TOERISTENBELASTING MAAKT IN NOORDWIJK GEEN KANS Belangstelling al groot voor het Corso 1974 Woningnood daalt niet ondanks bouwactiviteit Moeilijkheden bij Interkruis Noordwijk Fel verzet tegen subsidieregeling Leidschendams jeugdwerk en -sport bollen Van woonforensen wel iets te halen 1973 PAGINA 7 DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT NOORDWIJK Gisteravond wer den in de Noordwijkse raad de algemene beschouwingen gehou den over de begroting 1974. Niet minder dan zes fractievoorzit ters gaven hun visie op het be leid en de prot. chr. groepering voegde daaraan nog twee spe cialisten toe, de heer De Geus als financieel expert, en de heer Benschop, die maatschappelijke zorg voor zijn rekening nam. Uit de veelheid van aan de orde gestelde punten, kwam de toe ristenbelasting als de meest be sproken zaak naar voren. B en W hadden een principe-uit spraak van de raad gevraagd over de invoering van een der gelijke heffing. In een zakelijk en goed geargumenteerd betoog verklaarde Alkemade, dat de KVP-fractie op dit moment geen voorstander was van het invoeren van een toeristenbelas ting. Hij wees daarbij onder meer op de werkelijke over schotten op de begrotingen van de laatste vijf jaar, die enkele miljoenen groter waren dan de geraamde saldi. Bovendien blij ken er reserves te zijn van meer dan acht miljoen gulden. De woordvoerders van de prot. chr. fractie, Vogelaar en De Geus spraken zich eveneens te gen de invoering van de T.B. uit en Jhr. Van Riemsdijk (gem. bel.) verklaarde eveneens tegen deze heffing uiterst gere serveerd te staan. Schaafsma (VVD) wees haar zonder meer van de hand, hetgien ook wel te verwachten viel, omdat zijn frac tiegenoot wethouder Jansen zich in het college reeds tegen een toeristenbelasting had uitgespro ken. De voorstanders vond men bij de PPR en de PvdA. Zowel Schel vis als Bedijn spraken zich voor de invoering uit. Het ziet er dus naar uit, dat de heffing van een toeristenbelasting in Noordwijk voorlopig geen schijn van kans maakt, tenzij B. en W. in staat zijn bijzonder zwaar geschut in het veld te brengen. De voorgestelde woonforensenbe- lasting genoot meer waardering. Alkemade (KVP) vond het bil lijk, dat woonforensen hun deel bijdroegen in de kosten, die mede in hun belang worden ge maakt. Daar deze mensen niet Noordwijk staan ingeschre- i, ontvangt de gemeente voor Alleen vroeg Bedijn (PvdA) zich af of het wel juist was in de be groting een opbrengst van rond ƒ100.000 te ramen, terwijl de raad nog niet besloten had een dergelijke belasting in te voe- e KVP-fractievoorzitter drong met klem aan op een financie ringsplan voor een periode van ongeveer vijf jaar. Een derge lijk meerjarenplan achtte hij onontbeerlijk als belangrijke fi nanciële consequenties door de raad beoordeeld moesten wor den, zoals de «nsten van het zwembad, een duurdere vuilnis ophaaldienst, het invoeren van een toeristenbelasting, en derge lijke. De Geus (prot. chr.) oefende kri tiek uit op het ontbreken van een eensluidend standpunt in B. en W. Sedert het toetreden tot het college van wethouder Jan sen (VVD), dreigt dit welhaast gewoonte te worden. De Geus had het gevoel, dat dikwijls po litieke redenen daartoe de door slag gaven. Naar zijn mening Schelvis liep reeds vooruit op de wethoudersverkiezingen. Gezien de confessionele samenwerking meende de woordvoerder van de PPR. dat één wethouder voor KVP, AR en CHU samen voldoende was, de andere zou geleverd moeten worden door VVD en Gemeentebelang en de derde zetel diende aan de pro gressieven (PPR en PvdA) te worden toegekend. Op Qie ma- Vogelaar fulmineerde tegen de appartementenbouw in de bad plaats. Kritiek had hij op de be handeling van het bouwproject „Huis ter Duin", waarbij geen ambtelijk rapport aanwezig bleek te zijn. De afsluiting van de kop van de Hoofdstraat mag men wat de prot. chr. fractie betreft, vol gend jaar vergeten, deelde Vo gelaar mede. Zowel bij de mid denstand als bij de toeristen vindt deze maatregel geen waardering. Namens zijn fractie verzocht hij om een reconstruc tieplan voor dat gedeelte van de Hoofdstraat orr. de voetgangers meer respijt te bieden. Ook Jhr. Van Riemsdijk sprak zich tegen de afsluiting van het Hoofd- straatgedeelte uit. Een bekende affaire sneed Voge laar aan, toen hij burgemeester mr. Bonnike er aan herinnerde, dat deze hem al verschillende malen had beloofd bij de toe gang van de Bosweg naar de Zeereep een bord te zullen plaatsen „Verboden voor paar den". Wanneer er in januari nog geen bord geplaatst is, zal ik het voorbeeld van mevr. Van Nes (gem. bel.) volgen en een zak bij de burgemeester depone ren. Hierin zullen zich dan geen Weespermoppen, maar een an der soort moppen bevinden, dreigde de prot. chr. fractie voorzitter quasie. Een kritisch geluid liet Bedijn (PvdA) horen over de realise ring van de parallelboulevard. Wat de slagader voor Noordwijk had moeten worden, daarvan ziet men tot nu toe slechts een spoor van verwoesting, welke onze dorpskarakteristiek gron dig heeft bedorven. «jWOCLö <Z?l£2 «VA us BOLLENSTREEK Het Bloemencorso 1974 is bij de ontwerpers Van Driel van Amstelveen al van de tekentafels afgekomen en was dins dagavond in Treslong te zien in een 40-tal ontwerpen in grote varia tie. Ook nu bleek weer, dat hier de kunstenaar aan het werk is ge weest. De heren Van Driel blijken onuitputtelijk te zijn in het ontwerpen van nu al zóveel bollencorso's. Alle ontwerpen waren ter bezichtiging opgehangen en reeds deze avond werden verschillende onderwerpen afgenomen. De heer Sjaak Bonkenburg, de grote organisator van het bloembollen streek-Corso, zei, dat alle moeilijkheden nu wel te boven zijn geko men, hoewel een verzoek aan de gemeenten om meer financiële steun weinig resultaat heeft opgeleverd. Er zullen echter minstens 20 ontwerpen verkocht moeten zijn, wil het corso ook als een ver antwoord corso door de streek rijden. Reeds vóór de vakanties is het Corso-comité al aan het werk getogen om zich o.a, financieel zeker te stellen. Dat is gelukt en als er nu genoeg deelnemers komen, zal het corso op zaterdag 27 april 1974 door de streek rijden. De heer Bonkenburg wist zich ervan overtuigd, dat het corso beslist zal rijden. „Ik ben redelijk optimistisch," zei de heer Bonkenburg. De start van het corso is weer' tegen de zin van de bollenstreekbe woners in in Haarlem. Men kan de financiële steun van Haarlem niet missen. Het corso zal weer opgebouwd en tentoongesteld wor den in de hallen van de bollenveilingen in Lisse. Lisser raad stelt bezorgd vast: Bestuur gaat en bloe weg NOORDWIJK In het verleden waren de beide Noordwijkse kruisverenigingen (het Wit-Gele en het Groene Kruis) stabiele organisaties, die hoogst zelden aanleiding gaven tot opzienbarende berichten. De le denvergaderingen verliepen rustig en in een plezierige sfeer werden de vereni gingszaken afgedaan. Inmiddels zijn het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis gefu seerd en ging men onder de naam Inter kruis Noordwijk verder. De laatste maanden blijkt zich in de nieuwe vereni ging een revolte te hebben voltrokken. Op 1 november j.l. werd een vergadering belegd, waarbij het na heftige discussies tot een soort motie van wantrouwen is gekomen en de bestuurders hun mandaat ter beschikking stelden. Naar wij verne men zijn de moeilijkheden ontstaan tegen de achtergrond van de regionale samen werking van de kruisverenigingen in de Bollenstreek en de vermaatschappelijking van de gezondheidszorg. Dit laatste ligt de dorpeling over het algemeen niet. Men kiest een eigen arts en deze wordt op de duur de vertrouwensman van het gezin op het gebied van de gezondheidszaken. Va de verwikkelingen in de vergadering van 1 november j.l., zou een commissie van goede diensten aan het werk gaan om de problemen op te lossen. Dit werd echter doorkruist door een aktie, waarbij een tiental leden gebruik maakte van hun reglementaire bevoegdheid een ledenver gadering bijeen te doen roepen. Deze vergadering wordt morgenavond, 14 december in het Gemeenschappelijk Wijkgebouw aan de Van Panhuysstraat gehouden, aanvang 8 uur. De agenda ver meldt o.m. een bestuursverkiezing, waar bij in niet minder dan negen vakatures moet worden voorzien. In de gisteravond gehouden raadsvergade ring spraken de heren Vogelaar en Ben schop hun bezorgdheid uit over de gang van zaken bij Interkruis Noordwijk. Door de schaalvergroting en herstructurering van de kruisverenigingen is het niet denkbeeldig dat de betrokkenheid van de plaatselijke bevolking bij het kruiswerk vermindert. Aardgas in Langeveld zeer urgent Noordwik In februari 1971 heb ben ai'le bewoners van het noor. delijk deel van het Langeveld aan B. en W. schriftelijk ver zocht om zo spoedig mogelijk tot gasvoorziening In het Lange veld te komen. Dit jaar werd in het Langeveld door de daar ge vestigde bedrijven reeds 1.100.000 liter oiïe verbruikt en voor de toekomst dient met nog een aanzienlijke stijging reke ning te worden gehouden. Deze door de energiecrisis hoogst actuele aangelegenheid werd door 'Alkemade aan de orde ge steld. Hij deelde mede, dat zijn fractie het als een zaak van de hoogste urgentie en van het grootste belang beschouwde, dat onverwijld planned werden ge maakt om binnen de kortst mo gelijke tijd tot een gasvoorzie ning in het Langeveld te komen. LEIDSCHENDAM De nieuwe subsidieregeling voor het jeugd- en jongerenwerk en de jeugdsport, zoals wordt voorgesteld door de vorig jaar ingestelde commissie ad hoe, heeft bij de besturen van de Stichting Sport ge meenschap Leidschendam en de Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk felle weerstand opgeroepen. Deze instanties hebben de gemeenteraad, die maandag a.s. een beslissing moet nemen, verzocht „in het belang van de Leidschendamse jeugd" de nieuwe regeling te verwerpen. Ook B en W staan niet onverdeeld gunstig t.o.v. de regeling, die naar hun mening moeilijk van opzet en te ngewikkeld van structuur is. Evenals de besturen van genoemde instanties menen B en W. dat hier de ret»e,'ng zich op een irdringonde vl'zo mcr"t in het beleid van de plaatselijke verenigingen en in:t Hin gen. Zo beoogt de nieuwe regeling o.a., dat de gemeente for mulieren zal verstrekken voor de subsidieaanvragen. Bovendien moeten de veren gingen de boekhouding zo inrichten, dat de gemeente gemakkelijk controle kan uitoefenen. Hierdoor zal, volgens B en W, de gemeente secretarie een aanzienlijke hoeveelheid werk meer krij gen. Ook vreest men. dat de eigen verantwoordohjk- he'd, de zelfwerkzaamheid en de werkkracht van de v: c "'-"jen worden ondergraven. B en W zepgon „te neigen naar een eenvoudiger model voor een verdere uitbouw van het subsid ebeleid". Wethouder H. J. Bun- nik heeft te kennen gegeven, dat de nieuwe regeling in de praktijk onuitvoerbaar zal zijn. LISSE De raad van Lisse heeft zich gisteravond uitgesproken over de begroting 1974. Alvorens daartoe over te gaan werden twee nieuwe raadsleden be noemd, n.I. mevr. Pothof (VVD) en de heer Veeger (KVP). Vervolgens moesten enkele agen dastukken afgehandeld worden waarbij de bouw van schoollo kalen in de Poelpolder een Vrije langdurige bespreking vergde. Tot besluit kon men zich er bij neerleggen, dat er nog geen tweede openbare school komt in de Poelpolder en door aankoop van een vijftal verplaatsbare schoollokalen voorlopig naar be hoefte de Openbare en de Prot. Chr. school zullen worden gehol pen aan lokaliteiten. Bij de gehouden algemene be schouwingen over de nieuwe be groting 1974 viel het op. dat na genoeg alle sprekers zich be zorgd maakten over het feit, dat de woningnood, ondanks het vele bouwen van de laatste ja ren, toch nog zó groot blijft en nagenoeg niet afneemt, óók niet nu het complex „Eikenhorst" met 160 bejaardenflats zo goéd als géén soulaas biedt voor op lossing van de woningnood.De K.V.P.-fractie vertegenwoordig de zich bij de beschouwingen met drie sprekers, waarvan de voor zitter, de heer G. van der Berg de wens uit sprak, dat het ,.Sa- menwerkings Orgaan Bollen streek" zijn nut zal behouden en geen „praat-instituut" zal worden. Hij wilde de Lisser af gevaardigden vooral aanbevelen het streekplan goed in de gaten te houden. Op onderwijsgebied vroeg hij aandacht voor de L.O.M.-school in Hillegom, die veel te klein blijkt. De heer H. Slootbeek sprak uit voerig over sport en recreatie. Hij maakte een compliment in dc richting van de Sport en Re creatie Gehandicapten en had veel waardering voor het feit, dat men zelf zeer actief is en zich kan bedru pen! Gezien de grote toename van beoefenaren van d versa soorten als honk en ro-br»' en w !de 'VI V' eerde '-t l -'>h n vcor t"d- ge beschikbaarheid van oefen- velden voor deze sporten. De heer Slootbeek wilde verder gaan op het gebied van de sport en zou wel willen zien dat er een intergemeentelijke accom modatie voor sport en recreatie kwam. De heer H. H. Salman vroeg zich af, of er nog wel een Commissie Ruimtelijke Ordening bestaat waarin wij volledig op de hoog te worden gehouden omtrent de bestaande onzekerheden. Is al les het College zó duidelijk, dat de raad niet meer geïnformeerd behoeft te worden? Wanneer wij willen praten over een zo groot mogelijke inspraak, dan dient zéér zeker de raad van al deze zaken op de hoogte te zijn"- Spreker vroeg nu al alle aandacht voor het plan-Meerenburgh, welk gebied hij voor de eigen bevolking wilde bestemmen. Er moet zo spoedig mogelijk wor den aangekocht om een plan als dit te verwezenlijken. „De Blin- kert" moet ruimte zijn voor een aantal kleine en middelgrote handelsondernemingen met het oog op het scheppen van werk gelegenheid. „Voor wie wordt er in Lissè nu eigenlijk gebouwd" vroeg de heer Ter Haar (D'66) zich af. als je weet, dat van 1966—1973 2000 woningen gebouwd zijn en het aantal woningzoekenden nog steeds 500 is. Hij achtte het wenselijk, dat in Lisse nu alleen voor eigen inwoners gebouwd wordt. Hij wilde van B. En W. ook we ten, welke functie Lisse in de komende jaren gaat innemen. Blijft de bloembollencultuur centraal staan? Of gaan we nu reeds overschakelen op de agro business? De heer G.J. de Vos was de VVD-spreker: „Er zijn vele pro blemen en om alle problemen tot een goed einde te brengen is een zakelijke, realistische aan pak nodig met een ruime blik in de toekomst, dat zeer zeker verwacht mag worden van een goed beleid met een brede vi sie". H j wilde met de verhop'ng re'n'- mna- dan r k r t cr n scup'c :e, c 1 b j d ge we'nig terecht gekomen is. De verhoging opcenten pers. bel. kon bij de heer De Vos geen genade vinden. De heer De Vos noemde de ont wikkelingen op het punt van de Kruisverenigingen teleurstel lend. Indien in het komende jaar op dit gebied geen vorde ringen worden gemaakt zullen wij ons ernstig moeten beraden of een dergelijke subsidie in de volgende begroting nog wel onze steun zal vinden. Tenslotte pleit te hij voor behoud van gebouw „Welkom" voor recreatie van jong en oud. Hij vroeg zich af, of een bedrag van 1 miljoen voor de bibliotheek wel verant woord is? Namens de P.vd.A.-fractie voer de de heer A. Kalis het woord. Hij kon het niet best verwerken, dat de reinigingsbelasting nu wéér omhoog zal gaan, waar mede deze belasting in 2 jaar met 50% verhoogd wordt, het geen aan de doorsnee Lisser slecht te verkopen is wanneer daar geen groter dienstbetoon te genover staat. De heer Kalis wees er ook op, dat in het plan-Berkhout een gering aantal woningwetwoningen zijn Ingetekend. Hij vroeg zich af. of deze dóór gerealiseerd moeten worden of andere later aan een ander aantal woningwetwoningen (Lisse-Noord) toe te voegen. De heer H. A. Smith P. C. stelde in zijn beschouwing, dat het on billijk is dat bejaarden en al- léénstaanden evenveel moeten betalen aan reinigingsbelasting dan gezinnen met kinderen en hij zou de 6.00 verhoging voor hen niet willen doprvoeren. Wat het toekomstige plan-Meeren burgh betreft wilde de heer Smith vooral vanaf het begin In spraak en zei kernachtig: in spraak zonder inzicht leidt tot uitspraken zonder uitzicht. De heer Smith bepleitte directe maatregelen t.a.v. het openbaar vervoer. Openstelling van het station NS Lisse is van groot belang nu de auto steeds meer aan de kant gezet moet worden. Dr heer Nicuwenhuis S. G P. herhaa'de zijn leeds lang be kend s aande bezwaren tegen en 'nvesteringen zoals: sicr.ve'den aan de ■rn, h i was tegen res- at.e van „Dever", daar in de toekomst zal blijken, dat de kosten veel t~ hoog zullen oplo pen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7