BIJ EN BLIJ MET CHAMPAGNE MISS MILJARD... Vermageren betekent streng dieet volgen JE "h VOOR DE VROUW Li Romantisch licht door Finse kaarsen PAGINA 14 LEIDSE COURANT DINSDAG 18 DECEMBER 1 Het lijkt met de druivenpluk op lopen door het land van de Bij bel. Rechte weggetjes snijden door rijen volgeladen wijnstok ken met trossen kleine rjnse druiven. Boven de groene vredi ge velden met een weelde van vruchtbaarheid en ordelijke aanplant staat stil de wolkloze oktoberhemel. En de plukkers vullen de manden. Er waren in 1973 veel Hollanders bij, die werken voor 39 francs per dag onder leiding van de chef, die 57 francs verdient en steeds roept „alors: travaillez". De druivenpluksters, die wij spra ken (een groep lyceïsten uit Amsterdam, een dame van 68 en een huisvrouw van middelba re leeftijd) vinden het een avon tuur. Relaxen tussen hemel en aarde, soms met broeken die stijf staan van het druivensap. „Als je handen vuil zijn was je ze met witte druiven", zegt moeder van drie volwassen kinderen, die met een grote schaar en het bekede bekertje van de door de boer rijkelijk geschonken wijn, om het middel gebonden, blij staat te kijken naar het resul taat van haar arbeid. Maar 's morgens om half acht zijn de velden nat van dauw en het re gent ook wel eens. Pijpestelen. Maar dat is goed voor het ge was en daaraan denkt men het eerst in deze eenvoudige wereld, waar het leven van alledag op houdt te bestaan. De champag nestreek was diit jaar in jubel stemming. 1973 is goed; de wijnstokken vol en men rekent op een oogst van 1S5 miljoen flessen, die straks hun weg over de hele wereld zullen vinden Naar feestelijk gestemde men sen. Men spreekt van „een groot jaar"! Een opbrengst van 11.200 kilo druiven per ha De pluksters (waarbij elk jaar veel Nederlanders) vullen de De kuipen manden voor het transport. De druiven worden zorgvuldig gesor teerd. Minder goede gaan eruit! Lankmoedige keizer Vanaf de oudheid torst stok in de landstreek Champag ne haar koele, gladde vruchten. Deze Franse provincie ligt on geveer 130 km ten noorden van Parijs. Het is de plaats waar het milde Atlantische klimaat overgaat naar guurder weer. De Romeinen trekker eens over de heuvelruggen langs de Marne, h begroeid met wijnstokken en de y soldaten van Julius Caesar m brachten de wijncultuur tot zo grote bloei dat Keizer Domitia- nus er gevaar in begon te zien. Omstreeks '82 gaf hij bevel alile stokken in Champagne uit te rukken. Misschien was hij bang voor te grote concurrentie voor de taliaanse wijnbouw. Misschien was hij bang dat zijn legert te diep in het glaasje ke ken. Twee eeuwen later zag Keizer Probius minder spoken. Hij liet zijn soldaten de wijn gaarden rondom Reims en ChSlon weer aanleggen. Dron ken van vreugde droeg de be volking hun landen op aan de god van de wijn en bouwde tempels op de heuveltoppen. De triomfboog aan de Porte Mars herinnert nog steeds aan de dankbaarheid jegens de lank moedige keizer... ij* I I >ag- tf Venijnig De laatste stoot om de wijnen van Champagne beroemd te maken was het feit dat de Franse ko ningen in Reims gekroond wer den. Ze waren toen zó dol op deze wijn dat ze 'n eigen wijndo mein wilden hebben in Cham pagne. Paus Leo X, koning Francois I, Hendrik IV van Frankrijk en ook Hendrik XIII van Engeland hadden er neder- zettingen, waarvan nog over Vrouwen in de wijn blijfselen te vinden zijn. De Franse „bon roi Henry" werd een keer zo ongeduldig toen de ambassadeur van Spanje uitput tend opschepte over zijn door luchtige meester dat hij de tira des bot onderbrak en repliceer de: „Zeg aan Zijne Majesteit de Koning van Spanje, Aragon, Castilië enzovoorts enzovoorts, dat ik Henri, Heer van Ay en Gonesse, d.w.z. Heer van de beste wijngaarden en landbou- wen, dus Heer van de Vrucht baarheid en Overvloed ben". Wat de langdradige ambassa deur op die venijnige terechtwij zing antwoordde, meldt het ver haal niet. pagne geweldig aan. Zo is het altijd geweest en zo is het nog. De maitresse ,,en titre" van de ballerina's uit Covent Garden koning Edward VII van Enge land champagne lieten dr'nken uit hun balletschoentjes. De ko ning waardeerde deze smakelij ke dronk, want zo leerde hij de meisjes „beter kennen". In het Engelse koningshuis is deze tra een zwaluw en de dorst van een huzaar. Haar lievelingsdrank was champagne, want- zo heet het dat ze placht te zeggen: „deze wijn doet de blik tintelen, maar zet de wangen niet in vuur en vlam". Champagne vond ook eén goede pleitbezorgster in Madame de Pompadour, die een huls met wijngaard bezat in de buurt van Chateau-Thierry. Lo- dewijk XV liet toen de weg Pa rijs Straatsburg omleggen, zo dat hij langs het kasteel kon rij den als hij naar Straatsburg moest. Gezellig samen champag ne drinken met de Pompadour gaf hem weer moed om verder te reizen. Champagne heeft een rol gespeeld in het leven van beroemde vrouwen. Marie An toinette was zo trots op haar mooie borsten, dat ze er afgiet sels van liet maken van Sèvres porselein in de vorm van cham pagne „coupes". Deze interes sante bokalen zijn nu nog in het bezit van een antiquair in New York, die er in een goede bui misschien wel eens uitgelezen fles voor openmaakt. Uitzonder lijk waren deze „coupes" in de tijd van Marie Antoinette wel. Waarschijnlijk was de bedoeling er melk uit te drinken in haar boerderijtje ,,le petit Trianon" bij Versailles, waar de koningin met haar herderinnetjes veel plezier had. Want in dit tijd perk bestond de gewoonte om champagne te drinken uit kleine flütes. Op een schilderij van Jean-Francois de Troy in Mu seum „Condé k Chantilly" staan tenminste een paar jongelui af gebeeld met de flüte in de hand bij een oesterdiner en een ge- y zicht of er menige kurk van de fles is gevlogen. George Sand I dronk altijd champagne „om het vermogen te stimuleren ex- I tase in haar werk te beleven" I en het is bekend dat beroemde I Franse regent Philipe Erlanger, I (begin 18e eeuw) Marie-Made- I leine de la Vieuville, Comtesse de Parabére, hofdame van la I Duchesse de Bourgogne, had de I teint van een roos, de geest van J ditie in onbruik geraakt... Ba- I den in champagne was vroeger I niet ongewoon, zelfs niet tot I voor kort. Marilyn Monroe heeft j eens op een vrolijke ochtend 350 flessen van een groot merk be- I steld om in rond te spartelen. Maar ook bij het ontstaan van de champagne, die vroeger een „stille" wijn was is een vrouw betrokken geweest. Het was de weduwe Cliquot, dochter van Baron Ponsardin, die na de dood van haar man aan een kwaadaardige koorts in 1805 (hij was pas 30 jaar) de teugels van de familiezaak kordaat in handen nam. Ze zwierf de helft van haar tijd rond in de immen- se kelders van Reims met de kilometers lange gangen vol flessen. Van haar stamt het grandioze idee de flessen in de rekken steeds door 1/8 draai te schudden („Ie rumage"). De weduwe Cliquot was een slim merd. Binnen de kortste keren had ze vertegenwoordigers in heel Europa, dat zuchtte dn de greep van Napoleon. Na zijn val was de weduwe er als de kippen bij om de drank in Rusland te krijgen. De flessen gingen in tot de nok geladen schepen van 75 ton naar het immense land, voordat de concurrentie er de lucht van kreeg dat hier een enorm afzetgebied lag. De we duwe van Frangois Cliquot be hoort met de Piper-Heidsiecks, de Moëts, de Ruinarts, en de Jacquessons tot de pioniers van de champagne-export. Kt --*■ t V V' jJ» - - J - -s - X X 600.000 gulden per HA De wijnbouwstreek in Frankrijk heeft een bepaalde bodemge steldheid. Onder een oppervlak- telaag van 30 m klei ligt een diepe onderlaag van krijt, waar in de stokken wortelen. Bij el kaar een gebied van 30.000 HA, waar de prijs van het land even duur is als op de Champs Ely- sée: 150.000 tot 600.000 per HA. Van de onafzienbare velden is ruim 19000 HA beplant met wijngaarden, die 250 „crus" le veren. („Cru is „gewas"). Ze hebben elk hun eigen kenmerk en spreiden zich over het Reimsgeberge, de Marnevallei, de Cóte de Blancs, de Aube en de Aisne. Buiten de grenzen van deze streek mag men geen champagne maken. Dit is wette lijk vastgesteld. Maar enkele druivensoorten komen voor champagne in aanmerking: de Pinot Noir (blauw), de Pinot Meunier (ook blauw) en de Chardonney (wit). Het sap van de blauwe druiven is ook wit. De brede, lage wijnpersen, waarin de vruchten terecht ko men bevatten elk 4000 kg dru - ven (de z.g. „Mare"), waaruit bij opeenvolgende persingen 2666 liter sap komt (ongeveer 13 tonnen van 205 liter elk). De eerste 10 tonnen (verkregen door twee- of driemaal kort per sen) heten de „Cuvee", of de al lerbeste champagne. Bij de vol gende persingen worden pitten en schillen mee samengedrukt, zodat het sap 10 tot 12 uur moet rusten om de onzuiverheden kwijt te raken. De eerste gisting („bouillage"), onrustig en on stuimig gebeurt in eikehouten of roestvrije stalen kuipen, waarin het bruist en zingt. Na enkele weken wordt de wijn „stil" en moet verschillende keren worden afgetapt totdat ze volkomen helder is. Nu komt de talentvolle keldermeester aan bod, die subtiele wijnhuwelijken sluit door wijnen van verschil lende gaarden te mengen :n enorme wijnvaten, waarin de nervositeit en het aroma wordt bepaald. In gebottelde flessen begint nu een nobel en tweede gistingsproces. De suikeT van de druif is omgezet in alcohol en koolzuur, die de wijn luchtig doet schuimen. Natuurlijke fer menten hebben hun werk ge daan, maar veroorzaakten wel een bezinksel tegen de wand van de fles. dat maandenlang door een pijlsnelle draaibewe- ging van de „remueur" moet worden weggeschud. Iedere dag opnieuw. De fles komt steeds iets schuiner in het rek gezet totdat hij tenslotte op zijn kop staat, zodat het bezinksel tegen de kurk gaat zitten. Een der laat ste bewerkingen (tegenwoordig bijna altijd automatisch, vroe ger door de 'degorgeur" ver richt werkje) is het op de kurk verzamelde, in een koude oplos sing bevroren propje bezinksel, door een snelle ruk te verwijde ren. Het resultaat van deze drif tige beweging is de bevrijding van het pure pittige nat. dat met het geheim van gisting en mixing nu helder en doorzichtig in de flütes kan worden geschon ken om feesten op te vrolijken. „Het sprankelend schuim Van deze frisse wijn Moet het schitterend beeld der Fransen zijn" Tiny Francis. Canards au champagne (4 personen) Canard, au champagne (4 perso nen; Bestel bij de poelier een eend van ca. 11/£ kilo en braadt deze op een hoog vuur aan, waarbij het vlees van binnen rood blijft. Snijdt poten, vleu gels en borststukken eraf en laat ze sudderen totdat ze gaar zijn. Vlij ze daarna op de grill om te kleuren. Houdt ze warm. terwijl u het karkas van de eend in 80 gram boter, twee fijngehakte sjalotten, wat zout, snufje peper en een halve fles champagne laat smoren, totdat deze saus voor de helft is inge kookt, Haal het karkas eruit en giet de saus door een fijn? zeef. Meng de niet geheel gare lever van de eend door de saus in het gezelschap van wat gesmolten boter en twee eetlepels cognac. Giet de massa heerlijk warm over de stukken eend en dien ze koninklijk op. ""linsd: Samen naar het Kerstfeest in unilook van Frans Molenaar witte ruwe zijde. Haar robe is van boven tot onder gesloten door echten knoopjes met lusjes; de Schillerkraag en wijd uitlopende mou wen zijn geborduurd met parels en goud. De pruik is wit met, zwarte voorpartij en hij draagt een zwart satijnen lint om de, nek. Nog wat sneeuw en het witte sprookje wordt waarheid. [ei Een extravagante keus uit de fraaiste juwelen van de beroemd' Londense juweliersfirma Hatton Garden, werd verwerkt in heri kapsel van deze mannequin. Het meiske draagt vele miljoenen in, het haar, Waarvan de grens op voorhoofd en langs slapen werd; gemarkeerd door briljanten. Met oorbellen, „juwelen honde-j band" en ringen een duur popje... Met de hand gemaakte Finse kaarsen JUHAVA. Rond als een bol, cylindrisch in schijven op elkaar gelegd, wit of in sterk foto rechts. Bolvormige kaarsen met berijpt oppervlak, Fins handwerk „Juhuva". foto links. Finland bij avond, 't land besneeuwd, vries kou in de lucht, 't Restaurant is .ngerich. op de le verdieping van vors ei ke stal len met koetshuis, behorend bij een land goed. Wit gekalkte muren en donkere houten balken, lange tafels met mos;; en linnen gedekt, serviezen in de kleur van bloeiende hei en van glanzende turknzen Kaarsen, rond als glanzend gladde balier op dof metalen schotels, rij na rij daar tussenin, als enige verlichting. De kaar sen verspreiden zoveel warmte dat de ra men worden opengezet zodat je recht door de grillige, niet sneeuw bedekte boomtakken op het „grote" huis uitkijkt. Maar ook op de flat in onze eigen stad. in het huis langs de grote weg, zullen kaar sen van simpele vorm plechtiger b/aaden dan de soorten die zich verlie zen in overdadige oosier-kunst. Finse kle derdrachten zijn uitermate ingewikkeld en romantisch. Finse dorpjes zien eruit zoals ze in oude Russische romans zijn beschreven met hun pastelkleurige huis jes in zacht lindegroen of frambozenrood en de ..viila" bovendien opgesmukt mer bewerkt balcon en uitgesneden fries Toch is u:t dezp bakermat de moderne F. ase c. vei- c-* Ci.gcs' ;:n, geweldig gront van visie, sterk in kleur en forse lijnen. Hij eist aandacht en wekt ver bazing in bouw-, interieur-, kleding- en vrije kunst. Kaarsen horen bij het in terieur. Het calorie-arme dieet bij corpu lentie is reeds lang in ge bruikt. Het kan enkel goed toe gepast worden in ziekenhuis milieu en de resultaten zijn relatief. Enkele tijd geleden kregen we kennis van een re presentatieve proef betreffen de 48 corpulente personen (twaalf mannen en 36 vrou wen) met een gewicht dat schommelde tussen 99 en 21) kilogram. Hun gemiddeld ge wicht was 162 pet van het standaard gewicht. Na een pe riode van vijf dagen van 1500 calorieën per dag volgde een totaal vasten van acht dagen waarna ze op een dieet ge plaatst werden van 1000 calo rieën per dag. Gedurende vijf dagen van 1500 calorieën was het gemiddelde .verlies 2,37 kg, terwijl het ver lies gedurende de daarop vol gende acht dagen van volledig vasten 5.32 kg bereikte. Na dien ging er nog gemiddeld 6 kg vanaf gedurende het vol gende jaar met een dagelijks rantsoen van 1000 calorieën. Opvallend was dat het ge wichtsverlies gedurende de vijf eerste dagen en het totale vasten weinig schommelde mei het overgewicht, m.a.w. de heel dikken verloren onge veer evenveel als hun wat minder ronde collega's. Het gemiddeld gewichtsverlies per dag was 600 gram. De eer ste dagen betrof hei vc .a! water, elektrolyten fnatrium 1 en eiwitten maar nadien begon ook het vet weg te smelt n Gedurende de acht dag-n ven nul calorieën was het gemid deld verlies aan eiwittèn 300 gram, aan water 1700 gram ^n MEDISCHE RUBRIEK aan vet 3300 gram. Dit is al leszins een aardig resultaat. Tevens was er een gunstige nevenwerking op de bloeddruk bij patiënten met te hoge 'bloeddruk, deze daling betrof zowel de systolische als de diastolische bloeddruk-waar den en hield ruim zes maan den aan na de achtdaagse vas tenperiode. Anderzijds daalde de bloeddruk niet bij personen die een normale bloeddruk hadden. Iedere universitaire kliniek zal ongetwijfeld over zijn eigen statistisch materiaal beschik ken. In Leuven (België) trachtte men 121 pat ënten te volgen gedurende de periode 1965 tot 1973. Het betrof alle maal patiënten che reeds alles geprobeerd hadden en als „ho peloos" beschouwd werden. Sommigen deden een yasten- kuur van nul calorieën, ande ren maakten meer kuren door. De eerste conclusie was dat mep na een vastenperiode zeer vlug zijn oorspronkelijke géwicht terug krijgt (na 4-5 dagen) tenzij men verder gaat met een dieet, arm aan zout er. koolhydraten (brood, aard appelen enz). Op de verstuur de .vragenlijst gaven 49 patiën ten geen antwoord (blijkbaar mislukkelingen) terwijl men van 66 patiënten juiste gege vens kon krijgen. Het resul taat was niet gelijk lopend. Een eerste reeks betrof pa tiënten met een aanhoudende vermagering, meestal ook pa tiënten die geregeld een vas tenperiode inlasten.Een andere reeks was zeer w'sse nd. net gewicht ging omhoog en om laag en het resultaat was moeilijk te schatten. T°~s!ot:e was er een kie ne rer'is met :.ij de pa- tiër.ti ge -till! r 1 f.9 pet 'dan 'I' vernes van konden i: i' 2,5 sen 5-10 kg en 17 pet hadden een verlies van minder dan 5 In deze 17 pet zitten ook diege nen die toenamen in gewicht. Met eetlustremmers was het resultaat van dezelfde orde van grootte; 12,3 pet behielden eer gewichtsverlies van meer dair 10 kg. Dit resultaat is niet te verwaarlozen maar echt schitterend kunnen we het niet noemen. Blijkbaar is het jaar in jaar uit volgen van een streng dieet voor vele mensen een te zware opgave. (Jit eigen ervaring weten we dat de begelefding van de corpu lente personen die men op dieet zet zeer voornaam is. Zeker de twee eerste weken. Slechts 20-30 pet kan geregeld eei> vermageringsdieet volgen. Schrik aanjagen heeft hele maal geen bliivend resultaat. Me ii dient de corpulente mens te motiveren tot het volgen van zijn dieet. Welke de moti vatie is, is niet zo belangrijk. Sommige personen kunnen jaren honger lijden enkel om estheti- tenperiode inlasten. Een andere er niet toe kunnen komen. - zelfs niet omwille van de meest 'urgente gezondheidsre denen (lever/, nier-, hartziek ten, enz.) Zoals u ziet, acht dagen niet eten is voor sommige corpu- Ier-ten onder streng medisch, toezicht, een goede start om d-1 overtollige kilo's kwijt te raiien, maar het blijft slechts erii begin wait men h t de klo's al even snel i r;;,: als. mep. ze v rlopr .pdïen - r.a- d r ge n aan pus di et - volgt 1 .'der ir- o,ttc. j t ir 'li i i v.at hij over heeft voor een goed fi guur en een goede gezondheid op termijn. 0NINC iiemey an de er Eu ildsch; ussisc :haakl rijd r omen anden mes L «en (i, 8tw

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14