LEIDSE RAAD ZEGT „JA" TEGEN HET WAARDEILAND „Leegstand in Meren wijk moet men niet overdrijven ~F1 Werkgroep „Spoortje geeft alternatieven stad en randgemeenten Subsidie van gemeente voor Openbaar Vervoer 13 A. Smit kampioen „Floralia" Voorzitter mr. J. C. Lelieveldt: Opbouw huren geen geheim „Eigen karakter centraal bij kerstvieringen Kerstliederen 1973 PAGINA 3 DINSDAG 18 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT 55 Nor4 ers. 18.1 Journal, ïn). 20.» .15 Fibs LEIDEN Zonder hoofdelijke stemming is de gemeenteraad gisteren akkoord gegaan met het voorstel van b en w de be stemming voor het Waardeiland te wijzigen. Dit betekent dat hier in plaats van fabrieken nu woningen gebouwd gaan wor den. Alleen de PSP-fractie en de heer Van Rooijen van D'6t> waren fel gekant tegen dit be sluit. De heer Amptmeyer: „Door een of andere chantage poging worden wij nu gedwon gen „ja" te zeggen, maar daar ga ik niet op in." De voorbereiding voor het plan Waardeiland, dat begrensd wordt door Nieuwe Rijn, Rijn en Schiekanaal en Oude Rijn, heeft slechts enkele maanden in beslag genomen. Een snelle af handeling was noodzakelijk om dat de werkgelegenheid van de Grofsmederij, dat voor een deel op het Waardeiland ligt, ernstig in gedrang kwam. Van de op- brengst van de grond, die door de N.V. Socol zal worden ge kocht en bebouwd, kan een" ge- heel nieuw fabriekscomplex in de Grote Polder worden ge- bouwd. Hier zal ruimte geboden worden aan tenminste 200 werk- nemers. De PSP-ers en de D'66 wilden niet om wille van de werkgelegenheid een plan, dat praktisch geen sociale woning bouw omvat goedkeuren. Ook andere raadsleden met name de heren Houtman, Waal en Hoeven hadden enige moeite met het plan om het Waarder- land te bebouwen met groten deels vrije sector-woningen (prijzen tussen 70.000 en ƒ200.000). De heer Houtman: „Aan de andere kant hoeft dit ook weer niet betreurd te wor den, want nu komen er waar schijnlijk weer mensen met ho gere inkomens in Leiden wo nen". De heer Waal (PvdA) wilde weten of er toch een klein aantal premiewoningen kon wor den gebouwd. Hierop kon wet houder Kret bevestigend ant woorden. Hij kon echter niet zeggen hoeveel dat er gaan wor den. Voorts merkte de PvdA-er op: „We moeten wel heel duidelijk stellen dat de gemeente in geen enkel opzicht op de bouw moet gaan toeleggen. Dat kan zij zich niet permitteren." In een motie, die door het college werd over genomen, stelt hij tevens dat het behoud van de werkgelegen heid voor de Grofsmederij pri mair moet staan en dat het Waardeiland niet anders behan deld zal worden dan enig ande re nieuwbouwwijk. Het ligt in de bedoeling in februa ri 1974 te starten met de bebou wing van het eiland. De Grof smederij zal echter pas 1 mei 1975 in de nieuwe vestiging zijn ondergebracht. Dit beangstigde de heer Zundermans (DS'70) een beetje. „Kan de gemeente de bouw stopzetten, wanneer de Grofsmederij nog geen nieuw onderkomen heeft?" Wethouder Kret verzekerde hem: „De So- colgroep heeft dezelfde taakstel ling als de commissarissen van de Grofsmederij. Wanneer de bouw van het nieuwe complex In de Grote Polder nog niet klaar is, zal het oude pand na tuurlijk niet worden afgebro ken." De slechte bereikbaarheid van het eiland (er is maar een brug, na melijk de Kettingbrug over de Nieuwe Rijn), noopte de heer Waal tenslotte nog het college te waarschuwen voor ghetto- vorming. Hij haalde hierbij Amerikaanse toestanden aan, waarbij mensen de toegang tot een wijk ontzegd worden. LEIDEN Van wat eens de fabriek van Backer en Co. was, is nu nog slechts een hoop stenen overgebleven. Het laatste restje van het hoge gebouw (zie foto) viel gisteren onder de onverbiddelijke slopers hamer. De suikerwerkfabriek die V/2 jaar geleden door brand ver woest werd zal op het terreintje tussen Utrechtse Veer en Hoge Rijn dijk plaats moeten maken voor een flatgebouw, dat bewoond gaat worden door werkende jongeren. 00 Join 15 Eeot Cult, i land- 50 Echo 00 Hut Radio Hl st ziel ping itionalt op da' had ge ov« zonaas den 0j K.O en ow tot nber li Jen gt NOS-rr min# oesteir oortzd gen n r daai te bt woew f 13.? 21.U ïderdU LEIDEN Traditiegetrouw heb- ,i ben de leden van „Floralia" (Tuinstadwljk) in de afgelopen zomermaanden weer onderlinge tuin- en kweekwedstrijden ge houden. In de afdeling voortui nen verwierf de heer A. Smit (Koninginnelaan 63) evenals vo rig jaar, het kampioenschap waardoor hij in het bezit van de Floralia-wisselbeker bleef. Met slechts 4!/2 punt verschil legde v de heer J. Crama (Meidoorn- straat 19) beslag op de tweede plaats. De volledige uitslagen luiden: afd. achter-tuinen: le prijzen: A Smit (81,5 pnt) en J. Crama (77 pnt); 2e prijzen: B. v. Mey- gaarden (73), H. Pouw (71,5), en H. J. v.d. Berg (69); 3e prijzen: mevr. H. Duyzend- Nieuwland (68) J: H. Schouten (66). G. Boom (65,5), J. Hes (65), W. Wesselink (63,5) en K. J. de Jong (63 pnt); afd. voor tuinen: le pr.: A. v.d. Schaf! (75,5); 3e prijzen: A. Smit (67) en P. Phillppo (66,5). Tweede prijzen niet toegekend wegens het niet behalen van "'min. 73 ptn. 'Plantenkweekwedstrijd (voor da mmes) 2e prijzen: mevr. J. S. - Regeer-Develing en mevr. C. M. t v. Meygaarden-Zirkzee (beiden 21 pnt), 3e pr.: mevr. L. van -der Berg (20 ptn). Eerste prij- ■i zen niet toegekend (min. 22 ptn.). <weekwedstrijd voor kinderen: 2e -prijs: Peter van 't Riet (22 - pnt); 3e pr.: Mineke Wesse- link (20 ptn). Eerste prijzen niet toegekend (min. 23 ptn). De prijzen bestonden uit huishoude- iijke- en gebruiksvoorwerpen en speelgoederen. LEIDEN Er is niets geheimzin nigs aan de manier waarop de huurprijzen in de Merenwijk tot stand zijn gekomen. Als men even langs komt kan ik van ie der complex een informatiebul letin leveren waarin precies is uitgewerkt hoe men aan de huurprijzen is gekomen." Dat is de eerste reactie van gemeente lijk voorlichter mr. J. C. Lelie veldt op de bittere klacht, die een aantal Merenwijkers giste ren in een open brief hebben geuit. Als de Gemeentelijke Woning Stichting en het bestuur van de Prot. Chr. Woningbouwvereni ging niet voor de naakte waar heid uit durven komen en ons niet serieus nemen dan zullen we de buurt organiseren in ak- ties, die de heren wel serieus móéten nemen, zo schrijven de bewoners, allen leden van de Bond van Huurders en Woning zoekenden, afdeling Merenwijk. De zgn. kale huur van plm. 300 De Arendshorst met een serie lege appartementen. Men moet er geen wilde conclusies uit trekken, aldus de gemeente. Eventueel met individuele huursubsidie worden er op redelijke termijn bewoners gevon den zo wijst de praktijk uit. Twee aanhoudingen op zondag »EIDEN De Leidse politie heeft twee processen-verbaal op gemaakt tegen overtreders van i.het zondag-rijverbod. Het be- treft hier een man uit Leiden en ■>een uit Noordwijk. In beide ge nvallen zijn de auto's in beslag genomen. lp de Breestraat werd in de nacht van zaterdag op zondag .veen baksteen door de vitrinerui ten van een speelgoedzaak ge gooid. Daarna ontvreemdde men 8 kant-en-klaar speelgoed motoren. De waarde hiervan is ongeveer 509 gu'.cen. Ook een etaiagerait «ari rtei Nowoeirmê ^jnoest het ontgelden. Men pakte nhier een. elektrische zakreken- „machine van 300 gulden weg. (exclusief service- en stookkos ten) is hoog, hoger dan elders in de stad en er zijn steeds min der mensen, die deze last kun nen opbrengen. De briefschrij vers zijn van mening, dat de Wat er uitgegeven moest worden hoge prijzen een direct gevolg om de Merenwijk flats te kun- zijn van de enorme winsten van nen bouwen, wat er geleend de bouwondernemers en de moest worden om dat te kunnen grondspeculanten. betalen en wat er aan subsidie ontvangen werd om de huren te drukken, kan men bij ons pre cies aan de weet komen, zo zegt mr. Lelieveldt. In zijn reactie op de klachten uit de Merenwijk liet het bureau Voorlichting ook weten, dat het met de leegstand in de Meren wijk zeer meevalt en dat de verhalen, die daarover de ronde doen in Leiden sterk zijn over dreven. Eind november waren van de 485 woningen in de Horsten er di rect 433 verhuurd. Van de 51 per eind november leegstaande flats waren er echter 20 al ver huurd geweest, zodat de reële leegstand niet meer dan korte tijd 31 was. „Als men ergens geen gordijnen ziet hangen denkt men al gauw, dat er geen huurder voor dat huis is of ge vonden kan worden, maar dan verkijkt men zich toch wel vaak. Er kan nog in een blok gewerkt worden, de nieuwe be woners doen misschien wat lang over de inrichting.... Men mag niet zomaar concluderen, dat zo'n huis leeg is of langdurig leeg zal staan." Volgens de heer Lelieveldt wor den de woningen tot nu toe op redelijke termijn betrokken en is er zeker geen reaen om te stellen, dat een groot aantal flats langdurig leeg zal staan. Het vrij grote aantal mensen, dat na korte tijd weer uit de Merenwijk trekt (20 werd hier boven al genoemd) is volgens Voorlichting niets bijzonders in een ?tad als Leiden. Er zijn veel jonge studerende echtparen bij, die elders een baan krijgen. Nieuws van de Leidse universiteit Dr. P. Roest is benoemd tot gewoon hoogleraar in de on derwijskunde ten .behoeve van de lerarenopleiding. Tot dusver was hij gewoon lector in de theorie en praktijk der godsdienstige vorming aan de Leidse universiteit, als mede docent voor de alge mene didactiek aan het Leid se Bureau Opleiding Lera ren. Tot buitengewoon hoogle raar in de wijsbegeerte van het recht is prof. mer. R. ba ron van Haersolte benoemd. Tot dusver was hij gewoon hoogleraar in de filosofie aan de Erasanusuniversitelt in Rotterdam. Dr. F. Kieviet wordt ge woon hoogleraar in de toege paste pedagogiek, in het bij zonder de didactiek. De heer Kieviet was tot nu toe weten schappelijk hoofdmedewer ker bij de subfaculteit der pedagogische en andragogi sche wetenschappen hier in Leiden. Universiteitsraad De heer Th. Korthals Altea is onlangs gekozen als plaatsvervangend voorzitter. Hij volgt hiermee de heer Ge vers op, die lid van het colle ge van bestuur werd. In de Progressieve partij van de universiteitsraad is de heer L. van Bentveld ge kozen. Hij volgt de heer H. Bangert op. LEIDEN De gemeente zal met ingang van januari 1971 de NZH gaan subsidiëren. Hiermee zijn bedragen van 308.000 (1171), 440.700 (1972) en 744.000 (1973) gemoeid. Hoewel men zich afvroeg of gezien de stij ging in de afgelopen drie jaar, hiermee op den duur geen im mense bedragen gepaard gaan, kon men zich toch met het voor stel verenigen. De heer Stroink stelde voor deze subsidiëring jaarlijks op het prioriteitenlijstje bij de begro tingen te zetten. „Dat is niet no dig", aldus de heer Kret. „Aan gezien we deze subsidie alleen maar verlenen in afwachting van beslissingen van het rijk". Op het voorstel de tarieven van de veemarktgelden te verhogen kwam de motie van de heer Van Aken om ook de omringen de gemeenten te laten bijdragen in de tekorten van de veemarkt. Deze motie zal tesamen met de brief van binnenlandse zaken, waarin aan Leiden de Rotter damse veemarkt met uitzonde ring van de schapenmarkt wordt toegezegd, aan de com missie voor de bedrijven in overweging worden gegeven. Ook het voorstel tot verhoging van de tarieven van gemeente lijke belastingen werd overgeno men. Alleen de heren Ampt meyer en Hoeven waren tegen. De straatbelasting wordt met 2% worden verhoogd evenals de rioolheffingen. De reinigings rechten zullen 0,45 per maand omhoog gaan. LEIDEN In het Diensten centrum Binnenstad gerecht 10 wordt op 21 december een Kerstviering gehouden. Aan vang 10.00 uur. Het koor van het Dienstencentrum gewoon hoogleraar in de on- gramma meewerken. 55 LEIDEN Op Initiatief van de KOORD-Studio (Oude Rijn 88) zijn enkele organisaties, die in voorgaande Jaren in Leiden de zgn. Kerst-inns organiseerden, rond de tafel gaan zitten om de plannen voor Kerstmis '73 te bespreken en zo mogelijk te coördineren. Een dergelijk initiatief had tot dusver nooit plaatsgevonden. Het resul taat van de gesprekken U, dat de KOORD-Studio, het Jeugdhuis (Breestraat 19), TROEF (Hogewoerd) en het Kreaticf Sentrum (Breestraat 66) besloten hebben hun programma's gezamenlijk tê presenteren, echter met behoud van het „eigen karakter". JEUGDHUIS: le Kerstdag geopend van 14.30 uur tot plm. 23.30 uur. Vele activiteiten zoals volksdansen, popmuziek, spelletjes, films en discussiegroepen. Van 16.30 tot 17,30 uur wordt er Kerstviering go- houden; om 20.00 uur start er een dam-simultaan en om 20.00 uur treedt er een cabaretgroep op. 2e Kerstdag draait sociëteit Mirakel, 's Avonds een broodmaaltijd. Inlichtingen tel. 30983. KREATIEF SENTRUM: le Kerstdag: 13.00 tot 17.00 uur gratis koffie met koek, spelletjes, kreatoestanden en film. 's Avonds vanaf 21.00 uur Sail en lightshow 2,—) en films van Buster Keaton. 2e Kerst dag: zelfde openingstijden: dansen, films, Arabische muziek. Tel. 34154. TROEF: wegens herstructueringsmoeilijkheden alleen geopend op vrijdag 21 december van 20.00 tot 02.00 uur met een huiselijk sfeertje, je. KOORD-STUDIO: is geopend vanaf maandag 24 december 15.00 uur tot 2e Kerstdag ca. 23.00 uur; dus dag en nacht geopend. Tijdens de Kerstdag gelegenheid tot een „warme hap" tegen betaling van 3 gulden (2e Kerstdag 2,25). Vele activiteiten zoals schaken, dam men, kaarten, praten, in beperkte mate kreatief zijn, drinken en platen draaien. Eigen inbreng altijd welkom. Bij eventuele vervoers problemen kan men 44000 bellen; ook 's nachts. ^Geslaagden EGSTGEEST In het Psychia trisch Ziekenhuis „Endegeest" 'te Oegstgeest zijn geslaagd voor ■het diploma ziekenverpleging B: de dames: J.W. Bouwman; -M.L. Duijn; M.J. van den En gel; I.G.J. Hofman; C.M.T.P. Koop; M.J. Nieuwstraten; J.B. Planken-Korving; B.M. Baren- Jirecht-van der Poll; J.M. Pronk-Wingelaar; C.A.H. van boorm-Sies; A.J.M. van der fifcligte; E. Verhoeven; C.M. Vos; C.M. Vriesekoop; C.M. Wit jtn St Wolthaus: de heren: A.L. Tanssen; W\L. Noort; R.B. Sa bel; W.S.M. van Schaik en J. Tijms. LEIDEN - Werkgroep „Het Spoortje", bestaande uit verte genwoordigers van scholen in Leiden Noord, een aantal wijk bewoners en wijkcomité Plan- Noord heeft ernstige bezwaren tegen de plaats van het zwem bad en de hoge kantoorflats in het bestemmingsplan NS Spoor- wegemplacement Dit plan werd door de gemeente Leiden en de Nederlandse Spoorwegen onge veer een maand geleden aan de openbaarheid prijsgegeven en behelst o.a. de aanleg van wo ningen, winkels, een diensten centrum, parkeerplaatsen en flats. Aan de hand van de op- en aan merkingen van de bewoners van Leiden-Noord is door de werk groep een alternatief plan voor gesteld, dat uit de volgende punten bestaat: Inplaats van de 6 verdiepingen tellende kantoorflat moet een wijkcentrum tornen. Dit hoedt in een woning met praktijk ruimte en apotheek voor een huisarts, ruimte voor een so ci il werker, een opbouwwev ker, een ziekenboeg een centra le keuken (o.a. voor de bejaar den) een kapel, een conciërge woning en een recreatiezaal. Het zwembad moet verplaatst worden naar de overzijde van de Willem de Zwijgerlaan, te genover Het Spoortje. Daar is genoeg plaats voor een open en een overdekt bad, alsmede een zonneterras. Het voordeel van deze plaats is, dat de grond hier eigendom is van de gemeente Leiden, zodat het veel goedko per kan met de aanleg. Op de plaats waar de overheid het zwembad dacht, wil de werk groep een crèche, een fiets- crossbaan, een trimbaan, een speelterrein met houten fort (net als in Leiderdorp) en het eerste deel van de bejaardenwo ningen. Openbaarheid van de huurprijs van de grond, zoals de NS dit aan de gemeente verhuurt. Een deel van h^t parkeerter rein moet plaatsmaken voor groenvoorzien ng-n. Verdere uitbreiding van de groenvoorzien ngen. De aanleg van een 'od"rboer derij op het spoortje ten behoe ve van de kir 'eren en de h ;di ge dierer.houdcvs, d d n mei hun hobby door kunnen gaan. De hoge bejaardenflat aan de Herensingel vervangen door los staande bejaardenwoningen in de vorm van laagbouw. Een praktijkruimte voor een tandarts aan de Herensingel. LEIMUIDEN Morgen zal het feit worden herdacht, dat de heren L.A. van Zon, brandmeester-ondercom mandant, en J.W. Wesselius, onderbrandmeester. 25 jaar lid zijn van de vrijwillige brandweer. Tevens zal dan van de heer L.A. van Zon en de heer Th. C. van Berkel. als brand weerman afscheid worden genomen. Bij deze gelegen heid zal behalve het college van burgemeester en Wet houders. het voltallige brand weerkorps aanwezig zijn. HAZERSWOUDE Het wordt zaterdagavond 22 december vanaf 20.30 uur een interna tionale happening in (vrije) sociëteit „De Crael" te HazerswoudeRijndijk, nabij de watertoren. Hei Turkse duo Ozanlar, uit Bel gië zal er dan komen optre den op uitnodiging van de Crael-leiding. Iedereen die 2.50 betaalt is er welkom. LEIDEN De dr ?s van het R.-K. Vrouwengilde hzbbsn g teravond, kunnen genieten van k?rstl'-'de- ren d e doo. nr ju./ T. von Dongen Te Nijenhuis ten - c/io. e vv? den geb ackt. De jaar'.',kse ring werd geopen met een H. Euchar.stieviering in de knpel van het Lidwinahuis aan de /oeicr ouci singel. Daai nuasi. sprak deken L. van Noort de 55 dames toe. Mevrouw Van Dongen werd begeleid door Carl Westermann, een zoon van de gildevoorzitster. Aandrang op instelling commissie voor middenstand LEIDERDORP Morgen verga dert de raadscommissie Juridi sche zaken in het gemeentehuis vanaf 20.00 uur. Burgemeester en wethouders vragen de com missie onder meer haar visie op de Instelling van een advies commissie voor middenstands- zaken bestaande uit oen verte genwoordiging van de gemeen te, middenstanders en deskundi ge instanties als b.v. de Kamer van Koophandel. Ook de middenstandsvereniging Leiderdorp heeft tijdens recent overleg over de Winkelhofplan- nen aangedrongen op een derge lijke kommissie. De midden standsaangelegenheden zijn thans ondergebracht bij de com missie Maatschappelijk Welzijn. Onk vragen burgemeester en wet houders over de instelling van een zgn. werkgroep Milieube heer. Deze werkgroep moet tot taak krijgen het inventariseren van mllieuonderwerpen, het for muleren van doehtellmgen en h~t opstellen van --en voor!op:g actieprogramma. De werkgeep zou moeten bestaan uit de ver- ar v.oordeMjke wethouder, amb telijke vertegenwoordigers en particulieren die op dit gebied reeds initiatieven hebben ont wikkeld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3