mb.sroa de0J&ENE Woningnood alleen nog voor steden en laagst betaalden HP Nogmaals: olie en de gaskraan Rust huurders moet hersteld Landbouw krijgt zekere voorrang bij omschakeling op aardgas S NIEUWE LINIE Denk om reisverzekering bij wintervakantie DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA S (Van verslaggevers) JhILLEGOM De land- en tuinbouw krijgen een zekere voorrang bij de omschakeling van bedrijven van olie op aardgas. Dat deelde mi nister Van der Stee van landbouw en visserij gistermiddag mee tij dens een toespraak voor de bondsjaarvergadering van LTB. „De consument hoeft zich geen enkele zorg te maken over schaarste van produkten uit de agrarische sector. Dat geldt zeker voor de zuivel- produkten. De veevoeders mogen dan duurder geworden zijn, ze blijven beschikbaar, en in voldoende mate". De heer Van der Stee kon zijn toehoorders meedelen dat de prijs voor consumptiemelk al voor 1 april zal worden ver hoogd. Hij heeft dat gisteroch tend afgesproken met zijn colle ga Lubbers van ecnonomische I zaken. Hoe die aanpassing eruit zal zien en om hoeveel centen het gaat kon de heer Van der Stee nog niet zeggen. Voor de bestrijding van de werkeloos- heid die het gevolg zal zijn van de oliecrisis biedt de omschake ling van bedrijven van olie op gas een goede mogelijkheid. „Ik wil niet vooruit lopen op een nota die de regering aan de kamer i zal aanbieden, maar er wordt niet veel anders in gedacht dan hier wordt voorgesteld", aldus de bewindsman. Vanuit de vergadering was erop aangedrongen de omschakeling van bedrijven in met name onrendabele gebieden van Nieuw kabinet op Antillen WILLEMSTAD (ANP) De An tilliaanse formateur Juancho N.G. Evertsz is erin geslaagd een nieuwe regering te vormen. Het nieuwe kabinet kan steunen op een tweederde meerderheid van de Staten oftewel 15 van de 22 zetels. De nieuwe Antilliaanse minister raad zou bestaan uit drie leden van de Nationale Volkspartij (NVP), drie leden van de jonge Arubaanse partij MEP, een ver tegenwoordiger var. de Boven winden, een van Bonaire en een afgevaardigde van de groep ISA. Premier wordt de heer Evertsz. Rechter eist documenten van Glistrup KOPENHAGEN - De rechtbank ir. Kopenhagen heeft opdracht ge geven dat documenten van miljonair Mogens Glistrup wi den getoond om na te gaan hoeverre hij de belasting heeft ontdoken en andere vermogens delicten heeft gepleegd. Glistrup is de leider van de „be- lastingloze" partij voor de voor uitgang die vorige week bij de verkiezingen als op een na de grootste Deense pariij uit de bus kwam. Hij voerde gisteren politieke onderhandelingen en kon niet in de rechtbank aanwe zig zijn. Glistrup heeft tegen overleggen van de documenten bezwaar gemaakt, omdat hij dat nadelig vindt voor zijn cliënten. olie op gas tot object van wer- keloosheidsbestrijding te maken. Het BTW-tarief voor de veeteelt kan opnieuw bezien worden. De regering heeft het tarief niet willen betrekken in de gesprek ken over compensatie voor de opwaardering van de gulden. Bij export geldt immers voor ie der produkt het nul-tarief. Daarmee is echter niet gezegd dat de veeteelt voor altijd aan de 16 procent BTW vast zou moeten zitten. VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland interviewt de uit Chili gezette ambassadeur Edel- stamm. Over zijn Nederlandse collega Goedhart die veel kri tiek heeft gehad, zegt hij slechts: „Menslievend ben je niet op instructie". Ook een ver haal over het congres van Am nesty International over marte len. „Waren er in de tweede wereldoorlog nog een paar we ken voor nodig om iemands per soonlijkheid te breken, de erva ring in Noord-Ierland heeft ge leerd, dat het niet moderne on- dervragings- en kwellingstech nieken binnen een paar dagen kan". Ajax' spetler Barry Huls- hoff wordt uitvoerig aan het woord gelaten en eist de hoof den van Fadhronc en Van der Hart. Over de eerste zegt hij: „Hij zou het liefst twee weken in een trainingskamp zitten, voornamelijk om zichzelf op te peppen. Ik heb het gevoel gehad dat de trainingskampen er eer der voor hem dan voor de spe lers waren. Hij met de dag ze nuwachtiger en naarmate de wedstrijd nadert, kun je geen zinnig woord meer met hem wis selen". Over de tweede: „Voor de wed strijd Ajax-Feyenoord sloot hij een weddenschap af met Van So Hanegem dat Feyenoord aan het eind van het seizoen tien punten zou achterstaan op Ajax. Dat vind ik onjuist voor een bondscoach". KVP-er drs. Peij- nenburg beantwoordt de vraag waarom hij geen staatssecreta ris van financiën wil worden, als volgt: „Het wordt steeds moeilijker juist die post te be kleden. Ieder jaar wordt het zwaarder de belastingschroef nog vaster aan te draaien, je kunt het haast wel zo stellen dat de koe totaal is uitgemol ken, en als je dan toch maar blijft doorgaan met nog weer iets te vinden om aan geld te komen, dan prijs je jezelf wel uit de markt". Elsevier laat deze week minister Lubbers praten over de energie crisis. „De gaskraan functio neert in zoverre al als politiek middel, dat het buitenland weet dat wij geen vragende partij zijn die de hand ophoudt. Nee. ik zie de gaskraan perse niet als een politiek wapen, waar mee je samenwerking afdwingt. De mate waarin je de eigen energievoorziening wat betreft het gas prioritair stelt, ver schuift naarmate er meer of minder solidariteit buiten de grenzen is". In een reportage over de hamster woede deze waarneming: „En zo kon het in Amsterdam gebeu ren, dat lieden in het holst van de nacht op pad gingen, zakken leeggooiden en meenamen, ter wijl zij het vuil rottend op straat lieten liggen". Toepasselijk is een gastronomisch verhaal over kerstmenu's in onze buurlan den. Shell-directeur Wagner zegt in een interview: „Ik ge loof evenwel niet dat de Arabi sche landen erop uit zijn om Europa en bijvoorbeeld Japan en de ontwikkelingslanden node loos te treffen. Daar ga ik niet van uit. Ik geloof niet dat de wereld zo diep gezonken is". De nieuwe Linie in een commen taar: „Den Uyl kan binnen een kapitalistische en egoïstisch Europa niet verder springen dan zijn politieke polsstok lang is. Die is niet zo lang en van nogal dubieuze makelei. Dat kan zich wreken. Hans Wiegel dringt steeds dichter op. We moeten de regering minstens de ruimte voor een flinke aanloop geven. Misschien valt de sprong dan wat beter uit". De Haagse Post was op bezoek bij legercorpscommandant Fer ry Meijnderts. „Kijk, ik heb Big Ferro gedraaid. Nou kunnen ze me lang praten en ze kunnen me kort praten, maar er is nog nooit eerder een luitenant-gene raal geweest die zo'n oefening heeft georganiseerd en geleid". Ook een gesprek met dr. Sicco Mansholt, die blij is met de oliecrisis. „Staatslieden houden er zich nu allemaal mee bezig, regeringen van landen, Europa, men spreekt nu over de nood zaak van een gemeenschappe lijk energiebeleid, terwijl we voor zoiets altijd aan dovemans oren 'hebben geklopt. Men leef de in de zalige waan van: we groeien maar door". Een grote reportage gaat over tr»ee Ant werpse artsen, die tegen het kapitalisme strijden. „Het be drog van grote brouwerijen in bierflesjes van 25 centiliter zit maar 22 centiliter. Dat is een diefstal ten nadele van de consument van 60 miljoen fles sen per jaar. voor een bedrag dat hoger ligt dan de buit van alle gewapende overvalien in België in een heel jaar". De Groene Amsferdammer in een grote reportage „De registers van justitie en politie moeten dicht". Citaat: „Zo vermeldt de Leeuwarder politie in haar jaar verslag over 1972, dat werkge vers worden ingelicht over de politieke instelling van perso nen. Uit het rapport homosexua- liteit van de stichting bevorde ring sociaal onderzoek minder heden blijkt dat gewestelijke ar beidsbureaus door de politie worden geïnformeerd over even tueel homosexuele geaardheid van sollicitanten". DEN HAAG Woningnood geldt eigenlijk alleen nog voor de grote steden in het westen en voor de mensen met een inkomen beneden 20.000 gulden per jaar. Dat zei minister Gruijters gisteren in de tweede kamer bij de verdédiging van het woningbouwbeleid. Hij schatte dat de woningnood voor het gehele land nog zo'n 100.000 ge vallen omvat. Het betreft hier een ruwe schatting, omdat onvol doende gegevens beschikbaar zijn. i mgr. Simonis krijgt mgr. zijn onderscheiding omhangen. Afscheid van mr. Brouwer HILLEGOM De L.T.B. heeft heeft tot april van dit jaar de tijdens haar 56ste jaarvergade- functie van LTB-voorzitter be ring afscheid genomen van mr. kleed. Tiemen Brouwer, oud LTB-voor- De heer Brouwer werd gistermid- zitter en oud-minister van land- dag onder meer toegesproken boujy en visserij. Mr. Brouwer door de heer P. Verhoef, de hui dige LTB-voorzitter en door mgr. Simonis, die vooral de na druk legde op de betekenis van het werk van de heer Brouwer voor de katholieke kerk. Aan het slot van zijn toespraak reik te mgr. Simonis de versierselen uit behorende bij het comman deurschap in de orde van de heilige Gregorius de Grote. De minister wees erop, dat de wo ningbouw zich in de laatste ja ren heel gunstig heeft ontwik keld. Dat is te danken aan het beleid van mijn voorgangers, zei hij lovend. Door die gunstige woningbouw is de nood van ka rakter veranderd. Veel meer heeft de woningnood nu betrek king op bepaalde groepen in de bevolking, voornamelijk mensen met lage inkomens. Minister Gruijters voelde er niets voor om in te gaan op de wens van de WD-fractie om volgend jaar 6.000 woningwetwoningen minder te bouwen. Juist door die woningwetbouw heeft de overheid een greep op de volks huisvesting. Er moet meer reke ning worden gehouden dat de nieuwbouw in de vrije sector volgend jaar een zekere terug gang zal laten zien. Overigens had die bouw in deze sector zich gunstig ontwikkeld. De bouwprijzen waren in de laat ste jaren bijzonder sterk om- Delegatie Bonn in Hongarije en Bulgarije PRAAG-BONN-SOFIA Terwijl de bondskanselier Willy Brandt en minister van buitenlandse zaken Walter Scheel in Bonn te rugkeerden van hun bezoek aan Tsjecho-Slowakije arriveerde er al een Westduitse delegatie in Bulgarije. Brandt heeft aangekondigd dat na ondertekening van het normali satieverdrag met Praag meteen akkoorden met Bulgarije en Hongarije zouden volgen. 'dward Nixon (I.) en Donald Nixon (r.), twee broers van de Ame rikaanse president. Beiden zouden zakelijke contacten onderhouden met de geheimzinnige miljonair Howard Hughes, die beschuldigd is van het storten van ongemelde bedragen in het verkiezingsfonds van Nixon. I Minister Kissinger bekijkt hier de medaille en de oorkonde van de hem toegekende Nobelprijs voor de Vrede. De prijs werd in ont vangst genomen door de Amerikaans'z ambassadeur in Oslo, Thomas Byrne, die hem de prijs in Londen kwam overhandigen. (Van een onzer verslaggever [EN HAAG - Wanneer men tis gaat is het altijd verstandig fi reisverzekering af te sluiten m te voorkomen, dat men voor Aangename financiële verras sen als gevolg van ziekte, on- ^al of diefstal komt te staan. Het ireau Voorlichting Schade- erzekering wijst erop, dat men r bij een wintervakantie aan loet denken risico van eventuele inte rspo rtb eoe f ening u i td rukke- mee te verzekeren. ®t Bureau Voorlichting Schade- iet de vele extra vrije dagen, ®t veel Nederlanders, ondanks energiecrisis, voor kortere of ingere tijd hun heil buiten de Msgrenzen zullen zoeken, waar bij de wintersportvakantie hoog staat genoteerd. Het wintersportrisico wordt niet gedekt door de normale reisverze- Wintersport risico extra meeverzekeren kering. Daarom moet dit extra meeverzekerd worden. De aan vraagformulieren voor een reis verzekering bevatten daarom steeds de vraag of het winter sportrisico al dan niet moet wor den ingesloten. De meeste ziektekostenpolissen geve,n voor de medische kosten als gevolg van een wintersporton geval maar een beperkte dekking. Wie bij een ziekenfonds is verze kerd, dient ook net wintersportri sico via een reisverzekering te dekken, met name als men naar belangrijke wir.tersportlanden als Oostenrijk en iZwitserland gaat. Met deze landen heeft Nederland geen verdrag gesloten voor ver goeding van med:sche kosten. Men dient er rekening mee te houden, dat reisverzekeringen in clusief het wintersportrisico vaak het deelnemen aan ski-springen .en gevaarlijke wedstrijden (ijs hockey, bobsleeën) uitsluiten. (ADVERTENTIE) DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (huren) heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat het nieuwe kabinet onder meer zal trachten de onrust bij vele huurders weg te nemen. Die onrust be trof de sterke huurverhogingen in de afgelopen jaren. Staatssecreta ris Van Dam liet weten dat hij niet afwijzend staat tegenover huur. liberalisatie en harmonisatie. Voor alles zal echter moeten worden gezorgd dat er voldoende betaalbare woningen zijn. De staatssecretaris zei dat er voor 1972 en 1973 nog voor een groot aantal woningcomplexen huurvaststellingen moeten wor den afgegeven. Hij achtte bete re technieken nodig om de kwa liteit van de woningen te meten. Op het ministerie wordt gewerkt I aan vereenvoudiging van de zeer ingewikkelde huur- en sub sidieregelingen. De staatssecre taris erkende dat de huuradvies- commissies dikwijls niet bevre digend werken, omdat ze onvol doende zijn toegerust. Staatssecretaris Schaefer (stads vernieuwing) verdedigde met veel verve zijn programma voor de stadsvernieuwing. Hij zei dat de reacties in het land op het vernieuwingsprogramma uiterst positief zijn. Het zal inspanning, tijd en moeite kosten om van oude stadswijken weer een leef baar en bewoonbaar geheel te maken. Ik ben, zei de staatsse cretaris, door de minister op pad gestuurd om binnen drie maanden met vernieuwingsplan nen voor duizend woningen te rug te komen. Ik kwam echter terug met plannen voor de ver nieuwing van meer dan 2.000 woningen. Daaruit blijkt hoe en thousiast de stadsbesturen voor de vernieuwing van de oude wij ken zijn. De in te dienen wet op de stadsvernieuwing zal aan dit saneringswerk een belangrijke stimulans kunnen geven. De staatssecretaris toonde onder meer waardering voor het Haagse gemeentebestuur dat in het plan Waldeck op verant woorde wijze de sociale woning bouw heeft toegepast. hoog gegaan. Dit jaar is de stij ging iets afgenomen. De minis ter wees op het grote probleem dat het bouwrijp maken van gronden enorme kosten vergt waardoor de huren schrikba rend hoog worden. Hierdoor le verden onder meer de forse hu ren in Zoetermeer voor vele mensen grote problemen op. Minister Gruijters zei veel waarde aan het eigen woningbezit te hechten. Bestudeerd wordt hoe dit kan worden bevorderd. Waardering had hij voor de mo tie De Beer (VVD) om ook hy potheken voor bestaande wonin gen voor de vofle honderd pro cent te garanderen. De vraag is echter wel of door die maxima le garandering van hypotheken niet al te veel marginale geval len aan bod komen, namelijk mensen voor wie de aan te gane verplichtingen eigenlijk te zwaar zijn. Z.-Vietnam en Chili beruchtste martellanden PARIJS (AFP) - Wat betreft het martelen van gevangenen maakt Amnesty International zich het meest ongerust over de toestand in Zuid-Vietnam en Chili. Dit zei de voorzitter van Amnesty, Sean MacBride, giste ren bij de afsluiting van de in ternationale conferentie tegen het martelen in Parijs. Vietnam baart het meeste zorgen, van wege het grote aantal politieke gevangenen. Voorts is bekend geworden dot Amnesty in Syrië een onderzoek wil instellen naar het lot van dn Israëlische krijgsgevangenen. Op 15 januari begint een cam pagne van twee maanden tegen de folter-praktijken in Brazilië. (ADVERTENTIE) Het nieuwe Nederlandse missaal ligt nu voor u gereed bij de boek handel. Alle lezingen en gebeden van de zon- en leestdagen, 120 pagina's privé gebeden, 138 Nederlandse liederen en beurt zangen, 5 Nederlandse en 5 Gregoriaanse missen, etc., 1024 pagina's. U kunt het bestellen bij uw boek handel of rechtstreeks bij de Nationale Raad voor Liturgie, Biltstraat 119, Utrecht. Prijs f 35.- een uitgave van de Nationale Raad voor Liturgie Biltstraat 119 Utrecht Onderzoek tegen Wienand BONN - Het openbaar ministerie in Bonn wil een onderzoek in stellen tegen de secretaris van de socialistische fractie in do Westduitse Bondsdag, Karl Wie nand, die van belastingontdui king wordt verdacht. De Bondsdag heeft de parlemen taire onschendbaarheid van Wienand opgeheven naar aanlei ding van een schriftelijk ver zoek van de justitie. Het besluit van de Bondsdag werd met al gemene stemmen genomen. De Westduitse justitie vil nagaan of Wienand geldbndragen, die hij van een failliet verklaarde luchtvaartmaatschappij ontvan gen had, bij de belasting aange geven heeft. Wienand zelf heeft bij een verhoor zich bereid verklaard, alle ge wenste documenten ter beschik king te stellen. Hij verzocht ver volgens om opheffing van zijn onschendbaarheid. Scheel in ziekenhui* BONN (AFP) - De Westduitse minister van buitenlandse za ken, Walter Scheel, is vandaag in een ziekenhuis te Bad Godes- berg opgenomen voor een nier steenoperatie. 620e Staatsloterij eerste trekking Prijzen van 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 6 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 48 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 21 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op. 750 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 060 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 055 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 773 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 8179 Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 0447Ó3 f 2.000 Is gevallen op het nummer 060936® f 2.000 Is gevallen op het nummer: 037841 f 2.000 is gevallen op het nummer: 023506® f 2.000 is gevallen op het nummer: 071480 De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer 061200 ƒ25.000 is gevellen op het nummer 012845 Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie U op het nummer: 060692 en een troostprijs van f 1.000 op nummer: 060692 van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie L op het nummer: 091503 én een troostprijs van f 1.000 op nummer: 091503 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een ven de lagere prijzen gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9