Hoe Jan Ligthart Merijntje Gijzen werd... 1 Chris en de kerstnachtmerrie Voor de eerste keer misdiender. Jan Ligthart als Merijntje Gijzen. Een lichte nevel omringt de boomtoppen in het Brabantse land. Een ont wakend dorp in lichte nevel en het rood van de zon op de daken van de boerenbehuizingen. Op het zandpad achter de dijk langs moet eens een klein blond jochie van een boerekar gesprongen zijn. Hij verstuikte zijn enkel. Het was Merijntje Gijzen uit de roman van A. M. de Jong, door de VARA vertaald in tv- beelden. Merijntje kan met zijn gewonde enkel niet alleen thuis komen. Hij moet boeten voor zijn ondeugendheid. De schuld drukt als een lo den last op zijn schou ders wanneer hij daar zit langs de rand van het zandpad. Had mijnheer pastoor niet gezegd, dat de dui vel altijd bezig was de goede bedoelingen van Onze Lieve Heer te doorkruisen? Bij Merijn tje won altijd de duivel het bittere gevecht tus sen goed en kwaad. Dan liet de engelbewaarder het zeker afweten? Dat vroeg Merijntje zich af, toen de stroper Kruik passeerde, een gedron gen figuur, een natuur mens, die van Janekee de bons had gekregen en pure koppigheid uit straalde. Hij ziet Merijntje, raapt hem op als een gewond hert en draagt hem in zijn sterke armen naar het dorp. Thuis gekomen schrikt Merijntje van de hartverscheurende kre ten van zijn moeder, die op dat moment een kind baart. De Kruik legt Me rijntje te rusten. De vriendschap tussen kind en stroper is gesloten. De VARA-tv-serie is op gebouwd uit elf delen van elk vijftig minuten. Op nieuwjaarsdag komt de eerste aflevering op het scherm. Regisseur Kees van Iersel is drie jaar bezig geweest d? boeken te bewerken. Uit de acht stuks koos hij de verhalen „Het verraad", „Flierefluiters opont houd", „Onnozele kinde ren" en „In de draai kolk". Uit niet minder dan 272' jongens koos hij tenslot te als Merijntje de 10-ja- rige Jan Ligthart uit Steenbergen. Zijn dorps genoot, de 13-jarige Koos Gorissen, speelt de rol van de oudere broer Ar- jaan. Jantje Ligthart is de zoon van de leraar biologie aan de Steen- bergse MAVO. Deze stemde er schoorvoetend Jan Ligthart als Marijntje Gijzen en Piet RÖmer als Flierefluiter. in toe, dat zijn zoon Me rijntje zou spelen voor de tv, ofschoon Kees van Iersel met klem verze kerde, dat Jantje veel heeft van Merijntje, zoals A. M. de Jong hem in zijn boeken beschrijft. Vader Ligthart stemde toe, als regisseur van Iersel hem de garantie zou geven, dat zijn zoon uit de publiciteit zou blijven. Verraad De andere belangrijke spelers Leo Beyers als de Kruik, Piet Romer als de Flierefluiter. Paul Brandenburg als Simpe le Fons, Andre' van den Heuvel als Merijntjes vader, Kitty Jansen als Merijntjes moeder en Eric Plooyer als jacht opziener hebben stuk voor stuk dierbare herin neringen aan de opna men en aan de jongste acteur. Leo Beyers vindt de Kruik een rol die je vol ledig in beslag neemt. „Je wordt of je wilt of niet zelf een geïsoleerde. De samenwerking met. Jan Ligthart vond ik uniek. De jongen is oor spronkelijk. zonder ma niertjes. Hij heeft een grote indruk bij me ach tergelaten. De figuur van de Kruik, die A. M. de Jong op papier heeft gezet, is enorm boeiend. Hij is een ruwe bolster blanke pit-figuur. Een sbhuwe onbegrepen man die vriendschap sluit met een kind omdat dat kind hem begrijpt. Hij durft tegen het onschul dige wezentje te praten. Het noodlot is dat het kind de Kruik tenslotte onbewust verraadt. Op de kermis vermoord ik ■Janekee, het meisje waar ik verliefd op ben, en haar vrijer de knap pe 'Ollander. Het mes waarmee de moord is gepleegd wordt gevon den, maar niemand weet dat het van de Kruik is. Alleen Merijntje die, zich van geen kwaad be wust. roept: „Moar da's 'et mes van de Kruik." Dan keren alle gezichten Paul Brandenburg als simpele Fons Vissen met de Kruik. Leo Beyers en Jan Ligthart. zich naar Merijntje. Er gaat een gemompel door de omstanders, de mare chaussee begrijpt het. De Kruik is verraden. Zo eindigt Merijntjes eerste kennismaking met het leven van de grote mensen, waarin hij als een argeloze vlinder rondfladdert en zijn tere vleugels schroeit. De tweede volwassen vriend van Merijntje is de Flierefluiter. Een lan ge, breedgeschouderde, broodmagere vent. Hij- heeft voeten als zeilsche pen, handen als kolen schoppen. Zijn hoofd is eigenlijk te groot voor zijn lange lichaam. Zijn gezicht is uiterst bewe gelijk en vol plooien, precies een rol voor Piet Romer. Piet Romer: „Jan Ligt hart is voor mij Me rijntje. Zo had ik me hem voorgesteld. Een joch met helblauwe ogen, waar je week van wordt als je er lang in kijkt en met stroblond haar. Een spontaan manneke waar het lang niet altijd makkelijk mee acteren is. Als ac teur ben je gewend aan tegenspel. Je maakt bij je collega gevoelens los waardoor hij tot een top prestatie kan komen. Als het tenminste klikt. Bij Jan wek je die bepaalde gevoelens niet op. Hij zegt zijn tekst en doet verder normaal, zoals hij thuis, op school of waar dan ook doet. Hij kan plotseling worden afgeleiddoor een vlin der. Hij loopt er achter aan en vergeet de serie. Op zo'n moment moet je geduld hebben. De opna men waren geweldig. Jan was constant in de weer om ons van siga retten en fruit te voor zien. Nee, verwaand is hij niet. Gewoon een lek kere knul van tien jaar. Ik heb lange gesprekken met hem gehad. Nog al tijd kom ik bij zijn ou ders over de vloer. Erg geschikte mensen. Zij zullen er zorg voor dra gen, daar ben ik zeker van, dat Jantje geen schadelijke gevolgen on dervindt van zijn eerste tv-avontuur. Mijn kinde ren hebben ook gespeeld en er ook nooit last van gehad. Het kan best, als" je' ze als ouder maar goed begeleidt." Simpele Fons Paul Brandenburg, Sim pele Fons, is de derde oudere figuur waar Me rijntje mee te maken krijgt. Alle kinderen van het dorp plagen Simpele Fons, de geweldige reus, sterk als een leeuw, maar bang als een we zel. De goedaardige idioot die zijn kracht niet kent en die op elke bedreiging van wie dan ook als een haas vlucht en om genade smeekt als een kind. Simpele Fons is een merkwaar dig, onbegrijpelijk we zen. Geestelijk is hij na zijn vijfde jaar niet meer gegroeid. Lichame lijk is hij een atleet, zwaar gebouwd, brede schouders en een enor me borstkas. Paul Brandenburg ver telt hoe Simpele Fons op een dag door Merijntje in bescherming wordt genomen tegen een aan tal kinderen die hem pesten. „Hierdoor be schouwt hij zijn kleine weldoener als een held. Hij is niet meer van hem weg te slaan. Alles doet hij voor zijn kleine vriend, die op zijn beurt de baas over de Simpele speelt. Paarden zijn de grote passie van Fons. Voor geen paard is hij bang. Schichtige, op hol geslagen paarden wor den dadelijk kalm als Fons ze toespreekt, ze over de neus streelt." In het verhaal wordt Fons zich bewust van zijn sexualiteit. Hij wordt verleid door vrouw Koppenolle. Daa na graaft hij zijn eige kuil. Hij verkracht cej meisje. Paul Brandenburg vin Jan Ligthart een gewi dige collega. ..Hij hoi de er zo bij dat je vaa vergat met een kind maken te hebben. scène langs een riv aan het opnemen. Of eens was Jan verdwi nen. Wat was er beurjl...? Jantje had krab opgemerkt in de vier en was daar zondcj erbij na te denken nad toe gelopen. Dan den^ je, ach het is De repetities werden gd houden in de Koningi zaal bij Artis in Amsteij dam. Dat had Kees a Iersel expres zo ge zen, omdat Jan en Kooj dan na de doodve moeiende tekstrepetitie zich tussen de wik beesten konden uitleve Naar hartelust werd i na sluitingstijd met dfi beroer beesten gedold. In Zegge, gemeente Rui phen, wachten alle ners met spanning op d| eerste aflevering van dj serie. Vele huisjes wen den gefilmd en sommigi burgers waren figuranl ten. Op het kerkho wordt de Kruik gearre^ teerd. De serie eindigt op hej moment dat het gezit Gijzen naar Rotterdam verhuist en Merijntje fa brieksarbeider wordt. Og een zonnige lentemorgeri toen de leeuweriken vrol lijk hun lied kweelden! stapte Merijntje bij hej krieken van de dag ach ter zijn vader aan naaJ de fabriek. Hij is trot] en straalt van vreugde! Met een slag slaat de fa] briekspoort achter hem dichten MerijntjJ had er geen vermoeden van dat hiermee de deui van zijn jeugd achten hem in het slot was gel vallen. fchend m Een jongetje, de 13-jarige Chrisje, wordt op kerstavond door zijn vader op de trein ge zet. Hij begrijpt dat niet. Hij wil ook hele maal niet. Net nou het thuis gezellig begint te worden. Zijn vader troost hem. Hij mag zolang naar oma toe. Dat heeft iets met Kerstmis te maken. Bij oma heeft hij het toch altijd leuk gevonden? Even later zit Chrisje in de trein, niet echt, maar op het scherm, op Eerste Kerstdag, Ned. II, tussen 7 en 8 uur 's avonds. Het is een soort -boemeltrein, waarin hij van het ene avontuur naar het andere rijdt. Harry Geelen, dezelfde man die Oebele en Hame ien in rep en roer zette, plaatste nu ook deze trein in een speels spoor, toen de KRO hem vroeg om voor de kerst een tv- spel op te diepen uit zijn ongebreidelde fan tasie. Er moesten vooral veel liedjes inzit ten, het liefst liedjes met een vleugje kerst erin. Harrv deed zulks vlug en vederlicht, alsof de kerstengel hem hoogst persoonlijk het idee is komen aanreiken. Chris en de Kerstnachtmerrie heet dit spel. Chris heeft het niet gemakkelijk op deze merkwaardige treinreis. Zijn fantasie gaat hem parten spelen. In die trein zitten aller lei reizigers en die gaan allemaal een rol spelen in de verhalen, die Chris rond hen weeft. Zijn oog valt op een man (Ferd Hu- gas) in die trein. Chris vindt hem een echt boevengezicht hebben. In de ogen van Chris en ook op het scherm verandert de coupe in een gevangeniscel, waarin die boef volgens Chris thuis hoort. In die cellen zitten allemaal mensen, die niet naar huis mogen en net als Chris de kerst niet thuis kunnen vieren. Die boef blijkt een bekla genswaardig mens te zijn en eigenlijk ook een erg aardige man. In een scenelje met deze boef komt dat er heel duidelijk uit. waarna het scenetje uitmondt in een liedje, dat gaat over de eenzaamheid van de ge vangenen, voor wie het kindje ook is gebo- Rond elke passagier in de trein speelt een' tafereeltje, dat afsluit met een liedje, waarin men iets van de kerstgedachte te rug vindt. In de trein zitten Lex Goudsmit als een heer met krant, Mieke Bos als een moeder met haar dochtertje en Rita Corita als een echte mevrouw. In dit spel en in dit spoor maakt Chris een ontdekkingsreis in mensenkennis. Want Chris droomt en fantaseert maar door. In tien taferelen ziet Chrisje (rechts) duikt ineen voor de conducteur hij de mensen zoals hij denkt dat ze zijn en Lex Goudsmit. zich in werkelijkheid gedragen. Het ar goed, dat aan het eind van de reis ma gereed staat om hem op te van- Chris noch de kijker hoeven zich overigens zorgen te maken, want hij blijft de gehele reis door in goede handen van Harrv Gee len, die al in heel wat fantasierijk tv-ver- tier de hand heeft gehad. Hij kan met zijn bedenksels alle kanten uit en dat deed hij ook in zijn beroepen. Na studie Nederlands dook hij in het cabaret en via de dans in het reclamevak voor het schrijven van tek sten, die als STER-spots regelmatig op het scherm verschijnen. Het liefst schrijft hij liedjes waarop kinderen kunnen dansen en springen en tovert hij met gekke situaties barstensvol beweging. Intussen manifes teert de kinderlijke man Harry zich als een kind van deze tijd. Zijn fantasieën gaan zelden de perken van het alledaags gebeu ren te buiten. Hij staat met beide benen in de wereld van vandaag. Als reclameman is hij trend-gevoelig, zoals dat in die kringen heet. Hij voelt zijn tijd goed aan en dat vindt men weer terug in alles wat hij op papier zet. Voor kinderen schrijvend behoeft hij niet op zijn hurken te gaan zitten. Hij laat de dingen gewoon gebeuren zoals het bij de grote mensen ook gaat. Alleen vertelt hij het in simpele woorden na. Dan begrijpen de kinderen het soms nog eerder dan de volwassenen. Net als het kind reageert Harry impulsief op wat er om hem heen gebeurt. Hij heeft een sterke voeling met de geest van de tijd, met de dingen van de dag. Hij verwerkt prompt in tekst en spel wat er om hem heen gebeurt, zodat hij hiel en daar voor warhoofdig wordt gehouden, in elk geval door de directie van het adver tentiebureau PRAD, dat hem om die reden de laan uitstuurde. Hij deed dingen waar van die heren vonden, dat je ze niet kunt maken. Intussen weten de kinderen beter. Zij doorzien namaak, zij houden niet van net echt, zij willen het echte, het directe, het ware. En daarom komt Harry Geelen voorlopig niet uitgeschreven. Hij houdt het leven in de brouwerij, springt spontaan in wat hem nu beroert zonder bedenkingen over hoe het zal aflopen. Zo heeft Bram van Erkel, die dit moderne kerstspel regis- i i seert, ook met hem gewerkt. Niets is sim- Links twee reizigers. Rita Corita en pe|er dan Een goed jongenskoor te nemen en dat onder een bekwame directie wat i de gedachte van Chris komen de treinreizigers in de gevangenis terecht kerstleisen te laten zingen. Dat wil er altijd wel in. maar dat is erg voor de hand lig gend. De kijker wil ook geboeid worden door gebeurtenissen, zeker de jonge kijker, die voor elk boek of spel maar een beoor deling heeft, n.l. de vraag: gebeurt er wat Wonderbaarlijk Bram van Erkel: Harry was onmiddellijk in. Toen onze gedachten nog stil stonden, reed in de zijne de trein al rond. Harry ziet direct van alles en nog wat gphpnr»=n soms zelfs meer dan in de tv-studio moge lijk is. Dan schrap of herzie ik een en an der. Dat geeft bij Harry nooit een pro bleem. Die laat mij mijn gang gaan. In dit spel over Chris zit een heel wonderbaarlij ke afloop. Die verklap ik niet. Daar heb ik niets aan veranderd, omdat dat met Kerst mis te maken heeft. Zoiets kan Harry al leen maar bedenken. Harry heeft niet voor niets een jongetje deze treinreis laten ma ken. Hij had ook een meisje kunnen kiezen. Een meisje heeft volstrekt niet minder fan tasie, maar zij denkt romantischer. Dan zou het verhaal minder avontuurlijk zijn geworden. Het leuke in de liedjes van Har ry vind ik, dat hij daarin de gevoeligheden- verwerkt, die je als kind hebt. In ee geitje kan hij de hele sfeer van de kinder wereld oproepen. En dat alles schrijft hij dan ook nog in een heel gewone taal, waar in hij woorden gebruikt, die los eigenlijk niet kunnen, maar in het geheel passi precies zeggen wat het kind in hem be doelt. Die liedjes staan op maat in de lodieèn, die Joop Stokkermans erbij ge schreven heeft. Joop. die zelf aan de pi; zit in het bandje dat deze muziek bij het spel maakt, schrijft heel simpele, gezellige muziekjes, maar geeft in tenminste elk liedje wel een passage weg, die ik onverge telijk en vindingrijk vind". Henk v. d. Velde tovert alle twaalf liedjes uit de gouden keeltjes van zijn kinderkoor tje en Bram van Erkel leende de 13-jange Rainoud van het koor van Paula vai phen voor de hoofdrol. Rainoud heeft een mooie stem, maar zingt nog ongekunsteld, zonder zangtechnische foefjes, die van het kind een gedisciplineerd zang-automaatje! kunnen maken. Zo rijdt Chris de kerstnacht in. In een trein met mensen die hem droef stemmen en soms blij. Een avontuur dat buiten de da gelijkse proporties treedt, net als Kerstmis. De zwaï die hij s

Leidse Courant | 1973 | | pagina 26