Jongens in Leiden langer zonder werk dan meisjes Overheid moet de aan onze broek knopen laten opgas Energiebesparing op de huwelijksdag Hazerswoudes aandeel in reconstructie van Rijndijk is niet bekend oliestook stad en streeknieuws Percentage ook hoger Voorzitter Bond Bloembollenliandclaren: Aanmelding handelaren in aardolieproducten OOK Wat u moet weten ombouwen AA 9« PAGINA 3 ZATERDAG 22 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Sinds medio 1971 heeft de jeugdwerkloosheid lan delijk zowel als in I eiden een sterke stijging te zien gegeven. Het jeugdwerkloosheidspercen- tage ligt in Leiden ruim boven het landelijk gemiddelde en steeds is daarbij de werkloos heid van werknemers aanzien lijk hoger dan bij werkneem sters. Ook valt de zeer hoge werkloosheid onder de groep jongens van 19 t/m 22 jaar op. Deze algemene gegevens zijn wat betreft Leiden te illustreren met het feit, dat de werkloos heid in de regio voor jongens 2 maal hoger is dan voor meisjes. In Leiden zelf is de werkloos heid onder jongens bijna 4 maal zo hoog. De hogere werkloos heid in de oudere leeftijdscate gorie 19 t/m 22 jaar geldt ook ln Leiden zowel voor jongens als voor meisjes: 79 procent van de werkloze jongens valt in deze categorie tegenover 67 pro cent van de meisjes. Deze gegevens vindt men in het Ijshal aan Westvlietweg op lange baan LEIDSCHENDAM Het bestuur van het Recreatieschap Leid- isahendam-Vooorburg heeft van Sparting Sportanlagen in Düs- seldorf een brief gehaid waairin wordt gezegd dat wegens de «tijgende kosten en de economi sche toestand besloten is de bouw van een ijshal en een ten- nishal, zorlu die aan de West- vlietweg gepland waren zal wor den getemporiseerd. Uit een marktanalyse is de aanleg van het complex weliswaar mo gelijk gebleken en misschien zal op een latere datum opnieuw kontakt worden opgenomen. rapport „Jeugdwerkloosheid Leiden", dat samengesteld is door Pieter Stroink (socioloog bij het Ned. Inst, voor Praeven- tieve Geneeskunde in Leiden, tevens raadslid voor de KVP), Jelly Beets en Annemarie de Reyger (beide studenten in de sociale pedagogiek). Zij onder steunden met dit onderzoek het jeugdwerkloosheidprojeckt van het Leidse Volkshuis. De onderzochte groep bestaat uit jongeren die op 13 en 14 juni van dit jaar als „werkloos" in geschreven stonden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau van Leiden. Deze jongeren waren afkomstig uit Leiden, Oegst- geest, Leiderdorp, Roelofarends- veen, Rijnsburg, Rijpwetering, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude. Met het onderzoek probeerde men o.a. te weten te komen of de werkloosheid ge concentreerd is in bepaalde wij ken, hoe lang de ondervraagden werkloos waren hoe veel maal en hoe hun opleidingsniveau is. Het is de onderzoekers gebleken dat in de binnenstad van Leiden en in de wijken Noord en Zuid het hoogste percentage ieugd- werklozen voorkomt. Onder de Leidse jeugdige werklo zen werd geconstateerd dat jon gens vaker en ook langer werk loos zijn dan meisjes. Boven dien komt bij meisjes werkloos heid vooral voor op jongere leeftijd; bij de jongens echter op hogere leeftijd. Daarnaast viel op, dat de helft van de jon geren geen diploma bezit dus alleen lager onderwijs of lager beroepsonderwijs). De aard van de uit te voeren werkzaamhe den, die deze jonge mensen krij gen te verrichten, is dan ook ui terst eenvoudig. Het verschil tussen Leiden en de regio is aanzienlijk: Leiden heeft in totaal 358 jeugdwerklo- zen, buiten Leiden zijn dat er 73. Voor jongens is de werkloos heid zowel in als buiten Leiden geconcentreerd in de bouw, in de sector personeel algemene dienst (los arbeider) en in de metaal. Voor meisjes zijn de belangrijkste sectoren: perso neel in de algemene dienst en kantoor-personeel. In Leiden komt daarbij nog de sector han- delspersoneel (verkoopsters). De duur van de werkloosheid is voor jongens uit Leiden bedui dend hoger dan daarbuiten. Van de Leidse jongens is slechts 27 procent korter dan een maand werkloos, buiten Leiden is dat percentage 54. Daarnaast blijkt dat de niet-Leidse jongens lan ger in het arbeidsbestel werken dan de Leidse. Het meest opval lende bij de meisjes is, dat van de niet-Leidse 29 procent school verlater is (en dus nog niet ge werkt hebben) en van de Leidse 9 procent. Treffend is ook, dat het zoeken naar part-time werk door de meisjes bijzonder veel voorkomt. ALPHEN A.D. RIJN bruiloftsgezelschap die zo voor een vroege- Treur (23) die chauf- Ook op hun eerste hu- bruidspaar incluis 'n re bierbrouwerswagen feur van beroep is, welijksdag wilden Her- grote ouderwetse paar- uit de Maasstad leken gaat met zijn bruid man Treur en Willy van detram afhuurden van weggelopen, haddenniet Willy van Veen (20) Veen wel aan energie- een firma uit Doorn. 2 de minste moeite met wonen in de Toren- besparing doen, van- prachtige ijzersterke de met bruiloftsgasten straat, daar dat zij voor het paarden (echte Belgen, geladen tramwagen, vervoer van het gehele vertelde een kenner) Bruidegom Herman J. eellAZERSWOUDE - Het is nog niet bekend wat de bijdrage van de gemeente Hazerswoude zal zijn inzake de reconstructie van het Rijndijkgedeelte tussen Ge- meneweg en Zonneveldstraat, aldus burgemeester J. ten Heu velhof gisteravond in de tweede, tevens laatste begrotingszitting. Bekend is wel dat degenen die het door de provincie in ver band met de reconstructie van het punt Dorpsstraat-Gemene- weg te slopen pand van „bak ker Pouw" hebben gekraakt (eerder kraakten ze een pand in de Bruggestraat), zullen verla ten. Dat gebeurt zodra hun nieuwe woning aan het Mesdag plantsoen gereed is. Dc urgentie tot de bouw van een vervangende protestants-christe lijke basisschool De Rhynen- burch hoopt men in januari te krijgen. De Riethoornse Polder- besiuurderen zijn het er niet mee eens dat de Burgemeester Smitweg via een rijwielpad tot de Kopierekade wordt „doorge trokken". „Het provinciaal bestuur staat niet positief tegen de voorstellen van Moerkapelle en Benthuizen betreffende gemeentelijke herin deling. In de toekomst achten G.S. het noodzakelijk, maar da bestuurlijke rust is er niet mee gediend", werd tijdens de Ha- zerswoudse raadszitting voorge lezen. De grond in Hazerswou- de-dorp is beschikbaar voor scholenbouw, aldus wethouder P. ,v.d. Werf, „maar we kunnen pas starten met de bouw als het geld er is". Volgens de wethou der wil de speeltuinvereniging „De Rode Wip" in 1974 d® vakantieactiviteiten ontplooien. En hij wilde ook wel even kwijt dat „we geen huizen op z'n kop bouwen", zoals WD-er K. Dek ker suggereerde alsof dat ter plaatse zou gebeuren. Het wo- ningonderzoek in het dorp heeft o.m. uitgewezen dat van hen dia slechte woningen bewonen, 30% wil verhuizen en de rest wil „blijven zitten" waar ze zit. Be jaarden en alleenstaanden voe len het meest voor verhuizen, zodat de doorstroming niet érg van de grond komt. Hierop in terrumpeerde de voorzitter met de mededeling dat een socials woningbouwvereniging de huur moet baseren op de exploitatie- prijs en niet op de rendementre geling. Wat de sport betreft merkte wethouder v.d. Werf op dat de Sportlaan verlicht zal worden bij de bouw van da sporthal. Het derde ,voetbalveld komt er hopelijk tegelijk met deze hal. OUD ADE In het Oud Adese dorpshuis werd gisteravond door de toneelvereniging „Vios" het toneelstuk „De Sukkeleer" op gevoerd. Het stuk handelde over een zwerver. Peerken de Sukke leer en handelde geheel in de kerstsfeer. Aan het begin van de avond werd door de.toneelvere niging de musical „Eulalia" ten gehore gebracht. Op de foto: het decor van toneelstuk „De Sukke leer". Aan het tafeltje Peerken de Sukkeleer (P. Pouw), aan de bar: Swo Kadult (N. Plasmeyer) en Sies Kadult (H. Vrijburg), achter de bar Ward, de herber gier (F. Verhaar). Ophalen huisvuil in Voorschoten maandag 24 december wordt er normaal opgehaald (in de wijken Vlietwljk en Boschgeest) r, op donderdag 27 december In plaats van dinsdag 25 december (In de wij ken Centrum. Nassauwljk en Noord-Hofland), op vrijdag 28 december normaal (in de wijk Adegeest) op woensdag 2 januari in plaats van maandag 31 december (in de wijken Vlietwljk en Boschgeest). - op donderdag 3 januari ln plaats van 1; dinsdag 1 januari (ln de wijken Gedurende dez grofvuil word - H-AZERSWOUDE Op vrij dag 4 januari aanvang 20.00 uur, wordt in de kantine van de sportvereniging Bernar- dus te Hazerswoude-Rijndijk weer geklaverjast. OFFICIëLE PUBLIKATIE Het ministerie van Economische Zaken deelt het vol gende mede: Het is gebleken dat de handelaren in benzine, petro leum, gasolie of stookolie, die in 1972 tenminste 150 m3 aan verbruikers hebben afgeleverd, zich nog niet allen hebben aangemeld. Daar niet melden voor betrokkenen kan leiden tot stagnatie bij de bevoorrading, worden deze handelaren aangeraden zich met spoed aan te melden. Daarvoor moeten zij een formulier BA31 ge bruiken, dat bij de Kamers van Koophandel en Fa brieken verkrijgbaar is. Deze aanmelding behoeft niet door de pompstations te geschieden. BOLLENSTREEK Het gaat de bloembollenexporteurs niet naar den vleze". De devaluatie van verschillende buitenlandse valu ta had al een somber stempel gedrukt op de balansen, maar de revaluatie van de gulden heeft de deur in alle opzichten dicht gedaan. Nu heeft de toen malige minister van landbouw, ir. Pierre Lardinois ons voorge houden dat 't bollenvak z'n bj-oek zelf moet ophalen en daar zijn we het wel mee eens. Maar dan zal de overheid er wel voor die nen te zorgen dat ons de knopen aan onze broek worden gelaten, want anders kan er van ophou den geen sprake meer zijn." Dat zei de voorzitter van de Bond van Bloembollenhandela ren, de heer W.C. Witteman, toen hij de vergadering van de Bond in het Hillgomse Treslong opende. De heer Witteman wilde de leden er met klem op attenderen dat de kostenstijgingen ook in 1974 onverminderd zullen voortgaan en dat een juiste calculatie nu meer dan ooit is geboden. De tijd is voorbij dat men er, wat dat punt betreft, met zijn pet naar kon gooien, aldus de spre ker. Behoorlijke winstmarges zijn noodzakelijk om de prijs stijgingen te kunnen opvangen. Marges die nodig zijn om l|?t bedrijf in stand te houden en géén moordende concurrentie om een zgn. schaalvergroting te bereiken waarin van winst noch rendement sprake is. Dit kun nen we alleen onszelf aandoen, aldus de heer Witteman, geen overheid en geen buitenlander zullen we dat kunnen verwijten. De nieuwe minimumexportprijzen zijn door het PVS goedgekeurd, zo deelde de directeur van de Bond drs. P. Vermeulen, mede. Hij had ook nog een hoopvol be richt. Zag het er aanvankelijk naar uit dat men voor 1974 voor de afdeling Afzetbevordering van de Bloembollenraad voor een tekort zou zitten als gevcJg van een verminderde opbrengst GEMEENTE LEIDEN N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ Mede met het oog op energiebesparing zijn onze kantoren en werkplaatsen van 22 DECEMBER t.m. 1 JANUARI a.s. GESLOTEN. De storingsdienst blijft bereikbaar via TELEFOONNUMMER 21245. hoven dit weekeind als volgt: zaterdag 19 uur en zondag 9 en 10.45 uur. LEIDEN Vox Laeta, het koor uit Alkemade, geeft zondag 23 december een kerstkonsert in de Lode- wijkskerk aan het Steen- schuur. Er worden o.a. kerstliederen van Bach ge zongen. LEIDEN Jongerengroep The Lord's Folks verzorgt op 24 december om 20.00 uur een kerstviering voor en door de jeugd in de Heren singelparochie. Als thema is gekozen „Op naar het licht". Celebrant is Pater C. Fi scher. Om 22.00 uur is de tweede kerstviering met het thema Al-licht. Celebrant is hier kapelaan F. Verlaan. lichtinstallatie aan te ALKEMADE De leerlingen LISSE De begroting van de „Vereniging Landelijke Rui terij Lisse en omstreken" is tijdens de ledenvergadering van donderdag vastgesteld. Medegedeeld werd, dat bij de gemeente en provincie subsidie is aangevraagd. Er zijn plannen om het ruiter centrum te verbeteren en om brengen. De vereniging in de toekomst tevens een nieuwe kantine laten bou- KOUDEKERK Vanwege het succes van vorige week is besloten morgen weer een filmmiddag voor de jeugd van Koudekerk te houden in De Ridderhof. Van 4-7 jaar om 14 uur en van 7 jaar en ouder vanaf 15.30 uur. ZEVENHOVEN Op 27 en 28 december zijn op het ge meentesecretarie van Zeven de beide Gerardusscho- len zullen morgenmiddag in de kerk van Jacobus de Meerdere in Oude Wetering een kerstspel opvoeren. Aan vang 17.00 uur. HAZERSWOUDE - De voet balvereniging HazerswouJse Boys houdt op de eerste dag van het nieuwe jaar 1974 een instuif in de kantine vanaf 15.30 uur. Iedereen die de Boys een warm hart toe draagt, is daar vanaf ge noemd tijdstip welkom. hoven tussen 8.30 en 12.30 HAZERSWOUDE Tafelten- uur en van 13.30 en 16.30 uur formulieren verkrijgbaar voor de aanvraag van „za- kenbenzine" en LPG uitslui tend voor personenauto's, motorrijwielen en ambulan ceauto's. Op 24 en 31 decem ber is de secretarie open. Het huisvuil wordt op deze dagen ook normaal opge- ZEVENHOVEN In tegen stelling tot hetgeen in de krant van gisteren stond zijn de rk-kerkdiensten in Zeven- liging Avanti organi seert weer een oliebollenac tie. De burgerij krijgt even als vorig jaar een folder, waarop men de bestellingen kan doen: vijf oliebollen' voor 1.25. Telefonisch kon men zich eveneens aanmel den bij Joop Louwers, 01728- 9482. Op OUdejaa g al 15.00 uur begint Av.mt:, dat de opbrengst van de actie gebruikt voor de bouw van een clubhuis met de bezor ging. van de vakheffing, het lijkt er nu op dat de opbrengst wat zal meevallen. De heer Vermeulen vertelde dat de Plantenziektenkundige Dienst overweegt het kantoor te Sas- senheim te sluiten en dat over te brengen naar het kantoor van de PD dat straks - het zal wel maart of april worden wordt gevestigd in de kantoren van het Consulentschap voor de Tuinbouw in het gbouw van de Rijksmiddelbare Tuinbouw school te Lisse. Of ook het kan toor van de PD in Hillegom naar Lisse zal gaan is (nog) niet bekend, maar dat kon wel eens in de lijn der verwachtin gen liggen. De kantoorruimte in Lisse komt vrij, omdat het Consulentschap voor de tuinbouw, dit voorjaar een nieuw paviljoen zal betrek ken, waarin ook nog andere overheidsdiensten gehuisvest zullen worden. (De Leidse Cou rant heeft hierover al eerder be richt). Het dagelijks bestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren gaat nauwere contacten leggen met andere sierteeltsectoren. Tot nu toe was er alleen sprake van een platonische liefde via het PVS, waarin men met el kaar overhoop lag over de hoog te van de verdeelsleutel, maar daarin wil men verandering gaan brengen. Wat het structuuronderzoek be treft, op 11 januari zal een eer ste bespreking met de beleids commissies plaats vinden. Be gin maart wordt een bijeen komst belegd waarin men een breder deel van de achterban van het onderzoek op de hoogte zal stellen. Duivenshow in Koerliuis NOORDWIJK In „Het Hoer huis", opende dc Noordwljkse vereniging van Postduivenhou- ders „Steeds Sneller" gister avond haar jaarlijkse show. Meer dan vijfhonderd prachtige vt'Iegers, de adel van het toch reeds selecte gezelschap uit de hokken van de Noordwijkse dui- venhouders, zijn op deze exposi tie samengebracht. Voor lief hebbers valt er veel te bewon deren. De heren H. Pijpers en A. Unter- horst uit Rotterdam, keurden het ingezonden materiaal, waar onder diverse cracks uit het af gelopen vliegseizoen. Hun oor deel getuigde van bewondering en waardering voor de wijze waarop de leden van „Steeds Sneller" hun vogels opfokken en verzorgen. De uitslag van do keuring wordt nog nader bekend gemaakt. Vanmiddag worden de prijzen uitgereikt. Velen kwa men gisteravond in het clubge bouw een kijkje nemen. Op de foto: 5 van de 27 (eerste prijs) winnaars: v.l.n.r. K. v.d. Hak, J. Plug, P. Tolk, J. Barnhoorn en L. Hoonaard. (ADVERTENTIE) bij GTI in goede handen bel (023) 32 05 00 QTI Warmtetechniek Haarlem bv v/h Stlgter+ Messemaeckers Haarlem, Jansweg 42 Telefoon (023) 32 05 00 A SHV groep technische installatie Gemeentebedrijven van Katwijk, Postbus 84 Telefoon 01718 - 12627 Katwijk aan Zee. AAN DE VERBRUIKERS VAN GAS, WATER EN ELEKTRICITEIT DER GEMEENTE KATWIJK Evenals vorig jaar zullen in de periode, gelegen tussen 10 december 1973 en 11 januari 1974, Ln onze gemeente de meterstanden worden opgenomen teneinde de gas-, water- en elektriciteitsverbruiken to kunnen vaststellen. In verband met de ruim 35.000 opnames is een spreiding hiervan noodzakelijk. De gemeente is daarom in 5 sectoren verdeeld, waarbij elke sector zijn eigen opnameperiode heeft. De meterstanden in sector 1 en 2 zijn inmiddels opgenomen. Om de verbruikers woonachtig in de overige sectoren een indruk te geven wanneer de meteropnemer verwacht kan worden, geven wij U onderstaande periode- en sectorindeling. Sector 3 periode 27 - 28 december 1973: Katwijk aan Zee en wel het gedeelte tussen Pr. Hendrikkanaal en Uitwateringskanaal. Sectoren 4 en 5 periode 2-11 januari 1974: Overduin en het overige deel van Katwijk aan Zee. Een nadere straataanduiding van iedere sector zal aan de betreffende verbruiker vroegtijdig, via een advertentie in meerdere kranten, worden medegedeeld. Hieronder volgt een opgave van de straten welke in de periode, gelegen tussen 27 december 197l en 4 januari 1974 zullen worden bezocht. 27 en 28 december 1973. strandtenten. Buitensluis, Rijnmond, Jan Tooropstraat, Te Brittenstraat, Cronjéstraat, Paul Krugen straat, D, Curtiusstraat, Batavenstraat, Romeinenstraat, -uajBjamunyi 'iecJi:;ua>(un.i-i 'jBBJisuassafl straat, Tubamtenstraat, Friezenstraat, Slüisweg, Binnensluis, Catenstraat, Saksenstraat. 2 en 3 januari 1974. Bosplein, Oranjestraat, Cantinewe'g, W. de Zwijgerlaon, Jan Evertsenlaan. Piet Heinlaan, W. de With- straat, Adm. de Ruyterlaan, Van Speijkstraat. Joost Banckertstraat. Jan van Galenstraat. Tac. van Heemskerklaan, Kortenaerstraat. Rederi'Strnat. Industrieweg, Haringkade, Jan van Brakelstraat Karei Doormanlaan, Visseriikade, Mr. E. N. Rahusenstraat, v. d. Vegtstraat. Wyborghstrant, Remise straat, Mr. C. Fockstraat. Hogeweg, Stengelinstraat, Stationstraat, Zwanenburgstrant. R. v. Limburg straat, Annadwarsstraat, Annastraat, Bestevacrweg, Duinoord, Adrianastraat, Randweg, Duinrustplein. 4 januari 1974. S^cr. Varkevisserstraat, Boslaan, Meeuwenlnan, Berkenlaan, Populierenlaan, Dennenlnan, Larikslaan Sparrrmlaan, Koekoek'aan. Tortellaan, H."vTh'-n, Valklrnn, PI: 'crstraat, Zwaluwstraat, Nachtegaal laan, Merelstraat, Patrijsstraat, Fazantstraat, Reigerstraat, Leeuweriklaan, Roodborstlaan, Sperwer laan, Kievitlaan. i Wij verzoeken de gebruikers die woonachtig zijn in genoemde straten, op de vermelde data hun bereic j willigheid te willen tonen door de gelegenheid te geven de benodigde meterstanden te laten opnemo I en danken hen bij voorbaat voor de te verlenen medewerking. DE DIRFKTII

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3