PALESTIJNEN BRAKEN GEWAPEND DOOR CONTROLE POSTEN HEEN CeidócGoivto/nt D.E. hanteert koffiekraan zorgvuldig Vredesconferentie in Genève zal vrijdag geopend worden Passagiers in veiligheidsriemen verbrand Onmenselijke terreur bij kapingen Bloedige ernst kDENSDAG 18 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Van onze correspondent F. Wijnands ROME Tenminste veertig slachtoffers heeft de guerrillaaktie van een Palestijnse verzets groep op het Romeinse vliegveld van Fuamicin gekost. Pas in de loop van gisteravond, vee uren na de aanslag, kon begonnen worden met de berging van de lachtoffers uit de Panam boeing die verschroeid en m®t opengereten dak op het voornaamste deelvan de Romeinse lucht haven stond. De aktie van de Palestijnen begon gistermiddag omstreeks één uur, met wat aan vankelijk de zoveelste routinecontrole leek. Dienstdoende politieagenten op het vliegveld vroegen enkele mannen hun hadkoffers en ak- tentassen te openen bi de normale controle. Dat verzoek werd terstond ingewilligd, maar uit hun bagage haalden de mannen mitrailleurs, pisto len en kleine bommen. Ze drongen met geweld door de controle, dwars door de visitatiehokjes waar de passagiers op wapens worden onderzocht. Duwden een aantal agenten voor zich uit en openden het vuur io de enorme ruiten van de pier die naar het plat form leidt. De groep forceerde de zware de zware glazen deuren en stormden met hun gijzelaars naar buiten. Een 20-jarige Italiaanse politieman die zijn pi stool trok en op en luchtpiraten wilde schieten werd meteen doodgeschoten. Drie van de zeven personen tellende verzets groep renden daarop naar het dichtbijstaande toestel, dat van de Panam. Met een deur nog geopend was dit toestel vertrekklaar en wachtte op toestemming van de verkeerstoren om weg te taxiën. Door de geopende deuren gooide de terroristen hun bommen. Met hun wapens schoten ze door deuren en raampjes naar binnen. De ontploffen de bommen veroorzaakten ogenblikkelijk een feelle brand. Het grote aantal slachtoffers in de Panam- boeing is des temeer verklaarbaar omdat de meesten van de passagiers de veiligheidsriemen reeds hadden vastgemaakt. Anderen, die meer bewegingsvrijheid hadden konden door diezelf de, nog geopende deuren ontsnappen. Terwijl deze drie Palestiijnen hun moorddadig werk op het Amerikaanse vliegtuig voltooiden renden de anderen naar en kleiner type Boeing van de duitse maatschappij Lufthansa. Zij pas seerden daarbij een vliegtuig van de Ari Fran ce, maar mdat daarn geen personen zaten lie ten zij het Franse toestel ongemoeid. Vlak daar na klommen alle aanslagplegers, zeven in totaal volgens de meeste ooggetuigen aan bord van de Lufthansa-jet. In dat toestel bevonden zich vier bemanningsleden, van wie twee in de cockpit. De gezagvoerder kreeg ogenblikkelijk opdracht m te starten. Met het pistool in de nek gehoorzaamde hij de taxiede het toestel naar het begin van de start baan. Twee dueren stonden evenwel nog open. De gezagvoerder heeft daarop zijn belagers dui- deelijk gemaakt dat vliegen met open deuren zef- moord zou betekenen. Via de verkeerstoren riepen de terroristen daar op de assistentie in van een lid van het grond personeel die daarop van buiten dedeuren sloot waarna het toestel ogenblikkelijk vertrok. Pas na het vertrek vzn de Lufthansa-Boeing richtte zich alle aandacht pas goed op het bran dende Panam-toestel. De brandweer wist welis waar het vuursnel te doven, maar p dat mo ment realiseerde men zich op de Romeinse luchthaven dat er tientallen slachtoffers gebor gen zouden moeten worden. Met loeiende sire nes waren intussen met ambulances vele ge wonden afgevoerd. Allen gewond door kogels van de in het wilde weg schietende Palestijnen. Het interieur van de boeing bood kort na de brand een vreselijk aanblik: de lijken lagen Het uitgebrande toestel van de Panam mstgeriemd in de stelen verkoold in de cabi- OOGGETUIGE „Overal hoorde je schieten. Het geratel van mi trailleurs, maar ook die zware klappen van ont ploffende bommen. Ik kwam net terug van het restaurant en was op weg naar ons KLM-kan- toor. Voor ons is het middaguur altijd extra druk, omdat om half twee de dagelijkse KLM DC-9 naar Amsterdam vertrekt", aldus assis tent-stationsmanager E. Mure van de KLM op de Romeinse luchthaven in zijn ooggetuigever- slag. „Ik sprong meteen opzij, tegen een dikke ce- mentmuur. Ik wist dat het schieten vlka bij ons kantoor op het platform moest zijn. De paniek die uitbrak is niet te beschrijven. Overal gillen de, roepende mensen. Ze lagen weggedoken achter stoelen, koffiebars, papierbakken. Som mige plat op de grond. Verder achter me, in de grote vertrek- en aankomsthallen kon ik duizen den mensen naar buiten zien hollen". De heer Mure wist kort daarop toch het KLM- kantoor te bereiken. Zijn dienstcollega had het vuurgevecht tussen terroristen en politie van nog dichterbij meegemaakt. „Met de automati sche wapens in de hand renden ze langs ons kantoor. Een keek naar binnen en richtte zijn veertig mensen om het leven kwamen KLM-DC 9 veilig iiit Rome Schiphol Met vier uur vertraging, maar zonder ernstige problemen, is gister avond een DC-9 van de KLM uit Rome op Schiphol teruggekeerd. De machine, de Ph-DNY „Parijs" stond tijdens de aan slag van de kapers op het vliegveld van de Italiaanse hoofdstad op 300 meter af stand van de Boeing 707 van de Ameri kaanse maatschappij „Panam", in af wachting van het vertrek naar Schiphol. Slechts een paar passagiers voor de vlucht KL 348 waren de douane al gepas seerd toen de terroristen in het wilde weg op de luchthaven begonnen te schieten. wapen op ons, ik keek hem recht in ht gezicht", vertelt hij. De als gekken schietende Palestijnen grepen links en rechts hun gijzelaars: politie mannen, veiligheidsfunctionarissen, elden van de civiele dienst van het vliegveld. Een van hen, een Italiaan, wist aan zijn overvallers te ontkomen en glipte het KLM-kantoor binnen... De meest dramatische Palestijnse acttes die zich in de afgelo pen drie jaar hebben voorgedaan zijn: 6 september 1970 leden van het Volksfrnt voor de Bevrijding van Palestina kapen met succes drie vliegtuigen. De overval op een vierde, een toestel van de- Israëlische El AI. mislukte. Een Boeing-707 van de Amerikaanse TWA, een Boeing-747 van Pa nam en een Douglas DC-8 van Swssair kwamen in handen van de Palestijnen. Het toestel van Panam werd, nadat de inzitten den waren uitgestpat, op het vliegveld van Cairo opgeblazen. De vliegtuigen van Swissair en TWA waren intussen naar een vliegveldje in de woenstijn; bij de Jordaanse plaats Zarka, ge dwongen. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina eiste van Zwitserland en Engeland de vrijlating van gearresteerde Palestijnse commando's, onder wie de bekende guerrillastrijd ster Leila Khaled. Op 9 september 1970 arriveerde op het „vliegveld van de revo lutie" in Jordanië een gekaapte super VC-10 van de Britse maatschappij BOAC met 104 passagiersen tien bemanningsle den. De Palestijnen hadden toen circa vierhonderd gijzelaars in hun macht, die in de hete woestijn enkele agendang een ware hel doormaakten. Toen hun eisen niet werden ingewilligd blie zen de kapers op 13 september de drie toestellen op, nadat de gijzelaars waren vrijgelaten. Ruim anderhalf jaar later, 8 mei kaapten vier Palestijnen on- der wie twee vrouwen, een Boeing 707 van Sabena, die met ne- gentig passagiers op weg was van Brussel naar Tel Aviv. Is- raelische militairen, vermomd als technici, slaagden er op 9 mei in de Palestijnen, leden van Zwarte September, te mislei- deen en het op het vliegveld Los staande toestel in bezit te ne- men. Bij een kort vuurgevecht vielen drie doden, onder wie een passsgier. Op 29 oktober 1972 overmeesteren twee leden van jeugdorgani- satie van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging een Boeing van Lufthansa op de roue Belroet-Frankfort. Er waren twintig per- sonen aan boord. De kaperseisten vrijlating van drie Palestij- 1 nen die het bloedbad bij de overval op de Israëlische Olympi- f sche ploeg in Muenchen hadden overleefd en die in de Bondsre- publiek gevangen zaten. Hun eis werd ingewilligd en het icident l liep verder zonder bloedvergieten af. Een Boeing 747 van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL weerd op 20 juli 1972 met 145 mensen aan boord vijf luchtpiraten gekaapt, die zeiden te behoren tot het Japanse Rode Leger en toteen organisatie die zich zonen van de bezette gebiexen noemden. Vier dagen later werd het vliegtuig op de luchthaven van Benghazi vernietigd. Behalve vliegtuigkapingen hebben extreme palestijnseroeperin- i gen diverse anderebloedige feitenop hun naam geschreven. I Een aanslag waarbij veel slachtoffers vielen was die van 30 I mei 1972 op het Israëlische vliegveld LOD. Leden van het Ja- I pamse Rode Leger, die voor de belangen van de Palestijnen op kwamen, richtten toen een waar bloedbad aan. Zij openden in de vertrekhal het vuur en wierpen handgranaten als gevolg waarvan 28 mensen werden gedood. Op 5 augustus van dit jaar, kwamen drie mensen om het leven bij een aanslag van twee leden van de Zwarte September op de luchthaven van Athene. Op hetWestduitse vliegveld Furstenfeldbruck vielen op 5 sep tember 1972 zeventien doden, onder wie elf athleten van de Is raëlische Olympische ploeg, die door negen Palestijnen waren ontvoerd. De wereld heeft tot dusver weinig tegen de Palestijnse acties kunnen uitrichten. De Internationale Organisatie voor de Bur gerluchtvaart (ICAO) hield in septdmber van dit jaar in Rome een vergadering over deze kwestie, maar men slaagde er niet in eensgezind tot strengere maatregelen tegen kapers van vlieg tuigen te komen. De Internationale Federatie van Verenigingen van Verkeersvliegers (Ifalpa) waarschuwde begin dit jaar de leao dat zij eigen acties zou ondernemen als de organisatie passief zou blijven. In 1972 hielden de vliegers een niet alge meen gevolgde staking van 24 uur. Israël wenst geen Palestijnse delegatie Drie personen verdronken DODEWAARDE (ANP) Bij Dodewaard aan de Waal zijn gisteren drie personen veronge lukt. De wagen, waarin zij za ten raakte van de weg en schoot het water in. De auto. een bestelwagen, raakte te wa ter met 6 inzittenden. Drie van hen konden uit de auto komen. De drie anderen, de 26-jarige L. W. uit Nijmegen, die de wagen bestuurde, de 20-jarige F. van der K. uit dezelfde stad en de 34-jarige B. V. uit Millingen aan de Rijn kwamea om. In eerste instantie werden ze vermist. Pas na urenlang dreggen kon den de lichamen worden gebor gen. TEL AVIV (Rcuter-AP UPI) De vredesconferentie over het Midden-Oosten zal vrijdag in Genève beginnen, maar de ech te onderhandelingen zullen pas plaats hebben na de verkiezin- gen in Israël op 31 december. Inmiddels heeft Israël in het licht van het recente kaapdra ma te kennen gegeven meer dan ooit gekant te zijn tegen deelneming van een afzonder lijke Palestijnse delegatie. Israël blijft voorts bij zijn besluit niet met Syrië te willen praten, zolang dit land blijft weigeren een lijst te verstrekken van Is. raëlische krijgsgevangenen. Naar het schijnt heeft met name de Sovjet-Unie zich zeer veel moeite gegeven om de Sy- riërs te overtuigen deze lijst aan het Rode Kruis ter beschik king te stellen. De Israëlische delegatie zal even wel in ieder geval aanwezig zijn als vrijdag de conferentie ge opend wordt. In de eerste fase van de onderhandelingen, die na l januari zal ingaan, zal de kwestie van de scheiding van de strijdkrachten aan het Suezfront ter sprake worden gebracht. Al gemeen verwacht men dat hier over vrij spoedig overeenstem ming zal worden bereikt. Voor het overige beloven het moeilij ke onderhandelingen te worden. Een punt dat Israël zwaar op de maag ligt is de rol die de VN in het overleg willen spelen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Kissinger, heeft laten weten, dat de VS tij dens het beraad nauw contact met Israël zal houden; dit bij wijze van tegenwicht. Kissinger rondde gisteren zijn be sprekingen met Israël af en vertrok van het vliegveld I nd. dat omgedoopt zal worden in luchthaven Ben Goerion, naar Portugal, enkele minuten voor daar in verband met de vlicg- tuigkaap, groot alarm gegeven werd. Overheidssteun onmisbaar bij stads vernieuwing AMSTERDAM (ANP) „Wanneer niet op korte termijn een goed nieuw wettelijk kader ten behoeve van de stadsvernieuwing wordt geschapen en ook niet voldoende geldmiddelen ter ondersteuning van het proces ter beschikking van de gemeentebesturen wor den gesteld, is de stadsver nieuwing gedoemd te mis lukken", aldus wethouder H. Lammers van Amster dam gisteren bij de opening van de tentoonstelling „De Jordaan herleeft". Prins Claus opende de ten toonstelling en overhandig de vervolgens aan drie mensen de sleutel van hun vernieuwde woning in het Claes Claeszhofje in Am sterdam. De prins noemde de in spraak van de bewoners van dit hofje geen loze kreet. „Goede inspraak kan helpen om tot een goede uitspraak te komen", aldus de prins. Het geheim en de charme van onze oude bin nensteden is volgens de prins hun kleine schaal. Het Claes Cleaszhofje vond hij een voorbeeld van hoe het kan bij stadsvernieuwing. Praten voor écn man Kostbare reis van Kamerleden Delfzijl (ANP Zonder een woord te hebben gesproken kre gen drie Tweede-Kamerleden gisteravond in Delfzijl waar zij als gastspreker waren uitgeno digd hun boekenbonnen uitge reikt. De heren Wierenga (PvdA) drs. Scherpenhuizen (VVD) en van Houwelingen (ARP) zouden op uitnodiging van de PvdA-af- deling Delfzijl debatteren over de Noordelijke Ontwikkelings maatschappij en de door de re gering ingediende machtigings wet. Naast het bestuur en drie journalisten kwam welgeteld in de spec e: 1 aangeklede schouw burg van Delfzijl slechts één be de bijeenkomst werd gesloten. De moordaanslag op inzittenden van het Panam-toestel ir» Rome en de daarop volgende bloedige kaping van een Lufthansa-machine door een aantal terroristen, verschilt misschien alleen van vorige aanslagen door de niemand ontziende bruutheid van deze daders. De opzet is gelijk aan vorige aanvallen, de dreigingen worden nu alleen uit gevoerd met een bijna mechanische berekening. Hoe de Palestijnse organisaties en de Arabische landen de verantwoordelijkheid voor deze moordpartij ook van zich afschuiven, de actie van gisteren en vandaag is niet los te zien van vroegere door Palestijnse op touw gezette en door de Arabische landen min of meer goedgekeurde voorgeschiedenis. De slachtpartij in Rome en Athene 'Staat niet op zich. Hij is niet anders dan een dodelijke uitbarsting van een al lang voortwoekerende, besmettelij ke ziekte. Opnieuw is gebleken dat controle op passagiers nooit af doende kan zijn, als doelgerichte terroristen niet door sancties worden afgeschrikt. Hier ligt een duidelijke taak voor de Arabische landen die de kaping nu zeggen te ver oordelen. Het gaat er nu om ook de kapers zelf te veroor delen, zoals ook vorige kapers bijvoorbeeld die van de KLM-Boeing die in Dubai zijn verdwenen. Al te lang zijn aspirant- en net-niet-moordenaars als helden ontvangen of in stilte vrijgelaten, als ging het om politieke misdaden.. Al te lang heeft krijgshaftige en moorddadige taal de ge moederen opgezweept. De Arabieren zien nu hoe hun vredelievende bedoelingen in het Midden-Oosten op de proef worden gesteld. Hun ge loofwaardigheid staat op het spel. Misschien is dit aanlei ding voor hen om kapingen als misdaden te gaan behande len. Dat kan helpen ze ook te voorkomen. Afscheid AAN ALLE SPECULATIES In en buiten de anti-revolutSonalre partij rond zijn persoon heeft mr. B. W. Biesheuvel zelf een krachtig eind gemaakt. Via een publicatie in Nederlandse Gedachten heeft de oud-premier afscheid genomen van de politiek en zijn aanhangers dringend gevraagd zijn standpunt te respecteren en/of vrede ermee te hebben. Met andere woorden: het in onherroepelijk. Voor nu, of voor altijd? Het antwoord op die vraag wordt op dit moment niet gegeven. De formulering van de redenen welke mr. Biesheuvel voor zijn besluit aanvoert, laat daaromtrent verschillende opinies open. „Ik neem niet meer deel aan de actieve politiek op grond van politie ke motieven. Ik blijf om redenen van principiële aard lid van de A.R.P. Ik hoop, dat anderen dat ook zullen doen. Ik wens de partij alle goeds toe in haar politieke arbeid en bij haar bezinning op de voortdurende klemmende vraag, wat het wezen is en behoort te zijn van de anti-revolutionaire denkrichting". IN GEEN GEVAL breekt mr Biesheuvel dus met de A.R.P.; zijn besluit is een ander dan drs. Aarden en mr. Van Doorn destijds na men, toen ze de KVP verlieten, dan van dr. Drees en mr. Berger bij het „adieu" aan de PvdA of de heer Jansen die overstapte van de PPR naar de socialistische partij. Ofschoon: ook bij mr. Biesheuvel zijn het politieke motieven die de doorslag hebben gegeven. Dit kan o.i. betekenen dat er vroeg of laat een moment kan komen, waarom voor hem de politieke motie ven niet meer tellen. Mr Biesheuvel weigert binnen zijn partij een geprononceerd politicus te spelen die oppositie voert tegen het kabinet-Den Uyl dat zijn par tij mede in het zadel heeft geholpen; hij weigert tevens zich te la ten opsluiten in een partijtop welks politieke lijn bij op dit moment niet de zijne kan noemen. Geen onvoegelijk standpunt. MAAR TENZIJ MR. BIESHEUVEL de weg naar een topfunctie in het bedrijfsleven vindt, of vrede neemt met een staatsfunctie zonder politieke betekenis, we blijven rekening houden met de kans dat zijn afscheid geen definitieve zaak is. Per slot van rekening heeft mr. Biesheuvel nooit zoals prof. Zijl stra beweert dat hij geen homo politicus is. En Zijlstra zelf nota bene is in tijden van politieke nood nog wel eens teruggekomen. Fietsen voor het grijpen IS ER REDEN een bijna uitgestorven beroep weer te laten herrijzen? Een middel om het openbaar vervoer buiten de woon-werksfecr te ontlasten, zou kunnen zijn dat bij redelijk weer menig burger die zijn auto thuis moet laten staan, weer eens zijn toevlucht nam tot het „stalen ros": de twee-wieler die generatieslang ons nationale vervoermiddel is geweest. Bij het woon-werk-transport levert dit geen onoverkomelijke moeilijk heden op, aangezien de werkgever dan meestal wel voor een rede lijke stal voor het „stalen ros" zorg draagt. Maar hoe staat het met de stallingsmogelijkheden voor fietsers die hun vervoermiddel voor winkelen of avondvertier willen benutten? De indruk leeft, dat het aantal bewaakte stallingsplaatsen voor rijwie len in de stad minimaal geworden is. En we kunnen ons voorstellen dat niemand ervoor voelt overdag of des avonds een goed rijwiel voor het grijpen te zetten. De meeste fietssloten zijn immers voor handige linke jongens maar een peuleschil. Het moet mogelijk zijn om bijvoorbeeld bewaakte parkcergelegenhe- den voor auto's ook service te laten verlenen aan fietsers die tegen vergoeding een veilig plaatsje zoeken. Bij sportevenementen is trou wens de fietsenbewaker nog een vaste verschijning. Menig bedrijfs tak moet straks vrezen we als de oliecrisis lang duurt gaan inkrimpen. Mogelijk valt er voor liefhebbers als de gemeente een deugdelijk initiatief neemt in het vlak van bepaalde nevenver diensten uitbreiding te scheppen. UTRECHT (ANP) Door de on gefundeerde hamsterwoede van de laatste weken kan Douwe Egberts Nederlands grootste producent van koffie en thee de vraag naar deze produkten amper meer aan. „Hoewel er voldoende koffie en thee is en ook zal blijven, hamsteren de mensen maar dour. Die hamster- woede brengt een soort ketting reactie teweeg bij de tussen handel, de grossiers", zo ver klaarde do <!v:c!i: ecrelars van D.L. Gevolg van dit alios is eat D.E. voor wie december toch al een topmaand is de koffiekraan sinds een maand voorzichtig hanteert en bepaalde afnemers die buitensporig grote orders plaatsen „nee" moet verkopen! Het bedrijf produceert wekelijks een miljoen kilo koffie. Volgens de heer Groen heeft D.E. de af gelopen weken een extra vraag gehad naar drie tot vier miljoen kilo. „Om al onze afnemers zo goed mogelijk van dienst te zijn en de afzet zo goed mogelijk te spre den zijn we nu een maand b z'g de extra vraag een beetje te Tappen", aldus D.E. T t publiek moet wat meer zelf beheersing aan de dag leggen. Voor dat hamsteren is werkelijk geen enkele aanleiding. Boven dien gaat de kwaliteit van koffie er bepaald niet op vooruit als men hem lang bewaart".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9