Nationaal hoogtepunt uit 1973 Nederland laat zich niet zo snel tot enthousiasme bren gen. Wij zijn, zegt de ge schiedenis, zeggen ook de buitenlanders, een nuchter volkje. Wij hebben in de loop van ons bestaan geleerd te vechten tegen de elemen ten, tegen de vervolgers, te gen de gelijkhebbers, tegen velerlei onrecht. En dat heeft de Nederlander wat gereser veerder, wat nuchterder ge maakt. Tenzij we bijvoorbeeld plot seling uit de band springen: bij sportgebeurtenissen bij-, voorbeeld; of bij de terug komst "van een vliegtuigbe manning, -die 68 uren lang ionder dfuk van pistolen en handgranaten gestaan- heeft- Of op een nationale gebeurte nis, waarbij we gewoon onze gevoelens laten gaan. En dat ook nog zonder er ons voor te schamen. Maar dergelijke gebeurtenissen zijn in Neder land zeldzaam. Zo zeldzaam zelfs, dat zij als werkelijke hoogtepunten in onze ge schiedenis bewaard blijven. Dan' kan het gebeuren, dat Nederland werkelijk op zijn kop staat. Dat het ineens alle tegenstellingen tussen hoog en laag, tussen links, midden en rechts, vergeet. Zeldzame gebeurtenissen in Nederland. 'Zoals op 4, 5 en 6 september van dit jaar bij het zilveren regeringsjubileum van ko ningin Juliana. In die ogen blikken weet men tegelijk, dat men Nederland ondanks alles maar graag als zijn ei gen land wil blijven beschou wen. Zo is koningin Juliana op nieuw een symbool gewor den, als koningin, als moe der, als grootmoeder: in het weidse en ontroerende ge baar van beide armen op het balkon van het paleis aan het Voorhout in Den Haag: tij dens de rijtoer in deze stad met bij zich haar kleinkinde ren: in haar plezier op de grote feestavond in Amster dam. Later was menigeen in en over Nederland verbaasd, dat het zo vreugdevol uit de hand kon lopen. Of toch ook weer niet. Want in die dagen waren wij weer de typische Nederlanders, die op zeer zeldzame ogenblikken in onze geschiedenis graag met onze gevoelens te koop lopen. do< Nsch: winke otaal n bes Partij, raad ■*ke!:er tuin b

Leidse Courant | 1973 | | pagina 22