SStoominjectie spaart benzine en motor WEGWIJS VERZEKERAARS WACHTEN MET PREMIEKORTING Beperk onnodig warmteverlies in de motor grotere veiligheid door snelheidsbeperking moef nog bewezen worden jTERDAG 22 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT ONDER REDACTIE VAN GUIDO HALLEEN Droog- boeketten: weer eens wat anders in huis Veel mensen denken bij droog bloemen aan de muffige boehet- ten uit onze grootouders tijd, die door nette huisvrouwen alleen werden aangeduid als stofnes ten. En dit alleen om de eenvou dige reden dat ze jaren achter een op dezelfde plaats stonden. Tegenwoordig zien we strobloe- men en aanverwanten eerder als aanvulling op het ruime assorti ment snijbloemen die het hele jaar door beschikbaar zijn. Nor maal hebben we al maanden tang asters en chrysanten ge schikt, en daarom ditmaal een droogboeket ter afwisseling. Droog materiaal kan uit de na tuur komen, zij het dat de vorst dit jaar al hard heeft ingegre pen. De wegbermen leveren doorgaans bereklauw, boeren- wormskruid, wilde peen en een groot aantal distels, waarvan een enkele soort, de blauwe zee distel als beschermde plant niet geplukt mag worden. Bloemenhandelaren hebben evenwel allerlei kleurig mate riaal. meestal uit verre landen geïmporteerd en daarom nogal duur. Maar natuur en eigen tuin samen kunnen echter meer dan genoeg opleveren. Droogbloemen kunnen gemakke lijk zelf verkregen worden door in het voorjaar strobloemen uit te zaaien, zoals strandlavendel, papierbloem (Xeranthemum an- nuum), Catananche, Acorcli- nium roseum en de eigenlijke slrobloem Helichysum monsta- Al deze soorten worden geoogst bij droog weer, voordat de bloe men helemaal open staan dan vallen de zaden na rijping niet uit. Bij nat weer oogsten bete kent dat het hart spoedig gaat schimmelen en de bloemen knakken. De bladeren worden dadelijk verwijderd en de bloe men worden bij kleine bosjes sa mengebonden en onderste boven opgehangen op een tochtige plaats in de schaduw. In de zon bleken de kleuren te snel weg. Na vier tot zes weken zijn de bloemen geschikt om. te worden verwerkt. Van belang is vooral dat de stelen goed gedroogd zijn. Ook eenjarige ridderspoor, distels en duizendblad kunnen op deze manier worden gedroogd. Beter aan de struik drogen de hortensia (Hydrangea), de zaad dozen van de klaproos, het juf fertje in 't groen (Nigella), ju daspenning en de druifjeshya cint. Grassen en zegge doen het ook prachtig en kunnen ro maar worden geknipt als zij hun za den hebben laten vallen, ofwel vóór de zaadvorming, zoals bij de gekweekte haver, gerst en rogge. Gekweekte straalhaver is ook mooi, evenals de zaadom hulsels van kleine zonnebloemen (Helenium), Rudbeckia, geite- baard en kogeldistel. De zwaardere soorten, als maïs kolven. pampaspluimen, artis jok, kardoen of zeedistel kunnen alleen of gecombineerd met slanke soorten in grote vazen worden gezet of in keulse pot ten. Mensen met veel tijd kunnen ook nog bepaalde droogtechnie- ken toepassen ols het drogen on der tapijten. Varens, beuhe- en magnoliabladeren lenen zich daartoe nadat zif in een glyceri- ne-oplossing zijn volgezogen (een deel glycerine op drie de len water). Dit moet gedaan worden als het blad nog niet af sterft, dus vóór de herfst, an ders wordt de glycerine niet meer opgenomen. Droogboeketten kunnen om praktische redehen het best hoog staan, op een kast, dres soir of schoorsteenmantel. De meeste vazen zonder water zijn niet stabiel, de gedroogde bloe men geven weinig mee, en kun nen vaak blijven haken aan kle dingstukken. Om de vazen te verzwaren wordt gedroogd wit zand gebruikt, terwijl een stukje oaseblok of kippegaas zorgt voor het vastzetten van de ste len. (Er zijn trouwens andere plaat sen waar men met droog bloe- menmateriaal kan spelen: zoals aan de hals van een fles, aan het oor van een tinnen of kope ren koffiekan, e.d. waarbij de schikking zoveel mogelijk de lijn van de gebruikte container moet accentueren. Daarbij kunnen wortels van struiken en bomen ook erg decoratief zijn. evenals een grillige tak of welk ander weggooi-materiaal ook.) Vroeger werden droogbloemen kroontje tegen kroontje tegen el kaar geplaatst, zodat men een soort bloeiend heuveltje kreeg. Momenteel zoekt men liever een soort eenzijdige schikking met de ijlste grassprieten als uiter sten. Dan wordt stelselmatig het grover materiaal naar beneden en naar het centrum gewerkt, met bijvoorbeeld zegge, lupine zaaddozen, aren van weegbree, om te eindigen met de platte en ronde vormen tn het midden. Onder, liefst wat overhangend naar voren, homi dan een blik vanger in de vorm van een zil verdistel, duizendblad of de klei ne aardbei-mals. Een werhje dat geduld vraagt. Dan is succes ge waarborgd. 00-20.1 dinsda 14.30- Overlj 15—19.1 .5—19.1 0—19.: TECHNISCHE TIPS VOOR ZUINIG RIJDEN Zorg dal het lucht - filter schoon is en verwissel het filter opgezette tijden oat de ontsteking! maken en Sijstellen «contactpunten van de bouóies is 0 znnafgestelc|noodzakelTik i or Een rijlempo van 2/3vandemaximum- I snelheid houdt het benzineverbruik hoger" nj tempo. mede «*t>urar.« c °!«k Kontrc men ons hierover mee te delen bij de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren in Den Haag. Men achtte het ech ter nog vee! te prematuur om er nu al iets naders over te zeggen, temeer omdat het eveneens mo gelijk is dat het verkeer relatief wel veiliger kan worden, maar het aantal ongelukken toch even hoog kan blijven. Wat betreft de motorrijtuigenbe lasting een nog ontwijkender antwoord. Wel wilde men op het ministerie van Financiën kwijt dat er vele vragen binnengeko men zijn over het al of niet moeten betalen voor de autoloze zondag. Voor de rest geen offi cieel commentaar. De goede wil van de Nederland se automobilist is gebleken. Het merendeel houdt zich aan de ge vraagde 100 kilometer. Nu is het wachten op de gevolgen, in de stille hoop dat die gunstig zullen zijn voor diezelfde goedwillende automobilisten. Een flinke pre miekorting is nooit weg. En een belastingdouceurtje evenmin. Of zal het hier net zo gaan als vorig jaar in België, toen ver scheidene bedrijfsgroepen bij de minister protesteerden tegen de ingevoerde maximumsnelheid, Er was zelfs een petitie bij van chirurgen en garagehouders onzalige combinatie die zich bedreigd zagen in hun style. Hoe het ook zij: Ondanks alle verdriet om de energiecrisis, we lijken er een veiliger verkeer aan over te houden en dat is ook heel veel waard. heeft geleid is nog moeilijk te zeggen. Het cijfermateriaal daarover is er nog niet. Het eni ge wat we kunnen zeggen is dat het verkeersbeeld aanmerkelijk rustiger is geworden met alle voordelen van dien". Een zelfde antwoord krijgt men bij het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag, waar men nijver telt, maar nog geen conclusies heeft getrokken. ,,Het is er nog te vroeg voor. Er zijn teveel factoren die hierin een rol spelen", zegt men er. De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Drieber gen beschikt al evenmin over exacte cijfers van het aantal on gevallen. Over een maand zal er enig inzicht zijn en kan men voorzichtig wat conclusies ge trokken hebben. Wel is de me ning van de ongevallendienst. die echter op slechts 88 kilome ter rijksweg operationeel is, dat ze -,het rustiger hebben gekre gen". Wel is ook daar opgeval len dat de weggebruikers zich zeer gedisciplineerd gedragen. Stel dat inderdaad door een meer gedisciplineerd weggedrag het aantal ongevallen, en daar mee het aantal schadeclaims, aanmerkelijk zal afnemen. Zou dat dan niet moeten inhouden dat ook de premies van de «uto- mobielverzekering omlaag zou den moeten gaan? En nog een ander punt: Stel dat door de energiecrisis de wegen minder intensief bereden wor den, moet dan de motorrijtui genbelasting niet omlaag? Er is tenslotte nu al een proefproces aangespannen tegen ae belas tingdienst door iemand die vindt dat hij voor de autoloze zondag in elk geval niet hoeft te beta len. Wat betreft de automobielverze- kering daar is de eerste tijd nog zeker geen verandering in te verwachten. De premies van nu zijn gebaseerd op de ongevals- cijfers van 1972, daarbij ingecal culeerd de hoogte van mankos- ten, loonderving, smartegeld, ziekenhuistarieven. De premie hoogte berust altijd op een na calculatie, zodat van een moge lijke verlaging pas over geruime tijd, zeg in 1975, sprake kan zijn. Wel worden reeds zo half 1974 de gegevens, die dan bin nen zijn. verwerkt. Dat heeft het stoominfectiesysteem gemonteerd. De stoom wordt ge- otaatet in de koperen leiding, welke door het uitlaat spruitstuk jjOrdt gevoerd. Het water komt uit het reservoir (rechtsonder). De in oom wordt gevoerd naar het inlaatsysteem. Overtollig vocht vloeit 'r rug in het kleine bijr( onder v.l.n.r. klein elektrisch motortje, sproeier. oor 205 gulden inclusief 'jtTW exclusief montage, 'oa an uw auto 10 tot 15 pro ent zuiniger rijden. Deze ngelooflijke belofte doet e; e Britse firma Allard En- ineering bij aanschaf van stoominjectiesysteem *fdï Petro-Steam", dat nu ook i ons land op de markt is ebracht. We zouden deze 1 elofte zonder meer naast ns hebben neergelegd, in- ien het systeem niet reeds 5? 18.4 Bn paar jaar in Engeland BESPAAR BEMZINE met succes was toegepast. Zo hebben onze collega's van het ons verwante Britse dagblad The Guardian het systeem gedurende 20.000 kilometer getest. Hierbij bleek, dat de beloften niet „loos" waren. Naast een vermindering van het benzineverbruik kunnen als voordelen worden genoemd: het gebruik van gewone benzine in plaats van super, een meer vol ledige verbranding, een langer meegaan van bougies en uitlaat systeem en schonere uitlaatgas sen. Het was de Brit Sydney Bowes die twintig jaar geleden al ont dekte, dat zijn automotor op mistige dus vochtige och tenden hogere prestaties lever de. Bowes veronderstelde dat dit werd veroorzaakt door het hoge re vochtgehalte van de lucht, welke door de carburateur werd aangezogen. Vervolgens trachtte hij deze situatie kunstmatig te bereiken en daarbij vond hij te vens uit, dat het effect veel gro ter was, indien hij geen koud water, maar hete stoom ge bruikte. Die hete stoom verkreeg Bowes door vanuit een extra sprociwa- terreservoir een leidiinkje te trekken en dat enkele malen rond het spruitstuk van het uit laatsysteem te winden. Dit lei- dinkje voerde de nu verkregen stoom via het luchtfilter in de carburateur. (In het intussen verbeterde systeem wordt de lei ding dwars door het spruitstuk gevoerd). De motor reageert verbluffend op het stoom-lucht-benzine- mengsel. Er vindt 'n aanzienlijk betere verbranding plaats. De gevoeligheid voor pingelen neemt af. Dit laatste maakt het weer mogelijk benzine te gebrui ken waaraan minder anti-pingel- bestanddelen zijn toegevoegd: dus benzine met minder toevoe ging van lood. Men kan derhalve volstaan met gewone benzine, daar waar zon der stoominjectie met super ge reden zou moeten worden. Dit levert niet alleen 'n financiële be sparing op, gewone benzine is nu eenmaal goedkoper dan super), maar ook verkrijgt men een schoner uitlaatgas (er zit min der lood in). De verbeterde verbranding zorgt op zich al voor hogere motor prestaties, minder slijtage en schoner uitlaatgas. Die hogere prestatiemogelijkheden van de motor kan men natuurlijk benut ten door harder en feller te rij den. In de huidige situatie van benzineschaarste lijkt het zinvol ler de rijstijl ongewijzigd te la ten en dus zuiniger te rijden. In feite is het principe van Bo wes niet nieuw. Bij vliegtuigmo toren wordt al jaren een sy steem van waterinjectie toege past. Toen Bowes zijn vinding twee jaar geleden in Engeland onder de aandacht bracht, werd vooral de nadruk gelegd op de minder vuile uitlaatgassen. Aan het aspect van bezuiniging werd toen nauwelijks aandacht be steed. Naast de reeds vermelde test door de redaktie van The Guar dian is onlangs onder meer een testrapport verschenen van researchafdeling van de Britse onderdelenfirma Tudor. Het rap port vermeldt voor een Cortina 2000 GT een duidelijk verbeterde acceleratie en een toename va het motorvermogen van 60 tot 6 pk. Petro-Steam wordt in ons land geïmporteerd door Plus Speed, postbus 9084, Den Haag. tel. 070—542932; de prijs bedraagt 205,50. Driekwart van de in een au tomotor ontwikkelde warm te gaat verloren. Dat is erg jammer, want als die warmte (7500 kilocalorieën per liter benzine) toch nog benut zou kunnen worden, dan zou er een enorme hoe veelheid benzine bespaard kunnen worden. Het blijkt echter moeilijk warmtever liezen tegen te gaan. De motor ontwikkelt zoveel warmte,.dat het materiaal waar van de motor gemaakt is, kapot zou gaan, indien niet een flinke hoeveelheid van die warmte ifgevoerd zou worden. Een derde van de warmte verdwijnt via het koelsysteem, terwijl nog eens ruim een derde via het uit laatsysteem wordt afgevoerd. Een geringere hoeveelheid warmte wordt rechtstreeks door de motor uitgestraald. In feite resteert een kwart van de warmte in de vorm van be wegingsenergie die aan de kruk as wordt overgeleverd. Dit dan onder de meest gunstige omstandigheden. In de praktijk blijkt de motor niet steeds even goed afgesteld te zijn, waardoor het verbrandingsproces niet opti maal is en energieverlies op treedt. Toch zijn er wel methoden, wel ke het onnodig warmteverlies beperken. Op de eerste plaats is er de thermostaat in het koelsy steem. die voorkomt dat de mo tor te heet of te koud wordt. De thermostaat beperkt bijvoor beeld de koelwatercirculatie bij een koude start, zodat de motor Voor een aantal automerken is voor de winter een zogenaamde winterthermostaat te koop. Deze heeft een wat hogere aanvangs- temperatuur, waardoor de mo tor werkt op een hogere tempe ratuur, waarmee de koudere buitentemperatuur wordt gecom penseerd. De zelfdenkende ventilator spaart ook energie. Sommige merken zijn daarmee standaard uitgerust. Voor de overige zijn ze los te koop. Om de gewone ventilateur te laten werken is een gedeelte van de motoren energie nodig. In feite is deze ventilateur slechts nodig als de motor stationair draait of als de auto langzaam in een file rijdt. Voor het overige is de rijwind al voldoende om voor voldoende koe'ling te zorgen. De normale ventilateur draait echter ook dan. Dit kan voorkomen worden door de inschakeling van de ventilateur te regelen via een thermoschakelaar, zodat hij al leen werkt wanneer het nodig is. De normale knaldempers van het uitlaatsysteem bevatten keerschotten, die tegendruk ver oorzaken en zo extra energie vergen. Er zijn echter ook knal dempers zonder keerschotten, de zogenaamde absorptiedempers, waarbij de geluidsgolven worden opgenomen door speciale mate rialen; op die manier ontstaat geen tegendruk en wordt energie bespaard. Het geluid van derge lijke dempers is wel wat zwaar der dan dat van de gebruikelijke dempers. Hoe geringer de wrijving van de bewegende motorc' ge ringer de slijtage dient de motorolie. De I. echter de oliefilm zo dun gelijk te houden. De olie is b.j ten koude start wat dikker, de zogenaamde multigrade-olie echter niet. Er zijn ook nog andere moge lijkheden de wrijving geringer ie maken, bijvoorbeeld door be paalde toevoegingen aan de olie. Nadeel is echter dat hierdoor andere noodzakelijke eigen schappen van de olie worden aangetast. Dit is echter niet het geval met toevoegingen op basis van molybdeen disulfide. Derge lijke toevoegingen leveren wel een besparing van motorolie op en een geringe besparing aan benzine. De toevoeging is echter duurder dan de besparing als men de beperking van de mo- torslijtage buiten beschouwing laat. Een besparing die niets kost is het zich aanwennen van een be tere rijstijl; minder fel accelere ren, minder hoge maximum snelheden, kortom rustiger rij den. Daarnaast is een juiste af stelling van de motor een eer ste vereiste. uw AUTO KAN MINDER KOSTEN leen maar korte afstanden rijden is 'echt voor de auto want de motor •rvuilt tferk Maak daarom van tijd tot )d een lange rit op de grote weg. :N HAAG Nee, we mogen t mopperen. We hebben ons goed aan een sugges- gehouden als aan die van de kilometer snelheid. Nou ja, hebben er zelf dan ook wel it belang bij. Minder brand- erbruik, langer rijden met schaarse quantum motor- indstof. Er is nog een ander ig dat minder duidelijk in oog springt: De veiligheid de weg. Lagere snelheden, reactietijd, kleinere weg, minder hevige botsin- En dat is een aspect dat •ral Veilig Verkeer Nederland spreekt. tuurlijk", zegt de heer F. Paasschen van dat verbond. ian -wij zeer positief tegen- de instelling van de 100 ki lometer snelheidsgrens. Niet al leen dat de veiligheid er enorm door is toegenomen, maar het went de automobilisten aan een matiger snelheid. Zonder deze energiecrisis zou de minister van Verkeer en Waterstaat toch wel tot snelheidsbeperking op de autosnelwegen zijn overgegaan tegen de vakantietijd, maar nu zijn we er beter op voorbereid. Jammer is alleen dat achter deze snelheidsbeperking geen goede voorlichtingscampagne staat. Nu is er een gunstig kli maat rond die 100 kilometer; nu zouden de automobilisten op alle gunstige aspecten van die snel heidsvermindering gewezen moeten worden. Of deze snelheidsbeperking ook reeds tot minder ongevallen

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13