Palestijnen hebben recht op grootmoedig antwoord - Maandag december ficklocSouAcmt Stort u niet ondoordacht in een autopool ^Spanjaarden willen moord wreken fc Carrero Blanco posthuum hertog TOEWIJZING EN LPG VOOR EXTRA BENZINE HET WEGVERKEER Belangrijke mededeling voor inwoners, bedrijven en organisaties gevestigd in de gemeenten Rijswijk, Voorburg, Leidschendam, Voorschoten, Zoetermeer, Nootdorp en Benthuizen Lentebode ER IJZATERDAG 22 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PAUS IN KERSTTOESPRAAK VATICAANSTAD Een dringend appel tot „vernieuwing en verzoe ning, die berusten op de hechte grondslag van gerechtigheid en lief de" heeft Paus Paulus gisteren tot de wereld gericht. In zijn kerst toespraak tijdens het consistorium van de in Rome aanwezige pa triarchen, kardinalen en bisschoppen gaf de paus een kort overzicht over de situatie van de kerk en de crisishaarden in de wereld, waarbij hij vooral inging op de toestand in het Midden-Oosten, In- do-China en Noord-erland. oordelen over de situatie. In het algemeen stelde hij echter, dat er geen echte en duurzame vre de mogelijk is, zolang de rech ten van alle volkeren - vooral op zelfbeslissingsrecht en onaf hankelijkheid - niet erkend zijn en wanneer het verzet van de onderdrukten voorlopig door pengeweld wordt beheerst. Zo lang een regering de rechten en de wettige vrijheden van de burgers niet oprecht erkent, „is de met geweld bereikte orde en rust slechts een bedriegelijk en onzeker afgodsbeeld". iprekend over het Midden-Oosten, noemde de paus het de wieg van de oudste en edelste cultu ren, de bron van grote geestelij ke bewegingen en voor de chris tenen het gebied waar het heils geheim begon en waar Christus heeft geleefd. „Dit land is reeds te veel jaren het toneel van een conflict, waardoor de vrede van verschillende landen en wellicht zelfs van de gehele wereld ge vaar loopt. Een conflict, dat drukte de paus dat zij recht hebben op een „rechtvaardig en grootmoedig antwoord". Wat betreft de status van Jeruzalem en van de heilige plaatsen van Islam, jodendom en christen dom, zei de paus gerede hoop te hebben dat het Vatikaan hier over te zijner tijd gehoord zal worden. De paus riep alle ka tholieken op vurig te bidden voor de vrede in het Midden- Oosten. mateloos leed over talloze onbe- Over Indo-China zei de paus, dat schermde en onschuldige men- i sen heeft gebracht en dat een land en een stad, die het sym- 3 bool en het teken van eenheid i zouden moeten zijn, „tot voor- werp en aanleiding van haat en rivaliteiten hebben gemaakt". De paus zei dat de vredesconfe- rentie in Genève de weg opent naar onderhandelingen, „welke positieve ontwikkelingen voor ■j een definitieve oplossing van i het conflict laten verhopen". Terreurdaden, zoals laatst op 4 het vliegveld van Rome, moeten echte vrede er helaas nog ver te zoeken is. Hij sprak de wens uit dat er in Vietnam en in de naburige landen geen nieuwe vij andelijkheden uitbreken, „zoals zekere dreigende aanwijzingen helaas doen vrezen". Aan de re geringen van Hanoi en Saigon vroeg hij hun inzet voor de vre de loyaal voort te zetten. Ook zei hij te hopen dat er in Zuid- Vietnam werkelijk vrije verkie zingen onder doeltreffende con trole van de V.N. worden moge lijk gemaakt. ons - aldus de paus - niet doen Ondanks recente gewelddaden is 1 vergeten, dat sinds 1947 rechtvaardige aanspraken van honderdduizenden vluchtelingen die in een „vertwijfelde situa tie" verkeren, niet werden inge willigd. Hoewel de zaak van de Palestijnen door de terreur ge- compromltteerd wordt, bena- volgens de paus in Noord-Ier- land uitzicht op een positieve ontwikkeling sinds de jongste politieke afspraken. Wijzend op conflicten en spanningen in Afrika en Latijns-Amerika, zei de paus dat het „niet zelden zeer moeilijk" is om juist te f ADVERTENTIE) De gezamenlijke banken in Nederland. Advies Consumentenbond DEN HAAG Stort u niet ondoordacht In een autopool, want daar door kunnen later de grootste moeilijkheden ontstaaan. Van groot belang Is dat er goede en duidelijke afspraken worden gemaakt voor het poolen begint. Aldus het advies van de consumentenbond aan iedereen die begin volgend jaar met één of meer anderen een combinatie gaat vormen om heen en weer te rijden tussen huis en werk. De consumentenbond stelt voor Om in deze situatie echter sneller alle poolers gratis een „handlei ding" beschikbaar om ervoor te zorgen dat de afspraken goed worden gemaakt Wie de Consu mentenbond een brief stuurt met daarin een aan zichzelf geadresseerde enveloppe met een postzegel vai 25 cent en het opschrift „drukwerk", krijgt per kerende post die handlei ding thuisgestuurd. De handleiding van de Consumen tenbond bevat aanwijzingen op welke manier de duidelijkste af spraken gemaakt kunnen wor den op punten als toerbeurt, tijd en plaats van aankomst en ver trek. Verder wordt voor de ver schillende gevallen aangegeven hoe de duidelijkste afspraken gemaakt kunnen worden voor een eventuele verrekening van benzine en of benzinebonnen. Ten aanzien van de verzekering, zowel van de „chauffeurs als ,van de meerijders wijst de Con- wa-verzekering de chauffeur ge dekt zal zijn tegen aanspraken van inzittenden. De in veel po lissen voorkomende bepaling dat geen dekking wordt gegeven als personen tegen betaling wor den vervoerd, zal bij het poolen niet worden gehanteerd. De Ne derlandse vereniging van auto mobielassuradeuren heeft dat dezer dagen toegezegd. Een ex tra navraag op dit punt bij de eigen verzekeringsmaatschappij i3 echter toch raadzaam. Bij een aanrijding door derden dekt de wa van die derden de aan spraken van alle inzittenden van de poolauto. DRID (AP) Overeenkom stig een lange Spaanse traditie in dergelijke gevallen heeft ge neraal Franco zijn vermoorde premier Luis Carrero Blanco posthuum in de adelstand ver heven. Blanco wordt hertog. vraagd om de moord op de pre mier te wreken. Het onderzoek naar de moord is intussen in volle gang. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat vier mensen bij de aanslag i zijn betrokken. Een Madrileens blad meldde, dat de politie een jongeman had gearresteerd met een kogel in zijn rug en een ge broken kaak. Spanjaarden die worden be schuldigd van illegale vereni ging. Gisteren verscheen een 42-jarige katholieke priester Duizenden Spanjaarden hebben Deze verwondingen zou hij heb- gisteren de laatste eer bewezen aan de vermoorde premier. Tij dens de begrafenis-plechtigheid kwam het tot felle pro-Franco demonstraties. ranco zelf kon wegens griep niet bij de begrafenis aanwezig zijn, hij werd vertegenwoordigd door prins Juan Carlos, Spanje's toe komstige koning, ijdens de demonstratie werden leuzen meegedragen als „Stop terrorisme", „een regering met den. gezag", en „een nieuw slachtof- Zoals bekend heeft de Baskische fer van communisme en zwak- afscheidingsbeweging ETA zich heid". Ook werd het leger ge- voor de moord op Carrero Blan co verantwoordelijk gesteld. Intussen is gisteren ondanks de drie dagen van nationale rouw het proces voortgezet tegen tien gratis ben opgelopen bij zijn arresta tie. Een andere krant meldde de arrestatie van twee mannen. De politie zwijgt evenwel. In berichten uit het gebied van de Frans-Spaanse grens werd ge zegd, dat Spaanse burgers uit de Baskische provincies Spanje niet mogen verlaten en dat alle Spaanse Basken die tussen Frankrijk en Spanje op en neer reizen bevel hebben gekregen zich bij de autoriteiten te mei- i Amalrik ïboratorium- assistent in Siberië ODKOU (RTR) De Russische jllssidente schrijver Andrei ■■■KAmalrlk is benoemd tot hoofd- laboratoriumnssistent In een we tenschappelijk instituut in Ma- gadam In Siberië, waar hij drie jaar ballingschap moet doorbren gen. Zijn vrouw Gijoezel kan ilch bij hem voegen. Amalrik werd In 1970 tot drie jaar ver deeld wegens antl-Sowjetactivi- teit. Afgelopen zomer kreeg hij opnieuw drie jaar omdat hij in gevangenschap het Sowjet- «ysteem zou hebben belas terd. Die tweede straf werd later, zonder opgaaf van rede nen, veranderd In ballingschap. .Gewoonlijk moeten dissidenten in ballingschap lichamelijke ar beid verrichten Kenteken bewijs deel 2 ook op postkantoor DEN HAAG Per 2 Januari 1974 Is deel twee van het kenteken bewijs ook verkrijgbaar op een groot aantal postkantoren. Deze kantoren zijn herkenbaar aan een affiche. Men kan er deel 2 ook laten overschrijven. Tot nu toe werden kentekenbewij zen slechts uitgereikt en overge schreven bij de ontvangkanto ren van Invoerrechten en ac cijnzen. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft dit gis teren bekendgemaakt. In totaal worden 304 hoofdpost kantoren, districtspostkantoren en hulp- en bijkantoren in het hele land ingeschakeld. en in andere situaties (bijvoor beeld bij overmacht) ook gehol pen te zijn is naar de mening ,van de Co->sumentenbond een inzittendenverzekering van nut. De ANWB heeft er een speciaal voor het poolen samengesteld. Nootdorp begint reconstructie van Oosteinde NOOTDORP De reconstructie van het Oosteinde in Nootdorp kan ter hand worden genomen, omdat de minister dit plan heeft aangewezen als project voor de aanvullende werkgelegenheid. Het betekent, dat de gemeente Nootdorp er een subsidie van 93% voor ontvangt. De praktijk wil anders MINISTER VAN KEMENADES OPROEP aan het voortgezet onder wijs om het lesrooster na 9 uur te beginnen en uiterlijk 16 uur te laten eindigen, is voorlopig nog de „losse flodder" die we voorspeld hebben. Wie in de praktijk van het onderwijs zit, weet met de oproep geen raad; de minister verzoekt in feite om kwartjes in een dubbeltjes automaat te stoppen. Bovendien hebben steekproeven op scholen al uitgewezen, dat plaatselijk het gebruik maken van het openbaar vervoer aoor schooJgaanden heel verschillend is. Bezuinigingen op energiegebruik kunnen en doen scholen bovendien al op heel ande- re, maar even efficiënte manieren dan gebeuren zou met het in krimpen van het lesrooster. Geen wonder dat lagere overheden op 's ministers oproep soms heel anders reageren, dan het departement bedoelde. Zie bij voorbeeld Den Haag met zijn poging om het begm van de lestijd tot vóór acht uur te vervroegen. Intussen blijkt uit departementale mededelingen dat schoolleiders niet mogen werken met het meest-geëigende middel voor roosterinkrim- ping, als die noodzakelijk zou zijn: 45 lessen in plaats van 50 uur. Want dat kan rechtspositionele gevolgen voor leraren en ander per soneel hebben. Kennelijk is de machtigingswet voor zo'n tijdelijk redmiddel dus niet bedoeld. Een bekend onderwijsjournalist heeft eens van minister Kemenade gezegd, dat hij terzake van het onderwijs meer een belijdenis dan een beleid heeft. Voor de zoveelste maal blijkt ook nu weer dat op het departement van onderwijs meer kennis is van wetsartikelen, dan van onderwijspraktijk. Weeroverzicht Klachten over ziektekosten verzekeraars DEN HAAG (ANP) Stop de prijsopdrijving van de ziekte kostenverzekeraars. Met deze noodkreet heeft de Consumen tenbond zich tot de minister van Economische Zaken persoonlijk gewend nadat de betrokken amb tenaren er bij herhaling maar zonder succes op waren gewe- Per 1 januari mogen de ziektekos tenverzekeraars hun premies al met meer dan 23 procent heb ben verhoogd. In dat geval moet de nu komende premiestij ging lager zijn. De Consumentenbond wordt op het ogenblik overstroomd met klachten over verzekerings maatschappijen die zich niet aan de prijzenbeschikking hou den en veel meer rekenen dan Is toegestaan. De Consumenten bond heeft minister Lubbers na alle vergeefse pogingen ge vraagd nu persoonlijk in te grij pen en te tonen dat het hem ernst is met de beheersing van de prijzen. Met een oproep om solidariteit heeft de dochter van de voorma lige Chileense president Allende, de 30-jarige Beatrice, gisteren op Schiphol steun gevraagd voor de eisen van de Chileense ver zetsbeweging tegen de militaire junta. Op Schiphol werd zij ver welkomd door PvdA-voorzitter A. v. d. Louw. Gisteravond had zij een gesprek met premier Den Uyl en minister Pronk van ontwikkelingshulp. De premier deelde hierbij mee. dat Nederland nog eens veertig tot vijftig Chileense vluchtelin gen zal opnemen. Het totaal komt daarmee op ongeveer 200. Grondaankoop voor Schiphollijn DEN HAAG Het kabinet heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat drs. Westerterp gem achtigd, voor het niet omstreden traject van de Schiphollijn - dus ook voor het traject tussen Schiphol en Leiden - grondaan kopen te doen en onteigenings procedures op gang te brengen. zorrng mist 19 temperaturen ten luchtdnA in miilibaren opklaringen hagel warmtefront 'bewoking geregen H hoge-dnkgebied -ja^sneeuvy\-r-r kou-front L lage-drukgebed onweer windrichting verplaatsrigsrichfrig voor zijn rechters. Hij zou de verboden arbeiderscomitees hebben opgericht. De openbare aanklager eiste 19 jaar gevan genisstraf. De aanslag op Car rero Blanco wordt in verband gebracht met dit proces. I Met ingang van 7 januari 1974 worden benzine en LPG gerantsoeneerd. Vanaf deze datum zijn deze brandstoffen alleen verkrijgbaar tegen inlevering van benzine- en LPG-bonnen. Andere brandstoffen worden (nog) niet gerantsoeneerd. Eigenaren van motorvoertuigen hebben inmiddels de beschikking kunnen krijgen over een bonkaart voor een basishoeveelheid benzine en LPG. Het is mogelijk voor auto's, motorfietsen en speciale voertuigen extra benzine of LPG aan te vragen. Een aanvullende toewijzing wordt echter alleen verstrekt, indien kan worden aangetoond, dat voor zakelijk gebruik extra brandstof nodig is. Onder zakelijk gebruik wordt niet verstaan het normale woon-werkverkeer. Extra brandstof kan afhankelijk van het soort voertuig en de gemeente waar de houder van het kentekenbewijs is ge vestigd op één van de onderstaande adressen worden aangevraagd. Toewijzing geschiedt op basis van het aantal in 1973 verreden km's voor zakelijke doeleinden. Bij het berekenen van de toewijzing wordt in een aantal gevallen een reduktie toegepast. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het verstrekken van onjuiste gegevens strafbaar is en intrekking van de toewijzing tot gevolg heeft. Informatie over het toewijzen van extra brandstof is verkrijgbaar bij de instantie, waar een aanvul lende toewijzing moet worden aangevraagd. Eigenaren van de volgende soorten personenauto's en motor rijwielen personenauto's en motorrijwielen van het reddingswezen; taxi's en huuiauto's met chauffeur; begrafenis- en trouwauto's; auto's voor lokaal groepsvervoer met een door een college van burgemeester en wethouders afgegeven vergunning overeenkomstig de Wet Autovervoer Personen; huurauto's zonder chauffeur; lesauto's en lesmotoren; personenauto's van invaliden, die in het woon-werkverkeer en/of zakelijk verkeer op hun auto zijn aangewezen en in het bezit zijn van óf een beschikking van de Inspecteur der motorrijtuigenbelasting, dat zij zijn vrijgesteld van betaling van deze belasting óf een verklaring van een arts, dat zij op hun auto zijn aangewezen; personenauto's en motorrijwielen van praktiserende huis artsen en veeartsen; personenauto's en motorrijwielen van personen, die voor een aanvullende toewijzing voor zakelijk vervoer in aan merking komen, waaronder geestelijken en personen met beroepen in de gezondheidszorg; kunnen vanaf donderdag 27 december aanvraagformulieren ophalen bij de secretarie van de gemeente, waar de houder van het kentekenbewijs is gevestigd. Na invulling voor elk voertuig één formulier moeten de formulieren bij dezelfde gemeentesecretarie worden inge leverd. Om vertraging te voorkomen is het van groot belang, dat de formulieren volledig en Juist worden ingevuld. Met name is het belangrijk, dat het soort auto of motorrijwiel en bet doel waarvoor het voertuig wordt gebruikt (zie bovenge noemde opsomming) duidelijk worden aangegeven. Gevraagde verklaringen e.d. moeten bij Inlevering worden getoond. Wanneer de aanvraag wordt toegewezen, krijgt de aanvrager zo spoedig mogelijk per post een zogenaamde machtiging toe gezonden, waarop het aantal extra toegewezen liters benzine of LPG staat vermeld. Met deze machtiging kunnen op het postkantoor tegen overlegging van het kentekenbewijs en na betaling van f 5,— extra benzine- of LPG-bonnen worden ver kregen. Deze eerste toewijzing geldt voor vier weken, van 7 januari tot 4 februari. Over het aanvragen van extra toewijzingen voor de periode na 4 februari zullen nadere mededelingen worden gedaan. Adressen en telefoonnummers gemeentesecretarieën Rijswijk Generaal Spoorlaan 2-4 tel. 070 - 94 93 31 Voorburg Herenstraat 50 tel. 070 - 86 22 20 Leidschendam Koningin WilhelminaJaan tel. 01761 - 39 41 Voorschoten Leidseweg 25 tel. 01717 - 21 41 Zoetermeer Dorpsstraat 10 tel. 079 - 16 99 66 Nootdorp Dorpsstraat 40 tel. 01731 - 91 41 Benthuizen Secretaris Runsinkbrink 1 tel. 079 16 36 50 Eigenaren van vracht- en bestelauto's met een maximum laadvermogen van 1500 kg kunnen extra benzine of LPG aan vragen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voor eigenaren gevestigd in: Rijswijk, Voorburg, Leidschendam en Nootdorp, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-G ra venhage, Alexander Gogelweg 16, Den Haag. tel. 070 - 61 41 01; Voorschoten en Benthuizen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, Stationsweg 41, Leiden, tel. 01710 - 32 543; Zoetermeer de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. Westhaven 52, Gouda, tel. 01820 - 14 877. Eigenaren van: vrachtauto's met een maximum laadvermogen van meer dan 1500 kg; autobussen voertuigen voor Interlokaal groepsvervoer met een ver gunning overeenkomstig de Wet Autovervoer Personen; mechanische trekwagena rijdende bibliotheken kunnen extra benzine of LPG aanvragen bij de Rijkshoofd inspecteur van het verkeer in de provincie Zuid-Holland, Thurledeweg 95 (Spaanse polder) Rotterdam, tel. 010 - 37 08 88. Eigenaren van: auto's uit handelsvoorraden (FH-nummers); voertuigen voor Intern vervoer op fabrieksterreinen; walsen en wegenbouwmachlnes; kunnen extra benzine of LPG aanvragen bij het Rijksbureau voor Aardolieprodukten, Bezuidenhoutseweg 16 B, Den Haag, tel. 070 - 81 40 11. Eigenaren van auto's met kenteken CD, CDJ, CDA, GN en BN (80 t.m. 88 series) kunnen extra benzine of LPG aanvragen bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken, afdeling dlrektie kabinet en protocol, Plein 23, Den Haag, tel. 070 - 61 49 11, toestel 2222. Gebruikers van dienstauto's van de Rijksoverheid en eigenaren van particuliere auto's waarmee dlenstvervoer voor de Rijks overheid (inclusief de Rijkspolitic) plaats vindt kunnen extra benzine of LPG aanvragen bij het departement, waartoe zij behoren. Het hoofd van de distributiekring Voorburg FEITH. Ons land bevond zich gisteren in een overwegend zuidoostelijke stroming. Deze stroming voerde In het noordoosten van het land droge en vrij koude lucht aan, maar in het zuidwesten wist vochtige en minder koude lucht binnen te dringen. Het vliegveld Eelde meldde dan ook een maximumtemperatuur van maar 2 graden boven nul, ter wijl Vlissingen en Rotterdam plus 9 graden noteerden. De zachte lucht wint verder ter rein, zodat vandaag het gehele land zich In de minder koude en minder droge luchtsoort zal be- bevinden. Aangezien Oceaande pressies hun invloed telkens nog juist over onze omgeving weten uit te breiden, houdt het vrij zachte en enigszins veranderlij ke weertype de komende dagen aan. Vooruitzichten voor maandag, weinig verandering in tempera tuur en later kans op regen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, voor zondag: aantal uren zon: nul tot 3, min. temp: van 1 tot 4 graden, max. temp: van 5 tot 8 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog et maal: 40 procent. WEERRAPPORTEN Am sterdam Da Bilt Eclde Eindhoven Den Helder Lurhlh R'dam Twento VllMlngen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berhjn Frank tort Kopenhagen gch. bew. LI»*abon h bew. Locarno regen Londen geh. bew. Luxemburg regcn Mallorca MUnchcn Nlco Wenen ZUrlch Caca Blnnca Ittanboel La* Palmaa New York Tel-Aviv HASSELT De eerste lentebode heeft zich reeds op de eerste winterdag aangediend. Het ls een lammetje dat werd geboren op het grondgebied van land bouwer K. Wcsterik in het Ove rijsselse Hasselt. Moeder (een zwart kameroen schaap) en kind maken het goed.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7