Korte metten Dus u zoekt 'n hotel voor uw vakantie? KERK EN WERELD Nieuw boek van prof. W. Goddijn „poging tot verheldering" Wim Sonneveld sneuvelde op de Hollandse kluohttoer De reisadviseurs vanVroom Dreesmann weten alles van ieder hotel, bungalow en appartement Oók hoe u er 't voordeligst komt! VROOM DREESMANN f Donderdag 20 december 1973 leidse courant PAGINA 9 OMERIJ. 23. Tel BISSCHOPPEN VAN WEST-DUITSLAND IN GEWEER TEGEN (NEO)-MARXISME Ideologische stromingen, met name neo-marxistische, moe ten worden tegengewerkt. Dit besluit van de Westduitse bis schoppenconferentie heeft nu gestalte gekregen in de uitgave van een reeks van 34 brochu res. De eerste drie brochures zijn verzonden naar meer dan twintigduizend mensen, werk zaam op het gebied van opvoe ding, onderwijs en verkondi ging- Deze eerste zending gaat ver gezeld van een schrijven van het secretariaat van het aarts bisdom Muenchen. Hierin wordt gewezen op de „onzeker heid ten aanzien van vragen over maatschappelijke orde", die bij vele katholieken aanwe zig is. De veranderingen in kerk en maatschappij hebben weliswaar nieuwe krachten vrijgemaakt, maar ook heeft de mening post gevat dat „de christen op grond van zijn ge loof geen standpunt kan inne men in vragen van maatschap pelijke orde, en dat de wereld aldus overgeleverd is aan haar eigen wereldlijkheid". Academici, opvoeders, pries ters en leken hebben bij het zoeken naar een nieuwe we reldoriëntatie nogal eens hun toevlucht gezocht bij het marxisme. Hier is echter spra ke van een maatschappijvisie die „onverenigbaar is met het christendom". Daarom is het „dringend geboden deze te gen te werken". Enerzijds moet dit gebeuren door een duidelijke uiteenzet ting van de christelijke visie op mens en maatschappij, an derzijds is het zaak een kon- struktieve kritiek te geven. Volgens het schrijven gaat het om een bezinning op funda mentele waarden. Zonder deze is een samenleven in plurifor miteit niet mogelijk. Katechetische kerstkrant van bisdom Rotterdam In een oplage van 45.000 exem plaren heeft het bisdom Rot terdam een katechetische kerstkrant uitgebracht. In de krant, die voornamelijk be doeld is voor de ouders, wordt verteld hoe de kinderen op school worden voorbereid op het Kerstfeest. Tevens wordt de ouders de hel pende hand geboden om met een verhaal, spelen en knutsel- mogelijkheden ook in het gezin aandacht te geven aan het kerstgebeuren. De krant, die opent met een kerstwens van Bisschop Simonis, werd sa mengesteld door enkele school- en volwassenenkatecheten. Het bisdom acht deze uitgave „heel dienstig voor een goede communicatie tussen gezins- en schoolkatechese". Het is de bedoeling van het bisdombestuur om enkele ma len per jaar een krant uit te geven, onder de naam „Tus senbeide". Voor het voorjaar staat een nummer over het vormsel op het programma. Volgens de Mexicaanse bis schoppen kan het socialisme geen alternatief zijn voor de toekomst van het land. Zij ko men tot deze conclusie in een document, dat de resultaten bevat van een tweejarige stu die over het thema „Christelijk engagement op soiciaal en po litiek gebied." Het stuk vraagt om „diep ingrijpende en op het evangelie stoelende maatrege len ten gunste van een recht vaardige maatschappij", waar bij de produktiemiddelen pri vaatbezit moeten blijven. De bisschoppen stellen zich uit drukkelijk achter de medewer king van de kerk aan het poli tieke leven. De professor in de kerkge schiedenis aan de universiteit van Bamberg, dr. Georg Denz ier (43) om wie zoals ge meld kort geleden rumoer ont stond, omdat hem de commu nie werd geweigerd in zijn pa rochiekerk heeft om zijn te rugbrengen in de lekestand ge vraagd. Hij is bereid af te zien van de uitoefening van zijn priesterlijke functies. Prof. Denzier wil daarmee excom municatie ontgaan, die hem is aangezegd, omdat hij als pries ter samenleeft met zijn huis houdster, bij wie hij een kind heeft. Hij verdedigt het stand punt, dat priesterschap en hu welijk theologisch met elkaar te verenigen zijn. De bekende Athos-kenner, dr. Paul Huber, heeft een boek van tweehonderd pagina's uit gegeven, getiteld „Bild und Botschaft", waarin 164 minia turen uit een perkamenten handschrift van de monniken republiek Athos voor het eerst volledig worden gepubliceerd. Zij stammen uit de dertiende eeuw, de bloeitijd van de oos terse kerk, en betreffen het Oude Testament. De zes Spaanse priesters, die wegens veroordelingen om politieke redenen in een spe ciale gevangenis in Zamora gevangen zitten hebben hun drie weken geleden begonnen (tweede) hongerstaking geëin digd. Een van hen, Francisco Garcia Salve, zou er zo slecht aan toe zijn, dat misschien een proces, waarbij hij morgen met negen leiders van de ver boden vakbeweging terecht zou moeten staan, zal worden uit gesteld. De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis, zal zondagavond de kersttoespraak houden in de Doelen te Rotter dam tijdens de volkskerstzang. Maandag te middernacht zal hij de nachtmis opdragen in de kathedraal aan de Mathenes- serlaan. Op eerste kerstdag zal hij de eucharistieviering ver zorgen in de gevangenis te Scheveningen. Op nieuwjaars dag zal de bisschop na de eu charistieviering in de kathe draal (10.30) gelegenheid ge ven tot het wisselen van nieuwjaarswensen in de pasto rie en wel tot éér uur. „Ik hoop dat dit boek er aan leiding toe zal zijn, dat de mist optrekt en dat men elkaar weer een beetje gaat zien. Het is een poging tot verheldering en diagnose en alleen al het stellen van de diagnose kan vaak therapeutisch werken." Aldus zei dr. Walter Goddijn bij de introduktie van zijn jongste boek „De beheerste kerk", dat bij Elsevier is ver schenen. Het wil een analyse zijn van „een uitgestelde revo lutie in rooms-katholiek Neder land", volgens de ondertitel en volgens de schrijver tracht het een beeld te geven van de kerkvernieuwing in Nederland na 1960. De titel verklaart prof. God dijn aldus: „Ondanks een ze kere beheersing door Rome, waaraan veruit het grootste deel van katholiek Nederland trouw wil blijven, heeft de ker kelijke leiding zich in Neder land ook zeer beheerst gedra gen. Vandaar de titel van dit boek." Prof. Goddijn zei, dat hem direct al na het Pastoraal Concilie was gevraagd over de ontwikkeling te schrijven, maar dat hij dit toen niet op portuun achtte. Op een verzoek van de internationale tak van Elsevier, begin dit jaar, om een boek te schrijven voor de Amerikaanse markt, was hij wel ingegaan. Het boek is dus eigenlijk bestemd voor Ameri ka en geeft antwoord op de vragen, die men daar stelt: waarom en hoe. Hoofdzaak is de probleemstel ling en prof. Goddijn noemde het dan ook een „zelf-doe"- boek, waarbij men zelf de con clusies moet trekken. Een In terpretatieschema wordt ge hanteerd, waarbij het gaat om drie factoren: gezag, weten schap en publiciteit, die in sa menhang het al of niet optima le van de ontwikkeling bepalen en momenteel sterk ontkoppeld zijn, waardoor er sprake is van een „pauzesituatie". „Ik heb getracht de Neder landse situatie te verhelderen door nationaal en internatio naal te vergelijken, in het bij zonder met de situatie in Frankrijk tussen 1945 en 1960, die al de hele typologie van progressie en regressie te zien gaf. Onbegrijpelijk, dat we niet hebben gezien, dat het hetzelf de was", aldus prof. Goddijn, die evenwel hoop putte uit net feit, dat het tweede Vaticaans concilie niet mogelijk zou zijn geweest zonder de Franse voorgeschiedenis en dat men toch ziet, dat na regressie be paalde stukken vernieuwing toch geïnstitutionaliseerd wor den. Prof. Goddijn zei ook, dat bij de hele ontwikkeling de factor onzekerheid een grote rol had gespeeld, vooral over de vraag hoe bij de gelovigen de kaar ten lagen. Uit enquêtes is later gebleken, dat het overgrote deel van de gelovigen achter de bisschoppen stond. Ook hierom was een variant In de methodiek van de dialoog met Rome mogelijk geweest. We hebben echter te weinig in strumenten om vast te stellen hoe de feiten liggen, aldus prof. Goddijn. die pleitte voor het opstellen van een strategie van de vernieuwing. We weten praktisch niets van de huidige situatie van het godsdienstig leven in Nederland. Maar wie moet het onderzoek doen en waar is het geld ervoor?, aldus prof. Goddijn. N-let is toch wel merkwaardig dat onze prominente kleinkun- stenaars, die met zoveel zorg en zelfkritiek een avondvul- lend programma op de planken brengen, zo'n minachting m vertonen voor het bioscooppubliek. Het lijkt wel of ze e denken: „Het is maar film, de mensen lachen toch wel." Toon Hermans zag zo zijn „Moutarde van Sonaan- see" verdrinken in een poel van sentiment en Wim Sonne- 4 veld, na het succes van het radio-feuilleton Willem Parel a* toch uitgaand van een sterkere basis, moest ervaben dat zijn oubollige orgeldraaier voor de filmcamera wel iets meer in zijn mars moest hebben. 'fn nu waagt, aa bijna twintig - jaar, diezelfde Sonneveld de stap van cabaretier naar het W witte doek opnieuw in „Op de Hollandse toer", een film, die m heden af in achttien theoters Nederland te zien zal zijn. Hot gegeven is simpel. Een eta leur van een reisbureautje S1 I ifordt gebombardeerd tot reis- *zat.fleider op een touringcar met ,enieen twintigtal bizarre figuurtjes ade van allerlei nationaliteiten en (gereden door een chauffeur, die !t nog wel van een slokje houdt. Kerstuitgave grafisch Nederland 'EN HAAG - Het Koninklijk Ne derlands Verbond van Drukke rijen en de vereniging van gra fische reproduktie ondernemin gen hebben hun jaarlijks „kunstwerk" gewijd aan „druk werk en communicatie oor sprong en perspectief", geschre- -3n Jen- ven door drs. H. van Praag. Ijf o. Gai Vormgever Frits Stoepman "jfjj maakte van de tekst en de illu straties een collage, loolet eerste exemplaar is in het perscentrum Nieuwspoort gepre senteerd. De ruim 100 pagina's tellen rond 250 illustraties. Het boek werd deels in boekdruk en overigens in offsetdruk uitge voerd. e opzet is met deze „kerstuitga- an grafisch Nederland een 'bijdrage te leveren aan de dis cussie over de al dan niet du bieuze toekomst van het gedruk- Tn- te woord en beeld. elf «Sopraan zong niet blindedarm ontsteking msterdam - Dinsdag heeft in de ziekenverpleging aan de Prinse gracht te Amsterdam de thans in Zweden woonachtige Britse sopraan Dorothy Dorow een blindedarmoperatie ondergaan. ij de vier concerten van het Concertgebouworkest van vorige week stonden steeds twee ver vangsters (Karin Oster en Mevr. Haenen) klaar om zo no dig voor de Engelse soliste in te .vallen. leze had bij de eerste repetities hevige pijnen gekregen. Een arts constateerde een begin van blindedarmontsteking. Niettemin bleef de zangeres haar belang rijke aandeel in werken van .Henkemans en Mozart - zij het ,met grote inspanning - succes vol vertolken. Pas na afloop van de vier concerten liet zij jZich in het ziekenhuis opnemen. MSTERDAM Het eerste op treden van Jasperina de Jong in een groot eigen programma voor de Duitse televisie heeft haar behalve lovende kritieken var. dc ,.ers ook een prijs opge leverd. D"*er dagen vloog ze naar viünchen om daar de „Ro- seri,truUwC de- Jahres" in ont vangst te nomen, samen met Gert Fröbe en Senta Berger. Als deze laatste is Joop Doderer tenminste nog aanvaardbaar. Hij mag zichzelf zijn. Sonneveld echter als de reisleider Robbie van Henegouwen de Boer meent zijn rol in een aantal sketches en conferences, afgewisseld met een liedje, waar te moeten ma ken. Sketches, die stuk voor stuk pointe missen en conferen ces, zoals de rondleiding op het -kasteel en het als Markense vrouw verklede aanprijzen van typisch Nederlands huisraad, die misschien op het toneel heel amusant zijn, maar in de film alleen maar het tempo drukken. Als regisseur had men voor „Op de Hollandse toer" de En gelsman Harry Booth aange trokken van „Dubbeldekkers"- faam. Ook al een veeg teken. Booth probeert met opgekrikte actie zo nu en dan wat vaart in de film te brengen, maar komt met zijn stereotype buslading yan passagiers Belgen, die petat eten en moppen over de „Ollanders" tappen, autoritaire Duitsers, kinderlijke Amerika nen en een achttal Engelse da metjes, die alsmaar naar de toi let moeten niet boven het peil van het Engelse tvklucht- werk uit. De enige van de pas sagiers, die een wat grotere rol toebedeeld kreeg, was Adèle Bioemendaal als de wulpse Ger- mair.e Slaughter, die voortdu rend op jacht om Wim Sonne veld in haar netten te verstrik ken, het er erg dik bovenop mag leggen. Natuurlijk is er in de film „p de Hollandse toer' ook driftig gebruik gemaakt van Nederlandse bezienswaardighe den, maar alleen in het geval van Madurodam is er filmisch tets mee gedaan. Nee, het maken van een goede filmkomedie vereist toch meer zorg en denkwerk, om van een gevoel yoor „timing" nog maar te zwijgen. Gisteravond in een vol Amsterdams Rembrandt- pleintheater zit je dan midden tussen een paar families uit Breda, die zelfs al beginnen te lachen als er een busje over een dijk rijdt. Misschien heeft Son neveld dus wel •gelijk met zijn minachting voor het bioscooppu- Mek. E„ wie ben <^Q mw ,.De Appél komt met Ionesco's „Macbe tt" Den Haag Toneelgroep „De Apeel" heeft Eugene Ionesco's Macbett op het repertoire geno men. De hele groep van vijf spelers en twee speelsters zal aan Macbett meewerken met Peter van der Linden in de ti- titelrol. De regie is in handen van Erik Vos. „De Appel" is woensdag in zijn eigen „Theater an de haven" in Scheveningen begonnen met een reeks „try outs" van Ionesco's stuk, dat als basis het thema van Shake speare's koningsdrama Macbett heeft. In januari wordt in Sche veningen een serie voorstellin gen van het stuk gegeven. wmmÊÊÊÊÊam r' - - f -:r'k Goed, u wilt op vakantie naar het Zonnige Zuiden. Maar dan beginnen de moeilijkheden. Want iedereen stelt zo z'n eigen eisen. De een zoekt rust, de ander gezellige drukte. U loopt gemakkelijk trappen op en af, maar uw buurvrouw is afhankelijk van de lift. En zo zijn er nog een massa punten. Allemaal vragen waarop je als leek niet zo een-twee- drie het antwoord weet. Daar moeten specialisten bij komen. De reisadviseurs van Vroom Dreesmann bijvoorbeeld. Het kwaliteitsonderzoek vanVroom Dreesmann Er zijn inmiddels maar liefst 28 reisbureaus van Vroom Dreesmann, in heel Nederland, waar u kunt boeken voor alle reizen van zo'n 50 Nederlandse touroperators. Hun reisgidsen liggen voor u klaar. Maar er is nog meer! De reisadviseurs van uw warenhuis beschikken over een bijzondere informatiebron, in de vorm van een eigen kwaliteits onderzoek. Een unieke serie handboeken met alle gegevens over prijzen, hotels, appartementen en bungalows in de bekendste vakanlieccntra. Verzameld door dezelfde mensen, die u ook in het reisbureau adviseren. Zij en hun kollega's zijn zélf vrijwel overal geweest - en komen er bovendien regelmatig terug - om alle informatie aktueel te houden. U kunt hun advies dan ook als een garantie voor een geslaagde vakantie beschouwen: als Vroom Dreesmann zegt dat 't goed is, dan is 't ook goed! De prijzen De reisadviseurs welen dus alles over de kwaliteit van hotels en appartementen. Maar dat is nog niet alles: zij kunnen u ook precies vertellen wie u er 't voordeligst heenbrengt. In veel gevallen zijn cr immers verschillende touroperators, die reizen organiseren naar hetzelfde hotel of appartement. Vroom Dreesmann zette de prijzen naast elkaar en maakte een vergelijking. Alweer een stuk duidelijkheid dat u het kiezen eenvoudiger maakt! 'n Stukje voorpret Het uitzoeken van een vakantie is vaak net zo plezierig als de vakantie zelf. Maar hebt u eenmaal geboekt, dan volgt er eigenlijk een periode van wachten. Vroom ik Dreesmann helpt u die te overbruggen: bij uw boeking krijgt u een plattegrond van de plaats van uw keuze. Behalve tal van bezienswaardigheden, nachtclubs, restaurants, postkantoren etc. wordt hierop ook uw vakantieadres aangegeven. Zodat u op papier al aardig wegwijs raakt! Namen noemen Dit zijn ze, de touroperators waarvoor Vroom Dreesmann uw boeking kan verzorgen, of het nu gaat om vlieg-, trein- of touringcarrcizen. Ivl AIrtouropa De long/Intratours Amsterdam Air Rederij Ketel Arkc B.V, Marysolvliogreizea Aviatours Metro B.B.L Mondial ]3cl-Air Mosn N.V. Boot Co. N.R.V. Holidoy Broerc Van Nood Busreizen Cebuto O.A.D. Busreizen Ccntouri/Sunlinoc ünog plnnrcizcn Christoffelrcizen PóBé tours Club Méditcrranée Relax Ebatours Rederij Rijnvnkantlo Europa Express Scandinavian Arctic Sunway Eurotours vliegreizen Scnnialux Evcnemcntsrcizcn Snelle Vliet Fit vliegreizen Slcrccizcn Flytours/Gullivcrs Swiss Chalet Sorvico Van GinkclB.V. Turavia Holland Cruise Line Vcrnureizen Hoorns reis- en Yct Jongerenreizen pnssagebureau Yugotours Hotam vliegreizen Zeetours 'Hotelplan Zuid-Europa Stichting Idoaairciy.cn Bureau Zweden B.V./ Interland N.V. Odysseus travol •In het kwaliteitsonderzoek van Vroom Dreesmann zijn dc volgende landen opgenomen: Spanio (inclusief Canarischc Eilanden), Italië (Adriatischc kust), Joegoslavië, Griekenland (Rhodos en Kos), Tunesië, Zuid-Frankrijk, Bulgarije, Roemenie en Portugal. Leiden Reisbureau

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9