Kabinet wil geen stokpaardjes berijden Hoger personeel in nieuwe federatie Caballero filter I CeidóeGoutotif KOEWEIT ZAL KAPERS ZWAAR STRAFFEN anders dan andere Covjj et-Unie lanceert 8 satellieten DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 LEiDSE COURANT PAGINA 13 Vijf van de zes Italiaanse veiligheidsagenten, die door de terrors ten als gijzelaars wa door hun collega's warm ontvangen. :n, worden bij hun terugkeer De 23-jarige Italiaanse politieman Ciro Strino mag van geluk spreken. Tijdens de Palestijnse terreuractie op het vliegveld van Rome werd hij geraakt door twee kogels, maar de kogel die ongetwijfeld in zijn hart gedrongen zou zijn ketste af op een balpen. Die pen werd dan ook flink beschadigd. Strino gaat goed vooruit. KOEWEIT/FRANK- FORT (AP/RTR) De re- gering van Koeweit heeft medegedeeld dat de Ara bische terroristen die de Boeing-737 van de Luf thansa maandagmiddag hebben gekaapt, zwaar zullen worden gestraft. De terroristen zullen in Koe weit terechtstaan of an ders voor berechting wor den worden overgeleverd aan de Palestijnse bevrij dingsbeweging. De Marok kaanse minister van bui tenlandse zaken, Achmad Taieb Benhima, had in krachtige bewoordingen bij de autoriteiten van Koeweit aangedrongen om de schuldigen meedogen loos en zonder medelijden te straffen. Tot de doden van het bloedbad in Rome behoorden twee Marok kaanse ministers en twee andere hoge Marokkaanse regeringspersonen. De zware straf voor de terro risten. is volgens minister Ben hima noodzakelijk om de open bare mening in de wereld te tonen en vooral die van onze vijanden, dat wij aan de kant staan van het menselijk gewe ten bij het verwerpen van zul ke barbaarse en verachtelijke daden. Inmiddels heeft de Italiaanse regering bij Koeweit gevraagd om uitlevering van de vijf ter roristen. De regering in Rome heeft om de uitlevering ge vraagd ondanks het nietbe- staan van een uitleveringsver drag tussen Italië en Koeweit. De gezagvoerder van de ge kaapte Boei-g, de Nederlander Jan Kroese, verklaarde giste ren bij terugkeer in Frankfort dat het ergste moment van de kaping was toen de terroristen zeiden dat ze de tweede piloot hadden gedood. „Eerst dacht ik dat ze het echt gedaan had den. Later wist ik dat het niet waar was, aldus de 36-jarige gezagvoerder. Pas toen het vliegtuig dinsdagmiddag in Koeweit was geland, vernam Kroese dat slechts een gijze laar, een Italiaanse lid van het grondpersoneel, in de pantry was doodgeschoten. Volgens de gezagvoerder had den de kapers gedurende de gehele vliegtocht een revolver op zijn hoofd gericnt. Toen het toestel echter in Damascus was geland en er 20 maaltijden aan boord waren gebracht, was de spanning aanzienlijk minder geworden. PREMIER DEN UYL (van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister-president Den Uyl heeft gisteravond in de Tweede Kamer van de hand ge wezen dat het kabinet met de machtigingswet in de hand be paalde progressieve stokpaard jes zou willen berijden, bv. door gebruikmakend van grotere macht een inkomensnivellering door te drijven. Die beschuldi ging van de VVD, overigens niet tijdens het Kamerdebat geuit, snijdt volgens de premier geen hout. Er is sprake van dat het kabinet een blanco volmacht krijgt voor het ingrijpen in lo nen en prijzen. Ook niet dat het kabinet opeens een veel grotere macht krijgt. Wel wil de regering grotere be voegdheden hebben om de nade- lige gevolgen van olieschaarste en van de stijging der grond- stoffenprijzen zo snel mogelijk op te vangen. Bij het verlenen I van deze grotere bevoegdheden gaat .het alleen om de bijzon dere problemen op korte ter mijn zo aan te pakken dat de nade'*n voor ondermeer de werkgelegenheid beperkt kun nen blijven. De economische vooruitzichten zijn heel onzeker, daarom moet het beleid soepel zijn. De huidige wetgeving is nog onvoldoende om een grotere greep op inkomens, prijzen enz te krijgen. Een bijzondere situa tie maakt wetgeving noodzake lijk, zei Den Uyl. lij wees erop dat het niet de be doeling is het parlement buiten spel te zetten. Integendeel, de invloed van de Tweede Kamier zal intensiever moeten worden. De Minister-president aanvaard de nl een voorstel van de KVP- er Peynenburg om ieder kwar taal over de economische situa tie verslag aan het parlement uit te brengen, zodat de Tweede Kamer daarover kan debatte ren. Als het kabinet beslissingen op grond van de machtigings wet wil nemen, zullen die beslis singen tien dagen van te voren aan de Kamer worden meege deeld. Den Uyl wees de beschul diging van VVD-fractievoorzitter Wiegel van de hand dat het hele pakket crisismaatregelen onvol doende zou zijn voorbereid. Minister Boersma (Sociale Zaken) gaf in de Tweede Kamer toe, dat de controle op de inkomens in de vrijeberoepensector een ui terst moeilijke zaak is. Hij meent echter, dat via een enquête en inschakeling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek een reëel inzicht kan wor den verkregen. Op de kritiek van VVD en DS '70, dat de regering voor het in grijpen in de inkomensvorming volgend jaar had kunnen vol staan met de aanpassing van de loonwet, zei de bewindsman, dat de omstandigheden dermate ernstig zijn dat er behoefte is aan een samenhangend en ge coördineerd beleid. Minister Boersma herhaalde, dat op de werkgelegenheidspro gramma's niet zal worden be knibbeld. De bewindsman kondigde ook een diepgaand onderzoek aan naar de aanwezigheid van buitenland se werknemers in ons land. Zoals bekend streeft het kabinet naar stabilisatie van het huidige aantal. Volgens de bewindsman betekent dit niet, dat bedrijven die voor de eerste keer buiten landse arbeiders willen aanwer ven zonder meer nul op het re quest krijgen. De minister zei, dat tegen maat regelen als gevolg van de machtigingswet niet mag wor den gestaakt. Overigens blijft het stakingsrecht in het alge meen onverkort gehandhaafd. Over de stijging van het wettelijk minimumloon zal de SER om advies worden gevraagd. Minister Van Doorn ontvangt van de heren Stam (I.) en Van Zetten met de verzamelde handtekeningen Kerstdiner kwart duurder DEN HAAG (ANP) Het kerstdiner in de huiselijke kring is sinds vorig jaar minstens 25 procent duur der geworden, zo heeft het Konsumenten Kontakt becij ferd. De oorzaak ligt vooral in een forse stijging van de consumentenprijzen van wild en gevogelte. Ht Konsumenten Kontakt heeft berekend, dat nu voor verse braadkuikens 25 pet meer moet worden betaald, dan een jaar geleden. Diep- vriesbraadkuikens zijn met 32 pet in prijs gestegen, ter wijl de -rijzen van kuiken- poot en kuikerrollade met 24 pet stegen. Kalkoen rol lade is 31 pet duurder ge worden. Voor (diepvries) tamme konijn heeft het Konsumenten Kontakt prijs stijgingen van 41 pet geno teerd. Protesten tegen Deense film DEN HAAG (ANP) Het Twee de Kamerlid Beuker (RKPN) heeft kamervoorzitter Vondeling bijna 6.000 protesten tegen dc aangekondigde Deense film" „Het liefdesleven van Christus" aangeboden. De Heer Beuker die tevens voor zitter van zijn partij is, vroeg al het mogelijke in het werk te stellen, om de tot standkoming, de eventuele invoer en de verto ning in ons land te voorkomen. Boeing van Lufthansa neergestort FRANFURT (AP) Tijdens dc landing op het vliegveld van New Delhi in India is gister avond half negen onze tijd een Boeing-707 van de Lufthansa neergestort. Bij dit ongeluk is niemand omgekomen. Tien per sonen raakten gewond. De 98 passagiers en 11 bemanningsle den konden zich vla de nooduit gangen redden. Het vliegtuig is daarna uitgebrand. Het toestel was afkomstig uit To kio, met tussenlandingen in Hongkong en Bangkok. Het stortte ongeveer 500 meter van het vliegveld, aan de rand van de stad, neer. Mogelijk werd het ongeluk veroorzaakt door het slechte weer. Moskou (TASS) De Sovjet Unie heeft gisteren acht kunstmanen tegelijk gelanceerd, de kosmos nummer 617 tot en met 624. De kunstmanen zijn gezamenlijk met een raket in hun baan ge bracht. De kunstmanen zijn voorzien van wetenschappelijke instrumenten voor voortzetting van het bestu deren van de ruimte. Zij lopen in banen die dicht bij de bere kende liggen. De minimum hoogte boven de aarde is 1404 kilometer, de maximum hoogte 1511 kilometer, de duur van een omwenteling is 114 S n inuten en de baanhoek is 74 graden. Alle I instrumenten werken no-maai. (Van onze parlementaire redactie) ■®EN HAAG De Nederlandse Centrale van Hoger Personeel en de Centrale van Hogere Funktionarissen bij Overheid en Onderwijs hebben zich gisteren gebundeld in een federatie. De naam van dit nieuwe orgaan, dat 65.000 man hoger perscnecl i vertegenwoordigt, is centrale federatie hogere funktionarissen. De federatieve samenwerking is het resultaat van drie jaar overleg. Het doel van de CFHF is als vol waardige partner deel te nemen aan het landelijke sociaal-econo mische overleg in de SER. Tot dusver heeft het hoger perso neel geen stem in deze raad. Pogingen van de centrale van hoger personeel om een zetel te bemachtigen zijn de afgelopen jaren vergeefs geweest. De vak centrales waren fel tegen. De nieuwe federatie van hoger personeel wil nu de monopolie positie van de drie vakcentrales breken. Men vindt het onverteer baar. dat er afspraken worden gemaakt op sociaal-economisch terrein zonder dat het hoger personeel daar inspraak in heeft. De CFHF zal zich alleen belasten met gemeenschappelij ke belangen van be.de centra les. Het federatiebestuur, waarvan de heer J. P. Kramer voegend jaar voorzitter is, wij .t polarisatie! als een kwaadaardig verschijn sel van de hand. Men acht har monisatie in deze tijd meer dan ooit noodzakelijk. Ed. Laurens Continental Ziekenhuizen EEN INGREEP VAN BOVEN in de snel duurder wordende exploita tie van ziekenhuizen was tot voor kort een dringende wens van ve len. Staatssecretaris Hendriks schrok niet voor het karwei terug en zie: wat hij wel vermoed zal hebben dat gebeuren zou, gebeurt in derdaad. Plotseling komen van alle kanten bezwaren tegen de plan nen. welke hij heeft om het ziekenhuiswezen wat uit de inflatiespi raal te halen. Plannen om misschien-overbodige ziekenhuizen te sluiten stuiten na tuurlijk op verzet; uiterste zorgvuldigheid bij het stichten, uitbrei den en verbouwen van ziekenhuizen eveneens. Plaatselijk rekenen burgerij en autoriteiten nu eenmaal meestal met andere getallen dan de rekenaars op hoger niveau. MAAR DE MEESTE PROTESTEN klinken toch wel tegen de door de staatssecretaris aangekondigde personeelsstop. De heer Hendriks zou de vakbonden onvoldoende geraadpleegd hebben vóór hij daar toe besloot; de werkgelegenheid zou spoedig in gevaar gebracht kunnen woiden; de ziekenzorg zou wel eens schade van de perso neelsstop kunnen ondervinden en op de duur is dan overbelasting van de ziekenhuizen het probleem dat de onderbezetting gaat aflos sen. Het blijft in Nederland een merkwaardige geschiedenis; zaterdag roept iedereen dat er broodnodig wat aai de dure ziekenhuizen ge daan moet worden en maandag als er wat maatregelen in het vooruitzicht zijn gesteld vindt vrijwel iedereen dat de bewinds man net de verkeerde knopen heeft doorgehakt. Als zou alleen een scherper bewaking van de honoraria van chirurgen en specialisten voor de noodzakelijke uitkomst kunnen zorgen. BEZUINIGINGEN bij het ziekenhuiswezen zijn noodzakelijk, tenzij ie dereen vindt dat de overheid ook hierin veel meer subsidie moet gaan stoppen. Maar wie vindt dat daarvoor de belastingen nog wel meer opgekrikt mogen worden, moet beginnen met zichzelf daartoe bereid te verklaren. Of dit voorrang geven op andere zaken welke hij op prijs stelt. Ook de éne vakbond moet omwille van de duidelijkheid niet snel pro testeren tegen consequenties van maatregelen die de dag tevoren (misschien door een andere bond. of meer in het algemeen) ge vraagd werden. Onze volkshuishouding begint anders meer en meer op een dol-ge- draaide schroef te lijken. Weer Madurodammetje op het Binnenhof OOK HET MET HOOP EN VREZE tegemoet gezien Kamerdebat over de machtigingswet is geen parlementaire hoogvlieger gewor den. Door vlug de vakbeweging meer dan halverwege tegemoet te komen, voorkwam Den Uyl ernstige kritiek uit de regeringsbanken en door met een botte bijl tegen de machtingswet in te hakken, smoorde Wiegel elke serieuze kans op een oppositionele meerder heid in de kiem. Misschien brengt het debat vandaag, als er over het regeringsant- woord gesproken gaat worden en als dan overgebleven teleurstel ling uitdrukking krijgt in nieuwe moties, nog enig vuurwerk. Maar een debat van allure zal het ook in het laatste bedrijf van de parle- mentaiie criedaagse wel niet worden. Is angst over de kans op een grote economische crisis, op sociale on rust, op een toekomt met recessie de Kamerleden in de kleren ge kropen? Of moet vrijwel niemand iets hebben van de kans op een politieke crisis in een tijdbestek dat er nog geen alternatieven en alleen minder welvaart aan de horizon zichtbaar is? Het vreemde is dat het debat waarbij het kabinet om zeer vér gaande bevoegdheden vroeg, plaats vindt tegen de achtergrond van allerlei geturhlen1 dat de economische crisis erger la óf helemaal niet zo erg is als onze overheid haar schetst. Misschien kan binnenkort over deze tegenstrijdigheid wel eena een Kameidrcut „grole ftijl gehouden worden. Straks rijden wij links DRINGT DE CONTINENTALE geest dan toch een beetje door tot Britse ziel? Er wordt namelijk verteld, dat er wellicht een einde gaat komen aan een weer rotsvaste traditie van Albion: de Britten gaan misschien op zondag voetballen lil Haar even realistisch blijven! De E.E.G. heeft hier even weinig mee te maken als de oliecrisis; de prof-directies zien zoals het nu gaat, hun zaak failliet lopen en ze hopen door over te stappen op de ver tierloze zondagmiddag meer mensen naar hun stadion te trekken. En zo worden de rollen weer eens omgekeerd. Nederlandse clubs bij- voorbeeld willen in grote getale van de wedstrijden op zondagmid dag af. Onder meer ook met het argument dat er op zaterdag mis schien meer te verdienen valt. itraks hebben het vasteland en het Verenigd Koninkrijk eikaars hob bies uitgewisseld; dan rijden wij links en zweren wij het decimaal stelsel af. Ms de callgirls maar van onze politici afblijven Weeroverzicht zonnig =i mist 19 temperaturen ion luchtdruk in millibaren cd£ opklaringen hagel ww warmtefront H hogo-drukgebied bewolking sneeuw T-r kou-tront L lage-dnAgebed onweer W wndrichting verplaatsngshchtng Ook vrijdag bevindt ons land zich tussen een hogedrukgebied bo ven oost-Europa en een vore van lage druk, die zich uitstrekt van Noord-Schotland tot aan Noord-Afrika. Tussen deze twee druksystemen wordt geleidelijk warmere lucht naar het noorden getransporteerd. Het front dat de scheiding vormt tussen deze warme lucht en de koudere lucht boven het continent, wordt in onze omgeving steeds minder actief en het ziet c- naar uit. dat het binnenstro- n van de warme lucht ove' >ns land al leen gemn.kcra zal wc. den door wolkenvelden. In Spanje en Portugal was het front echter zeer actief. Giste ren en vandaag was het er zwaar bewolkt en viel er veel regen. Ook in Marokko trad een weersverslechtering op. In Tan- ger viel woensdag 40 millimeter regen. Vooruitzichten voor zaterdag: af en toe regen en normale tempe raturen voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot Min. lemp.: omstreeks 1 graad, Max. temp.' omstreeks 5 graden. Kar.s op r n droge pe riode van minstt.is 12 uur: 80 procent, Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13