(ristallen vogels in de nacht )73 guitige kerstpuzzel KERST PUZZEL Kleurwedsfrijd KERSTMIS AKEI N LF LOME EVEN Zo op het eerste gezicht zijn het stuntelige teksten die u in deze puzzel ziet. Heeft ie mand in een roekeloze bui zulke onder schriften gemaakt?. Het is natuurlijk met opzet gebeurd, want bij nadere beschouwin gen ziet u wel dat bij elk woord .de eer ste letter ontbreekt. Waarom werd dit gedaan. Heel eenvoudig: met liet terugbrengen van die verdwenen letters komt de oplossing. Elk groepje dat u ziet waarbij, een tekst staat, vertegen woordigt een woord van de oplossing. Dus de ezel met het jongetje (een woord) het meisje dat 13 x 7 uitrekent, de dames die naar de hengelaar kijken en de twee heren in het gras. U let maar op de teksten. Nu zal de kreet van liet meisje geen moeilijk heden geven. Ze rekent uit en roept een-en- negentig. De eerste drie letters die ontbre ken zijn dus E-E-N, waarmee u het woord „Een" vormt. Maar andere gevallen zijn soms moeilijker. Bij de dames wordt het een woord van acht letters; u ziet immers acht woorden waarvan de eerste letter ontbreekt. Zo „leest" u alles van links eronder en u gaat door op de rechterzijde van de puzzel. Let ook op de komma's en uitroeptekens. Maar u bent er nog niet. Want u heeft bemerkt, dat we het woord ..kerst" op de gespikkel de kerstbal oversloegen, evenals „zijn" achteraan. En ook dat er tussen de henge laars en heren in het gras oen blanco kerstbal zit. In deze witte kerstbal nu (met zo n sterretje) moet een van de woorden- komen die u ergens anders in do puzzel op een gespikkelde bal ziet staan. Wat zal het worden? Feest? Ander? Kaarslicht? U zoekt er een uit en Iet natuurlijk op het zinsverband. Streep dit woord door op de gespikkelde bal en vul het in op de blanco bal, waar het volgens u hoort. Het eerste deel van uw oplossing gaat dus worden; woord dat u vindt onder ezel. woord bij meisje, woord bij dames, woord op bal (door u ingevuld) met ster en woord bij pratende heren. „Kerst" en „zijn" ver vallen en komen weer ergens anders. Een leuk werkje; gekke dingen ook die u tegen komt en die misschien wat mal en vreemd aandoen in de vredelievende kerstsfeer, maar wat er uitkomt is iets gezelligs en nog waar ook. Hoe gaat het luiden? Lever uw oplossing in voor 30 december bij het bureau van onze krant. Voor de goede op lossingen zijn prijzen beschikbaar van 75,-ƒ 50,- 25,-en 10,-. het hoge noorden ademt een nge winter over de bevroren De wind valt er van de tte bergen op de wijde vlak- de koude hangt tussen arte bomen met besneeuwde tken en ligt om de hutten van., rrs en herders. Als de bleke wil schijnen hangt een drup- aan een tak te aarzelen, ir nog voor hij kan vallen, eft de strenge vorst hem al ;en kristal bevroren. Er han- ijsnaalden aan de bomen en inzende pegels aan de dak- n de hutten. Maar wat ïittert daar als geslepen door- :htig glas? Een stil vogeltje? in die koude dagen trekken ■rs naar bos en veld. Pelsja- die handelen in bont en djagers die het vlees kruiden pekelen. Maar in lang vervio len keken jagers daar naar de kristallen vo- s. Je moest een scherp oog bben om ze te ontdekken, die geitjes, doorzichtig en glan- id als glas te midden van een wereld vol geschitter, ms vond de jager zo'n roer- is diertje, ineengedoken op ijsbank of neergestreken op tak. Dan sloop hij zachtjes lerbij, nam het voorzichtig in hand en bracht het vlug naar Daar legde hij de vogel, op levenloos kristal leek, in ronde, stijve doos van chtig bewerkt en gekleurd een doos, die alleen maar de om er ijsvogels in te la- slapen. Daarbinnen bleven vachten, glashelder en stil dat de witte winter was ver door de lente, die alle nen volhing met sluiers van 'htgroen blad. Ze sliepen in doos nog langer: totdat de Ie was opgevolgd door de rme zomer vol zon en geuren- bloemen. Als de zomer daar het hoogtepunt is gekomen, i breekt de dag aan waarop zon niet ondergaat, maar ook de nacht blijft schijnen met ilkleurige stralen, in de dagen van weleer die ste middernachtzon aan de mei bleef staan, was er feest alle jagers maakten hun ron- slijve leren dozen open: de [eitjes kozen de vrijheid en jagers keken verheugd toe, ze nu, schitterend in alle uren van de regenboog, hoog de lucht bijeen kwamen en 'lijk kwetterend wegvlogen, middernachtzon tegemoet, mensen in de steden, meer r het zuiden, kenden de ver in over de doorzichtige vo- heel goed. Maar nooit zou land er een vinden, als hij ft de ijzige bossen introk. du hij er één fonkelend fluitend kunnen zien wegvlie- als hij niet op het hoogte- it van de zomer dat feest van middernachtzon bij de hut een jager kon meemaken, mensen in de steden zagen i vogeltje dan ook nooit. En en geloofden niet eens aan n bestaan. zoon van een pelsjager was de zomer naar het zuiden ge kken or" ontvachten van vadc stad te verko pen. Die zomer vond hij in de stad een bruid. Het hep al tegen de herfst toen hij met haar trouwde in het huis van haar ouders. Maar nu werd het tijd om weer terug te keren naar het hoge noorden. De jonge bruidegom moest met zijn vader op jacht en hoe langer hij de reis uitstelde, des te gevaarlij ker en kouder zou de tocht zijn. De jonggetrouwde vrouw treu zelde met haar vertrek. Wie weet hoeveel jaren het zou du ren voor zij haar ouders en vriendinnen terug kon zien!' En zo was het al winter met heel korte dagen, toen het jonge paar de reis aanvaardde. Kort voor kerstmis kwamen zij behouden aan bij de oude jager en zijn vrouw. Kerstmis is een dubbel feest in het hoge noor den: de mensen vieren er niet alleen de geboorte van Christus, maar ook de feesten van Sint Lucia, de heilige die waakt over het licht. Want zo goed als het daar midden in de zomer hele maal geen nacht meer wordt, zo gebeurt het er midden in de winter, dat het helemaal geen dag meer wordt. Dan steken ja gers en herders grote vuren aan en hun vrouwen brandt.-. in de hutten al hun lampen en kaar sen om de lieve Lucia er aan te herinneren, dat zij de zon weer gauw moet terugbrengen' Door het duistere land kwam de jonge man met zijn bruid op de slede, aanrijden langs vreugde volle vuren. Trots voerde hij haar naar binnen in de hut van zijn ouders, waar de balken de gele schijn van lampen en de rode gloed van vuur opvingen. Het stralend licht en het zoet geurend berkehout in de haard- verwarmden de jonge vrouw even hartelijk als het welkom van de vader en de moeder van haar man. In een bed dat ge dekt was met bontvachten rustte zij uit van de reis. Maar in de volgende dagen maakte de zoete geur van het brandend berkehout plaats voor geuren uit de pannen van de ja gersvrouw. De bruiid keek toe hoe hier brood en pastei gebak ken werd, hoe vis lag te rooste ren en vlees te braden, hoe ge droogde groenten en vruchten voor de kostelijkste spijzen kun nen dienen. De jonge vrouw deed ijverig haar best dit alles te onthouden, want zij wilde voor haar man een even goede jagersvrouw worden. Op de grote Luciadag, toen de zon geen enkel schijnsel meer liet zien, vierden zij in hun hut het kerstfeest, zo plechtig als in een kerk, maar ook zo vrolijk als op een bruiloft. Want cfe bruid had er haar stadse trouwjapon voor aangetrokken en het kroon tje van dennetakjes opgezet, zoals dat voor een bruid paste. De verre buren kwamen in hun sleden met fakkels aangereden om gelukwensen en geschenken te brengen voor het jong ge trouwde paar. Bruid en bruide gom straalden en keken elkan der vol liefde in de ogen. Pas op de avond van die dag. toen de buren weer de tocht naar hun huis en haard gingen maken, zag de jonge vrouw voor het eerst, als bij toeval, de ron de, hoge leren doos van de kris tallen vogeltjes staan: naast het bed van de ouders, in de hoek van het alkoof, achter een be werkte boog Vader en zoon waren buiten be zig met de sleden van de gas ten, zij hadden er hun jakken en laarzen van bont voor aange schoten. Ook de moeder was, gehuld in haar pels, naar buiten gegaan. De jonge bruid bleef in haar feestgewaad even alleen. Haar hoofd was licht van geluk, de wijn had haaar overmoedig gemaakt, zij trok de doos uit de donkere hoek, zette hem op de drempel en knielde er bij neer. Natuurlijk geloofde zij aan het bestaan van de kristallen vogels. Nu zij het wonder van de liefde had leren kennen, wist zij datje in alle wonderen kunt geloven. Maar dit bruidje wilde de won deren waarin zij geloofde, ook zien. Daarom keek zij immers voortdurend naar haar echtge noot'. Terwijl allen daarbuiten in de bijtende koude bezig waren, maakte het meisje de doos open: op de bodem schitterden vier onbeweeglijke, doorschij nende vogeltjes. Had zij nu de deksel maar onmiddellijk geslo ten? Maar zij strekte de hand uit en raakte ze aan. De warmte van haar hand en de gloed van licht en vuur in de hut wekten de kristallen vogels.Zij strekten hun vleugeltjes, rekten hun kopjes en fladderden op uit de diepte van de leren doos. Fonkelend als kleurige juwelen schoten zij door het vertrek, juist toen de buitendeur openging. De jonge echtgenoot kwam huiverend bin nen. In het verblindend licht zag hij eerst zijn lieve vrouw en hij lachte. Maar in een flits schoten de bonte kristallen vogels over zijn hoofd, doken onder de bal ken boven de deur door naar buiten en verdwenen de pool nacht in als sterren van een vuurwerk. Verbijsterd keek het jonge paar ze na!'En vol ontzetting zagen buiten de jager en zijn vrouw, wat zij alleen maar 's zomers in de midder nachtzon konden zien- Toen zij weer binnenkwamen en de deur gesloten hadden, vonden zij de bruid in tranen bij de lege, zo mooi bewerkte doos. „Zij zullen omkomen in die bit tere kou", snikte ze. De bruide gom voelde woede in zich opko men, hij ontdekte voor het eerst een gebrek in zijn vrouw; zij was nieuwsgierig/ Het gezicht van de oude jager verstarde. Wat hier gebeurd was, moest ongehoord genoemd worden. De zeldzame kristalvo gels zouden onmiddellijk dood- vriezen, nu zij in hun onbe- schermde zomerpracht aan de poolnacht waren overgeleverd. Maar de moeder wist de twee mannen terstond te bedaren en het meisje te troosten. „Gelukkig is onze nieuwe doch ter nieuwsgierig", zei ze, „an ders had ze nog niet zo goed ge zien en onthouden, hoe een ja gersvrouw het kerstfeest voorbe reidt. In deze korte dagen heeft zij al geleerd hoe ik brood en pastei bak, hoe wij vis en vlees roosteren en braden, hoe ge droogde groenten en vruchten geweekt worden. Zonder nieuws gierig te zijn, zou zij het ver schil nog niet kennen tussen ber- ke- en dennevuur, tussen een vosse- en een wolfspels. Kortom zij zou nog niet getoond hebben, wat een uitstekende jagersvrouw zij worden kan". De jonge vrouw kuste de moe der. Het hart van de vader be daarde en dat van de bruidegom smolt. Die winter ging niet voorbij, voor de jager en zijn zoon ieder nog twee kristallen vogels had den gevonden. Dus weer vier en „geluk voor ieder van ons" zei de jonge vrouw dankbaar. De doorzichtige vogeltjes werden weer te slapen gelegd in de leren doos, maar de overmoedige han den en de nieuwsgierige ogen bleven er ver uit de buurt. Als de zomer op zijn hoogtepunt zou staan, en de middernachtzon voor het eerst bleef schijnen, dan zouden zij allen samen die vier vogels loslaten, om ze kwet terend te zien wegvliegen naar de kleurige stralen aan de hori zon. An Mac Gillavry Voor onze jongere lezers is een verhaal geschreven over kristallen vogels in de kerstnacht. Er hoort ook een tekening bii zoals ie ziet. Je kunt natuurlijk pas goed begrijpen wat er op staat als je het ver haal gelezen hebt. En als je dat zelf nog niet kunt is er vast wel Naam - iemand die wil voorlezen. Die tekening is zé gemaakt dat je hem goed kunt kleuren. En wat nog leuker is: we maken er een wed strijd van. De mooist gekleurde platen worden door ons bekroond met een fijne prijs. Wat moet je doen: Je knipt de plaat uit en kleurt hem zoals je maar wilt; met kleur- Straat potlood, viltstift, verf of wat je maar kunt verzinnen. Maak hem zo mooi mogelijk. Dan je naam, adres, woonplaats en leeftijd eronder invullen. En van jongen-meisje doorstrepen wat je niet bent. Stuur je werkstuk voor 8 januari op naar onze krant en schrijf op de en veloppe kerst-kleurwedstrijd. Zo spoedig mogelijk maken wij de win- naars en winnaressen bekend. WOOfiplaatS jongen-meisje leeftijd

Leidse Courant | 1973 | | pagina 23