voor jong en Kerstfeest in stad en streek P. N. van den Haak halve eeuw achter Nieuwkoopse orgel moet weten Robert Holt was uitblinker op Kerstconcert Wat u OOK LEIDEN Het jongerenkoor van de Petruskerk zal od eerste kerstdag om 10.30 een eucharistieviering ver zorgen in de Petruskerk. Deze dienst is samengesteld door een eigen tekstgroep en draagt als thema: .,Het kerstkind heeft ons iets te bieden, wat hebben wij het te bieden?" AARLANDERVEEN Onder zeer gunstige weersomstan digheden hield de Sportver eniging Aarlanderveen kader van de autoloze zon dag een fiets- en wandel tocht. Uit alle plaatsen rondom Aar landerveen waren 100 deelne mers gekomen. LEIDERDORP Het jonge renkoor De Menswording verzorgt met Kerstmis twee diensten, t.w. een nachtmis op maandag 24 december in de Scheppingskerk om 24.00 uur en een dagmis op dins dag 25 december om 11.00 uur in de parochiekerk d» Menswording. LISSE De afdeling Lis- se/Hillegom van de Neder landse Vereniging van huis vrouwen heeft in gebouw het Nut in Hillegom een kerst viering gehouden. De feest middag werd luister bijgezet door mevr. de Groot (orgel), mevr. Onstenk (zang), mevr. Langeveld (lezen kerstevan gelie) en mevr. v.d. Weyden (declamatie). LISSE Het kerstfeest voor de bejaarden, georganiseerd door de dames van de Her vormde Vrouwendienst o.I.v. mevr. v.d. Velden werd geslaagde middag. Ds. Velden bracht de keistbood- schap met als thema „Leven en Loven". HAZERSWOUDE Een aan tal leerlingen van de M'- chaelschool speelde he Kerstspel ..Levend Gips' voor de zieken en gehandi capten van de Zonnebloem van de afdelingen Bennebroek en Vogelenzang. Het spel werd op een vrolijke tuurlijke wijze gebracht en het geheel stond onder regie van de heer Van der Helm. De zieken genoten van het mooie stuk en waren zeer onder de indruk van het goe de spel. ÏHAZERSWOUDE Vrijdag avond j.l. werd in de Geref. Kerk te Hazerswoude-dorp een adventdienst gehouden, waar o.a. burgemeester J ten Heuvelhof een advent- boodschap uitsprak, terwijl voorts medewerking werd verleend door de Zanggroep Kameleon, mevr. Bos-Krui- icrobatei jwvV1 denier en de heer C. de Gel der, declamatie. 35 (k) uit de ;lsch St .20 (k) 18.40 <k) richt. SASSENHEIM Het Rad van Avontuur draaide zaterdag avond in „Ontmoeting", dat het een lust was, met alle prijzen, kippen, könijnen. portjoun| taarten etc. De opbrengst t.b.v. de kerkvoogdij van de Hervormde kerk was 2200,-. SASSENHEIM De gezamen lijke acties in Sassenheim. Voorhout, Warmond en De Kaag van de plaatselijke protestantse kerken is prac- tisch rond. Men rekent nog op een flink aantal nagjften. maar reeds nu kan worden meegedeeld dat er 53.000, binnen is,, een stijging van ruim 3.000,- in vergelijking met de vorige actie, enkele jaren geleden. De acties ren speciaal opgezet ter dersteuning van de bewoners van de Jalimo-vallei West-Irian. SASSENHEIM Zaterdagmid dag werd in de stampvolle recreatiezaal van „De Schut- se" het kerstfeest gevierd van de bewoners met de wel penhordes, junioren- niorengroep van de Prot. Chr. Scouting-groep „Shana- no's" uit Lisse o.I.v. hopman v.d. Beek. De jeugdige gas ten verrasten alle bewoners met een kerststukje kamer. Er werd afwisselend gezongen door de welpen en verkenners, en door het Be jaardenkoor v.d. Schutse. TER AAR Afgelopen week end hield de Ter Aarse bil jartvereniging „Harago" haar Kerst-biljarttoernooi het Café 't Centrum Aar. Onder grote belangstel ling showden 30 heren dames het libre-spel. Tijdens deze „afvalwedstrijden" gin gen de prijzen naar de vol gende deelnemers: le prij de heren Coen de Blanken Joop van de Have, 2e prijs de heren Henk van de Have en Kees Valentijn en de 3e prijs de heren Dirk Verkerk en Ben Heemskerk. De beide dames Balvers en Groeneveld Flügen, 'ef?den beslag op een geza- 19.30' menlijke prijs. ^rten. 1 oyli2. %TER AAR Op de laatste klaverjasavond ten bate van de nieuwbouw van T.A.V.V. waren de uitslagen als volgt: h Th. Hoogervorst met 5438 pnt., 2. Mevr. Veldhuizea met 5201 pnt., 3. W. Doorne bei met 5170 pnt., 4. Mevr. Blauwbroek met 5130 pnt., 5. Zociti) H. Hoogervorst met 4974 pnt. v-docua LEIDEN De wijkvereniging Muiderslot vierde zaterdagavond met alle bejaarden en alleenstaanden het Kerstfeest in Holiday Inn. De bijeenkomst word geopend door Alice Oppenheim en werd ook bijgewoond door wethouder mevr. Den Haan. De jonge wijkver eniging, zo werd medegedeeld heeft onlangs de 1000-ledenbarrière doorbroken en is nu al gekomen op 1061, inclusief een poes waarvoor ook contributie wordt betaald. LEIDEN Voorschotense padvinders luisterden zaterdagmiddag meti een combo de kerstviering op in de kraamkliniek en het kinderhuis van de Cortonastichting aan de Haagweg. LISSE De speeltuinvereniging van Lisse vierde zaterdagmiddag aan het begin van de kerstvakantie feest in Rehoboth. LEIDEN - Het Kerstconcert van K. en O. heeft, evenals het vorige jaar, respons ge vonden in een uitverkochte Stadsgehoorzaal. Ook nu was het Antwerps Philharmonisch Orkest met het daarbij beho rende koor uitgenodigd, maar de dirigent die het ge heel had zullen leiden, Eduard Flipse, is ons enige maanden geleden ontvallen. Zijn plaats was ingenomen door Valère Lenaerts. Gedurende de gehe''» avond is Eduard Flipse niet uit onze gedachten geweest omdat zich onwillekeurig een verge lijking opdrong met de pre sentatie van koor en orkest in het vorige jaar, die een ieder tot laaiend enthousias me bracht. Het is bijna on denkbaar dat hetzelfde gezel schap weer op het podium zat, want er was niets meer terug te vinden van de groot heid van toen. De begelel- d;ng van de solisten Thea Ekker-van der Pas en Ro bert Holl. vooral in de delen uit het Weihnach'soratorium van Bach, was onevenwich tig tot op het slordige af. En wat voor het orkest de grote kans was. de "Pastorale" van Beethoven, gaf al even min reden tot enthousiasme. Het is heel triest cm het te moeten zeggen, dat de huidi ge dirigent in geen enkel op zicht de vergelijk ng met zijn grote voorganger kan door staan. Evenwel het koor maakte een goed gedisciplineerde indruk met vooral bij de sopranen mooi materiaal. Een extra applaus hier voor de sopraan uit het koor. de "echo" van Thea Ekker-van der Pas in deel 4 uit het Weihnachtsora- torium, die zich heel zuiver bij de stem van de soliste aansloot. Thea Ekker-van der Pas aan. vankelijk wat nerveus - hoe kon het ook anders - herstel de zich uitstekend en kwam ondanks alle belemmeringen tot doorleefde muzikale pres taties. De grote verrassing van deze avond echter was Robert Holl, een fantastisch mooi bas-bariton met een suggestieve vertolking van recitatief en aria "The peo ple that walked in darkness" uit Handel's "Messiah". Dirigent Kees Stolwijk leidde, na enige woorden ter nage dachtenis aan zijn vriend Eduard Flipse te hebben ge wijd, op meesterlijke wijze het massale "z^-'koor" in de kerstliederen, dat zelfs op de aangegeven ïetenuto's goed reageerde. Gelukkig was het volume dusdanig, dat de wat goedkoop aan doende en bizarre zetting van het "Stille nacht" voor het orkest, nauwd'jks opviel. Het v/as vooral de sfeer t;jd°ns de samenzang, die veel ver goedde van h -igeea wij toch als teleurstcllng ervaren hebben tijdens dit concert. B.RIJNDERS LISSERBROEK Het bejaar dencomité in Lisserbroek heeft de bejaarden een ge weldige kerstmiddag be zorgd. Na een warme maal tijd trad het „Geestgrond- theater" uit Lisse op met het toneelstuk „Noppie in de vernieling". Vele geschenken werden als sluitstuk verloot onder de bejaarden. OUD-ADE Handbalvereni ging Jong Ade organiseert tussen de feestdagen door op vrijdag 28 december a.s. een kaartavond in café 't Lage Land. Aanvang 20.00 uur; in schrijfgeld 2,50. SPORT ROND DE KERST VOORSCHOTEN - Op 2e Kerstdag organiseert de BV (basketbal- vereniging) Blitz voor de 5e maal haar Kersttoernooi. De liefhebbers kunnen genieten van basketbal op hoog peil. Deelne mende verenigingen zijn onder meer: Raak/Punch, Jumpers, Kinzo, Ola Stars en Blitz. Be kerhouder Raak heeft toegezegd in de sterkste opstelling te ver schijnen. Behalve dit herentoer- nooi wordt er in de Vliethorst tevens gespeeld door de sterkste junioren-teams uit de omtrek. BS Leiden is hier de grote kans hebber. De wedstrijden duren 2x20 minuten, terwijl er wordt gestart om 10.30 uur. De entree prijs bedraagt slechts 1,50. Ter omlijsting worden er films gedraaid van Amerikaanse prof wedstrijden. KATWIJK - Ook in Katwijk vindt er een interscholair Kersttoer nooi plaats. Het programma is uitgespreid over de gehele Kerstvakantie. Vandaag wordt begonnen met basketbal en schaken. Op 27 december is er tafeltennis, terwijl daar op 28 december mee vervolgd wordt. 31 December begint het lijnbal, dat wordt voortgezet op 2 janua ri. Het (volleybal is gedateerd op 3 januari en het lijnbal wordt afgesloten op 4 januari. LEIDEN In de Harteburgkerk was gistermiddag een goede belangstelling voor het kerstspel „Drie koningen kwamen bij een stal". Het waren de leerlingen van de twee parochiële scholen, die met verve en vaart het stuk presenteerden. maak meer gebruik van onze uitgebreide service NIEUWKOOP „VOOR ONZE GOUDEN ORGANIST" staat er op een bus achter in de R.K. Kerk van Nieuwkoop, waarin de parochianen een bijdrage kun nen storten voor een kado bij dit unieke jubileum. Vijftig jaar lang, dat betekent al van zijn vijftiende jaar af, bespeelt de heer Van den Haak het orgel ln alle diensten, waarin ook maar iets wordt gezongen Hij is er vijftig jaar hij is er ook al. tijl. Zelf ziet hij dat niet zo als bijzon der als wij de heer Van den Haak in zijn woning in de Es doornstraat opzoeken. „Ach, vroeger was dat anders dan te genwoordig. Toen most je toch een of twee keer naar de kerk en naar het lof en of je dan ge woon bad of achter het orgel zat, dat (maakt niet zoveel ver schil. En dat ik me nu nog ge heel inzet en niet graag een uit voerig of repetitie oversla dat is geloof ik in hoofdzaak omdat ik er mee opgegroeid en grootge bracht ben. Tegenwoordig bin den de jongelui zich niet meer zo graag vooral ook omdat er tegenwoordig van een organist veel meer wordt gevraagd. Er Is bijna geen dienst meer of er wordt wel iets bij gezongei en de gemiddelde Nieuwkoopse kerkbezoeker kan dan nog best een steuntje (van het orgel ge bruiken''. Jammer vindt de heer Van den Haak het nog steeds, dat hij nu al 50 jaar op een onvolledig or gel speelt. Het Nieuwkoopse or gel werd nimmer helemaal af gebouwd. In 1933, toen de huidi ge kerk werd afgebouwd, kwam er eei nieuwe speeltafel bij het oude orgel. EchUr van de 25 re gisters kan maar de helft wor den gebruikt omdat het vol tooien van het orgel, waarmee destijds en bedrag van 2800.- was gemoeid, op financiële gronden niet kon worden gerea liseerd. Jammer, maar begrijpelijk vindt de heer Van den Haak het voorts dat de latijnse geza-gan grootsdeels zijn verdwenen p t ae Katholieke Kerk. hot mon* sr.e symbool van de eenheid van de Kerk is daarmee v r'critt gegaan want het deed je toch wel wat als je waar ooi. i.r w reld steeds je eigen kerk kon ontdekken aan de taal, die dar- in werd gssproken. Ook me vrouw Van den Haak, met haar -TV - - *«SSF 65 jaren nog steeds een trouw lid van het gemengd parochinaal koor, beaamt dit volmondig. Behalve de diensten in Nieuwkoop bespeelt de jubilaris nu al 18 jaar het orgel in Noorden. Dat gp.at net omdat de Hoogmis in Nieuwkoop om 9 uur begint en ik om half 11 weer in Noorden verwacht wordt. Dan komen ze me halen want, hoewel ik wel een autootje op mijn verlang lijst had staan, zal ik daar om gezondheidsredenen wel nooit meer aan toe komen. Dat men nimmer tevergeefs e?n beroep doet op de diensten van haar organist bevestigen de pastoor en de koorleden. Altijd was hij present cn ondanks z jn leeft .0 wist hij zich goed aan te passen ean dn -'eranderingen in ae kerk voor wat betreft de aard van de zang. Dat hj op -< n keer. toen de* pastoor hem verzocht voor een kleine dope ling „lang zal ze leven" te spe len er zonder erg „ein prosit" achteraan speelde, zal hem graag zijn vergeven. Pastoor Wüst schildert zijn orga nist als een kunstenaar in zijn vak. Een self-made man met een heel grote aanleg. „Ik heb vele goede en zelf beroepsorga nisten meegemaakt", aldus de pastoor,, „maar Niek steekt met kop en schouaers boven alle maal uit. Het is mijn stellige overtuiging dat als hij onder an dere omstandigheden geleefd had, hij minstens landelijke be kendheid zou hebben gekregen". Op de tweede kerstdag is de hoogmis tot zijn intentie. Daar na is er een officiële receptie terwijl van 1.00 tot 2.00 uur tij dens een algemene recïp'.ie ie dereen de jubilaris de hand kan komen drukken. Reactie van de jubilaris: „Ach, van mij hoeft .t li'taal nle:. i Of je nu 50 of 49 of 51 jaar ach ter het orgel z.t na a .t ooi: net j zoveel uit en ik h-:*b het altijd graag gedaan. Ik hoop dat ik het nog 50 jaar vol kan houden, maar datbetyijfel ik". 9*-TOOn~z*t IER 19f AGINA MAANDAG 24 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT stad en streeknieuws Ergens in Zoeterwoude ging het evenwel volkomen an ders. Dódr werd een maal aangericht; de hele buurt wist het al: twee kippen en een konijn. Tegen vieren zag ik, dat de keukendeur bij de lekkerbekken open stond. Waarschijnlijk, om dat men reeds aan het bra den van de boter toe was en men het niet meer kon harden van de rook. Jk had een en ander nog niet goed en wel geconstateerd of on der luid gekrakeel fewam het kakelbont gezelschap naar buiten gedwarreld: beide kippen, het konijn en de vertwijfelde heer des huizes In hun kielzog. De dieren kozen elk in een an dere richting het hazepad (met toestemming van da haas, neem ik aan) en een achtervolging bleek vruch teloos. Als ik mij wel her inner, had het konijn om een oor een kerstkransje hangen en struikelden da pluimvee-exemplaren bi/na over het engelenhaar aan hun poten. De kerstvreugde verdween in het vrije veld. Appelmoes, aardappelen, kaarsjes op tafel en een emmer vol boter/us. Wie zei, dat je in deze energie- kritische tifd niet kon la chen? Eigenlijk kun je er geen touw meer aan vast kno pen. Het hele land echijnt barstensvol olie te zitten, maar de bij Rotterdam ge signaleerde tankers kunnen hun spul hier niet kwijt. Op zee schijnen zich duistere tonelen af te spelen wat het overpompen betreft. Maar aan het thuisfront wordt de situatie almaar somberder. Drie dagen voor het licht feest bleken de dennetjes ook al in de kerstmis te zijn verdwenen. Geen boom meer te krijgen, zelfs de kunstbomen waren in geen velden of wegen meer te bekennen. Een oliedomme toestand, mag ik wel zeg gen. Toch heb ik gistermid dag op de autoloze zondag Iets meegemaakt dat me met recht deugd heeft ge daan. Niet dat ik mijn me demens een hartige hap misgun, maar doorgaans zijn de partijen ongelijk verdeeld. Een konifn kan nóg zo smekend kijken, het geeft niet.. Barbertje moet hangen. Zoeterwoude helpt Marieke van Diemen in Bolivia ZOETERWOUDE 'n Half Jaar geleden vertrok Marieke van Diemen uit de Rijnstraat naar Cochamba in Bolivia om daar te gaan helpen in een tehuis voor gehandicapte kinderen. Men probeert er de volkomen uitzichtloze toestand, waarin het tehuis zich bevindt, te verbete ren. Hiervoor is echter veel geld nodig dat voorheen voorna melijk van de methodistische kerk kwam. Deze is echter ge stopt met geld te schenken, waardoor de situatie verslech terd is. Het is momenteel zo, dat, indien er geen verandering in komt, het tehuis binnen een half jaar gesloten zal moeten worden. Er wonen momenteel 22 zwaar en licht gehandicapte kinderen in de leeftijd van 8—21 jaar die allen onmogelijk in de vaak zeer armoedige gezinnen kunnen leven. Marieke van biemen hceftt nu een noodkreet gericht tot haar dorpsgenoten om te hulo te ko men. Dat Is voor de parochie raad en de werkgroep jongeren missen in de Sint Jans parochie aanleiding geweest om „er in te springen". Marieke van Diemen heeft laten weten dat ze met 50,- in de maand ln het aller- r 'dzakelijkste levensonderhoud l._n voorzien. Onder het mofn NOODKREET wordt er een akte gevoerd en in het kader daarvan zal er t j- dens alle diensten in de beide kerken gecollecteerd worden. Men kan ook gebruik maken van het gironummer 1851«§||.t.n.v. Roger Paul Harris. Adres voor Inlichtingen: Hans van Diemen, Rijnstraat 26, Zoeterwoude, tel. 01710-22877.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3