r Westduits pleidooi ten gunste van Israël Mgr. Bugnini besprak en bekeek liturgie bij bezoek aan Nederland Korte metten sSSHsrrsS OOK Wat u moet weten VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 LE1DSE COURANT R 197 De secretaris van de Romeinse congregatie voor de goddelijke eredienst, mgr. Annibale Bug nini c. m., heeft vorige week een bezoek aan Nederland ge bracht. Hieraan is op zijn wens niet eerder ruchtbaarheid gegeven. Zijn bezoek had geen directe aanleiding, maar moet gezien worden in het kader van zijn reizen naar verschillende kerk provincies. Zo is hij onlangs in Polen, Mexico, Canada en Frankrijk geweest. Na Neder land heeft hij België bezocht. Mgr. Bugnini noemde bij zijn vertrek zijn bezoek aan de Ne derlandse kerkprovincie zeer nuttig, omdat het had beant woord aan het doel: het bevor deren van de samenwerking en de wederzijdse informatie. Een en andere meldt de pers dienst van de rk kerkprovin cie. Na een ontvangst bij kardi naal Alfrink heeft mgr. Bugni ni in Den Bosch de Sint-Jan bezocht en in de Sint-Lucas- kerk een jongerenmis bijge woond. Hij is aanwezig ge weest bij een gedeelte van de bisschoppenvergadering in Breda en heeft de bisdommen Rotterdam en Haarlem alsook het secretariaat van de rk kerkprovincie en het secreta riaat van de Nationale Raad voor Liturgie, beide in Utrecht, bezocht. In Rotterdam heeft mgr. Bug nini vergaderd met de advies raad van de NRL en met de NRL zelf. Er is zeer uitvoerig gesproken over de vertalingen en uitgaven van de vernieuwde tweede Vaticaanse concilie. Geconstateerd werd dat de Ne derlandse heiligenkalender op de gebruikelijke manier in Rome ter confirmatie kan wor den aangeboden. De vertalin- 'gen van de kernformule van het vormsel en van de pries ter- en diakenwijdingen werden afgerond. Besloten werd de ba sisvertalingen van de riten van de ziekenzalving, het doopsel, het huwelijk en de begrafenis zo spoedig mogelijk te vol tooien. Mgr. Bugnini maakte bekend dat een „ordo" voor het Heilig Jaar is verschenen en dat wel dra de nieuwe Ordo voor het biechtsacrament het licht zal zien. Hij bleek zeer ingenomen met het zojuist verschenen Ne derlandse missaal voor zon- en feestdagen. Besloten werd de samenwerking met de Vlaam se interdiocesane commissie voor liturgische zielzorg, die door vertaalmoeilijkheden in het slop was geraakt, waar mogelijk weer op gang te X II Jaar geleden <1774> biJ een in- kocht in 1«" 'n het voortaan niet r nu toe, alleen vergaderen, ma lende plaatsen Leden van mis: uit de plaats ïeer, zoals tot in Den Haag »r op verschil- n het bisdom, ie-werkgroepen ar de vergade ring wordt gehouden, zullen dan ter bijwoning worden uit genodigd. Men hoopt zo de in spraak in het beleid en de sa menwerking te stimuleren. De eerstvolgende vergadering wordt gehouden in de Adel- berthof, Röntgenweg te Delft Dp 26 januari van tien tot twaalf uur. Van 2 tot 5 januari zal aan de universiteit van Wenen een congres over praktische theolo gie worden gehouden. Dat gebeurt naar aanleiding van het feit, dat tweehonderd werd ingevoerd. Er zullen tal rijke lezingen worden gehou den. Vijftien werkgroepen zijn gevormd. Bij een brand in een kerk in Polen is het schilderij „De af neming van het kruis" door Peter Paul Rubens verloren gegaan. Het altaarstuk was een van de kostbaarste schilde rijen in Pools bezit. Een Pool in Antwerpen. der Ven, bisdom Breda de katholie- n Nijmegen gepromoveerd tot doctor In de godgeleerdheid. Zijn proef schrift draagt tot titel: ,Katho- chetische leerplanontwikkeling, een theorie en een model van de programmering van het godsdienstonderwijs in het VWO en Havo, In het bijzonder de hogere klassen". Promotors waren prof. dr. F. Haarsma en prof. dr. A. Knoers. Boek van Hastings over massamoord in Wiriyamu Terwijl vele priesters „met ?rote moed" hebben geprotes- :eerd tegen de massamoord in Wiriyamu, nu een jaar gele ien, hebben „de bisschoppen /an Mozambique, het Vaticaan 8n de bisschoppen van andere landen bijna een doodse stilte in acht genomen". Aldus schrijft pater Hastings, die in juli in „The Times" de massamoord had onthuld, nu in de Catholis Herald. „Hét Vaticaan schijnt eerder te den ten in termen van diplomatie, vernieuwing van het concor daat en financiële ondersteu ning, dan duidelijk de stem van het evangelie in deze si tuatie te laten horen". Begin volgend jaar zal er een boek verschijnen van pater Hastings waarin hij volledig verslag doet van de gebeurte nissen rond de massamoord en de implicaties, die er naar zijn mening voor de kerk en de we reld aan verbonden zijn. Op dezelfde dag dat de Catho lic Herald de klacht van pater Hastings publiceerde, bracht The Times een artikel van aartsbisschop Pereira van Mo zambique, waarin deze de hou ding van de bisschoppen van Mozambique tegenover de massamoord verdedigde. Hij achtte de berichten „duide lijk overdreven" en zei dat bo- Pater Adrian Hastings s.j. vendien de Portugese soldaten geen heiligen zijn, die zichzelf onder controle hebben als zij met wreedheden worden ge confronteerd. „Is het ooit eerder gebeurd, dat een land aangevallen wordt door de wreedheden van een paar van haar soldaten, bedreven in een ogenblik van verstandsverbijstering?" De berichten zijn, volgens de kar dinaal, alleen maar bedoeld om Portugal aan te vallen en „het is diep tragisch dat pries ters en andere christenen daarbij betrokken zijn". „De kerken moeten openlijk opkomen voor het bestaans recht van Israël en van de Pa- lestijnen en daarbij alle vage platitudes vermijden". Dit staat in een verklaring van de Westduitse oecumenische werkgroep, AOEK. De werkgroep heeft tevens een schrijven gericht aan de rk bisschoppen en aan de leiders van de evangelische kerken in West-Duitsland, waarin gewe zen wordt op de teleurstelling bij joden in West-Duitsland en Israël, naar aanleiding van de vrijwel overal gehouden ge bedsdienst voor vrede in het Midden-Oosten. De kerk had volgens de werkgroep er beter aan gedaan een duidelijke uit spraak te doen. De werkgroep heeft ook kritiek op de gebrekkige samenwer king tussen de kerken van West-Duitsland en de zending in Israël. Ze stellen voor een „open oecumenische vredes conferentie" te houden in Jeru salem, die tot „middelpunt zou kunnen worden van de vrede". Er zijn zoveel nieuwe aanzet ten tot samenwerking tussen joden, moslims en christenen, dat deze conferentie zeker mo gelijk is, aldus de werkgroep. In Muenchen heeft kardinaal Doepfner het de plicht van West-Duitsland genoemd Israël en de joden bij te staan nu zij gevaar lopen te worden geïso leerd. Volgens de kardinaal heeft het joodse volk na eeu wenlange vervolgingen recht op een gegarandeerd politiek thuis. „Ook de Arabische sta ten zullen dit moeten onder schrijven", aldus de kardinaal. Ook voor de Palestijnse vluch telingen moet volgens de kar dinaal een oplossing worden gevonden, die geen gevoelens van haat en teleurstelling ach- Reinigingsdienst verstrekt geen zakken meer EIDEN Door de gemeenterei nigingsdienst (Noorderstraat 18) worden geen plastic vuilniszak ken meer verstrekt. Uit mede delingen van de fabrikanten van vuilniszakken is gebleken, dat de geplande leveringen aan de groothandel normaal doorgang blijven vinden. en verwacht daarom, dat de winkeliers na half januari 1974 weer voldoende voorraad zullen lebben om de vuilniszakken imstreeks die tijd in ruimere nate dan voorheen te kunnen verkopen. De fabricage wordt >p de oude voet voortgezet. Jeugdige dieven gearresteerd IDEN De Leidse politie eeft 3 ijongens van 37 jaar «arresteerd die ervan verdacht rerden ingebroken te hebben in clubhuizen in Leiden, jongens, waarvan er 2 uit, Lei den kwamen en een uit Voor schoten, maakten hierbij gram mofoonplaten en drank buit. Ook studentenhuizen werden door het drietal bezocht. Vergoeding autogebruik ambtenaren op de helling DEN HAAG (ANP) Minister de Gaay Fortman van Binnelandse Zaken wil de rijksvergoedings regeling voor autogebruik door ambtenaren nader bezien. Hij is voornemens daarbij de centra les van overheidspersoneel in te schakelen. Een auto wordt in het algemeen voor eigen gebruik aangen- schaft. De vraag is gerezen, al dus de minister of het wel nodig is het bedrag van de vaste kos ten van de auto, zoals belasting, verzekering en afschrijving, ge heel in de berekening van het vrgoedingstarief op te nmen. ZOETERWOUDE De r.lc. E.H.B.O.-vereniging SL Lid- wina gaat medio januari weer een nieuwe cursus or ganiseren die 12 lessen om vat, de in het W.G. kruisge- bouw worden gegeven. De docenten zijn dokter W. Kortmann en mevr. Van Dam-Borst. Opgave (boven 16 jaar) bij mevri Overde- vest-Welp, Eloutstraat 19, tel. 1816, mej. M. v. d. Salm, Weipoort se weg 97 tel. 1453 en dhr. J. v. Diemen Weipoort- seweg 93, tel. 1382. ZOETERWOUDE Op Twee de Kerstdag houdt de voet balvereniging Meerburg voor de tweede keer een cross over vijf km. Het startschot valt om half drie. Er is voor een ieder een fraaie herinne ringstegel beschikbaar. De kosten bedragen 2,- per persoon. Voor de eerst aan komende is er een beker te verdienen. Er zijn vier voor inschrijvingsadressen. Opga ve is ook op de 2e Kerstdag mogelijk vanaf half twee in het clubhuis van Meerburg. ROELOFARENDSVEEN De jaarlijkse Kerstviering van de Muziekvereniging „Liefde voor Harmonie" zal vanwege de autoloze zondag, dit jaar plaats vinden op zaterdag 22 december en wel in een bij zondere Eucharistieviering in St. Petrus Banden. Hoewel de H. Mis om zeven uur 's avonds aanvangt, begint de muzikale omlijsting reeds om kwart voor zeven. Het Parochiële Dames- en Heren koor verleent hierbij zijn medewerking, terwijl drie Priesters in concelebratie de Euch; -istie voorgaan. Aan belangstellenden wordt ge vraagd om op tijd aanwezig te zijn. met de ouders morgenavond een kerstviering in Don Bos- co. Er wordt begonnen met een eucharistieviering. De toneelgroep geeft een opvoe ring van „De Sneeuwstorm" en er is muziek van „Studio 17". ROELOFARENDSVEEN - De uitslag van de gehouden kaartwedstrijd ten bate van het jeudwerk in De Alke burcht is als volgt: 1. Th. Doggermans 5478 PUNTEN. 2. C. Meeuwissen 5324, 3. K. van Hameren 5249, 4. Th. v. d. Meer 5228, 5. Peter Loos 5202, 6. mevr. Verdel-v. d. Meer 5177. De volgende kaartavond is op vrijdag 28 dec. a.s. ZOETERWOUDE Meerburg organiseert vrijdagavond een grote klaverjaswedstrijd waarbij de vele prijzen ge heel in de kerstsfeer zullen liggen. ZOETERWOUDE Aan de Leidse Universiteit, faculteit de Wiskunde en Natuurwe tenschappen, slaagde dins dag jl. de heer A. L. J. v. d. Poel, Weidelaan 2, voor het doctoraal examen experi mentele natuurkunde. NIEUWE WETERING Voor de in het Cultureel Centrum gehouden feestavond van de priksledeclub De Gladde Ij zers bestond een grote be langstelling. De prijzen bij het sjoelen werden gewonnen door 1. Nico van haestregt, 2. Toon Bouwmeester, 3. Louw van Haestregt. De prijzen voor klaverjassen werden gewonnen door 1. P. Bouwmeester, 2. mej. P. Los, 3. L. Hoogenboom. ZOETERWOUDE De tafel tennisvereniging PIT'54 orga niseert a.s. zaterdag voor de derde keer het Kalkoen tournooi". Wie de opvolger zal zijn van Gerard Verha gen en Istvan Dobrony is moeilijk te voorspellen, om dat de „handicap-formule" wordt gehanteerd om ieder een zoveel mogelijk geleijke kansen te geven. Plaats van handeling: "t Centrum aan de Schenkelweg. NOORDWIJK De politie heeft op de Van Panhuys- straat een automobilist aan gehouden, die in een zwaar beschadigde wagen rondreed. De bestuurder, een 55-jarige bankdirecteur, verkeerde on der invloed van alcohol en bleek geen voldoende verkla ring te kunnen geven om trent de oorzaak van het „letsel" aan de auto. Vaag herinnerde hij zich in Den Haag met een verkeerszuil in aanraking te zijn geweest. VALKENBURG - In de grote zaal van het Dorpshuis heb ben de leerlingen van de Openbare basisschool „Val kenhorst" een uitvoering ge geven van de musical ,,'n Onverwachte Kerst-In". Behalve de ouders waren alle 65 plussers ook uitgenodigd deze uitvoering bij te wonen. Ook burgemeester N. van 't Wout gaf op deze avond blijk van zijn belangstelling. NOORDWIJK Woensdag, 26 december wordt in de Her vormde Kerk aan de Hoofd straat te Noordwijk aan Zee een kerstzangdienst gehou den. Hieraan wordt mede werking verleend door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en het Chr. Muziekgezelschap „De Echo der Duinen". De dienst begint om 10 uur. Enquête onder verzamelaars LEIDSCHENDAM De zestig Leldschendamse leden van de Zuid-Hollandse Vereniging van Postzegelverzamelaars hebben een enquêteformulier gekregen om zich uit te spreken over de oprichting van een zelfstandige afdeling. Als voordelen worden genoemd een snellere en meer efficiënte afhandeling van de dagelijkse zaken, behandeling van Leid- schendamse problemen, mis schien een tweede beurs per maand en de mogelijkheid voor taan zelf een veiling te organi seren. De maandelijkse beurs wordt voortaan gehouden in de zaal van het Dienstencentrum Dui venvoorde, voor leden uit de ag glomeratie gemakkelijk per tramlijn 6, halte Duivenvoorde, te bereiken. Eerste beursdag in 1974: zaterdag 5 januari van 19 tot 23 uur. De ZHPV houdt vrijdagavond 25 januari in de nieuwe zaal op het Monnikendamplein in den Haag de algemene ledenvergadering.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11