VLIEGRAMP MAROKKO EIST 106 LEVENS Skylab-3: prachtig gezicht op Kohoutek benzinebomen voor 4-takt-brommers lit r. Êeidóc Qowuvni Moordenaars Blanco zijn in veiligheid Bestrijding van werkloosheid heeft voorrang Belgisch toestel tegen berg MAANDAG 24 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ort w :2£ w stome n9- Fa. singel 23. VERKIARING VAN ETA: Biarritz (UPI) De Baskl- sche vrijheidsbeweging ETA 1 heeft gisteren in de Franse stad Biarritz een nieuwe ver klaring uitgegeven waarbij zij zegt dat de mannen die pre mier Blanco van Spanje dood den, in veiligheid zijn. De ETA zegt dat nieuwe aan slagen tegen de regering van Spanje zullen worden gedaan als deze haar „onderdruk kingsmethoden" tegen de Spaanse arbeiders toepast. Uit de verklaring wordt niet duidelijk of de daders in Span je of in Frankrijk in veiligheid zijn. De Spaanse politie had zater dag zes Baskische separatisten gedentificeerd als de moorde naars van premier Carrero Blanco. Het zijn allen leden van het „militaire front" van de ETA, de militante Baski sche organisatie die haar hoofdkwartier heeft in Zuid- Frankrijk. Foto's van de ver dachten zijn op de Spaanse televisie getoond met het ver zoek aan de kijkers de politie te helpen bij het opsporen van de mannen. Kort voor de aankondiging had generaal Franco een rouw dienst bijgewoond voor de zie- lerust van zijn vermoordp pre mier. Het Spaanse staatshoofd was niet aanwezig bij Blanco s begrafenis die tot een felle rechtse demonstratie in Madrid leidde. Het proces tegen de tien lei ders van de clandestiene vak beweging in Spanje, proces 1001 genaamd, is zaterdag at- gesloten. De officier van justi tie heeft in ziin requisitoir zijn eisen gehandhaafd. Deze ko men neer op gevangenisstraf fen variërend van 12 tot 20 jaar. Dit zijn de vijf mannen, die de Spaanse politie in betrekking heeft gebracht met de moord op premier Blanco. Volgens de Baskische vrijheidsbeweging ETA zijn de mannen in veilig heid. Boven van links naar rechts: Jose Miguel Benaran, Jose Ignacio Abaitua en Jose Antonio Urruticoechea. Onder: Javier Maria Carreategui, Pe dro Ignacio Perez en Juan Batista Cizaguirre. Dieven van Rembrandts gearresteerd INCINNATI (AP) De tweede Rembrandt die zes dagen geleden was gesto- len uit het Taftmuseum in verma' Cincinnati is gisterochtend ua|?3Snkfnaik| teruggevonden met ruim raaiden <ie van 100.000 dol- lar die de dieven het mu- terwoudsesij seum hadden afgeperst, zo ok cobeistrj heeft de politie bekend ge- :paratie, u maakt. hoofdverdachten zijn gearres- i - 19.30 Fi teerd en meer <jan 50.000 dollar Schelpen^ .g achterhaald. be Rembrandt die gisterochtend set™ teruggevonden was ,,Man leu kerstdj nend op een vensterbank". Het Het Taftmuseum tn het Ameri- doek was samen met en andere kaanse Cincinati heeft nu ook ij woensdag- Rembrandt, „Portret van een e tweede gestolen Rembrandt ""deuriTi ou<^e vrouw u't het museum weer terug. Dit schilderij werd mgs 'koi gestolen door twee mannen^ die donderdag teruggevonden. Het )iportret van oucje \>r0uw". rE'S Etalagelicht kiït protest ,625o'enï.pORCULO (ANP) De Aktiegroep Zelfstandigen in Borculo (Gld.) er de gehele hoopt, dat alle winkeliers in ons land Eerste Kerstdag massaal hun speelgoed i etalageverlichting zullen ontsteken. De groep wil zo protesteren te- gen de maatregel van minister Lubbers (Economische Zaken) om onivarj etalage- en winkelrultverlichting te verbieden. De zelfstandigen in qeweidiQf Borculo stellen voor dit te doen 's avonds tussen half zes en half Oud papier in trek 1AGAMIHARA (AP) Uit de tuin van een groothandelaar in papier te Sagamihara in Japan hebben dieven dit weekend ruim vier ton voor herverwerking bestemd krantenpapier gestolen. Door de ener giecrisis is de prijs voor oud papier in Japan ruim verdrievoudigd. De gestolen partij heeft een waarde van een kleine duizend gulden. boden tTSK: TANGER BRUSSEL PARIJS (Reuter) Alle 106 passagiers en bemanningsleden van een Belgisch schar- tervliegtuig zijn om het leven gekomen toen het toestel zaterdagavond laat bij Tetoean in het noorden van Ma rokko tijdens slecht weer in de bergen verongelukte. Het vliegtuig, een Caravelle van de Sabena, -was door de dochter maatschappij Sobelair van Sabena gehuurd voor een vlucht met 65 Marokkaanse gastarbeiders en studenten en 34 andere passagiers van Parijs naar Marokko. Kort voordat het om 23.30 zou landen op de ludbthaven van Tanger ging het radiocontact verloren. Volgens inwoners van Tanger vloog het tijdens slecht weer ongewoon laag in de richting van de nabij gelegen bergen. De gehele nacht werd met hefschroefvliegtuigen gezocht maar pas bij het aanbreken van de dag ontdekte een helikopter van de politie het wrak op 800 meter hoogte tegen de helling van de berg Mallayine. De bergingswerkzaamheden werden bemoeilijkt doordat alle wegen nagenoeg onbegaanbaar zijn door het slechte weer dat al dagenlang aanhoudt. In Tanger stonden zaterdagavond de familieleden van 42 inzittenden te wachten. De overige passagiers zouden zondag naar Casablanca verder vliegen. Op de Verolmewerf bij Rozenburg is zaterdag deze mammoet- tanker van 251.000 ton, British Patience, te water gelaten. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede dat degenen die een 4-takt bromfiets op ongemengde benzine berijden, woensdag 2 januari, donderdag 3 januari of vrijdag 4 januari 1974 in de gelegenheid worden gesteld zich te voor zien van een aanmeldingskaart die nodig is voor het verkrijgen van benzine bonnen. Belanghebbenden zullen zich op één van de drie dagen met hun bromfiets tussen 8.30 en 18.00 uur moeten melden bij één van de in de rechter kolommen genoemde posten, die door de ANWB zullen worden bemand. Deze posten zijn: ANWB-bijkantoren K ANWB-wegenwachtstations W Tijdelijke posten vóór de p.t.t.-kantoren T Gegadigden moeten ter plaatse op een kaart, die daar door de ANWB-functionaris wordt Uitge reikt, him naam, adres en woonplaats en het frame-nummer van hun 4-takt bromfiets invul len. Nadat de gegevens gecontroleerd zijn en de aanvrager zich heeft gelegitimeerd, wordt een merkteken in het frame geslagen en zal de kaart worden gewaarmerkt. Met die gewaarmerkte kaart kan men dan tegen betaling van 2,50 bij één van de 304 daarvoor bestemde postkantoren een bonkaart afhalen. Een lijst van deze kantoren is op elke post- inrichting aanwezig. Na 4 januari 1974 kan men voor het verkrijgen van een aanmeldingskaart voor genoemde bromfietsen alleen nog terecht bij de ANWB- wegenwachtstations. (op ongemengde benzine) Posten voor de uitreiking van aanmëldingskaarten K Alkmaar W Hoogeveen T Almelo K Hoogvliet (gem. 2 Ameland Rotterdam) Amersfoort T Hoorn KKW Amsterdam 3x W Joure (gem. K Amstelveen Haskerland) K Apeldoorn W Leende T Appingedam K Leeuwarden KK Arnhem 2x K Leiden K Assen T Lelystad T Bergen op Zoom W Lexmond- T Bolsward W Maasbracht KW Breda 2x K Maastricht T Den Burg/Texel K Middelburg uitsluitend k jan. T Middelharnis W Burgerveen (gem. W Naarden Haarlemmermeer) K Nijmegen T Deurne T Ommen T Deventer T Oostburg W Diepenheim W Planken Wambuis T Doetinchem (gem. Renkum) K Dordrecht K Rotterdam T Drachten (gem. W Rotterdam-Rhoon Smallingerland) K Schiedam K Eindhoven Schiermonnikoog T Emmeloord (gem. N.O.polder) W Schiphol (gem. Haarlemmermeer) K Emmen T Steenwijk K Enschedé K Terneuzen T Gennep Terschelling T Gorinchem T Tiel T Gouda K Tilburg KK 's-Gravenhage 2x T Uden T Groenlo K Utrecht KW Groningen 2x T Veenendaal K Haarlem T Venlo W 't Harde (gem. Vlieland Oldenbroek) T Winschoten T Harderwijk T IJmuiden (gem. K Heerlen Velsen) T Den Helder K Zaandam K 's-Hertogenbosch W Zeelandbrug (gem. K Hilversum K Kortgene) Zwolle Vóór woensdag 2 januari met het Wegenwachtstation Joure telefonisch (05138-2888) een afspraak maken. HILVERSUM - (ANP) - De regering zal de komende tijd de grootste voorrang moeten gaven aan de be strijding en verdere voor koming van de werkloos heid. Dit blijkt uit een on derzoek van het Bureau Lagendijk ten behoeve van het Avro-radioprogramma "Delta". Van de Nederlandse bevolking van 18 jaar en ouder is 57 pro cent van mening, dat de rege ring de grootste aandacht aan het werkgelegenheidsprobleem moet schenken, 44 procent vindt, dat voorrang moet wor den gegeven aan het milieube houd. Daarna volgen energie voorziening (42 pet.), rechtvaar dige inkomensverdeling (41 pet), de woningnood, het op peil houden van de productie- onder wijs, welzijnswerk, ontwikke lingshulp en tenslotte defensie. Alle politieke partijen geven de hoogste voorrang aan werke- loosheidsbestrijding. Een recht vaardige inkomensverdeling scoort hoog bij de progressieve en regeringsgezinde christende mocraten, terwijl men bij de oppositie deze wens lager op de lijst van verlangens zet. j Ruim driekwart van de bevolking is van oordeel, dat we in ons i land de laatste jaren te royaal hebben geleefd. Van de progres sieven was 73 pet, die mening toegedaan, van de christende mocraten 87 pet, en van de op-i positiepartijen 84 pet. Een afne mende welvaart wordt door 87 pet verwacht; 10 pet vermoedt een gelijkblijvende welvaart en 2 pet een toenemende welvaart. In de persoonlijke en gezinsbeste dingen acht 74 pet het mogelijk een stapje terug te doen. Chris tendemocraten en oppositie zijn het in dit opzicht met elkaar eens: 80 pet van beide groepe ringen acht het mogelijk en 20 pet uitgesloten. Progressieven zijn voor 68 oct ervan over tuigd, dat een otapje terug mo gelijk is en 32 pet vindt het uit gesloten. Ten aanzien van de aard der be zuinigingen wordt door 48 pet in de eerste plaats gedacht drank en rookartikelen; 45 pet aan bestedingen in de hobby sfeer; 25 pet aan electriciteit; 23 pet aan vakantie en recrea tie; 19 pet aan kleding en wo ninginrichting; 16 pet aan voe ding en 11 pet aan verwarming. Dat het onjuist is zich ter wille van een gunstiger verhouding met de Arabische landen tegen Israël te keren vindt 69 pet; ne gen pet vindt dat wel juist en 21 pet enigszins juist. Dagen van hoop TOEN 1973 JAAR GELEDEN, omstreeks de tijd dat de mystieke ge boorte van Bethlehem plaats vond, volgens geschiedschrijvers on der imperator Augustus de „pax Romana" de wereld nieuwe hoop gaf op welzijn en geluk, moet dat voor velen een heel betrekkelijk perspectief hebben betekend. De „Pax Romana" was uiteindelijk meer een vrede voor dan van d« Romeinen en zelfs wie het geluk had Romein te zijn, leefde bepaald niet met de garantie op welzijn, vooral niet wanneer men vond dat welzijn meer facetten dan de materiele kant behoorde te hebben. Na 1945 hebben we in Europa dus ook in Nederland een zelfde ervaring opgedaan. Verwachtingen di2 toen leefden, zijn maar voor een deel ingelost. Persoonlijk gelukkig zijn lukt menigeen nog wel; voor de collectiviteit is dat geluk nog altijd een onhaalbare kaart gebleken. Lees er bijvoorbeeld de kranten tussen 1 en 24 december nog maar een« op na. UITERLIJKE OMSTANDIGHEDEN zijn op die manier Kerstmis 1973 wel weer zo, dat velen het feest ervaren als de dagen van hoop. Na bijna dertig jaren voelen de -ele miljoenen die in ons Westen geen of weinig krimp hadden, de teugels een beetje knellen en de zweep flauwtjes knallen. Niet leuk? Akkoord! Maar het zet hopelijk die velen een beetje a«n het nadenken. In het slechtste geval leren we erkennen dat 1945 wel tot verdragen, charters en pacten, maar minder tot solidariteit en humaniteit heeft geleid. In die zin kunnen de -*agen van morgen tot en met volgende week een tijd zijn die ons doet begeren naar hoopvol verwachten, mits we moed hebben ons langer te bezinnen dan een vluchtig moment, en dieper dan vleugjes van sentiment bewerkstelligen. BEZINNEN WAAROP? Alleen op een betere samenleving; mondiaal en in de eigen buurt? Bezinning is geen moeilijke bezigheid, als de eigen opstelling vrijblij vend is; als we mijmeren en hopen dat het establihment en de po larisatie, de produktiestaat, de revolutie en het immobilisme ver dwijnen. Eigen inzet, zelfconfrontatie en het op de achtergrond drin gen van zichzelf kosten meer moeite. Misschien levert bezinning op een moment dat sommige dingen min der rooskleurig schijnen dan ze in groeiende mate jarenlang wk- ren, wat meer bereidheid op om de waarheid onder ogen te zien. Bijvoorbeeld dat onze collectiviteit te weinig gedaan heeft om de sa menleving een hoopvol perspectief te geven. Dat we meer geslaagd zijn in net produceren van kunstlicht dan in het bakenen van een weg naar het Licht waarvan kerstmis symbool ds, Christus. De relatie herstellen tussen onze hoop en dit Licht, ons inzetten voor dit herstel zou meer waard zijn dan de vrijblijvendheid, waarmee we gewoon geworden zijn te applaudiseren, critiseren en polarise ren. Anders gezegd: het zou prachtig zijn eens wat na te denken over de mentale energie-crisis in ons zelf. zonnig mist 19 temperaturen opWamgen hagel warmtefront j^bewdking sneeuw -r-r kou-front ff# regen onweer luchtdruk in millibaren H hoge-drukgebied nuu-i.wn L lage-drukgebied windrichting verplaatsingsrichting DE BILT - Een vore van lage luchtdruk boven de Britse eilan den en de Golf van Biscaje hield de afgelooen dagen boven het vasteland van West-Europa een zuidelijke stroming in stand. Het ziet er naar uit, dat het zwaartepunt van deze vore van lage luchtdruk, dat zich gisteren nog bij Ierland bevond, zich naar Spanje en het weste lijk deel van de Middellandse Zee zal verplaatsen. Tegelijkertijd zal bij ons de wind krimpen naar oost tot noord oost. De temperatuur zal nau welijks verandering ondergaan. Bovendien zal er wederom wei nig of geen zon zijn. De neer slagkansen nemen af. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Dcclen Helde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente VlIssliiKcn Zd. Limburg geh. bew. mlat geh. bew. Tweed» Vooruitzichten Kerstdag: Rustig en vrij somber, met iets lagere temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp van 1 tot 4 graden. Max. temp omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. Kr.inkfi.rt Helsinki Innsbruck Kuponhugen Londen Luxemburg ZUrïch Casa Blanct New York Tel-Avlv Tunis nv. bew. mist b HOUSTON (AP) - De astronau ten van Skylab hebben zaterdag internationaal samengewerkt met geleerden bij het waarne men van de komeet Kohoutek. Gerald Carr, Edward Gibson en William Pogue konden dc Ko houtek zeer goed waarnemen. „Wij hebben een prachtig uit zicht op de komeet", zo meldde Carr. „Hij is lang en helder". Skylab beschrijft op een hoogte van 315 kilometer een baan om - de aarde. Het ruimteiaborato- rium bevindt zich dus hoog bo ven de versluierde effekten van de atmosfeer. De komeet zal vrijdag de zon op bijna 20 miljoen kilometer af stand passeren. Het weerspiege lend zonlicht heeft de Kohoutek al gemaakt tot een heldere zil veren streep langs de hemel, vanuit de ruimte gezien althans. Het is echter moeilijk de komeet vanaf de grond te zien. Hij komt aan de oostelijke hemel op, ongeveer slechts 30 minuten voor de zon en het ochtendglo ren het zicht erop doen verble ken. Geleerden van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, hebben de komeet met 'Camera's en instrumenten bestudeerd uif een vrachtvliegtuig dat op grote hoogte vloog.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5