-£cid6C0ou^ani Kabinet zwijgt over voorraad en aanvoer ijmaker Etalages donker na sluitingstijd J Na kerstmis al formulieren zakenbenzine Maatregel van Lubbers vandaag ingegaan Van Rooyen op Financiën 6 Onzekerheden over olie-bestand Trein loopt uit rails: 10 doden 10 tot 25 meter duin weggeslagen ADVERTEERDERS verdien'n echte 1 197 65e JAARGANG No- 19692 DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 art Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F, J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. ivertenties (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur], - Abonnementen per week f2,15; kwartaal f 27,76,jaar ƒ108.20. - Losse nummers 35 cent. Ned. I: 19.05 uur Kinderkrant; 21.20 uur Ster van Bethlehem; 22.00 uur Gat van Nederland. Ned. II: 19.05 uur Beverly Hillbil lies; 19.25 uur Den Biesbos; 20.21 uur De doden, spel 21.10 UUR Leven in can doolhof; 22.10 uur The Shepherds. WOLKENVELDEN. Wolkenvelden, maar geen regen van betekenis. Matige tot vrij. krachtige Zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen van plus 4 graden in het Zuidwesten van het land tot min 1 groad in het Noordoosten. Maxima morgen 5 tot 8 graden. Morgen: zon 8.4616.30, maan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met ingang van vandaag moet het verbruiken van energie voor verlichting van etalages, winkels, kan toorgebouwen en voor reclamedoelein den worden beperkt. Buitenverlichting voor feest- en sierdoeleinden is zelfs verboden. Minister Lubbers van Economische Za ken heeft deze maatregel, welke de „donkere dagen voor Kerstmis" nog wat donkerder zal maken, genomen op grond van de distributiewet. Hij acht dit noodzakelijk in verband met de schaar ste aan energie en vertrouwt erop, dat het een aansDoring zal zijn ook het par ticuliere verbruik van elektriciteit te verminderen. Het is verboden elektriciteit te verbrui ken voor etalageverlichting vanaf een half uur na sluitingstijd. Voor etalages van theaters, bioscopen, e.d. geldt het verbod vóór twaalf uur en vanaf een half uur na het begin van de laatste voorstelling. Vanaf een half uur na sluitingstijd tot de openingstijd van een winkel mag daarin geen verlichting branden, uitge zonderd de verlichting welke nodig is voor werkzaamheden. In kantoren mag geen licht branden als er geen mensen aanwezig zijn om te werken. Werken er wel mensen, dan mag alleen de daartoe noodzakelijke verlichting branden. Lichtreclames zijn toegestaan voorzover ze nodiig zijn om de naam of de soort inrichting of bedrijf kenbaar te maken tot een half uur na sluiting. Verlichting van etalage of winkel nodig voor beveiliging mag als dat uit een schriftelijke verklaring van de burge meester blijkt, evenals wettelijk voorge schreven noodverlichting. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drs. M. J. van Rooijen is be noemd tot staatssecretaris van Financien, als opvolger van mr. P. v.d. Stee, die Is be noemd tot minister van Landbouw en Visse rij. Met zijn 31 jaar is drs. Van Rooijen nu de jongste van het reeds vrij jonge kabinet steam. Drs. Van Rooijen, momenteel hoofd van de fiscale afdeling van het Billiton-con- cern (Kon Shell-groep), heeft voordien als in specteur op diverse belastinginspecties ge werkt en op het ministerie van Financien als juridisch adviseur op het bureau verdragen van de directie internationale fiscale zaken. Tessetrekker in Noordwijk DORDWIJK Een politiepa- rouiile trof in de omgeving van Noordwijkse dancing een 2-jarige zeeman uit de bad- ilaats aan, die in het bezit ileek van een indrukwekkend ndisch kapmes en daarmee Ireigend zwaaide in de richting an een andere jongeman. Op ommatie van de politiemannen ;ooide hij het wapen weg, waar na de recalcitrante varensgezel aerd meegenomen naar het bu- eau. de dancing bleek ruzie te zijn mtstaan over het omgooien van ien glas bier, hetgeen had ge- eid tot een handgemeen, waar lij de zeeman een fiks pak laag opliep. Van wraakgevoe- ens bezield, haalde de jonge- nan het kapmes op en sloeg laarmede in wilde woede enkele uiten van de dancing in. Ver olgens nam hij de vlucht, ach- ervolgd door de portier en een ancingbezoeker. Op dat mo- nent greep de politie in en kon rger worden voorkomen. Keizerlijke onderscheiding voor Leidse I hoogleraar 5EN De ambassadeur van apan in ons land, Z. E. Sunobe eeft gisteren in zijn residentie e Wassenaar prof Dr. F. Vos. loogleraar aan de Leidse uni- ersiteit in de Japanse en Ko- eaanse taal en letterkunde, ersierselen uitgereikt behoren- e bij zijn benoeming in de kei- erlijke orde van de heilige chat derde graads. zelfde onderscheiding werd ver lend aan de heer H. Braat, ho- lorair consul van Japan in Rot- srdam en vice-voorzitter van e Nederlands-Japanse vereni- ing, waarvan prof Vos voorzit- ir is. De hoge onderscheiding iverd aan prof Vos verleend op rond van zijn verdiensten op etenschappelijk gebied voor apan en voor zijn inspanningen cr bevordering van de goede «rekkingen tussen Japan en 'ederland. ürnst Happel ontslagen (Van onze sportredactie) VILLA Ernst Happel, wiens laam veelvuldig is genoemd als )volger van bondscoach Fran- sek Fadrhonc, is ontslagen oor de Spaanse tweededivisie- iloeg Sevilla, waar hij sedert liet begin van dit seizoen werk- aam was. Matige prestaties en e wijze waarop Happel met de Ipelers omging vormden de chtergrond van dit besluit. ij im* weerlieden doorz in. IN LONDENSE VOORSTAD: LONDEN (Reuter AP) Tien mensen hebben het leven verlo ren en 53 werden gewond toen gisteravond een volle forensen trein in de Londense voorstad Ealing uit de rails liep. De loko- motief en drie wagons sloegen om. Volgens omwonenden zouden stenen uit de straat zijn gehaald, die wellicht op de rails zijn gelegd. Volgens reizigers remde de machinist voor de ontsporing uit alle macht. Vorig jaar heeft zich op praktisch dezelfde plaats een soortgelijke ontsporing voorgedaan. In de trein zaten honderden mensen die of kerstin kopen hadden gedaan dan wel van hun werk naar huis terug keerden. Hij was extra-vol als gevolg van vertragingen door een overwerkweigering van het spoorwegpersoneel. Op Waddeneilanden Keuze uit 10 MODELLEN chesterfieldbanken i 20 verschillende kleuren lundleder en diverse modeüon bijpassende fauteuils DONDERDAG KOOPAVOND per eigen wagen. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Minister Westerterp (Verkeer) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer op mondelin ge vragen van het Friese Ka merlid Tolman (CHU) geant woord dat tijdens de jongste storm op de Waddeneilanden 10 tot 25 meter duingebied in de diepte is weggeslagen door het wassende Noordzeewater. Langs de kust van Noord- en Zuidhol land en Zeeland is de duinafslag met ongeveer 10 meter niet ver ontrustend, zo vindt minister Westerterp. Hij zei ook dat hij het betreurde dat verzuimd is een afschrift van de stormwaarschuwing naar het Algemeen Nederlands Persbureau te sturen om, zoals dat gebruikelijk is, de bevolking na het nieuws van 6 uur op de hoogte te stellen. Hij zei voorts dat de situatie van 14 december niet geheel te vergelijken was ■met die van 1953, hoewel de wa terhoogten weinig of niets ver schilden. Minister Westerterp neemt aan. dat bij de begrotingsbehande ling ook een regeringsbesluit over de Dordtwerken zal wor den ingediend. De beslissing hierover moet op korte termijn genomen worden. Het Christen-Democratisch Appel - Zeeland heeft bi. Je Tweede Kamer aangedrongen op ver snelde afsluiting van de Ooster- schelde en verhoging van dij- Hamsteraar in Noordwijk had 600 liter benzine NOORDWIJK Op een anonieme tip heeft de politie bij een 34-ja- rige kelner te Noordwijk zes honderd liter benzine in beslag genomen. De brandstof bevond zich in plastic vaten, die opge slagen waren in een garage, midden in een woonwijk. Van politiezijde wordt ernstig ge waarschuwd tegen het opslaan van hamstervoorraden benzine. De kans, dat in de bewaarruim- ten dampvorming ontstaat en het daaraan verboden gevaar van ontploffing en brand, is bij zonder groot. DEN HAAG. Zelfs het kabi net weet nog bijzonder weinig over de gevolgen van de verminderde olie toevoer. Onzekerheid is er ook en vooral over de ge ruchten, als zou de olie stroom nog bjna normaal doorgaan. „Het is bijzon der moeilijk om aan de hand van de onzekerheden en de geruchten met con crete cijfers te werken", zei minister-president Den Uyl gisteravond in de Tweede Kamer. „Wel is duidelijk, dat de invoer van ruwe olie belangrijk teruggelopen is. Maar het kabinet kan hierover geen precieze gegevens ver strekken: niet over de tan kerbewegingen, evenmin over de hoeveelheid, die de tankers aanvoeren". De oliecrisis brengt met zich mee. dat er een strak prijsbeleid moet heersen. Teveel prod kten hebben verbindingen met de olie-import, aldus minister Lub bers van Economische Zaken. Hij gaat in de komende tijd de prijzen per sector nader onder de loep nemen ,-in zo goed mo gelijk overleg met het bedrijfs leven". Minister Lubbers l et de Tweede Kamer gisteravond ver der weten, dat de overheidstarieven met 7 procent mogen stijgen. Verder verhogingen kunnen echter noodzakelijk worden. dat de melkprijs mogelijk nog vóór 1 april omhoog gaat. dat de invoering van de selec tieve investeringsregeling (voor al belangrijk voor de Haagse agglomeratie en Rijnmond) na der onderzocht wordt. dat de winstcapaciteit bij het bedrijfsleven zal teruglopen, dat de invoering van de zomer tijd nader bezien wordt, dit met het oog op de mogelijke ener giebesparing. dat de winkelverlichting aan strenge banden gelegd wordt (zie hierover elders op deze pa gina meer). SPAANSE PREMIER DOOR BOM GEWOND MADRID (AP) In het huis van de Spaanse premier, admiraal Luis Carrero Blanco, heeft zich een ontploffing voorgedaan. De premier was zwaar gewond, aldus is vanmorgen vernomen van niet-officiële zijde. Van onze parlementaire redaktie. DEN HAAG Direct na Kerst mis reeds zal men op vele gme- tehuizen de aanvraagformuliere vor „zakenbenzine" kunnen af halen en inleveren. De regering heeft laten weten, geen bezwaar te hebben tegen een verruiming van de aanvraagtermijn als een gemeentebestuur vreest bij voorbeeld-door geringe perso- enelsbezetting de aanvragen niet snel te kunnen verwerken. In de Tweede Kamer is deze week twijfel uitgesproken over de mogelijkheid op 7 januari de eerste dag van de benzinedi stributie —automobilisten voor het zakelijk gebruik van hun wagens van extra benzinebon nen te voorzien als deze aanvul lende bonnen pas op 2 januari zouden kunnen worden aange vraagd. De regering wil de in gangsdatum voor de distributie liever niet opschuiven en opent nu de mogelijkheid om de uan- vragen eerder in te dienen. De officiële datum, waarop de aan vraag- en toewijzingsregeling start, blijft 2 januari. AntichïitrtvkKOontm Uitsluitend op: VRIJDAG 21 DECEMBER VAN 14 TOT 22 U. ZATERDAG 22 DECEMBER VAN 11 TOT 19 U. slechts enkele minuten van het station Sociëteit „Kunstmin Boelekade, Gouda Drie Leiclenaren aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft drie mannen uit Leiden gearres teerd. Het drietal, twee chauf feurs van 20 jaar en een 19-jari- ge stukadoor, worden van ver schillende geweldplegingen en berovingen verdacht. Bovendien zouden zij gepoogd hebben een 23-jarige studente te verkrach ten. BERICHT voor onze In verband met de Kerstweek kunnen advertentie-opdrachten voor onze editie van 27 december a.s. uiterlijk worden aangenomen tot maandag 24 dec. vóór 11.00 uur 's morgens. OTl V"Ï**T* Een 'bliimaker' die helaas een tijd lang niet geleverd kon worden. .L/QJvEv: Lil V1CI maar die we nu gelukkig weer volop in voorraad hebben, is deze gewonden bij botsing in Wassenaar maar die we nu gelukkig weer volop in voorraad hebben, is deze unieke gasaansteker. Voor één nieuw kwartaal-abonnement kunt u deze (navulbare) gasaansteker de uwe noemen. WASSENAAR De 27-jarige me vrouw J. A. W. d«t Vries-Hart- man uit Katwijk is woensdag middag in Wassenaar om het le ven gekomen, toen de auto waarin zij meereed, in botsing kwam met een tegenligger. Het ongeluk gcAeurde op de Rijks straatweg. De bestuurder van de autop, een beroepsmilitair uit Katwijk, en zijn moeder werden gewond. Een baby van een jaar liep geen letsel op. Eveneens gewond werden de be stuurster van de tegemoet ko mende auto en een van de twee kinderen. De gewonden werden naar de Ursulakliniek in Wasse naar gebracht. Het ongeluk gebeurde, doordat de militair, die op de linker rij strook reed. door nog onbekende oorzaak naar links uitweek Noteer m.i.v. BON Stuur deze bon in Naam zonder postzegel. A(Jras antwoordnummer Woonplaats Stuur een gasaansteker naar LEIDSE ÜS5 COURANT Woonplaats open envelop, "349. Leiden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1