BLOEMEN UIT BUITEN KAAG ALS DANK NOTARIS LOHMAN SLUIT NA 37 JAAR ZIJN LAATSTE AKTE VOOR DE VRIJE OVERVAART K rijn- en veenstreel Exposities Ih Vier moties van PvdA tijdens beschouwingen Hazerswoudse begroting VVD-H azersivoude: lokale aanpak van de crisissituatie Groot gebrek aan middenklassehuizen DINSDAG 18 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT BINS! Vecnse ruilverkaveling zwaarteen hoogtepunt OUDE WETERING Na 37 jaar zijn praktijk in Oude Wetering 'te hebben uitgeoefend, stopt de notaris Lohman ermee. Terwijl de verhuizers zijn fraaie statige waning aan het randje van de Braassem leeghalen, werkt de bijna 70-jarige aan de laatste ac- tes. Zij vertrek uit het dorp zal gelijk vallen met zijn ambtsaf- scheid aan het eind van dit jaar. Ogenschijnlijk ziet de notaris er niet tegenop de plaats te verlaten waar hij zo veel jaren ge woond en gewerkt heeft. Maar toch, het contact met de mensen zal hij missen, daar is hij terdege van doordrongen. In de plaats van het Braassemwater komen de dichte bossen van Berg en Da'l, de negorij waar hi'j zich binnenkort zal vestigen. es Zijn kantoor is nagenoeg kaal. Op de plaats waar tot voor kort schilderijen hingen zijn nu grote witte vlakken, die fel contraste ren met het diep vergeeld behang. De veelvuldig uitgeblazen si garettenrook heeft zich in de loop der tijd op de muren neerge vlijd. „Eigenlijk had ik dokter wiHen worden maar twee ooms van me, die zelf arts waren, hebben me dat indertijd sterk ontra den", zegt de notaris Qls hij over de tuin uitkijkt. „Ik heb toen gekozen voor het notarisambt". Via Alkmaar en Haarlem kwam hij in 1938 in Oude Wetering waar hij in de afgelopen 37 jaar vele duizenden actes heeft verleden, zoals dat in vaktermen heet. Alle adtes voor boedelscheidingen, testamenten, hypatheken, land- Alkemade Een uit 17 punten bestaande agenda heeft de voltallige raad der gemeente Alkemade gisteravond nauwelijks vijf kwartier bezig gehou den. Een der belangrijkste besluiten was wel het verlenen van vrije overvaart met de pont over de Ringvaart voor de bewoners van Buiten Kaag. Het college heeft daarvoor overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer en deze is bereid een bijdrage van 14.500 te ver strekken waarmee het college van Alkemade ac- coord kan gaan. Deze gratis overtocht zal dag en nacht kunnen plaatsvinden. De heer J. W. A. Patist sprak zijn grote voldoening uit over deze regeling, waarbij hij het college meteen zijn verontschuldigingen aanbood voor de wijze waarop hij in het verleden maar al te vaak tegen B en W van leer trok over deze zaak. Hij wees tevens op de prachtige bos soina rozen die de tafel van B en W sierde bij het begin van de vergadering en waarvoor noch de burgemeester noch de wethouders de reden wisten. De heer Patist wees er op dat dit een soort spontane dankbetuiging betekent van de bewoners van Bui'cen Kaag. De vooraitter prees de houding van de heer Patist. „Het boetekleed heeft nog nooit iemand ontsierd" Voorts sprak hij zijn erkente lijkheid uit voor de bloemenhulde aan de gehele raad. De kwestie van de erfpacht-uitgifte aan het bedrijf BV van Lent te De Kaag, waarbij de gemeente een huur van 3000,- per jaar heeft voorgesteld werd door het college teruggenomen voor nader overleg met het bedrijf. Ook het voorstel van het college voor toetreding van de gemeente bij het recreatieschap Noord- Zuidhollands Plassengebied werd door het colle ge teruggenomen. Dit om het voorstel eerst de commissie voor recreatie te laten passeren waar na in de vergadering van januari opnieuw een voorstel zal worden ingediend. Het voorstel tot onteigening van gronden van de heer Van Benten te Rijpwetering ten behoeve van woningbouw werd door de raad met vreugde begroet omdat daarmee nu eindelijk een lang sle pende zaak tot een einde is gekomen. Wel ver zocht de heer P. C. W. van der Meer het college te willen onderzoeken aan welke woningen de meeste behoefte bestaat. Het ontbreken van een tandarts in Rijpwetering bracht de heer Van der Geest er toe het college te verzoeken stappen te ondernemen. i"" HPwAWT«WBIff' BFITOT ■"L overdrachten enzovoort uit Alkemade en omgeving zijn bij h) authentiek opgemaakt. Het zijn jaren, waar de heer Lohman met plezier op terug ki Het hoogte- en tevens zwaartepunt in zijn carrière was de gro Veense ruilverkaveling, die in totaal 12 jaar in beslag nam en 1987 officieel zijn beslag kreeg. „Het was een hele beleven) maar ik heb er wel dik geld op toe moeten leggen. Het ging ol 300 hectare grond en dat heeft me van overheidszijde zegge schrijve 350 gulden opgebracht". De praktijk heeft de nota trouwens bepaald niet rijk gemaakt. Volgens zijn vrienden is altijd veel teveel mens geweest en daar is meer dan eens fli van geprofiteerd. Toen een zeilmaker de notaris in het verled eens aanbood om een bootje voor hem te bouwen, sloeg hij dit] beleefd af met de opmerking: „Man, ik moet nu alle zeilen bijzet ten om mijn praktijk boven water te houden" „De juffrouw" is een hoofdstuk apart in de notarispraktijk van de heer Lohman. „De juffrouw is Rie Buskermolen, die van eerste uur tot aan het bittere eind als zeer trouwe assistente de zijde van de notaris meewerkte. Met „hartzeer" ziet zij haar werkgever naar het oosten vertrekken. Als de notaris zich het een of ander uit het grijze verleden niet precies weet te herinneren wordt „de juffrouw" erbij geroepen want „die weet al dat soort dingen precies". Slechts na Jang aandringen V2 na veel vermaningen zoals: moet u maar niet opschrijven, dat is niks voor de krant" komen enkele anekdotes over de lippen van de notaris. „Toen ik hier nog niet zo lang woonde, kwam er een boer bij met aan de deur, die vroeg of ik er wat voor voelde om een schaap te weiden. Ik zei: Dat wil ik wel als ik maar eerst weet wat dat is. Het bleek, dat het om zogenaamde kerkeschapen ging. Je moest dan twin tig gulden of zoiets betalen. Een aantel andere mensen betaald eenzelfde bedrag. Samen kochten we zo'n schaap van de boer die het dier in de zomer in zijn wei liet grazen. Tegen de winter werd het schaap verkocht op de markt y2 de opbrengst was de kerk". Volgens Rie waren vroeger de kerkveilingen „echte uitjes". De no taris hield daarbij officieel toezicht. De te veilen goederen wer den bij de parochianen opgehaald, die ze dan later eventueel weer konden terugkopen. Zo kwam het voor, dat iemand gratis een fles wijn bschikbaar stelde en deze later op de veiling terug, kocht voor honderd gulden. De „winst" was dan voor de kerk. Het was omslachtiger dan het stoppen van een geldbiljet in offerblok maar de lol was er des te groter om. Er zijn in ons land ongeveer 1600 notarissen V2 kandidaat-nnotarfc- sen. De 1600 hebben een onderlinge pensioenregeling welke het nodig maakt, dat een notaris tot zijn 70ste jaar moet blijv^p werken. Tegenwoordig kan een notaris ook tot zijn 65-ste zijg. ambt bekleden maar dan krijgt hij een minder hoog pensioen dan een collega, die nog vijf jaar doorgaat. Voor de ouderling is het soms overigens wel een opgave om alle nieuwe vaklitera tuur, bijvoorbeeld met betrekking tot de EEG, bij te houden. Het zijn binnenkort allemaal niet meer de zorgen van de notaris uit Oude Wetering. Hij gooit het ambtsbijltje er na al die langp jaren bij neer. De arbeid zit er op. Op de revers van zijn colbert steekt de pauselijke onderscheiding van de Heilige Silvester, di<> hij in 1971 als teken van trouw en waardering ontving. Als lui uitlegt waar en van wie hij de onderscheiding kreeg, valt mf zichzelf in de rede: ..Maar zet u dat nu maar niet in de krant, dat hoeft toch niet iedereen te weten". lei )Po m idag (15.00) filmvoorstellingen. r.d. Geschiedenis der :happen: (tel 23084) j ven de Psychotech niek der PTT uit de Jaren '30. (lel. Kabinet Gaper: Johan dot WItstraa'tW, kunst" Galerie Henff: Hoflaon 7. Wassei tel 01751—2185. ma t/m za 1(^-11 uur. dl 20—22 uur: t/m 16/12, wand. kleden van Has Noordhoek-Hegt: aquarellen en monotypes van Dorrj Kahn en Japanse poppen Noordwijk De felle noordwester heeft ook op het Noordwijkse strand danig huisgehouden. Van de duinen werden flinke stukken weggeslagen. Er spoelden grote hoeveelheden hout aan, terwijl de fundering van de strandpolitiepost danig werd aangetast. Het gilde van de „dubbeltjes-zoekers zag zijn werkterrein grondig gezuiverd. Het schoonge- gespoelde strand bood nieuwe mogelijkheden tot speurakties naar allerlei kleinigheden, die in de loop van de zomer in het zand zijn zoekgeraakt. 'lit ;j! ikkcrij de Bink: Rooseveltstraat 2, t/m vr. 8—17 uur. za. 13.3015.30. Plet Heldoorh, aquarel- lekje bij de Pomp: 01711—3501, ma t/m za 19—22 12—22 uur. P. C Vonk. penti gen- op tegels en nlg. gevarieerd schilderwerk. Kondo. Levendaal 150. LeI4«n; C. Bar- sieraden-objecten. edelsmeedkunst Galerie v.d. Mist: Botermarkt 3. tel 22S06. di t/m za 10—18 uur. Cadeau tentoonstelling „kunst als ge- Stad Museum de Lakenhal: Vanai 20/13 A. H. Bakker Korft, schilderij- tekeningen. Oude Singel 2d. dat de v Afrik Moza verte reger jJtebie jjronc De bes 94 te; Jioudi algen LracL bondt "den 'rilalis sloot Guini ''Slaat MAASI koste nu t< secrt Chris derst dijk »m e ge we 4uinb lopig ae sl kunn D' fa HAZF.RSWOUDE De enige PvdA-er in de Ha zerswoudse gemeenteraad. P. Oostcrhoff. heeft tijdens de algemene beschouwingen burgemees ter en wethouders voorgesteld om in het vervolg in de vergadering van augustus, danwel op de eerste dinsdag van september, in het jaar waarin een nieuwe raad is gekozen, een beleidsnota met bestedings-alternatieven in behandeling te doen nemen. De raad zou dan om beleidsuitspraken moeten worden verzocht Een motie van deze aard legde hij aan zijn coilege-raadsleden (SGP- fractieleider L. J. Maïze en ARP-er J. de Wit ontbraken op het begrotingsappèl) voor. Het kan, aldus de socialist, gewenst zijn meer wo ningen in de premiekoopsector te bouwen, maar dan wel voor de eigen woningzoekenden. Hij gaf in overweging wegen te onderzoeken om de goed kope eigenbouw meer vertrouwd te maken bij de vele laagbetaalde woningzoekenden Oe opmer king van het college over de werkgroep ter bestu dering van de mogelijkheden van de grondstrook tussen de spoorlijn en de Rijndijk heeft Ooster- hoff ten zeerste verbaasd. ..Ik neem aan dat de genen die voor deze werkgroep zijn uitgenodigd of er naar toe zijn afgevaardigd, toch geen kwa jongens zijn. Is het dan niet enigszins voorbarig reeds na één vergadering de verwachting uit te spreken dat deze groep niet met een bruikbaar resultaat zal komen? Als ik voor die commissie zou zijn uitgenodigd, zou ik voor de eer bedan ken".' Wat betreft de onderwijsfinancierings-problematiek stelde hij voor om dit onder de aandacht te bren gen van de huidige minister van onderwijs, de fraktievoorzitters van de verschillende politieke partijen in de Tweede Kamer, voorzover deze partijen ook in Hazerswoude vertegenwoordigd zijn en aan de voorzitters van de betrokken par tijbesturen. Een motie moest dit voorstel onder steunen. Wat betreft de vestigingsplaats van een openbare kleuterschool in Hazerswoude-dorp (ten noorden van de Burgemeester Warnaarkade)- „Ik hoop dat U tijdig tot een beter inzicht komt"! En daarbij verwees hij naar de uit spraak dat een kleuterschool moet staan in de wijk waar de kinderen zijn. Ten aanzien van het te stichten multifunctionele centrum in Rhijnenburch: „Het komt mij voor dat hier een duidelijke taak ligt voor de cerheid om de initiatieven verder mede te ontwikkelen en te financieren. We zijn er in onze gemeente niet mét de bouw van een sporthal in het dorp. Een wijkcentrum hier is zeker zo hard nodig"! HAZERSWOUDE De twe^mansfractie van de VVD in de Ha zerswoudse gemeenteraad heeft bij monde van A. M. Berlemon te kennen gegeven er nriis op te stellen een plan de campagne op te stellen dat specifiek is gericht op het mede beperken van de ernstige gevolgen die de huidige crisissituatie voor ons land kan hebben. Na de vaststelling van de begroting 1974 van de gemeen te willen de liberalen een werkgroep samenstellen die de gevol gen van de energiecrisis specifiek voor Hazerswoude bestudeert en met een plan komt om die gevolgen zoveel mogelijk te beper ken. Wat betreft de regio De Rijnstreek concludeert de WD voorlopig dat van een gezamenlijke aanpak en een ontwikkelen van een vi sie voor deze regio geen sprake is. B. en W. moeten, volgens Berlemon en zijn VVD-college K. Dekker, initiatieven ontplooien om tot inventarisatie van gemeentelijke bestemmingsplannen te komen met daarbij een aanzet voor de uitgangspunten voor een te maken structuurplan. Verkeerslichteninstallaties op de Rijndijk zullen volgens de libera len meer opstoppingen tot gevolg hebben. Alleen daarom al wordt een stationsvestiging door NS aan de spoorlijn aantrekke lijk genoemd. Tijdens de spitsuren zou het station zeker geopend moeten worden, aldus Berlemon. Berlemon verklaarde het op prijs te stellen dat een motie zou worden ondersteund waarin wordt aangedrongen dat de colleges van Hazerswoude en Koude kerk aan den Rijn hierover bij NS aan de bel trekken. De gemeente zal bij nieuwbouw van scholen rekening moeten hou den met de integratie van gewoon lager onderwijs en kleuteron derwijs. De raad zou over de samenbrenging in een gebouw eens van gedachten moeten wisselen, aldus de liberalen. Een onder zoek naar de mogelijkheden van oprichting van een regionale be geleidingsdienst voor de regio Rijnstreek is het overwegen waard. Het woonwagencentrum aan de Westzijdeweg is, hoewel als tijde lijk ingericht, stilzwijgend permanent kamp geworden. Dat moet, vinden de liberalen, maar eens in de raad besproken worden. De VVD wil graag een nota van het college zien waarin het wel en wee van de boomkwekerij in de gemeente van alle kanten wordt belicht ook in relatie tot de ontwikkeling in de buurgemeenten. Confessionelen Hazerswoude: HAZERSWOUDE De ARP-, CHU- en KVP-frac- ties in de gemeenteraad van Hazerswoude heb ben tijdens de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1974 bij monde van KVP-frac- Geleider J. Wesselingh hun zorg uitgesproken over de onderbezetüng van de gemeentesecreta rie. Voor de bestaande vacatures moeten, aldus de confessionelen (negen van de dertien raadsze- tels), krachten worden aangetrokken, die geen beroep od de bestaande studieregeling behoeven te doen. De confessionelen, blij dat de begroGng reëel sluitend is (met een bedrag van 194.000.— voor „onvoorzien") willen de openbaarheid van de commissievergaderingen blijven toetsen aan de doelmatigheid daarvan. Ervan overtuigd dat er op de gewestvorming veel kritiek is. willen de „drie" zich kritisch en positief opstellen. Omdait het voorzieningenpakket van de gemeente is ingesteld op een inwonertal van 10.000 moet er. aldus de ARP. CHU en KVP, gestreefd worden het magische getal 10.000 te bereiken en in 1974 te overschrijden. Bij het renoveren van woningen zien zij, indien mogelijk, ook de woonomgeving daarbij betrok ken. Erop wijzend dat de doorstroming in Ha zerswoude niet voldoende van de grond wil ko men, wordt anderzijds door de confessionelen ge steld. dat er meer behoefte bestaat om vanuil een dure naar een goedkopere woning door te stromen. „Het gebrek aan woningen in de mid denklasse is hit^-mee duidelijk aangetoond", al- '•us de „drie", die bouw van nog eens een aantal premiewoningen op haar plaats achten. Het college moet zijn mening kenbaar maken over de bestemming van het gebied tussen spoorlijn en Rijndijk, voordat de Provinciale Planologische Dienst er een bestemming op legt. Een speciale „industriewijk" in het dorp vinden de ARP, CHU en KVP gewenst, nu diverse bedrijven door"hd bestemmingsplan dorpskern-oost wordt gekort wiekt. Een oplossing zien ze zitten in de „buitte gebieden", waann ook de Middelweg valt, opdal de bedrijven voor de gemeente blijven behouden- In 1974 moet er. aldus de „drie", een plan geiled komen, waarin aandacht wordt besteed vergroting, c.q. vervanging van d« bestaande aula. Reikhalzend zien de confessionelen uit naar de be veiliging van het kruispunt Dorpsstraat—Genie- neweg en plaatsing van fietsenrekken bij entele bushalten. B. en w. moeten intensief en iget kracht bij de NS gaan pleiten voor heropening van het station. Een tijdelijke halte (van 6.U0- 8.30 em 17.00—19.30 uur) zou al een aanvaardq|re tegemoetkoming zijn. Bebakening van de wegen vinden de confessionelen noodzaak. Een bufèau of een ontvangruimte voor de rijkspolitie in hel dorp is dringend noodzakelijk, vinden de corifes- sionelen. Vraag bij de confessionelen is in hoeverre de ne Kruis-afdeling van het dorp kan worden be trokken in de samenwerking van Wu Gele'en Groene Kruis uit de Rijndijk en Koudekerk' aan den Rijn Als realisatie van het multifunctionele centrum in Thynenburch kan worden bespoedigd door parti cipatie van de gemeente, moet het college stap pen daartoe ondernemen, aldus de „drie".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6