Ê@ldóc6omcMit Positie Israël in Genève lastiger JAARWISSELING VERLIEP OVER ALGEMEEN RUSTIG Nieuwe kans voor steden bi] oliecrisis V>\ ijmaker PTT-winst in 1973 hoger dan in 1972 Gijzelaars op station Z.-Korea verdien'n echte 65e JAARGANG No. 19700 WOENSDAG 2 JANUARI 1374 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,34 per mm. Telefoontjes f3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementne: per week 2,37; kwartaal 30,66 ;jaar 119,05 - Losse nummers: 40 cent. Ned. I: 20.30 uur Kat op heet zin ken dak, film; 22.40 uur Studio Sport. Ned. II: 19.05 uur Tis te doen, jongerenprogramma; 20.20 Oor log en vrede, tv-spel; 21.05 uur Documentaire over Masai-volk; 21.55 uur Krebbers speel Bruch, muziek. MEER BEWOLKING Droog weer met laaghangende bewolking en hier en daar mist, maar plaatselijk ook opklarin gen. Vannacht weinig, morgen tot matig of vrij krachtig toe nemende wind uit oost tot zuid oost. Min.temp. van min 2 tot min 5 graden. Max. morgen om het vriespunt. Koningin Juliana gekozen tot „Nederlander van 't jaar Hilversum, (ANP) Koningin Juliana is door luisteraars van NCRV's actualiteitenrubriek „Hier en nu" uitgeroepen tot „Nederlander van het jaar". Zij kreeg ongeveer de helft van het aantal stemmen. Tweede werd - met ongeveer een derde van de stemmen mi nister-president den Uyl, De rest van de stemmen ging naar oppositieleider Hans Wiegel en naar oudpremier B. Biesheuvel. President Felix Houphouet-Boiny van de Westafrikaanse staat Ivoorkust heeft aangekondigd dat koningin Juliana dit jaar een officieel bezoek aan zijn land zal brengen. TEL AVIV, (Rtr/AP). In Israël is, nu de lïitslag van de verkiezingen van maandag bekend is op de stemmen van de militairen na, al sprake van een regering van nationa le eenheid. De positie van de regerende Verenigde Arbei derspartij van premier Golda Meir is verzwakt, en dit zal de onderhandelingen met de buurlanden in Genève moei lijker maken. De „duiven" in de partij zijn er niet in ge slaagd de kiezers voor zich te winnen, en de religieuze partijen zullen een sleutelpositie gaan innemen bij de vorming van een nieuwe regering. Goed begin van het nieuwe jaar kraamkliniek op. Het nieuwe jaar begon goed voor de ouders DEN HAAG De PTT heeft over 1973 439 miljoen winst gemaakt tegenover 330 miljoen in 1972. De winst van de rijkspostspaarbank heeft in af/ los daarvan 50 miljoen gulden bedragen in 1972 40 miljoen. Dit lieeft de directeur-generaal van de PTT, drs. PH. Leen man, in zijn nieuwjaarsbericht bekend gemaakt. De telefoon heeft het vorig jaar in populariteit gewonnen van de brief. Het aantal binnenlandse telefoongesprekken was voor het eerst in de geschiedenis van de PTT groter dan het aantal bin nenlandse poststukken. Het wordt niet aannemelijk geacht dat het telefoonverkeer het postverkeer in de eerstko mende vijftien jaar in belangrij ke mate zal overnemen. De techniek kan dat nog niet aan. Verder blijkt dat de post" in toene mende mate wordt gekenmerkt door massificatie. Grote partij en van een afzender zijn soms bestemd voor honderdduizenden ontvangers, terwijl omgekeerd poststukken van zeer velen be- IIIIIIIIIM Voornemens stemd zijn voor één geadres seerde. De „massapost" maakt momenteel twee-derde uit van het totalfe postverkeer. De telefoon staat, aldus het jaar verslag, met zijn nieuwe moge lijkheid tot telefonisch vergade ren aan het begin van een pe riode waarin communocatie tus sen meer dan twee personen ge realiseerd kan worden. De PTT heeft vorig jaar 53.000 „zwartkijkers" en 8.400 niet-ge- registreerde bezitters van ra dio-toestellen opgespoord. In 1972 liepen 34.000 zwartkijkers tegen de lamp. Het aantal bij de PTT geregistreerde televisie toestellen nam vorig jaar met 107.000 toe en bedraagt thans bijna 3 en een half miljoen. Voor radiotoestellen is dit cijfer thans 350.000. Er was vorig jaar een afneming van 75.000. De- opbrengst van de omroepbij dragen is vorig jaar gestegen tot 314 miljoen gulden (254 mil joen in 1972). De stijging is in gevolg van de verhoging van de omroepbijdrage in juli. AC Milan-Ajax misschien op tv (Van onze radio- en tv-redactle). HILVERSUM - De kans Is groot dat de eerste ontmoeting om de supercup AC MilanAjax op woensdag 9 jan. a.s. direct op de tv komt. Het San Slro-sta- dion is uitverkocht. Deze wed strijd begint 's middags om half twee. Op Hilversum 2 komt wel een direct radio-verslag. Chilenen voorlopig nog in Engeland LONDEN (Reuter) De zeven Chileense studenten, aan wie de Britse regering politiek asiel heeft geweigerd, mogen voorlo pig nog in Engeland blijven.. De regering wil de uitslag af wachten van het beroep dat de studenten, die drie weken gele den in Engeland arriveerden, hebben ingediend. Een recht bank zal daar vandaag uit spraak over doen. De militaire stemmen, 10 tot 15 procent van het totaal, zullen vandaag worden geteld. Men verwacht evenwel dat zij de uit slag niet drastisch zullen veran deren. De voorlopige uitslag laat een verlies voor de Arbei derspartij zien van 6 zetels (50 tegen 56) en een zelfde winst voor hpt rechtse Likoedblok (37 tegen 31). De nationale Reli gieuze partij en het Orthodox Religieus Front blijven vermoe delijk gelijk, evenals de kleine Liberale Partij. De Knesset telt in totaal 120 zetels, te verdelen op basis van evenredige verte genwoordiging. Op basis van deze voorlopige uit slag lijkt een aflossing van de wacht in Israël niet aanneme lijk, maar het verlies van de Arbeiderspartij zal zeker van invloed zijn als straks de poli tieke zaken in het vredesoverleg in Genève aan de orde gaan ko- Mevrouw Meir bestudeert de uit slagen die binnenkomen op het hoofdkwartier van haar partij. men. Menachem Begin, de lei der van het Likoedblok, heeft al bekend gemaakt dat de kiezers zich duidelijk hebben gedistan- cieerd van territoriale conces sies. „Het beginsel dat een nieu we delipg van het land der voorvaderen van Israël niet meer mogelijk is, heeft duide lijk overwonnen", aldus 'Begin. De Nationale Religieuze Partij, die voor de vorming van een nieuwe regering van groot be lang zal zijn, heeft zich in de verkiezingscampagne niet be reid verklaard bezette gebieden „binnen de bijbelse grenzen" af te staan in ruil voor vrede. Zon der de instemming van deze partij zal het in de Knesset vrij wel onmogelijk zijn een meer derheid te krijgen voor terugga ve van de westelijke Jordaanoe- ver. Politieke waarnemers ver wachten dan ook dat deze kwes tie tijdens de kabinetsformatie in de ijskast zal blijven, en dat de nieuwe regering dan in Ge nève kan beginnen met onder handelingen met Egypte over de Sinai vooropgesteld dat Cairo ermee akkoord gaat de Sinaikwestie los te koppelen van de totale vredesregeling. Later zou eventueel sprake kunnen zijn van nieuwe verkiezingen. SEOEL Een sergeant van de Zuidkoreaanse militaire politie houdt in de stationsrestauratie van Taegu, een plaats in het zuidoosten van Zuid-Korea, on geveer 30 gijzelaars vast, na eerst twee mannen doodgescho ten te hebben. De 26-jarige sergeant begon met zijn geweer te schieten toen hij gisteravond de restauratie die propvol zat met vakantiegan gers, binnenkwam. Vier mensen werden door kogels getroffen. Een overleed ter plaatse. De drie gewonden werden naar het ziekenhuis gebracht, waar een van hen stierf. De toestand van de twee anderen is kritiek. Ruim 100 militairen en politie mannen hebben de restauratie omsingeld. Charles Bolilen overleden WASHINGTON (AFP) - Charles Bohlen, voormalig Amerikaans Ambassadeur in Moskou en Pa rijs is gisteren in Washington op 69-jarige leeftijd overleden aan kanker. Hij was reeds geruime tijd ziek. Charles Bohlen had een veertigja rige diplomatieke carrière ach ter de rug toen hij in 1969 als adjunct onderminister van bui tenlandse zaken werd gepensio neerd. Hij was ondermeer van 1953 tot 1957 ambassadeur in de Sowjet-Unie en van 1962 tot 1968 in Parijs. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De jaarwisse ling is over het algemeen b meeste plaatsen rustig verlo pen. De moeilijkheden bleven vaak beperkt tot wat vechtpar tijen, rotjes in brievenbussen brandende autowrakken e dere brandjes. Een van d moerigste jaarwisselingen be leefde Nootdorp, waar opge schoten jongelui brandweerlie den en politie-agenten met ste nen en flessen bekogelden. De jongelui hadden op een kruispunt autobanden, kerstbo men en hout in brand gesto ken, waardoor niemand meer kon passeren. Toen de vrijwil lige brandweer arriveerde werd deze door opgeschoten dorpsgenoten bekogeld. Dat zelfde onthaal viel even later de rijkspolitie ten deel. De jon gelui hadden zich verschanst in een huis op het kruispunt. De politie zag zich genood- Restanten van een nachtje vuurwerk. In Nederland ging voor ongeveer 20 miljoen de „mist" zaakt enkele waarschuwings schoten te lossen. Er werden drie oproerkraaiers gearres teerd. In totaal namen twaalf jongelui aan het gooi- en smijt werk deel. In enkele plaatsen, zoals Den Haag, Groningen en Assen, moest de politie van de wapen stok gebruik maken tegen bal dadige jongelui, die met stenen gooiden en met fietskettingen politiemannen en personeel van de gemeentereiniging te lijf gingen. Utrecht had voor het nieuwe jaar de primeur van een roof overval. Tegen half drie in de nieuwjaarsnacht werden de kastelein en zijn gasten door twee gewapende mannen van hun geld beroofd. Op vele plaatsen in het land ontstonden grote en kleine branden. In Den Haag hebben Branden rond de jaarwisseling voor zeker zes ton schade aan gericht. _L_J AMSTERDAM A.N.P De kans is volgens de heer E.G.Stijkel, voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, bijzonder groot, dat de grote steden als ge volg van de energiecrisis weer aan betekenis gaan win nen. „Door het duurder worden van het transport en door het toenemend accent op het openbaar vervoer zal het be lang van de grote steden als woon- en productiecentra weer gaan toenemen", zei hij vandaag in zijn nieuw jaarsrede. De voorzitter van de Amsterdam se Kamer van Koophandel ver onderstelde in zijn rede, dat de inzichten over woning- en kan toorbouw in de stadscentra zich mogelijk wijzigen en dat moge lijk ook de noodzaak tot hoger bouwen versterkt wordt. .•Het schaarser en relatief duurder worden van de energie zal niet alleen ingrijpen in ons produk- tie- en consumptiepatroon, maar zal ook zijn stempel drukken op onze gehele samenleving, vooral op de grote-stadssamenleving", aldus de heer Stijkel. Zowel de voorzitter van de Am sterdamse Kamer van Koophan del als die voor Twente en voor midden-Limburg stelden van daag vast, dat vooral de werk gelegenheid dit j"aar bijzondere aandacht moet krijgen. „Herbezinning en herinventarisa tie van de economische moge lijkheden zijn noodzakelijk om na te gaan in welke mate aan de overigens gerechtvaardigde verlangens naar verbetering van het leefklimaat kan worden tegemoetgekomen. De tijd van overschatting van de mogelijk heden is voorbij", aldus de heer J.M. Beukers, voorzitter van de Kamer van Koophandel vbor midden-Limburg. Banken Pakistan genaast ISLAMABAD (UPI-Reuter) - D« Pakistaanse regering heeft met ingang van gisteren 1 januari alle banken in het land genatio naliseerd. Voor het aanbrengenvan een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'bli|maker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf ot een an der ermee. Noteer m.l.vDMI als nieuw kwartaal-abonnee: DUII Stuur deze bon in open envelop. ^®am: zonder postzegel, naar: Adres. antwoordnummer 349, Lelden. Woonplaats: Stuur een boekot bloemen naar: N..m LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1