Boskoopse kerstveiling beleeft weer „gouden dagen" KVP'er W inninghoff wil weten hoe het college functioneert Vrije Kaag- overvaart komt in raad Alkemade Voorzitter Rijpw. IJsklub jubileerde rijn- en veenstreek iws n Alpheuse raad aan het begroten Wensen van Hazers- woudse confessionelen Vu i Is tort- plannen Oudendijk PAGINA 5 DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Cou- t we aten ad je e re- met endo men idee het wen. gen. our- jf of aan Het olijk iken i de In Het Goed „spul", maar de prijs is er ook naar hoogheemraadschap van rijnland KATWIJK In deze afvalwaterzuiveringsinstallatie, waardoor vanmorgen door vijf scholieren de eerste paal is geslagen, zal het hoog heemraadschap van Rijnland de organische stoffen langs biologische weg gaan afbreken. Het aldus gezuiverde water wordt naar behoefte gedesinfeceerd en vervolgens geloosd in het Katwijks kanaal. Verwacht wordt, dat de installatie begin 1976 in gebruik genomen kan worden. Dat betekent, dat op dat tijdstip de gemeenten, waar nodig, gereed moeten zijn met uitbreiding en aan passing van de rioleringstelsels voor de afvoer van het afvalwater naar de Katwijkse installatie. Behalve de zuiveringswerken die in uitvoering zijn, c.q. binnenkort in uitvoering komen (o.a. Katwijk. Aardam-west. Alphen a.d. Rijn, Benthuizen, Bodegraven, Hazerswoude-dorp, Koudekerk. Nieuw veen, Voorhout, Warmond en Zoeterwoude) zijn in voorbereiding werken o.a. te Roelof arendsveen, Leimuiden (uitbreiding), Hazer swoude-Rhynenburch (uitbreiding), Hoogmade, Leiden-noord (uit breiding), Leiden-zuidwest (gentaal) en Ter Aar. Kerk- lpenkade Neder- mnastle- g 15.00 Middel* is 20.15 - lezing Ra- Boskoop - De Boskoopse Veiling beleeft ook dit jaar weer de „gouden dagen" in de advent. De vuurrode besjes verscholen in het groen die de kwekers zorgvuldig onder de netten uit de vogelconsumptie konden hou den, deden het bijzonder goed. In het oude veiling-gebouw het gezellig-rommelig. Op de veilingbanken - de publieke tri bune - voor de kooplustigen klonk wel geen applaus voor de veilingmeester W. Tol, maar hij kreeg wel de volle aandacht. Het „knoppie-drukken" geschied de zeer overwogen en de heren - de aanwezige dames waren er louter voor de sier - verloren de grote veilingklok niet uit het oog. Handelaren, grossiers, win keliers, straat- en marktkooplie den gingen met armen, manden en plasticzakken vol sparren groen. zilver- en goudbonte hulst Pyracanthas, 'bönte en ge wone rode beshulst Pernettya'.' en Salix op weg naar de klan ten. Twee jonge mannen die het namelijk zochten in de rode besjes, vertelden dat dit „kerst- rood" voor de handel in Duits land bestemd was. Sparren en dergelijke hebben de Duitsers niet nodig, die hebben ze zelf genoeg, zeiden de heren, die voor het eerst in Boskoop wa ren. De veiling vonden ze een knusse aangelegenheid, want ze w het elders groter gewend met acht veilingklokken en veel gro tere aanvoer van bloemen. „We kopen gewoonlijk veel rozen", zeiden ze. „In Boskoop" gingen ze verder, „moet je zijn voor kerstgroen. Ze hebben hier zeer goed „spul", maar de prijs is er ook naar". Het tweetal haal de de schouders op: „Ach ten slotte is alle waar naar zijn geld". Op de veilingbanken zaten vogels van allerlei pluimage, mensen in tuinkloffie of stofjas en dikke heren met dikke sigaren. De heer die steekhust kocht, een beetje slordig verpakt in een te klein „jute-gaassie", raapte zorgvuldig, als was hij het aan het nestelen, ieder takje dat er uit viel op. Stem van de „tribu ne": Hé Kees. ga je het nest opmaken? De administratie wordt keurig bij gehouden door de veilingmees ter. Die de aanvoer afriep in dubbeltjes of centen. Adacada- bra voor de leek, helder als kristal voor de kopers en verko pers. Een komkommer-kweker uit Nieu- werkerk had naast zijn huis een grote hulsthaag Hij dacht: voordat de vogels alles opeten breng ik de zaak maar naar Boskoop, dat is weer eens iets anders dan komkommers aan de man brengen. Laat hij nou nog „effetjes" een klein dui zendje verdienen. De vele Boskoopse kwekers had den het druk met tellen. De jon ge veiling-medewerkers Piet en Peter en de man die ai het ge- bodene ter keuring omhoog hield, deden geroutineerd hun werk. /eilingmeester Tol, zelf bloemist (Schoonoord), hield de bokken uit de geiten. Hém verko pen ze geen knollen voor citroe nen. Betalen geschiedde voor het loket. Jazeker!, h contant wat dacht u? PPP<HW tijden jr. dag ir, Allee Reve, Niemvbouw- plannen Chr. Nat. School ÏÖUBRUGGE - Op de ledenver- gadering van de Christ. Nat. School werden de aanwezigen ingelicht door voorzitter J. Ver horst over de nieuwbouwplan- nen voor een schoolgebouw. Nu de medewerking is verkregen van het gemeentebestuur gaat het bestuur nog deze week voor een urgentie-verklaring naar de inspecteur van het Lager-Onder- wijs. te nieuwe school met 6 leslokalen en een aparte ruimte voor han denarbeid is gepland op een ter rein ten zuiden van het sport veld. Het wordt een semi-per- nvanent gebouw. Tevens zal een aanvraag worden ingediend voor een mobiel 3de lokaal ten behoeve van de bijzondere kleu terschool. 0 TER AAR/NIEUWVEEN Cis teren zijn Paul Egberts, speler in het Altior-elftal, en Fien Sas sen schoolassistente aan de ür- sulakliniek te Nieuwveen en leidster van de Langeraarse gymnastiekvereniging, met el kaar getrouwd. Na de huwe lijkssluiting in het Ter Aarse gemeentehuis vond de kerkelij ke inzegening door deken Smith plaats in de Ursulakapel. Daar na was er een zeer druk bezoch te receptie in het dorpshuis Ke Aardam, waar zeer velen van hun belangstelling voor dit hu- r; welijk blijk gaven. Supermarkt in Ridderveld geopend ALPHEN A.D. RIJN De ge broeders A. en L. ten Brink, hebben een belangrijke stoot ge geven tot verhoging van de leef baarheid van Alphens Ridder veld, door de stichting van een Centra-supermarkt zelfbedie ningswinkel, aan de Concert- weg, in het noorden van Ridder veld, ten westen van de Heren weg. De Centra-supermarkt is dinsdag- r-\ middag onder veel belangstel- 1 ling officieel geopend door bur gemeester mr. R. M. Gallas, die o.m. in gezelschap van zijn echtgenote was De burgemeester schetste in zijn toespraak de belangrijkheid van de dag voor de middenstand en de consument, een reden die een felicitatie waard was. Circa 3000 mensen zullen in dit wijk- gebied voor de dagelijkse be hoeften o.m. op deze zelfbedie ningszaak zijn aangewezen. De heer Ten Brink sr. bood mr. Gallas een enveloppe aan, met verzoek de inhoud naar eigen inzicht te bestemmen voor een vereniging wier activiteiten zich speciaal op Ridderveld concen treren. Vooruitlopende op de eigenlijke viering van zijn zilveren over- heidsjubileum, bod de heer Ten Brink de burgemeester een per soonlijk geschenk aan een zijn echtgenote een boeket. ALKEMADE Op maandag 17 dec. a.s. des avonds te 8 uur komt de Raad van Alkemade ten gemeentehuize in openbare vergade ring bijeen. De agenda vermeldt o.a. het beschikbaar stellen van een subsidie ad 500 aan de werkgroep „Milieugroep Alkema de"; het invoeren van het recht van vrije overvaart met het pontveer Kaag voor de inwoners van Buitenkaag, waarvoor door de gemeente Haarlemmermeer voor 1974 een bijdrage In de kos ten van het veerpont wordt verleend van 14.500, zodat zowel bewoners var. Binnen- als Suitenkaag dag en nacht vrije over vaart met de pont zullen hebben. Verder stellen B en W voor over te gaan tot het voeren van een procedure voor de arrondissementsrechtbank, strekkende tot ont eigening van enkele ten zuiden van de Oud Adeselaan te Rijp- weterlng gelegen gronden van de heer C. M. van Benten, alsme de om in deze procedure een vervroegde uitspraak te vorderen. Andere voorstellen betreffen het ruilen van enige perceeltjes grond te Kaag; het opnieuw voor volkstuinen in gebruik geven en verhuren van een aan de Sotaweg gelegen perceel grond aan het N.K.V., afd. Roelofarendsveen; wijziging van de pachtover eenkomsten met de gebroeders Adriaan en Anton Zekveld betref fende gronden en hoeve „Alkemade" gelegen in de Haarlemmer- meerpolder; het opnieuw aangaan van een erfpachtsovereen komst met de b.v. C. van Lent en Zonen te Kaag; het subsidië ren van het godsdienstonderwijs op de basisscholen; het wijzigen van de „Verordening studiebijdragen"; totstandkoming van een recreatieschap Noord Zuidhollands Plassengebied. ALPHEN A.D. RIJN De eerste algemene be schouwingen over de gemeentelijke begrotingen voor 1974 zijn weer gehouden. Uiteraard werd door de' verschillende sprekers in de Alphense gemeenteraad stil gestaan bij de zorgelijke finan ciële situatie van de gemeente. In zijn beschouwing wijdde de heer C. J. Winning- hoff (KVP) nogmaals aandacht aan zijn vorig jaar gedane voorstel, de notulen van de vergade ringen van B en W ter beschikking van de raad te stellen. Dit voorstel werd destijds door het col lege afgewezen, maar volgens spr. kan het over leggen van de notulen slechts de raad een duide lijk inzicht verschaffen in het functioneren van B en W. Wat de inkomsten van de gemeente betreft wilde de heer Winninghoff weten of Alphen in aanmer king komt voor de verfijningsregeling voor ge meenten die worden doorsneden door een groot vaarwater. Ook wilde hij weten of het thans mo gelijk was, een bevolkingsonderzoek op hart- en vaatziekten te realiseren. Het verheugt zijn frac tie te vernemen, dat voor het gerealiseerde wo ningbestand van 741 woningen geen sprake is van leegstand. Een weinig rooskleurig beeld echter geven de nog 1059 woningzoekenden binnen de gemeente. Daarvan zijn er zo'n 900 met een inko men beneden de 18.000 gulden: „het is zonder meer duidelijk dat de huurprijzen zo laag moge lijk gehouden moeten worden", aldus de heer Winninghoff. De vertegenwoordiger van de Partij van de Ar beid, de heer J. H. van der Vlies, kon niet spre ken van een „hoerastemming", aangezien de be groting dit keer het forse tekort van bijna 1,5 min vertoont. Wat betreft het beleid bij de nieuw aan te leggen wijk Ridderveld II drukte hij B. en W. op het hart snel met bestemmingsplannen te komen voor dat gebied en niet eerst te beginnen, zoals in het verleden bij andere plannen gebeur de, met de woningbouw. Bovendien gaf hij het college de suggestie de invoering van wijkraden te bestuderen. Vooruitlopende op de nieuwe samenstelling van de raad en het college pleitte de heer Van der Vlies er voor de raad meer te betrekken bij de verde ling van de wethouderportefeuilles. Ook VVD'er Th. den Daas stond vrij uitvoerig stil bii de plannen tot het opspuiten en bebouwen van Ridderveld II. Het bouwrijpmaken in Ridderveld I blijkt niet altijd gelukkig te zijn geweest. Hij vroeg zich af of het bouwen op niet opgespoten grond geen aanbeveling verdient, waardoor de grondprijzen heel wat lager zouden kunnen uitko men. Volgens hem is het tijd voorlopig de zuig- werkzaamheden in de zandwinplas te staken, wat naar zijn mening tot resultaat zal kunnen hebben dat de grond in die omgeving eerst tot rust kan komen om dan vervolgens een onderzoek in te stellen in hoeverre deze rustperiode van invloed is op de grondverzakkingen in dat deel van Rid derveld. Volgens de VVD gaat de behoefte van de Alphense bevolking uit naar eengezinswoningen voor huurbedrag op de huidige maatstaven van onge veer 300 per'maand. IIIIIIIIJIIIIIIIIR HAZERSWOUDE Tijdens de vergadering van de leden van de ARP-, CHU- en KVP-afdelingen uit Hazerswoude is met klem de wens kenbaar gemaakt dat van gemeentewege een bestemmings plan voor de industrie ter plaatse wordt gecreëerd. Sommige bedrij ven in het dorp zouden in een moeilijke positie komen te verkeren, of in hun expansiedrift worden gekortwiekt, door bijvoorbeeld h"t door de gemeenteraad vastgestelde bestemmingsplan dorpskern oost. Een speciale industrie-wijk (waarvan overigens al in het structuurplan sprake is) zou een belangrijke verbetering betekenen voor de bedrijven. Met name geschikt daarvoor werd het gebied in de omgeving van de Middelweg genoemd. Een andere suggestie maakte ook wel opgang: de reinigingsrechten zouden één tot vijf gulden meer dan de door het gemeentebestuur geraamde voor 1974 mogen gaan bedragen. Het vrijkomende bedrag zou kunnen worden aangewend voor recycling bij de vuilverwerking. Ingebruikneming van de NS-halte Hazerswoude. op de lijn Utrecht-Leiden, werd op haar plaats gevonden. wêêêêêêêkkêêèêêêkêêuêêêrkêêêêêêêêêbêêêêêêêm TER AAR De jeugdcommis sie van de voetbalvereniging Altior organiseert zaterdag 15 december a.s. ten bate van de jeugd van deze ver eniging een dansavond voor gehuwde paren. De muziek zal die avond worden ver zorgd door het „Welson Trio". Aanvang 20.00 uur in het Parochiehuis te Lange- VOORHOUT - De Kerstvie ring van de Voorhoutse Vrouwenbeweging is gepland op woensdag 19 december a.s. in het Parochiehuis. Het feest wordt opgeluisterd door een kinderkoor, zang en de clamatie. ZOETERWOUDE Het katholiek Vrouwengilde houdt a.s. dinsdag 18 decem ber een kerstavond in Don Bosco. Er wordt een souper gebruikt, er is een optreden van de voordrachtskunstena res Minnie Geradts, samen zang en het Kerstverhaal. Leden kunnen zich aanmel den bij het bestuur. RIJPWETERING „We hebben vanavond een ju bilaris. De voorzitter is 25 jaar bestuurslid". Deze laconieke maar ook verrassende opmerking maakte een bestuurslid tegen het einde van de algemene ledenvergadering van de Rijpwete- ringse IJsklub. Voorzitter M. de Graaf had er nooit bij stil gestaan, dat hij al zo lang in het be stuur zat. Wel wist hij, dat hij 10 jaar de voorzit tershamer hanteert en sinds die tijd maar heel weinig echte schaatswinters had meegemaakt. „Ik hoop tenminste, dat we deze winter eens veel ijsvermaakt krijgen!" Namens bestuur en leden bood de heer S. Straathof de jubilerende voorzitter een verzilverd eet-cou- vert aan. De belangstelling voor deze jaarverga dering in café „De Vergulde Vos" was overigens maar weer matig in vergelijking tot het groot aantal leden. Financieel staat de ijsklub er nog wel goed voor. Voor het aftredend en niet her kiesbaar bestuurslid J. UitdenBoogaard was geen kandidaat te vinden, zodat voorlopig het bestuur uit een even aantal leden zal bestaan. Hoewel de belangstelling voor de schaatstraining uiterst ge ring is werd, op verzoek van d«- ijsvereniging „Alkemade", toch besloten een kwart van de to tale trainings kosten bij te dragen. De heer A Zandvliet schonk de ijsklub een grote dreg. Be sloten werd tot aanschaffing van een verenigings- vlag. De heer C. v.d. JWeer stelde voor het geld bedrag, komende uit de aktie Jantje Beton, te bestemmen voor de jeugdtraining. Een eventuele fusie met de ijsklub Alkemade-oost vond men niet gewenst, temeer daar de exploito tie van de landijsbaan in Alkemade-oost is gep land. Tenslotte werd vor»* de leden de traditionele verlo ting gehouden'met air uitslag: 1. J. v. Veen, 2. J. Zandvliet, 3. J. Nederstigi, 4. G. Stipdonk, 5. J. Kraan, 6. A. Bisschop, 7. W. Wolvers. 8. H Straathof, 9 M. Turk. Dames: 1 mevr. Voskuil, 2. mevr. Duivenvoorden-Huitena, 3. mevr. Dui venvoorden-Van Zanten. WOUBRUGGE Naar aanleiding I van hetgeen wij publiceerden over de plannen, om in het I noord-westelijk deel van de Ou- I dendijkse polder langs de Wijde Aa, puin te storten, vernemen wij nog het volgende. De eige naar van deze 32 hectare gras land heeft al lang veel onkosten met extra schoonhouden van de talrijke sloten, die dit land door kruisen. Deze sloten hebben de neiging steeds weer gauw dicht te slibben, hetgeen uiteraard veel extra werk voor de eige naar, de landbouwer H. L. J. van der Salm, met zich mee brengt. Deze plannen op grond van de ontgrondingswet stroken dan ook volkomen met zijn eigen wensen. Bovendien is uitdrukkelijk ge steld, dat de V/t meter uit te graven grond zo gauw mogelijk weer wordt gestort op die ge deelten, die zijn volgestort met puin. Eén en ander om zo wei nig mogelijk ongerief aan de omgeving te bezorgen. Uiteinde lijk behoudt de opgehoogde grond weer zijn oorspronkelijke bestemming te weten weiland, zij het dan met veel minder on derhoud voor de eigenaar en zonder de omgeving te ontsie- VERKAVELING ONZEKERE ZAAK HAZERSWOUDE - De ruilverka velingscommissie „Rijnstreek Zuid"was aanvankelijk van plan het stemmingsrapport aan het eind van dit jaar uit te brengen. Dit lukt niet, mede ten gevolge van de onzekerheden met be trekking tot wegentracés. Dit ruilverkavelingsplan is ook van belang voor een eventuele ont sluiting van de agrarische ge bieden tussen Hazerswoude-dorp en de spoorlijn Utrecht-Leiden en tussen de spoorlijn en de Rijndijk. B. en w. van Hazerswoude, die in hun nota van aanbieding beho rende bij de begroting voor 1974 niet spreken over de even tuele rijksweg 1 IA en een even tuele boerderij-ontsluitingsweg langs de spoorlijn, menen dat de verkaveling alleen zin heeft als de detrokken gebieden zo wor den ontsloten dat de meest eco nomische bedripfsvoering kan worden bereikt. De invloed van het gemeentebestuur is niet al te groot op zaken als de onderh.v- vige. Het college wijst er overi gens op dat de gemeentebestu ren wel regelmatig overleg ple gen over de verkaveling en de consequenties daarvan. ALPHEN A/D RIJN Wethouder M. Paats is benoemd tot burge meester van De Lier in het Wasl- land. Op 1 januari a.s. treedt hij officieel in functie. De heer Paats is getrouwd en heeft twee kinde ren. Hij werd te Leiden geboren en studeerde aan de Haagse school voor Taal- en Letterkun de. waarna hij leraar Nederlands werd. Hij is lid van de ARP. In 1968 werd de heer Paats be noemd tot wethouder van onder wijs. sociale en culturele zaken in Alphen. Over een opvolger van wethouder Paats is nog niets bekend. De heer Paats schijnt zelf wel een kandidaat uit zi/n fractie op het oog te hebben, maa rhij gaf diens identiteit niet prijs. Tijdelijke verhuizing veiling O BOSKOOP De „Boskoopse vel ling" gaat haar aküviteiten per 1 januari voortzetten in een be drijfsruimte achter de door haar aangekochte - boerderij „Vier ogen zien meer dan twee" aan de spoelwijkse Dijk. Deze bedrijfsruimte is een tijde lijk onderkomen voor de veiling. Er zijn vergevorderde plannen voor de bouw van een veilinghal in de Middelburgse polder. Daar zal tevens ruimte worden geschapen voor de buitenver koop van bomen en planten voor de binnenlandse handel waar eventueel ook de expor teur wel eehs iets van zijn ga ding zal kunnen vinden. Voordat de veilingverkoop daar kan beginnen worden de toe gangsweg en de brug voor het complex verbeterd. De brug wordt plm. vijf meter breed zo dat de vrachtwagens zonder veel moeite de veflinghal kun nen bereiken. De werkzaamhe den zijn dezer dagen begonnen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5