Driedaagse werkweek voor Britten ingevoerd Ontslag Clumpkens „een triest verhaal" EGYPTISCH VOLK HEEFT VERTROUWEN IN SADAT Omschakeling op aardgas kost 2 miljard Travellers ek R a n d k r a n t Een vermaard Amsterdams café-restaurant nu óók in winkelcentrum Leidsenhage te Leidschendam VRIJDAG 14 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Schuld en boete: 15 liter benzi ne per week. Staking Inwoners van het Israëlische stadje Hatzor hebben de ver warming in hun huizen en op kantoren uitgedraaid omdat zij, zoals zij vertelden, nou kou willen lijden uit dank aan Holland voor de steun aan de joodse staat. Op de uitgedraaide verwarmingske tels hangen opschriften met de tekst Verwarmingssta king uit solidariteit met het Nederlandse volk". De sta kers zijn van plan hun actie een maand vol te houden. In Israël kunnen de temperatu ren 's nachts dalen tot om streeks het vriespunt. Toppunt van hamsteren: een plastic vuilniszak vol olie. Te veel Het werd bulldozermachinist Jim Hutchins uit Springvale hij Melbourne deze week al- lenmaal te veel. Hutchins aangeschafte bulldozer, die bovendien 's morgens niet wilde aanslaan en waarvan de onderdelen steeds ver nieuwd moesten worden. Tot overmaat van ramp ging Hutchins echtgenote met zoon en dochter er vandoor. Toen zij weigerde bij hem terug te komen, reed Hut chins met zijn bulldozer naar de echtelijke woning en be gon deze te slopen. Halver wege het karwei begaf de bulldozer het. Toppunt van verspilling: een plastic vuilniszak met benzi ne voor de vuilnisman neer zetten. Bijgeloof Do politie in Zuid-Afrika ge bruikt bij het bedwingen van onlusten geen rubberkogels. De reden is, dat de Afri kaanse negers zo bijgelovig zijn. Brigadier Snyman van de voorlichtingsdienst van de politie in Pretoria zei dit op een persconferentie, waarop de politlemethoden bij het bedwingen van rellen ter sprake kwamen. Medicijn mannen vertellen de zwar ten, dat hun medicijnen hen onkwetsbaar maken voor de kogels van de blanken. „Als wij rubberkogels zouden ge bruiken, zouden we werkelijk in moeilijkheden bunnen ko men". zei de politic-voorlich ter, omdat de mensen dan gewoon zouden doorlopen zonder dat wij ze zouden kunnen stoppen. Bif een op stand in Carletonville in sep tember van dit jaar opende de politie het vuur op mijn werkers. Gevolg: twaalf do den. Er volgde een onder zoek dat de politie van alle blaam zuiverde. Toppunt van pesten: met een speld een gaatje prikken in een plastic vuilniszak met Monopoly Een aantal studenten van de Harvard universiteit hebben het wereldrecord monopoly- spelen verbeterd. Zij speel den 57 uur en 34 minuten. Het oude record stond op naam van studenten van de universiteit van Kansas met 50 uur. Geruchten willen dat de Pales- tijnen bon-brieven naar Eu ropa gaan versturen. Koopje" Volgens de Romeinse politie hebben Italianen die het zich kunnen veroorloven een mid del gevonden zich te onttrek ken aan het zondagrijverbod. Ze „kopen'f taxi's die van het verbod zijn vrijgesteld en rijden daar In rond. Wie na 7 januari bezoek van verre vrienden op prijs blijft stellen, zal de uitnodiging wel vergezeld moeten laten gaan van een benzinebon. Record Een 21-jarige stukadoor uit Schoonoord verscheen voor de rechter ómdat hij zowat alles had gedaan wat een au tomobilist niet mag doen. Wegens het rijden op zondag en het negeren van een stop teken van de politie kreeg hij f 600 oj 24 dagen, wegens het onder invloed rijden 14 dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de r j >evoegdheid, wegens het rijden zonder rijbewijs 14 da gen hechtenis, voor het ont breken van een kentekenbe wijs f 50 of twee dagen, voot slechte remmen van de aut4 f 100 of vier dagen, wegenf drie slechte banden f 100 of vier dagen, wegens het twee maal overschrijden van dl maximum snelheid 150 oj zes dagen. Tenslotte ver beurdverklaring van de iI beslag genomen auto. Totad f 1000 oj 40 dagen hechtenis En geen auto meer. LONDEN - Premier Heath heeft gisteren in het Lagerhuis drasti sche nieuwe maatregelen be kend gemaakt in verband met de Britse energiecrisis, die veel minder een gevolg is van de Arabische olieboycot dan van de industriële conflicten in de mij nen, de electrische centrales en op de spoorwegen van Groot- Brittannië. De kolenproduktie is al 40 procent gedaald, terwijl de olleinvoer slechts 15 procent ge zakt is. Om te voorkomen dat het land zonder electrische stroom zal komen, wordt vanaf 1 januari vrijwel heel de Britse industrie een werkweek ingevoerd van drie dagen. Deze schokmaatre- gel geldt niet voor de continube drijven, waaronder de staal- en automobielfabieken. Vrijgestelde fabrieken moeten hun elektrici teitsverbruik met 35 procent verlagen. Miljoenen Britten vragen zich nu af, of zij ook twee dagen loon per week zullen verliezen. Dit zou ernstige gevolgen hebben voor hun levensstandaard. Waarnemers zijn van oordeel, dat Premier Heath nu een op lossing zoekt voor de industriële wanorde door drastische maat regelen te nemen die iedereen treffen. Als hij andere arbeiders in het harnas kan jagen tegen de mijnwerkers, de mecaniciens van de elektrische centrales en de treinbestuurders, zou de hardnekkige positie van deze laatsten onhoudbaar kunnen worden. Enkele politiemannen proberen bij perron 13 vergeefs de stroom in te Een andere schokmaatregel voor dammen. week alle televisie-uitzendingen, 's avonds om half elf stopgezet moeten worden. B.B.C. en de commerciële televisie beginnen hun uitzendingen vroeg in de morgen. Alleen tijdens de kerst dagen en op oudejaarsavond mag nog tot na middernacht uitgezonden worden. Voorlopig komt het in Groot Brit- tannië nog niet geregeld tot stroomonderbrekingen. Premier Heath heeft evenwel verklaard, dat dit uiteindelijk wel zal moe ten gebeuren. Hij spoorde ieder een aan om zoveel mogelijk electriciteit te sparen en vooral Als sardines in blik moesten de Britten op de perrons van Liverpool Street Station wachten op hun in huis slechts één kamer elee- treinen. Hun thuisreis uit de City werd gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag vertraagd trisch te verwarmen. do or een stiptheidsactie van de machinisten. de Britten is dat vanaf volgende (Van onze parlementaire redactie) Minister Vredeling besloot zijn be- DEN HAAG Generaal Clumpkens krijgt eervol ontslag, toog als volgt: ..Het is een Dat heeft minister Vredeling van Defensie in de Tweede v"l"dig"p"mg'''vanr taken ge- Kamer meegedeeld. Clumpkens had zelf geen ontslagaan- vraag<i en die heb ik hierbij ge- vrage ingediend, maar wel laten merken dat hij in hoge geven. Ik heb het volste ver- mate ontgoocheld was door het feit dat Van der Slikke en niet luitenant-generaal Meijnderts de nieuwe chef genera le staf was geworden. Maar er heeft nog een andere ge beurtenis meegespeeld, die minister Vredeling tot de uit spraak bracht dat hij zijn vertrouwen in generaad Clump kens volledig verloren heeft. Aanvankelijk was hij van plan Clumpkens rechtstreeks toe te voegen aan chefstaf en hem in aanmerking te laten komen voor de functie van plaatsvervangend chef staf in 1974. i dat moeilijkheden top van de koninklijke land macht thans werkelijk achter de rug zijn". Vredesconferentie in Genève (Van onze correspondent) CAIRO - President Sadat van Egypte is vastbesloten om op de vredesconfe rentie over het Midden Oosten die op 18 december in Genève begint, aanwe zig te zijn. Op de achtergrond tekent zich echter de hoge spanning af aan het Suezfront waar volgens zijn bere keningen spoedig gestopt zal worden met vechten. Het is weer de oude twee-delige strategie van het zoeken naar vrede door ondertussen met oor log te dreigen. Maar het is een strate gie die hij nu met veel meer resultaat kan gebruiken vanwege het vertrouwen dat hij vanaf oktober van zijn volk heeft gekregen. Sadat heeft dit ver trouwen goed gebruikt door twee con cessies te doen: het bestand zelf, en het herstel van de diplomatieke rela ties met de Verenigde Staten. Sadat krijgt de Israëli's niet zo ver dat ze zich terugtrekken tot de bestandslijnen van 22 oktober, waar de Egyptenaren in de mis lukte gesprekken bij kilometerpaal 101 op aandrongen. Volgens een verklaring van het Egyptische parlement gaat Egypte naar de conferentie in Genève, onder voorwaarde dat het niet een middel'voor "verder uitstel wordt wat de uitvoering van de interna tionale beslissingen betreft, of een middel om de situatie terug te brengen naar de im passe die er voor 6 oktober was. Om deze stap terug te compenseren laat Sa dat de militaire druk groter worden. Hij hoopt hiermee zijn eigen volk gerust te stel len, en indruk te maken op de Israëli's en de Amerikanen. ..Iedereen", zegt een van zijn buitenlandse politieke adviseurs, „die geloc«ft dat onze ogen alleen maar gericht zijn op Genève begrijpt helemaal niets van de hele situatie". Dergelijke uitspraken, die voor de oorlog al tijd vreselijk hol klonken, moeten nu veel ernstiger genomen worden. Het moreel van het leger schijnt over het algemeen vrij hoog te zijn. De soldaten zijn nu bezig met een soort uitputtingsoorlog. En het ziet er naar uit dat ze die zullen winnen. Volgens een VN woordvoerder zijn de Egyp tische troepen 10 kilometer ten zuidwesten van Ismailiya naar voren getrokken, "en hebben nieuwe posities ingenomen van waar uit zij met lange afstands artillerievuur zijn begonnen te schieten." In de Sinai hebben de Egyptische troepen ook nieuwe posities inge nomen in de noordelijke sector ten zuidoos ten van Port Said. In de zuidelijke sector ten oosten van het kanaal hebben ze een derde vooruitgang gemaakt. Volgens het Egypti sche blad Al-Ahram betekent deze laatste vooruitgang dat het derde leger nu bij Ayun Mussa de Sinaa is binnengedrongen. De Is raëli's hebben een nieuwe verdedigingstech niek. 's Nachts trekken ze zich terug naar belangrijke posten en overdag keren ze naar hun wijdverspreide posten terug. De Egyptenaren hebben hiervan geprofiteerd door 's nachts nieuwe posities in te nemen. Het gevolg is dat de twee legers steeds meer met elkaar vermengd worden. Hoe verder het Egyptische leger vooruitkomt met deze taktiek, des te minder prettig ze het zullen vinden om te stoppen. Sommige waarnemers sluiten de mogelijkheid niet uit dat het wel eens op volledige gevechten uit zou kunnen draaien. Maar Sadat wil duidelijk liever op de rand blijven, niet er over heen gaan. Hij schijnt onder druk te staan van zijn le ger. Vol vertrouwen roept het leger uit dat zij de Israëli's van de westelijke oever kun nen verdrijven - en voegt er aan toe dat ze er geen haast mee maakt uit achting voor de politieke leiders. Sadat lijkt echter sterk ge noeg te zijn om de druk onder controle te houden. Er zou wel eens een tijd kunnen ko men dat de druk zeer zwaar wordt. Op het moment verkeert de Egyptische president in een veel sterkere positie dan hij ooit geweest is. Maar hij zal niet lang in deze positie ver. keren. „Geen oorlog, geen vrede" is het meer dan zes jaar geweest. „Gen overwin ning, geen nederlaag", zal het binnen een paar maanden of zelfs weken worden. Daar om heeft Sadat zo'n haast om naar Genève te gaan. Daarom dringt hij er niet langer op aan dat Israël zich terugtrekt tot de be standslijnen van 22 oktober. Uit het verhaal van de minister bleek dat generaal Clumpkens een hoofdambtenaar van het ministerie van defensie ervan be schuldigd heeft financiële voor delen te genieten van opdrach ten die door het ministerre van defensie aan een bepaalde fir ma waren gegeven. Clumpkens was niet bereid om zijn gege vens aan de minister en staats secretarissen van defensie door ontbood minister Vredeling Clumpkens omde beloofde na dere details te vernemen. De generaal vertelde de minister toen op 30 november jl. dat de rekeningen van het bedrijf waarvan de beschuldigde amb tenaar financiële voordelen ge noot bij de afdeling comptabili teit niet op de gebruikelijke zorgvuldige wijze zouden wor den gecontroleerd. te geven, omdat, zoals hij zei: Minister Vredeling laat de centra- „hij op dit punt geen vertrou- le acountantsdienst politici' Volgens Clumpkens zou de betrok ken ambtenaar wel ontslag ne men. Zo niet, dan was Clump kens bereid de hele zaak te openbaren. Toen de beschuldig de ambtenaar geen ontslag nam, Nederland bouwt vier fregatten (Van onze parlementaire redac- nisterie van Financiën thans een onderzoek naar deze zaak instellen. Clumpkens kreeg van hem een spreekverbod opge legd. Maar de anti-climax kwam op 1 december: generaal Clumpkens kwam toen op eigen verzoek weer bij Vredeling en deelde de minister toen mede dat hij de beschuldiging tegen de bewuste ambtenaar „onvoor waardelijk introk en dat hij zijn geweten met deze intrekking geen geweld aandeed". tie) DEN HAAG De Nederlandse marine krijgt vier standaard- fregatten van Nederlands ont werp, ter vervanging van de on derzeebootjagers. Er wordt naar gestreefd in het tweede kwartaal van 1974 de bouwop- dreacht voor de vier schepen te verstrekken aan „De Schelde". Dit heeft staatssecretaris Ste- merdink van defensie in de Tweede Kamer meegedeeld. De kosten per schip worden ge raamd op circa 208 miljoen gul den, dit gemeten naar het prijs peil van 1974. De Atlantische oceaan zal voor de nieuwe fre gatten als operatie- en oefenter rein dienst doen. Verwacht wordt dat het eerste schip in ja nuari 1978 gereed zal zijn voor de proeftocht. Het tweede fregat zal negen maanden later vol gen. de volgende schepen steeds met tussenpozen van zes maan den. Staatssecretaris Stemerdink wil nog dit jaar over gaan tot be stelling van mobiel luchtafweer geschut Oerlikon luchtdoelge schut op het onderstel van een Leopard-tank. Het is de bedoe ling 60 stuks te bestellen en op 35 stuks optie te nemen. Het ra- darvuurleidingsdeel van het ge schut wordt geleverd door het Nederlandse bedrijf Hollandse Signaal. Verwacht wordt dat volgend jaar ongeveer 30 lichte verkennings- helickopters voor de landmacht kunnen worden aangeschaft. Zij zullen met de reeds aanwezige 70 Alouettes de sterk-verouderde Piper-Cub vervangen. Weekend dienst militairen: een dag vrij DEN HAAG Staatssecretaris Mommersteeg van defensie heeft de militaire belangenorga nisaties voorgesteld om voor diensten gedurende de weekein den compensatie te verlenen. Deze compensatie zal in tijd worden verleend, waarbij de ge- dachten uitgaan naar een ver- goeding van één dag bewegings- vrijheid voor 24 uur verrichte j dienst. De bewindsman, die dit gisteren meedeelde tijdens de begro- tingsbehandeling in de Tweede J kamer, heeft de belangenorgani-1 saties toegezegd zijn beslissing medio december te laten weten. Naar de mening van mr. Mom-1 mersteeg zal een compensatie- regeling voor overschrijding van de vastgestelde werktijden of voor onregelmatige diensten zeker niet in een regeling van de werk- en rusttijden mogen ontbreken. Maar een dergelijke regeling zal helaas nog geruime tijd op zich laten wachten om- dat de staatssecretaris hierover niet zelfstandig kan beslissen. Het is nl een zaak van departe mentaal overleg. Mr. Mommer steeg beloofde de kamer voort varendheid te zullen betrachten, i De VVDM wil een compensatie I van twee dagen vrijaf voor een I 24-uursdienst. Een in Polen gebouwde Zweedse - vrachtvaarder, volgens een ge-1 heel nieuw ontwerp, ligt hier in j Bremerhaven om 1300 auto's aan boord te nemen, bestemd j voor de Verenigde Staten en Ja pan. Het schip combineert de functie van autotransporteur en buikvrachtschip. De dekhuizen kunnen alleen al 3500 auto's be vatten, terwijl vier van deze j opstanden 42000 ton gestorte lading als graan kunnen bevat- ten. SPIDO rondvaarten |verhuur schepen ^atering^^^ BUJD0RP EUROMAST een hoogtepunt Den Haag - De omschakeling van olie op aardgas zal volgend jaar twee miljard gulden aan inves teringen vergen. Het proces biedt extra werkgelegenheid voor 20.000 man. Deze ramingen staan in de energienota die de regering gisteravond heeft ge presenteerd. De omschakeling op aardgas bij woningen, tuin ders, industrie en overige groot verbruikers behoort tot de maatregelen die het kabinet- Den Uyl in het kader van d« energiepolitlek voor 1974 heeft aangekondigd. Uit de nota blijkt, dat de regering zich beraadt over het in exploi tatie brengen van de gasvelden in Noord-Holland. De gasbel in Slochteren kan de aanvullende behoefte niet dekken: De rege ring wil nu op korte termijn het gasveld bij Middelie en het Ber- ger-veld in Noord-Holland in ex ploitatie brengen. Het kabinet ziet er geen heil in de kolenwinning in Zuid-Limburg weer op gang te brengen. De kosten hiervoor zijn zo hoog dat het de voorkeur verdient kolen te importeren. Het opnieuw in exploitatie brengen van vroege re mijnen zou investeringen vergen van enige honderden miljoenen guldens. Het kabinet vraagt zich vei der af, of het mogelijk is nog mankracht te vinden, die bereid is mijnarbeid te verrichten. Onenigheid over naam van RKPN DEN HAAG (ANP) Onenigheid binnen de RKPN heeft geleid tot het uitreiken van deurwaar- dersexp'oiten inzake het gebruik van de naam van de partij. Deze exploiten zijn uitgereikt aan diegenen, die enkele weken geleden op een bijeenkomst te Utrecht zich lieten benoemen tot bestuursleden van de RKPN. Niet alleen de bijeenkomst, maar ook de bestuursverkiezing wor den door het hoofdbestuur van de RKPN niet erkend. In een gisteren uitgegeven verklaring deelden RKPN-voorzitter KI. Beuker en RKPN-secretaris Jan Leechburch Auers mee dat de Utrechtse vergadering met voorbijgaan van de statutaire bepalingen werd belegd. De 3 Travellers Grills in Amsterdam genieten een grote bekendheid om hun ambiance, om het gezellige, informele eten (zowel van een vlugge snack als van een uitvoerige maaltijd) of alleen maar om er in een prettige sfeer een kopje koffie te drinken Ku kunt u dat ook in Leidsenhage! cafe-REstaURANT„ q e daa ook zondag. Geopend iede - van 10 uur smotg tofsavonds 11""' (u kunt er dan nog warrn Travellers Grill - Winkelcentrum Leidsenhage te Leidschendam - tel. 01761 - 6910 Defensienota rond maart (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Vredeling verwacht dat hij zijn defensie nota omstreeks maart 1974 aan de Tweede Kamer zal kunnen aanbieden. Het exacte tijdstip van aanbieding kan hij nog niet nauwkeurig noemen. Dat hangt af van de vorderingen bij en de uitkomsten van allerlei studies en onderzoeken die op het ogen blik aan de gang zijn. alsook van het overleg dat over de re sultaten daarvan moet worden gevoerd. Het is, zo zei Vredeling, nog niet geheel zeker of bij de samen stelling van de defensie-nota ge profiteerd kan worden van de studie van het Nederlands Insti tuut voor Vredesvraagstukken over de rol der nucleaire wa pens, omdat dat rapport nog enige tijd op zich zal laten wachten. Deze problematiek .leent zich volgens de minister niet op korte termijn voor een- I zijdige conclusies van Neder- landse kant. Vrijlating: gevangenen ATHENE (Reuter) De Griekse reger ng heeft bekendgemaakt dat zij de ongeveer 300 gevange nen, voornamelijk studenten, die vorige maaad bij onlusten waren gearresteerd, heeft vrij gelaten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7