Regering moét tegen verkeersonveiligheid maatregelen nemen Binnenstad bereikbaar houden voor auto's stad Oud-predikant zet actie onverdroten voort Kamer v. Koophandel betrokken bij benzinedistributie lichte vrachtwagens Groenoordhal opent 7 januari hekken voor Rotterdam" „Wenselijke ontwikkelingen" 30 Mi Jou sportlli •AGINA 3D0NDERDAG 20 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Vernietiging of verminking is geen normale verkeersfactor Reiden Emeritus-predikant dr. K. Id F E. H. Oppenheimer blijft zich hard- I nekkig inspannen om het spook van lt j de verkeersonveiligheid de gevaarlij- ke klauwen af te hakken. Deze her- vormde oud-studentenpredikant begon samen met 2 medestanders, in febr. van dit jaar zijn paipieren strijd met i ten verzoek te richten tot de Raad van Kerken en het moderaanen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk om hen te vragen bij de rege ring Inzake het verkeer aan te drin gen op adequate, rigoureuze en zo nodig impopulaire maatregelen in overeenstemming met de noodtoe stand waarin we^-ons bevinden door de overmacht van ret technologische systeem. Wij berichtten destijds daar al over. De alarmklok werd ge luid mede naar aanleiding vain de In oo jJ 1971 gevallen 3167 doden en 72.167 I30°Ka urnaal. gewonden in het verkeer. Dit bete kende ook, dat jaarlijks zeker 100.OOO mensen die het meest direct bij de slachtoffers betrokken zijn, gebukt gaan onder de gevolgen van verkeers ongelukken. In die brief deden dr. Oppenheimer C.S. een aantal concrete suggesties, o.a. intensivering van het toezicht, verlaging van de verkeerssnelheid en een adequaat strafbeleid. „Het ging ons om duidelijke voorstellen", aldus dr. Oppenheimer; „doe je dat laatste niet. dan blijf je steken in christelijke algemeenheden die van oudsher een plaag voor de mensheid zijn en die nog nooit iets teweeg heb ben gebracht, ook al lijkt het dan alsof er heel wat wordt gezegd. De Amerikaanse theoloog Niebuhr zei eens: „Als ik in het algemeen de naastenliefde preek, heb ik nergens last van. maar zodra ik lets over de negers zeg, heb je de poppen aan het dansen". Ds. Oppenheimer. drs. W. J. H. Baart en ds. Spijkerboer op hun brief een stroom van positieve reacties: 30 hoogleraren, 95 predikanten en 20 classicale vergaderingen (een soort dekenaten) die tezamen zo'n 750 pre dikanten omvatten, deelden de inten tie van de brief. Dr. Oppenheimer: „Dit is zeker geen zaak van protes tanten alleen. Slechts het feit. dat wij niet over voldoende adressen en meningen van katholieke collega's konden beschikken, deed ons niet in de gelegenheid zijn de mensen aan deze zijde direct erbij te betrekken, maar de katholieke geestelijken in de Raad van Kerken hebben wel de gelijk gereageerd". Vorige maand heeft de Raad van Ker ken publieke ijk geantwoord, dat ten volle de intentie van de brief ge deeld wordt. De Raad stemde er ook mee in dat het vraagstuk van de verkeersstelsel en tegen onverant- orde gesteld moet worden: „dit vraagstuk kan alleen met radicale veranderingen in onze samenleving en met eventueel impopulaire maat regelen van de overheid worde" op gelost. De kerken Lebben protest aan te tekenen tegen het huidige verkeersstelse en tegen onverant woord gedrag van de bij dit systeem betrokkenen. De „tol" van vernieti ging en verminking mag niet als een normale factor worden ingecalcu leerd", aldus de Raad van Kerken. Een afschrift van dit antwoord van de Raad werd gezonden aan de betref fende minister en aan de vaste Ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat. Onmiddellijk hieroverheen hebben dr. Oppenheimer c.s. thans een verzoekschrift aan de leden van de Tweede Kamer gestuurd. Dr. Op penheimer heeft zich als geestelijk vader van deze smeekbede hierbij graag verzekerd van de „steun" der oliesjeiks: „Door de oliecrisis is ge bleken, dat de overheid zeer sterk in het verkeer kan ingrijpen: hoge boe tes, inbeslagneming van het voertuig, snelle berechting en onmiddellijke publicatie in de pers. Het is eigen lijk beschamend dat dit wel gedaan wordt om olie, maar niet om men- -senlevens te sparen. Dit hèeft ons gesterkt in de overtuiging, dat het mogelijk is op korte termijn radicaal in te grijpen om de verkeersveilig- zoekschrift. lange termijn ook andere maatrege- heid te bevorderen", aldus het ver- „Wij ontkennen uiteraard niet, dat op len (planologische verbetering, open- vervoer, beter onderwijs, verbetering van het rij-examen) noodzakelijk zijn. Wij mensen echter, dat de regering op korte termijn maatregelen kan ne men die het gedrag van de verkeers deelnemers beïnvloeden". Zo dringt men in het verzoekschift aan op meer toezicht: „een kind kan we ten dat hij werkelijke controle voor zichtiger gereden wordt en meer ge let op afstand houden en de voorge schreven snelheid. Ook snelheidsver mindering moet er komen: in vele landen zijn lagere snelheden al lang voorgeschreven (minder blikschade in stadsverkeer, minder ravage op autowegen kettingsbotsingen eiz.). Tenslotte wordt gevraagd om een adequaat strafbeleid: uit de praktijk van de autoloze zondag blijkt, dat 'n goed strafbeleid het aantal overtre dingen laag kan houden Steeds meer Leidenaars weigeren 3% voor Kalkar LEIDEN Uit een onderzoek is gebleken dat steeds meer Leide naars de 3% heffing op de elek triciteitsrekening zullen weige ren. Deze heffing is onlangs af gekondigd om de snelle kweek reactor in Kalkar te kunnen meefinancieren. Verschillende weigeraars hebben reeds het dreigement van de elektriciteitsfabriek gekregen, dat zij zullen worden afgesloten. Het JAB gaat nu samen met het Milieu aktiecentrum Neder land onderzoeken of de fabriek hiertoe gemachtigd is. In Gro ningen heeft de rechtbank on langs afsluitingen naar aanlei ding van het weigeren van de heffing, verboden. PTT-wijzigingen rond feestdagen LEIDEN In verband met de feestelijkheden rond Kerstmis en Nieuwjaar zullen alle postin- richtingen te Leiden op maan dag 24 december gesloten zijn om 17.00 uur en op maandag 31 december om 16.00 uur. Het publiek wordt verzocht spoed eisende drukwerken, zoals rouwcirculaires, geboortekaart jes en huwelijksaankondigingen niet in de brievenbus te depone ren. doch deze onder toelichting aan één van de loketten van het postkantoor af te geven. De verwerking hiervan kan dan worden bespoedigd. De zelfbedieningsruimte aan het hoofdpostkantoor aan de Gere- straat zal van 31 december 18.00 uur tot 1 januari 09-00 uur wor den gesloten. Op 24 en 31 de cember zulen de buslichtingen van 18.00 uur worden uitgevoerd te 16.00 uur. De lichting van 23.00 uur komt te vervallen. Tijdens de feestdagen zijn uiter aard alle postinstellingen geslo ten. 2 Wil (S) Cai Postij EIDEN Voor bestel- en vrachtwagens met een nuttig laadvermo gen van niet meer dan 1500 kg kan men via de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland extra-benzine- of gastoewijzin- gen krijgen boven de normale toewijzing van 100 liter. ügenaren van wagens met een nuttig laadvermogen tot 1500 kg moe ten eerst bij de Kamer van Koophandel een aanvraagformulier ha len, dat op bepaalde (hieronder volgende) dagen volledig ingevuld moet worden ingeleverd met overlegging van het lichtgrijze kente kenbewijs. Op de aanvraagformulieren moet ook een handtekening Koophandel een machtiging waarop benzine/basbonnen worden van het jaarkilometrage. lij inlevering van het aanvraagformulier krijgt men van de Kamer van Koophandel een machtigingwaarop benzine/gasbonnen worden verstrekt door de postkantoren in Alphen aan den Rijn, Hillegora, Leiden, Lisse, Noordwijk, Sassenheim en Voorschoten. 'oor inlevering van de ingevulde aanvraagformulieren kan men bij lij de Kamer op de Stationsweg terecht op: -^varTz!l' ^00r wagens tot 500 kg. laadvermogen vanU-S bij de naamstelling op Uw kentekenbewijs voor de namen begin nend met de letters A tot en met L op donderdag 27 december tus sen 9 en 17 uur. bij de naamstelling op Uw kentekenbewijs voor de namen begin nend met de letter M t/m Z op vrijdag 28 december var 9 tot 17 B. Voor wagens van 501 kg. t/m 1500 kg. bij de naamstelling op Uw kentekenbewijs voor de namen, begin nend met de letter A tot en- met L op woensdag 2 januari 1974 van 9-17 uur. bij de naamstelling op Uw kentekenbewijs voor de namen begin nend met de letter M t/m Z op donderdag 3 januari 1974 van 9-17 'oor vracht- en beste'wagens met een nuttig laadvermogen boven de 1500 kg kan men alleen machtigingen voor een extra toewijzing krijgen via de Rijksverkeersinspectie, Thurledeweg 95, Rotterdam. LEIDEN De kleuters van „De rondedans" aan de Bernhardkade hebben gisteren met hun ouders op school kerstfeest gevierd. Het werd een sfeervol geheel, waarbij de ouders vergast werden op het kerstverhaal, getekend door de kinderen en verteld door de hoofdleidster, Lepelaar. Na de pauze konden ouders en kinderen genieten van een filmpje „Het kleine kaméeltje". Tussen de bedrijven door alle gelegenheid kerstliedjes te zingen, die vooral door de kleuters enthousiast ten gehore werden gebracht. LEIDEN De Groenoordhal zal vanaf 7 januari geopend zijn vqor gebruikers van de maan dagse slachtveemarkt uit Rot terdam. Een dag later - op 8 ja nuari - wordt een begin ge maakt met een markt voor ge- bruiksvee. De markttijden zijn: rundei en: 03.0005,00: voorlos: 08.00 aan vang markt: schapen: 08.00— 10.00: voorlos, 10.00 uur: markt; varkens, biggen enz. 07.30— 08.00: voorlos, 0.8.00: markt; 12.00 einde markt voor alle ca tegorieën; Dinsdag: runderen: 03.0005.00: voorlos, 08.00 uur aanvang markt; varkens enz.: 08.00 uur aanvoer, tevens handel; nuka's: 05.006.45 uur: voorlos direct in hokken, 07.00 uur handel; 12.00 uur einde markt alle catego rieën. Met Ingang van 1 januari zijn de tarieven voor de markten ver hoogd. Het marktgeld bedraagt nu voor een big niet zwaarder dan 25 kg 1,25; voor ten var ken niet zwaarder dan 90 kg en voor een big zwaarder dan 25 kg 2. Voor een nuchter kalf, een slachtvarken, zwaarder dan 90 kg, en een graskalf wordt respectievelijk 2,25, 3 en ƒ4 in rekening gebracht. Voor de overige dieren moet 6 betaald worden. De parkeergelden kunnen met een parkeerabonnement betaald worden: voor een veewegen van minder dan 5 ton: 39 oer jaar en een veewagen van meer dan vijf ton 65 per jaar. Voor de vaste staanplaatsen wordt per jaar 30 in rekening gebracht. Voor een hok voor varkens en biggen moet men eveneens 30 betalen. De hok ken voor schapen zijn f 1 per jaar. Een hok voor nuchtere kalveren kost jaarlijks 50. Markten veiling I,«na, Allee, Rood, Wit, Le Rève, Koefcr. Arthur, Nora, Esperence 63-65, Rozen Garnette. Carol Carina 31-40 Motrca, Mlnlgold. EverRold 46-55, Esther Ofarlm. Belinda, Pre- cllla 41-66. Sonln 87-1,34. Ilona 1.33- 1.43 Anthurl urn bloemen 1,45-2.05 Al- struemerla 45-4» Cerberus 63-66. Forsythlntakken 1,10-1,15, Nerlne 46- 58, Geplozen Chrysanten 18-66 p. st. Trosehryxojiten 1.15-1.85, Idem Jaar- rond 2.50-3.00. Trosanjcr» 2.95-3.10. SnIJifroen 55-70 Freesla'a 165-4.36 Irissen 310-4.85. Narcissen 1.30-176 Tulpen Preludium 215-2.60, Apel doorn 3,00-3.66, Gander 3,20, Golden Apeldoorn 346-3,65 Ruby Red 2.80- 2.95 Brnsllu 3.25-3,36 Golden Triumph l'lnk Triumph. Paul Rich ter 2,76-3,95 p. bos. Potchrysamen 49-59. Polnsettla 2.10-6.30, Cyclamen 1.80-2,80 p st. Ijk a/d Rijn, 19 decam- K I 5,70-10.90, A U 2.60 port op: „Voor het goed functi> neren van het citywinkelcen trum is het, dat het assortiment voor wat betreft samenstelling en prijs voldoet aan de eisen van het publiek". Ook zou men enkele nieuwe loopverbindingen (Waaghoofd-Stille Mare en een burchtveiibinding) gerealiseerd willen zien. Het uitbreiden van de markt met een kunst-, antiek en rommelmarkt tenslotte zou het aanzien van de binnenstad kunnen verbeteren. ■EIDEN In de toekomst zal het beleid van het gemeentebe stuur erop gericht moeten zijn de binnenstad bereikbaar te houden, ook voor auto's. Dit is een van de stellingen die in het derde deel van het verslag van het binnenstadsonderzoek te le zen is. Het lijvige rapport dat „wenselijke ontwikke ingei" heet Ls een dezer dagen bij het bureau voorlichting van de ge meente te krijgen. Weerstanden 3e samenstellers van het rapport (de afdelingen economische za ken, sociografie en statistiek) zijn van mening dat de binnen stad van Leiden niet slecht be reikbaar voor auto's moet zijn om dat „bij de bevolking in h-' verzorgingsgebied de men ïg 1 gaat ontstaan dat men in Lei den te veel weerstanden ont- moet en derhalve elders zijn heil moet gaan zoeken". Deson danks komt het accent toch op het openbaar vervoer te liggen Om dit te bereiken zal er ee effectiever aanbod van de kant van het openbaar vervoer mos ten komen. (Omdat) „het pu bliek tegen te lange reistijden en te geringe frequenties be zwaar zal maken", aldus het rapport. Rehabilitatie Voor wat betreft de woonfunctie zegt het rappoit het een gewen ste ontwikkeling te vinden wan neer de nu aanwezige woningen in stand zullen worden gehou- de. Dit niet in de laatste plaats door rehabilitatie en renovatie. Een verhoging van de huren hierdoor kan door een groot deel van de bewoners betaald worden, aldus de samenstellers. Als voordeel van het bevorderen van een woonfunctie in de bin nenstad noemt het rapport een vei sterking van de winkelposi tie, tevens zal het een gunstiger verkeersbalans opleveren- Er zullen in de binnenstad harmo nische groeperingen van buur ten met beperkte voorzieningen moeten worden gecreëerd. Tekort „Er zal omstreeks 1985 een tekort zijn van circa 6.000 arbeids plaatsen". Dit is een aanleiding te streven naar een beter even wicht tussen de omvang van de beroepsbevolking en het aantal beschikbare arbeidsplaatsen. In leiden of in de directe omge ving zullen 6.000 arbeidsplaatsen tot stand worden gebracht. Door de steeds slechtere bereik baarheid zal het voor de grotere bedrijven onaantrekkelijk wor den in de binnenstad gevestigd te zijn. Dit verlies aan arbeids plaatsen zal voor een deel ge compenseerd kunnen woiden door een uitbreiding van de diensten sector, (kleinere en grotere kantoren en vrije beroe pen). Het aantrekken van voldoende kantoorvestigingen is tevens van belang, wanneer men let op het feit da: ruim 60% van de leerlingen, die de lagere school verlaten een of andere vo-m van voortgezet onderwijs vol gen. Wijk en Het rapport geeft tot slot enkele concrete wenselijke ontwikkelin gen voor de wijken. Zo zou de Pieterswijk geschikt kunnen worden gemaakt voor culturele en/of recreatieve functie (Pie terskerk). De Academiewijk zal naast een woonfunctie (opknap pen van huizen) ook een admi nistratieve fünctie kunnen krij gen, gezien de kantoorvestigin gen die reeds aanwezig zijn (Rijksuniversiteit). In de wijk rond de Hogewoerd zou een uit breiding van de dienstverlenen de sector wenselijk zijn, naast het bevorderen van een woon functie voor zowel bijzondere groenen (buitenlandse arbeider, werkende jongeren) als gezin- Voor de Camp zijn gewenste ob jecten: culturele voorzieningen, waaronder een museum in het Boerhaavecomplex en werk- en woonruimte voor kunstenaars alsmede bejaardenvoorzienin gen. Het gebied tussen Oude Vest en Haarlemmerstraat en LEIDEN In het K en O-gebouw zou een eiland van rust In de aan de Oude Vest kre~ :n belang- binnenstad moeten blijven. l stellenden g.'sieren alle gelegen heid kerststukjes te maken. On der deskundige leiding van K en O-leraren gingen deze „cursisten voor eenmaal" aan de slag met hulst, dennetakken en kaarsen om hun huis met de feestdagen i sfeervol mogelijk op te fleu-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3