i De Nieuwe Wereld begint op bet Stationsplein Willibrord zoekt steunpunt tussen grondvlak en top Nieuwe strucuur kerkbesturen en parochieraden Nautilus Stores Waven berg kwam, speelde en maakte het concert goed Alan Watts, theoloog zegt: Het geloof berust op mystiek' Verklaring over ambt in kerk van anglicanen en katholieken Ben Ter Horst uil Tn nieuw avontuur; Een Kunstgalerie duik bij öhs een goed geschenk op Mogelijk algehele amnestie Schrijver van Arendsoost krijgt gouden hoek PAGINA 10 LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 DECEMBER Ijf -VR1 (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De St. Willibrord Vereniging zal zich bij haar oe cumenisch werk meer moeten richten op de begeleiding van de basis. Nu treedt ze te eenzijdig op als adviseur naar boven. Zij zou zich moeten richten op de groepen die in parochies, dekena ten en andere verbanden bezig zijn. Daar vallen de beslissingen van de toekomst. De Willibrord Vereniging kan deskundig bege leiden en theologisch verwoorden, hetgeen aan de basis gebeurt en dat doorspelen naar de bisschoppen. Dr. J. J. A. van Well uit Lei den bracht deze visie in tijdens een bijeenkomst in Den Bosch die was gewijd aan heden en toekomst van de St. Willibrord Vereniging. Hij was een van de drie personen aan wie het bestuur had gevraagd de ge- dachtenwisseling aan te trek ken, die zoals voorzitter prof. dr. J. Groot zei, was bedoeld om het hoofdbestuur wat op gang te helpen. Hij was het pastor Van Well eens, dat de communicatielijn naar de basis verbreed moest worden. „Wij zijn onduidelijk geworden, omdat wij gedwon gen zijn vooral op het officiële spoor te rijden. In het beleid is er te weinig aandacht voor de basis geweest. Dit heeft tot ge volg, dat de adviezen naar bo ven moeilijk van de grond kunnen komen, bij gebrek aan grond". Vitaal contact met de basis achtte hij inderdaad noodzakelijk, omdat anders het beleidsadvies in de lucht zweeft. Dr. A. Houtepen bepleitte een programmatische aanpak bij de plaatselijke raden van ker ken, die zouden moeten wor den tot een soort centrale ker keraden in een gezamenlijke zorg voor het evangelie in de breedste vorm. Binnen een dergelijke programmatische aanpak zou de St-Willibrord Vereniging een goede gespreks partner kunnen zijn. De derde inleider dr. H. Fiolet stelde in een meer algemeen betoog, dat de oecumenici in hun haast om de eenheid ge stalte te geven en door het vol le accent te leggen op het ver plichtende karakter ervan vele christenen een kwaad geweten hebben opgedrongen. Enerzijds leidde dit tot verharding, om dat men het eigen geloof be dreigd zag, anderzijds zijn vele christenen ontworteld, stil weggegaan of geëmigreerd naar een niemandsland tussen de officiële kerken. Hij bepleitte daarom het stre ven naar een "oecumene met een goed geweten". De tegen stellingen binnen de kerken dienen operationeel te worden gemaakt door ons ontvankelijk te verklaren voor het geeste lijk erfgoed, dat ons door an dere kerken wordt aangereikt. In een pluriforme geloofsbele ving, zo zei hij, moet er een door allen aanvaard funda ment zijn en er moet gelegen heid zijn voor een dialoog, die ruimte kent voor conflicten. „Schisma's", aldus dr. Fiolet, „zijn te vroeg beëindigde con flicten". Voorts meende hij, dat de geloofsdialoog vertaald moet worden naar de grote so ciale problemen van deze tijd. In de discussies over het een en ander, die niet in een duide lijke conclusie uitliepen - tenzij dan dat de Willibrordvereni- ging meer regionaal moet gaan werken - kwamen nog vele zaken aan de orde. Ge pleit werd onder meer voor een minder aan de weg timme ren bij experimenten, zodat de top niet hoeft te spreken, voor een scherper onderkennen van psychologische en sociologische factoren in het oecumenisch werk en voor een theologisch doordenken van de heilsbete kenis van het grondvlak. Aartsbisschop Hieronymos, primaat van Griekenland, tijdens een van de laatste openbare plechtigheden in de kathedraal van Athene voor hij zich per 31 december uit zijn ambt zal terugtrek ken. De primaat (67) heeft zijn besluit gefundeerd op kritiek uit kerkelijke en pclitieke kringen. Een nieuwe primaat zal waarschijnlijk worden gekozen door de zeventig metropolieten, die het beduur van de Grieks-orthodoxe kerk vormen. Uiterlijk in februari zullen de aanvullingen op het algemeen reglement voor de parochiële kerkbesturen worden gepubliceerd, die dinsdag door de bisschoppen werden goedgekeurd, (zie ook in ons blad van gisteren). Vanaf dat moment kan iedere parochie bij de plaatselijke bisschop het verzoek indienen om over te scha kelen van de huidige struktuur van 'n vrij grote scheiding tussen kerkbestuur en parochieraad naar een parochievergadering, waaruit een parochiebestuur wordt gekozen. Het kerkbestuur, dat tot nu toe juridisch gezien 6lechts verant woordelijkheid verschuldig was aan de bisschop, zal een maal omgevormd tot parochie bestuur voortaan rekening en verantwoording moeten af leggen aan de parochieverga dering. Deze verandering kan echter alleen optreden, Indien paro chianen en de pastores erom vragen en indien het bisdom hiertoe toestemming geeft. Het kan voorkomen, dat het bis dom een dergelijke wing onjuist acht, bijvoorbeeld een fusie met een andere parochie voor de deur staat. Om de parochievergadering te vormen kunnen verschillende wegen worden bewandeld: 1. de parochianen stellen kandi daten en kiezen. 2. de paro chiële organisaties stellen de parochievergadering samen, 3. het kerkbestuur stelt de kandi daten aan de bisschop voor. Voor parochies die een uitzon deringspositie innemen bij voorbeeld door hun omvang kan een aparte regeling wor den getroffen. Uit de parochievergadering wordt het parochiebestuur ge kozen en ook over de voorzit ter van dit kerkbestuur nieuwe stijl. Overigens is het de bisschop die uiteindelijk de leden van beide colleges benoemt. Een pastoor is lid van het parochie bestuur en alle pastores zijn lid van de parochievergade ring. Bij geschillen kan men in beroep gaan bij de bisschop. Wanneer een bisschop besluit, dat een parochie in aanmer king komt voor de nieuwe re geling, dan zal hij een over gangsregeling treffen. Deze zal meestal hierin bestaan, dat het kerkbestuur wordt benoemd tot parochiebestuur en de paro chieraad tot parochievergade ring, zodat de beoogde integra tie tussen beide organen wordt bereikt. Later zal dan een ver kiezingsprocedure worden vast gesteld. Mr. F. van Spaendonck, juri disch secretaris van de rk kerkprovincie, die met twee commissies tweeënhalf jaar aan de nieuwe regeling heefU" gewerkt, wijst er met nadruk op. dat geen enkele parochie" verplicht is om over te schake-i len op het nieuwe systeem, Van de andere kant is hij blijt- dat er eindelijk een nieuwe re-, geling is, omdat hieraan vol gens hem in vele parochiesc* dringend behoefte bestaat. Bo-N vendien komt hieraan een eind.^ aan de illegale wijze, waarop,, reeds hier en daar parochiebe sturen functioneren. KERK EN WERELD In Londen is de volledige tekst verschenen van de verklaring van anglicaanse en rooms-ka- tholieke bisschoppen en theolo gen over het ambt in de kerk. Als het belangrijkste winstpunt beschouwt men het feit dat de katholieke leden van de com missie geen theologische be zwaren meer hebben tegen het erkennen van de anglikaanse priesterwijdingen. Zoals be kend had paus Leo XIII in 1896 deze wijdingen bestem peld als „van nul en generlei waarde", omdat deze priesters niet gewijd zouden zijn door geldige bisschoppen. Het bisschopsambt wordt in de verklaring gezien als een „focus van leiderschap en eenheid, ten dienste van het algemene priesterschap van alle gelovi gen. die geroepen zijn voor de zending in de kerk". Verant woordelijkheid is een wezenlijk aspect van het ambt, vooral voor trouw aan het apostoli sche geloof. Belangrijkste taak van het kerkelijk ambt is de toediening van de sacramenten, vooral het vieren van de eucharistie. De handoplegging bij de bis schopswijding symboliseert de opname in de apostolische be- dienihg. Elke wijding is daar aan een teken van de voortzet ting der apostolisciteit en ca- tholiciteit van de gehele kerk. De bisschop is ook 't teken van eenheid van de kerken in hun zending, geloof en heiligheid. De verklaring wordt gezien als een positieve bijdrage tot de hereniging van anglicanen en rooms-katholieken. De commis sie zegt overigens zich ervan bewust te zijn, dat daarvoor nog kwesties als „gezag en primaat" uitvoerig besproken zullen moeter worden. Tot nu toe zijn alleen de samenstel lers verantwoordelijk voor de verklaring. Pas na bestudering besluiten beide kerken of zij haar al dan niet zullen onder tekenen. Evenals de winkels met ouderwetse garnituren die voor an tiek moeten doorgaan, zo rijzen ook de kunstgaleries bij bosjes uit de grond. Bijna om de andere dag liggen er uit nodigingen op ons bureau om de feestelijke opening van de nieuwe kunstzaal zus en zo bij te wonen. En de initia tiefnemers zijn er allen hartsgrondelijk van overtuigd dat zij aan een grote behoefte voldoen Dat is een kwestie die de tijd wel zal uitmaken. ADVERTENTIE Onder de vele nieuwe expositiege legenheden schaart zich nu ook „De nieuwe wereld" aan het Stationsplein 47. De heer Ben Ter Horst heeft de zaak opgezet d.w.z. het oude benedenhuis om gebouwd tot een permanente ex positieruimte aan de voorkant met aan de achterzijde een zaaltje voor wisselende tentoon stellingen waarbij leerlingen van de Vrije Academie en die van de Koninklijke Academie de voorkeur zullen krijgen. Achter het huis bevind zich een smal plaatsje dat nu overdekt is en om er in de toekomst wat beel den neer te zetten. Een Mare Twain-achtige figuur, deze bejaarde Ben Ter Horst, die van zichzelf getuigt dat hij een „avonturier" is en over de halve wereld heeft gezworven. Asublief: hij trekt zijn mouw omhoog en laat een fraaie ta- touering zien „eGvaren meneer! Vele jaren lang en aller heren landen bezocht!". Hij heeft een tijd door Afrika gezworven en enkele culturen daar in zich op genomen, vandaar de grote lief de voor de primitieve kunsten. „Een hoge beschaving" zegt hij. „wij Europeanen behoeven die primitieve volkeren niets te leren". Hij heeft ook een tijdje bij de Indianen gewoond, dat zijn eveneens beste mensen. En nu zit hij dan hier aan het Stationsplein waar de autobus sen voorbij denderen en wat reizigers zich verspreiden, met zijn hond die de bezoekers komt besnuffelen en met een kort ge baar teruggewezen wordt onder een tafel in de achterzaal. De heer Ter Horst zou zo graag een vereniging stichten ter be vordering van de Afrikaanse kunsten in Nederland, zo'n kring van belangstellenden. „Want die primitieve bescha ving is dat meer dan waard!" vindt hij. Chili SANTIAGO (Reuter) De mili taire junta in Chiil zou een alge mene amnestie vor politieke gevangenen overwegen. Dit is gisteravond in goedingelichte kringen in Santiago vernomen. o*- I ;|j C> Kies vlak aan de kust j uit een keur van cadeaus- -vcor alle liefhebbers van water-en hengelsport. Alles js ér. Ook truien, mutsen en jdppers voor warmte aan de wal. En scheepsklokken, scheepsbarometers, (bloembak)tonnen, enz., voor een nautisch sfeertje thuis. Kom kijken I Treilerweg 65, Schnvenlngen, tel. 076-50090# i b?|"vfi\«rl|h, Henk van Ulsen jubileert in zijn vaderstad Kampen Kampen B en w van Kampen zullen medewerking verlenen aan het 25-jarig toneeüubileum van Henk van Ulsen. -Deze ac teur, Kampenaar van geboorte, maakte oo 17 iuni 1949 zijn' de buut in het City theater van deze stad. De datum van het jubileum werd in overleg met de heer van Ul sen bepaald op 14 juni 1974. Het gemeentebestuur heeft voor die dag het Citytheater gehuurd voor een door de acteur zelf te ver zorgen jubileumprogramma. Na afloop zal het gemeentebestuur de heer van Ulsen en zijn gas ten een receptie aanbieden in het stadhuis. Precies 35 minuten was donder dag het concert in de Doeïen aan de gang, toen de muziek die er gemaakt werd, allure kreeg. Op dat moment zette Da niel Wayenberg zich aan het realiseren van de begin-cadens In het concert voor de linker hand van Ravel. Dit beloofde onder de vele podium-daden van Wayenberg een van zijn aller beste te zullen worden. Dat werd het inderdaad. De grootsheid van Wayenberg's prestatie - hij speelde het con cert fysiek schijnbaar moeite loos - werd goed aangevoeld door het ovationele applaus aan het slot. Maar naar onze smaak nog beter blijkens de merkbare spanning die tijdens Wayen berg's vertolking bij orkest en publiek heerste. Overigens was niet in de eerste plaats de demonstratie van kla vier-technisch kunnen wat Wayenberg's optreden allure gaf; zijn vertolking was acht tien-karaats Ravel, essentie die we vorige week node misten, toen een Tsjechisch pianist in dezelfde Doelen concert het an dere Ravel-klavierconcert ten gehore bracht. De kracht van Wayenberg's spel straalde ook uit tot het orkest dat, onder leiding van de jonge Brit Christopher Seaman, tot dusverre meer braaf dan bezie lend geconcerteerd had. Sea man, dirigent in Glasgow, heeft de concerten overgenomen waarvoor wijlen Maderna bij het Rotterdams Philharmonisch gecontracteerd was. Hij begon met het eerste Concerto grosso van Haendel, redelijk van stijl maar in de uitwerking door het orkest te weinig exact in details. Ter inleiding op Ra- vel ging na Haendel Debussy's „Prélude k 1' après-midi d' un faune"; goed qua klankverhou ding, maar te weinig vloeiend. Veel beter waren dirigent en or kest op dreef in de begeleiding van Ravel's concert; kennelijk werkte Wayenberg hier als stu wende motor. Na de pauze bracht Seaman Dvo rak's „Achtste": we hopen aan de hand van het concert van a.s. zondag (als deze symfonie herhaald wordt) de visie van de jonge dirigent op Dvorak's ro mantiek te analyseren. G. v. L. Minister: Beperking van schooltijden J Den Haag - (ANP) - Minister Kemenade van Onderwijs Wetenschappen zal alle scho in ons land (met meer 550.000 leerlingen) vragen lesroosters zo te verschuiv dat er na de kerstvakantie lessen meer worden geg< vóör negen uur 's morgens na vier uur 's middags. Hel zijn bedoeling zo het openb vervoer tijdens de spitsuren ontlasten. De ruim 13.000 brieven naar scholen gaan zo spoedig moj A, lijk de deur uit. Het tijdstip 9 uur is gekozen in overleg i de NS, die overigens liever uur hadden gehad. Naar sd ting maken dagelijks zo'n 50 schoolkinderen var. het op baar vervoer gebruik. KUNST EN KUNSTENAARI De acteur Kommer Kleyn zal, der leiding van Carel Briels de Amsterdamse Westerkerk 1 en 2 januari de rol van V« Gozewijn in Vondels Gijsbri van Aemstel spelen. Lang g den vertolkte Kommer K! deze rol ook onder Eduard kade. Grafisch werk van W. Elent vormt het onderwerk van tentoonstelling in Museum mans-Van Beuningen te Ro! dam, durende van 14 deceit tot 20 januari. De amnestie zou gelden voor alle personen die sinds de staats greep van 11 september gear resteerd zijn. Uitgezonderd zou den zijn mensen die gevangen zitten in verband met „terroris tische activiteit" en aanslagen op militairen. KUNST EN KUNSTENAARS In Studio „Kera Moz" aan het Westeinde 629 te Den Haag wordt op 14 en 15 december een tentoonstelling gehouden van cursisten van Marijke Gemés- sy-Krape!s die zich bekwaamd hebben in het vervaardigen van mozaïeken. Een Stradivariüsviool uit 1724 werd deze week geveild b i Christie's te Londen voor 240.000 gulden aan een liefhebber, die anoniem wenste te blijven. O vC Op de dag van zijn elfde verjaardag heeft Walter van de Belt in Apeldoorn als eerste in Nederland een gouden boek uitge reikt aan de schrijver van de Arendsoog-boeken, Paul Nowee. Het idee om een gouden boek te geven aan een schrijver, van wie al zeer veel boeken zijn verkocht, kwam van Walter zelf. Tijdens de opname van een radioprogramma, waarin kinde ren vragen konden stellen aan Paul Nowee, vroeg h.j zich af waarom top-arties:en wel een gouden of zelfs platina plaat kr.jgen, terwijl schrijvers daar nooit v or in aanmerking ko men. Van de boeken van Nov.ee zijn reeds meer dan drie miljoen exemplaren verkocht. Direkteur Arends van de firma Malmberg, die de Arendsoog- boeken uitgeeft, nam het idee van de 11-jarige Walter over en nodigde Walter uit zelf de uitreiking te doen. f: Alan Watts, de theoloog en auteur van „Myth and ritual in Chris tianity" en Bevond theologie" heeft nu ..Behold the Spirit" la ten versch jnen dat in de verta ling van Alin Poort bij Uitgeverij Patmos de titel „Het grote ge heel" meekreeg. Een titel die slechts zeer ten dele de inhoud weerspiegelt. Want wie niet ach ter Spinoza aan wil lopen kan maar moeilijk het Wezen Gods en Zijn activiteiten tot het groot geheel' herle'dcn ook al vormen ze een niet te doergron- den verband. B_docl ng van Watts is de wa king van de H. Geest te accen tueren naast en soms los de speculatieve theologie zpais die eeuwen lang in oost en wes'. bedreven is. En hij ziet deze werking, deze goddelijke activi teit, vooral in het mysterie dat voor eerst en soms uitsluitend in geloof anvaard kan worden. Een citaat: „Eeuwenlang hebben theologen gewroet en hele le gers gevochten om te doorgron den wat er in de Mis gebeurt: of brood en wijn werkelijk het lichaam en bloed van Christus worden en indien dat zo is, hoe dat gebeurt. Indien al die ener gie gebruikt zou zijn om te ont dekken wat dit mysterie zou kunnen betekenen en wat hei onthult omtrent de natuur van God en omtrent de wijze om tot Godskennis te komen, dan zou de geschiedenis van Europa in een vrolijker toon gechreven zijn Daar zit wel wat in, maar ander zijds menen wij dat Watts, die in feite de mysterie-leer van Berdjajew voorzet en uitbouwt, zich toch wel gemakkelijk van veel dingen af maakt. Ook wij zijn er oprecht van overtuigd dat het mysterie de eerste plaats heeft in het geloofsden- ken maar dat juist in de medi tatie daarover toch al een groot stuk doordenken aar.wczig is. „Een filosofisch of theolog:sch systeem of een int3l'e?:u',,e struc uur 'tan ncrit ter. ~c"e de myst'eke belcv ng van Ccd om vatten", zegt Watts wat we al weer toegeven om het oog op zijn wijzelijk „ten volle", maar wanneeer hij zegt dat „de her dendaagse theologie de mys twijfelachtig vindt", gaat juist iets te ver. Wij dad dat net in de hedendaagse ii pretaties weer voldoende rui wordt gelaten voor d die het hart kent en waarop koele rede het niet kan vol Schrijver is bang dat men voor een pantelst zal hou J( Wij geloven dat dit niet hel val zal zijn, speciaal niet ofl hij bijna op iedere bladzijde tu gt de Openbar ngs-waarhf volled'g te onderschrijven, beek s toch wel een waarde le aanw nst voor de spiritual die zich rond de christd mystiek beweegt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10