesdag werd gehou den, dit jaar onder het motto: „de vrede hangt ook van u af". De paus sprak in een parochie kerk in het zuidoosten van Rome voor meer dan tweedui zend gelovigen. Om te komen tot vHe moeten we, aldus de paus, „de maffia-mentaliteit van wraak en van het onder drukken van onze tegenstander achter ons laten". Deze metho den achtte hij christenen on waardig. „Pacifist zijn en opko men voor de vrede betekent geenszins zwak of onverschillig zijn", zo zei de paus. „Integen deel, het is een strijd voor ware rechtvaardigheid in een geest van ware naastenliefde". ZAANSTAD „Welkom in Zaanstad" is de groet die na de jaarwisseling op alle toegangswegen naar deze nieuwe gemeente is geplaatst. Voor Europa begint 1974 met twijfel NIEMAND MINDER dan Kissinger heeft erkend, dat Washington's streven om van 1973 een jaar te maken van nauwere samenwerking tussen Europa en de V.S.. ondubbelzinnig mislukt is. Maar weinig Europese politici zullen beweren dat in Europa zelf de politiek van onderlinge samenwerking tot integratie een succesvol jaar achter de rug heeft. Het minimale succes van de Europese topconferentie in Kopenhagen werd in zekere zin het symbool van een jaar dat door de uitbrei ding van de Euromarkt een crescendo had moeten worden, maar dat kwalitatief weinig te betekenen had. Gelet op de verdeeldheid die momenteel tussen Noordkaap en Sicilië heerst in vitale kwesties (oliecrisis, Palestijnse kwestie. NAVO. po litieke integratie om er enkele van de vele te noemen) is het niet zo dwaas zich af te vragen of voor de Europese integratie niet ze ven magere jaren op komst zijn na de jaren met redelijke vooruit gang welke we achter de mg hebben. Met name de opstelling van Londen en Parijs wettigt sceptisch af wachten. ALS HET NIEUWE JAAR voor Europa met twijfels begint, komt dit o.i. niet alleen vanwege bovengenoemde problemen. Ook verontrustend is, dat het ontluiken of versterken van de Europe se in de breedte - on'Jer de gewone bevolking - nauwelijks meer vorderingen maakt. Rechtstreekse Europese verkiezingen blijken in de eerste plaats door Frankrijk's houding maar daardoor niet alleen - voorlopig een onhaalbare kaart. Het hardnekkig pogen van Europese parlementsleden om van het Eu ropees parlement iets met meer betekenis te maken, is in hun eigen kring een brandende kwestie, maar de grote massa interesseert het nauwelijks. Waarom? Ten eerste omdat de in veel Europese landen zwakker geworden posi tie van het nationale parlement tegenover de nationale regering geen burger met de gave des onderscheids ontgaan is (ook Neder land lijdt aan deze kwaal); was pretenderen nu zwakke parlemen ten als ze tieren tegen een Eurapese ministersmacht? Ten tweede, omdat bij de vorming van de publieke opinie nog altijd te veel van politieke zaken in de engere zin des woords wordt uitgegaan. WANNEER VIA MODERNE communicatie-media, via het onderwijs, via lectuur, via toerisme de gewone man hier meer in contact komt met de gewone man daar, helpt dat de Europese integratie meer dan politieke debatten over tariefgrenzen e.d. Het Europese spel wordt te veel gespeeld over de band van politici die elkaar en ons allen beter zouden moeten leren verstaan. Hun fa len vergroot dan weer de afstand die - door heel andere contacten - soms een klein beetje overbrugd lijkt te worden. Voor Europa moet 1974 beslist meer aandacht voor die contacten breng. Weeroverzicht De Bilt Een frontensysteem bo ven de Britse eilanden trekt maar heel langzaam naar het oosten. Het ziet er niet naar uit dat de warmere oceanische lucht achter het frontensysteem ons morgen kan bereiken. We moe ten dus rekenen op het aanhou den van het huidige weertype met wolkenvelden, plaatselijk mist en max. temp. dicht bij het vriespunt. Het is overigens nog nergens echt koud. Met uit zondering van Finland, waar het vooral 's nachts zwaar vriest, was Nederland na een heldere nacht, een van de kou dere plekjes in Europa. In De Bilt vroor het vanmorgen 6 gra den. In Ierland dat in de war mere oceanische lucht ligt, werd het bij zwaar bewolkt en regenachtig weer zelfs 's nachts al plus 10 graden. In Midden- en Zuid Italië dat on der invloed van depressies ligt, vallen nu en dan buien, maar het is er met maxima tussen 10 en 15 graden nog vrij warm. Deze temperaturen worden In Spanje alleen aan de kusten nog bereikt. De vooruitzichten voor vrijdag op gesteld door het KNMI op dins dag om 18.00 uur: Overwegend droog met 's nachts lichte vorst. Temperatuur over dag om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp: van min 40 graden. Max. temp: Van 0—5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. WEERRAPPORTEN De Bill Deelen Kolde Kindhoven Don llcldol 7.d. Limburg onbew. Athene K<-h bew. Barcelona motreKon Berlijn *w- bew- Bordeaux K(,h bcw- gen. bew. zw. bew. «oh. bew. München Nlre Oslo Pnrlji 160 werknemers getroffen door brand bij Enka EMMEN (ANP) Door de enor me brand, die het nylontextiel- garen bedrijf Enka Glanzstoff in Emmen heeft getroffen, zijn ongeveer 160 werknemers direct getroffen. Zij zullen worden ingezet bij de opruimingswerkzaamheden en bij andere bedrijven op hetzelf de complex, waar Enka nog twee fabrieken heeft. In de ge troffen fabriek werken 1.100 mensen. De brand brak op oudejaarsdag, 's morgens om 6 uur, uit. Het vuur greep in de brandbare ma terialen snel om zich heen. Door de enorme rookontwikke ling werden de blussingswerk- zaamheden bemoeilijkt. Pas om 8 uur 's avonds waren de be drijfsbrandweer en de brand weer van de gemeente Emmen de brand nagenoeg meester, waarna het nablussingswerk kon beginnen. De magazijnen van het bedrijf zijn totaal ver nield. De schade beloopt miljoe;- CAIRO/BEIROET, (RTR/AP) Egypte is vastbesloten zijn troepen aan het Suezfront niet terug te trekken voor dat Israël al het Egyptische gebied dat het in de oktober oorlog heeft veroverd, heeft ontruimd. Dit is gisteren van diplomatieke zijde in Cairo meegedeeld. Dit stand punt zou vandaag bij de hervatting van de besprekingen in Genève aan de Israëlische afvaardiging worden meege deeld. Maandag meldde het gezagheb- machten enige overeenstem bende dagblad Al Achram dat ming hadden bereikt. Er zouden beide partijen met betrekking uitgangspunten voor een schei tot de scheiding van de strijd- ding van de troepen zijn vastge steld. Daarbij zou het onder meer gaan om het terugtrekken van Israëlische troepen op een aantal p hten langs de oostelij ke oever van het Suczkanaal en om het Instellen van c n 30 k 'n- meter brede zone tussen be de part jen, waardoor het Suczka naal buiten het bereik van de Israëlische ar; "e*'e zou konrn te liggen. In Tel Av v was even wel geen sprake vun vooruit gang bij de besprekingen. De Palestijnse bevrijdingsbewe ging El Fatah Is niet van plan deel te nemen aan een door ko ning Hoesse n voorgestelde con ferentie vun Egypte, Syrië, Jor danië en de Palestijnse organi- sai s over de toekomst van de door Isruël bezette westelijke Jo.-daenocver en het gebied van Gaza. El Fatah blijft gekant te gen een westelijke Jordaanoe- ver onder souvereiniteit van ko ning Hoessein en tegen een volksstemming in dit gebied en in Gaza.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9