Kerst-herbergen waren weer alternatief dorado Leidse werkgroep homofilie zoekt ander onderkomen mi - riiminippïfa®!^ Groenoordfestival in Leiden wordt grootse gebeurtenis stad Van inn met het sfeertje tot all in SER 1 PAGINA 3 DONDERDAG 27 DECEMBER 1973 11.II IIE UJUKANl -- F ,-r Leiden/Oegstgeest/Leiderdorp De kerstdagen zijn door velen niet zingend rond de kerstboom, droomkijkend in kaarsjes of mens-erger-je-nietend met de herdertjes liggend op de achter grond doorgebracht. In groot- Leiden hebben minstens zes kerst-herbergen een stroom van ,,wat anders zoekenden" en'*-1*1 dagen, avonden en nachten i - gevangen. Deze Kerst Inns wa ren ingericht in Oegstgeest - waar een aantal actieve instel lingen en verenigingen voor gastvrijheid zorgden in de So ciëteit voor Kamerbewoners aan de Geversstraat en in het Ge meentecentrum aan de Lijtweg, in Leiden in het Jeugdhuis en het Kreatief Centrum aan de Breestraat en in de nog jonge Koord Studio (centr-m voor in termenselijke betrekkingen) aan de Oude Rijn, en tenslotte in de Leiderdorpse Scheppingskerk, die tot herberg was verheven. Louter onderdak voor onbehuis- den? Geenszins. Natuurlijk wa ren er mensen te vinden die met hun ziel onder de arm zou den lopen als er geen „inn" was geweest. Vanzelfsprekend waren er drommen jongelui, die onder geen voorwaarde het zonder het pop-gebonk wilden stellen, hoe hoog een hoogfeest ook wel mocht zijn. Het bestansrèchts van deze „onderling van aard verschillende" kerstherbergen werd bewezen door de aanwe zigheid van jong en oud, die het ook thuis best naar de zin zou den hebben maar het ditmaal eens wilden proberen met col lectieve gezelligheid. Het mentaar van onze dochter van elf, die ons op de zes-herber- gen-tocht vergezelde, sprak boekdelen. In Oegstgeests Ge- meentecentrun. zei ze bij haar aarzelend vertrek(„Ik vind het veel leuker dan thuis. Hier kun je tenminste volksdansen zien. En een kerkdienst is er ook bij, je kunt op kerstmis piet alléén spelletjes doen". Gemeentecentrum en de Scheppingsherberg waren er voor de multiple choice, een soort super-gezelligheidsconcen traties met een uitgebreid as sortiment. Hier vonden honder den een volledig pakket vertier, in deze twee Kerst-all-inns. In Oegstgeest gingen orthodoxe op vatingen en alternatieve kerst- vrijetijdsbesteding hand in hand: in de kerkruimte werd een langdurige (vrijgemaakte) dienst gehouden op eerste kerst middag, in de lokalen eromheen werd gesjoeld, muziek gemaakt, gevolksdanst, naar films geke ken, geknutseld en gekliederd naar hartelust door de kleinste inn-bezoekers. In de Leiderdorp- se Kerk als Herberg had men ook de handen vol aan tafelten nis, handenarbeid, flessen ver ven en emailleren. Diep gecon centreerde striplezertjes zaten aan leestafels, met de rug ge keerd naar even serieuze dam mers en schakers. In de hal stond een Unctad-stand met do cumentatie en informatie van de wereld-winkel, want kerstmis daagt uit tot solidariteit met de zwaksten in hun welvaartloze maatschappij. Aan de muur hing een compleet werkrooster voor het team van vrijwillige begeleidsters en hun mannelijke collega's. In de Sociëteit voor Kamerbewo ners te Oegstgeest had men ook nachtelijke opvang. Hier weer veel jongeren die een aantal hun vrije tijd voor an deren opofferden. Overdag was het er vrij rustig. Achterin werd geflipperd. Een bewoonster van een particulier rusthuis zat er (gratis) koffie te drinken: „Al les is deze dagen bij ons weg en familie heb Ik niet". Als je hon ger kreeg waren er soepen en broodjes met wat erop. Me vrouw Staal, de voorzitster van het Kath. Vrouwengilde, zat en thousiast oude herinneringen op te halen. „Jeugd krijgen we hier volop", aldus een van de jonge medewerkers: „men neemt soms zelfs de baby's relse M ïl. 17.« 'er. Hij zijl gt- boeren, zijn et ie zijl typisct hr-biv- Wille- met in uiti •tolking >kje en schra it heelt al» hadden ge- n had- kkenen rookjei er on- gading brok de ao en Jo- en uil* ..De in sub- jgische immln- g-sfeer ;edaan, ol, die geerde LEIDEN Door de verhuizing van het instituut vorming wer kende jongeren van de Hoge -Woerd naar het Noordeindeplein (de voormalige Zeevaartschool) is een groepering van de Leidse bevolking gedupeerd. Het is de -werkgroep Homofilie, die sinds 1972 soos hield in een van de ruimten van het instituut. Naar stig is de werkgroep nu aan het -zoeken naar een andere ruimte, waar een mogelijkheid tot inte gratie met „andersgerichten" open blijft. „Want dat is waar wij, maar ook het COC, naar streven", zegt Jelle Dijkema, een van de 25 le den van de werkgroep. „Daar om waren wij zo blij met de ruimte aan de Hoge Woerd. We zaten daar apart, maar konden toch ook contact houden met de mensen van „Troef" (stichting, waar werkende jongeren 's avonds terecht kunnen voor het volgen van cursussen en derge lijke). Zo denkt de werkgroep aan een ruimte in het Volkshuis of in Troef. „Dan zouden we daar te vens een permanente ruimte hebben, waar wij een kantoortje kunnen inrichten." Wanneer dit verwezenlijkt is, kan de werk groep verder gaan met haar ac tiviteiten. Tot nu toe had men een keer per week een soos- avond en een keer in de drie we ken „Open huis". Op deze laat ste avonden is iedereen welkom, die over van alles en nog wat wil discussiëren. De Leidse werkgroep wil in de toekomst echter meer gaan doen om de houding van de maatschappij GEMEENTE LEIDEN Uitnodiging Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Op donderdag 3 januari 1974 wordt in de burgerzaal van het stadhuis een nieuwjaarsreceptie gehouden voor alle burgers van Leiden en voor vertegenwoordigers van Leidse verenigingen, instellingen en organisaties. De receptie begint om 20.00 uur en zal om 21.30 uur eindigen. Een ieder is van harte welkom. U wordt verzocht gebruik te maken van de ingang aan de Breestraat. Burgemeester en Wethouders van Leiden de Secretaris. de Burgemeester, J. VAN DE POEL A. J. VIS ten opzichte van homofilie te veranderen. „Zo zijn we enkele maanden geleden bij de Alphen* se afdelingen van de Vereniging van huisvrouwen geweest. Hier, hebben we een inleiding gehou-1 den over homofilie, waarna een geweldige discussie losbarstte." Maar ook op andere vlakken tracht de werkgroep homofilie te integreren in de maatschap pij. Begin van dit jaar bezocht een aantal leden van de werk groep de huisartsen uit Leiden en omgeving. ,,We wilden ge woon eens kijken hoe de artsen tegenover onze werkgroep staan," zegt Wim Debets, een ander lid van de werkgroep. Algemeen gesproken hebben deze bezoeken wel resultaat gehad „Enkele artsen verwijzen hun patiënten naar ons wanneer ze denken dat zij gebaat zijn met wat contact met gelijk gerich- ten." Slechts zes van de 45 huis artsen wensten niets met de werkgroep te maken te hebben. Maar het grootste deel (24) werd bezocht door de werk groep. Veel bleek tijdens deze bezoeken van de vooroordelen tegen homofilie ook bij de art* en hoewel ze toch toleranter te genover homofilie staan dan an dere bevolkingsgroepen. Ook bleek dat de huisartsen weinig te maken kregen met homofilie „als klacht" De meesten stuur den deze patiënten door naar het COC Amsterdam, pastor Schlat- man of zenuwartsen. Het belangrijkste op dit momenl voor ons is een nieuwe ruimte", aldus Wim Debets". Vooral voor een werkgroep als de onze een cont;nuite;t van het grootste belang". De laatste tijd bezoch ten zo'n 60 tot 80 mensen socië teit Miks. „Wanneer we nu weer een tijd geen soos houden krijgen hoe langer hue meer mensen weer last van drempel vrees." Met reuzenrad en poliep LEIDEN In de Groenoordhal wordt gedurende de periode zaterdag 29 december '73 t/m woensdag 2 januari '74 het eerste Groenoordfestival ge houden. Dit festival is te ver gelijken met de 3-oktoberker- mis rond de hal; men heeft enkel een scherpere selectie van attracties toegepast. De directie van de Groenoordhr' vangt met deze aanbieding 3 vliegen in één klap: de exploi tatie van de in deze tijd onge bruikte hal, recreatie-moge lijkheden voor de bevolking in de Leidse regio en inkomsten voor de op dit moment werklo ze standhouders. Het grootste Groenoordfestival zal opgeluisterd worden met een aantal primeurs voor Ne derland, zoals de poliep of draaiende inktvis, antieke bots- sautootjes en een mini-Artis. H:ernaast kan men vinden: het reuzenrad, dat tot vlak on der het dak zal reiken, een sw ng'ng m 11 een drcr molen, een zweefmo len, een vl'eg u'gmo'.sn, een waarzegster, oliebollen- en friettenten, enzovoort. Boven dien, indien men goed kan schieten, zullen de prijzen uit gereikt worden door de beken- mee. Op de een of andere ma nier hebben ze „het" thuis niet. Of we hier weieens herrie heb ben? O ja, maar die wordt hier gekanaliseerd. Als iemand las tig wordt, krijgt-ie niets meer geschonken en wordt de zaak uitgepraat. Eventueel wordt deze klant, beschonken en wel, compleet begeleid tot z'n huls aan toe. Bij ons wordt niemand zomaar in een taxi gedouwd". Zo zijn de ze „Kamerbewo ners"; er waren vier dametjes die voor het vierde achtereen volgende jaar terugkwamen. In het Leidse Jeugdhuis vond onze dochter het „blits". Hier geen kerstlicht in de donker bruine sfeer. Het was er over vol. Wie even niet het gedreun van gitaren en slagwerk wilde horen, kon in een belendende ruimte tot inkeer komen bij een spelletje patience, monopoly of bij damschijf en paarden en lo pers. Een boterham met kaas of ham een kwartje, koffie gratis: voor tomaten- en kippensoep be taalde je evenveel. Ouderen zag je hier niet. Dat vond dochter jammer. Ln het Kreatief Sen trum dezelfde beelden. Nog blit- ser. „Weer niets voor oudere mensen, ze zitten maar te joe len", aldus ons jeugdig gezel schap. Haar hoop, dat het in Leiderdorp anders zou zijn werd niet beschaamd. Maar Centrum '45 nog niet optimaal Oegstgeest/Den Haag De orga nisatie van „Centrum '45", het op 16 mei door koningin Juliana geopende centrum voor de be handeling van oorlogsslachtof fers, is nog niet optimaal. Met name de klinische activiteiten zijn nog niet tot volledige ont plooiing gekomen. Dit hebben minister Vorrink van volksge zondheid en haar staatssecreta ris Hendriks meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het eerste-kamcriid Meester (PvdA). Een belangrijke voorwaarde om de ontwikkeling in klinische zin te stimuleren is dat de functio nele relaties met de Leidse uni versitaire centra, met name met de universitaire psychiatri sche kliniek (de Jelgersma-kll- niek) en de universitiare Interne kliniek een duidelijke inhoud krijgen. Indien de inspanningen om tot een structurele verbete ring van Centrum '45 te gera ken, zouden falen, zou het vol gens de bewindslieden te overwe gen zijn of in deze voor de over heid een taak zou zijn wegge legd. zonder een Jeugdhuis en „Krea tief" zou er in Leiden ongetwij feld een leemte zijn geweest in het alternatieve kerstgebeuren. De Koord Studio heeft pas een paar maanden Kom-in-ervaring met communicatie en integratie, maar het is er goed toeven. Er hing ook beide kerstdagen een prettige huiskamersfeer. De kou- we peertjes stonden op tafel. „We willen ons eigen sfeertje houden", vertelde een Studio medewerker". zoiets van „bij de kachel". Voor drie gulden kun je er prima eten; allemaal consumptie tegen weggooiprijs, zoals op tweede kerstdag die voortreffelijke macaronischotel. "In de kerstnacht hebben we het hier flink druk gehad. We waren als enige inn hier in Lei den de hele nacht open. Ieder een kwam, vogels van geheel uiteenlopende pluimage". De inns waren „in". Ze zijn van zelfsprekend geworden, naast boom en stal en ongegeneerde toediening van calorieën. Met onze aanvankelijk onwillige dochter zijn we naar onze eigen „Inn" gegaan. Nog geen vijf minuten waren we thuis of ze was ingekapseld door Billy Smart en haalde *»en kransje van de boom. Geluxkig zijn er herbergen naar iiders smaak en zo móét het ook. Ton Pieters de boksers Rudie en Jan Lub bers. In .otaal zijn er 21 stands. De open:ng van het j Groenoordfestival is op zater dag 29 december om 11.00; men kan h:erna terecht tot 23.CO uur. De openingstijden op de anücre dagen z jn: 30 december: van 13.00 uur tot 23.00 uur; 31 december: van 13 00 tot 17.00 uur; 1 -januari '74: van 13,00 tot 23.-M) Lur en 2 janunrit' vOn IJ. 00 tot 23.00 uur. Op de foto: de nieuwe reusachtige poliep dat, naast het tot het dak reikende reu zenrad, de trekpleister moet warden. LEIDEN Zondag JI. werden in de sporthal Overbosch te Den Haag judowedstrijden gehouden voor jongens en meisjes van 10 t.e.m. 13 jaar. Hieraan werd ook deel genomen door de jeugd van Judoclub Eendracht en mtt zeer veel succes, le prijzyf^-^Wm*vopr: Haf- riette v.dx Plije/.CMarja ere Lange en Laura W'stra. 2e prijzen yoor; Saqdra Kroii wel, en Karin van Zuylen. ifc prijzen voor; Annelies Peet en Marion Molenaar. 4e prij zen voor; Francien van Ros sen en Wilma Terpstra. 9*-ioon-i*t De dagen tussen Kerstmis Oudejaar liggen in een soort luchtledigheid. Free whee- Iend kom je hij van traditio nele indigesties of je hebt nog een lamme arm van sjoelen in een Kerst Inn. Twee keer is de kerstboom weer rechtop gezet, nil aangeschafte ballen zijn i nield en je vrouw staat op het punt de naalddrager met slingers en al de deur uit le werken. Inmiddels dringt de geur van oliebollen en appel flappen alweer tot je door en al een paar dagen kan de jeugd met haar fikken niet van het duur ingeslagen vuurwerk afblijven: zelfbe heersing en sensatie van betere klapwerk. Je leeft van feest tot feest en daar tussen ligt de verdoving. De meest geoefenden onder zijn in staat hun levenslus tige accu weer op te laden voor de eet- en drink-eruptie aan het staartje van Donkere tijden, zonder dat er veel licht gloort aan dr einder waar een nieuwe cy clus komt opduiken. Binnen twee weken al hebben we ze kerheid over het begin van veel onzekerheid, dan draait de gouvernementele hand de benzinekraan een paar slagen naar dicht. Daarna gaan lopen, of fietsen, liftep, in de bus of.lrein i zitten. W.e. ,krif- gen stifakS volop de geïe'j\ei heid cm bij te korrunj Dat wordt ffte een periode bezinning. Wat doe je bij voorbeeld met een auto waarvan, da rtiotor niet Opge wassen is tegen een „koude start" na een paar dagen le venloos in weer of geen weer te hebben gestaan Ton Pieters

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3