Als wetten onwrikbaar zijn is Borreltje in bestuurskamer kan vereniging fataal zijn Erg goed, maar ook chaotisch Na zege op Tilburg moet competitie al beslist zijn W Henrichs schreef „IJshockey": MAANDAG 24 DECEMBER 1973 A6 DEN HAAG Wat bezielde Paul Domm, de coach van Tilburg Trappers, om te trachten vijftien seconden voor het einde het on mogelijke nog te bereiken. Zijn ploeg stond met 5S achter tegen Raak-IJshockey en het was zin- J loos om die laatste seconden een veldspeler te laten aantreden voor 10-5 uur v doelman Gerry Gobel. Het enige moderne 'dat Domm bereikte, was dat adfonweg f Raak bijna met 6—3 had gewon- me cara- nen, maar Harry Turk schoot te- sprekend gen de paal van het verlaten doel. in onze :hendam. Harry Turk, ditmaal de grote zijn wij man van Raak-IJshockey, dat n<*' gistermiddag voor een soms vrijwel tot uitzinnigheid geraakt publiek vrijwel onaantastbare aanspraken op de nationale ijs- hockeytltel verwierf. De misstap van Tilburg tegen Smoke Eaters heeft dan verstrek kende gevolgen gehad. Raak leidt met twee punten voor HIJS en vier punten voor Tilburg dat zich in een identieke situatie heeft la ten manoeuvreren als Raak in de competitie voor de beker. Raak won destijds van HIJS-Veronica en vierde dat zo uitbundig dat de eerstvolgende wedstrijd tegen Luik (uit) werd verloren en Til burg als eerste kon finishen in de beker-competitie door Raak in Brabant te verslaan. Dat moest gevierd worden. Tilburg verloor de eerstvolgende (competótie)- "OiifSrs, j wedstrijd van Smoke Eaters. J Maar Raak heeft zijn los geleerd en van alle kanten klinkt 't: „Dat I overkomt ons niet meer". Nuch al ter redenerend zou in het prille begin van de nationale titelstrijd al gesteld kunnen worden dat IRaak het kampioenschap binnen heeft en dan zou voor het eerst sinds 1968-1969 (HIJS-Hokij) de ti tel weer in Den Haag terecht ko men. Het duel in Tilburg kan t.z.t. zelfs gerust verloren worden, 1 Hoewel, ijshockey stoort zich niet altijd aan een onwrikbare wet. Volgens die onwrikbare wetten pppanpi zou Tilburg, gezien het spel, nog steeds recht kunnen doen gelden op het imagd van de „onoverwin- (tussen Str nelijke ploeg", maar ook dat gaat niet meer op. De ploeg van de „glijers", die er prijs op stelt op ..schone wijze" te scoren na een vloeiende combinatie ging daar naast Op« aan juist ten onder. Tilburg vormt dam. Afei* geen team van doordouwers, ze- ker niet gisteren toen weer bleek dat Joe Simons zijn destijds be faamde speeldrift grotendeels mmm heeft afgelegd en erkende ster Gorg Petrnousek geen hoofdrol I vervulde. Dat deed bij Raak ook niet Dick Decloe, die alleen in de derde pe- m riode schitterde door de puck knap in eigen gelederen te houden op het moment dat de zege de Haagse ploeg moeilijk meer kon ontgaan. Raak daarentegen had 3 Guy a wel Harry Turk, die niet gekozen I ós in de nationale selectie en deze »l. 1.30. 2.-J misvatting accentueerde door drie l Koiot van v'ïf doelpunten te maken, 25 6: 2. Je| allemaal treffers die niet ontston- y. H. den uit combinaties maar uit soli rto 113.80 j en fouten van Tilburgers. m-Le| De Brabanders, die ook het duel Uandlna voor de coupe NN op de HOKIJ 1. 1.40, 1.8 met 53 verloren, lieten zich niet, zoals die eerste keer,verrassen 201.651,—. maar verrasten zelf. Zij namen 1 Nauwelijks was Raak-Tilburg begonnen of de Brabanders namen de leiding. Paul Burger schoot van links en Dave Andrews was verslagen. Sean Boyd (8) ziet de puck in het net ploffen en Ward Laurie De grote man van Raak, Harry Turk, scoorde driemaal. Dit is de eerste keer, de gelijkmaker, waaraan (Tilburg, donker shirtheft juichend de armen1—0. doelman Gobel noch Ruud Bakker (3) en Georg Petrnousek (9) iets kunnen doen. het initiatief, en eer Raak besefte dat de strijd goed en wel aan de gang was, had Paul Burger de Tilburgers een voorsprong gege ven. Dat was dus precies tegen overgesteld aan het eerste treffen toen Raak meteen de leiding had genomen. De met zeven bussen aangevoerde Tilburgse supporters maakten van de HOKIJ een inferno. De aan hang van Raak liet zich ook niet onbetuigd en toen Harry Turk bij een uitval van Raak de stand ge lijk had gemaakt, brak een im mens gejoel los waarbij even werd vergeten dat de combinaties van Tilburg vlotter verliepen en Raak op dikwijls vreemde wijze stond te schutteren. Passes ver- DEN HAAG Voor het creëren van olifan ten uit vliegen heeft Frans Henrichs bitter weinig nodig. Van elke sport -meestal de minst bedeelde- die hij voor radio of televisie verslaat, weet hij zoveel neveninformaties te spuien dat luisteraars en kijker de aller grootste moeite hebben om door de bomen het bos te zien. IJshockey is een sport waarbij de meest stoicljnse toeschouwer zijn reserves laat va ren en zijn emoties bij deze snelste team sport ter wereld de vrije loop laat. Henrichs en de stof ijshockey vormen dus bij elkaaar gebracht, een explosief. Een explosie kent geen vormen, houdt zich niet aan een van te voren gesteld program ma. Zo is ook Henrichs, niet alleen in radio of tv-reportages, waar hij de rappe prater is die iemand in desolate toestand kan achter laten, zo is Henrichs ook als scribent van het boek: IJshockey. Een interessante lange opsomming van de buitenlandse ervaringen van Henrichs zelf en de belevenissen van vele buitenlandse cracks, waarbij het gewicht doorslaat naar de Canadezen. Een boek dus dat barst van de informaties, dat evenwel ook de spiegel voor Henrichs houdt. Hij weet er alles van, maar uit zich soms chaotisch. Het boek bergt van alles, voor de leek en insider, maar wat in het eerste hoofdstuk staat, vindt een vervolg in het vijfde en zevende. Niettemin, voor de sportliefhebber, vooral de fan van ijshockey, een waardevol bezit, waarbij Frans Henrichs overkomt als een in ternationaal erkende ijshockey-persoonlijk- heid die overal vrienden heeft. Hij vertelt bijvoorbeeld van zijn ontmoeting met de coach van het Russische team, Tarassov. De man die stelde: „Een orkest luistert naar de dirigent en niet andersom") vroeg zich af waarom Nederland niet stopte met het im porteren van Canadese spelers, wel of niet in het bezit van een Hollands paspoort. ,,Een band heeft zijn eigen stijl en is altijd origi neel. En het slechtste origineel is altijd nog beter dan de beste imitatie". B. H. dwenen in de loze ruimte, defen sief zat het ook niet sterk, maar de niet uit te roeien geestdrift in het spel, de ijzersterke conditie en de wil om te winnen sloegen brug gen over de bressen die menig maal ontstonden. Ook nadat Til burg „op het geluld van de toe ter" wederom de leiding had ver overd. door Larry Hutchison. Alleen de eerste periode sloot Til burg Trappers af met ren voor sprong, in de andere twee ging de ploeg onder het juk door dat Raak te zwaar op de schouders van de Brabanders legde. Want de ploeg van Jim McCrea gaf blijk van zoveel onverzettelijkheid dat het te „weke" Tilburg wel moest capituleren. Dat Tilburg fy sieke kracht mist en niet kan „doordrammen" vindt zijn bewijs in het feit dot de ploeg viermaal een numerieke meerderheid niet kon uitbuiten in deze nergens tot excessen leidende belangrijke wedstrijd waarin Raak 4 x 'n spe ler voor 2 minuten zag verdwij nen en Tilburg niet een. Acht mi nuten straftijd voor een duel waarbij zoveel op het spel staat, zijn te verwaarlozen. Direct na het begin van de twee de periode stond Raak gelijk. Een Tilburgse verdediger raakte de puck half, Sean Boyd pikte het ding op en scoorde van flinke af stand. Profiteren van de lacunes die vielen in de meestal knap ge sloten gelederen van Tilburg, dat ook offensief meer als blok aan trad dan Raak. Inmiddels had Dave Andrews in het doel weer de nodige wondertjes verricht. Zoals op een formidabel schot van Laurie In de eerste periode, een vlijmscherpe reactie 'oen McDo nald was doorgebroken in de tweede speeltijd en verscheidene correcties op zwakke momenten van zijn verdedigers. Wederom: Tilburg „hakte er niet in" maar wenste met glij-ijshockey succes te behalen. Dat lukte niet want toen de tweede periode voorbij was, had Harry Turk na een fraaie solo zijn ploeg al aan de winst laten ruiken. Die zekerheid werd groter In de derde periode, weer na een prach tige solo van Harry Turk die Huub van Dun met een weergalo ze beweging op het verkeerde been zette en Raak op 4—2 zette. Een compleet pandemonium brak los toen Mark van Bo*kel van een verwarde situatie achter en om het doel van Andrews gebruik had gemaakt (43). De strijd laaide fel op. Achtereen volgens moesten Decloe en Gould gaan „rusten" maar ook deze nu merieke minderheid overleefde Raak, deels ook door gebruik te maken van het recht op icing. Gould betrad met een intens ge lukzalige glimlach de strafbank. Hij moest twee minuten uitzitten omdat hij de doorgebroken Petr nousek onderuit had gehaald en een vrijwel zekere gelijkmaker had voorkomen. De (waarschijnlijke) beslissing over het nationaal kampioenschap viel drie minuten voor tijd. Een schot van Turk werd nog ver werkt maar Crombeen, bijna in het doel staand, werkte de puck achter Gobel. Als coach Paul Domm toen alles of niets had gespeeld was dat te rechtvaardigen geweest. Vijftien seconden voor het einde echte» was het vervangen van de doel man door een veldspeler zinloos. Scoreverloop Raak—Tilburg 6—3 (1—2, 2—0, 2—1): Paul Burgei 0—1, Harry Turk 1—1, Larry Hut chison 1—2, Sean Boyd 2—2, Har ry Turk 3—2. Harry Turk 4—2, Mark van Boekei 4—3, Rick Crombeen 5—3. Straftijd: Raak I minuten, Tilburg 0. HERMAN VAN BERGEM ider 10 ja* SZC) 1.11 V) 1.13.8; O1- A" 'l. I. Po zelfs niet achter slot en grendel DEN HAAG - Het borreltje en/of cognacje, dat verenigingsbestuurders na afloop van de wedstrijd tijdens een gezellig samenzijn in de bestuurska mer met elkaar plachten te gebruiken, ondertussen vrolijk koutend over het verloop van de strijd, de talrijke ge miste kansen en de leiding van de scheidsrechter, zou wel eens een fikse kater tot gevolg kunnen hebben. Wat is namelijk het geval. Er is de laatste jaren een steeds sterker wordende tendens merkbaar dat de kantines van de clubhuizen eigenlijk niet meer onder de naam „kantine" gerangschikt kunnen worden, maar dat men de vaak fraaie bouwwerken zou moeten on derbrengen onder de noemer „kleine horeca bedrijven". De tijd dat men alleen een kop koffie en een gevulde koek kon krijgen, die dan nog staande aan de oude, wiebelende en vettige toonbank genuttigd moest worden, ligt ver achter ons. In menig clubgebouw is het tegenwoordig zelfs mogelijk om compleet verzorgde maaltijden te krijgen. Veel vereni gingen, die ontdekten welke geweldige win sten er in de kantineëxp'.oitatie zitten, een jaaromzet van 250.000 gulden is niets bijzon ders meer, legden ziah dan ook helemaal op dit facet van de club toe. Met in het achter hoofd de gedachte „het clubhuis staat er, dus waarom zouden we het niet gebruiken", werd aan leden of bevriende relaties en in sommige gevallen ook aan buitenstaanders de gelegenheid gegeven het clubhuis (met de kantine) te huren voor een receptie of een ontvangst. Deze gang van zaken leidde tot verontwaardigde protesten bij het gemeente bestuur van menig café- en horecabedrijf. Niet helemaal onbegrijpelijk want menige caféhouder, die zijn bedrijf in de onmiddel lijke omgeving van 'n sportcomplex had ge vestigd, moest met lede ogen toezien hoe zijn inkomsten na het verrijzen van een nieuw clubgebouw met vele procenten achteruit holden. Niet alleen vanwege de veel lagere prijzen, maar ook al vanwege de gezelligheid blijft men veel liever in het clubgebouw rondhangen. Het aantal keren dat een ver eniging daarbij de wettelijke bepalingen overtreedt is niet meer te tellen. Met betrekking tot de exploitatie kan in het kort het volgende worden gezegd. Elke ver eniging is verplicht een beheerder aan te wijzen, die aan de eisen van handelskennis en vakbekwaamheid voldoet. Indien dit niet het geval Is. dan kan onverbiddelijk tot ont heffing worden overgegaan. Bij veel vereni gingen is momenteel de kantine nog volledig in handen van iemand, die zich als vrijwilli ger bij het bestuur aanbood om „de flesjes te verkopen". Slechts vrij zelden zal achter de tap iemand worden aangetroffen die in het bezit is van alle vereiste diploma's. 2) Aan alcoholische dranken mag slechts RLOFA bier worden geschonken, tenzij op de beperk- worden verstrekt. te A-vergunning staat vermeld dat ook ande- 3) Geschonken mag worden tegen betaling, re zwak-alcoholische drank dan bier mag Logisch, een vereniging Is geen filantropi sche instelling. 4) Geschonken mag worden van ©en uur voor tot een uur na de wedstrijd; dus kort voor, tijdens en na de wedstrijd. 5) Geschonken mag worden tijdens alle acti viteiten. die door de clubs worden georgani seerd bijvoorbeeld clubavonden, trainingen, cursussen, vergode ringen etc. Dit alles wel te verstaan binnen het raam van de vereni gingsactiviteiten. De club mag geen „natte" evenementen organiseren die niets met haar „sport-olub-zijn" te maken hebben. Voor veel verenigingen het grote knelpunt in de hen toegewezen vergunning. Hierdoor is het de club namelijk wettelijk onmogelijk, alhoewel daar vaak de hand mee wordt gelicht, het clubhuis te verhuren. 6) De dranken die nóet mogen worden ge schonken. mogen ook niet In huis zijn. Zelfs niet veilig achter sJot en grendel in de be stuurskamer. Alweer een regel die veel besturen verdriet zal doen. Want in bijna alle bestuurskamers is wel een fles jenever aanwezig. Zoals al vermeld stapte de horeca, na het constateren van overtredingen op bovenge noemde regels, met een kwaad gezicht naar het gemeentebestuur. Dit had weer tot gevolg dat het College ven Burgemeester en Wethouders aan zo'n veer tig verenigingen, die ondermeer voetbal, honkbal, korfbal, gymnastiek tennis en nog verscheidene andere sporten beoefenen, ee brief schreef, waaruit een overduidelijk waarschuwing te distileren valt. De letterlij ke tekst van deze brief luidde: „Verleger woordigers van horecu-organisaties hebbe zich er bij ons over beklaagd, dat ln het bi; zonder sportverenigingen nogal eens recej ties alsmede andere evenementen, welke bu ten het kader van het clubleven staan, i hun clublokalen organiseren dan wel toel» ten. Ook wordt geadverteerd, dat deze cluÈ lokaliteiten voor allerhande festiviteitc worden verhuurd. Wij wijzen er met klet op, dat de vergunning, weHce U Ingevolg de Drank en Horecawet is verleend, ztd hiertoe niet uitstrekt en dat, indien overtn dingen op dit gebied worden geconstateerd maatregelen onzerzijds niet zullen ultbiijvez Wij hebben de politie dan ook opgedrnge om het toezicht op de naleving te verschei pen. Burgemeerter en wethouders van 's-Grs venhage." De zaak lijkt meer dan duidelijk. De veren gingen staan voor de keus hun teven te bc# ren of met een daadwerkelijke sluiting g confronteerd te worden. Mocht de gem eert daar inderdaad een keer toe overgaan, dl zou dat wel de financiële nefestagrvoor de h trokken vereniging betekeiiéft,,Maaf d heeft men dan ook uitsluitend aan zichzelf! wijten. PAUL HOVIl

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15