£eidae(2oii/ta/ii£ Voor werknemers daalt welvaart in '74 met 1 pet In garages 18.000 werklozen CNV EN. NVV TELEURGESTELD VROUW DOOD GESTOKEN IN EIGEN WINKEL Bollenstreek wil heropening van NS-station Dean voor Cruyff Jongeman mishandeld Hartoperaties met acupunctuur in West-Duitsland Kamerlid wil af van sleutelgeld Teeltrecht hyacinten ongewijzigd DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.05 uur Met de muziek mee; 20.21 uur Twee onder een kap; 20.45 uur De commissaris; 21.45 uur Koning Klant. Ned. II: 19.05 uur Zorro; 19.30 uur Wereld op wielen met caravans; 20.21 uur De FBI; 21.40 uur Music-all-in; 22.35 uur Direct verslag EEG-topconferentie in Kopenhagen. Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27.76,Jaar 108.20. - Losse 65e JAARGANG No. 19687 VRIJDAG 14 DECEMBER 1973 KOUD WEER Wisselende bewolking met af en toe sneeuw- of hagelbuien. Vrij krachtige tot harde wind. aan de kust eerst nog storm, uit noord westelijke richting. Min.temp. om het vriespunt, maar vlak aan zee enkele graden hoger. Maxi ma ongeveer 3 graden. De ministers Van Agt, Lubbers, Boersma en Wes terterp tijdens het vragenuurtje gisteren in de Tweede Kamer. Vooral de huidige ontwikkelingen rond het olieprobleem waren onderwerp van ge- Zondag voor Kerstmis tocli rijverbod Den Haag Het autorij verbod zal zondag 23 de cember gehandhaafd, zo heeft minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) beslist. Om te voorkomen dat bui tenlandse toeristen als ge volg van het rijverbod niet naar Nederland zou den komen waardoor de horeca met da feestdagen extra zou worden gedu peerd, krijgen buitenlan ders wel ontheffing. In België en Duitsland mag 23 december wel worden gereden. Voor het vervoer van bakkerijrpodukten zal een soepel ontheffingsbe- leid worden gtzoerd op dat de bevoorrading van de winkels voor de kerst dagen niet in do kenl zal ko men. BARCELONA (AP) Het Spaanse weekblad Mundos heeft de voormalige jurist van het Witte Huis en Water gate getuige John Dean uitgeroepen tot „man van het jaar". Dean versloeg de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, de Argentijnse president Juan Peron en de Nederlandse voetballer Johan Cruyff als de belangrijkste figuur uit het nieuws in 1973. JOHAN CRUYFF (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft veertig rechercheurs inge zet in het onderzoek naar de aanslag op het echtpaar agentschap. De 50-jarige mevrouw Schelling is over leden aan de steekwonden die haar waren toegebracht door een drietal kleurlin gen. Haar man is ernstig gewond. Schelling, houder van een oe drie overvallers wachtten tot sigarenzaak annex giro- Produktie van plastic zakken is niet minder DEN HAAG (ANP) Er zal de komende tijd geen sprake zijn van een. vermin dering van produktie van plastic vuilniszakken. Even min zal de import van plas tic zakken worden vermin derd. Waar stagnatie op treedt is dit alleen te wijten aan de plotseling opgetre den hamsterwoede van indi viduele gebruikers. Deze verklaring is gistermiddag uitgegeven na een bespre king in Utrecht tussen de Nederlandse Vereniging van reinigingsdirecteuren, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Stichting KOMO en de fabrikanten en importeurs van onder KO- MO-garantie vervaardigde plastic vuilniszakken. dê andere klanten de zaak uit waren. Wat zich daarna heeft afgespeeld is nog niet geheel duidelijk. De gewonde heer Schelling is het drietal nog ge volgd, maar zakte terug in zijn zaak in elkaar. Uit de kas van het girokantoortje wordt ver moedelijk geen geld vermist. De overval wordt door de politie hoog opgenomen. Met geluids wagens werden gisteren getui gen verzocht zich te melden. Een onbekende man heeft gister avond in een zijstraat van de Beeklaan de 21-jarige Paul G. J. van de Goudsbloemlaan in Den Haag ernstig mishandeld. De jongeman werd na een klei ne verkeersovertreding door de onbekende met een ijzeren staaf bewerkt en moest in het Rode Kruis ziekenhuis worden opge nomen met een hersen schud ding, een gebroken neusbeen, een gescheurde bovenlip en een barst in de bovenkaak. Het slachtoffer, wiens toestand nu redel jk is kan door de politie nog niet worden verhoord. pAito Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Raelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 (Van onze parlemntaire redactie) DEN HAAG De vakcentrales van het N.V.V. en het C.N.V. zijn zeer teleurge steld over de beslissing van de regering om iedere werknemer in Nederland per 1 januari 1974 een loonsverhoging van 15 gulden te geven. Op 1 april komt daar nog eens 15 gulden bij. De volgens de c.a.o.'s afgesproken prijscompensaties mogen gehandhaafd blijven. Op deze ma nier treft de regering vooral de laagstbe taalden, aldus het N.V.V en het C.N.V. Voorzitter van Boven van de Nederlandse centrale van werkgeversbonden meent echter, dat men nig zo'n drama moet ma ken van de 15gu Iden. De voorstellen van de regering zijn samengevat in een be leidsnota in het kader van de machti gingswet. Uitgaande van de nu beschikbare gegevens, ver wacht het kabinet dat de prijzen volgend jaar met gemiddeld 10.5 tot 11 procent zullen oplopen. De invoerprijzen gaan sterk omhoog. Sommige met wel 40 procent. He"t bedrijfsleven krijgt het bijzonder moeilijk, omdat de uitvoer fors teru gloopt. Door allerlei oorzaken die met de ener giecrisis verband houden kunnen diverse bedrij ven in uiterst moeilijke omstandigheden komen te verkeren. De regering houdt maatregelen ach ter de hand om bedrijven in moeilijkheden de helpende hand te bieden. Van produktiegroei in de bedrijven zal m ieder geval geen sprake zijn. Het kabinet zal geen vergunning verlenen voor ont slagen als gevolg van de energiecrisis. Wel zal aan bedrijven worden toegestaan om werktijdverkorting toe te pas sen. Er zullen geen buitenlandse arbeidskrachten worden uitgesto ten. Wel zal bij de werving en vervanging van gastarbeiders een ui terst terughoudend beleid worden gevoerd. De overheidsuitgaven moeten met 750 miljoen gulden worden vermin derd. Die vermindering komt voor 250 miijoen ten nsdele van de la gere overheid (gemeenten). Half januari zal worden bekend ge maakt welke posten op de rijksbegroting tot een totaal van een hall miljard moeten worden verlaagd. Drieling bij marine Deze Britse 17-jarige drieling. Mary, Elizabeth en Janice Shanks hebben dienst genomen bij de Britse marine. Zij gaan een radaropleiding volgen op de Britse oorlogsbodem Dryad. Ongetwijfeld zullen zij door hun sterke ge- li/n -.nis op het schip voor veel verwarring zorgen* Zie r de beleidsnota elders. Mo zes speelt golf Burt Lancaster, die in de nieuwe t.v.-film „Mores de Wet gever" de hoofdrol vervult, doodt de tijd door met zijn staf golf te spelen, in afwachting van de opname van de scène dat hij zijn volk verlaat en de berg Sinai beklimt. (Van onze correspondent F. Wennekes) Bonn Een chirurgisch team van de Justus Liebig-univer- siteit in Giessen (W-Dld.) heeft met groot succes zestien hartoperaties uitgevoerd, waarbij een volledig nieuwe methode van acupunctuur toegepast werd. De artsen zeil spreken van „verbluffend gunstige reakties" bij hun pa tiënten, die bij volle bewustzijn geopereerd werden. Hart chirurg prof. Friedrich Hehrlein noemde het bovendien „fascinerend" hoe goed hij zich met de patiënten tijdens de operatie aan het open hart had kunnen onderhouden. Als grote voordelen van de nieu we methode beschouwde hij het dat de biologische reacties van het organisme tijdens de verbin ding met de hart-longen-ma- chine. „duidelijk gunstiger" fijn dan bij de conventionele narco se. terwijl ook de bloedsomloop stabiel blijft. Een nog onver klaarbaar fenomeen noemde hij het, dat de verdovende uitwer king van deze zogenaamde „acupunctuur-analgesie" zelf nog urenlang nadat de naalden verwijderd waren, voortduur den. Daarenboven had men de toediening van pijnstillende middelen cok in een latere pe rinde drastisch kunnen beper ken. Professor Hehrlein zei hef zelfs „.erbluffend" te vinden hoe snel de patiënten na de in greep weer haddzn kunnen eten Het team z*»l binnenkort in hel medische tijdschrift „Der Anas- thesit" alle details van de nieu we methode publiceren. BINNEN DRIE MAANDEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als de energiecrisis doorzet en de regering het huidige benzine-distributiesysteem handhaaft, dan verwachten Bovag en Rai binnen drie maanden in de au tomobielbranche 18.000 werklozen. De Bovar vindt dat de automobielbranche té eenzijdig de klappen van ener giecrisis moet opvangen. Dit werd gisteron bekendge maakt tijdens een gezamenlijke persconferentie in Den Haag. Beide organisaties twijfelen aan de noodzaak van benzinedistri butie. Ze vragen zich af waar om de auto als eerste en enige aan banden gelegd moest wor den, terwijl die auto's slechts 14 procent van het totale aardolie- gebruik voor hun rekening ne men. Andere energieverslinders als openbare verlichting, aardo- lieverbruikende industrie en olieverwarmingsinstallaties In bedrijven wordt niets in de weg gelegd. In de week van 3 tot 8 december werd een daling in de verkoop van nieuwe auto's geconstateerd van 74 procent. Ook de markt voor gebruikte auto's is inge stort. De omzetten in de onder- houds- en reparatiesector zijn gedaald en zullen verder dalen. De benzineverkoop daalt met tenminste 30 procent. De werkgelegenheid komt hier door in ernstig gevaar. Inmid dels hebben al vele bedrijven werktijdverkorting aange vraagd. Maar als de crisis door zet, dan zal werktijdverkorting een „lapmiddel" blijken te zijn; ontslagen zijn dan onafwend baar. 20 liter JERRYCAN 12,50 per stuk. AUTO ITALIË B V. Prinsegracht 49 - 51 Den Haag (ANP) Het KVP-Kamerlid Du Chatinier heeft minister Gruyters (Volkshuisvesting) gevraagd welke mogelijkheden er zijn tot het voorkomen van betaling van „sleutelgeld". In schriftelijke vragen gaat hij in het bijzonder in op de zogenaamde contract- en verhuurkosten, die door makelaarskantoren of door woningcomplex beheerders aan huurders in rekening worden gebracht. Mededeling aan onze abonnees Tengevolge van de voortgezette kostenstijgingen o.a. wegens de sterk verhoogde papierprijzen (niet minder dan 28%) zijn de Nederlandse dagbladen helaas genoodzaakt hun abonnements prijzen aan te passen. De verhoging is ingevolge de prijsbeschikking bij de Minister van Economische Zaken gemeld. Met ingang van 1 januari 1974 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 2,37 per week 30,66 per kwartaal 119,05 per jaar Losse nummers 40 ct. Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot auto matische afschrijving van hun bank- of girorekening zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. De Directie LISSE Het station Liss© moet weer voor reizigers worden open gesteld. Dat is de mening van de gemeenteraad van Lisse en men heeft die ook neergelegd in een motie, gestuurd wordt aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De raad is van mening, dat door de oliecrisis het vervoersaanbod sterk zal toenemen, omdat het forsensisme groot is in de Bol lenstreek. Als een van de motie ven om het stadion Lisse hero pend te krijgen wordt genoemd het feit, dat er geen behoorlijke verbindingen met het oosten zijn vanuit de Bollenstreek. Bo vendien vindt men, dat het openbaar vervoer per bus in noordelijke en zuidelijke rich ting thans zwak is. In andere Bollenstreekgemeenten zijn ook al stemmen opgegaan om de een of meer gesloten sta tions weer geopend te krijgen. Man tweemaal overreden AMSTERDAM (ANP) De 59-jarige T. Gillhaus uit Amsterdam is vanmorgen vroeg overleden, nadat hij op de Keizersgracht in de hoofdstad door twee auto's was overreden. Het is mo gelijk dat hij tevoren is neergeslagen. Toen na een melding agen ten met hun auto poolshoog- zij te laat de man die op de rijbaan lag en overreden hem. Eerder was dat al een andere automobilist overko men. Bij aankomst in het ziekenhuis was de man overleden aan inwendige kneuzingen. De man bleek een portemonnee met 300 gulden nog op ;nk te heb ben. Mr. B. Bicsheuvel: Voor mij geen politiek meer (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG. Oud-premier mr. B. Biesheuvel blijft bij zijn be sluit om niet meer in de politiek terug te keren. Ondanks alle aandrang de laatste tijd vanuit de A.R.- de partij van mr. Bies- heubel - is hij niet meer over te helen „Van een ieder in de A R P. vraag ik om mijn stand punt te respecteren of er min stens vrede mee te hebben" heeft hi jnu laten weten. BOLLENSTREEK Er komt in 1974 een mogelijkheid om „ab normaal" van hyacinten In te leveren tegen een vergoeding van j 0,60 per kilo en het teelt- recht voor hyacinten wordt voor het seizoen 1974/1975 gesteld op 100 van het teeltrecht van 1973/ 1974. Deze besluiten nam de vereniging De Hyacint gistermiddag tijdens een druk bezochte vergadering In het Bloombollencentrum to Hlllegom. Wat het laatste punt betreft, moest men enkele voorwaarden stellen. Om te beginnen mag deze beslissing niet in strijd zijn met het verdrag van Rome, verder zal er geen gratis teelt recht meer worden uitgereikt en ook voor de teelt van hyacin ten voor het eigen bloemisterij- bedrijf heeft men vergunning nodig. Het Is de vraag wannéér men zal weten of men door het handha ven van het teeltrecht voor hya cinten in botsing komt met EEG-bepalingen of niet. Er is enige verwarring ontstaan na dat de politierechter in Alkmaar een aantal kwekers die meer hyacinten hadden dan hun teelt- bewijs aangaf, van rechtsver volging heeft ontslagen, terwijl bij een zaak die voor de econo mische rechter in Haarlem diende een kweker uit Hille- gom had te veel hyacinten ge teeld de Officier zich een voorstander toonde de zaak aan te houden. Besloten is nu de zaak voor te leggen aan het Hol van justitie te Luxemburg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1