Voorhoutse raad geeft schoorvoetend ruim vier ton voor reconstructie kruispunt Oegstgeest breekt formeel mei Schoolad viesdienst randgemeenten bollen Inspraak bij Westeinde - plannen in Zoeterwoude Weinig kans op sociale bouw in Zoeterwoude Krakepit voor Zoeterwoudse zeeverkenners GEMEENTEPERSONEEL ZEVENHOVEN KREEG PLUM VAN DE RAAD PAGINA 6 VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 WARMOND De jaarlijkse kerst viering voor alle Warmondse be jaarden werd weer een geslaagd feest. Het bejaardenkoor zong enige liederen onder leiding van mevr. Kalsbeek, die zelf nog een aantal solo's ten beste gaf. Mevr. Koek, één van de bejaarden deed een prachtige declamatie. De pastoor en de dominee gaven allebei enkele kerstgedachten mee aan de bejaarden. Daarop werd er een broodmaaltijd ge nuttigd en kwamen de leerlingen van de Leidse LTS een optreden geven, dat bestond uit zang en muziek. Ook het Katholiek Vrouwengilde, afdeling Oegstgeest had gisteren zijn kerstavond met de Verenig de Berkelse Spelers (foto). De groep bracht met veel vaart en talent het spel „Er was voor haar geen plaats", een in Tirol gesi tueerd spel met een happy end op Kerstmis. OEGSTGEEST De Oegstgeester raad besloot gisteravond tot formele beëndiging van de aansluiting bij de school adviesdienst te Leiden. Uit de gevoerde discussies bleek echter dat de tijden nog kunnen veranderen. Mevrouw van Lookeren-Campagne (D '66) verwachtte dat over het eventueel beëindigen van de aansluiting een weloverwo gen advies zal worden uitgebracht door de kortelings in gestelde leerprocescommissie. In de toespraak die wethouder Temmink gehouden heeft bij de installatie van genoemde commissie meende zij de te neur te bespeuren dat men ook om financiële redenen beëindiging wenste. „Betekent het uittreden niet de gena deklap voor de Schooladviesdienst? De S.A.D. verricht zeer noodzakelijk-werk dat wij gewestelijk moeten zien. Isoleert Oegstgeest zich straks niet te veel?" Zij was te vens van mening dat aan de leerprocescommissie onder wijsdeskundigen dienden te worden toegevoegd. Juist om dat er in Oegstgeest weinig tot stand was gekomen op ge bied van onderwijsvernieuwing. VOORHOUT De Voorhoutse raad is gisteravond, weliswaar schoorvoetend, akkoord gegaan met het beschikbaarstellen van een krediet van ruim vier ton voor de reconstructie van het veelbesproken en bekritiseerde kruispunt bij de Nagelbrug en het plaatsen van een verkeers lichtinstallatie. Vreemd was het dat sommige raadsleden, in te genstelling tot eerder gedane uitspraken, nu opeens bedenkin gen hadden tegen het vrij hoge bedrag dat de reconstructie van het kruispunt moet gaan kosten. De heer Kelder dacht dat er, om dat er met de uitvoering van de plannen pas in september kan worden begonnen, nog wel zo'n anderhalve ton boven op het geplande krediet zal komen i.v.m. algemene kostenstijgin gen. Hij vroeg zich af of het wel wijs zou zijn om dit bedrag te besteden aangezien in Voor hout nog wel andere zaken drin gend de aandacht vragen. Burgemeester Stolwijk vond dat de geplande reconstructie wel degelijk uitgevoerd moet wor- den ondanks het feit dat Voor hout financieel niet zo geweldig draait. Hij dacht, evenals de heer Warmenhoven, dat de re constructie financieel bezien weieens mee zou kunnen vallen. Bovendien voelde hij wel voor het voorstel van de heer Ydo om de Voorhouters mee te laten betalen in deze reconstructie door ze de komende jaren aan hun jasje te trekken voor hoge re belastingheffingen. De raad nam voorts nog de vol gende besluiten: Ontheffing van de onbewoonbaar verklaring van de woningen Prinseweg 10e 12; een aantal verkopen van percelen grond in het bestemmingsplan Spoorlaan; wijziging van de verordening wettelijke steun krotontruiming en doorstroming; stopzetting van de subsidiëring Medisch Opvoedkundige Bu reaus in Leiden. De Voorhoutse raad deed het gis teravond verder rustig aan. Men nam zelfs een aparte rust pauze voor het nuttigen van een stukje kerstbanketstaaf en ook het college werd het niet al te moeilijk gemaakt. De wethou ders konden het zich permitte ren om de ene vergissing na de ander te maken. Er werden uitspraken gedaan, die naderhand toch niet overeen komstig de dossierstukken wa ren maar niemand maakte zich daar erg druk over. De laatste vergadering van de Voorhoutse raad in 1973 stond duidelijk in het teken van de vrede. Basketball voor scholen Bollenstreek BOLLENSTREEK Op 27, 28 en 29 dec. a.s. zal in de Gemeente lijke Sporthal te Lisse de wed strijden om het schoolbasketbal- kampioenschap worden georga niseerd door de Schoolbasket- balcommissie voor de Bollen streek. Aan dit tournool zullen 14 scholen met 82 teams deelne men uit het Voortgezet Onder wijs, afkomstig uit de gemeen ten Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Voorhout en Noordwijker- hout. De toegang is geheel vrij. De prijsuitreiking zal verricht wor den op zaterdag 29 dec. om 17.30 uur door de wethouder van sportzaken van Hillegom. Als afsluiting van dit toernooi zal in samenwerking met de Sportclub Lisse (Gulliveis-Glytorus) een wedstrijd worden georganiseerd, tussen de teams van B.S. Lei den en Raak Punch uit Delft, beiden uitkomend in de ere-divi- Zoeterwoude Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude stellen zich soepel op tegenover de inspraak van de bevolking en de raad bij de nadere detaillering van de bestemmingsplan nen Westeinde 2 en 3. Zij zegden tijdens de raadsvergadering van gisteren toe dat elk deelplan aan de raad ter beoordeling zal worden voorgelegd terwijl ook de bevolking daarover tijdens een hearing haar zegje kan doen. KVP-er P. v. Rijn die eerder bij de algemene beschouwingen op een dergelijke procedure had aangedrongen toonde zich tevreden en ook de heer Straver die al een motie in deze richting had klaarliggen zag van indiening hiervan af. De heer Van Rfjn wees trtjdens de rondvraag op het vele verkeer dat van de rijksweg af terecht komt in het dorpsgedeelte maar dat in het industriegebied moet zijn. Er is momenteel contsct over met rijkswaterstaat. Broekhuis toonde zich gelukkig met de vele bomen welke er op dit ogenblik geplant worden. De heer Rijsdijk deed zfljn beklag over de onhoudbare toestand bij het magazijn van Hoogvliet aan Hoge Rijndijk. De situatie is daar door de vele containers en hoge stapels kratten op de weg zonder meer gevaarlijk. Zoeterwoude - De raad van Zoeterwoude heeft zich gisteravond beziggehouden met de nota Volkshuisvesting welke in september het licht zag. Veel nieuwe gezichtspunten leverde dit nauwelijks op. Burgemeester Drymers verzuchtte dan ook:,,De gemeente heeft weinig mogelijkheden bij de sociale woningbouw". De heei Engelkes zag als ideaal een inventarisatie van de be staande w.w-woningen de huurders - de huur en hun inkomen maar zag tegelijkertijd amper mogelijkheden om dit ideaal te bereiken. Het fonds dat de gemeente Wassenaar heeft gesticht om daarmede woningen te subsidiëren zodat men tot een betaal bare huur kan komen kan misschien ook een basis zijn in Zoe terwoude. Pe voorzitter moest hem teleurstellen. Indien G.S. hun fiat geven aan het nieuwe idee van Wassenaar gaat het Rijk z'n bijdrage verminderen' zodat de huurder er nog niets mee op schiet. Engelkes noemde het toewijzingsbeleid erg democratisch maar vroeg zich tegelijk af of dit systeem wel het juiste was. De voorzitter was er erg gelukkig mee en had dan ook geen enkele behoefte aan een wijziging in dezen. Bij de uitvoering van de be stemmingsplannen zal zo strak mogelijk de hand worden gehou den aan de verdeelsleutel van 40% w.w., 40% premie en 20% bouw in de vrije sector. Dit vooral in het belang van de plaatse lijke woningzoekende. De heer W. v.d. Ploeg vroeg de hoogste voorrang voor het plan Hoge Rijndiiik Oost omdat hier bouwrijpe grond ligt. De voorzitter deed geen toezeggingen omdat dit plan nog dc gehele procedure moet doormaken welke Westeinde 2 en 3 reeds achter de -ug hebben. Deze kunnen nu ter -nsistelling naar G S. ZOETERWOUDE De verhuur van een lokaal van de voormalige kleuterschool „De Krakepit" aan de zeeverkenners van de Leid se St. Lodewijksgroep vergde gisteravond veel tijd in de raads vergadering. Niet dat men de jongelui „geen warm hart toe draagt", het werd bij herhaling gezegd, maar de angst dat er voor toekomstige aktiviteiten aan de Hoge Rijndijk geen onder komen zal zijn was daarvan de oorzaak. Met name de heren Engelkes en Van der Post wilden het voorstel aanhouden; tot de volgende Vergadering om eerst ite kunnen in vesteren wat er dn dit gemeentedeel leeft aan plannen. Daarbij werd gedacht aan een peuterspeelzaal waarvoor initiatieven ont wikkeld worden en de plannen van de z.g. Stuurgroep voor de jeugd. Anderen, en met name de vertegenwoordigers van de Vrije Lijst, betoogden dat het gebouw nu 8 maanden leesg staat en er voldoende gelegenheid is geweest van groeperingen om hun wensen kenbaar te maken. Voor de H.R. blijven er twee lo kalen beschikbaar in het derde zagen zij de graag de verken ners. Overigens wel met de restrictie dat de huur van 1500,-- je hoog geacht werd waarover de heer B. v. Leeuwen later nog een voorstel indiende. De Lodewijksgroep, keurig in uniform met een flink aantal leden op de tribune en getracteerd op frisdrank, had een warm pleitbezorger in wethouder Duidam zelf oud-lid van de groep en voormalig D.C. Hij had al enkele maanden niets meer vernomen over de peuterspeelzaal en meende overigens dat het meer centraal gelegen „Vierde Eendje" hiervoor een juistere plaats is. Engelkes en V.d. Post bleven bij hun verzoek tot uit stel waarbij de discussie vinniger werd en burgemeester Det- mers ten slotte het voorstel in stemming bracht. Het kwam er door met 8-5. Het voorstel van de heer Van- Leeuwen om de huurprijs te verlagen tot 750,- werd in dezelfde stemverhou ding aanvaard. ZEVENHOVEN. De gemeenteraad van Zevenhoven behandelde woensdagavond de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1974. De voorzitter sprak in zijn inleiding over de door het Rijk aangekondig de inflatiebestrijding en deelde mede, dat nog niet bekend was In i hoeverre zulks zou doorwerken op de gemeentefinanciën. Forse prijsverhogingen zijn In het komende jaar zeker te verwachten. Hiermee kon echter niet ten volle rekening worden gehouden bij het opstellen van de begroting. B. en W. zijn desondanks verheugd de gemeenteraad een sluitende begroting te kunnen aanbieden, al is dan ook het bedrag voor onvoorziene uitgaven slechts 5500. De heer De Boer (KVP) had veel waardering voor het secretarieper- soneel en het tijdstip waarop de begroting aan de gemeenteraad werd aangeboden (2 maanden eerder dan vorig jaar). De voorzitter zei ook veel waardering te hebben voor de vele arbeid die door het secretariepersoneel (deels in overwerk) was verricht, en was blij dat de begroting ditmaal eerder kon worden behandeld dan vorige jaren. De gemeenteraad sprak voorts zijn verontrusting uit over het snel stijgende tekort in de zwembadexploitatie. De heer Kooijman (CHU) zei ervan overtuigd te zijn dat de nodige zuinigheid wordt betracht, doch dat in verband met de snel stijgende kosten ook in de komende jaren nog een stijging van het tekort moet worden ver wacht. De heer De Boer (KVP) vond het op de begroting opgenomen bedrag per leerling ad 210,- te laag. Voorlopig wordt het voor 1974 vastgestelde bedrag aangehouden. De raad besloot de straatbelasting en de reinigingsrechten voor 1974 te verhogen. De inwoners zullen voortaan voor de gebouwde eigen dommen 30% van de belastbare opbrengst moeten betalen en 10% van de ongebouwde eigendommen, (was resp. 20% voor gebouwd, terwijl het percentage voor ongebouwde hetzelfde is gebleven. De ge. meenteraad besloot voorts de reinigingsrechten te verhogen van 35,- tot 40,-. VOORHOUT Gisteravond is ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het geheel gerestau reerde orgel van de St. Bartho- lomeuskerk een grandioos eert gegeven, 'n Inleidend woord werd gesproken door de heer v. d. Kooy van het kerkbestuur. Het concert werd geopend met het Air van J. S. Bach, op blieme wijze vertolkt door de harmonie St. Cecilia, o.l.v. de heer L. Th. Jansen, dirigent het orkest. Hierna volgde door hetzelfde gezelschap een selectie uit de musical „Jesus Christ Su perstar" van Webber. De har monie besloot haar optreden met het Air uit de „New Baroque Suite" van Ted Huggens. Met 't bekende „Toccata en fuga in D" van J. S. Bach, op virtuoze wij ze vertolkt doo Bernard Barte- link, organist van de kathedrale basiliek van St. Bavo te Haar lem, kon het talrijk aanwezige publiek genieten van het orgel in al zijn facetten. Bernard Bartelink besloot zijn ge weldige manifestatie op het or gel met een improvisatie op eni ge bekende kerstliederen van Flor Peelers en het prachtige Toccatavan L. Boëlmann. Kerstflora iii Hillegom ZONDAGS NIET RIJDEN dan ZATERDAGS HEERLIJK FONDUEN IN „DE MEERHOEVE" BOEKHORSTERWEG 18 - OUD-ADE S.V.P. RESERVEREN TELEFOON 01712-8291 BOLLENSTREEK De jaarlijk se kersn.ora van de Ko.u.ik.ijke Algemene Vereeniging voor Bloembollencultuur, wordt dit jaar weer opgesteld in het Bloembollencentrum in de Sporthal Treslong in Hillegom. Deze tentoonstelling is in de eer ste plaats een vaktentoonstel ling. Dit komt tot uiting in de wijze van opstelling van de bloemen, die „onversierd" op de tafels komen te staan. Maar ook zal er een gedeelte decora tief worden opgesteld. Er zullen veel bolbloemen te zien zijn. zoals hyacinten, tulpen en nar cissen op panneni potten en kis ten, verder decoratief opgestel de Freesia's, Amaryllis Hippea- strum, Irissen en Cyclamen. Er worden inzendingen verwacht zowel van afdelingen van de vereniging als van firma's. Ook het laboratorium voor Bloem- bollenonderzoeik in Lisse komt met een informatieve inzending. Verder zullen er waarschijnlijk proefnemingen komen van het Consulentschap voor de Tuin bouw in Lisse en het proefsta tion voor de Bloemisterij in Aalsmeer. De Kerstflora is geopend op za te r.'ag 22 decimber (vanaf 11 (1(1 uur) en op zondag 23, maandag 24 en woensdag 26 december van 9.C0-17.00 uur. De toegargs- ->-"s is 2,50 (kinderen 1, L. F. Sclilaman nam afscheid BOLLENSTREEK - De heer L F. Schlaman heeft zijn functie als directeur van de Lagere Landbouwschool voor de Bollen streek wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd beëindigd. Door het Bestuur werd hem een afscheidsreceptie in de school aangeboden, die zéér druk werd bezocht. Vertegenwoordigers v/erden opgemerkt van de Stich ting van het Onderwijs waarvar deze school uitgaat (LTB). voorts waren aanwezig de heer Ir. Doornbosch. Inspecteur Landbouwonderwijs, het bestuur van de KVOB, oud-ieraren oud-leerlingen en oud-hoofden van deze school. Ook de heer Gmelich Meylingh (VVD) hamerde op het aantrek ken van deskundigen in de leer procescommissie. Hij zag de le den van de commissie als „as pirinegebruikers" terwijl de penicilline (lees: deskundigen) in de kast stond. „Er moet een dialoog komen", aldus de heer Gmelich Meylingh, „men moet proberen een verbinding te leg gen tussen theorie- en praktijk mensen, dit om meer inhoud te geven aan het woord onderwijs vernieuwing". Hij ging akkoord met de formel eopzegging „Over 1 jaar er er wellicht een goed iaar is er wellicht wel een goed werkende Schooladviesdienst. Stapt men af van de S.A.D. dan moet men zich aansiuiten bij een andere dienst, die meer op preventief dan op curatief ge bied werkt". Dc heer Brouwer (PC) stelde dat men de leerprocescommissie niet moet binden aan één des kundige. Men moet er vrij in zijn om er meerdere mensen te kunnen horen van verschillende disciplines. Dit laatste paste in liet kader van hetgeen de wet houder van onderwijs, de heer Temmink, naar voren bracht. De leerprocescommissie raad pleegt deskundigen op allerlei gebied. Over de aansluiting bij de S.A.D. zal men een welover wogen advies uitbrengen „met harde feiten en financieel om kleed". Hij ontkende dat men om financiële redenen tot het advies van opzegging was geko men. „Wij zijn met toestem ming van de Leidse raad tot een andersoortig takenpakket gekomen. De S.A.D. is niet ge- neel gebroken, anders dan in een gemeenschappelijke rege ling zal men in de toekomst streven naar overeenkomst met andere gemeenten". De heer Temmink ontkende dat Oegstgeest op een eiland zou gaan zitten, de problemen lig gen in Leiden echter anders. Terugkomende op de „aspirine en penicilline merkte de wet houder op: „Er zijn meerdere, medicijnen om een proces te in jecteren". De raad ging ak koord met het voorstel. Woorden van waardering aan het adres van wethouder van der Voet kwamen van de heer Oli vier (D'66) omdat men nu reeds begonnen was aan de ombouw van de verwarmingsinstallatie van de Terweeschool van olie op aardgas. Gezien de energie crisis had wethouder van der Voet zich beijverd voor een vlotte uitvoering hiervan. De raad verleende hieitoe een kre diet van 14.500 gulden. Ook een drietal andere scholen komen nog aan de beurt, deelde de heer van der Voet op vragen van de heer Van Veen (PC) mede. Niel in januari maar in februari zal er gesproken worden over de reconstructie van de hockey velden en tennisbanen. De heer Gmelich Meylingh vond opnieuw overleg met de besturen aan te bevelen, maar men zal éérst de heer Van Veen, PC, was daar vóór) de zaken in de com missie bespreken alvorens met de besturen rond de tafel te gaan zitten. Wethouder van der Voet zegde dit toe. Ten behoeve van het verkeers- en vervoers plan Leidse agglomeratie werd eer. slotkrediet verleend. Men zal de financiële lasten dragen totdat het onderzoek zal worden afgesloten in april 1974. BENOEMINGEN OEGSTGEEST In de commissies van interge meentelijke zaken, finan ciën, onderwijs en g:r,.gani- seerd overleg werden respec tievelijk benoemd: mevr. van Belle, mevr. Bekker en de heer Olivier. Plaatsver vangster voor de heer Olivier werd mevr. Bekker. In het college voor de verlenging zen: de heer H. L. A. Dul- lacrt en mevr. H. W. Weij- mans-Doderer. Eervol ont slag werd verleend aan de vakonderv/i'zer de heer W. Walgers. Deze vertrok naar Enschede, waar hij thans werkt in het kader van de zorg voor het minder-valide- kind.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6