Regering blijft Kamer inlichten over oliecrisis Golda Meir: geen gevangenen door Syriërs vermoord Moordenaar van Carrero al bekend DOOD VAN ADMIRAAL SLAAT GAT IN FRANCO'S OPVOLGINGSREGELING CBS in Heerlen op mijnterrein Ccidóc öoivicmt CONFERENTIE GENÈVE GEOPEND VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president den Uyl heeft vannacht in de Tweede Kamer gezegd het volkomen onverantwoord te vinden de machtigingswet voor beheersing van lonen, prijzen enz. maar een werkingsduur van een half jaar te geven. De VVD had hierop aangedrongen. Een half jaar zal te kort zijn, omdat met name de stijging van grond- stoffenprijzen pas in de loop van volgend jaar doorwerkt. Als de machtigingswet op 1 juli 1974 zal aflopen, zouden ondernemingen met vaststelling van dividenden tot na die datum kunnen wachten. Op deze wijze zouden de inko mens onvoldoende worden beheerst, aldus de minister president. oegezegd werd dat zoveel moge lijk voorlichting over het pakket maatregelen tot beperking van energie zal worden gegeven. Een deel van de maatregelen, zei den Uyl. is uit voorzorg ge nomen. Vanaf einde november is er echter een beperking van de olieaanvoer met 20 tot 30 procent. Hoe de verdere aan voer zal zijn en wat het effect ervan zal zijn, is nog onzeker. „We zullen blijer zijn. dan wie ook, als de gevolgen zullen mee vallen". Maar we hogen geen d's lopen door de werkgele genheid in gevaar te brengen, aldus de premier, linister Lubbers (economische Zaken) vulde aan dat gepro beerd wordt door tijdige voor zorgsmaatregelen de problemen „voor ons uit te schuiven. Er zijn inderdaad grote energie- voorraden in Europa, maar daaruit mag men niet zonder meer concluderen dat alles wel zal meevallen. Ik wil de zaak hier ook niet dramatiseren. Wij willen met de maatregelen in vloed houden op de economische ontwikkeling". Het is mogelijk dat de problemen iedere twee tot drie weken op nieuw worden bekeken. We krij gen namelijk steeds een beter gezicht op de situatie. Al naar gelang we nieuwe gegevens be schikbaar hebben, bekijken we de ontwikkeling in de nieuwe si tuatie aldus minister Lubbers. De minister wees een motie van de VVD van de and om win kels, bedrijven enz. tot na de feestdagen geen beperking op te leggen bij etalageverlichting enz. Volgens de VVD-er Porthei- ne was de maatregel tot beper king van winkelverlichting enz. te snel genomen. De minister zei dat de beperking van de verlichting goed genoeg was voorbereid en dat de politie bij controle soepel zal optreden. Tijdens de debatten heeft KVP fractievoorzitter Andriessen fractievoorzitter Wiegel van de VVD een stevige afstraffing ge geven. Hij viel Wiegel scherp aan: „je kunt wel steeds in strijd met de waarheidbewerin gen blijven volhouden, maar zo langzamerhand zal iedereen dui delijk zijn wat de waarde daar van is" zei Andriessen. De heer Wiegel had buiten de Tweede Kamer verteld dat het kabinet de machtigingswet wil aangrijpen om de inkomens te nivelleren en daarmee een so cialistisch stokpaardje te berij den. De minister-president had dit onomwonden tegengespro ken. De machtigingswet beoogt alleen het kabine*" meer be voegdheid te geven om de on gunstiger economise e gevolgen in verband met de olieschaarste snel op te vangen. Toen de VVDer van Aardenne tij dens het voortgezette kamerde bat gistermiddag weer iets sug gereerde, riep Andriessen: „laat de VVD nu eens ophouden in het land te suggereren dat het kabinet met deze wet ande re bedoelingen heeft". (Van onze correspondent) ADRID De moord op ipanje's minister-president en Franco's persoonlijke vertrouw weling admiraal Luis Carrero Blanco, kan verregaande ge volgen hebben voor de huidige omstandigheden en de toe komst van het Spaanse regi me. Blanco's taak is voorlopig overgenomen door de vice- voorzitter van het kabinet en minister van de staatspartij, Torcuato Fernandez Miranda. Onder diens voorzitterschap vond een spoedzitting van- de regering plaats, waarop moge lijk werd gesproken over ver dere maatregelen zoals de eventuele uitroeping van een noodtoestand. Dit zou niemand verbazen, aangezien de aanslajg samen viel met het aangekondigde openingsuur van het beruchte „proces 1001" tegen tien lei ders van de clandestiene vak bonden, comisiones obreras, en aangezien de Spaanse oppositie al opgeroepen had tot alle mo gelijke protestakties tegen die .rechtszaak. Het lijkt echter niet waar schijnlijk dat de traditionele oppositiegroeperingen een aan slag tegen Carrero Blanco georganiseerd zouden hebben. Zij konden daar geen enkel voordeel en alleen vele nade len van verwachten, vanwege de logische reactie van het 'e- gime. Men zal de daders dus waarschijnlijk moeten zoeken onder de „oncontroleerbare ex tremisten", zowel van uiterst Admiraal Carrero Blanco, die door Franco posthuum bevorderd werd tot kapitein-generaal van de marine, de hoogste Spaanse onderscheiding. links als van uiterst rechts, dia beiden in de afgelopen jaren meermaals bewezen hebben dat zij niet terugschrikken voor het gebruik van geweld. De dood van Carrero Blanco slaat immers een grote bres in de zorgvuldig opgetrokken structuur van Franco's opvol gingsregeling. Het feit dat Franco slechts zes maanden geleden, dus jaren nadat hij begonnen was zijn opvolging te regelen, Carrero Blanco de fel begeerde benoeming tot -rege ringshoofd had gegeven, be wijst wel hoe voorzichtig Fran co daarbij te werk was ge gaan. Carrero Bla„co zou een garan tie worden van de voortzetting van Franco's politieke denk beelden onder de jonge koning Juan Carlos. Het zal de 81-jari- ge Franco niet gemakkelijk vallen in dit verlies te voor zien, zodat de stabiliteit van het toekomstige bewind zonder Franco nu meer problematisch wordt. Er blijven praktisch geen bekende persoonlijkheden meer over die ingeschakeld kunnen worden als onpartijdi ge scheidsrechters tussen de verschillende stromingen bin nen Franco's regime, en d e zich zouden kunnen beroepen op het argument: „Ik weet dat Franco het zo zou hebben ge wild". Het verdwijnen van zijn vertrouwensman stelt Franco nu voer het probleem dat h.j zal moeten kiezen tussen per sonen die zijn eigen denkbeel den nooit even trouw zouden weergeven als Carrero Blanco. GENèVE (Reuter-AP-UPI) Op de vooravond van de vandaag geopende vredesconferentie over het Midden-Oosten in Genève, heeft de Israëlische premier Golda Meir ontkend, dat in Syrië alle Israëlische krijgsge vangenen vermoord zouden zijn. Amerikaanse inlichtingen had den haar de overtuiging gege ven dat de gevangenen nog in leven zijn. In Israël en ook elders was ge suggereerd dat Syrië's afkeer van de vredesconferentie in Ge nève te maken had met de mo gelijkheid dat er geen levende krijgsgevangenen meer in Syrië waren. Israël tilt zeer zwaar aan een regeling over de krijgs gevangenen en weigert daarom met Syrië aan een tafel te zit ten, zolang dit land geen opga ven verstrekt. Israël was bereid tot vergaande concessies, maar Syrië ging daar niet op in en besloot de conferentie niet bij te wonen. De dag van gisteren stond in het teken van aankomst en ontmoe tingen van de voornaamste woordvoerders: Gromiko, Kis singer, Waldheim en Abba Eban. Abba Eban, de Israëli sche minister van buitenlandse zaken had bij zijn aankomst zo'n verschrikkelijke kiespijn dat hij voor alles naar de tand arts snelde, alvorens met Waldheim te praten. Golda Meir heeft als haar mening uitgespro ken, dat de openingsfase van de conferentie hooguit twee dagen in beslag neemt en dat geen za ken van grote importantie be sproken zullen worden. Pas bij de hervatting, na 1 januari, zal waarschijnlijk de kwestie van het terugtrekken van de troepen aan het Suezfront, waar zich gisteren overigens een vuurge vecht voordeed- hoog op de agenda genoteerd worden. De hoofdredacteur van Egyptes officieuze dagblad Al Ahram schrijft dat Egypte riet bereid is tot enige territoriale conces sie. HEERLEN Tussen de „Oran- je-Nassaumijnen" in Heerlen en de Rijksgebouwendienst is druk overleg gaande over de vesti ging van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op de terreinen van deze mijnmaat- schappij in Heerlen. De directie van de „Oranje-Nas- saumijnen" heeft het CBS een volledig uitgewerkt plan voorge legd, bestaande uit een nieuw te bouwen kantoorgebouw, dat aansluiting zou kunnen krijgen bij het oude kantoorgebouw. In dit complex kunnen uiterlijk in 1976 alle 1250 personeelsleden van het CBS ondergebracht worden. In het oude kantoorge bouw van de „OranjejNassau- mijnen", dat in 1975 geheel ont ruimd zal zijn, is plaats voor 300 medewerkers van het CBS. Al in de loop van 1974 zou daar plaats gemaakt kunnen worden voor de zogenaamde „harde kern" van het CBS, die het voorbereidende werk voor de verhuizing moet doen. Het CBS-plan is ontwikkeld door de Onroerend Goed Maatschap pij van de „Oranje-Nassaumij- nen" (OGON). De sluiting van „Oranie-Nassaumijn I" is vol gens de directie een kwestie van weken of maanden. Over langer open blijven wordt niet meer gedacht. „De aflbouwplan- ning is al te ver en we hebben het personeel niet meer", aldus de directie. Winst en nederlaag in melis debat toch een paar opmerkelijkheden opgeleverd. Wiegel leed een nederlaag als nooit te voren en dat nota bene minder door het knappe steekspel van anderen, maar vooral door eigen schuld; de christen-democratische samenwerking daarentegen boek te een succes, inhoudelijk weliswaargeen spectaculaire winst, maar een bemoedigende stap nadat afgelopen weekend nog besloten was de opmars van hetChristen-Democratisch Appël in een adagio-tem po voort te zetten. Voor het overige bleef dan nog het kabinet-Den Uyl heer en meester van de situatie. Het heeft zelf amendementen op de machtigingswet moeten voorstellen, het heeft andere amendementenmoeten toe staan en ten slotte een paarduidelijke moties aan de broek gekre gen. De bewegingsvrijheid van de regering bij het hanteren van de mach tigingswet is daardoor ingeperkt. Geen betreurenswaardige zaak, mits de Kamer van haar sterker controlemogelijkheden een ver standig gebruik maakt. VANDAAG NOG ZAL HET KABINET-DEN UYL waarschijnlijk bij het opmaken van de balans conclusies trekken, wat zij liever niet als consessie gedaan had en hoe haar opstelling tegenover de door de Tweede Kamer aanvaarde moties worden zal. Dan kunnen Den Uyl c.s. zich weer aan praktischer zaken gaan wijden, daartussen door dan nog even het nodige doen om begin januari ook de Senaat over de machtigingswet te laten beslissen. Met een evaluatie van het Kamerdebat zal de WD overigens meer moeite hebben. Dankzij de botte-Dijlmethode van Wiegel heeft het kabinet zich terzake van de machtigingswet bijna als een gewoon parlementair kabinet kunnen beschouwen. KVP en ARPhebben voor Wiegel zelfs geen glimlach, laat staan een kushandje over ge had. Bovendien koos uiteindelijk ook de CHU liever een opstelling in het christen-democratisch trio. dan naast de wel luidruchtige, maar dit maal waarneembaar falende Wiegel. Degenen die enige tijd geleden voorspelden, dat Wiegel (nog) geen tweede „prof. Oud" is, zijn deze week wl spectaculair in het gelijk gesteld. De fractievoorzitter van de VVD gedroeg zich veeleer als een tweede „Van Riel", en hoe gevaarlijk die voor de VVD kan zijn, iis in het recente verleden ook wel eens gebleken. WIEGEL'S GROTE VERGISSING van deze week juister gezegd zijn tactische stommiteit heeft tot gevolg dat het jaar 1973 in po- liticis eindigt met een geduchte knauw in de winst welke deVVD twaalf maanden lang heeft proberen op te bouwen. Mits het kabinet nu maar niet overgaat tot het machtsmisbruik dat Wiegel als een machteloze Kassandra voorspelde en mits de partij en welke het kabinet deze week steunden, kritisch blijven, kan de vergissing nog wel eens verdere gevolgen krijgen. Zo kan er zelfs uit een melig debat nog wel iets goed voortkomen. En dat nog wel dank zij nolens volgens, Hans Wiegel. Meer ziekteverzuim ALS NIEUWJAAR NADERT, wordt het ook weer tijd voor het open baar maken van cijfermatige gegevens. Variërend van het aantal strafbare gewelddaden (dit jaar in Nederland gegroeid!) tot het aantal eieren dat een gemiddelde Nederlander in 1973 geconsu meerd heeft. Een cijfer is al in het openbaar genoemd: volgens GAK-directeur mr. J. S. Brouwer is het ziekteverzuim in Nederland weer toegeno men. De oorzaak is bekend: het feit dat de griep dit jaar tweemaal Nederland met een bezoek vereerde; in het midden van januari en in oktober. De griepweek in oktober velde heel wat werknemers. Van de zeer velen die via bedrijfsverenigingen bij het GAK admini stratief ondergebracht zijn, waren er in de 3de week van oktober 53.000 ziek; het jaar daarvoor in dezelfde week slechts 41.500. Bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft men een soortgelijke erva ring. DESKUNDIGEN GELOVEN OVERIGENS, dat een dergelijke piek niet al te zwaar moet worden gewogen. Wat meer zorgen baart, is dat over de hele linie de gemiddelde zikteduur gaat toenemen. Ook moeten er steeds meer zieke werknemers van de gewone Ziekte wet naar de W.A.O. worden overgebracht. Per duizend verzekerden bedroeg het aantal dat voor W.A.O.-uitkeringen in aanmerking moe. ten worden gebracht nu ongeveer 15, terwijl het in 1969 nog 11,3 Komt dit, doordat de arbeidsongeschiktheid van zieke werknemers te genwoordig beter wordt onderkend? Of ligt de oorzaak inderdaad in het toenemen van het aantal zieken? We kunnen ons voorstellen dat er aanleiding bestaat om de kwestie zorgvuldig te gaan bestuderen, nu de 30 procent die „langlopende gevallen" zijn, ongeveer zeventig procent van de premiebetalingen opeisen. Blijft de huidige tendens voortduren, dan zal in de toekomst ook hier een gevoelige premiestijging het alternatief worden van meer over heidssteun. EIGENLIJK ZOU HET DE MOEITE WAARD ZIJN ook eens cijfers op tafel te brengen betreffende het aantal schoolgaande kinderen en jongeren die zich ziek melden. Hetzelfde van de bejaarden. Dan zou de overheid die voor de volksgezondheid verantwoordelijk is, al dan niet de conclusie kunnen trekken, dat de fysieke conditie van de na tie een „zaak van doorlopende zorg" is geworden. In het andere geval deugt er iets niet in het arbeidsproces. Of - heel misschien? - ook bij de mentaliteit van het werkende deel van de natie. ADRID, (AP/Rtr). Goed in gelichte, maar niet officiële bronnen hebben vanmorgen in Madrid verklaard dat de politie M bekend is met de identiteit ïn van de daders van de moordaanslag op de Spaanse premier Carrero Blanco. Het Persbureau Europa Press neemt een dat de moord is gepleegd door een kleine groep anarchis ten, die de hulp had van des kundigen op hef gebied van ex* P'osieven en electronica. frmoedelijk is admiraal Carrero Blanco door drie antitankmij nen, die twee tot drie meter on der het wegdek waren opge beld, met zijn auto in de luchl geblazen. De tunnel waar de la d'ng was aangebracht, was ver berkt door ijzeren staven. De explosie was zo krachtig dat de auto waarin de premier reed over een 15 meter hoog gebouw I heen werd geslingerd en op eo binnnplaats terecht kwam. De Spaanse regering heeft nog I niet laten weten in welke rich- ting het onderzoek wordt ge stuurd. Wel is bekend dat twee I jongemannen, die zich hebben 1 uitgegeveen als beeldhouwers, twee maanden geleden de kei der van het gebouw hebben ge huurd, waar de tunnel naar de explosieve lading begon. Na de aanslag waren zij verdwenen. De ETA. de Basklsche afschei dingsbeweging heeft de verant woordelijkheid voor de moor daanslag opgeëst, zo wordt van u t Bordeaux gemeld. Carrero Blanco wordt door de ETA ge kenschetst als een harde en gewelddadige ,nan" die de hoeksteen vormde voor de conti nuiteit van het Franco-regiem Spr.ci po!:Heme:: Weeroverzicht -fih zonnig rrnst 19 temperaturen luchtdruk m milhbaren copklaringen hagel -w-w warmtelront H hoge-drukgebied bewolking sneeuw t-t kou-front L lage-drukgebted regen onweer windrichting verplaatsingsrichting i de C'.cud'o Coello dat door de bomcrp'or De Bilt Boven de Ierse Zee ligt Vooruitzichten voor zondag, op ge- het centrum van een vlakke de- steld door het K. N. M. I. op pressie, die samen met een ho- donderdag om 18.00 uur: gedrukgebied boven Oost Euro pa bij ons ccn zuid tot zuidoos- A',en toe re8en 1 telijke stroming in stand houdt. In dcre streming ligt een /run- Wl.ertVe0ruitzichlen In Ciller,, tensysteem dat in onze omge- veing weinig aktlviteit vert ent Voor zendag: Aantal uren zond: en dat in de nacht en V nul t.t 4 Mm. temp. van l-j gr. op morgen rl f,ox v0„ 5,g gr trekken. Achler het f,zatensy steem komt ons land morgen in Kans-op een droge periode van een maritieme luchtsoort te- minstens 12 uur: 70 procent, recht waarin vrij veel bewol- Kans op een geheel droog etmaal: king voorkomt. 40 procent.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9