Negenennegentig gevlekte hondjes blijven eeuwig jong TECHNISCHE PERFECTIE MAAKT DISHEY-TEKENFILM TIJDLOOS Wie ooit de euvele moed heeft gehad om aan een tekenfilmpje te beginnen, weet wat daar aan vast zit. Als je na veel ploete ren zo'n duizend tekenin gen klaar hebt en ze on der de een-beeld-camera .legt blijkt meestal dat jei nog maar enkele seconden 'bruikbaar animatie-werk ,hebt. Het lijkt wel of de 'Disney-studio's dat pro bleem niet kennen. In hun ivijfligjarig bestaan hebr ben zij alle primeurs ge had die er op tekenfilmge bied maar te vinden wa- ren: „Steamboat Willie", de eerste tekenfilm met geluid. „Flowers and' •trees", de eerste Silly Symphonic en tevens de eerste tekenfilm in kleur, „Snowwhite and the seven- dwarfs" de eerste gete kende .hoofdfilm en acht tien jaar later „Lady and the tramp" de eerste te kenfilm in Cinemascope. .Ga daar maar even voor izitten. Toch hebben zelfs de zeer efficiënt werkende Dis ney-studio's moeten onder vinden dat het pad van de tekenfilmer niet altijd over rozen gaat. Dat door .de sterk gestegen kosten de korte tekenfilm, het zo genaamde bijwerk, niet" Jneer lonend is en dat de getekende hoofdfilm wel' -van een ze unieke kwali teit moet.zijn om.uit de kosten te komen, dat men ?e 'moeilijk aan de lopen de band kan maken. Maar de Disney-studio's hebben een heel lange adem. Met hun speelse documentaires lover het leven der dieren, hun speelfilms voor het hele gezin en niet te ver geten het gigantische pret park,'dat Disneyland heet, •wisten zij de moeilijke te kenfilm-jaren gemakkelijk ie overleven. Als een. soort prestige-zaak .want de naam Disney is' toch in de eerste plaats verbonden aan getekende figuren als Mickey Mouse, Pluto en Donald Duck - komen zij nog eens in de zoveel jaren met een gete kende hoofdfilm. Maar dan ook een knaller. Een filmpje, dat door zijn tech nische perfectie en zijn rake humor iedere candi- daat-concurrent op dit ge bied bij voorbaad moede loos maakt. -In de tussen liggende ja ren grijpt men terug op de onverbiddelijke „best- isellers" van weleer. Want, .zo redeneert men terecht, zo lang er kinderen wor den geboren is er om de 'zoveel jaar weer een nieu- 'we generatie, die dit sue- 'ces nog nooit heeft gezien. Het met strakke hand ge regelde distributie-sys teem van de Disney-stu dio's is daar ook op ge-. richt Ai loopt een filrri •als „Jungle book" nu nog zo goed in de bioscopen, na een paar jaar wordt hij uit de roulatie genomen, is nergens meer te zien. om dan na zekere tijd weer op te duiken en glo- .rieus aan een tweede of derde jeugd te beginnen. "En telkens valt dan weer op, dat een werkelijk met zorg gemaakte tekenfilm niet of vrijwel niet verou dert. Frisse wind Terwijl de eerste afbeel dingen van Disney's jong ste getekende hoofdfilm „Robin Hood" al de ronde .doen gaat dit jaar met de Kerstvakantie zijn „101 Dalmatiers" weer in rou latie. Veertien jaar oud en de afsluiting van een tijd perk van louter Disney- successen. Na deze koste lijke geschiedenis over de 101 gespikkelde honden, wier vachten tot bontjas dreigen te worden ver werkt, leek het even of het gedaan was met het tekenfilm-rijk van koning Walt. De spitsvondigheid en het enthousiasme sche nen weg te ebben, mis schien ook omdat andere meer winstgevende pro jecten van de studio de voorkeur kregen. Na de dood van „oom Walt*" schenen Hanna en Barba^- 'ra met hun „The Flintsto- nés" en „Yogi Bear" de scepter over te nemen, maar de Disneyrstudio's lieten zich niet zo gauw van hun voetstuk stoten en kwamen ijzersterk te rug met „Jungle book", waarvoor de grote mees ter zelf nog de lay-out had gemaakt, maar die werd voltooid onder regie van Wolfgang Reitherman, die zich ontpopte als de frisse 'wind die hard nodig eens door de oude studio gebla zen moest worden. Die zelfde Reitherman was" overigens ook een van het, verantwoordelijke trio dat voor „101 Dalmatiers" te kende. •Bij een weerzien na ruim dertien jaar lijkt het wel of de tijd heeft stilge staan, zo verrassend fris .en jeugdig komen de bra ve Pongo en Perdita met hun vijftien puppies weer pp ons af, zo intens ge meen is nog steeds de ket- tingrokenae Cruella de Ville en zo ontwapenend onhandig zijn nog steeds haar handlangers Horace "en Jasper. Zoals bijna steeds in de Disney-teken- films doen de sympathie- .ke mensenfiguren het meest verouderd aan. Ro ger RadCliff, de weinig succesvolle liedjésschrij- ver en Pongo's tweevoeti ge vriend, heeft, nog een beetje het cancaturale waar de tekenfilm om smeekt, maar zijn Anita •is in ontwerp en animatie het evenbeeld van Sneeuwwitje, Alice, Doornroosje en al die an dere vrouwelijke heldin- .nen van de Disney-teken- film. Gelukkig maar dat zijn. Porrgo leeft met zijn baas Roger in een flat bij Re-~ gents park. Pongo is er Zich van bewust dat als er geen mensen waren hij zelf zou moeten werken, 'maar niettemin laat hij zijn baas in de steek om op vrijersvoeten te gaan. Zijn keus valt op Perdita en gelukkig heeft deze Perdita een bazin, een heel lieftallige bazin zelfs De sergeant verbergt 99 kleine gevlekte hondjes onder de trap voor de aanstormende boeven Horace en Jasper. tje te geven. Zo ontwierp, men voor de vacht van de Dalmatiers - die eigen lijk wit is - een speciaal soort licht grijs dat hen tegen een witte achter-, grond deed afsteken. Tijd besparend was het toen- juist door de studio geperr fectioneerde Xerox-sys teem. waardoor de oor- spronkelijke tekeningen .langs electronische weg werden gereproduceerd en. meteen konden worden in gekleurd. Daardoor verd de fase, waarin men de tekeningen eerst met de hand in inkt op cellulcid- platen overbracht geëlimi- .neerd. Maar genoeg van al deze. technische details en te rug naar Pongo en Perdi ta en hun puppies. Als de makers hadden gezegd „En ze leefden nog lang en gelukkig" zou de film afgelopen zijn. Er moet dus iets vreselijks gebeu ren en dus verschijnt een zekere .Cruella de Ville ten tonele, een aristocrati sche dame met een heel slecht karakter, die nu niet 'ns een jas van zee- hondenbont wil hebben maar een van echt Dal- matiersvacht. Zij roept de hulp in van twee even be ruchte als onhandige on derwereld-figuren Horace •en Jasper en draagt ze op de pups van Pongo en Perdita te „dog"nappen. Van kidnappen kan in dit geval natuurlijk niet ge-, sproken worden. Na enige mislukte pogingen slagen de onverlaten er zowaar in de hondjes te ontvoeren en ze met nog 84 lotge nootjes op te sluiten in de .villa van Cruella. Maar dan komt Pongo in actie. Hij roept op zijn .beurt de hulp in van de hondenwereld, die al blaf fend de jobstijding van de ontvoering doorseint tot dat de verblijfplaats van .de hondjes bekend is.' Voor de reddingactie voe ren de Disney-studio's drie nieuwe verrukkelijke figuren ten tonele: een on- ooglijke straathond, die aangesproken wordt als de kolonel en gezien zijn rang de operatie leidt, een boerenpaard dat de kapi tein genoemd wordt en een eigenwijze scharmin- 'kelige kat die in de om gang de sergeant heet. Onder leiding van dit drie tal worden alle 99 hondjes inderdaad bevrijd en na een wildé jacht, want Cruella en haar handlan gers laten hun buit niet zo maar glippen, in veilig heid gebracht. En veilig- en het kost de slimme ^Pongo dan ook weinig moeite om haar aan zijn baas Roger te koppelen, zodat zij gevieren nog lang en gezellig kunnen leven. Maar Pongo's uit stapje blijft niet zonder gevolgen en ai spoedig dartelen er niet twee maar zeventien Dalma tiers door het huis. Hoe lastig de tekenaars van de Disney-studio's het zich wel. gemaakt hebben blijkt het best uit een ge moedelijke „familiescène" waarin Pongo en Perdita met hun kroost naar de uitzending van een „hon- den"-western op de televi sie kijken. De wild-west heid Thunderbolt heeft het aan de stok met de geme ne Dirty Dawson en de •puppies leverèn commen taar op het gebeuren op .het t.v.-scherm. Als men bedenkt dat Pongo 72 zwarte stippen op zijn huid heeft, Perdita 68 en elk van de 15 kleintjes 32 dan leert' een simpel re kensommetje ons dat al leen al in de totaalbeelden .van dit huiselijk scènetje 620 vlekjes nodig waren. Om duizelig van te wor den. Voor wie het bij kan hou den zijn er op de 113.760 filmbeelden liefst 6.469.952 vlekken te tellen. Voor de stippen en de andere spe- ■ciale kleureffecten had men 2400 liter verf nodig, voldoende om 135 beschei den woningen een fris tin- heid betekent dat Pongo en Perdita er nu 84 pleeg kinderen bij hebben. Baas Roger vindt het alle maal best, want hij heeft inmiddels succes met zijn liedjesschrijverij gehad en kan zich zo'n plotselinge •gezinsuitbreiding nu best veroorloven. Hond-superieur Als „101 Dalmatiers" met de kerst weer in roulatie gaat, wordt er in de film Engels gesproken. Voor de kleintjes, die nu op de ondertitels aangëwezen zijn, misschien een be zwaar maar de praktijk heeft uitgewezen dat na- synchronisatie in het Ne derlands hoe goed ook ge daan, toch nooit zo perfect „klinkt" als het origineel. Geen wonder als men be denkt hoeveel jaren studie het de Disneytekenfilmers' gekost heeft om de juiste' stemmen bij hun persona ges te vinden. „Moet de stem van Pongo hoger of lager zijn dan die van zijn tweevoetige vriend?", was de eerste vraag. Lager, want in de film is de hond superieur en de mens zijn huisdier. De nogal raspe rige stem van de acteur Rod Taylor bleek ideaal om Pongo geluid te laten geven. Lisa Daniels zorg de aanvankelijk voor de stem van Perdita, maar toen dè film voor een-der de klaar was - de pro ductie nam drie jaren in beslag - trouwde Lisa en vertrok haar New York. Goede raad was duur,' maar tenslotte vond men in Cate Bauer een stem, die precies op die van Lisa leek. Enkele voor beelden slechts van de ■problemen, die opdoemen bij het overtuigend na synchroniseren van een tekenfilm. De stem moet •passen bij het karakter en het uiterlijk van de gete kende figuur wil de toe schouwer de indruk heb ben dat de Disney-held of heldin zelf de dialoog spreekt. Een enkele maal slechts neemt men zijn toevlucht tot imitators 'zoals J. Pat OMalley, die maar liefst vier verschil lende hondensoorten in de film van een „menselijke" stem voorzag. Al deze perfectie, al deze zorg zo'n veertien jaar ge leden aan „101 Dalma tiers" besteed, werpen nu 'nog hun vruchten af. De belevenissen van Pongo's gezin zullen dezelfde en thousiaste ontvangst van deze generatie jeugdigen krijgen als destijds van de generatie, die de film nu misschien met zijn kinde ren gaat zien. En daar mee is dan de onverwoest baarheid van de Disney- formule bewezen. OTTO MILO Drie van Pongo's puppies kijken vol spanning naar de "honden-western" op de televisie in Walt Disney's „101 Dalmatiers". KERSTMIS ;N HA ANP-R >e Ned :al gel noeten lardgas >eginsel ilie. Dit lyl in iew v< leiding le zes 'erziscl ran ruw len. iraier D rijsverdu ing, dat ras ,van ras dat g laid". Vol fordt hel pmst he aard: „1 n. Nede ker; di sstbaard' ig wordt et hogi ijsverho isis bek zes land januar jn Iran, -Arabië, Zij i ïwe olie rijs van inden n ijzen v ieproduc •De wred^ kettingrokende Cruella de Ville, die zo graag een bontjas van echt Dalmatiers-vel wil hebben. De kapitein, de kolonel en de sergeant, leiders van de reddingactie in „101 Dalmatiers' Nanny de huishoudster stopt het nest jonge Dalmatiers voor het slapen gaan nOg eens lekker

Leidse Courant | 1973 | | pagina 28