„RAAD HEEFT MOEIT E PAS VAN BURGEMEESTER BIJ TE HOUDEN" B. en W. van Lisse namen „wantrouwen weg over inspraak van raad HANS RANSDORP WIL LISSE HELPEN bollen vlietstreek Raadslid v. d. Zalm in Warmond: J Gesprekscentrum krijgt een meer permanent karakter Wedstrijden in ,de Does voor jeugd Leiderdorp 1197; PAGINA 7 DONDERDAG z.0 DECEMBER 1973 LE1DSE COURANT In de gemeenteraad zijn de algemene beschouwin gen gehouden. Belangrijkste onderwerpen waren gen gehouden. Belangrijkste onderwerpen waren de financiële situatie van de gemeente, de demo cratisering en de komende verkiezingen. Op de begroting zelf was weinig kommentaar In een sneltreinvaart werd het dikke begrotingsboek doorgebladerd. Dhr. v.d. Kroft merkte over de financiële situatie op dat de samenwerkende fracties er nooit voor stander van zijn geweest om van Warmond een artikel 12 gemeente te maken, doch de huidige situatie (een ongedekt tekort en een gebrek aan gelden) heeft de gemeente in feite al onder cura tele gebracht. Verder verzet noemde hij zinloos. Men ging akkoord met het dekkingsplan, c.q. de belastingvoorstellen. Het is echter beslist onwen selijk om „dan maar met de armen over elkaar" te gaan zitten. „Vooral onze aandacht maar toch ook wel ons geld zal volgend jaar in beslag geno men worden door planologie" aldus dhr. v.d. Kroft. Dhr. Bakker (VVD) vond het overbodig om de ge meentelijke belastingen te verhogen, als War mond toch een artikel 12 gemeente wordt. De heer v.d. Kroft had gekonstateerd dat de be langstelling voor het gemeentelijk gebeuren ta nende is. De samenwerkende fracties blijven van mening dat de burgerij zoveel mogelijk geïnformeerd en ge hoord dient te worden. Zij betreurt dat er tij dens de vaststelling van Endepoel 2 geen hearing is gehouden. Ook de heer Bakker maakte bij Endepoel de kant tekening dat er een minimum aan inspraak was geweest bij de totstandkoming van het plan. Raadslid v.d. Zalm was bepaald pessimistisch over de politieke gang van zaken in de gemeente. De politieke belangstelling is „op sterven na dood" vond hij. Zelfs de politieke partijen toonden wei nig belangstelling bij de afgelopen begrotings hearing. „Wat moeten politici zonder achter ban?" vroeg hij zich af. Als oorzaak voor het teruglopen van de politieke belangstelling noemde v.d. Zalm het „veelvuldig in 't geheim vergaderen" en het feit dat de bur gers terwille van de snelheid nauwelijks betrok ken worden bij de „wordingsprocedure" van be- paaldè plannen. Ook noemde hij „de lijvige, moei lijk leesbare rapporten". Hij richtte zich tot de burgemeester door te zeggen: Toen wij als raad het profiel schetsten voor een nieuwe burgemees ter, vergaten we er iets bij te vermelden, nl. dat, mochten we iemand krijgen die aan dit profiel beantwoordde, we als raad dan ons best zouden doen om hetzelfde niveau te bereiken. We moeten thans konstateren dat de raad moeite heeft om zijn voortvarendheid bij te benen". „In verband met de komende verkiezingen zijn er aanwijzingen die er op duiden dat de nieuwe raad in drie blokken verdeeld zal zijn, t.w. de progressieve drie, de VVD en de CDP (KVP en Prot. Chr.). Ons is de opstelling van de GGW niet duidelijk" Dhr van de Zalm lichtte een tipje van de sluier op, door mee te delen dat de GGW in ieder geval niet als partij zal terugkomen. Hij sloot de moge lijkheid van een „soort Gemeentebelangen-par tij" niet uit. De GGW, bang voor verdere ver snippering, is voorstander van „duidelijke" blok ken, die de nodige duidelijkheid aan de kiezer zullen geven. Hij besloot dit punt met de woord speling: „Een goede raad is duur, een slechte raad nog duurder" Andere punten die bij deze algemene t>eschouwin- gen ter sprake kwamen: Er zijn plannen om de 31 gemeentewoningen in de Warmundastraat te renoveren. Binnenkort zal er een voorlichtingsavond voor de bewoners worden gehouden. De mogelijkheid voor renovatie van andere buurten zal nog worden bekeken. Zater dag start een werkgroepje dat de mogelijkheden zal bekijken over een restaureren van de Oude Toren. WARMOND - Tijdens de gis teren gehouden raadsvergade ring die in het teken stond van de algemene beschouwin gen over de begroting, is dhr. C. Zoetemelk gekozen als ge meentesecretaris; hij volgt hierin dhr. Baas op. Dhr. Zoe temelk, die jarenlang de func tie van gemeente-ontvanger vervulde, werd door de raad gekozen op voorstel van b. en w. Na het afleggen van de eed. werd dhr. Zoetemelk gefeliciteerd door de burge meester, die de hoop uitsprak dat de samenwerking in de komende periode even plezie rig zou verlopen als in de voorafgaande. Hierna werden raadsleden en publiek in de gelegenheid gesteld hun feli citaties uit te spreken. VOORHOUT 170 bejaarden en gehandicapten van „De Zonnebloem" hebben weer enorm genoten van een perfect georganiseerde kerstmiddag. Attractie was uiteraard het bekende jongenskoor „De Oosterhoutse Nachtegalen", dat o.l.v. van rector P. Fick enkele schitterende zes- en zevenstem mige gezangen ten beste gaf. Naast dit koor traden ook nog op het bejaardenlzoor „De Herfst- klanken(zie foto) en broeder Gabriël en de datnes Van Kesteren (gesproken teksten). Later op de middag werd het een bijzonder gezellig samenzijn met een uitgebreide koffietafel en een amu sante verloting. Naast de waardering voor de prachtige muzikale omlijsting op deze middag bracht presidente mevrouw Van Smoorenburg-Van Velzen ook dank uit aan de EHBO-ajdeling Voorhout, die op deze dag de bejaarden en gehandicapten met zoveel zorg omringde. JF SASSENHEIM Gisteravond werd de nieuwe grote recreatiezaal van het bejaardencentrum „De Bernardus" in gebruik genomen met een kerstuitvoering door de Schola „Mater Deï" uit Voor schoten. De zaal was hiervoor geheel gevuld met bewoners van het bejaardencentrum en het ver pleegtehuis. Rector v. d. Ploeg sprak in z'n welkomstwoord van een bijzondere avond in de ge schiedenis van „De Bernardus". De mooie nieuwe zaal kon feestelijk in gebruik worden genoemen, waarover hij z'n vreugde en dankbaarheid uitsprak. Het goed gezongen kerstprogramma van diverse koor- en enkele solo-werken was o.a. van Mozart, Bach, Hassler en Praetorius. Solo-zang was er van mevrouw Povel en de heer J. den Hollander. De leiding lag bij zuster Rosario. Verder was er samenzang en declamatie van D. v. d. Stoep, door de zusters Rosario en Marie Elise en mevrouw Goddijn. Zowel bij zang als declamatie kwam de goede accoustiek van de zaal tot uitdruk king. LlSSE Niet minder dan 125 langdurig zieken en invaliden uit verschillende kerken hebben woens dagmiddag een onvergetelijke middag mogen beleven met het kerstfeest dat door de afdeling Lisse van Zonnebloemin het Trefpunt bereid was. Vele dames hadden zich bereid verklaard om de helpende hand te bieden en tegen 4 uur was de gehele grote zaal gevuld met zieken en invaliden op bedden en in rolstoelen. De presidente van „Zonnebloem", mevrouw v. Beelen-Beekman, sprak een woord van welkom. Zuster Pia was ook deze middag weer vaardig op de piano. Mevrouw v. d. Weij- den-v. Beelen declameerde op zeer verdienstelijke wijze en mevrouw Kaptein-van Haaster nam de zangnummers voor haar rekening. Er was veel samenzang en tot besluit van deze geweldig ge slaagde middag werd een broodmaaltijd gehouden en omstreeks 7 uur was het tijdstip weer aan gebroken dat allen naar huis gebracht werden. LISSE Voor de afhandeling van de begroting van Lisse had de Raad gisteren toch nog de tijd nodig van 's middags 3 uur tot bijna 11 uur om het met het College van B. en W. eens te worden over de gang van zaken in Lisse. Zoals bij het houden van de algemene beschouwingen was het punt van volledige in spraak van de Raad bij het be raad in eerste instantie wel een heet hangijzer waaraan men niet zonder meer voorbij is ge gaan. Burgemeester Drs. Berends sprak over dit punt al direct toen hij gisteren de raadszitting opende en de Raad van repliek diende op de gehouden algemene be schouwingen. Het college had ook heel goed aangevoeld, dat dit punt voor de Raad een moei lijk verteerbaar iets was .Bur gemeester Berends zei echter, dat er niet alleen bij de -Raad op dit punt een stuk onbehagen aanwezig is, doch ook bij het College zelf. Hij zei iets te heb ben bespeurd als zou de raad alles maar voor het slikken heb ben en dat „wantrouwen" wilde de voorzitter toch wel wegne men. De Raadsleden hadden de wens kenbaar gemaakt om van alle bezwaarschriften tegen het plan Berkhout kennis te nemen. Wel nu de Raad krijgt nu alles com pleet thuis. De voorzitter had liever gewild, dat het College eerst alle be zwaren gehoord zou hebben en eerst daarna met die bezwaar schriften bij de Raad zou ko men waarover géén overeen stemming bereikt zou kunnen worden. De voorzitter zei, dat in het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek de gedachte van het tot standkomen van een streekplan Bollenstreek in alle gemeenten behandeld en onderzocht wordt en gezamenlijk zal men de bcl- lenstreekbelangen bij G. S. aan de orde stellen. Over het onderwerp „voorlichting burgers" .waarover verschillen de raadsleden vorige week ge- sproken hadden, zei de voorzit- begin was wat moeilijk te noe- ter, dat men over de „open men. Het College gaf de verze- rondvraag" na de raadsverga- kering, dat, waar dit maar mo- dering niet ontevreden is. Het gelijk is, de inspraakkanalen WARMOND Deze week werd o.l.v. medewerkers van de War- mondse hobbieclub een avond kaarsemaken gehouden. In aanslui ting hierop zal op zondag 23 december a.s. de hobbieruimte in de Burcht open zijn voor degenen die zelf nog iets willen maken voor de kerst. Hiertoe bestaat de gelegenheid tussen 14.00-17.00 uur. Er zal leiding aanwezig zijn, die u graag wil helpen bij het maken van kerststukjes, tafel- en kerstboomversieringen, menukaartjes en het beschilderen van kaarsen. Indien mogelijk wordt men verzocht te voren even op te bellen ('s avonds van 18.30-19.30 tel. 01711-3501. Dit i.v.m. het bestellen van materiaal volledig opengezet zullen wor den. Directe inspraak op beslis singsniveau ligt wel moeilijk. Over het bestemmingsplan „Rond de Toren" (omgeving bij Raad huis en Agathakerk) is nog niet veel nieuws mede te delen. Eerst wanneer de Westerdreef zover is, dat uitmonding op de Heereweg moet plaats vinden, wordt dit plan urgent. Dat kan nog wel een paar jaar duren. Wat het openbaar vervoer betreft zeide de voorzitter, dat de NZH graag alles doet om het vervoer zo goed mogelijk te regelen als de biiizinedistribu'.ie Intreedt, doch alleen op de nu bestaande lijnen. Omlegging van lijnen is momenteel niet mogelijk. De voorzitter zeide het nog niet te zien, dat het Stat'on N.S. Lisse opengaat. Er zijn vele moeilijk heden. Dat de heer De Vos (VVD) in de vorige zitting had gerinkeld met de subsidiesabel ten opzichte van de kruisverenigingen, vond de voorzitter op zijn minst wat voorbarig. Er moeten reglemen ten veranderd worden wil men zich tot fusie kunnen bereid ver klaren, wat bij de huidige stand van zaken niet mogelijk is, daar thans 90% vóór fusie moet zijn. Wethouder Mesman (Soc. Zaken) zei tot de heer Salman (KVP) dat betreffende de uitkeringen Alg. Bijstandswet in de bollen streek één lijn getrokken wordt. Voor de Bejaardenbonden staat de deur altijd open wanneer men hulp nodig heeft of de sub sidie verhoogd moet worden. De subsidies voor de sporten wor den regelmatig doorgelicht om een rechtvaardig subsidiebeleid te kunnen voeren. Wat het overdekt zwembad be-1 treft deelde wethouder v. Leeu wen mee, dat het bezoek mede door de oliecrisis wat teruggelo pen was, alhoewel het steeds toch abnormaal hoog te noemen was, doch wanneer Noordwij- kerhout t.z.t. zal afvallen (eigen zwembad) staat Sassenheim al klaar om de opengekomen tijd weer in te nemen. Leiden Met de Intrede van Jan Boer als projectleider bij de stichting gesprekscentrum Lei den Is het mogelijk geworden de stichting een meer permanent karakter geven. De projectlei der heeft tot taak het organise ren van gespreksavonden en het opzetten van werkgroepen. e gespreksgroepen v'nden meestal plaats in het Praethuys, de door de stichting geëxploi teerde ontmoetingsruimte van het Gesprekscentrum. Deze ruimte is iedere dag geopend van 12.00 tot 01.00 uur. Ook an- dere verenigingen kunnen gratis Tevens is in het praethuys zen bi- gebruik maken van de verga- bliotheek ingericht. Naast zeer derruimten. uitgebreide tijdschriften collec tie die voor gebruik ter plaatse is bestemd kunnen op verzoek boeken worden meegenomen. Het inkoopbeleid van de bibl'o- theek wordt er op afgestemd aan de behoeften van de diver se werk- en studiegroepen te voldoen. Het ligt tenslotte in de bedoeling ten behoeve van diverse groe pen apparaten aan te schaffen. Zo krijgen we binnenkort de be schikking over een stc-rrenkij- ker. Tevens wil de stichting te zijner tijd een compleet labora torium inrichte Vervoers plan voor 1974 LlSSE De Lissese planoloog Hans Ransdorp heeft een p'.'zn ontworpen wat er eve" ur 1 voor moet gaan zorgen dat in de toekomst het openbaar ver voer tussen Lisse en Lel den/Den Haag voor de it: c.-.c van Lisse beter uit de verf zal komen. Met zijn plannen haakt hij in op de Lissese raad over deze materie meermalen gestel- de problematiek. Volgens Rans dorp is het duideiijk dat nu cp korte termijn i.v.m. de dis- stivbutieiv! a afregelen in Lisse veel veranderd moet gaan wor den aan de bespande rljccie- ma's van het openbaar vervoer. Ransdorp concentreert zijn plannen speciaal op het busver voer omdat, zo zegt hij, op korte termijn niet te verwach ten is dat het treinstation Lisse heropend zal worden." Voor een verbetering van de ver binding Lisse-Leiden-Den Haag ziet hij de volgende mogelijkhe den: a) De pas ingestelde snel- dienst Sassenhe'm-Den Haag (lijn 88) laten beginnen in Lis se. Om de nodige reissnelheid te krijgen moet deze busverbin- d ng zo direct mogelijk zijn. Dat wil zeggen: 2 halteplaatsen in Lisse (HBG en Poelhuis), 2 hal teplaatsen in Sassenheim (op de o: Ir d ngsweg, niet door de !Ia- gerdrecf) en dan via Oegst- gceeot en ever de Riii: naar Den Haag (Staatspoor). b) Instelling van een nieuwe bas- dienst: Lisse-Leiden (snel- dienst). Lijn 50 en 88 blijven in de huidige toe».and gehand haafd. Laat deze n euve snel- dienst evenals in de vorige mó- geüjkhe d 2 maal si open m Lisse en 2 maal in Sassenheim. Dear, a bij de S - - daT - weg op. Bij deze afs'ag kan deze bus dan stoppen o..; Ce rei zigers naar Den Haag de gele genheid te geven over te stap pen op de sneldiensten naar Den Haag (lijn 88 en 89). Daar na kan de snelbus Lisse-Leiden weer de rijksweg op om via de nieuwe invalsweg (Plesman- 'aan) Le den binnen te r jden. Hans Ransdorp heeft zijn plan- r.en opgest.urd raar dc ge meente Lisse. Hij zegt: „Het is dringend noodzakelijk dat de busverbindingen verbeterd wor den willen we straks op 7 janua ri niet voor zeer grote moeilijk heden !:n: cn te staan in !:ci da gelijks re'zen naar soms veraf gelegen werkplaatsen. De be stuurders van Lisse, zo meent Raasdorp. ten rr .-. on zijn dat de l is enaren n janua ri wat betreft het op rbaar ver voer, niet in de knel komen te j zitten. LEIDERDORP De Zwem- ei polovereniging DKD en de Lel derdorpse Reddingsbrigade or ganiseren in de Kerstvakantie, op donderdag 27 decembei 's ochtens vanaf 9 uur zwem wedstrijden in het zwembad d< Does. Het zi|n wedstrijden voor viei leeftijdskategorieën vanaf 6 tol 15 laar. De kosten bedrager 1.— per deelnemer. Men kar zich aan de kassa van hel zwembad tot uiterlijk 24 decem ber a.s. aanmelden en dan te vens het inschrijfgeld voldoen. Het programma ziet er als volgl uit: voor de 6, 7 en 8 jarigen 25 m schoolslag en 25 m plank- zwemmen, voor de 9 en 10 jari gen 25m schoolslag en 25m vrije slag en een behendigheidswed strijd over 25 m voor de 11 en 12 jarigen 25 m schoolslag, 25m vrije slag en 25m roeien en voor de 13- en 14-jarigen het zelfde. Elke deelnmer mag voor zijn 1.— aan maximaal 2 nummers deelnemen naar keuze. Na af loop van het zwemnummer ont vangt hij of zij ook een tracta- tie. De le en 2e prijzen voor elk nummer worden beschikbaar gesteld door de gemeente Leider dorp. „Muiderslöt" viert kerstmis met bejaarden LEIDEN Wijkvereniging „Het Muiderslot" heeft na h«'t zeer geslaagde Sint Nicolaasfeest voor de kinderen, wederom In Holiday Inn een zaal gehuurd voor het Kerstfeest van de be jaarden. De Kerstmiddag wordt gehouden op 22 december van 17.00 tot 20.00 uur. Er zal een speciale NZH-bus rijden op deze dag die de gasten op bepaalde plaatsen zal afhalen en terugbrengen. Voor nadere inlichtingen tel. 61723. De Kerstmiddag zal on der meer bezocht worden door wethouder mevrouw Den Haan. Eenling in raad naar WD LEIDSCHENDAM Mevrouw E. Schilp-den Hartog die enkele maanden geleden de plaats in nam van mevrouw Almn-Pieters als Onafhankelijke eenling in de gemeenteraad, heeft meege deeld zich bij de VVD-fractie te hebben aangesloten. Zij is van mening in een eenmansfractie niet optimaal te kunnen functio neren. Mevrouw Schilp zei in de vergade ring van de gemeenteraad haar onafhakelijkheidsideaal hiermee niet te verloochenen, zo geloof de binnen de VVD-fractie haar eigen identiteit en een grotere mate van onafhankelijkheid te kunnen bewaren. De heren J. J. Roovers (PAK) en mr. J. J. Kroeskamp (D *06) meenden dat er politieke proble men waren ontstaan in verband met onder meer de bezetting van de commissies. De commis sie voor financiële planning be staat uit vertegenwoordigers van de fracties, aldus de heer Roovers, als de fractie van me vrouw Schilp verdwijnt moet zij ook uit die commissie. Burgemeester Kolfschoten zei dat als de raad veranderingen in de commissies wil, zij die raar moet aanbrengen. VVD-fractie- voorzltter D. W. Bergeren zag niets bjzonders in „deze voor de hand liggende stap". Blokvor mig bestaat er ook tussen KVP en PC en bij PAK. De KVP-er van der Laan meende dat het allemaal „het zout in de pap niet waard was; mevrouw Schilp is fractie gebleven en het heeft onze zegen. Een voorstel wijziging in de com missies aan te brengen werd daarna door D'66 teruggetrok ken. Rondvlucht prijs bij verbranding kerstbomen LEIDSCHENDAM Ook dit jaar zijn weer prijzen te winnen bij het inleveren van kerstbomen. De Leidschendamse Plantsoen- wacht, die de kerstboomver branding in samenwerking met gemeentelijke* diensten organi seert stelt voor zes personen een rondvlucht boven Leid- schendam beschikbaar, onder voorbehoud dat (In verband met de oliecrisis) gevlogen mag worden. Verder z'jn er nog 25 cadeaubon nen van 7 gulden 50 en 5 gulden te w'nnen. De bomen kunnen op oudejaarsdag vanaf 14 uur wor den ngeleverd op het terrein aan het Fluitpolderplein en op een bouwterre n achter de Am- bsch's:raat dat te bereken is v a de n:euw aangelegde straat De Schans". Voor cdere boom krijgt men een lot. De bomen worden 's avonds cm h i'f ach' aangestoken. \j--„ wr-en er sten en mee aan 2000 bomen. H or werd voorkomen dat kle.ner» aantallen op speelvelden en ga zons werden aangestoken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7