Ê€kl6c Sotwant Kamer geeft aan machtiging de noodwet fblijmaker Verzet tegen verduistering; van winkels Wintersport liefhebbers olie vrezen crisis niet oede vangst van Leidse politie Goedé ideeëii goed beloond Alleen benzine als verzekering is betaald verdien 'n echte LSfnP»^ebUrrfv^' StÏ; fPOnS!US 11' teletTf 222>44 - Sro 10JP°3 3ank Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. «rtenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27.76.jaar 108.20. - DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers 35 cent. 65e JAARGANG No. 19693 VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 WEINIG VERANDERING. In het algemeen veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend ma tige wind in hoofdzaak uit Zui delijke richtingen. Minimum temperaturen van plus vier graden in Zeeland tot min één graad in het Noordoosten van het land. Maxima morgen om streeks vijf graden. Morgen: zon 8.46—16.30, maan 6.59—14.45. Zondag: zon 8.47—16.31, maan 7.55—15.33. 19.05 uur Motormuis; 19.20 uur Gulden de man; 20.21 uur Zeven sprong; 21.40 uur Hec Ramsey, 19.05 uur Wie van de drie; 19.30 uur Mash; 20.21 uur Columbo; 21.35 uur Leven in beeld; 22.55 uur Uit de kunst. lens een schorsing van de behandeling van de machtigingswet in de Tweede Kamer lit minister-president Den Uyl een partijtje tafeltennis met zijn partijgenoten, 's Mor oni 4 uur in Nnieuwspoort. Links de heer Dolman in een dubbel tegen Barendregt en Idraaijer. DEN HAAG In to taal worden deze week via de NS zo'n 50.000 sneeuw- en zo- naanbidders met de trein naar hun win tersportplaats ver voerd. Annule ringen in verband met de oliecriis heb ben zich nog niet voorgedaan, zodat ge zegd kan worden dat de vakantiegangers geen angst hebben voor bijvoorbeeld et- stijgen van dep rij zen". Aldus de heer C. van Zwijpdrepht van de Algemene Vereniging van Reusbureaus gis termiddag op een persconferentie naar aleiding van het vet- trek van de eérste Bergland Express naar Innsbruck van het Station Den Haag Centraal. Gisteren om half zes 's mid dags stapten ruim 600 reizigers, met ski's gewapend, in een van de 14 wagons. Tot ne met morgen vertrekken er nog eens engen treinen met wintersportbe stemming. Voor de Kerst zullen er 7.000 mensen op deze manier naar Oostenrijk of Zwitserland worden vervoerd, wat een stijging betekent van 1700 ten opzichte van vorig jaar. Deze stijging is te danken aan de gunstige dgen waarop Kerstmis en Nieuwjaar vallen. Om de grote stroom wintersportreizigers op te vangen kunnen de NS de capaciteit van de treinen opvoeren tot 15 wagons. Vanuit Den Haag gaan in ieder gval de ko mende week 2000 mensen naar hun interverblijfplaats. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft het kabinet-Den Uyl toestemming verleend, om een jaar lang aan de hand van de machtigingswet de gevolgen van de oliecrisis te beperken. Het gaat om eventueel ingrijpen in lonen en prijzen, een scherp toezicht en eventuele maatregelen rond huurverhogingen, dividenden en tantièmes, pachten e.d. Het gaat hierbij ook om de benzine-distributie, de verlichting van winkeletages en kantoren, om de werkge legenheid, om het verbieden van ontslag als gevolg van de oliebeperkingen en dergelijke. Het VVD-leed tijdens de drie da- vormen van de CDA door KVP, gen durende debatten over de AR en CHU sterker ondersteu- machtigingswet een duidelijke nend. nederlaag, meer door eigen De KVP-fractie wist de Kamer schuld dan door de politie aan vallen van de andere fracties. de oppositie optredende CHU stemde met de regerings partijen vóór het aanvaarden van de machtigingswet. Daar mee tevens het streven naar het De eerste wintersporttrein is gisteren vertrokken: De Bergland Express naar Innsbruck met 14 rijtuigen en 640 ski- en sneeuwlief- hebbers. BERICHT voor onze ADVERTEERDERS In verband met de Kerstweek kunnen advertentie-opdrachten voor onze editie van 27 december a.s. uiterlijk worden aangenomen tot maandag 24 dec. vóór 11.00 uur 's morgens. verslaggevers DEN HAAG. De heer W. Markus, opzichter bij de af deling havenmonden van Rijkswaterstaat is, dankzij twee goede ideeen maar liefst 25.000 gulden rijker geworden. Het is het hoog ste bedrag, dat tot nu toe uit de gratificaties van de Rijksideeënbus tevoorschijn gekomen is. De ideeën van de heer Mar kus komen neer op het vin den van en het gemakkelij ker overbrengen van grind. De laatste vinding heeft bij de havenwerken te Hoek van Holland een half mil joen gulden aan besparing opgeleverd. Bij Philips kreeg de R. Gerlofsma 10.000 gulden be loning voor zijn idee ter verbetering van een HiFi stereo-versterker. haar kant te krijgen met haar amendementen om de KVP-minister Lubbers van Eco nomische Zaken te betrekken bij de voorbereiding van het be leid ten aanzien van arbeids voorziening en dividendbepalin gen. Daarmee bereikte de KVP dat deze bevoegdheden niet al leen bij minister Boersma van Sociale Zaken en minister Dui- senberg van Financiën blijven berusten. Bovendien werd een motie van de CHU aanvaard dat een maatre gel of besluit, ontleend aan de machtigingswet, slechts dan na 10 dagen kan ingaan, wanneer binnen deze termijn minder dan 30 kamerleden inlichtingen hier over verlangen. Tegen het aanvaarden van de machtigingswet stemden VVD, DS '70, PSP, CPN, Boerenpar tij, RKPN, SGP. GPV en Drenth van de PvdA. In de machtigingswet zijn even eens bepalingen opgenomen over stakingen als gevolg van maatregelen uit deze wet. Deze stakingen kunnen door de rege ring verboden worden. Dat was de reden, dat de heer Drenth te genstemde. 200 boete voor rijden op zondag NOORDWIJK Een 20-jarige poelier uit Noordwijk heeft een boete gekregen van 200,- voor j het overtreden van het zondags rijverbod. De officier van justi tie had 250 geëist. De verdachte was als excuus aan komen dragen met het verhaal, dat het klokje in zijn auto niet goed liep, toen hij in de nacht van 18 november om 23.55 uur werd aangehouden op de Broekslootlaan in Noordwijk. In dat soort verhaaltjes geloven we allang niet meer", aldus de offi cier van justitie. Hij had bovendien nogal wat kri tiek op de houding, die de ver dachte aannam tegenover de agenten die hem aan hadden ge houden. Verdachte zou hebben gezegd, dat de agenten „niet zo nauw moesten kijken". Maar, aldus de officier, „Die politie mensen doen ook hun plicht en dat is in het belang van ons al lemaal. Of het nu gaat om twee minuten of meer men heeft zich te houden aan de vastge stelde tijd". Grote bedrijven kunnen extra liters benzine collectief vragen Kamer tegen uitstel distributie Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Bij de uitreiking van eentweede distributiekaart voor benzine eventueel over drie maanden zal de aanvra ger n:?t alleen een geldig kentekenbewijs en een bewijs dat de motorrijtuigenbelasting is voldaan, maar ook een bewijs moe ten overleggen, waaruit blijkt, dat de betreffende auto WA-ver- zekrd is. Dit heeft minister Wester terp van Verkeer en Water staat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. De meer derheid van de Tweede Ka mer bleek gisteren tegen uitstel van de invoering van de benzinedistributie, zodat nu vast staat dat de distri butie op 7 januari begint. Minister Westerterp maakte ook het distributiesysteem voor viertakt-brommers be kend. Aanmeldingskaarten voor deze regeling zullen op 2. 3 en 4 januari verkrijg baar zijn bij ANWB-kanto- *en, wegenwachtstations en een aantal postkantoren. Bij verstrekking van de aanmeldingsknart zal een speciaal merkteken in het frame van de brommer worden aangebracht. Op vertoon van de aanmel- iingskaarï krijgt men tegen betaling van 2.50 voor een periode van vier weken icht bonnen, die samen goed zijn voor 16 liter ben- De minister zei ook nog dat om de vier weken zal wor den bekeken of het rantsoen aan benzine groter of klei ner zal moeten worden; dit aan de hand van de gege- /ens over de beschikbare benzine. Buitenlanders kunnen per week 30 liter benzine krij gen; per jaar kunnen zij maximaal zevenmaal van deze regeling gebruik ma- WASHINGTON (AP Hohn M. Doar, een voormalige plaatsver vangend minister van justitie is benoemd tot leider van de staf van de juridische commissie van het Huis van Afgevaardig den die een onderzoek zal in stellen naar mogelijke redenen voor een afzettingsprocedure van president Nixon. Doar zal de leiding krijgen van een staf van ongeveer 30 juris ten die gedurende enkele weken informatie zullen verzamelen die gebruikt kan worden bij een eventuele in staail van beschul diging stelling. Noodzakelijk m inimum aan licht mag voorlopig nse terreurgroep dreigt tie op de luchthaven van Rome heeft Uitgevoerd, dreigt thans met nieuwe overvallen tenzij alle in Europese gevangenissen verblijvende Palestijnse gueril- lera's binnen tien dagen worden vrijgelaten. Hot communique Is door het te Beiroet verschijnen de dagblad van Nahar gepubli- Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement (Van een c verslaggevers) DEN Met de rrestatie van drietal Leidse jongemannen hijnt de Leidse politie een ede vangst te hebben gedaan 'ij hebben hier gisteren reeds elding van gemaakt). ens het onderzoek is namelijk bleken dat het drietal zich in afgelopen drie maanden huldig heeft gemaakt aan een °°t aantal inbraken, diefstal- vernielingen, berovingen en weldplegingen en (enkele po kert tot) verkrachting in de k* van 12 op 13 oktober. Een van hen heeft bekend op de Europaweg een 21-jarige studen te uit Rotterdam te hebben ver kracht en beroofd. De sieraden der vrouw zijn bij hem thuis te ruggevonden. De drie jonge mannen, twee chauffeurs van 20 jaar en een 19-jarige stucadoor, gedroegen zich doorgaans bij zonder agressief: Zij sloegen hun slachtoffers, eisten dan geld en indien niet aan deze eis werd voldaan, kreeg men nog eens fen pak rammel Zij stalen o.a. .iit kantines, auto's en fabrie ken. Hun buit was meestal erg |WTo %sv^ Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. a Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 parlementaire redactie) DEN HAAG Bedrijven die meer dan 500 werknemers in d'enst hebben kunnen een col lectieve aanvrage indienen voor meer benz'ne voor hun werkne mers b j het Rijksbureau voor aardolleprodukten in Den Haag. Voorwaarde is dat deze benzine nodig is voor het zakelijk ge- bru'k en dat de werknemers niet ook nog eens een keer een individuele aanvrage ind'enen bij de gemeentesecretarieeèn. De niewue maatregelen op het ge bied van de benzinedistributie is nog niet helemaal gereed, maar wcrfUt in de loop van vandaag verwacht. Den Haag De door de regering van de ene op de andere dag bevo len verduistering van winkel-etalages blijkt een weinig doordachte beslissing te zijn. De burgemeesters van Den Haag. Rotterdam, Am sterdam en Utrecht hebben reeds laten weten dat het onmogelijk is op korte termijn op een aanvaardbare wijze de vereiste ontheffin gen toe te kennen. Zij zullen de eerstkomende dagen dan ook toe staan, dat een noodzakelijk minimum aan étalage- en wjnkelverlich- ting blijft branden. Dit zowel uit een oogpunt van veiligheid van de betrokken bedrijven als omwille van de openbare veiligheid. Ook in de Tweede Kamer bleek men weinig gelukkig met de re geringsbeschikking. Daar werd vannacht (tegen de zin van mi nister Lubbers overigens) een motie van de V. V. D. aangeno men. waarin werd gesteld dat de maatregelen te drastisch zijn en waarin een beroep op de re gering werd gedaan over de in- Een woordvoerder houd van die maatregelen nader overleg te plegen met de orga nisaties van de betrokkenen. De burgemeesters van de vier grote steden hebben een beroep geduun op de winkeliers uiterste zuinigheid te betrachten met de verlichting en deze alleen te la ten branden voor zover dit van belang is voor de veiligheid. Zij zullen zo spoedig mogelijk nade re richtlijnen voor het onthef- fingsbeleid bekend maken, die zullen worden opgesteld na overleg met het bedrijfsleven, de Amster damse politie zei: „Geloof maar dat het inbrekersgilde in de handen zou wrijven als alle verlichting verboden zou zijn. Noteer m i vDAU als nieuw kwartaal-abonnee: DVn Naam Stuur deze bon in open envelop, LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1