Feyenoord eindigde als een ploeg kijvende huisvrouwen Ajax erbarmelijk en Teunissen: twee uitgespeelde kansen maar geen doelpunt Orde op zaken in top KMVB Goed debuut van Ramljac ROTTERDAM Feyenoord eindigde als een ploeg kijvende huisvrouwen. De geïrriteerde Rotterdammers maakten elkaar over en weer zinloze verwijten en het teleurgestelde publiek wees vooral Wim van Hanegem als de gebeten' hond aan. De drie bijna niet te missen kansen, die hij in de tweede helft om zeep bracht, ver anderden alles. Vanaf toen vergat iedereen de toch niet onbelangrijke voorsprong van 3—0 op het bijna weer loze NAC en concentreerde men zich op het wanvoetbal van Feyenoord. De laatste fluitstoot van de ook al niet best leidende Wellinga kwam als een daad van verlos sing over en er bleef in de Kuip angstwekkend lang een bar boegeroep hangen. Hoe kon Feyenoord het rover ■laten komen? De afgelopen woensdag knokte de ploeg nog als een bezetene voor het be reiken van de kwartfinales van de UEFA-cup. Ook toen werd er gefaald voor open doel. imaar de genadeloze inzet bleek op de valreep net voldoende voor het secces. Van deze in- stelling was gisteren niets 'meer over. Trainer Wiel Coer- ver vond het raadsel net zo groot als ieder ander. "Wat er aan de hand is weet ik niet. :Dit is een nederlaag in het morele vlak. Als we in ons nor male doen hadden gespeeld was deze wedstrijd zeker met een nulletje of zeven gewonnen en hadden we ons doelsaldo opgevijzeld, waar ik eigenlijk OP gehoopt had". Dat viel dus tegen voor Feyenoord. Er wa ren echter ook meevallers. Het debuut van de Joegoslavische aanwinst Ramljac groeide uit tot een positieve beoordeling al begon hij aarzelend. Na dat derde doelpunt van Feyenoord, waarvan hij de maker was, werd zijn vertrouwen groter en de Joegoslaaf haalde uiteinde lijk een voldoende van Coerver binnen. "Hij speelde verdien stelijk, is sterk in de lucht en heeft - maar dat moet nog blij ken - een hard schot in de be nen." Voor dit eerste optreden had Feyenoord wel zijn twij fels over hem. Ramljac mocht daarom niet debuteren op zijn vertrouwde voorstopperplaats Maar hij moest op de rechts backpositie eerst zijn talenten maar eens waarmaken. Later zou dan eventueel gewisseld worden. Bij nader inzien week Coerver van deze omzetting af, omdat hij Joop van Daele de ster van het veld vond. "Dan mag je zo'n knaap niet bitter stemmen", zei de trainer. Naast dit lichtpuntje was er weinig goeds van Feyenoord te melden. De Rotterdamse ploeg begon bijzonder simpel door een doelpunt van de op wraak beluste Lex Schoenmaker. De spits was in het duel tegen Standaard Luik erg on fortuinlijk geweest en wilde het publiek voor zich innemen door een daad. Hij kreeg snel zijn zin. Een listig balletje van Theo de Jong stelde hem in de tweede minuut al in staat jui chend naar de middenstip terug te lopen. Over het duidelijke buitenspel luchtje aan deze treffer zei NAC-trainer Henk Wullems la ter: "De spelers reageerden nauwelijks. Zij hadden naar de scheidsrechter moeten ren nen om te kijken wat er nog te redden was. Ook al bereik je er bijna nooit iets mee, zoiets heeft wél tot gevolg, dat een scheidsrechter een volgende keer erg op zijn tellen is voor hij weer een fout maakt." Dat was ditmaal niet het geval. Twintig minuten daarna kreeg Feyenoord weer een cadeautje. De meest actieve en gevaarlij ke aanvaller Ressel werd door "ausputzer" Vermeulen ge stopt. Net binnen het straf schopgebied. dat wel, maar toch op een man er waarop menig andere scheidsrechter geen strafschop zou hebben toegekend. Toen reageerde NAC wel. En te fel, oordeelde Wellinga onmiddellijk, want hij trok de gele kaart voor Quaars, die aan zijn shirt trok. De strafschop voor Feyenoord leverde Boskamp geen zorgen op: 20. Daarmee was de beslis sing gevallen. Feyenoord had met een lichte versnelling de zwakte van de Bredase ver dediging blootgelegd en behoef te zich over de zege niet druk meer te maken. Deze weten schap zette het sein op rustig aan en verder dan een aantal mooie maar nauwelijis nuttige acties kwam Feyenoord niet meer. Al zorgde dat uitzon derlijke moment voor Raml jac, na een half uur onge veer, toch nog voor een lichte opleving. Het publiek vond het prettig dat de uit een hoekschopt voortgekomen dóód simpele doorkopbal van Schoenmaker perfect werd verwerkt: 30. De Joegoslaaf overwon daarna snel zijn zenu wen en demonstreerde met groot gemak en koelbloedigheid enkele penibele situaties aan te kunnen. Toch waarschuwde Coerver nog: "Hij heeft niet onder grote druk gespeeld. Dus wat voorzichtigheid is op zijn plaats." Voor NAC was het plezierig, dat Feyenoord gas terugnam. Het vreesde na zoveel onfor- tuin in het begin van de wed strijd een totale afstraffing en beperkte zich dan ook tot het handhaven van een draaglijke uitslag. Daar slaagde het ge makkelijk in. Al ontstonden er zeker twee si tuaties (met Van Hanegem en Ressel als lijdend voorwerp) die veel meer op een strafschop leken dan eerder het geval was geweest. Scheidsrechter Wel linga vond echter kennelijk ook dat Feyenoord niet meer ver diende dan een zege van 30. De instemming daarmee was tot lang na de wedstrijd in de Kuip hoorbaar... HANS DE BRUYN MAASTRICHT Ondanks het redelijke resultaat van 0-0 dat FC Den Haag bij MVV. behaalde was trainer Evert Teu nissen niet helemaal te vreden. „We hebben twee uitgespeelde kan sen gehad en niet benut, terwijl MVV zich geen enkele kans heeft ge schapen". Het was inderdaad zo. dat Bregman vlak voor de rust heel dicht bij een doelpunt was door een afspeelfout van verdediger Lacroix, maar de Haagse spits wachtte te lang met schieten, waardoor de teruggesnelde Herben voor opluchting kon zorgen. Kort voor tijd glipte Wijngaar- de op rechts door de Maas trichtse achterhoede. Dicht bij het doel legde hij de bal te ver terug voor de meege komen aanvallers en kon een MW-er de situatie klaren. Overigens zou een overwinning voor FC Den Haag wel wat te veel van het goede zijn geweest, want de ploeg heeft zich voornamelijk bepaald tot verdedigen. In de 24ste minuut kwamen de Hage naars goed weg toen Bonfrè- re een strafschop naast schoot. Deze strafschop was ontstaan doordat de doorge broken Brokamp in het ge bied onderuit was gehaald door Dusbaba. Scheidsrech ter Berrevoets had trouwens eerder al moeten fluiten, want toen Brokamp de bal ontving van Lacroix stond hij buitenspel. Doelman Thie gaat hoog de lucht in om e scheppen. Korevaar en Dusbaba volgen i actie afloopt. MW speelde vooral voor de rust sterk aanvallend, maar in de acties zat toch weinig verrassing of raffinement. De Hagenaars konden tel kens de vaak onzuivere en doorzichtige combinaties tij dig verstoren en als het eens hachelijk werd in het Haagse doelgebied wierp doelman Thie zich onvervaard in het strijdgewoel en fungeerde hij als reddende engel. Ook was hij zeer betrouwbaar bij af standsschoten en onderschep te hij hoge voorzetten. Na de rust. toen Teunissen zijn ploeg had gewezen op de toch wel gebrekkige instel ling van de spelers voor wat betreft de offensieve op dracht, viel er meer lijn en organisatie te ontdekken bij de Hagenaars. MVV (vooral Brokamp) liep herhaaldelijk in de buitenspelval. Het sa menspel bij de Maastrichte naars verslechterde ziendero gen, ondanks grote inzet. De thuisclub hield ook voldoen de mankracht achter om niet te worden verrast door Haagse uitvallen. Deze wa ren evenwel sporadisch. Een actie van Bres schiep per spectieven maar hij speelde de bal verkeerd af. Van Vliet kopte uit een hoekschop van De Zoete over het Maastricht se doel. MVV bleef wanhopig pogen een beter resultaat te bereiken, maar Thie was net iets eerder bij de bal dan Brokamp die op een diepte pass was doorgelopen en Kerstges zag uit een slecht schot de bal eveneens bij Thie belanden. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: 7500. MVV: Körver; Pleumeekers, Lacroix, Herben, Gray; Kerstges, Pot, Dijkstra; Bon- frère, Brokamp, Kramer. FC Den Haag: Thie; Wijn- gaarde, Mansveld, Dusbaba, Korevaar; Kila, De Zoete, Van' Vliet; Bres, Bregman, Swanenburg (Lochtenbergh). Stijlvol is het niet maar wel effectief want met deze .kromme" sprong duwde Johnny Rep met het hoofd Ajax' tweede doelpunt achter v. d. Mierden van Roda J.C. ÖEN HAAG Nog voor het einde van dit jaar zal er orde op zaken worden gesteld ten aanzien van de begeleiding van het Nederlands elftal, dat gaat deelnemen aan de eind ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal. Zaterdag 29 december komt het hoofdbestuur van de KNVB bijden in een spoedvergadering •ort) zich te beraden over de kritiek op de bondscoaches •Fadrhonc en Van der Hart en elftalleider Jack van Zanten, dié. nadat de kwaiifikatie was gerealiseerd, door verscheidene internationals openlijk werd gespuid. Insiders verwachten, dat dr. Fadrhonc ondanks de vele aanmerkingen op zijn werkwijze als sterke man zal worden gehandhaafd. Dat zou betekenen, dat mr. Jacques Hogewoning zich zal terugtrek ken als projectleider voor het wereldkampioenschap. De voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal heeft er nooit een geheim van gemaakt niet gelukkig te zijn met dr. Fadrhanc als bondscoach en zijn functie beschikbaar te zul len stellen indien er geen nieu we verantwoordelijke man wordt aangesteld. De verwachting is voorts, dat de secretaris-penningmeester van de KNVB, Henk Burgwal, het roer in handen zal nemen. Burgwal, die altijd achter Fadrhonc heeft gestaan, zou bovendien de werkzaamheden van Jack van Zanten voor een groot deel willen overnemen. AMSTERDAM Wan neer een ploeg wint met 3 -0 valt het niet gemak kelijk deze ploeg van een wanprestatie te be schuldigen. Toch deden de Ajacieden tegen Roda JC dat. Erbarme lijk slecht enongeïinspi- reerd speelde Ajax. Plichtmatig werd de bal voort bewogen en veel tc vaak op een slordige wijze. Dat er des ondanks nog drie doelpunten vielen, was meer een gevolg van enkele te sporadische oplevingen, dan van goed spel. Knobel had er geen ver klaring voor. „En dan te be denken dat de ploeg woensdag avond in Madrid een sublieme, bijna foutloze wedstrijd heeft gespeeld. De tegenstander in spireerde niet. dat is waar, maar dat verklaart niet deze prestatie". Ajax begon overigens erg goed. Met korte combinaties, afgewisseld met de verrassen de lange pass. werd Roda JC direct in de verdediging ge drongen. Vijf minuien konden de Limburgers stand houden. Toen koeelde Arnold MUhren uit een voorzet van de in die periode nog zeer actieve Rep schitterend langs de ver blufte aVn de Mierden: 1-0 Ajax bleef nog een poosje aan dringen, maar plotseling knap te er iets. Het tempo verslap te. het ritme stokte, de accura tesse verdween. Deze drie fa cetten die het voetbalspel zo boeiend en aantrekkelijk kun nen maken, keerden niet meer terug, waardoor AjaxRoda IC de geschiedenis is ingegaan als „slecht". Applaus Een unieke kans om de achter stand (toen al 2-0) te verklei nen, kreeg Roda JC' na een half uur. De vöor de gebles seerde Stuy opgestelde Wever greep de doorgebroken De Goede bii een been en scheids rechter Keizer kon niet anders doen dan een strafschop ge ven. Aanvoerder Advocaat schoot hard. maar niet hele maal zuiver in en Wever kreeg het applaus van de middag toen hij de bal tot hoekschop stompte. Scoreverloop: 6. Arnold Müh- ren 1-0. 24. Rep 2-0. 70. Arnold MUhren 3-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 14.000. AJAX: Wever; Suurbier, Huls- hoff, Blankenburg, Krol: A. Milhren, Neeskens, G. MUhren (Haan); Rep, Mulder (Varga), Keizer. RODA JC: Van de Mierden Broeks, Pfeiffer. Fischer (Wit jes), Blatter; Dijkstra, Advo caat, Offermans; de Goede, Koerver, Meuser. Vallen Ook de schaatsamateu: hebben geen volle getrokken. Het lijkt di het publiek zich van bei< kampen heeft afgewenj De profs hebben dat voi een groot deel aan zichzi te danken, aan Schenk het bijzonder. De pu'bli* trekker liet het liggen, reidde zich onvoldoem voor en al waren de pri taties van de overigen delijk, zij legden geen O] zienbarende tijden op hi ijs. Van de profs wei verwacht dat zij hui; hoog boven de amateui zouden uitsteken. Maar zj braken geen records zouden die toch niet kend kunnen worden gisteren kon amateui coach Leen Pfrommer, t< recht, uitroepen dat all Tveter en wellicht Groei void beter zijn dan amateurs. Want in de; meetbare tak van spoi kan men dat aflezen a; de tijden. Niettemin, bij de landenwedstrijdi een stadion dat schaai was gevuld. Indien ook nationale titelstrijd in h; januari weinig publiek o] levert, kan de conclu: luiden dat ,,men" ook hi amateurschaatsen hee laten vallen. En dan hei de schaatserij niets mee lichti bestui Haagla: Wachten In dit verband zij de woorden van Kje Trystad, de nieuwe voo zitter van de Noor! schaatsbond, die volger Erhard Keiler enige wé ken geleden na de WISOj wedstrijd in Den moeite wilde doen sectie profschaatsen in ISU te doen opnemei veelzeggend. Hij meei dat het amateurschaatse^', nog wel toekomst heeft wil tot 1976 wachten eventueel een sectie pr( kan worden gevormd. Da zijn de huidige profs al te oud of reeds verdwenefij en zullen nieuwe zijn aangetrokken wie sluit zich aan bij organisatie die op sterve na dood is? Trystad hooj dat een nieuwe ster zal oj staan bij de amateur.' een rijder, Schenk, een Fred Anto Maier, het publiek in lief terlaaie zet. De amateui dienen echter wel te bi denken dat men niet ka) blijven wachten. Het pu bliek wacht immers niet af. 3in NDEN iat ont] •e -onden j (j lieuwe lagen ge ie heeft j>ij de oc C lerstdrul lébom va ■ojplofte in -ondensi lil :hef Scot bom niSschie Cerstmij ee«? Lam Overigens is in vele tali ken van sport, en niet het minst bij voetbal, teruggang waar te nemi Er heeft zich een zeker onverschilligheid van mensen meester gemaak Het lijkt of ze door allei lei omstandigheden lal zijn geslagen en nergei meer zin in hebben, zien overal tegen op. wei sen geen extra moeite doen. Wellicht kan 'n cumentaire die de VAR voorbereidt over de invloe van de autoloze zondag 0 de sport, duidelijk a; geven wat eraan schorl Want het publiek keel zich niet zonder meer va de tribunes af. BK e? •ijk af Os die niet en voortbeu it

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16