Solist en koor hielden vanen hoog bij concert van „Sempre Crescendo" HENK HOLLEBEEK WIL MET ZIJN SCHOOL CULTURELE LEVEN IN LEIDEN NIEUWE IMPULS GEVEN Kerstvoettocht onder thema „Kerstmis, een beetje licht?' stad en randgemeenten Stichtingsvorm belangrijk voor financiële steun Prof. Odell besprak voor LSB en KWJ oliecrisis Beleid b. en w. weer ter sprake in raad Voorschoten 1973 PAGINA 3 DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 Geen gemakkelijke taak heeft Peter Scholcz, dirigent van het studenten muziek-gezeischap „Sempre Crescendo" gehad, om zijn mensen tot enigszins redelijke resulta ten te bundelen, tijdens het „burgerij-concert" gister avond in de Lutherse kerk. De muzikale capaciteiten van de leden onderling verschillen sterk, en dit liet zich nogal gelden. Alleen het koor maakte een uitstekende en enthousiaste indruk, waarvoor koorleider Louis van Wijngaarden hier een „open doekje" mag krijgen. In „The Storm" van J. Haydn wist het ook het orkest te insDireren, dat ineens alle onzekerheden overwon en tot goede resulta ten kwam onder gedegen leiding dus van Peter Scholcz. Ver boven de middelmaat waren de muzikale prestaties van de solist, Karly Hamuly&k in het C Dur concert voor hobo en orkest van J. Haydn. Goede stijlkennie. beweeglijkheid en een heel behoorlijke technische vaar digheid maakten zijn spel boeiend. En daarmee is ei genlijk al'les genoemd, dat op deze avond te loven viel. Zoals reeds gezegd waren de muzikale resultaten van het orkest wat pover. De Italiaanse Ouverture van Jan Pouwels bijvoorbeeld was nog verre van klaar voor een uitvoering. Weinig gedegen, onzeker en weinig geïnspi reerd klonk ook de Serenade nr. 1 in D gr. t. op 11 van Brahms. Soms hier en daar een opbloeiertje, maar toch te weinig om te komen tot een wat diepere muzikale beleving. Dat was jammer, maar wel begrijpelijk. De reden heb ben wij reeds gezegd: het is voor een dirigent moeilijk om van een orkest een geheel te maken, wanneer de capaciteiten van de leden te ver uiteen liggen. Geen re den overigens om bij de pakken neer te zitten: er kan (en moet) nog vee* worden gedaan om de naam „sem pre crescendo" hoog te houden. B. Rijnders Sempre Crescendo concerteert in de Lutherse kerk. LEIDEN „Het culturele leven in Leiden heeft weer een impuls nodig". Deze motiavatie geeft Henk Hollebeek (24) voor zijn initiatief om in Leiden een avondschool te starten voor te kenen en fotograferen met de naam This Eye. „Mijn ideaal is de jeugd de gelegenheid te ge ven zich te ontwikkelen, ze te laten exposeren en zich door middel van die exposities ver der te ontplooien". Woorden van de jonge Leidse kunstenaar die zijn beweegredenen duidelijk maken. Er blijkt ook uit, dat er In Henk Hollebeek een leraar schuilt. En cultureel onderwijs kan Leiden heel goed gebruiken.' „Er móet nodig wat gebeuren op dit gebied in Leiden. Als je onderwijs wilt genieten in de beeldende kunsten moet je naar Amsterdam of Den Haag. Het is natuurlijk fijner als je dat in je eigen stad kunt volgen", aldus Henk Hollebeek. Henk Is een geboren Leidenaar, die er veel voor over heeft om de kunst in zijn stad te bevorde ren. Van 1965 tot 1967 was hij leerling aan de Grafische School in Amsterdam en daarna zat hij op de Kunstacademie in Den Haag. Intussen kreeg hij 's avonds ook les bij het kunstge nootschap Ars Aemula Naturae, waar hij stillevens en portretten maakte. Daarnaast volgde Henk een fotocursus op de Fotovak school in Den Haag. Met deze ruime scholing achter zicb rich- te hij in Leiden in 1968 Colour- form op. Dit was een groep jon ge mensen, die „kreatief bezig was". Men gaf ook een blad uit (CF) en hield een aantal exposi ties. Tot 1970, het jaar waarin de groep weer uit elkaar ging, was Henk Hollebeek de leider van Colourform. Later heeft hij nog eens geprobeerd om in het Kreatief Sentrum een dergelijke groep op te richten. Dat misluk te echter. Zijn teken- en foto- grafieschool is dus zijn tweede experiment in Leiden. Vorig jaar viel hem op dè Triënnale (een expositie van kunstenaars uit de regio) in het Waagge bouw de eer te beurt, dat een gemeentelijke commissie een schilderij van hem aankocht. Ook aan particulieren heeft hij werkstukken verkocht. Nieuwe school Met zijn voor Leiden nieuwe vorm van onderwijs richt Henk zich niet alleen op de jeugd. Ook ouderen kunnen zich op de avondcursus in een jaar de ba sistechnieken van het tekenen en het fotograferen eigen ma ken. Het is de bedoeling, dat de cursisten vanuit die basistech niek zelf verder gaan experi menteren. „De individuele vor ming komt op de eerste plaats en later gaan we werken als groep. Iedereen kan dan bij el kaar gaan zitten om elkaar te helpen en om de ideeën te bun delen", zo luidt de opzet van de .'initiatiefnemer. Dat bundelen is letterlijk bedoeld: „Als afron ding van ieder cursusjaar wil ik de groepen gezamenlijk een boekwerk laten samenstellen". Daarin worden de werken van de leerlingen afgebeeld. Bij het uitbrengen van dat blad zullen ook de leerlingen van een grafi sche cursus een belangrijk aan-1 deel krijgen. Henk Hollebeek is van pian om een dergelijke cur sus na enige tijd in zijn school I ,in te lassen. De andere manier, waarop de re- toond, is middels een „reizende expositie": het tentoonstellen van de werken van de leerlin gen in scholen en andere moge lijke expositieruimtes. Het ligt voor de hand, dat de ach tergrond kennis van degenen, die zich aanmelden verschilt. Om te voorkomen, dat aan leer lingen iets wordt uitgelegd, wat sommigen al weten, zullen er, zodra dat nodig is, kleinere groepjes samengesteld worden. „Bijvoorbeeld mensen, die al aan portretteren toe zijn, vor men een apart groepje", expli ceert Henk. Een soort klassen systeem dus. De nieuwe school krijgt onderdak in het voormalige Zeevaart school aan de marine aan het Noordeindseplein. Deze meeval ler vormde de aanleiding voor Henk Hollebeek om nu vorm te gaan geven aan zijn idealen: „Ik loop al geruime tijd met dit plan rond. Onlangs heb ik in een K en O-stand informatie uit gedeeld over deze cursussen. Er waren toen al mensen die zich wilden aanmelden". Toen hij hoorde dat de Culturele Raad ruimte te verdelen kreeg in de Zeevaartschool, heeft hij een brief aan de raad geschreven, waarin hij zijn plannen uiteen zette: „Toen liep alles opeens gemakkelijk. Na wat wikken en wegen heeft de Culturele Raad een flinke zaal in de Zeevaart school voor mijn werk toegewe zen. Men was er erg enthousiast over mijn idee". Stichting De jonge Leidenaar zal nogmaals de medewerking van de Cultu rele Raad nodig hebben voor het verwezenlijken van een vol gende ambitie, n.l. zijn school tot een stichting te naken. Henk wil o.a. leden van de Cul turele Raad vragen om zitting te nemen in het stichtingsbe stuur. Hij streeft ernaar zijn school over een jaar deze stich tingsvorm te geven. Want. hoe wel hij vol idealen zit, blijft hij realist: „Het hangt er natuur lijk van af hoe de school loopt". De reden voor Henk Hollebeek om zijn school tot een stichting te maken, is de subsidie die dan automatisch door de overheid wordt verleend. Tot nu toe heeft hij geen enkele vorm van gelde lijke steun. Wanneer die er wel zou zijn zouden de leskosten aanmerkelijk lager kunnen zijn. Die zijn gesteld op 60,- per maand voor de tekenecursus en 75,- per maand voor de cur sus fotografie. Hierbij zijn wel alle materiaalkosten inbegre pen. Voor CJP-houders is er dan wel een aanzienlijke korting van resp. 20,- en 25,-, maar het bedrag is dan toch nog hoog genoeg om eventuele leerlingen af te schrikken. Om dit te voor komen heeft Henk de mogelijk heid ingepast, dat een leerling de helft van de vier wekelijks lesuren volgt, wat dan natuur lijk ook een halvering van het lesgeld betekent. Naar twee medeleraren is Henk Hollebeek nog zoekende. Wan neer die gevonden zijn wil hij in februari starten met „This Eye". Dat zijn school dan al te kampen zal hebben met ruimte gebrek, verwacht Henk niet: „Tien a vijftien leerlingen per cursus zou al heel wat zijn". Ondanks zijn grootse plannen blijft Henk Hollebeek beschei den en voorzichtig in zijn ver wachtingen. ROEN V. D. GEEST LEIDEN Door het leggen van de eerste steen heb- twee bewoners van het Oudeliedenhuis het startsein gege ven voor de bouw van het nieuwe be jaardenhuis aan de Karsenmakers- straat, op de hoek van de Nieuwe Rijn. Het huidige huis van het gere formeerd minne- of arme mannen- en vrouwenhuis is gevestigd aan de Herengracht. LEIDEN De oliecrisis houdt, behalve nationale en interna tionale organisaties, ook plaatselijke belangenorganisaties be zig, zoals de Leidse Studenten Bond(LSB) en de Katholieke Werkende Jongeren (KWJ). Deze organisaties hebben gister avond in de grote zaal van de Burcht een bijeenkomst belegd voor belangstellenden. Zij hadden hiertoe uitgenodigd als spreker prof Odell, ex-advi seur van de Shell en thans hoogleraar te Rotterdam. Deze heeft voor een slechts voor een kwart gevulde zaal - het me rendeel bestond uit studenten - toegelicht de gevolgen van de oliecrisis voor de wereld en met name voor Europa en de Verenigde Staten. De heer Odell zei onder meer dat de oplos sing van het probleem was het zoeken naar vervangende vor men van energie. De V.S. is hier reeds hard mee bezig en zal omstreeks 1980 alternatieven gevonden hebben. Europa, aldus de heer Odell. zal echter niet zo snel kunnen zijn zodat hier de zaak veel moeilijker ligt. Het is dus de vraag wanneer er een vervangende vorm van energie gevonden wordt en niet of er iets gevonden wordt. Na afloop van de toespraken was er gelegenheid tot het stellen van vragen en het houden van een discussie. VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten komt vrijdag avond om 8 uur bijeen In het gemeentehuis ter behandeling van voorstellen van B. en W.: betreffende het beleid van burgemeester en wethouders; tot wijziging van de electriciteitstarieven; tot vaststelling van de gastarievenver- ordening; betreffende het voeren van rechtsgedingen omtrent geld vorderingen; tot het verlenen van eervol ontslag aan de hoofdleid ster van de openbare kleuterschool „De Woelwaters"; tot benoe ming van een hoofd van de openbare Vlietschool; tot het verlenen van kredieten ten behoeve van het onderwijs; tot wijziging van de besteding van het restant-krediet ten behoeve van de voorzieningen aan de Lindehoeve; tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de reconstruktie van een gedeelte van de Schoolstraat; tot verkoop van grond, gelegen aan de Veoirseweg; tot ruiling van grond aan de Koningin Julianalaan en de Schoolstraat; tot het beschikbaar srellen van een krediet ten behoeve van de verlenging van de Van Beetho- venlaan en de aanleg van de Admiraal de Ruytersingel. LEIMUIDEN In 't Spant wordt overmorgen een feest avond gehouden ten bate van de stichting Gemeenschaps centrum. „Jack and his Old timers" zullen hun muzikale medewerking verlenen. De heer B. van Velzen zal het rad van Avontuur bedienen. Aanvang 20.00 uur. VOORSCHOTEN De jaar lijkse Kerstzang zal dit jaar plaatsvinden op vrijdag 21 december om 20.30 uur in de Dorpskerk te Voorschoten. Het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble zal mede werking verlenen. Als solis ten treden op H. J. Walvaart (orgel), Adri Meijdam (hobo) en W. Lekkerkerker (trompet). De toegang is gratis. WOUBRUGGE In 't Oude Raedthuys wordt vanavond een lezing gehouden over klokken voor de plattelands vrouwen. Aanvang 19.45 uur. De partij Gemeentebelangen houdt morgenavond in hotel De Weeger open huis. Aan vang 20.00 uur. De gemeente begroting 1974 wordt bespro- LEIDEN Op de avond voor Kerstmis wordt er in Leiden een Kerstvoettocht gehouden. Als cen trum op deze avond fungeert de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat en er wordt gelopen in Zuid-West. Het ligt in de bedoeling, dat de deel nemers in groepjes opgedeeld een uur lang lopen en tijdens de tocht antwoorden proberen te vin den op vragen, die ze hebben meegekregen. Die vragen hebben allemaal betrekking op hét thema „Kerstmis, een beetje licht". De start is om 19.06 uur bij de Bevrijdingskerk van waaruit er verschillende routes zijn uitgestippeld Om 20.00 uur karnen d? deelnemers weer bij el kaar in de kerk. waar koffie wordt gedronken Intussen bespreken de groepen dan, wat zij als kernconclusies \an hun gesprek op een muur krant in de kerk zullen zetten. Aan de hand van deze kernwoorden zal de heer Sipke van der Lan de uit Wassenaar een toespraak houden Er wordt bovendien muziek gemaakt met platen en met eigen instrumenten waarbij tevens gezongen zal worden. Om ongeveer 22.00 uur wordt d« avond beëindigd. De voettocht wordt grotendeels voorbereid door een groep jongeren uit diverse kerken. Enkele pastors, waaronder pater C. v. Vliet geven hun daarbij advies. Iedereen vanaf 15 jaar kan mee lopen ir de tocht. Men kan ook in gezinsverband meedoen. Deelname kost 0.50 en om organisato rische redenen moet men zich laren inschrijven. D t kan gebeuren op all- scholen voor h t voort gezet onderwijs en op andre plaatsen waar affi ches hangen. Tevens kan ,nen zich opgeven bij mej. S. A. Veerman, Rijn en Schiekadc 96, tel. 32395. Roh Madna's Big Band in Hot House LEIDEN Rob Madna's Big Band zal vrijdag a.s. voor de tweede maal in Hot House op treden. Rob Madna's Big Band is een for matie die in zijn 4-jarig bestaan slechts enkele keren publiekelijk is opgetreden. De oorzaak hier van moet worden gezocht in het feit, dat deze big band niet pri mair opgericht is als podium formatie maar als grocperings- vorm van musici, die op deze wijze hun individuele muzikale kapaciteiten zoveel mogelijk willen polijsten. Dit alles neemt niet weg dat deze big band. on. der inspirerende leiding van Rob Madna, een zeer hechte solide konstellatie van musici Is geworden. Rob Madna zelf Is ook de man die eon groot deel van de muziek kom poneert en arrangeert. In deze band zijn tal van meken- de musici te vinden, waaronder Ferdinand Povel, Dick Vennik, Rudy Brink, Leo van Ootrom, Piet Noordijk, Bart van Lier, Frans Eisen, Rob Agerbeek. Koos Serierse, Rob Langereis en Peter Ypma. De totale bezet- ting omvat 5 trompetten, 4 trombones, 5 saxen en 3 man ritmesektie, De aanvang van dit speciale optreden zal 22.00 uur zijn. Nieuwe schoolvorm detailhandel LEIDERDORP In het komende Jaar start er In de regio Leiden een nieuwe vorm van middel baar onderwijs, de Middelbare Detailhandclsschool (MDS). Deze school, oen onderdeel van de Leidse Scholen voor de Detail handel, geeft een driejarige commerciële opleiding, d.w.z, ze is bestemd voor jongelui, die la ter zelfstandig ondernemer wil len worden of voor hen die een leidinggevende functie wil len gaan b kleden in de meest uiteen opende sectoren van het bedrijfsleven. De toelatingseisen zijn: diploma Mavo IV, LDS of een gelijkwaardig niveau. Geïn teresseerden kunnen Inlichtin gen krijgen bij de schooi telefo nisch v a nummer 01710-25897 of schriftelijk aan Administratie Detailhandelsschool, Brugge- straat 1, Leiderdorp.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3