enzineprus Ëifel vr'i aanzienlijk' M ijmaker SoiMOTlt JOEGOSLAVEN BESLECHTEN VETE Twee doden en drie zwaargewonden ifRODUKTIE WEER OMHOOG Bom explosie üin Londen KJr Kerstverkeer was erg rustig Uitzending Servet-show niet zeker Zoekaktie vermiste man adverteerders verdien'n echte 65e JAARGANG No. 19696 DONDERDAG 27 DECEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.05 uur Colargol; 19.15 Giant, film; 22.00 uur Waar heb dat nou voor nodig, show. VEEL BEWOLKING. In het algemeen veel bewolking, plaatselijk mist en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noorde lijke richtingen. Min. temp. om streeks 2 graden, maxima rond 5 graden. de auto's waarin Joegoslaven waren gevlucht kwam tegen t lichtmast in het plantsoen van het Weteringcircuit tot stilstand. e bestuurder was doodgeschoten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM - Tien mi nuten lang heeft Amster dam de Eerste Kerstavond geleken op het Chicago van de Mafia. In die korte tijd spanne vielen twee doden en drie zwaargewonden allemaal Joegoslaven. Ook de daders zijn uit Joego slavië afkomstig. Drie er van werden gearresteerd. De 26-jarige S. M. heeft in middels een volledige, maar uiterst verwarrende bekentenis afgelegd. Hij zou zich bedreigd hebben gevoeld door een groep an dere landgenoten. Van één der twee doden staat de identiteit niet eens vast. Drie gewonden zijn er te erg aan toe om verhoord te kunnen worden. Voorlopig acht de Amsterdamse moordbrigade het niet onmoge lijk dat aan de schietpartij poli tieke beweegredenen ten grond slag hebben gelegen. Het begon om negen uur in de avond van de Eerste Kerstdag. In café Mastar aan de Gerard Doustraat, dat veel door Joego slaven wordt bezocht, ontstond om nog onbekende redenen een handgemeen. Opeens lag er een man doodbloedend op de grond. Hij was met een pistool dwars door het hoofd geschoten. De gearresteerde S. M. heeft toegegeven deze moord op zijn geweten te hebben. Er viel ook een gewonde. Een groep Joego slaven maakte van de consterna tie gebruik om in twee auto's te vluchten. Eén van hen, de 41-ja- rige M. Radovic, werd daarbij gedwongen achter het stuur te gaan zitten. Voor café De Boe merang op het Weteringcircuit ontbrandde tussen beide wagens een nieuwe sch'.3tpartij. Radovic kreeg schoten door het hoofd en moet op slag dood zijn geweest. En andere Zuidslaaf van wie de identiteit niet vast staat, werd levensgevaarlijk gewond. Er volgde een drieste rit over de Stadhouderskade in de rich ting van het Concertgebouw. Daar stuitte één van de wagens op een surveillanceauto van de inmiddels gewaarschuwde poli tie. De Joegoslaven openden het vuur op twee agenten die onmid dellijk terug schoten en één van de vluchtenden aan Je pols trof fen. Daarop gaven de drie man nen zich over. id zij n Kje voo Noors volgei e WISCl] 1 Haa^a; )en ei in meei heeft riten tie pr( md. D; al vi rdwenetij eefr i bij stervi ad hooj zal oj als ee Anto in lief jnateui 1 te niet kaï Het pu oo INDEN (AP) Gisteravond lat ontplofte de 25ste bom in •e .onden sinds het begin van een d lieuwe terreurcampagne, tien 'agen geleden. De Engelse poli- Je heeft gewaarschuwd dat er »ij de ochtendpost mogelijk nog 'bombrieven zitten die in. de kerstdrukte zijn vertraagd. De idbom van woensdagavond ont- o plofte in een leeg station van de ia Londense ondergrondse. ^edereen moet op zijn hoede aldus Robert Himtley, van de bommenbrigade Scotland Yard. ,,De mensen bombrieven sturen, hopen [Sschien dat-de ontvangers na irstmis minder waakzaam zül- en zijn." Duizenden rol len toiletpapier raakten een groot op pervlak ver spreid toen in Monee (Illinois, VS) een vracht- i botsing Van een onzer verslaggevers DEN HAAG, KOEWFIT Het ministerie van Economische Zaken weet nog niets over een prijsverhoging van de olie- produkten als gevolg van de verhoging van de olieprijs door de Arabische landen met ongeveer 130 procent met ingang van 1 januari. De Shell verwacht begin januari een aanvraag tot prijsverhoging te kunnen indienen, waarbij een verhoging van de benzineprijs met 4 cent tot de mogelijkheden behoort. De verdeling van de prijsver hoging over de verschillende olieprodukten is evenwel nog niet vastgesteld. Het ministerie van Economische Zaken houdt evenwel rekening met een „vrij aanzienlijke prijs verhoging." olieproduktie in januari met 10 procent te verhogen in plaats van deze met nog eens 5 pro cent te verlagen. Dit betekent dat de produktiebeperking ten opzichte van september, die mo menteel 25 procent is, in januari nog slechts 15 procent bedraagt. DEN HAAG (ANP) Het Is de afgelopen kerstdagen bijzonder rustig geweest op de Nederlandse wegen. „Zelfs stiller dan op normale zondagen, vóór het rijverbod werd Ingesteld", aldus een woordvoerder van de verkeerscentrale der rijkspolitie in Driebergen. Er hebben zich geen ernstige ongelukken voorgedaan en het verkeer heeft nergens stagnatie ondervonden. Vooral op eerste kerstdag was het stil. De politie ontving dins dagmorgen, met name in het noorden van het land, veel tele foontjes van mensen die door de stilte op de wegen aan het twijfelen waren gebracht of er nu wel of niet een rijverbod van kracht was. Ook pomphouders belden of ze open mochten zijn. Op tweede kerstdag was het ook rustig; pas tegen de avond werd het iets drukker, aldus de rijkspolitie. „Dat was echter snel weer voorbij". De verhoging van 4 cent zou bere kend kunnen worden naar ana logie van de prijsstijging voor benzine per 1 november. Toen leverde een prijsverhoging van de ruwe olie met 70 procent een benzineprijsverhoglng van 2,5 cent op. In leder geval moet men rekening houden met een De olieministers, die maandag in prijsverhoging van 4,5 cent per liter benzine per 1 januari, als gevolg van verhoging van de accijnzen. I Negen Arabische landen, leden van de Organisatie van Arabi sche olie-exporterende landen, hebben in Koeweit besloten hun Slim |K GA Kt AAR OE ARABltffeVn 1 VAM Pt. E.E-Ci.y slimmerik uit Ülvenhout roopt op het ogenblik Frank- ijk af (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Leiding en tv- staf van de VPRO zijn het niet eens over het al of niet uitzen den van de Barend Servet-show vanavond. Men vreest ledenver lies, waardoor de status van C- omroep gevaar loopt nu de TROS de A-status heeft aange vraagd. In de middag was nog geen beslissing gevallen. Over een evt. vervangend program ma kon de VPRO geen medede ling doen. Bedrijfsleven werkt mee aan spreiding van werktijden DEN HAAG - Het bedrijfsleven wil ook meewerken aan een grotere spreiding van de werk tijden, zodat het openbaar ver voer het sterk gestegen reizigers- aanbod na de invoering van de benzinedistributie beter zal kun nen opvangen. Dit heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken in Den Haag meegedeeld. De grote bedrijven hebben ge zegd zich zo veel mogelijk bij de spreidingsmaatregelen van de overheid aan te sluiten. URK Ongeveer 200 automobi listen hebben tijdens de kerst dagen deelgenomen aan een zoekactie bij Urk naar een 67- jarige man uit die plaats, die sinds vorige week donderdag wordt vermist. Hij verliet toen zijn huls in overspannen toe stand. Aanvankelijk werd gedacht dat hij was verdronken, maar later zou hij enkele keren zijn gezien. De deelnemers aan de zoekactie hebben de polders en bossen rond Urk af gezocht, tot nu toe zonder re sultaat. Het zoeken wordt voorgezet. Jonge Kennedy weer thuis Edward M. Kennedy jr., wiens rechterbeen onlangs geamputeerd werd wegens beenkanker, rijdt hier met zijn vader op de slee de helling af. De opname werd gemaakt in McLean, Florida. Koeweit bijeenkwamen, hebben besloten Japan en België als „vrienden van de Arabische landen" te beschouwen. Dit be tekent dat het olie-embargo te gen die landen is opgeheven, evenwel op voorwaarde dat zij niet mogen doorleveren aan an dere landen. Het embargo tegen Nederland en de Verenigde Sta ten blijft gehandgaafd. In Japan blijft men pessimistisch over de verhoging van de olie- over de verhoging van de olie prijs. Het ministerie van Inter nationale handel en industrie heeft al berekend dat de Japan se devisiezenuitgaven dit jaar zullen toenemen tot ongeveer 6 miljard dollar per jaor, hetgeen de Japanse concurrentiepositie in gevaar brengt. Het gedeeltelijke herstel van de Arabische olieproduktie is een gevolg van de overtuiging van de Arabische landen dat verde re benadeling van de westerse economie een nadelige uitwer king zal hebben op de positie van de olielanden zelf. De Ara bische landen zijn evenwel vast besloten de produktie niet meer te brengen op het peil van vóór de oktoberoorlog. Zij willen olie reserves sparen. Wel zijn speciale maatregelen ge nomen voor olieleveranties aan Afrikaanse landen. Algerije gaat die leveranties coördine ren. Twee Arabische olieminis- ters, Jamani en Abdessalem, zullen na afloop van de OPEC- conferentie in Geneëve op 9 ja-1 nuari weer een reis maken door J „Vriendschappelijke" en „neu trale" westerse landen: West- Duitsland, Italië, Spanje en Ja pan. Toeristen door lawines afgesneden AOSTA Enkele duizenden toe risten in wintersportoorden In de vallei van Aosta zijn van de buitenwereld afgesneden door talrijke lawines, die zich In de loop van dinsdag hebben yoor- gedaan. De lawlnès nebben de wegen afgesneden naar Cham- porcher, Rhemes, Valgrisanche en Vasavaranche, alsook de grote wegen naar Cogne en nar: La Thuile. Sassenheimse hotelhouder opgelicht SASSENEHIM Eén der plaatselijke hoteliers is het slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichterstruc. Hij werd maandag j.l. opge beld door een zgn. Groningse firma, met het verzoek lo gies te verschaffen aan een monteur van het bedrijf, die In de omgeving werkzaam zou zijn, en niet over vol doende geld zou beschikken. De rekening zou dan later door het bedrijf worden overgemaakt. BON Ad°«: Woonplaats: Stuur een gasaansteker i Adres- Woonplaats: LEIDSE COURANT Hierop werd ingegaan door de hotelier, waarna later op de dag de betrokken „monteur" op kwam dagen. Deze vroeg een paar honderd gulen te leen. waarna hem f 100.— ter hand werd gesteld. De man liet zich echter niet meer zien, hij was kennelijk met de 100.— tevreden. Na aangifte bij de nolitie werd bij andere hoteliers geïnfor meerd. waarbij bleek dat ge tracht werd op dezelfde wijze bij nog een hotelier de slag te kunnen slaan, maar deze ging er niet op in. Verder bleek dat voor enkele weken soortgelijke trucs plaats von den in Veendam en Hooge- zand. Van de zijde der politie wordt verzocht als zich weer dergelijke gevallen voordoen, hiervan direct melding bij de politie te doen. bericht voor onze In verband met de Nieuwjaarsweek kunnen advertentie-opdrachten voor onze editie van 2 januari a.s. uiterlijk worden aangenomen tot maandag 31 dec. vóór 11.00 uur 's morgens Een 'blijmaker' die helaas een tijd lang niet geleverd kon worden, maar die we nu gelukkig weer volop in voorraad hebben, is deze unieke gasaansteker. Voor één nieuw kwartaal-abonnement kunt u deze (navulbare) gasaansteker de uwe noemen. Stuur déze bon in open envelop, zonder postzegel, naar. antwoordnummer 349, Leiden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1