KUNST VEEL VARIATIE BIJ HEUFF IN WASSENAAR Twee dirigenten voor kerstconcert K. en O. Technisch-artistiek kerstnummer „TCHAF' weer uitgebracht V/i BBBM AQUARELLEN VAN HELDOORN BIJ DE BINK Kerstconcert in Lodewijkskerk kunst Petruskoor zingt „Krönungsmesse" Leidse bioscopen Exposities Politiek cabaret uit Suriname in LAK LEIDSE COURANT 8.30 8.00 18.30; De heer Canbier rechtsoverhandigt Herman Bleibrink .symbolisch" het boek LEIDEN Ieder jaar komt er een apart kerst nummer uit van het blad „TCHAF", het maandperlodiek van de Personeelsvereniging Technisch-Administratieve Staf van de universi teit (TAS). Dit jaar heeft het kerstnummer van dit maandblad een extra tintje omdat het han delt over het werk van alle tekenaars, die aan de universiteit zijn verbonden en diverse facul teiten omvatten, zoals de medische en de wis kundige faculteit. De uitreiking van dit kerstnummer oplage 5000 exemplaren vond afgelopen dinsdag met eni ge plechtigheid, waaraan de gezelligheid overi gens niet ontbrak, plaats in het zgn. gewelf van het Groot Auditorium aan het Rapenburg. Die uitreiking werd verricht door de heren H. Cam- bier en Herman Kleibrink in een zeer gezellige sfeer, namens het bestuur van TAS en de re dactie van TCHAF. Het huidige nummer is in het bijzonder gewijd aan het werk van de teke naars en ontwerpers van de hogeschool. Het aangeboden nummer is een speciale jaarlijk se uitgave van het blad. Het was een goede ge dachte eens iets anders te doen dan in het ver leden het geval was en dat mede ter „nadere toelichting" van het werk der tekenaar-ontwer pers. Men heeft het aldus goed geacht meer speciaal eens kennis te kunnen laten nemen van het werk van deze technisch-artislieke ca tegorie. ook buiten de enge kring van de uni versiteitsgemeenschap. De vergroting van de oplage tot 5000 stuks was daarom nodig, omdat het werk wordt uitgereikt aan alle personeelsle den van de universiteit met inbegrip van de an dere leden van de universiteitsraad en de stu denten-leden van deze raad. 11.30;| 19.00; LEIDEN Vanavond presenteert zich, in het kader van het j aarlijk- I se K. en O. -Kerstconcert, weer het Antwerps Philharmonisch Or- I kest samen met het Antwerps Phllharmonish koor in de Stadsge hoorzaal. Bij de vreugde van dit weerzien mengt zich ook een ge voel van droefheid nu men de man, die verleden jaar centraal stond in het toen eclatante succes, zal moeten missen. Éneke maan den geleden overleed plotseling Eduard Flipse. Zijn plaats ls inge nomen door Valère Lenaerts, die ten tijde van Eduard Flipse twee de dirigent was van het Antwerps Philharmonisch orkest. Flipse was een eenvoudig en uiterst beminnelijk mens, die tegenover een ieder de juiste houding en de juiste toon wist te treffen. Dege nen die verleden jaar het Kerstconcert hebben bijgewoond, zullen zich zeker nog de reactie in de zaal herinneren tijdens de samen zang Men zou zich kunnen voorstellen, dat een Belgisch dirigent die hier nog niet is geweest, iets minder gemakkelijk een zaal weet te binden. En dit is de reden dat K. en O. speciaal de samenzang in handen heeft gelegd van de Rotterdamse dirigent Kees Stolwijk, een vriend van Eduard Flipse, en direkteur van het Rotterdams Conservatorium. Solisten tijdens dit concert, waarvoor een grote be langstelling wordt verwacht, zijn Thea Ekker- van der Pas (so praan) cn Robert Holl (bas). De laatste. Nederlander van geboorte, werkt de laatste tijd in Duitsland, waar meestal de goede Neder landse zangers een veilig onderkomen vinden. Hij heeft daar, maar de laatste tijd ook in eigen land veel naam gemaakt. Het zou wel eens kunnen zijn, dat deze twee soKsten de luisteraars een boeiende avond zullen bezorgen met aria's uit het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach, en uit de Messiah van Haendel. Uiteraard ook met me dewerking van het koor en het orkest. De voor de zaal bestemde Kerstliederen zijn zo bekend, dat men er geen boekjes voor hoeft open te slaan. Na de pauze zal Valère Lenaerts zijn Antwerps or kest dirigeren in Beethovens 6e Symphonie, „de Pastorale". B. RIJNDERS Robert Holl, solist tijdens het kerstconcert ii LEIDEN Evenals verleden jaar zal het Petruskoor, onder lei ding van Thijs Kramer, medewerking verlenen tijdens het hoog feest van Kerstmis op maandag 24 december in de Pctruskerk. Het koor voert ook nu weer de Krönungsmesse uit van Mozart, alsmede „Transeamus" van Hubert Cuypers en enige kerstliede ren in de bewerking van de dirigent. Thijs Kramer heeft zich van de medewerking verzekerd van 16 le den uit het Zuid-Hollands orkest en van vier solisten: Ans Zwaan (sopraan), Vera Verzijden (alt), Piet Maas (tenor) en Wim Hil- lebrand (bas), die zich dus zullen laten horen in Mozarts Krö nungsmesse. Er zijn twee diensten. De eerste nachtmis om ne gen uuide tweede om half twaalf. Kapelaan Hoogervorst preekt tijdens de eerste nachtdienst. Pastoor de Lange houdt zijn predi katie om half twaalf. De muzikale omlijsting is in beide diensten gelijk. LEIDEN In mei 1971 overleed in Leiden de schilder Plet Heidoorn, 66 jaar oud. Lange jaren was hij docent aan de Haagse Kon. Aca demie voor Beeldende Kunsten, tevens lid van Pulchri en van de Haagse Aquarellistenkring. In de expositiezaal van Drukkerij De Bink aan de Rooseveltstraat is thans een overzichtstentoonstelling ingericht van het nagelaten werk van deze kunstenaar. Een tentoonstelling, die getuigt van het vak manschap en de picturale kwaliteiten van Heidoorn, vooral op het gebied van de aquarelleerkunst. Compositorisch is het merkwaardig werk, althans wat betreft de stil levens in waterverf. Deze zijn n.l. zeer strak gecomponeerd. Hel- doorn zette zijn objecten in strenge volgorde meest naast elkaar. Ook schilderde hij wel een enkel voorwerp boven een zeer brede on dergrond, die dikwijls in fel contrasterende kleur met het eigenlijke onderwerp is gehouden. De prenten krijgen daar toch iets rustigs zonder eenter statisch te zijn, een stijl van compositie zoals we zel den tegenkomen maar deze spreekt toch sterk aan door de zeer persoonlijke opvatting. Men bekijke in dit verband b.v. een stilleven met kan en kruik en vooral de prent met een fles en enkele citroe* nen, In een rij naast elkaar. Zijn landschappen in waterverf zijn soms wat wild of ze al te haastig zijn afgewerkt maar ze tonen toch wel een dikwijls formidabele ruimtewerking. Ik wijs daarbij graag op een mooi open weideland schap, alsmede op een zeer fraaie waterpartij. Mooi is ook het blad met een kasteel op een heuvel, het bouwsel geel, de heuvel groen. Slechts met deze twee kleuren, zij het wel geschakeerd, maakte Heidoorn deze mooie prent. Sterk decoratief is ook een blad van een blauwe stoel met een gele citroen. Voorts vragen een tweetal stillevens in olieverf de aandacht, waaron der een met als hoofdmotief een rode waterketel en een tweede een compositie van wit aardewerk waarin ik enige invloed van Verster meen te bespeuren. De landschappen in olieverf zijn ex pressionistisch. Mij trof vooral een zeer mooi avondlandschap met boerderij. De daarin vastgelegde stemming herinnert aan het werk van de Haagse school. Tenslotte ligt er een collectie drukwerk, waaruit blijkt dat Heidoorn dn zijn tijd tevens een verdienstelijk grafisch ontwerper was. De tentoonstelling duurt tot en met janua- 11 de Stadsgehoorzaal Zondag 23 december des avonds om 19 uur (7 uur) geeft het gemengd koor „Vox Laeta" uit Roelofarendsveen onder leiding van Jan van der Meer een Kerstconcert in de Lodewijkskerk aan de Steen- schuur. Een programma met werken van Palestrina, J. S. Bach (een deel uit Cantate 140 „Wachet auf"), Engelse Kerstliederen in de bewerking van David Willcocks en onder meer een 8-stemmig gezongen „Silent Night", zal van een verbindingstekst worden voor zien door rector Vreeburg. De 2e kerstdag geeft „Vox Laeta" het zelfde programma in de Maria Presentatiekerk in Roelofarendsveen om 3 uur 's middags. Wassenaar Tot en met 5 januari a.s. is in de Wasse- naarse kunstzaal Heuff (Hoflaan 7) een gevarieer de tentoonstelling ingericht van werk door Dorry Kahn (monotypes en aquarel len), Has Noordhoek Hegt (wandkleden) en de in Am sterdam wonende J apan- ner Koji Kondo (sprook jespoppen). Wandkledenen Has Noordhoek Hegt is oorspron kelijk mode-ontwerpster. Zo te kent zij b.v. voor de Haagse Co- medie de nodige toneelcos- tuums. Sinds kort gaat zij ech ter de zuivere kunsttoer op door i het ontwerpen en vervaardigen van wandkleden en met de col lectie, die thans bij Heugg is te zien, maakt zij haar tentoonstel lingsdebuut. De kleden zijn zeer stijlvol. Zij versterkt abstracties, die zij zonder overdadigheid in het vlak van het kleed plaatst. Op merkelijk is daarbij dat de figu ren ontleend schijnen aan de personages van het Javaanse Wajangspel. Dat kan natuurlijk een toevallige overeenkomst zijn, maar de gelijkenis is soms toch wel heel sterk. Daarbij treft de rustige harmonie van de kleden als eenheid daar zij haar motieven zonder overdaad gebruikt en vrij-symetrisch in het vak plaatst met daartussen rustige scheidslijnen. Daardoor krijgen haar kleden iets monu mentaals, er gaat een grote be koring van uit en het kunnen dan rustpunten zijn in een smaakvol interieur. Mede ook door het matige gebruik van kleureffecten zonder zware te genstellingen. Prenten De monotypes en aquarellen van Dorry Kahn zijn wisselend van artistieke kwaliteiten. Er zijn zeer aantrekkelijke abstracte prenten bij, vooral een aantal zwarte, die dan ook wel de mooiste van de collectie zijn. Het is echt vrouwelijk werk, dat ook in de bijzaken soms mooie beelden geeft. Mede ook, door dat zij veel van haar werk op fraai gestructureerd Japans pa pier afdrukt. Veel van haar kleurige abstracties zijn echter weinig zeggend, hoewel er* toch v/el een aantal visueel boeiende exemplaren bij zijn. Daarbij wil ik in het bijzonder wijzen op een zeer mooi blad in grijs en blauw. Naar mijn smaak een der boeiendste bladen van de collectie. Poppen Merkwaardig zijn de papieren pop pen, die de in Amsterdam neer gestreken Japanner boetseert. Van het papier maakt hij met water een kneedbare massa. Daarvan boetseert hij met be hulp van grove houtlijm ranke sprookjesbeelden, die hij dan beschildert met Japanse verf. Voor plastische hulpmiddelen maakt hij dikwijls gebruik van Groot kerst concert in r.k.-kerk Boskoop Boskoop Eerste kerstdag 's- middags om vijf uur geeft de Jorisband een groot kerstcon cert in de R.K. kerk aan de A. P- van Neslaan in Boskoop. Een jongerenkoor, samengesteld uit leden van de junioren band zal in samenwerking met 't man nenkoor kerstliederen zingen o.a. fragmenten uit de musical Je sus Christ Superstar. Het concert zal gedragen worden door de kerstgedachten welke kapelaan J. C. van der Helm tussen de nummers zal uitspre ken. Dirigent J. Hoekstra, eerste trom pettist van de Koninklijke Mili taire Kapel, die alle arrange menten voor het kerstconcert maakte, zal enige trompetsoli ten gehore brengen met orgelbe geleiding. De Jorisband heeft verleden week donderdag al een gedeelte van het kerstconcert uitgevoerd voor de bejaarden van Zevenhuizen. Vandaag geven ze een voor proefje van hun kunnen in „De Ronssehof" te Gouda. In Zeven huizen hadden de jongelui een enorm succes. Het concert op eerste kerstdag in de r.k. kerk te Boskoop is voor iedereen gratis toegankelijk. eierschalen. Ik noteerde vooral een zeer fijne paarse pop en een witte prikkebeenachtige fi guur. Dat „prikkebeense" wordt dan nog versterkt, door de erbij geboetseerde vlinders, een mo tief overigens dat bij meerdere van zijn poppen voorkomt. Het is fraai werk, maar zo broos, dat ze gevat moeten worden in dozen of halve bollen met plexi-glas. Voor hen, die eens wat andere decoratiemiddelen in hun woning willen opstellen, moeten de poppen wel zeer aan trekkelijk zijn. Bezoekers aan de tentoon stellingen bij Heuff moe ten eens vragen naar zijn prentencollectie, die hij de belangstellenden dan graag zal laten zien en waaruit de kijker dan eventueel ook een keus kan maken. WILLEM PRINS Lido: Live and let die. dag. 14 30. 14Jr. Studio: Papermoon. 14 Jr. tijden zie Lldo. I.uxor: Vuisten, bonen en karaten. 14 Jr. dag. 14 30. 19.00 en 21.15 zo. cn kerstdagen en 16,45. Tranon,,Op de hollandse toer'', 14Jr. dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. en zo. kerstdagen 14.15. 16.15 19.00 en 21.15. Camera: Knock on wood: al dag. 14.30. 19.00 en 21.15 zo. cn kerstd. 14.00 16.15. 19.00 21.15. Nachtv. vr za. 23.30 „The birds' tljksmuseum v. Volkenkunde: Steen- straat 1. lel. 326-11. Tot 31/12 „Thai land. land zonder honger" In het Prentenzaaltje „Japanse Prentkunst uit eigen bezit". Openingstijden: 24 dee. 1000-17 00 u. 25 dec. 13.00-17 00 uur; wo. 13.00-17.00 uur; do. vr en za. 13.00-17.00 uur. Elke woensdag (15.30) en zondag (15.0) fllmvoor- stellingen, tijk-museum v.d. Geschiedenis der NatuurwetenschappenSteenstraat la. tel. 23084 tot 1/1/ 74. Tentoonstcl- Bukkcr-Korff. Romanti sche School: schilderijen. Drukkerij de Bink: Roosevelstraat '2 tel 22841. ma t/m vr. 8-17 uur. za 13.30-15.30 tot 31/1, Plet Heidoorn, aquarellen. Galerie 't Hoekje bij de Pomp: dorp- straal 38. Warmond, lel. 01711-3501. ma t/m za 19-22 cn zo 12-22 uur. P. C. Vonk. pentekeningen op tegels cn papier cn C. Barnlg, gevarieerd schilderwerk. 30/12. Kom er 'ns kopen, kijken lt geen kunst: grafiek cn keramiek, teller de scherf: Naasaulnnn Ocgstgecst. Tel. 60220. Mn t/m 9-18 uur. Ans v.d. Heldc-Kort n eigen werk o.a. glaabulgcn. Wandkleden Noordhock-Hegiaquarellen en mo notypes van Dorry Kahn cn Japanse poppen van Kojl Kondo. KOOïtn-STUDIO: Tot 12 Januari aan staande exposeert Richard B< houtskooltekeningen cn collages. De openingstijden van de KOORD Stu dio zijn: Werkdagen -van 16 zuterdags gesloten, zondag go- LEIDEN Vanavond 22 decem ber treedt In het LAK-theater het cabaret „REVO" op, een groep die het beste omschreven wordt door de benaming „Suri naams politiek cabaret". Het programma omvat sketches, liedjes en voordrachten, die voornamelijk do strijd van do verpauperde Derde Wereld-be volking legen binnen- en buiten landse onderdrukkers tot onder werp hebben. Gezien het internationale karakter van deze strijd, die zich maar voor een klein gedeelte in Suri name afspeelt, komen ook pro blemen aan de orde uit de ove rige delen van Zuid-Amerika, uit de Caralblsche eilanden, Z.O. Azië, Afrika en zelfs uit het „geciviliseerde" Westen. Het is echter duidelijk dat het accent hierbij toch zal liggen op de politieke, economische en culturele banden van Suriname met Nederland en de Verenigde Staten. Kaarten voor deze uit voering zijn verkrijgbaar bij de Leiden International Students Club, le Binnenvestgracht 22 of voor de voorstelling aan de zaal. Telefonische reservering is mogelijk onder nummer 24890. Kerstconcert in Hofwijck Vier oud-leerlingen van de Jo Vin cent: Lize Schoo (sopraan), Truus van Dongen (alt), Cccs Borger (tenor) en Hans Zomer (bas-bariton) concerteren op 2e Kerstdag in „Hofwijck". Het programma omvat werken van Haydn (kwartetten en duo's), kerstliederen, cn pianist Jan Roos, die de begeleiding voor zijn rekening neemt, zal zich verder nog solistisch laten ho ren. Het programma wordt be sloten met gedeelten uit operet tes.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5