Problemen en frustraties zijn er de hele dag TE MOOI OM WAAR TE ZIJN" Acrides geen tegenstander voor BS Leiden Amateur-archeologen willen aan de slag D stad Bejaarden over plan .„Spoortje": Leidse bioscopen Karatevuisten en bonen Knock on wood - PAGINA 3 VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN —Eigenlijk zou het niet zo mogen zijn. maar de cijfers liegen niet: steeds meer mensen draaien 25202, het nummer van de Stichting SOS Telefonschc Hulpdienst Leiden. Steeds meer mensen hebben behoefte aan De aanzet tot de oprichting des- geduldig oor om hun frus- tijds is de constatering geweest, traties af te reageren, raad op een of meerdere proble men of omdat ze zo eenzaam zjin en gewoon willen praten met een medemens. „Proble men en eenzame mensn zijn er de gehele dag, 24 uur lang en niet alleen van 's avonds 8 tot 's ochtends 8 en in het week end", weten de vrijwilligers van de Telefonische Hulpdienst (THD). Met ingang van maan dag 24 december, de dag voor de ..Gezellige Dagen", gaat de THD daarom 24-uursdiensten draaien; het onpersoonlijke ant woordapparaat, te horen gedu rende de „gesloten" uren, wordt „Het isrweiek hierdoor verleden tijd. ,.Het is werkelijk onrustbarend", vertellen de zeer op anonimiteit gesteld THD-medewerkers. „In het laatste verslagjaar, dat van maart '72 tot maart '73 loopt, moesten we 1240 gesprekken no teren; we vrezen dat dit aantal dit jaar zelfs zal verdubbelen. We werden zodoende min of meer tot deze 24-uurs-dienst verplicht. Gelukkig stijgt ook het aantal medewerkers zodat van deze kant geen moeilijkhe den te verwachten zijn". Overi gens worden de THD-ers ieder met het uit 5 man bestaande be- jaar met een stijging van het stuur. aantal bellers geconfronteerd, Hoewel de medewerkers geheel vanaf a» „«Kan-»-. enc belangenloos hun werk doen, wordt de Telefonische Hulp dienst van Rijks- en gemeente wege een subsidie verstrekt. „Dit jaar hebben we 7000 gul den gekregen ter dekking van kosten zoals koffie, frisdranken en dergelijke. Ook hebben we een psychologe in part-time dienst genomen. Zij begeleidt de vrijwilligers, als ze ergens niet uitkomen of als ze het zelf te kwaad krijgen. Wat ons name lijk het meest aangrijpt is dat je niet weet hoeveel effect al je woorden en raadgevingen sorte ren. Op het moment dat de lijn verbinding verbroken is, is ook de menselijke verbinding weg en dan ga je je afvragen: wat zou zij of hij nu doen? Ben ik iets opgeschoten? Je weet het niet en dat gaat vaak aan ons knagen. De meeste grote steden hebben aan de telefonische hulpdienst ook nog een maat schappelijke begeleiding kunnen aanbieden. Voorlopig blijven we uitsluitend telefonisch werken; dag en nacht". verpt nverp at meer en m acht •ie op De De Leidse gemeenteraad is be zig zich te verslikken in de toekomstige beleidsvoorberei ding en besluitvorming. Het roer moet om. Zunderman vermoedde het al: wij (de raad) doen het niet goed. Al les moet uit elkaar gegooid worden. Her en der dienen groepjes Leidse burgers de gelegenheid te krijgen, deze goede stad mede naar hun inzicht te besturen. Nu is ge ruime tijd geleden, om deze omwenteling te bewerkstelli gen, een aparte commissie in het leven geroepen, BOO genaamd. BOO pleegt bege- leidingsonderzoeken en trom melt op gezette tijden (als er een bepaalde fqse in de ont wikkeling naar decentralisa tie voor de deur staat) hele drommen hoge en lage amb tenaren, ijverige sociologen en maatschappelijk werkers en hun collega's in de wel zijnssfeer bijeen om te kun nen brain stormen. Juist deze ambtenaren nu zijn de zer dagen zo moedig geweest te zeggen, dat ze er niet zo hard in geloven. Tenminste, met die „territoriale decen tralisatie" (dat zijn die groepjes burgers in wijkra den en zo) zou het niet de goede kant uitgaan. Zo zit het BOO-bons In- 't Veld aan de ambtelijke zijde (onontbeerlijk voor een goed beleidsvoorbereiding) al niet mee. Het college van B en W heeft sfinxachtig zich achter BOO opgesteld, maar «lat kan zonder schade, want over een half jaar zijn de B's er toch vanaf, zoals ze daar zonder afspiegeling bij zitten. Daarna kan BOO op brede PAK-basis het hele be stuur inpakken. Voorlopig heeft men binnen de raads- gelederen zo zijn (en baar) twijfels over decentralisatie, die Zunderman „me gestolen kan worden". Aan de burger gaat dit alles voorbij, im mers de publieke tribune kan méér bevatten dan al leen een paar bezielde Lei- den-Noorders en professione le functionele raadsleden. De „rest van Leiden" is er niet. Die zou trouwens, eenmaal door interesse overmand, nooit meer bij een vergade ring terugkomen als ze ge hoord had, dat Van Aken zich verstoutte om iets in te schatten", dat Kret een lid (van een artikel) „tekstueel" wilde wijzigen en dat Ooster man in de bres sprong voor de „representativiteit" van de weet ik veel. Ton Pieters dat vele mensen met hun pro- blmen geen raad wisten en de reeds bestaande hulpinstellingen vaak niet de helpende hand kon den toesteken. Een maatschap pelijk werkster heeft het meest al druk en een psychiater kun nen de meeste hulpbehoevenden niet betalen. Velen zijn echter reeds geholpen als ze kunnen praten, spuien desnoods, met ie mand die niet aan tijd, agenda of portemonnee gebonden is. Bij de Telefonische Hulpdienst zit zo iemand, die kan luisteren, urenlang, als daar aan de ande re kant van de lijn behoefte toe is. In wezen is de THD dan ook een luisterdienst. Zonder voor keur voor geloof, financiële sta tus of politieke richting en strikt anoniem, wat betreft persoonlij ke gegevens. De problemen van de bellers zijn van nogal uitenlopende aard. Seksualiteit behaalde in het laatste verslagjaar de hoogste procentuele score, nl. 13,0%. Hierna volgde: geloof 9.4%. een zaamheid 'i ,7%, contactproble men 5,6%, huwelijksproblemen 5,0%, ouder-kindrelatie 4,5%, arts, tandarts 3,4%, morning af- ter-pil 3,4%, juridische hulp 3,1% babbelen 3%, echtschei ding 2,7% en zelfmoord 2.2% 14,2 procent van het aantal tele foontjes waren zogenaamde ..si lent calls". „Deze mensen heb ben met het draaien van 25202 waarschijnlijk al hun moed ver loren", zegt de THD. „Een en kele keer lukt het ons na veel aandringen de mensen aan het praten te krijgen". De SOS-dienst beschikt op het moment over zo'n 70 medewer kers. Velen hiervan zijn stude renden in de psychologie, didac tiek, sociologie of medicijnen. Hiernaast vindt men ook wel huisvrouwen met een of andere geschikte scholing. De vrijwilli gers zijn ingedeeld in 5 gelijke groepen, die afwisselend de tele foon bemannen en daarna gere geld bijeenkomen om de opge dane ervaringen te vergelijken en te bespreken. Iedere groep heeft zijn g^epscoördinator, die' zorg draagt voor de samenhang en het dienstrooster. De coördi natoren werken nauw samen LEIDEN Na de 65-plussers uit de Kooi en het Morskwartier. waren gisteren de ouderen uit de Tuin- stadswijk aan de beurt om kerstfeest te vieren. In een vrolijk versierd dienstencentrum werd hen een goed verzorgde tafel aangeboden. 55 LEIDEN Burgemeester dr. A. J. Vis werd gistermiddag volgens de traditie verblijd met de 65e aflevering van het Jaarboek van Leiden en met de herdruk van het boek „Korte beschrijving van Leiden", geschreven door Simon van Leeuwen in 1672. Deze herdruk is tot stand gekomen in Samenwerking met de vereniging „Oud Leiden". De boekwerken werden overhandigd door de voorzitter van de ver eniging Oud Leiden", prof. dr. Th. H. Lunsingh Scheurleer en zijn secretaresse drs. I. VV. L. Moerman. De overhandiging vond plaats in de kamer van de burgemeester. LEIDEN In twee vergaderingen hebben bewoners van Leiden- Noord de gelegenheid gekregen hun mening te geven over wat er I met het „Spoortje" zal moeten gebeuren. Gistermorgen hebben een twintigtal bejaarden heel uitvoerig van gedachten gewisseld over de in het „spoorplan" opgenomen bcjaardenhuisvesting. Deze bejaar- den waren het heel duidelijk met elkaar eens dat deze huisvesting dient te gaan bestaan uit laagbouw. Ook kwamen problemen als huurprijzen en badgelegenheid (ze verkozen vrijwel unaniem dou ches boven zitbaden) aan de orde. De omerking „Dit plan is te mooi om waar te zijn" toonde in deze vergadering duidelijk de twij fel of de wijk er in zal slagen de autoriteiten van de zaak te over tuigen. In de avondvergadering die wel wat beter bezocht had kunnen worden, gaf hel LAK-theater een proeve van hun kunnen, die bij het publiek zeer in de smaak viel. In geen week tijd hadden zij het probleem vertaald in een sketch en deze ingestudeerd met enkele kinderen. Jolanda, Tekla en René bleken ook nog goede toneelspelers te zijn en wisten een enthousiast applaus te oogsten. De 12-jarige Frans Freriks opende hierna de rij van sprekers door te vertellen hoe de kinderen een enquête in de wijk hadden gehouden en hun ondervin dingen daarbij. De bewoners die daarna aan het woord kwamen, bleken het zeer snel eens over de bedoelingen van de wijk. Zij von den dat de grond van het Spoortje gebruikt moest worden voor za ken. waar Leiden-Noord al jaren behoefte aan heeft, zoals bejaar denwoningen, een wijkcentrum en groenvoorzieningen. De geplande kantoorflat van zes verdiepingen kon in niemands ogen genade vin den. Daarentegen werd een uitbreiding van de Leide Apparatenfa- briek in verband met de werkgelegenheid wel geaccepteerd. Langs welke weg men deze meningen efficiënt aan de autoriteiten kenbaar moet maken, gaf de meeste problemen. LEIDEN Een nieuwe Nederlandse film heeft zijn intrede In de Leidse bioscopen gedaan. „Op de Holandse toer" in TRIA NON vertelt over de komische avonturen van een aantal Hol landers op vakantie. Het fijne van de zaak heeft u al kunnen lezen in de LC van gisteren. Voorts zijn er twee prolongaties. „Live and let die" in Lido met Roger Moore, alias The Saint, alias Ivanhoe, alias Lord Sinclair (van de Versierders) als agent 007, James Bond. In STUDIO trachten Ryan O'Neal (Peyton Place) en zijn 9-jarig dochtertje elkaar voor de twee de week de loef af te steken in „Papermoon". LUXOR ver toont deze week een film la het duo Bud Spencer en Teren ce Hill: „Karate, vuisten en bonen". CAMERA geeft een wat lucntiger programma: Danny Kaye in „Knock on wood". In de nachtvoorstelling heeft het theater Hitchcocks „The Birds". Evenals Luxor komt ook REX met een ware vecht film. Ditmaal is „King Fu. de kantonbokser" de held van het verhaal. Voor de kinderen heeft het theater nieuwe avon turen van Pippi Langkous: „Pippi zet de boel op stelten". In de nachtvoorstelling is er „De zwarte spin". LUXOR Een eigenaardige rolprent, dat „Karate, vuisten en bonen". De titel zegt op zichzelf niet veel doch is een verwij zing naar de drie belangrijkste Ingrediënten van deze western met eastern invloeden. Het geheel is een sumenruupseltje vun allo populaire stromingen die zich momenteel op filmgebied De hoofdrolspelers zijn regelrechte verwijzingen naar het be faamde duo Hill en Spencer (u weet wel van „De vier vuis ten") terwijl er ook twee karatespecialisten aanwezig zijn om de boel „vechttechnisch" gezien wat op te kalefateren. Alleen de sex ontbreekt, want de „baby" waar het 'm eigen lijk in de film omgaat, geeft zich beslist niet bloot. Slechts het bovenste knoopje mag ditmaal open. Ondanks dat een supercommerciële klucht met allerlei minder geslaagde grappen en grollen. Pas tegen het eind komt er enige tekening in het beeld, want eerder stond de hele zaak maar op een langzaam brandend pitje. Wel aardige natuurop namen, zeker uitstekende muziek, maar weinig overtuigend spel Vooral „The Colonel" komt helemaal niet uit de verf, terwijl juist deze rol uiterst veel perspectief bood. Het duo heeft het gewoon te moeilijk, want het befaamde tweetal imiteren is geen geringe opgave. Ook de Japanner is bepuald geen Bruce Lee, hoewel hij toch verdienstelijke dingen doet. De laatste vijftien minuten moeten de hele film goedmaken en uiteraard is dat te kort. CAMERA Komiek Danny Kaye gaat zo op in zijn Unicef-werk dat je blij mag zijn als er af en toe een oude Kaye-fllm te ruggebracht wordt. Na „De hofnar" is dat nu „Knock on wood" uit 1954, waurin Kaye een buikspreker is die zijn eigen pop niet In bedwang kan houden. Na een wat zoetige opening mag Kaye weer alles doen wat je van hem kan verwachten: zingen, een Schot imiteren, een on gehoorzame demonstratie-^auto temmen, springen in een ge weldige showfinale waarin hij per ongeluk terecht komt en daar tussendoor spionnen de loef afsteken. We wachten nu met smart op de terugkeer van zijn geniale „Walter Mitty". Hogeschool-romantiek niet overal aanwezig bij concert Residentie-Orkest Conventioneler kon het nauwelijks, het Romantiek-programma van het Residentie-orkest onder leiding van Hiroyuki Iwaki. Maar het gaat erin als koek: de Stadsgehoorzaal was nagenoeg uitverkocht. De vraag blijft toch of een orkest niet zo langzamerhand aan een hogeschool-romantiek toe moet zijn om met een dergelijk geheel te kunnen boeien. Ditzelfde geld ook voor een solist, die Tsjaikowsky's eerste Pianocon cert presenteert. Abbey Simon heeft de versierselen van een ongeë venaarde interpretatie gisteravond beslist niet gehaald. Technische onvolkomenheden in zijn accoordenspel, niet altijd fijnzinnig pedaal- gebruik. maar vooral naar de geest bleef dit pianoconcert hem vol komen vreemd. Het klonk nudhter en droog. Tsjaikowsky's thematiek vraagt een andere benadering. Het orkest, ofschoon evenals Iwaki goed van wille, liet hier en daar ook nog wel eens een steekje val len. Maar in Brahms' vierde Symphonie gooide de dirigent alle registers open, een emotionaliteit die Brahms wel kan hebben, zij het dan ook dat een lichter genomen lyriek het geheel geen afbreuk zou hebben gedaan. Vooral de strijkersgroep liet hier een stukje hoge school-werk horen, iets dat het won van onze bezwaren tegen „al weer Brahms", wiens zegeningen elk seizoen vele malen over ons komen. Het orkest opende het programma met de donkere melancholie van „De zwaan van Tuonela" van de Finse componist Jean Sibelius. Ook hier was Iwaki in zijn element. Aan het slot van dit concert werden de dirigent en zijn mensen met dankbaarheid overgoten. K. en O. mocht eveneens met deze overweldigende belangstelling te vreden zijn. B. Rynders LEIDEN - Het U onbeferijpclljk dat een ploeg als Acrides zo ver in de bckercompetitie Wan ko men. Als tegenstander van B.S. Leiden in de Universitaire Sporthal bleek liet team uit IJ- muiden zo weinig basketball kunnen aan de dag te leggen, dat het een regelrechte afknap per voor het Leltdse team werd na de enorme topprestatie tegen Transol. Zonder Har Stol en Wim Petricl en onder leiding van assistent coach Ben van Cleef werd het nu slechts een 123—76 zege. Bin nen een paar minuten had B.S. Leiden al een 18—2 voorsprong en dat ging zo gemakkelijk, dat met name Royals het verder wel voor gezien hield. Het leek een goede gelegenheid, om de spelers, die anders haast niet aan de bak komen, nu een goe de kans te geven. Bij rust prijkte er nog 60—35 op het scorebord, maar in de twee de helft ging het snel helemaal mis. In de elfde minuut was Acrides zelfs ingelopen tot 77— 63 wat reden was voor Ben van Cleef om zijn sterkste formatie ln het veld te sturen met de op dracht er helemaal tegenaan te gaan. Dat gebeurde redelijk ge tuige de score (46—13) in de laatste negen minuten. De 123 —76 zege maakt de return op tweede kerstdag tot een formali teit. Scores: Webster 50, Wal- laart 25, Heuts 18, De Jong 14, Royals 14, Verhoeks 2. ZOETERWOUDE Op de kleuterschool aan de Oranjelaan in Zoeterwoude Hoge-Rijndijk vierden de kleuters gistermiddag hun eigen Kerst mis. Een gezellig gedekte broodtafel, een in kerstsfeer versierde klas en sfeervolle kerstliederen als achtergrondmuziek. Dat er volop werd genoten hoeven wij u nauwelijks te vertellen. De foto spreekt boekdelen. Wandel- en fietstocht in Aarlanderveen LEIDEN Een wintercUrsus van K&O heeft vorig jaar een aantal archeologisch geïnteresseerden in Leiden en omgeving opgewekt tot verdere activiteiten. Een groep van deze amateur-archeologen heeft bijvoorbeeld afgelopen zomer al opgravingen en veldverkenningen verricht Het betrof hier een onderzoek naar het kasteel Coebel na bij de Vink in Leiderdorp werden vermoedelijke resta i'en van het klooster Engelendael achter Huize Leytenrode onderzocht en op ver zoek van Rijks Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) te Amers foort werd een veldverkenning gedaan ter bepaling van de juiste ondergebracht als afdeling „Rijnstreek" in de landelijke eniging Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland, A.W.N.. met als werkgebied de gemeenten Noordwijk, Noordwijker- De afdeling Rijnstreek" zit wel erg verlegen hout, Lisse, Leinmrden, Nieuw. en. Zevenhoven. Ni koop. I, de- graven. Boskoop. Benthuizen, Zoeterwoude, Voorschoten, Leiden. Valkenburg en Katwijk. Rond een kern van „gravers", de mensen die het voornaamste werk moeten doen (de archeologische zaak blootleggen), wil men gezamenlijk tot beter inzicht komen in het le- n werken van onze voorouders in ruimste ligging van het Romeinse castellum Matilone. Hierbij leek enige De voorzitter van de AWN-afdeling Rijnstreek, de heer J. D. F. Har haast geboden, omdat voor de omgeving van Roomburg een be stemmingsplan moest worden vastgesteld; de grond waarin de Ro- *-e -,*© s on zich zonden bevinden, zo" - - i de huizen onaangetast kunnen blijven. Maar dit bestemmingsplan is weer op de lange baan geschoven. In elk geval is de groep die door de K&O-c s bijeen i denberg, Kagartuinen 63 'e Srvs.;?r.he:m (tel. 02522-1*' ons, dat de vrijetijdsactiviteiten van de amateur-archeologen voor namelijk in de avonduren en in do weekeinden plaatsvinden. „Wij bedrijven louter archeologie. Dat wil zeggen: zien en beschrijven, weten waar een en ander is gevonden. Het gaat ons werkelijk niet om het meegrijpen en inpikken van vondsten met dozen tegelijk, gebracht Dat is ons doel niet, daar hoeft niemand bang voor te zijn. Ik zeg bij elkaar gebleven. Óp 24 november j.l. is deze werkgroep officieel dit met nadruk, omdat wij in feitg ieders hulp nodig hebben. Wij willen zowel het publiek als bijvoorbeeld de aannemers van grond werk om medewerking vragen" een flinke ruimte vondsten kunnen worden verwerkt en waar de documentatie I kan worden bijgehouden. De heer Haruenberg: „Wij moeten onge- j stoord kunnen werken, scherven kunnen schikken naar kleuren en i en r. r duizend s herven ht!> je zr". O j.: i cheologen van de A.W.N. (de meeste vakmensen zijn trouwens ook i p va.: I. vt.-e.i g.r.g) willen trachten te spa ..ic ge-' v)-,n v/3 ;'t vern!st'gd. Leden betalen 25 guJ-n 'n v:- voer zij zesmaal per jaar het archeologisch blad Westerheem ontvangen. ma; n excursie (twee er -r ja cursies) en ec-ns per maand wordt een lezing gehouden; 's zomers zijn de buitenactivirelten. Nadere inlichtingen worden graag ver schaft door de heer Hardenberg of door de heer P. W. M. de Roos. Oltmansdreef 11, Leiderdorp (tel. 01710-92387). Vondsten kan men ook melden aan De Lakenhal of het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg te Leiden. AARLANDERVEEN In het ka der van de autoloze zondag heeft de Sportvereniging Aarlander veen voor zondag 23 december a.s. een wandel of fietstocht het gehele gezin georgani- d. verdelingen gaan over 5, 10 en 15 km, de fietstochten over 25, 4J en 60 km. Bij het volbren gen van één dezer tochten, ont- ..I pn de deelnemers een leuke 'o. Da tijden waarop gc- s.a wordt liggen tussen 12.00 en 14.30 uur n.m. in de kantine van Aarlandcrveense Sportver eniging aan de Aarlandervepn- s-weg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3