Mdóe Qowa/nt Extra benzine via aanvragen gemeente Bouw gestart van installatie voor zuivering afvalwater Huren hooguit zeven procent omhoog Olieministers beschikbaar voor Europese topconferentie BIJ FOUTE OPGAVEN VOLGT STRAF Twente gewipt Staking dreigt als gevolg van personeelsstop ziekenhuizen Buskaarten NZH in voorverkoop Sportprijs Houtzagerij PTT Zes janr voor daders gijzeling in Dei! (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.VLeiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Piug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. dvertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal f 27,76;jaar f 108.20. - Losse nummers 35 cent. 65e JAARGANG No. 19686 DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.05 uur Calargol; 20.35 uur AU in the family; 21.00 uur Zipcode; 22.15 uur Werelden in botsing. Ned. II: 19.05 uur Hé, kijk hij nou, jeugd-musical; 20.21 uur Applaus, film; 22.05 uur Interview met drs. Lubbers. BUIEN. Veel bewolking met nu en dan regen- of hagelbuien. Vrij krach tige tot harde, aan de kust af en toe stormachtige wind uit West tot Noordwest. Min. temp. rond 3 graden. Max. ongeveer 5 graden. KOPENHAGEN (AP) Zes ministers van buitenlandse zaken van Arabische landen zullen morgen en zaterdag in Kopenhagen aanwezig zijn tijdens de topconferentie van de regeringshoofden van de negen EEG-landen. Het is niet duidelijk wat de zes ministers afkomstig uit Alge rije, Tunesië, Marokko, Saoedie-Arabië, Soedan en de Verenigde Arabische emiraten, van plan zijn of wat hun regeringen heeft bewogen hen te zenden met de medede ling dat zij „beschikbaar' zijn voor de Europese rege ringsleiders. Amerika's minister van buitenlandse zaken, dr. Kissin ger, heeft gisteravond in een rede in Londen de oprich ting van een internationale energie-actiegroep voorge steld. Deze energie-actiegroep, die zou moeten bestaan uit leidende figuren van Europese landen, Europa en Ja pan, zou binnen drie maanden een program van actie voor samenwerking op het terrein van het internationale energievraagstuk, moeten uitwerken. Doel van het voor stel van Kissinger is het verzekeren van de noodzakelijke energievoorziening tegen aanvaardbare kosten. De Westduitse minister van economische zaken, Hanz Friderichs, heeft tijdens een parlementair debat ver klaard dat de Bondsrepubliek momenteel over meer lich te stookolie beschikt dan een maand geleden. Wat de benzine betreft is de, situatie geenszins slechter, aldus Friderichs. Eenzaam, maar niet alleen Foto links Niet alleen, maar wellicht toch eenzaam is de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, dr. Henry A. Kissinger (midden), die tijdens zijn bliksemreis door Europa en het Midden-Oosten door uitgebreide veiligheidsmaatregelen wordt omringd, nadat een Europese geheime dienst heeft gemeld over aanwij zingen te beschikken, dat een aanslag op zijn leven wordt beraamd. Kissinger werd bij zijn bezoek aan Londen omgeven door een levende muur van een dozijn bodyguards, tussen wie zijn Britse collega Sir Alec Douglas Home (mid den links) verdwaald lijkt. Fofo rechts Een opmerkelijke tegenstelling tot de uitgebreide voorzorgsmaatregelen rond Kissinger vormt de eenzame veiligheidsagent, die hier de Britse minister van buitenlandse zaken vergezelt op weg naar een ontmoeting met zijn Ameri kaanse collega. De mannen links op de foto zijn veiligheidsagenten van Kissin ger, die de ingang bewaken van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, waar beide diplomaten een ontmoeting hadden. Feyenoord Nederlaag (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het aftake lingsproces van het Neder landse topvoetbal dat begon bij de uitschakeling van Ajax in het Europa-cup toernooi, heeft zich gister avond in alle hevigheid voortgezet. FC Twente dat veertien da gen geleden nog jubelde bij de in Ipswich geleden ne derlaag van 10, omdat het ervan overtuigd was dat het een goede uitgangsposi tie had veroverd, werd door Jpswich Town met nuchter en zakelijk voetbal van de grasmat van het Diekman- stadion gespeeld. Resultaat een nederlaag van 2—1 en uitschakeling in het UEFA- cup toernooi. In de blubber van het sta dion van Standard Luik werd Feyenoord naar een nederlaag van 3—1 gegle den. Ook al hebben de Rot terdammers een return wedstrijd nog voor de boeg, het zal een hele opgave worden om de kwart finales te halen. Zie voor uitgebreide repor tages onze sportpagina's. Van een onzer verslaggevers UTRECHT —„De personeelsstop voor ziekenhuizen kan leiden tot ernstige arbeidsonrust en zelfs tot stakingsdreiging. Onze werk nemers mogen niet constant overbelast worden. De conse quentie daarvan is „distributie" van medische verrichtingen in ziekenhuizen." Aldus dr. L. de Jong, economisch directeur van het Antonius-zie- kenhuis in Utrecht, tijdens de gisteren gehouden algemene vergadering van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). Voorzitter prof. mr. J. de Vreeze van ,de NZR wees nadrukkelijk elke verantwoordelijkheid af voor de gevolgen voor de pa tiënten en medewerkers van de personeelsstop. Volgens hem moeten er waarborgen komen voor handhaving van kwaliteit van de ziekenhuisdienst. 20 kleuren-tv's ontvreemd uit magazijn VIP LEIDEN - Uit het magazijn van de VIP aan de Lammermarkt zijn in de nacht van dinsdag op woensdat een aantal huishoude lijke apparaten ontvreemd. Men heeft aangifte gedaan van 20 kleurentelevisies, 20 electrische grills en een aantal platenspe lers. De merken en de serit nucmers konden nog niet wor den opgegeven. De totale waar de van het gestolen goed is niet bekend. Men heeft zich de toe gang tot het magazijn verschaft door het intrappen van de hoofddeur, waarna de volgende tussendeuren geen moeilijkhe den meer opleverden. Van de daders ontbreekt nog ieder spoort. ARLEM/LEIDEN Om de kocht zullen worden door de verwachte vervoerstoename chauffeurs op de 500 NZH-lijir Wnaf 7 januari goed te kunnen bussen. •pvangen heeft de NZH een Men wil daarmee bereiken, dat de Ogntal maatregelen getroffen. chauffeurs zoveel mogelijk de Een daarvan is, daf vanaf vol- handen vrij zullen hebben. Om gende week zes- en tienritten- deze reden en ook, omdat een kaarten in voorverkoop ver groot aantal toerbussen met chauffeurs, die niet bekend zijn met de reizigersadministratie worden ingezet, raadt de NZH directie het publiek aan zich ook zoveel mogelijk van maand abonnementen te voorzien- Als men tenminste van plan is re gelmatig van de bus gebruik te gaan maken. De abonnementen kunnen op elke dag ingaan en geven bovendien belangrijke re ducties. Met wat inschikkelijkheid en tege moetkomingen door het publiek vertrouwt de NZH erop, dat men het toenemende forensen- vervoer ten gevolge van de olie crisis goed kan uitvoeren. Wanddecoratie Wie voldoende ruimte heeft in zijn huiskamer voelt wel licht iets voor deze muurdecoratie van kale takken, die in een op bont lijkende textielsoort zijn verankerd. De Duitse ontwerpster, Annelie Weinstein, poseert hier voor haar wandje. Den Haag Mensen die meer dan 15 km van hun werk verwijderd wonen, kunnen extra benzine voor de auto krijgen. Dat heeft minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) gistermiddag op zijn departement bekend ge maakt. Men moet echter wel waar kunnen maken, dat het werk begint of eindigt op tijdstippen, waarop het open baar vervoer niet rijdt. Het bedrijf waar deze mensen werken kan voor hen een ex tra toewijzing van benzine aanvragen bij de Rijks Ver- keers Inspectie. De richtlijnen voor toewijzing van extra benzine voor het woon-werkverkeer zullen streng zijn. De bedrijven zullen eerst moeten proberen een andere oplos sing te vinden, bijvoorbeeld door het instellen van een sy steem van „poolen" of de inschakeling van autobussen. terp legde er grote nadruk op dat de aanvragen voor extra benzine naar waarheid moeten worden ingevuld. De economi sche controlledienst zal toezicht houden. Bij foute opgaven zul len straffen volgen. Na inleve ring van de aanvraagformulie ren bij de gemeentes/cretarieën wordt een machtigingskaart verstrekt voor extra benzine i op de postkanto- extra bonnen kan gaan ha- Minister Westerterp heeft ook de officiële richtlijnen bekend ge maakt voor de toewijzing van extra benzine voor het zakelijk verkeer. Alle p die vovgbpun verkeer. Alle personen die voor de uitoefening van hun beroep of bedrijf de personenauto abso luut niet kunnen missen, kunnen extra benzine of l.p.g.-gas krij gen. Aanvraagformulieren voor extra toewijzingen van benzine of l.p.g.-gas kunnen met hgang van 2 januari, dus 5 dagen vóór Ier.. de inwerkingtreding van het di- De extra bonnen worden verstrekt stributiesysteem, bij de diverse tegen betaling van vijf gulden, gemeentesecretarieën worden afgehaald. Op deze formulieren moet worden ingevuld het totale aantal kilometers dat gemiddeld per jaar wordt afgelegd en het totale aantal kilometers dat ge middeld per jaar voor zakelijk gebruik wordt verreden. Aan de hand daarvan zal de gemeente dan een toewijzing verstrekken, nadat het gemiddelde privege- bruik (gesteld op 13.000 km per jaar) is afgetrokken van dat to taal en nadat bovendien nog een korting op het resterende aantal kilometers van 25 procent is toegepast. Mensen in loondienst, die extra benzine aanvragen voor zakelijk gebruik, moeten de juistheid van de opgegeven zakelijk verreden kilometers la ten bevestigen door hun werkge ver. Zelfstandigen dienen hun opgave te laten bevestigen door een belastingconsulent, accoun tant of boekhoudbureau. Deze procedure geldt ook voor bekle ders van geestelijke ambten en voor artsen. Minister Wester- DEN HAAG De Adviesraad Sport- en Recreatiecentrum „De Houtzagerij" heeft de jaarlijkse sportprijs van de gemeente Den Haag toegekend gekregen. „De Houtzagerij" heeft eze dit jaar voor het eerst toegekende onderscheiding verdiend voor de belangrijke bijdrage die zij le verde tot bevordering van de sportbeoefening in Den Haag. De prijs wordt dinsdag 18 de cember in de voormalige raads zaal aan de Javastraat 26 uitge reikt door wethouder P. Vink, die tevens Haagse verenigingen en individuele sportlieden zal i ontvangen die dit jaar Neder-1 lands kampioen zijn geworden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De huren In ons land zullen volgend jaar met maximaal zeven procent mogen stijgen. Dit geldt zowel voor wo ningen en bedrijfsruimten als voor recreatiewoningen, cara van- en kampeerterreinen. Voor woningen die de laatste vijf jaar met subsidie van het rijk gebouwd zijn zal een huurverho ging van ten hoogste drie pro cent zijn toegestaan. Dit heeft staatssecretaris Van Dam giste ren in de Tweede Kamer mee gedeeld. De maatregel maakt deel uit van het totale pakket maatregelen dat de regering vandaag afkon digt om lonen en prijzen In de hand te houden en de gevolgen van de oliecrisis te kunnen op vangen. Een maximale verho ging van 7 procent gold al voor woningen van gemeenten en wo ningbouwverenigingen en is nu ook van toepassing op huizen in geliberaliseerde gebieden en op huizen in niet-geliberaiiseerde gebieden, die nog onder de huurwet vallen. Het percentage van 7 geldt ook voor huurverhogingen van be drijfsruimten, wat vooral van belang is voor kleine midden standers die bedrijfsruimte moeten huren. Ook voor onbe bouwd onroerend goed geldt 7 procent, waarmee men hoopt ta rieven voor o.m. kampeerterrei nen in de hand te houden. Laura '74 «aat gewoon door ALPHEN A.D. RIJN Het LAURAbestuur heeft beslo ten dat ondanks de oliecri sis gewoon wordt doorge gaan met de voorbereidin gen voor LAURA 1974. De Laura is in de eerste plaats een FIETSGEBEU- REN en men wil dit, juist nu, tonen door vele fiets- liefhebbers de kans te ge ven ons prachtige land schap die de Lauraroutes behelzen, van een andere kant te benaderen dan van uit de auto. Hoe het straks moet met de controle's en het uitzetten van de toch ten lijkt vooralsnog geen probleem op te leveren. De controle's zullen wat minder moeten worden en tevens ook bereikbaar per fiets. Er zullen wellicht wat meer controleurs moeten komen die bereid zijn de fiets te nemen. Dit jaar wordt de LAURA gereden van 2 tot 5 juli en men rekent er op dat het aantal deelnemers de 1200 dicht zal benaderen. Het in- schrijfadres blijft Toussain- straat 30 (tel. 1720-72634) 5000 stickers zullen worden ver spreid, zodat men weer op vele fietsen en wellicht ook auto's het bekende Oranjeplaatje zal goed gewenst, is vroeg verstuurd jitM u cU hntj k sdwjjVM Tijdig posten hoffelijk gebaar tegenover dierbare verstrooiden. Kunnen die —als ze wensen— nog dit jaar doen of ze niets vergeten waren. DEN BOSCH (ANP) De recht bank in Den Bosch heeft van daag de 26-jarige Daan D. uit Den Haag en de 24-jarige Jan B. uit Den Bosch wegens verschil lende overvallen op bankkanto ren en hulppostkantoren in Den Bosch en omgeving en de gijze ling van het gezin Smits in Deil veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest. De officier van justitie had tien jaar geëist. De recht bank heeft alle ten laste gelegde feiten bewezen geacht. Waar schijnlijk zullen beide verdach ten hoger beroep aantekenen. RIJNLAND LET OP WATERKWALITEIT KATWIJK/LEIDEN Vanmor gen hebben leerlingen van 5 ba sisscholen in Katwijk, Valken burg, Rijnsburg, Oegstgeest en Lelden te Katwijk de eerste paal geslagen voor een afvalwa terzuiveringsinstallatie, die in opdracht en voor rekening van het Hoogheemraadschap Rijn land wordt gebouwd en het af valwater zal gaan zuiveren van de gemeenten Katwijk, Valken burg, Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden voor zover geprodu ceerd door de universiteitswijk aan de Wassenaarseweg te Lei den. gaat kosten krijgt een capaciteit van 160.000 inwonerequivalen ten. Oorspronkelijk gingen de gedachten uit naar afvoer van het ongezuiverde afvalwater naar zee. Daartoe zou een pers leiding worden aangelegd, die bij Katwijk in zee moest uit monden. De zich wijzigende maatschappe lijke inzichten op het punt van verantwoord waterbeheer en de tinanciële consequenties verbon den aan een „smeerpijp" gaven aanleiding dit plan op te geven. De situatie bij Den Haag is hierop mede van invloed ge- De Installatie, die 36,9 miljoen weest. Verwacht wordt dat de nieuwe installatie, die de orga nische stoffen langs biologische weg zal afbreken, begin 1976 in gebruik kan worden genomen. Bijna alle. binnen Rijnland gele gen gemeenten (ongeveer 50) hebben jaren geleden besloten de zuiveringstaak aan het Hoog heemraadschep over te laten. Dit betekent, dat eind 1973 voor rekening van het Hoogheem raadschap veertig zuiverings- werken in exploitate waren, waarvan de totale exploitatie kosten elf miljoen gulden per jaar bedragen. Er zijn voor een bedrag van ruim 109 miljoen gulden zuiveringswerken in uit voering of komen binnenkort in uitvoering. Verder zijn er twaalf zuiveringswerken in voorbereiding, waarbij het gaat om nieuwbouw dan wel verbete ring van bestaande installaties. Tot en met 1978 zijn de geraamde investeringen voor de thans in voorbereiding zijnde werken on geveer zestig miljoen gulden. De jaarlijkse uitgaven voor de zuiveringstaak worden bestre den uit de opbrengst van de hef fing waterkwaliteit, die sinds 1967 is opgelegd aan eigenaren van onroerend goed. Met ingang van 1975 zullen ook huurders rechtstreeks in deze heffing worden betrokken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1