5howworstelen is het avondje chouwburg voor Japanners PLAATSING MÜNCHEN PAS ENKELE UREN VOOR DE LOTING Onderzoek naar „premies van Griekse spelers GEESINK GENIET VAN POPULARITEIT Rous wil nou een tijdje mee Uden krijgt tartanbaan Sportwereld DE RUITER OPVOLGER Jaii Remmers geen tüd genoeg voor plan FC Den Bosch Baba Sy besloot zijn partij met zevenklapper Den Butter drie duels buitenspel „Hilversum" B-toernooi Joegoslavië tegen datum VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Düsseldorf Hoe onzeker het resultaat ook is, een ding staat bij de bepaling van de groepsindeling voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal vast: de loting (op 5 ja nuari in Frankfort) is niet ,,vrij". Dat wil zeggen: de zestien landen worden niet klakkeloos in een beker gegoid en trekken maar. In dat geval bestaat na melijk de mogelijkheid dat er een groep ontstaat met West-Duitsland, Brazilië, Italië en Nederland, of een met Zaire, Australë, Haiti en Zweden, hetgeen na tuurlijk tot elke prijs moe» vermeden. In het eerste geval zouden „zekere" kwartfina listen bij voorbaat zijn uitgeschakeld (per groep gaan twee landen over), in het tweede zou een der „dwergstaten" zich hoe dan ook kwalifice ren. Het is dus duidelijk dat er geplaatst moet worden. Maar hoe. Dat is nog niet beslist. Het organisatiecomité van de W.K. buigt zich enkele uren voor de loting in een geheime vergadering over het probleem. Met deze wetenschap heeft speculeren weinig zin. maar, rekening houdend met geografische herkomst en sterkte, zoveel mogelijkheden zijn er nu ook weer niet. Nederland kan volgens in siders rekenen op een groep met een Zuidameri kaans land (mogelijk wereldkampioen Brazilië), een ander Europees land (vermoedelijk niet West-Duitsland, maar eerder iets uit het oosten) en één c'er zwakkere broeders. Nog vijftien dagen... DNDEN ,,Ik denk niet aan af treden." Met deze uitspraak laat Sir Stanley Rous, wat hem betreft, geen twijfel bestaan over de naaste voetbaltoekomst. De rijzige Brit, nu 78 jaar, be kleedt sinds 1961 de voorzitters functie in de Federation Inter nationale de Football Associa tions (FIFA), de wereldvoetbal bond. En hij heeft er nog lang niet genoeg van. lolang mijn gezondheid nog goed is en ik in staat ben te rei zen en enkele uren per dag te werken, zou ik graag voorzitter willen blijven," aldus Sir Stan ley, „er is nog veel» te doen." Zuid-Amerika is er evenwel ie- nand die best president van de "IFA zou willen worden. Het is loao Havelange, voorz'tter van de Braziliaanse sportfederatie Wanneer volgend jaar op het congres van de FIFA in MUn- dien tijdens de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap de verkiezing wordt gehouden, kan hij reke- len op de steun van de Zuid- imerikaanse afgevaardigden lius met aan zekerheid grenzen- le waarschijnlijkheid op die an de Noord- en Middenamerl- ;aanse landen, benevens de Afrikaanse. „De Zuidamerika- en hebben me verzekerd dat Kt niets persoonlijks is." zegt Stanley, „ze vinden zelfs dat het goed heb gedaan. Maars e vinden ook dat het tijd wordt oor een president uit Zuid-A- ïerika." hij wordt gekozen is Sir Stan- ey Rous van plan het aantal istersba draaien, politiek e ministf Sir Stanley Rous kan er als voor zitter van de FIFA geen genoeg van krijgen. ,,Ik denk niet aan cf treden". deelnemende landen aan de eind ronden van de W.K. opgevoerd te krijgen van zestien tot twin tig. Ook zou hij willen dat de organisatie werd opgedragen aan een combinatie van dicht bijeen liggende landen, bijvoor beeld dé Benelux of Joegosla vië, Oostenrijk en Hongarije. Dit om de belangstelling te ver breden en de kosten te drukken. Rous: „Het gaat natuurlijk niet zo maar, doch het is iets om naar te streven. Ik dacht niet dat de moeilijkheden onoverko melijk waren." UDEN De gemeente Uden krijgt een kunststofatletiekbaan. De gemeenteraad keurde gister avond het ontwerp goed met 13 tegen 6 stemmen. De Neder landse atletiek krijgt daarmee voor het eerst de beschikking over een moderne wedstrijd- baan. Tot dusverre is de baan van Pa pendal de enige kunststofbaan van Nederland. Maar deze heeft geen toeschouwers-accommoda tie. De kosten van de baan in Uden zijn begroot op 1,4 miljoen gulden. Over drie maanden zal worden begonnen met de aanleg van de tartanbaan, waarop acht deelnemers tegelijk kunnen starten. De officiële opening is gepland op 29 september. LONDEN Jan Timman heeft bij het internationale schaak toernooi van Londen een groot meesterresultaat bereikt. Door in de negende en laatste ronde remise te spelen kwam Timman op een eindtotaal van zeven punten. RIO DE JANEIRO Het Brazi. l aanse voetbalelftal dat in 1870 de wereldtitel veroverde, heeft in Rio de Janeiro een selectie van in Brazilië spelende buiten landers verslagen met 2—1. Het was een afscheidswedstrijd voor de inmiddels 40-jarige, legenda rische rechtsbuiten Garrincha, die een half uur in actie was. 55 Athene George Dedes, de voorzitter van de Griekse voet balbond, wil de spelers van het nationale elftal, dat woensdag in Athene met 42 verloor van Joegoslavië, een boete opleggen van 25.000 Drachmen (ongeveer 2400 gulden) elk. Door deze uitslag in groep, zeven van de voorronden in het toer nooi om het wereldkampioen schap kan Joegoslavië met Spanje gaan uitmaken wie naar de eindronden in West-Duitsland gaat. „Het spel van onze ploeg was onaanvaardbaar", aldus Dedes in een verklaring die in alle Griekse kranten is gepubli ceerd, Hier waren mannen aan het werk die het niet kon sche len te verliezen. Het ging hen slechts om hun eigen voordeel". Volgens Dedes hadden de Span jaarden de Griekse spelers de man 3000 gulden beloofd plus een vakantie op Mallorca. „Maar hoe het precies was, zou men de spelers moeten vragen", aldus Dedes. De bondsvoorzitter van plan een uitgebreid onder zoek in te stellen. De situatie is echter in zoverre gecompliceerd, dat de Grieken de Spanjaarden niet geheel ter- wille hebben kunnen zijn. Daar voor hadden ze met een doel punt verschil moeten verliezen. Er gaan nu geruchten dat ook van Joegoslavische zijde aan trekkelijke premies te verwach ten waren. De compromis-uit slag (precies twee doelpunten verschil, ergo een beslissings wedstrijd) zou in dit geval een verklaring zijn. Jan Remmers kan niet meewerken aan de ambitieuze plannen FC Den Bosch. Daarom onthief het bestuur hem van jn trainers functie. DEN BOSCH Jan Remmers, de trainer van de eerste divisieclub FC Den Bosch, zal met ingang van het nieuwe seizoen geen trainer meer zl.ir. Het bestuur van de Bossehe club heeft besloten Rem- I mers van zijn taak te ontheffen. Reden is dat FC Den Bosch vol- j gend seizoen op dinsdag- en donderdagmiddag in totaal vier u"r wil I gaan trainen. Remmers, die procuratiehouder is bij de AMRO-bank in Den Bosch kan zich daarvoor n et vrijmaken. Tot zijn opvolger is benoemd de 33-jarige Nol de Ruiter, die momenteel de assistent is van Rem mers. De Ruiter werd twee jaar geleden door Remmers aangetrok ken. Hij was toen in d enst van FC Utrecht. De bedoeling is dat De Ruiter reeds in de loop van dit seizoen de training gaat overnemen van Jan Remmers. In de vacature van voorzitter bij FC Den Bosch is ook voorzien. En kele maanden geleden trad de heer J. M. van Lanschot af. Hij wordt opgevolgd door Ir. F. J. Suykerbuyk, die als penningmeester fungeerde. De heer E. M. de Vries uit Vught wordt de nieuwe schatbewaarder van de Bossche semi-profclub. AMSTERDAM Na de derde ronde van het internationale Suiker- damtoernooi te Amsterdam gaan Baba Sy en Gantwarg samen aan de leiding. Baba Sy won in een duel dat vijtien zetten gelijk was aan het roemruchte treifen Kuyken—Wiersma van Mostovoy. De Senegalees week af en de Fransman moest een damcombinatic toe laten naar veld 46. Enkele zetten later besloot Sy de partij met een zevenklapper. Gantwarg heeft hard moeten wer ken om Herman Pershad te overmeesteren. Her.nelink ver sloeg Cazemir in een onregel matige partij, waarmee de Zwitser niet goed raad wist. Harm Wiersma ploeterde weer eens tegen het verdedigende spel van Smith, die op een be paald moment met een welhaast problematische afwikkeling de remise bereikte. Drost speelde aanvankelijk zeer voorzichtig tegen Metsjanski. De indruk dat hij met remise ge noegen nam, verdween in de slotfase. Drost bracht een onver wacht offer en miste slechts net de winst. Goudt onderschatte zijn tegen stander Laporta en moest dit bekopen met een verloren stand. Hij had geluk dat de Ita liaanse kampioen de sterkste voortzetting verzuimde, waar door hij toch nog remise kon behalen. Uitslagen (trootmeastergroep. derde ronde; Mostovoy—Baba Sy 0—2. Smith W orsma 1-1. Cazem r- Hermcllnk 0—2. f'.oudl—Laporta 1— 1, Drost—Metsjanski 1—1, Pershad —Gantwarg 0—2. Moester«roep, eerst.- ronde: Jnbal (Fr.)—Maquet (Fr.) 20, De Jong (Ned Baaslrou Bn (Sen.) 1—1. Gregolre (Belg)—Baddlall (II 1—1, Teer Ned.Traore (Son 1-1. Roozcnburg (Ned.)— Dalllnga (Ned.) i gaat het er dan ge woe toe tn de sport, die Japan verovert: „Het z'n geld krijgen. Daarom moet je ook altijd de show blijven meedoen". hij in zi 'RECHT Gisteren is Anton esink weer vertrokken. De rst en Oud en Nieuw brengt de oeste worstelgod" door in zijn jideringefstenrïjkse buitenverblijf. Hij len van dan wat op verhaal komen de anden de spannende uelevenissen een vc j de laatste maand, houden. (0n Geesink geniet van zijn populariteit als hcofdar- st van een Japanse worstel- Joe Chafw, een voor hem uiterst In de herz itieve onderneming. „De eer- vraag die iedereen me de tste dagen stelde was: is dat show? Mijn antwoord is dan l{ipel: heb je het leuk gevon- 0? Meer zegt Anton Gessink :ouden hit. De tijd is voorbij dat ds nu void, waiarige beroemde Nederlander I een judomissionaris door het •hben get^ Hjj «s zakeüjker gc- Fvader.f<'en- H'-i iaat "laarvoor een maar n#*al waarden in de steek. „Het oen sch<fee!oof ik ook een kwestie van: k kijk je er tegen aan. Je B>t bij dit worstelen mijns in- [1 en vrol,s mjn(jer voor gek ^3,, toen lere man'vijftien jaar geleden een ju- Lin mann|emonstratie mcesl geven, er- Is op een markt in een of an- f dorp." Marjortnanier waarop de alleen in judo- illen zijnfcj optredende ex-wenldkampioen 'ovw in èle dagen geleden uit lapan terug- fde is veelzeggend. Een eerste old toen kee van zes weken had hem een tan jagenl andere kijk op deze veel toe- irgen hoepwers trekkende sport gegeven. j nog maar een maand knokken uw leidinjhet te ver voeren als ik me nu al i noemen. Toch zijn er igen waaë»nd;gheden geweest, waarvan ik getrooslm onder de indruk kwam. Sfiow- 'ilen is in Japan volkssport num- „3-7 het judo heb mer één aan het worden. Over heel he: land worden er 6C0 avonden per jacr gehouden en ze zijn beslist uitver kocht. 4.000 toeschouwers ongeveer. Daarnaast komt het elke week zeker driemaal op de televisie. Dage opsom ming zegt voldoende over de ongelofe- Ko van Dijk 'nuut uitgeschakeld. Voor het publiek is dat geen prettige Integendeel zelfs. „Je moet zo'n avond zien als wij naar de schouwburg gaan. Er is tot half tien een vast program ma en duizenden vinden dat prettig. Z'j kunnen z:ch u',leven net zo als wij bijvoorbeeld bij TfOn Hermans en Ko van Dijk." De meestal uit acht partijen bestaande sportavonden hebben een ding gemeen. Het grootste deel van de wedstrijd" is een zuivere demonstrafi». Geesink: „Dat gebeurt expres. Het publiek moet waar voor z'n geld krijgen. Pas na een sein wordt aan de worstelaars overgelaten om uit te maken wie het sterkst is. Dat zijn meestal dan de laatste minuten van de partij en dan kan het er nog hard aan toe gaan ook" Dat wil niet zeggen dat eerder in de wedstrijd alles van een leien dakje gaat. Daar weet Geesink alles van. „Het probleem van deze sport is de zefbeheersing. Ook al ben je nog zo goed voorbereid dan nog loop je het ri sico van een verkeerde slag of trap. Dan moet je echter niet als een razen de gek reageren maar gewoon aan de show blijven meedoen." Even wennen was verder het weer leren eten, trainen, rusten en (op gewicht) blij ven. Dat valt niet mee voor een man die de wedstrijdsport al weer een paar jaar da rug had toegekeerd. Dat nieuwe idee, over het publiek ver plicht aan z'n trekken te laten komen voordat de match begint, heeft Anton Geesink wel aan het denken gezet, In zijn overwegingen ziet hij de waarde daarvan voor het judo in. „Jarenlang heb ik mijn tegenstanders binnen een minuut, soms zelfs korter, uitgescha keld. Voor het pubFek is dat gewoon geen prettige zaak. Soms Irste de or gan. satie van zo'n toernooi dan uit ar moede een bijprogramma in, waarin ik het dan moest opnemen tegen zo'n twintigtal judoka's. Dat bracht nog enige spanning maar het was natuur lijk wel mosterd na de maaltijd." Rancuneus De talrijke ruzies met de judobond hebben geen invloed op zijn oordeels vorming. „Ik- ben niet rancuneus", zegt Geesink, bij wie de telefoon thuis de afgelopen dagen roodgloeiend stond. De overweldigende belangstelling ver raste hem toch wel. „Voor iedereen kwam wat ik daar deed kennelijk als een enorme verras sing. Ik werd tenminste overstelpt met allerlei telefoontjes Ze weten kenne lijk niet wat het shuwworstelen voor stelt en vragen me de gekste dingen." Voor z'n tweede trip in maart heeft zich zelfs al een televisieploeg aange meld die zijn optreden in Japan van begin tot eind wil opnemen. Business- mun Geesink: „Gelukkig heb ik mijn contract met de Japannors laten opne men dat alle eventuele film en televi sierechten ten goede van mij komen." Met deze laatste opmerking geeft An ton Geesink zich helemaal bloot. Hij heeft zich in he, avontuur van het showworstelen gestort om geld te ver dienen. „Maar het zijn beslist geen tonnen." Buiten het contract voor Ja pan zijn er nog meer mogelijkheden voor hem. In Amerika, Canada en Ar gentinië is deze sportieve vorm van vermaak net zo populair. Geesink kreeg dan ook een aanoieding om zijn debuut te maken in Madison Square legende" Karibian Harrican moet dan legende" Karibian Harrican moe tdan zijn grote tegenstander worden. „Dat is de meest bekende worstelaar van dit moment Hij trekt al zeven jaar lang zo'n 200.000 toeschouwers". Anton Geesink swijfelt echter nog. Hij heeft aardigheid in deze vorm van amuse ment gekregen, maar weet nog niet of hij er goed aan doet om ten opzichte van andere plannen met dit werk door te gaan. „Ik ben leraar aan de Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam en kon d°ze trips er ge makkelijk bij doen in de vakanties. Zou ik echter met dit worstelen door gaan dan dien ik met lesgaven te stop pen Daar ga ik de komende dagen goed ovej" nadenken." HANS DE BRUYN DEN HAAG De wijze waarop Gerrit den Butler op zondag in de wedstrijd Excelsior-Heracles doel man Steunenberg omver liep toen deze op weg was om te protesteren bij de scheidsrechter, is door de tuchtcommissie gehono reerd met uitsluiting in drie achtereenvolgende wedstrijden en een geld boete van 150,-. Voorts is een voorwaardelijke uit sluiting omgezet in een de finitieve, maar hiertegen mag Den Butter verweer voeren. Scheidsrechter Bas Booy- die het duel Excelsior-Heracles leidde, was topscorer, wat de straffen betreft. Amweg en Grobben van Heracles, die hij een gele kaart liet zien. werden beiden voor één wedstrijd geschorst en kre gen geldboetes van respectieve lijk 150 en 125. Scheidsrechter Weerinks gele kaarten bij Tel- star-MVV leidden tot een twee- weekse afwezigheid van Colom- sar-MVV leidden tot een twee- weekse afwezigheid van Colom- bain. die Willim had gevloerd en voorwaardelijk straf van één wedstrijd voor Andre. Beiden kregen 150 boete. De gele kaarten van scheidsrech ter Ram bij NEC-AZ'67 hadden tot gevolg dat Schaafstra twee weken niet van de partij mag zijn (één bindende wedstrijd en omzetting van een voorwaarde lijke straf in een onvoorwaarde lijke) en Visser één wedstrijd. Schaafstra kreeg een boete van 125 en Visser van 200. Verdere uitspraken van de tucht commissie: De Neeling (SC Amersfoort) één bindende wed strijd en 100; Van der Zwaan (Haarlem) voorlopig geschorst; Van der Vlag (SC Cambuur) drie bindende wedstrijden en 100; Vardic (Helmond Sport) twee bindende wedstrijden en een omzetting en (125; Hoeven- berg (NEC) omzetting in één bindende wedstrijd; Meljers (De Graafschap) omzetting in één bindende wedstrijd; Mul- kens (MW) omzetting in één bindende wedstrijd. HILVERSUM De Internationale tenniskampioenschappen vun Nederland, die van i3 tot en met 21 j::!l worden gehouden 0% de banen van „Het Melkhuisje" In Hilversum, komen ditmaal voor op de lijst van Grand Prix B-evenementen. Het toernooi, dat wederom wordt gesponsord door de AMRO-bank en de AVRO, heeft zijn prijzen geld aangepast. Er is in totaal 50.000 dollar te verdienen. BELGRADO De Joegoslavische Voetbalbond zal zich met kracht verzetten tegen het voorstel om de beslissingswedstrijd tegen Spanje voor een plaats in de eindronde van het wereldkam pioenschap op 16 Januari in Pu- rljs te laten plaats vinden, zo heeft Vasa Stojknvlc, secreta ris-generaal van de Joegoslavi sche voetbalbond gisteren ge zegd. Stojkovic verklaarde dat een der gelijke beslissing „het Spaanse nationale team zou bevoorde len" omdat de Spaanse competi tie nog steeds bezig is, terwijl de Joegoslavische competitie op 9 december eindigde. De Joegoslavische Voetbalbond is voor een beslissingswedstrijd in West-Duitsland in mei. Berdoll zei „nee'1 tegen Fe venoord ANGERS Marc Berdoll. de 20- jarige spltsspelcr van Angers, heeft een aanbod van Feyen- oord afgewezen. De topscorer In de Franse eerste divisie (18 doelpunten in 19 wedstrjden) acht zich te jong om de interna tionale stap te maken. Berdoll; „Ik ben pas anderhalf jaar prof. Natuurlijk heb ik het aanbod overwogen, maar uitein delijk heb ik toch nee gezegd. Wat moet ik tenslotte in Neder land. Ik spreek de taal niet en hier in Angers voel ik me thuis." Jan Hordijk in kwarfinale HOBART De Nederlandse kam pioen Jan Hordijk, heeft giste ren de kwartfinales bereikt van het open kampioenschap vun Tasmania In Hobart. Hij versloeg de Australiër Ham mond met 6—3, 7—5. Geen van de drie Nederlands! meisjes, Nellemieke Brouwer Nora Lauteslager en Anneloet Schothorst slaagden erin d< Kwartfinales van het dames,en kelspel te bereiken. Zij werd.-j allen uitgeschakeld in de vijfd ronde.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13