Leidse zendamateur kreeg 50 jaar geleden contact met Amerika Tips voor de kerst dagen ,k l^MAANDAG 24 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zuid-Holland ROTTERDAM Onder de naam „pretstad Ahoy 1973" wordt in het complex Ahoy aan het Zuidplein van 22 tot 30 december een groots uitgaans- evenement gehouden voor de hele familie. In het sportpaleis wordt een kerstcircusshow op gevoerd met de beste circus nummers van Europa. Er zijn attracties te zien van de cir cussen Krone, Knie, Althoff, Bouglione, Barum, Benneweis en het beroemde Barnum en Bailey. Men kan ae kunsten van een groot aantal dieren bewonderen zoals paarden, be ren, honden, chimpansees, oli fanten, duiven, een vos en een gier. Natuurlijk zijn er ook clowns en acrobaten. Spreek- stalmeester is de actuer Jaap Stobbe, die zelf al eens voor een televisieprogramma in de piste heeft gestaan. Voor de ontspanningsmuziek zorgt de zanggroep Familee. De toe gangsprijs voor deze show va rieert voor volwassenen van vijf tot vijftien gulen. Kinderen tot en met 14 jaar en 65 plus sers betalen voor alle rangen de helft van de prijs. De show begint elke avond om acht uur alleen op de avond van 24 de cember is het circus gesloten) en 's middags om half drie is er een hiatineé. Naast dit curcusprogramma is er in de drie grote tentoonstel lingshallen een Lunapark met meer dan veertig attracties. De toegangsprijs voor volwasse nen bedraagt één gulden en voor kinderen een kwartje. Het Lunapark is- .geopend van één uur 's middags tot één uur "s avonds- De pretstad is makkelijk te be reiken vanaf het station. Ook de metro stopt bij het sportpa leis (halte Zuidplein). DEN HAAG Tijdens de feestdagen zijn de openingstij" Vtt van de drie Haagse ge- nesjrtelijke musea a (het Ge meentemuseum, het Neder lands Kostuummuseum en mu seum Bredius) gewijzigd. Op beide kerstdagen zijn de mu sea geopend- van tien tot vijf De dolfijnen springen in Ouwehands dierenpark. uur. Op nieuwjaarsdag zijn ze gesloten. In het Haags Ge meentemuseum blijft tot 13 ja nuari de tentoonstelling „Pom peii uit de as herrezen". De expositie is ingericht met mar mer, steensculpturen, kunstnij verheid, wandschilderingen, maquettes, tekeningen en fo- ■JT6. Tevens is in het Gemeen- :emuseum tot 13 januari de tentoonstelling „Den Haag in pruikentijd en wordt er een expositie gehouden over het werk en leven van de pianist en componist Dirk Schafer, met foto's, oude programma'» en tekeningen. In het Nederlands congresgr bouw, in de Carrousel-foyer, is tot 31 december de culturele Poolse manifestatie: „Cepella- Festival". Men kan daar wandkleden, scb'lderijen meu- oels, glaswerk, zilveren sleia 3en, serviesgoed, aardewerk en houtsnijwerk, uit Polen be wonderen. Tevens is er origi nele Poolse muziek te belulste ren en worden natuurfilm* de blijde aankondiging van de komst van „Een boottocht door de Biesbosch is een avontuur" over dat land vertoond. Uit Po len zijn kunstenaars aanwe zig, die demonstraties geven op het gebied van gobelin-we ven en papier knippen. Een hartverwarmertje kan men pakken in de „echte" Poolse wodkabar. Entreekosten zijn er niet en de manifestatie i* geopend van twee tot tien uur, behalve eerste kerstdag, dan is de kunstmarkt gesloten. De gemeentelijke Dienst voor Scihool- en Kindertuinen van Den Haag heeft voor het win terseizoen twee routes uitgezet door Haagse bosgebieden. Een route voert door het hele land goed Clingendael. het andere door het duinbos Meijendel. In Clingendael zijn bomen en struiken die het bekijken waard zijn met groene naam bordjes aangegeven. Een gids je geeft de wandelaar een top- lichting op de te volgen route en bevat een schat van infor matie over de inventaris van het oude buiten. Een zelfde gidsje is ook gemaakt voor Meijendel. Weliswaar is in Meijendel geen speciale wan deling uitgezet, wJ is de sug gestie voor een route aangege ven met paaltjes met rode of groene koppen, terwij] de bo men en struiken voorzien zijn van groen/gele naambordjes. Juist voor de autoloze zonda gen is zo'n wandeling in de winter uitstekend geschikt voor ouders en kinderen.De gidsjes zijn voor drie kwartjes ver krijgbaar bij de Dienst voor School- en Kindertuinen. Raal- testraat 4 of bij het gemeente lijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt. Noord-Holland HILLEGOM In de sporthal van deze Noord-Hollandse stad wordt ook dit jaar e^n kerst- broeitentoonstelling gehouden onder auspiciën van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De tentoonstelling is in de eerste plaaats een vaktentoonstelling In het Nederlands Congresgebouw een Poolse manifestatie met o.a. een demonstratie papier knippen. en dat is, wanneer u gaat kij ken, wel te zien aan de opstel ling van de bloemen. Deze staan „onversierd" in kistjes op tafels, maar er is ook een gedeelte in de hal waar de bloemen wel decoratief staan opgesteld. Er zijn reeds vele bolbloemen te zien, zoals hya cinten, tulpen en narcissen. Deze bolbloemen staan er wat „onversierd" bij, de fresia's, amaryllis Hieastrum, irissen en cyclamen staan in de deco ratieve hoek. De tentoonstel ling is tweede kerstdag te zien tussen negen en vijf uur. De entreeprijzen bedragen voor volwassenen een rijksdaalder en voor kinderen tot veertien jaar één gulden. Noord-Brabant DRIMMELEN Dit plaatsje onder de rook van Geertrui- denberg, ligt in de Biesbosch. Op tweede kerstdag vertrekt daar vainaf de steigers voor het restaurant De Biesbosch om twee uur een verwarmde boot. „Een boottocht door dit nog ongerepte natiu>g-b;—J Ia een avontuur", ais we de reder mogen geloven. Aan boord is gelegenheid tot het nuttigen van een drankje. De tocht duurt twee uur en kost voor volwassenen vier gulden vijftig en voor kinderen tot en met twaalf jaar drie gulden. Inlich tingen: Rondvaartbedrijf De Zilvermeeuw, Weitjes 3 in Drlmmelen, telefoonnummer 1)16262133. DEN BOSCH Dat met kerst in vele kerken kerststalletjes staan is niet zo bijzonder. Wel bijzonder is het als er in die stal levende dieren worden ge bruikt. Dit is het geval in de St. Janskathedraal in Den Bosch, waar men in de stal talloze eendjes, konijnen, fa zanten en zelfs een kameel vindt, de kerk is op beide kerstdagen geopend van tien tot half een en van twee tot vier uur. BLARICUM Tweede kerst dag kan men in Blaricum prachtige oude boerenwerktui- gen bewonderen uit de verza meling van de heer Ton van Lith, bij elkaar zo'n duizend voorwerpen, die de boer vroe ger gebruiken moest. De heer Van Lith houdt open huis In de Landbouwschool aan de Hoog straat van tweede kerstdag tot en met zaterdag 29 december van een tot vijf uur. Limburg VAT 1BURG Voor een rorr sche en zeer aparte sfeer zorgt men in Valkenburg bij het opvoeren van het kerst spel in de gemeentegrot. Even als vorig jaar wordt in het met kaarsen verlichte Romeinse deel van de grot de geboorte van Christus gevierd. Het ge heel wordt omlijst met een ballet en een Valkenburg* koor. De voorstellingen worden gegeven op 26 december om half drie en vier uur. Inlichtin gen VW-Valkenburg, telefoon- 04406-13364. Overijssel OOTMARSUM V .n advert- tijd tot Driekoningen wordt in Noord-Oost Twente het mid winterhoornblazen beoefend. Met kerst kunt u de melancho lieke klank van de hoorn ba- luisteren. Men zegt dat het ontstaan Is te danken aan het Joelfeest van onze Germaanse voorvaderen, die door het bla zen op de hoorn in midwin tertijd de vruchtbaarheid van de essen wilden beschermen tegen demonische geesten. In Twente heeft het echter maar één bedoeling namelijk het aankondigen van de blijde boodschap van de komst van Christus. In Ootmarsum. gele gen In een prachtige omgeving waar men urenlang kan wan delen en fietsen, wordt het midwinterhoornblazen op eer ste en tweedr kerstdag beoe fend van elf tot twaalf uur 's morgens bij Lös Hoes, Smit- huisstraat 2. De entree is gra tis. RUINEN Men kan in deze plaats met een mooie omge ving op tweede kerstdag mee doen aan een middagwandeling van zo'n anderhalf uur. Deze wandeling gaat langs de schaapskooi van Ruinen en door de wijde omgeving, de afstand is vier kilometer en de kosten bedragen slechts één gulden. Vertrek vanaf de schaapskooi om één uur, deel name één gulden. Gelderland RHENEN dat de kerstman zich niets van zijn reputatie als rendierhouder aantrekt, be wijst de dolfijnenshow van het dierenpark Oudehand in Rhenen wel, want die heeft de kerst man weten te strikken om een deel van de show te leiden Deze speciale kerstshows zijn te zien tot en met 27 december om half twaalf, half drie en half vijf. De entreekosten be dragen vier gulden en de kin deren worden verrast op een grabbelton. In het restaurant van het dierenpark is de ten- .oonaielliiig tw;3 —."{cc:: Jaar dierenleven in Rhenen" inge richt.. Het restaurant Is ge opend van tien tot vijf uur en het park ligt aan de Grebbe- weg. LEIDEN Eén simpele vingerbeweging en we kunnen luisteren naar wat ergens ver weg op zee de een of andere piraten zender te vertellen heeft. Sterker nog, de zelfde beweging zouden we kunnen aanwen- ■■■■dén om te gaan controleren of de Amerika- amer tenen 11161 31 fe veel Puties 1,1 de maan S1"3- ven. Vanzelfsprekend en zonder erbij na te denken dat eens, in het begin van de radio- ptechr»ische (r)evolutie, draadloos contact slechts met de grootst mogelijke moeite en "'over niet al te grote afstand tot stand kon worden gebracht. Slechts degenen, die opvrljwel de gehele ontwikkeling van radio en het. televisie hebben meegemaakt en de men sen die "in het vak" zitten, zijn tegenwoor- on-djg n0g s(aat stj| staan bij de gedach- voor(e aan ,je verworvenheden van de zintuigen en oog. ^{''Radio-amateurs" werden destijds die on derzoekers genoemd, die zonder financiële 'erwegingen aan het experimenteren wa pen met spelen, draadjes en antennes. Zij ibben bijzonder veel bijgedragen tot de itwikkeling van de radiotechniek. Steeds ichtiger werden hun zenders en steeds rder konden andere amateurs hun mor- -seinen (gesproken woorden waren in de -.jginfase nog taboe) opvangen en beant- ich aan. woorden. Het was tenslotte de op 2 septem- -ber 1905 geboren Leidenaar Hendrik Johan- t, nj«tne5 Jesse, die het in de nacht van 27 op 28 december 1923 met de zender PCII gelukte voor het eerst "heen en weer" contact te ,Ze ziefnaken met het Amerikaanse station 2AGB mdat zete Massachusets. Dit zou een radiotechni- yer weg *che omschakeling betekenen in de gehele lamateurwereld, want direkt zenden en ont- Ivangen was toen slechts mogelijk over kor- tuk vuil tere afstanden, kelder, "Mijn vrienden, die mij steeds hielpen, en ik waren niet zo erg onder de indruk van- woens-het contact met de Verenigde Staten", ver- il als u telt de nog steeds in Leiden woonachtige en met heer Jesse. "In 1921 hadden wij al een met triodebuizen uitgeruste radiotelegrafiezen- 'der gebouwd, waarmee we verbindingen hebben gemaakt met amateur-zenders in pen we'EnReland en Frankrijk. We hadden eigenlijk hiet anders verwacht dan verbinding ma- »ken over en weer met de V.S. voor Neder landse begrippen hadden wij een enorm sterke zender inelkaar gezet. Waar we ei- aa" genlijk het meest tevreden over waren, •was, dat onze stelling, dat met kortere gol ven een grotere afstand overbrugd kan worden, bewezen was". De meest gebruikte goflengte was in die dagen 1050 meter; het gebied onder de 200 meter was vrijwel on ontgonnen en gold als een uitdaging voor de HTS'er Jesse eu zijn vrienden Rudie en Wolf Tappenbeck en Groot Enserink. De grote vlucht van de radio-amateurs was begonnen in 1901, toen Marconi door mid del van vonkzenders (lampen zoals triode buizen kende men rond de eeuwwisseling nog niet) een draadloze verbinding maakte tussen Engeland en Amerika. Een eenzij- ge verbinding dus. Tijdens en na de eerste Wereld-Oorlog werd de lamp ontwikkeld en de vrij primitieve en beperkte vonkzender schoof men terzijde. In Nederland werd aan de radio-amateurs - in tegenstelling tot bij voorbeeld de Verenigde Staten - conse quent zendvergunningen geweigerd. Ook Hendrik Jesse werd steeds voor een ver gunning afgewezen. "Op zeer jonge leeftijd heb ik al belang stelling gekregen voor de radio", zegt Jes se. "Mijn broer studeerde, toen ik 9 jaar was. aan de Technische Hogeschool te Delft en vervaardigde toen zeer indrukwek kende apparatuur. Hij had al in 1912 een zender, die over een afstand van twee kilo meter uitstekend werkte; ontvangst ge schiedde nog met een eenvoudige kristal ontvanger. Mijn eerste zender bouwde ik in 1918, vlak na de eerste W.O" In 1923 was men intussen al zo ver gevor derd dat door een aantal amateurs - com mercieel had men nauwelijks belangstelling voor zenders - onder zeer gunstige condi ties gehoord werd hoe Amerikaanse zend amateurs onderling berichten uitwisselden; ook omgekeerd was dit wel eens het geval. In Amerika bloeide in die tijd een uitste kend georganiseerd radio-amateurisme. weinig gehinderd door belemmeringen van regeringswege. Tegen het einde van 932 werd door de onderzoekers aan de andere kant van het "grote water" een Transat lantische Amateurstest uitgeschreven. Dit gebeurde met de bedoeling na te gaan of direct heen en weer seinen tussen de twee werelddelen mogelijk zou zijn. De golflengte zou 200 meter bedragen. Dit bracht de groep Jesse tot koortsachtige activiteiten. Zij namen een opmerkelijk initiatief: via de transatlantische zeekabel telegrafeerden zij de-Amerikaanse Amateurvereniging dat zij zouden meedoen op 110 meiter golflengte een verzochten de Amerikanen hetzelfde te doem. Jesse vertelt: "De omstandigheden waar onder wij moesten werken, waren zeer moeilijk. Mijn vader had in ons huis, dat hij als architect had ontworpen, alleen gasver lichting laten aanleggen. Voor de benodigde electriciteit hadden wij over een afstand van enkele honderden meters een kabel ge spannen naar het huis van een ons goed gezinde buurman, die wel over een electri- sche aansluiting beschikte. De triode-buizen (versterkerbuizen met 3 aansluitingspolen) voor het benodigde antennevermogen, wer den ons door Philips geweigerd, aangezien wij geen zendvergunning hadden. Philips stond toen op goede voet met de regering en wilde niet met amateurs in zee gaan. Een rijke Engelse vriend van mij, een ze kere Partridge, schonx ons toen een ge schikt exemplaar van 150 Watt. Rudie Tap penbeck, die in Berlijn studeerde, wist er nog twee van 75 Watt te lenen. Parallel ge schakeld bleken deze voldoende uitgangse nergie te leveren". Een zeer groot probleem in die tijd leverde altijd de zendantenne op. Al beschikte men over nog zo'n sterke zender zonder een goe de antenne zouden vrijwel alle pogingen om ver verwijderde stations te bereiken, gedoemd zijn te mislukken. Over antennes bestond toen nauwelijks theorie. "De anten ne is het belangrijkste onderdeel van de zender", vervolgt de heer Jesse Tiijn ver haal. Hij tekent op een velletje papier vlug en duidelijk hoe hij destijds het antenne probleem oploste. uit. Wij wisten wel iets van antennebouwen hoor", grinnikt hij tevreden. "In de tuin "Kijk eens, zo zag het er toen in onze tuin hadden we een mast staan van ongeveer 35 meter, gemaakt van 3 steigerpalen. Vanaf de nog van ons huis. dat 20 meter hoog is ik woon er nog steeds in - hadden we een netwerk van draden gespannen naar deze mast. In die nacht van 27 op 28 december 1923 begonnen wij met onze eerste zendtest op de 110 meter, zoals afgesproken met de Amerikanen. En jawel, de antenne bleek krachti genoeg en de juiste stralingsrich ting te hebben. We kregen vrijwel meteen contact." Natuurlijk is het begrijpelijk dat dit succes niet onopgemerkt bleef. Vrijwel de gehele amateurwerld schakelde toen in enkele da gen tijd om naar een golflengte onder de 200 meter. Maar ook het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie - nu kortweg PTT genoemd - begon tegen de steeds verder voortwoeke rende zendovertredingen in actie te komen. De naam en adres van Hendrik Johannes Jesse, die regelmatig zijn bevindingen pu bliceerde. waren algemeen bekend en op instigatie van de PTT werd op 12 maart 1924 proces-verbaal opgemaakt door Ber- oardus Johannes Arnoldus Mom, recher cheur van politie te Leiden, afdeling Bijzon dere Wetten, ter plaatse bijgestaan door 'n ambtenaar van de Rijkstelegrafie. Enkele essentiële onderdelen van de zender, als mede een aantekeninbenschrift. werden door dezeheren in beslag genomen. Ook Rudie Tappenbeck kreeg een proces-ver baal wegens het overtreden van het zend- monopolie van de PTT Op 30 april 1924 kwam de zaak Jesse voor de Leidse kan tonrechter, mr. M. B. Vos. Deze verklaar de Jesse inderdaad schuldig aan "het aan leggen van 'n radiotelegraaf maar ontsloeg hem. alsmede zijn vriend Rudie, van recht- vervolging wegens de geringe betekenis van het feit en de omstandigheden waaronder deze hadden plaatsgevonden. Er werd der halve geen straf opgelegd en de in beslag genomen onderdelen moesten worden terug gegeven. Een pijnlijke slag voor de PTT. Zij tekende op 2 mei van datzelfde jaar ho ger beroep aan en verkreeg dit. Op 22 september 1924 kwam de zaak-Jesse voor de Haagse Rechtbank. De Officier van Justitie kon zich de angst van de Rijkstele grafie voor de toenemende zendovertredin gen goed indenken. Het wetenschappelijke succes telde hier minder dan in Leiden. Hij eiste een boete van 30 gulden of 30 dagen hechtenis. Tot grote verrassing van alle in gewijden was de uitspraak: schuldig aan 't ten laste gelegde, maar wederom geen straf oplegging. Opnieuw een zeldzaamheid in de geschiednls 'van de Rechtspraak. De PTT heeft toen gen verder pogingen meer gedaan om een voorbeeld te stellen voor alle amateurs; de algemene opinie was na men! jk sterk op de hand van de illegale zenders "Wij zend-amateurs wilden ons best onder werpen aan het toezicht van de PTT", zegt de "beklaagde" nu jaren later met klem, "mits ons zendmachtigingen werden toege wezen. Op kosten van de Nederlandse Ver eniging voor Radiotelegrafie (de NVVR), waarvan ik lid was, hebben we de zaak doorgezet tot de Hoge Raad om nog meer Ambtenaren van het Nederlands Postmu- seum in Den Haag hebben de zender van H. J. Jesse gerestaureerd. De vinger van de demonstrerende ambtenaar rust op de selnsleulel. Aan de ptank onder de letr ters PCII hangt de glazen triode van 150 Watt. Achter de hand van de man de twee parallel geschakelde 75 Watt trio den. aandacht op de kwestie te vestigen. Maar de uitspraak bleef dezelfde, schuldig, maar geen strafoplegging. Ik ben daarna niet zo lang meer door gegaan met experimente ren. In Oegstgeest begon ik In 1932 een fa» briek voor geluidsinstallaties en radiodistri butie-inrichtingen, netgeen al mijn tijd id beslag nam. Ik denk nog wel eens terug aan die tijd bij ons thuis op zolder. Zenda» mateurs waren toen heel anders dan tegen» woordig. Nu koopt men kant-en-klaar een zend- en ontvangsttoestel en n\eq gaat, ai dan niet legaal, zenden. Destijds was hel een kwestie van proberen, wijzigen en wee' proberen. Net zolang tot het lukte. Jt moest er echt moeite voor doen.'' ARNOLD J. HENDRIKS El

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7