Regeling van extra benzine toewijzing onvolmaakt ,BIJ VERGISSING" TEGENGESTEMD GEEN ONBEPERKT STAKINGSRECHT GORDIJNEN DICHT IN PARLEMENT KOST ENERGIE Barzel ..vergaf' van zijn inkomsten Rijnwerkers ingesloten Nieuwe regeling y oorwaardelij ke invrijheidstelling misdaan toch in cel VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regeling voor toewijzing van extra benzinebonnen voor „zakelijke ki lometers" is allerminst volmaakt. Dit blijkt uit de wijze waarop straks die extra toewij. png berekend zal worden. Het aantal verre den privékilometers speelt hierbij een beslis- lende rol. Zoals bekend kunnen voor extra liters benzi- pe in aanmerking komen die automobilisten die kunnen aantonen, dat zij hun auto nodig hebben voor hun broodwinning en dus aan de Algemene toewijzing van vijftien liter niet genoeg hebben. Extra aanvragen dienen bij de gemeente te worden ingediend. Daartoe dient eerst bij de gemeente een aanvraagfor mulier te worden afgehaald, vervolgens te worden ingevuld en vergezeld van een ver klaring van de werkgever weer bij de ge meente te worden ingeleverd. Op het formulier moet aangegeven worden hoeveel kilometers men dit jaar zakelijk en hoeveel privé heeft gereden. Van het opgege ven totaal aantal kilometers wordt het aan tal privékilometers afgetrokken met een mi nimum van 13.000. Van het aantal dat dan overblijft, wordt 25 pet afgetrokken. Wie privé minder rijdt dan 13.000 kilometer komt er bij deze regeling minder goed van af, dan degene die 13.000 kilometer of meer rijdt. Voorbeeld: Iemand rijdt per jaar totaal 30.000 km, waarvan 5000 privé. Dan wordt het totaal van 30.000 verminderd met het minimum van 13.000; resteert 17.000; hiervan gaat 25 pet af; resteert 12.750, waarvoor hij het ex tra aandeel bonnen krijgt. Dit betekent dat hij voor 12.750 van de 25.000 zakelijke kilo meters bonnen krijgt (een mindering van 49 pet). Pas als men 13.000 km of meer privé rijdt, bedraagt de korting steeds 25 pet. Het valt derhalve te verwachten, dat wie normaal minder dan 13.000 km privé rydt. dit aantal toch tot 13.000 zal opschroeven, teneinde niet in de knoei te komen met zijn zakelijke kilo- meters. Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat erkent men, dat de regeling op dit punt niet voldoet. Men is echter niet in staat op korte termijn de regeling te wijzigen. (Van onze correspondent) Bonn Ook de Westduitse hoofd stad heeft haar belastingschan daal. Ex-voorzitter van de CDU en van de Christendemocrati sche fractie in de bondsdag, Rainer Barzel, heeft toegegeven een inkomen van 500.000 mark over een periode van tien jaar niet bij de belasting gemeld te hebben. Volgens de leiding van de CDU heeft hij echter gehandeld in de mening, dat hij deze bedragen, die hij in de Vorm van toesla gen voor zijn werk als fractie voorzitter kreeg, niet behoefde op te geven. Andere vooraan staande CDU'ers hebben derge lijke toeslagen wel degelijk op hun belastingformulier vermeld. Komend jaar experimenten basis- en middenschool •EN HAAG (ANP) Het ko mende jaar zal het mogelijk zijn om met deelexperimenten te kunnen beginnen voor s.een nieuwe basisschool en een nieu we middenschool voor respectie velijk 4- tot 12-jarigen en 12- tot 15- 16-jarigen. Geïntegreerde experimenten voor deze onder wijsvormen zullen waarschijn lijk niet kunnen beginnen voor augustus 1975. Dit viel gisteren op te maken op het ministerie van Onderwijs waar minister Van Kemenade de adviescommissies voor df basisschool en de middenschool installeerde. Met deze commis sies wordt een strategie van on derwijsvernieuwing gestart. Voor de experimenten hebben zich al heel wat scholen aange meld. De minister zal hier uit eindelijk een keuze uit maken. Geen school wordt bij de experi menten betrokken, als docenten en ouders niet in grote meerder heid bereid zijn aan het experi ment mee te doen. )e feitelijke opzet en vormgeving van de experimenten blijven de taak en verantwoordelijkheid van de scholen zelf, die door be geleidende instanties worden bijgestaan. Volgens de minister is het wenselijk dat de scholen uit eigen opvoedkundige, maat schappelijke en levensbeschou welijke inzichten vorm geven aan de basis- en middenschool. ïrkney (AP) Als gevolg van een instorting in een goudmijn in Orkney, Zuid-Afr.ka, zijn op ongeveer 1600 meter onder de grond 18 mijnwerkers opgeslo ten, 17 negers en een blanke. Twee negers werden door val lend gesteente gedood, £4 liepen lichte verwondingen op. Er L een grootscheepse reddingsaktie begonnen en van drie kanten te gelijk tracht men de opgesloten mensen te bereiken. Nederland in VN: In deze tijden van energieschaarste is het een hard gelag dat er in de Amerikaanse staat Wyoming al twee weken een oliebron in brand staat. Twee leden van de ploeg van de bekende oliebranden- bestrijder Red Adair inspecteren enkele meters van de vuurhaard, de verwrongen resten van de boortoren. Vele tonnen olie zijn sinds 5 december al in rook opgegaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederland heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties bij vergissing tegen een resolu tie gestemd die tot doel had de geloofsbrieven van de de legatie van Portugal alleen onder bepaalde voorwaarden te aceepteren. Staatssecretaris Kooijmans van Buiten landse Zaken heeft gisteren een uitleg van dit misver stand gegeven. Tanzania en Senegal hadden een voorstel ingediend om de ge loofsbrieven van Portugal te verwerpen. De Nederlandse de legatie bij de VN had vanuit Den Haag opdracht gekregen hier tegen te stemmen. De in dieners wijzigden hun voorstel De staatssecretaris noemde het zo, dat Portugal in de VN al- overigens een „hoogst bedenke- leen de Europese staat zou vel* lijke" ontwikkeling dat van een tegenwoordigen en niet de over- formaliteit als de geloofsbrieven Den Haag. Na „overhaaste" consultaties met de andere EEG-landen (die in meerder heid van stemming onthielden) heeft de delegatie tegenge stemd. heerste gebieden in Afrika: An gola, Mozambique en Guinee- Bissau. Toen het amendement zo gewijzigd werd, was er geen tijd meer voor ruggespraak met politieke zaak gemaakt wordt. Nederland vindt dat ie der land een delegatie moet sa menstellen zoals hem dat goed dunkt. In Los Angeles overleed gisteren Bobby Darin, de zanger die een tiental jaren geleden een grote man was van het rock-en- roll-tijdperk, ondermeer met zijn hit „Mack the knife", waar van twee miljoen platen werden verkocht. Hij stierf, 37 jaar oud, na woensdag een hartoperatie te hebben ondergaan. Op de foto Bobby Darin in 1964 met zijn vrouw, de actrice Sandra Dee. Succesvolle winkeldieven aangehouden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een langdu- rig onderzoek heeft de Rotter damse recherche een bende van vier vrouwen en drie mannen opgerold die bij een grote reeks winkeldiefstallen dc laatste maanden voor zeker 150.000 gulden aan goederen hebben buitgemaakt. Een derde deel van de buit is teruggevonden. De verdachten, allen uit Rotter dam, zijn al voor de officier van justitie voorgeleid. De diefstallen werden meestal door drie van de vrouwen ge pleegd. De anderen zorgden voor transport van de dievegges en afvoer van de buit. Tot de bende hoorde ook een 29-jarige bedrijfsleider van een Rotter dams warenhuis; hij leidde de dames naar de buit en was tij dens winkeluren tevens waak hond - br'l op betekende on raad, bril af was sein-veilig. De bende „werkte in het hele land, ook in Den Haag, Leiden, Leidschendam en Rijswijk. Men had het vooral gemunt op elec- trische apparaten, nappa, suède en bontkleding. De afzet was geen probleem: een wijde kring van familie en kennissen be hoorde tot de klanten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tot een langere gevangenisstraf ver oordeelden kunnen op een eerder tijdstip in aanmer king komen voor voorwaardelijke invrijheidstelling, omdat bij de berekening van de strafduur het zoge naamde voorarrest wordt meegeteld. Dat is de strekking van een wetsontwerp dat minister Van Agt (Justitie) bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Ook krijgen veroordeelden de mogelijkheid om bij het gerechtshof te Arnhem in beroep te gaan, wan neer ze niet op het vroegst mogelijk moment voor waardelijk in vrijheid worden gesteld of wanneer de hun verleende voorwaardelijke invrijheidstelling wordt geschorst of herroepen. Tenslotte stelt de minister voor, de straf van jeugdge vangenis af te schaffen en daarmee de afwijkende be palingen voor voorwaardelij ke invrijheidstelling, die met de straf samenhangen. Vol gens de bestaande regeling kan een gedetineerde voor waardelijk in vrijheid wor den gesteld, wanneer twee derde en tenminste negen maanden va ke straftijd' voorbij zijn. In het ingedien de wetsontwerp wordt alleen nog gesproken van „straf tijd", waarin de tijd van het voorarrest (en de in verzeke ringstelling) uitdrukkelijk wordt meegeteld. In de memorie van toelichting staat dat de betekenis van de voorwaardelijke invrij heidstelling overigens veel geringer is dan vroeger. Dat valt af te leiden uit de per centages van de opgelegde vrijheidsstraffen van eéeén jaar en meer: in 1959 7,9 procent (van 9800 veroorde lingen tot vrijheidsstraf), in 1970 nog ma;: 2,7 procent (van 13.000 veroordelingen tot vrijheidsstraf), zijn „werkelij- De opheffing van de jeugdge- voorarrest vangenisstraf komt mede omdat de betekenis ervan sterk is gedaald. In 1970 wa ren er nog maar 21 veroor delingen tot jeugdgevange' nisstraf. De jeugdgevange nis staat in Zutphen en is in middels ook in gebruik geno men als gewone gevangenis voor jeugdigen. Groot congres van joden in Den Haag DEN HAAG Het joods wereld congres heeft gisteren in Lon den plannen bekendgemaakt om komend voorjaar een belangrijk congres van joden uit de hele wereld te houden in Den Haag. De plenaire vergadering van het joods wereldcongres zal van 28 april tot 6 mei in Den Haag bijeenkomen. Volgens de organi satoren wordt het een van de grootste en belangrijkste verga deringen van joden, die ooit is gehouden. Er komen afgevaar digden uit 64 landen. De voorzitter van het joods we reldcongres, dr. Nahum Gold- mann, zei dat het wereldjoden- dom nu, in de nasleep van de grote Verzoendag-oorlog, in een diepe crisis verkeert. Hij drong er bij de joden op aan van de komende vergadering „een in drukwekkende demonstratie van joodse eenheid te maken". Uit Israël (ongeveer drie miljoen joodse inwoners) zullen 50 afge vaardigden komen en uit de Verenigde Staten (waar zes mil joen joden wonen) komen er honderd. AMSTERDAM (ANP) De vreemdelingendienst van Am stelveen weet niet goed raad met een woedende Peter Gib- ney, Engelsman en manager van een Amerikaans reisbureau op Schiphol-Oost. Hij heeft de nacht van woensdag op donder dag in een cel moeten doorbren gen alleen omdat hij zijn pas poort niet bij zich had. „Ik had met een Amerikaanse vriend de avond doorgebracht in Amsterdam, en deze vriend was zo vriendelijk mij een lift te geven naar mijn woning in Amstelveen", aldus Gibney. Vlak voordat zij zijn huis be reikten werden zij aangehouden door een politiewagen. Het was een gewone routine-controle, maar de agenten verzochten hen even mee te komen naaf het bureau. Daar werd Gibney naar zijn pas poort gevraagd, dat hij niet bij zich had, maar dat hij wel even wilde halen, omdat hij vlak te genover het politiebureau woont. Dit werd hem echter niet toegestaan, evenmin als het te lefoneren met een advocaat. Hij werd, zonder das, geld, jas en schoenveters, maar met twee dekens in een koude cel gestopt. Om zes uur 's morgens werden de dekens weggehaald en daarna duurde het nog een paar uur voordat de nachtploeg werd af-- gelost door de dagploeg. Uitein delijk kon hij om negen uur zijn paspoort gaan halen en maakte thuis van de gelegenheid ge bruik zijn advocate te bellen. Pas nadat deze een bemiddelon- de rol had gespeeld kreeg h>j zijn eigendommen en ziin vril- heid terug. Overigens had hij die nacht wel zijn legitimatiekanrt voor Schip hol bij zich maar daarmee had den de agenten geen genoegen genomen. De advocate wees er nog op dat duizenden toeristen op straat geen paspoort bij zich. dragen uit angst het te verba zen. De vreemdelingendienst kon giste ren de situatie nog niet beoorde len omdat de betrokken agenten naar huls waren en na hun nachtdienst sliepen. Minister De Gaay Fortman: DEN HAAG (ANP) „Het stakingsrecht kan niet onbeperkt van kracht zijn. In voorkomende gevallen is het geoorloofd, dit recht te beperken". Aldus heeft minister Dc Gaay Fortman van Binnenland se Zaken gisteren in de Tweede Kamer gezegd op dc derde dag van het debat over de machtigingswet. De bewindsman gaf toe. dat hij voorstander is van het afschaf fen van het strafrechtelijk sta lde- Verduistering eiste eerste slachtoffer ZWOLLE Het eerste slachtoffer van de winkel- verduistering is al geval len. In de nacht van woensdag op donderdag blijkt in een garagebe drijf annex reisbureau in Zwolle te zijn ingebroken. Er werd 10.000 gulden ontvreemd. De e genaar had juist voor ae eerste keer z jn verlichting niet laten branden n verband met de energiobespar'ng. De daders konden daar door ongemerkt een ruit forceren en een gèldkist uit een bureau meene men. kingsverbod voor ambtenaren en tegenstander is van het in voeren van disciplinaire strafbe palingen inzake het staken door overheidspersoneel. „Maar dit betekent niet, dat ik vind dat er een onbeperkt stakingsrecht moet zijn", aldus de bewinds- Niet alleen voor het rijksperso neel komt er een spreiding van het begin en het einde van de werktijden om het spitsverkeer te ontlasten. Gemeenten en pro vincies hebben het verzoek ge kregen eenzelfde gedragslijn te volgen. In Den Haag wordt, met het het oog op het feit dat in deze stad veel rijkspersoneel werkzaam is, overleg gepleegd tussen rijk, ,,Ver-nieuw-de-stad" is de titel van een soort spoorboekje voor stadsvernieuwing dat gisteren versche nen is. Stcatssecrelars Jan Schaefer (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) bood het eerste exemplaar aan oud-minister Schut aan, die een gro.e stoot heeft gegeven aan de stadsvernieuwing. Het boekje bevat toelichtingen op regelingen betreffende stadsvernieuwing en een l jst met verklarende woorden om de regelingen meer toegankelijk te maken voor mensen die niet beroepshalve met deze za ken te maken hebben. „Soms duren inspraakprocedures een jaar langer omdat de mensen niet op het- zei/de niveau kur.nen praten", aldus de heer Schaeier. Ook is een lijst met adressen van overheids instantie; en pariicu! ere instellingen die op het gebied van stadsvernieuwing werken opgenomen. Het boek is vanaf 7 januari voor f 3,50 verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Plantijnslraat 5 in Den Haag en bij de boekhandel. Het is de bexloeling dat dit boekje regelmatig 'uitkomt om de ontwikkelingen te kun nen bijhouden. Op de foto v.l.n.r. oud-minister Schut, staatssecretaris Schaefer, minister Gruijters en de heer Aantjes. Joegoslavië vreest massale terugkeer van gastarbeiders BELGRADO (DPA) De secre taris van het Joegoslavische vakverbond, Nlcola Segota, heeft de Westcuropese landen verweten in het olietekort een welkome aanleiding te zien voor het ontslag van de gastarbei ders dat hun de kans biedt hun ontwrichte economie te saneren. Segota houdt er rekening mee dat zeker 200.000 Joegoslavische gastarbeiders het volgend jaar naar hun land zullen terugke- ren. Hij is van mening dat dc ongeschoolde arbeiders het eerst ontslagen zullen worden. gemeente Den Haag en provin cie Zuid-Holland. Waarschijnlijk begint hier 25 procent van de ambtenaren om half acht en 25 procent om negen uur, en de rest op de gebruikelijke uren, aldus minister De Gaay Fort- URANIUM VONDST IN ARGENTINIË Buenos Aires Een van de grootste uraniumvelden in de wereld is in het westen van Ar gentinië aangetroffen. De ont dekking werd gedaan tijdens bo ringen te Sierra Pintada, bij de grens met Chili. Een bizarre aanblik bood gisteren dit hotel In Minneapolis, Verenigde Staten. Toen de brandweer het vuur in het hotel geblust had, had Veel van het bluswater zich overal afgezet in de vorm van ijspegels. Van onze parlementaire redactie het alsof het elektrische licht niet op kan. DEN HAAG Er komen bij dc Tweede Kamer nogal wat ver- De zaken liggen in de praktijk al- ontwaardigde telefoontjes brieven bnnen ov^-r de og2n- schijnlijk royale wijze waarop in net par.tmentsgeboifw met energie wordt omgesprongen. De teneur ven de klachten is: de bevolking wordt a; ngesp .ord om de gordijn-n te slu n ten einde de warmte binnen te hou den, maar het par>em-nt geeft een slecht vóórheld door alle gordijnen open te houden. Bo vendien, aldus de klagers, lijkt tijd moeil jker dan de leer doet vermoeden. Een dskundige wees ons er namelijk op, dut men in de Tweede Kamer vrij wel overal lange go d jn.n heeft, die over de radiatoren heen val en. Slu t i n l: e go dijnen. dan houden zij de uit stralende warmte tegen zodat de cemr&ie verwarm.ng, ge .- ^£huwd door de thermostat, n, onmiddellijk meer warmte gaat produceren. Het gaat ook niet aan, zo wordt geste'd, et a spc.ale regeling te treffen om d gord jntn dan maar In de vensterbanken te proppen. Maar, zo os ons verzek rd, de verwarming is wel degelijk la ger aigesteld. er wordt zuiniger g?st niet cn aldus energie be spaard. Dat er vrij veel lampen branden komt, zo is eraan toe gevoegd. omdat het gebouw In tens.ef wordt gebruikt. Waar- sch jntljk weten velen niet, dat de Tweede Kamer op vele dagen tot in dc nachtelijke uren volop in bedrijf Is, aldus onze zegs-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7