NKV-voorzitter waarschuwt voor onrust bij werknemers SOLDATEN: ALS KIND BEHANDELD Controle parlement op machtigingswet 150 JAAR REDDINGWEZEN Miljoen arbeiders achteruit Olietuinder in de problemen LEIDSE CUURANT j haar et een soon Ierse bombrief ontplofte in Londen liQNDEN (RTR) Brigade-gene- „raal Michael O'Cock, adjudant „van koningin Elisabeth, verloor „gisteren een hand toen een tar|* ifin historische groepsfoto, zoals die in werkelijkheid nooit gemaakt zou kunnen zijn, maar wel in het wassenbeeldentheater van Mada- ,me Tussaud in Amsterdam, dat gisteren een nieuwe historische afdeling opende. V.l.n.r. tsaar Peter de Grote, Lodewijk Napoleon, 6pizer Napoleon Bonapartede hertog van Alva, Johan de Witt, Mi- bombrief ontplofte die hij open maakte. Eerder op de dag was een bombrief onderschept op het hoofdkantoor van een groot warenhuis in de Engelse hoofd stad. Men vermoedt dat de bombrieven afkomstig zijn van Ierse extremisten, die eerder dit jaar ook al voor een bombrief campagne zorgden. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT NKV-voorzitter Wim Spit heefï gewaar schuwd voor onrust bij de werknemers (hij sprak van maatschappenjk-sociale reacties) als de regering zou vasthouden aan het voornemen om op 1 januari 15 gulden per maand loonsverhoging te geven en op 1 april nog eens 15 gulden. Hij deed dan ook een dringend beroep op het parlement de regering te corrigeren en de loontoeslag per j 1 januari 30 gulden per maand te laten bedragen. Het zag er vandaag naar uit dat het parlement een compromis zal bepleiten: 30 gulden per maand opslag bij vernieuwing der contracten, doch uiterlijk op 1 april. Veen contracten lopen op 1 januari af. Het schijnt dat regering en vakbe weging met die regeling wel zullen willen instemmen. De heer Spit sprak gistermiddag gespierde taal bij de opening van de hoofdbesturenvergade- rmg van het NKV. Hij zei wel te kunnen instemmen met het pauze tot 1 april. Dan zullen er meer gegevens bekend zijn en kar. men zich beraden op de juiste methoden om het hoofd te bieden an de problemen. beginsel van de machtigingswet, Hij erkende, dat loonbeheersing die de regering de bevoegdheid geeft in te grijpen in het econo mische leven, maar niet ak koord te gaan met de wijze waarop het kabinet hiervan ge bruik wil maken. Hij vond dat de manoeuvre van het kabinet te forse proporties aanneemt. „In de economische politiek vertilt men zich vaak aan te zwaar aangezette beleidsombui gingen. Spit bleef pleiten voor een adem- Portugal niet in VN namens koloniën NEff YORK (AP) - De algeme ne vergadering van de Verenig de Naties heeft gisteren bepaald dat de Portugese delegatie bij de volkerenorganisatie niet de Afrikaanse gebieden Angola, Mozambique en Guinee-Bissau _vertegenwoordigt. Volgens de regering in Lissabon zijn deze gebieden deel van het Portugese grondgebied. De beslissing werd genomen met tegen 14 stemmen bij 2i ont houdingen. Het besluit van de algemene vergadering betekent een nieuwe overwinning van de Krachtige coalitie van niet-ge- bonden en communistische lan- 'den tegen het Portugese kolo- 'riïalisme. Verleden maand be sloot de algemene vergadering Guinee-Bissau, als 'Staat te erkennen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse soldaat voelt zich te veel als kind be handeld en vindt dat hij in dienst wordt betutteld. Dit is een van de conclusies uit het rapport „Dienstplichtigen spreken", dat is opge steld aan de hand van enquêtes die in 1971 en in dit jaar zijn gehou den onder ongeveer 1900 dienstplichtige korporaals en soldaten van het Eerste Legercorps. Staatssecretaris Mommersteeg van Defensie noemde als ander kenmerk van het rapport, dat de dienstplichtige zich een burger in uniform voelt en zich in geringe mate identifi ceert met de krijgsmacht. Uit het-rapport blijkt onder ande re het volgende: 82 procent van de ondervraagden vindt de dienst volkomen verloren tijd. Minder dan een kwart vindt dat men werk heeft dat nuttig of belangrijk is. Ook minder dan 25 procent is van mening werk te hebben waarin men zich kan ontplooien. 43 procent zou ech ter meer werk willen hebben. een goed leider, 32,2 procent vindt dat echter niet. Van de Nederlandse dienstplichtigen gaat tweederde even vaak naar de dokter als toen ze nog niet in dienst waren. De meerderheid (60 procent) is meer gaan drin ken in dienst. Een kleine 40 pro cent van de ondervraagden vindt dat ze in dienst eigenlijk te veel drinken. De WDM doet het goed bij de Uit 'n onderzoek naar de politieke dienstplichtigen. Meer dan twee derde van de ondervraagden, nl. 68,7 procent, is lid van de WDM. Verreweg de meeste dienstplichtigen - 86 procent - staan positief tegenover de doel stellingen van de vereniging. Gevraagd naar hun compagnies commandant zegt 43,4 procent geen respect voor hem te heb ben. Bijna 40 procent vindt hem voorkeur blijkt sprake te zijn van een duidelijke verschuiving. D'66 verloor aan populariteit: in 1971 hadden ze een aanhang van 16,2 procent, in 1973 nog maar 4,9 procent. De grote winst gaat naar de PPR. Die komt van 2,5 in 1971 op 16,5 procent in 1973. Ook de VVD boekte vooruitgang en kwam van 6,4 procent in 1971 tot 12.2 procent dit jaar. het meest effectieve instrument is om de consumptie in te dam men, maar, zo voegde hij eraan toe, het is zeker niet het meest rechtvaardige instrument. Want door het regeringsvoorstel (twee maal 15 gulden) zullen grote groepen werknemers schatting ongeveer één miljoen met een inkomen tussen 12.000 en 16.000 gulden, er W 1974 reëel op achteruit gaan. Dit is voor de vakbeweging een onverteerbare zaak. Hoe de economische averij ook is, die wij door de oliecrisis kun nen oplopen, deze groep werk nemers mag daarvan niet de dupe worden. Ontstemd constateerde de heer Spit, dat de regering tijdens het overleg met de vakcentrales een heel andere regeling had voorgesteld, maar zichzelf ken nelijk niet helemaal serieus had genomen. „Deze zeer pijnlijke ervaring heeft ons vertrouwen in de bete kenis van dit soort overleg een flinke knauw gegeven." Het stelde hem ook teleur, dat de normen van de bijstandswet niet op het niveau van het mini mumloon zijn gebracht en de maatregelen ter beteugeling van de inkomens van de vrije beroe pen lang niet zo hecht in elkaar zitten als die voor de loonbe heersing. Over zijn visie op de prijscompen satie wilde de heer Spit geen misverstand laten bestaan: Het NKV gaat nog altijd uit van een volledige compensatie medio 1974 zonder drempel. Ten aan zien van de laagstbetaalden uit te hij de nadrukkelijke wens, dat het wettelijk minimumloon zo spoedig mogelijk structureel wordt verhoogu.„Het zou werke lijk een sociale schande zijn als wii de minimumloontrekkers niets extra's geven om de las- tenvermeerdering per 1 januari, die juist bij hen het hardst aan komt, op te vangen." Roy Adzak is een engelse kunste naar die in Parijs woont. Zijn werk wordt geëxposeerd in hhet Pander Kunstcentrum te Den Haag, van 20 december tm. 19 januari. Adzaks werk werd reeds vele malen in het buiten land getoongesteld. In West-Duitsland zouden de problemen nog veel groter worden als door het energietekort de produktie van bier zou stagneren. Een brouwerij in Neumarkt haalde een 53 jaar oude stoommachine van die met z'n 90 paardekrachten een 65-kilowatt generator voor verlichting en koeling aandrijft en genoeg stoom produceert om de bierketels te verhitten. Roulerend rijverbod in Duitsland BONN (AP) De Westduitse re gering overweegt een ander sy steem in te voeren om brand stof fe besparen dan de autoloze zondag. Volgens een nieuw rou lerend systeem zou iedere Duit ser drie dagen per maand niet mogen rijden. De dag waarop iemand niet mag rijden is dan afhankelijk van het laatste nummer van zijn kenteken. Een automobilist, wiers kenteken nummer bijvoorbeeld op 6 ein digt, mag de 6de, de 16de en de 26ste van de maand niet rijden. Door deze maatregel zou het lot van de Duitse horeca, die tegen woordig slechte of geen zaken doet op zondag, wat worden verzacht. MAASDIJK De aanzienlijke kostenstijging waarmee tuinders nu te maken krijgen die lichte olie stoken, maakt een rendabe le bedrijfsvoering onmogelijk, tenzij er op de veiling met de drastische wijziging van het teeltplan en daardoor slechtere prijsvorming kunnen voorko men. „Met betrekkelijk weinig middelen zou veel narigheid kunnen worden voorkomen. prijzen wonderen gebeuren. Al- In de plannen van de regering is de verwachting gewekt, dat er een overbruggingskrediet komt om liquiditeitsmoeilijkheden op te vangen. Laat men dit zo snel mogelijk uitwerken en laat er een korte en eenvoudige proce dure komen, aldus de heer Buk man. Deheer Bukman had kritiek op De aanwezige tuinders kwamen de overheid omdat een verzoek tot de conclusie, dat er een di- dus drs. P. Bukman, algemeen secretaris van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuliu dersbond, gisteravond in Maas dijk tijdens een bijeenkomst van 600 tuinders met betrekking tot de energiesituatie. een voorschotregeling is af tewezen. Over enige tijd kan de tuinbouw wel rekenen op aard gas voor de meeste bedrijven, waar velen zullen nog met olie de winter door moeten komen. Een voorschotregeling zou voor lopig de kostenverhoging door oe stijgende olieprijzen hebben kunnen opvangen, en had ook stributiesysteem moet komen voor de noodzakelijke brandstof. Men zag anders geen zekerheid dat het teeltplan voor het ko mende seizoen kan worden uit gevoerd. In veel bedrijven waar men lichte olie stookt zullen de stookkosten met 15.000 tot 20.000 gulden stijgen, zo verwachtte men. Beatrice Allende, de dochter van de overleden Chileense president, ontving gisteren in Stockholm bedrag van 310.000 gulden dat de Zweden hadden bijeengebracht om het Chileense volk te steunen in strijd tegen de junta. De cheque werd overhandigd door premier Olof Palme. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het parlement krijgt meer Inspraak bij de toepassing van de machtigingswet door de regering. Het kabinet Is in een nota van wijziging op die machtigingswet tegemoetgekomen aan het on. behagen bij de Tweede Kamer, dat de regering wel erg veel macht naar zich toe trekt. In het algemeen zal de Kamer zich over te ne men maatregelen kunnen uitspreken, voordat ze van kracht worden, tenzij onverwijld ingrijpen in lonen en andere arbeidsvoorwaarden noodzakelijk zou zijn. Besluiten over ondermeer het ver richten van arbeid door vreem delingen en over huurprijzen zullen door het parlement bij wet bekrachtigd moeten wor den. Regeringsbesluiten grond van de machtigingswet inzake de salarissen van over heidspersoneel en dividenden er betreffende niet meteen noodza kelijke maatregelen betreffende lonen en andere arbeidsvoor waarden moeten binnen tien da gen voordat zij van kracht den door de Tweede Kamer worden besproken. Wanneer er onverwijlde maatre gelen nodig zijn - en minister president Den Uyl heeft laten weten, dat dit begrip niet licht zinnig zal worden gehanteerd dan krijgt het parlement toch nog achteraf gelegenheid deze maatregelen te verwerpen of te bekrachtigen. Universitair nieuws Aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam zijn bevorderd tot accountant: Ph. J. Maat (Capel- le a/d IJssel) en L. J. Veenen- daal (Delft). Aan dezelfde uni versiteit zijn geslaagd voor het Doctoraalexamen Economische Wetenschappen: J. den Heijer (Den Haag), M. J. Overbeek (Zoetermeer), J. Schoemaker (Capelle a/d IJssel, Cum Lau- de), H. I. Pouw (Delft) C. G. V. van Hall (Scheveningen), A. J. P. Buis (Rijswijk), J. A. G. Stallin- ga (Capelle a/d IJssel), H. C. M. Compeer (Voorburg), A. J. Olivier (Zoetermeer), A. C. J. Janssen (Den Haag), an de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor Doc toraal examen Indische en Iraanse letteren: Mej. C. Hoek (Den Haag); Kandidaatsexamen Sociale Geografie: W. J. M. Röst (Leiden), A. M. Soeter broek (Pijnacker); Kandidaat examen Andragogiek: Mej. C. Brouwer (Delft): Artsenexamen N. G. P. M. Bergenhenegouwen (Den Haag). D'66 ontliep faillissement Van een onzer verslaggevers. Dfttv Haag D'66 is het gevaar van faillissement ontlopen. De P.Vtij stond kort geleden nog por een schuld van 90.000 gul den, maar aan giften is er sindsdien 112.000 gulden binnen gekomen. We zijn gered, aldus het bestuur, maar we zijn er °og niet; dat extra geld is nog een te smalle basis voor de ver- kiezingskosten van volgend jaar. AMSTERDAM De Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij en de Ko ninklijke Zuidhollandsche Maat schappij tot redding van dren kelingen bestaan bijna 150 jaar en hebben sinds de oprichting In 1S24 al meer dan 16.030 drenke lingen gered. Met het oog op de komende viering van het jubi leum hebben de maatschappijen een brochure uitgegeven over hun geschiedenis, taak en werk wijze. De directe aanleiding voor het totstandbrengen van een georga niseerd reddingwezen in Neder land was de stranding van het fregatschip De Vreede en zes tien andere schepen op 14 okto ber 1824. Op 26 december van dat jaar werden bij Egmond door een roeireddingboot de eer ste schipbreukelingen veilig aan - wal gebracht. In de eerste eeuwen van onze jaartelling, aldus de brochure, kwam een gestrand schip met ladir ran de verst of diens verte jrdigers. Schipbreu- kelin 3rden als slaven ver in de goden geofferd. Ie tot de dertiende rdat het verboden gestrande zeelieden -en. In latere eeuwen was het reddingwezen veelal een zaak van de kustbewoners, kocht Het werd toe te die vaak meer belangstelling hadden voor het schip en de la ding dan voor de in nood verke rende opvarendenen menige jutter heeft de zee in het grijs verleden wel eens 'n handje ge holpen". Sinds 1824 zijn 74 redders in hun strijd tegen de golven omgeko men. Hoewel de reddingmaat schappijen opgericht werden voor de beroepsvaart, neemt het aantal diensten aan de wa- H. Bode in top van NKV Van een onzer verslaggevers. UTRECHT De her H. Bode Is gisteren door de hoofdbestu- renvergaderlng van het NKV benoemd tot verbondsbestuur- der. Hij zal de heer H. de Groodt opvolgen die op 1 januari direc teur van de Centrale Volksbank wordt. De heer Bode is acht jaar be stuurder geweest van de me- taalbond Sint Eloy, die enkele jaren geleden met enkele ande re bonden fuseerde tot de indu striebond NKV. Hij nam steeds deel aan de onderhandelingen over de metaal-cao en had een belangrijke taak tijdens de ar beidsconflicten van begin vorig jaar. Den Uyl krijgt felle tegenstand van VVD ALPHEN A/D RIJN (ANP) De VVD-fractie in de Tweede Ka mer zal zich deze week scherp verzetten tegen de machtigings wet van 't kabinet-Den Uyl. De kern van dit ontwerp stuit ons zo tegen de borst dat de wet voor ons onaanvaardbaar is, al dus fractievoorzitter Hans Wie gel. Op een VVD-bijeenkomst gisteravond in Alphen aan den Rijn. De heer Wiegel noemde als be zwaren tegen de machtigings wet: het parlement wordt bui tenspel gezet en ook het be drijfsleven wordt teveel opzij geschoven (de regering heeft geen enkele poging gedaan om het bedrijfsleven advies te vra gen), de wet kan misbruikt wor den voor het „doordrukken" van socialistische stokpaardjes en het kan een aantasting zijn van de privacy van de burgers. „Blanco cheques horen niet aan onvoldoende kredietwaardigen gegeven te worden". Over de politieke congressen van KVP, AR en CHU van afgelo pen zaterdag zei Wiegel, dat daarmee weer een stapje is ge zet „op de doodlopende weg" van het christen-democratisch appèl. Liberale formateur in Denemarken Kopenhagen (AP) Poul Hart- ling een voormalige Deense mi nister van Buitenlandse Zaken van de liberale partij, heeft van koningin Margarete de opdracht aanvaard om te pogen een nieu we regering te vormen. Zijn liberale partij bezet slechts 22 van de 179 zetels in het Deense parlement. Hartling zal pogen om met conservatieven, sociaal liberalen, christelijken en cen trum-democraten een liberale minderheidsregering te vormen. In Denemarken gaan na deze oplossing sterke geruchten dat binnenkort nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Frankrijk aanvaardt legaat van Picasso PARIJS De Franse minister van financiën, Glscard d'Es- taing, heeft vrijdag aangekon digd dat de regering heeft be sloten de onschatbare collektie schilderijen van andere mees ters, die Pablo Picasso aan Frankrijk had vermaakt, te aan vaarden. Dit betekent dat de voornaamste ervan van Picasso, zijn weduwe Jacqueline en zijn zoon Paulo. geen successierechten zullen hoeven te betalen over de wer ken van anderen die Picasso zijn leven lang heeft verzameld - onder meer van Le Nain. Co- rot. Cezanne. Degas. Matisse. Renoir. Braque, Courbet, van Gogh, Gauguin, Rousseu, Miro en Modigliani. Nagenoeg meteen na de dood van Picasso op 8 april, hadden Jac queline en Paulo laten weten dat de werken van de genoemde meesters aan het Louvre te Pa rijs zouden worden aangeboden op voorwaarde dat zij bijeen kwamen te hangen. Enige dezer schilderijen zijn nog nooit pu bliekelijk vertoond. tersport de laatste jaren steeds meer toe. Van de 308 redding- tochten vorig jaar waren er 149 naar pleziervaartuigen. De reddingmaatschappijen grijpen het jubileum aan om een finan ciële basis te leggen voor ver vanging en aanpassing van de vloot. Het laten draaien van de beide maatschappijen kost jaar lijks twee miljoen gulden, welk bedrag alleen door vrijwillige bijdragen bijeenkomt. 620e Staatsloterij tweede trekking Prijzen van f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 6 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 54 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 94 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 124 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 338 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 044 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 880 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9771 Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 045128 f 2.000 is gevallen op het nummer: 070823 f 2.000 is gevallen op het nummer: 095345 f 2.000 is gevallen op het nummer: 047434 f 2.000 is gevallen op het nummer: 044548 De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 032534 f 50.000 Is gevallen op het nummer: 088249 Een extra- prijs van f 100.000 Is gevallen In de serie K op het nummer: 037041 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 037041 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 Is gevallen in. de serie T op het nummer; 055378 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 055378 van elk van de andere series. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7