Militair „beeldhouwt" in vrije tijd aan collectie kaarsen Geen zee te hoog voor reddingsboot Als we zouden denken, dan bleven we thuis! J PAGINA 12 LEIDSE COURANT 150 graden en i 28.30 tot 19 uur voor kinden ematuren (alleen voor ouders t. t/m vr. 18.30 tot 18.45 uur. zo. 15.30 tot 15.45 uur. Wanne >r ernstige patiënten doorlope toek wordt toegestaan, kan ifdverpleegkundige hiervoor sj le kaarten verstrekken, rloskunde en gynaecologie: d£ DO—11.30 uur en 15.00_20.00 ut eroek. behalve voor op woensdag geo /oor deze patlënter bezoekuur van 19.0 lamnfcicllng: dag. 15.30-17.00 ui 18.30—20.00 uur. Kinderen tot r kunnen wegens mogelijk inte •evaar helaas niet op bezoek k avondbezoek Is uitsluitend h d voor de echtgenoten. Allee voor de echtgenoot of één bezoek®* van 19.00-20.00 uur. van ouders): ma., woe., vrij 18.30-fU 18.45 uur, za. en zo. 15.30—15.45 uuitl Kinderkliniek: zaal 22, 23 en 24. OiM ders: dag. 10.30—11.30 uur. 14.30-H 15.30 uur. 18.15—19.00 uur. OverlgH bezoekers: ma. tot en met vri I 18.15—19.00 uur. za. en zo. 14.30- 15.30 u. Zaal 60: alle bezoekers ma. tot en met vrij. 18.15—19.0 uur, za. en zo. 14.30—15.30 uur. Zat 51 (baby's): alleen voor ouders dag. vanaf 10.30 uur. >n na kliniek: 3e klas 13.30—14.30 kunde: dag. behalve dl. IS. 15—19.0 aal uur. dl. 13.00—14.00 uur. za. en zo tevens 14.30—15 30 uur. Op de afdeora llng kindergeneeskunde kunnen kin oor deren beneden de 12 Jaar niet war rUÊ den toegelaten. Oiaconessenhuis: dagelijks eerste kla van 11.00-12.00, 13.15-14.00 ei 18.45—19.30 uur: tweede en derd klas 13.15— 14.00 en 18.45—19.30 uut Kinderafdeling dagelijks van 14.00- 19.00 uur. fc 18.00—19.00 uur: 2e klas 13.30—15.3 en 19.00—20 00 uur. Alphen Ziekenhuis Rijnoord: dagelljk M (ook zondags) le en 2e klos vai 10.30—11.00 uur. van 14.00—15.0 uur. van 1S.00—19.00 uur: 3e klas van 14.00—15.00 uur. van 18.00—19.3 uur. Kraamafdellng van 14.0015 0 uur. van 19.00—19.30 u.. alléén voo OOI echtgenoten. Kinderafdeling: va ril 14.00—15.00 uur. van 1S.0U-IS.30 u lr dinsdag en donderdag nlléén voo an vaders. Kinderen beneden 16 Jaa Op 14 oktober van het jaar 1824 woedde er zo'n zware verdronken zijn. Het moeten er storm Jangs de Nederlandse kust dat niet minder dan ze- vele duizenden zijn geweest, ventien schepen strandden. Daarbij sprong het geval van Het is bovendien niet ondenkbaar '75È.VP-. het fregat „De Vreede" naar voren. Het schip was, ko mende van Nerva, op de Haaksgronden bij Den Helder vastgelopen. Zeven inwoners van Huisduinen sprongen in een kleine vissersvlet, in een poging de branding te trot seren en het gestrande fregat te bereiken, maar de vlet werd teruggeslagen en verschillende roeiriemen gingen in het zeegeweld verloren. De roeiers Arien Kramer en Cor- nelis Zuydewind reden te paard naar het dorp om andere riemen te halen, bonden deze vast aan de staarten van de paarden en keerden in galop naar de vlet terug. Drie van hun metgezellen konden niet de kracht opbrengen om opnieuw de branding in te gaan. Hun plaats werd door drie andere Huisduiners ingenomen, waarop de notedop een nieuwe poging ondernam. Met elf schipbreukelingen van „De Vreede" keerden ze behouden terug. De kapi tein, de stuurman en de bootsman waren op het wrak achtergebleven. Voor hen waagden de Huisduiners een derde reddingspoging. Ook deze laatste schipbreukelingen waren met hun redders al een goed eind op weg naar de veilige wal toen de vlet door een grondzee werd gegrepen en kenterde. Alleen opstapper Reindert Willemsz Kruk overleefde de ramp. De andere redders en de drie gered den vonden de dood in de golven. Deze ijselijke gebeurtenis zou voor Nederland historische ge volgen hebben. Zo groot was de algemene verontwaardiging dat de ramp aanleiding werd tot de oprichting van twee reddings maatschappijen tegelijk: de Ko ninklijke Noord- en Zuid-Hol landse Maatschappij te Amster dam en de Koninklijke Zuid-Hol landse Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen te Rotterdam. Beide organisaties bestaan nog steeds in volle bloei en vieren de komende maanden hun 150-jarig bestaan met een reeks van gecombineerde evene menten, onder meer een concert op vrijdag 28 december in de Rotterdamse Doelen waar het Urker Mannenkoor, het Scheve- ningse Vissersvrouwenkoor en het Volendams Operakoor optre den. In november van het vol gend jaar wordt in het Scheep vaartmuseum in Amsterdam een jubileumtentoonstelling ge houden. De beide reddingsmaatschappijen zijn terecht zeer trots op hun formidabele staat van dienst. Het feit echter dat ze pas 150 jaar bestaan en niet langer, zou reden dienen te zijn voor enig nationaal schaamtegevoel, want het betekent niets meer of min der dan dat eeuwen en eeuwen lang tienduizenden schipbreuke lingen voor onze gevaarlijke kusten zijn omgekomen zonder dat er ook maar één hand werd pas dat de in onze ogen nogal hard vochtige houding van de kustbe volking tegenover de opvaren den van een wrak tevens ver band hield met gevoelens van minachting jegens de zeevaren den in het algemeen. De ge schiedenis is vol van verhalen over rasphuisboeven en ontsla gen gevangenen die de zeeën gingen bevaren. Schelmen en schavuiten, zeerovers en pira ten, bloeddorstige slavenhalers en ander gevaarlijk tuig waren het voornamelijk die de golven durfden trotseren. Met zulke lie den ging bij een schipbreuk niets verloren. Sterker: de wet gever werkte soms ongewild de barbaarse situatie in de hand. Precies acht eeuwen geleden bepaalde bijvoorbeeld koning Hendrik II van Engeland dat schip en goederen niet tot buit mochten worden verklaard wan neer slechts een levend wezen, al was het maar een dier, de wal bereikte. Is het een wonder Javazee in volle aktie. Het is een zeer moderne motorreddingsboot, die onder alle weersomstandigheden zee kan kiezen en een slagzij kan maken dat de kustbewoners het lot een handje hielpen en ervoor zorg den dat er eenvoudig geen over- uitgestoken. Gelukkig bestaat hiervoor een historisch excuus. Ook bij vroegere cultuurvolke ren dan het onze die toch al be schaafde opvattingen over de menselijke rechten hadden, was het alleszins gebruikelijk om ge strande schepen als buit te be schouwen, de lading naar eigen goeddunken te behouden of levenden waren? de tweede helft van de achttiende eeuw kwam er een keer ten goede. Zo doemt in de vaderlandse zeegeschiedenis de naam op van Frans Naerebout, de in 1748 in Veere geboren zeeloods en mensenredder. Met acht metgezellen heeft hij 24 au gustus 1779 alle 87 opvarenden van de in nood verkerende „Woestduyn" gered. 150 jaar die sindsdien gevolgd Narmate de romantiek van de reddingsboot en de zuidwes ter doorbroken raakte door snel le motorreddingsboten, helicop ters, boordradio en andere tech nische hulpmiddelen, wordt het noemen van heldhaftige redders minder, zonder dat dit echter verkopen en met de opvarenden Er waren in die tijd meer kustbe- even rigoureus te handelen. Men kon ze als slaven verhan delen of als dat beter uit kwam eenvoudig ter dood brengen zo ze al de vaste wal bereikten. Pas in de dertiende eeuw werd het in de Lage Lan den bij de zee verboden zich ge strande zeelieden toe te eigenen. Het recht van jutten bleef ech ter bestaan en het gevolg was dat de veelal arme kustbewo ners het na een stranding veel te druk hadden om zich het lot de schipbreukelingen die woners als Frans Naerebout. Meer en meer werden de opva renden van gestrande schepen gezien als in nood verkerende medemensen. De bereidheid om reddend op te treden nam toe. vooral toen van regeringswege in verschillende kustplaatsen reddingsbootjes werden gestatio neerd. Maar het bleek al gauw zijn- heeft Nederland zijn mari tieme schandvlek naar behoren uitgewist. Laat op deze plaats enkele namen voor zichzelf spreken. Dorus Rijkers uit Den Helder, redde op 38 tochten meer dan 500 mensenlevens. Mees Toxopeus uit Oostmahorn redde 251 mensenlevens. Paul Bezuyen van Station Ouddorp redde tijdens 33 tochten 189 mensenlevens. Johannes Slis van station Hoek van Holland 363 mensen, gered tijdens 64 tochten. Willem de jager van station Stellendam tijdens 43 tochten 255 mensen gered. Zij en hun maats hebben aan Hol lands Glorie een hoofdstuk toe- Meer dan vroeger groeit het gevoegd dat. Jan de Hartog nooit zou hebben kunnen verzin- ren met grote zorg. Ze moeten. raar beeld voor wie hun prachtige motorreddings- schepen als de „Javazee" en de „Carlot" aan het werk heeft ge zien roeien met de riemen die ze hebben, ze zijn aangewe zen op particuliere bijdragen en in de private sector gevoerde akties. iets afdoet aan hun prestaties. Daarom wil men het jubileum In de 150 vervlogen jaren heb ben de twee jubilerende red dingsmaatschappijen in totaal ruim 16.000 mensen uit kokende zeeën gered. Alleen al in 1972 waren het er nog 473, waarvoor 308 reddingstochten moesten worden ondernomen, en er is een stijgende tendens. aangrijpen om plannen voor nieuwbouw te realiseren. Nodig zijn een nieuwe motorreddings boot van 1,4 miljoen gulden, twee motorreddingsvletten van samen 800.000 gulden en zes snelle motorreddingsboten van samen 2,4 miljoen gulden. Alles bij elkaar zitten de beide maat schappijen dus om 4,6 miljoen gulden verlegen. tal diensten ten behoeve van Vandaar dat de evenementen die beoefenaren van de watersport. de feestviering begeleiden (piiz- dat het juist met boos weer le- Hoe ze het deden? Daarover be- vensgevaarlijk was om zo'n no tedop aan de golven toe te ver trouwen. Menigeen ontviel op het kritieke moment de moed. immers toch niets meer op- Het moest, kortom, tot 1824 en de brachten, aan te trekken. Het is ramp met „De Vreede" duren niet meer na te gaan hoeveel er voordat er iets van de grond staat een aardige anecdote. Toen een burgemeester een be manning van de reddingsboot van zijn gemeente vroeg: „Mannen, waaraan denken jul lie nu het eerst?", antwoorde de schipper: „We denken niks, Dat de georganiseerde water sport, die altijd op hulp kan re kenen, nog niet georganiseerd vrijwillig bijdraagt in de kosten van het reddingswezen., is de beide maatschappijen dan ook een begrijpelijke doorn in het oog. De kosten van de jaarlijkse exploitatie vervullen de bestu- zelaktie's, uitgifte van een bij zondere postzegel door de PTT, lo.terij tijdens de Hiswa-water- sporttentoonstelling) eigenlijk het dubbelzinnige motto zouden moeten dragen: „Help een red dingsmaatschappij redden". PIET SNOEREN. Kerstfeest Plattelands vrouwen LEIMUIDEN In een sfeervol ingerichte zaal van het Nutsge- bouw hebben de plattelands vrouwen van -Leimuiden cn Rijnsaterwoude donderdagavond het Kerstfeest gevierd. Zij wer den daartoe ontvangen dcc\r een speciaal aangezochte kerstcom missie, die de dames aan een festelijke tafel nodigde voor een broodmaaltijd. Om 19.30 uur begon het eigenlijke kerstprogra'mma, waarbij me vrouw van Bokhoven-Bendeler uit Gouderak met twee begeleid sters kerstliederen en declama ties uit verschillende landen ten gehore bracht. Treffend was de sfeer, di'e zij mede door haar verschillende klederdrachten kon oproepen, hoe andere volkeren het kerstfeest beleven. In de ■pauze werden de dames getrak teerd op koffie met zelfgebak ken appeltaart en wijn met har tige hapjes. Van een onzer verslaggevers. „Ik ben geen tekenaar, ik ben geen beeldhouwer, ik ben eigen lijk helemaal niet zo handig in die dingen. Als ik echter met kaarsen bezig ben en ik maak een Christuskop of een madon- nakop lukt het me. Het is als het ware een psychische druk op me". Dit is trouwens niet het enige dat de 42-jarige hofmees ter bij de Koninklijke Lucht macht F. Spies uit Leeuwarden lukt. Hij is uren bezig met echte bijenwas en „beeldhouwt" de mooiste kaarsen. In een vitrine in de kamer staan exemplaren van tientallen kilo's zwaar uitge voerd in alle mogelijke kleurtin ten. En toch zit er geen druppel tje verf in de was. De kaars neemt in de kerk bij de eredienst vooral in vroe ger jaren 'n niet onbelangrij ke plaats in. Er gaan vele sym bolieken schuil achter het ge baar om bijvoorbeeld een kaars je aan te steken ter ere van Ma ria of een andere heilige, terwijl uiteraard ook het altaar tijdens de erediensten geflankeerd wordt door brandende kaarsen. De belangrijkste betekenis van de brandende kaars ligt in het bijbelwoord: ..Christus, het licht der wereld. Tijdens de paaswa ke wordt elk jaar het nieuwe vuur gewijd. In het voorportaal van de kerk wordt met het nieu we vuur een kaars aangestoken. De diaken draagt het licht ver volgens de duistere kerk in. Hij is de heraut van het paasfeest. Het „exsultet" juicht de paas- vreugde de kerk binnen. Aan het nieuwe licht wordt de paaskaars (een extra grote versierde kaars) ontstoken. De paaskaars is het symbool van de verrezen Chris tus/ i „Het is toch wel iets anders dan het maken van een stilleven of een molentje. Tenminste zo er vaar ik het. Dit zijn kaarsen voor de eredienst". De hofmees ter kan geen andere verklaring vinden voor zijn inspiratie. Het is ongeveer zo'n acht negen jaar geleden toen de heer Spies van de pastoor van de St. Fran- ciscuskerk in Leeuwarden een paaskaars kreeg. Pater Jan Bo- mans een broer van Godfried Bomans in Zundert vertelde hem uitvoerig over de diepere betekenis van de paaskaars zinnebeeld van de verrezen Christus en dit bracht hem tot nadenken. „Ik wilde iets spe cifieks voor de Heer zelf ma ken". Af en toe verhuizen de •enorme kaarsen dan ook uit de vitrines in de kamer van de flat op vier hoog. Ze komen dan op het priesterkoor te staan en branden daar. ■Het maken van kaarsen is een •geduldwerk. Als alles recht toe •recht aan ging, zou het nog daaraan-toe zijn, maar het komt op de versiering aan. Het „feest" speelt zich in hoofdzaak in de keuken af. De behandeling begint op de gaspit waar nor maal de aardappels staan te sudderen. In een pannetje wor den de brokken gesmolten. Dit is direct al een van de meest precieze werkjes, omdat door de verhitting de was een kleurtje krijgt. Door ongebleekte of ge- b eekte was te gebruiken, veel of weinig water toe te voegen komen er. door er wierook in te doen, door het extra kort of lang op het vuur te laten staan tinten in de was. Het is een karweitje waar behalve veel precisie ook veel geduld voor nodig is. „Het lukt je zeker niet om voor een tweede keer precies dezelfde kleurgradatie te bereiken" aidus kaarsenmaker Spies. Het gevolg is dat er overal „plakjes" kaarsvet van diverse kleuren be waard worden. Het is opmerke lijk dat hij op deze wijze toch nog bijvoorbeeld een gelaats kleur weet te ontwikkelen waar op menig „vernietiger" jaloers zou zijn. De kleuren zijn natuur getrouw en „warm" om deze vergelijking te maken. De door schijnende was geeft er een diepte aan, die bij olie of water verf ondenkbaar is. Volgen: hofmeester Spies is dit de enige manier om kaarsen van bijenwas te kleuren. Ge kleurde parafine, zoals gebruikt wordt in fabriekskaarsen. kan in was niet gebruikt worden het zou schiften. Als er dan voldoende kleur is begint het „beeldhouwen". Het materiaal is eenvoudig om niet te zeggen primitief. Een oud mesje, een oude spijker, een stuk van een slagroomspuit, een schroevedraaier, wat draadjes is het enige materiaal dat hem helpt. Er komen geen werkteke ningen aan te pas; alleen afbeel dingen die hij goed in zijn hoofd heeft geprent. Het zijn religieuze voorstellingen: het laatste avondmaal, Maria, Christus in de Hof van Olijven, Fran- ciscus en Petrus, die de sleutels van het hemelrijk krijgt. Het zijn stuk voor stuk afbeeldingen die hem bijzonder insp:rerend j hofmeester Spies: „Ik ben helpen bij het werk. „Het zegt me iets" Een ding is zeker als de heer Spies aan het werk is. De keu ken waar anderskookgeuren de zintuigen prikkelen, liikt dan meer op een sacristie, De blau we walm van de was, de wie- rookgeurtjes geven bijna een be paalde mystieke sfeer. Men kjm haast ruiken dat het monniken- •igenlijk helemaal n:et zo handig". kerken in Jeruzalem. „Van ver af leken het prachtig bewerkte kaarsen maar van dichtbij zag ik dat het metalen vormen wa ren met daarin kaarsjes Het was voor hem een teleur stelling. Overigens is hij er in middels wel achter dat zijn hob by uniek is. „Ik heb in elk geval nog niemand kunnen vinden die het ook doet. De heer Spies heeft veel navraag gedaan, vooral ook bij kloosters, maar niemand heeft hem veel wijzer kunnen maken. De kaarsenfabri kanten zijn helemaal weinig me dedeelzaam. Iedereen is kenne lijk bang fabrieksgeheimen af te staan. Men mag er dus zonder meer vanuit gaan dat in het flat je te Leeuwarden unieke dingen gebeuren. „Wonderlijk" noemt de heer Spies het zelf. Want hij is zelf ook verbaasd over zijn prestaties. Tien magnifieke werkstukken, waarvan er zijn met een waarde aan was van vijfdukizend gulden staan te pronk in de vitrine. Voor de heer Spies hebben ze stuk voor stuk een eigen betekenis en waarde. Hij herinnert zich de moeite die hij zich elke keer moest getroosten om de gezich ten te maken. Hoe vaak het mislukte. Hij herinnert zich waaraan de afbeelding op de kaars herinnert. De ene keer is het een postzegel, de andere keer afbeeldingen die hij Kerstspel herhaald in Hartebrugkerk LEIDEN In de Hartebrugkerk wordt morgenmiddag om 3 uur het Kerstspel „Drie Koningen kwamen bij een stal" herhaald, dat geschreven is door Her mann Bosmann en vertaai'd door Beb de Beer. Enkele da gen geleden werd dit spel opge voerd in het St. Antonius Club huis, ter gelegenheid van de Kerstviering van de R. K. Bond van Bejaarden en Gepensioneer den, afdeling Leiden. Tijdens deze Kerstviering is er bijzonder genoten van het spel van de kinderen in het toneel stuk. Het Kerst-evangelie werd deze middag voorgelezen door pastoor J. M. J. Wortelboer. Verder hield mevrouw v. d. Meyden een declamatie en werd door het zeer „jeugdige" zang koor onder leiding van dirigent de heer J. Gordijn een aantal liederen ten gehore gebracht. Aan het einde van de middag bracht de voorzitster van de Bond, mevrouw R. Eermans- Clignett, dank uit aan allen die medewerking hadden verleend aan deze middag. Bezoekuren ziekenhuizen ProematiirenuftWilriiT (alleen be: Academisch Ziekenhuis: dagelijks 15 lot 26 uur en van 1X.30 to uur voor alle patiënten behalve één bezoeker ontvangen. Op dinsdal Is er geen bezoek, behalve voor tlën'.en die op die dog bevallen 5 ZOETERWOUDE Gisteravond heeft het bestuur van de winke liersvereniging WIZO de prijzen uitgereikt van de letterwed- strijd De vier hoofdprijzen van het to taal van 50 gingen naar: mevr. M. Kortmann-De Bont, fiets, A. J. Berg, fotocamera, A. Hol- kamp radio, en Mevr. Hulsbos, dekens. Bij de slagzinwedstrijd won de fam. A. Buitendijk, Commandeurshof 16 met de slagzin „Zo wie zo naar de WIZO". Markten HAZERSWOUDE - Op dag 7 januari is er in hel Hazerswoudse Michelshui vanaf 20.00 uur 'n gespreki avond voor de parochial van de Engelbewaarderspa rochie. Pater Spee, leraai van de RK theologische hé 'er^Jdl geschool in Heerlen, besteedl aandacht aan abortus en öj >hs.(Gi thanasie. sparing HAZERSWOUDE De speel|SrJ^ turnvereniging De Rode Wi| organiseert de verbranding van Kerstbomen op woei» /C dag 2 januari, vanaf 17.0t uur de kerstbomen inleve V'1 speeltuin in de wijk Rhyne» burch. De kinderen van Groenteveiling Leiden (21 dec.): j monniken uit Vaals, Zundert of Appelen 56, peren 82-117, aardap- werk is Vroeger was het maken van kaarsen monnikenwerk. Evenals de heer Spies nu met een waar „engelengeduld" weken en maanden met een kaars bezig is, maakten de kloosterlingei ook versierde kaarsen. Men is dit blijven doen tot ongeveer 1600. Het handwerk werd nadien snel verdrongen door het „gie ten" van kaarsen. Men ging vor men gebruiken. Nu maakt men er soms helelmaal een potje van, zoals de heer Spies ooit eens ervaren heeft in een der Esmond kreeg. „Ik loop mee te venten. Ik kan ze niet naar hobby-tentoonstellingen brengen want daarvoor zijn de kaarsen te kwetsbaar. Straks met de kerst zal er echter een branden in de St. Franciscus- kerk. Dan hebben anderen er ook nog wat aan pelen 24-25, andijvie 152-172. kroten gekookt 65, boerenkool 23-34, rode kool 15-19. witte kool 16, prei 71-80, stoofsla 46-49. spruiten A 91-98, spruiten B 83- 89, spruiten C 88-90, uien pie klers 56, witlof 345, sla zwaar 46-50, sla licht 39-41, bleekselde rij 40-55. Rijndijk kunnen vanaf 15.36 uur de keerstbomen inleve ren in de speeltuin. Als ver goeding ontvangen ze elke boom een dubbeltj' de kerstboomverbranding verleent het tamboer trompetterkorps, tegenwoor; dig gehuld in nieuw uni form, instrumentale mede|^artxjr' werking.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12